Ну ок. переконали, іду робити американо ))) А якщо серйозно - мені особисто дуже подобається підхід до подачі - наукові факти, посилання на статистичні дані і розбавлено висновками простими словами. Чудова робота, дякую!
Через коротший період екстракції і менш рівномірний розподіл під потоком гарячої паро-окропової суміші, думаю, нижчий ніж у фільтру. Дані брав з відкритих джерел експертів по кавовій справі, і навіть у них розкид по вмісту шалений. Є сенс буде перевірити якось експериментальним шляхом). Дуже цікаво отримати перевірені дані на однаковому сорті кави і з урахуванням підходящого помолу для кожного варіанту заварювання.😅
Цікава та розгорнута інформація підібрана в ролику, за що щиро Дякую!👍 Пʼю тільки каву або по-турецькі, або Еспресо без цукру та молока 1-4 рази на день. Спати заважає тільки зелений чай.😁
Цікаво було почути про швидкорозинну каву. Про вплив молока на каву. Чи є різниця з молоком чи без. Й ще є така дивна річ що після кави навпаки хочеться спати. Дякую за цікавий контент!
А хіба в какаві є кофеїн? (5 minutes later) - Перевірив в інтернеті, бачу що є, дякую за інформацію. Ніколи навіть не думав про це. Хороший випуск, що робить людей розумнішими. Вподобайка однозначно.
Хлопці та дівчата, ви неймовірні молодці ! Дякую вам за україномовний контент, але є зовсім невеличке але) Ви як ніхто, маєте розуміти як працює мозок) тож кожного разу, як бачу кольорову гаму вашої аватарки, в мене виникає відчуття дисонансу) Я не кажу що все повинно бути в жовто-блакитних кольорах, але!)
Повністю з вами згоден. При більш детальному погляді, дійсно немає саме тих поєднань кольорів, але це саме при більш детальному погляді. А перше враження таке, Україномовний контент сколково. У жодному разі, це не образа вас. Це про асоціації.
Дякую за пізнавальне відео 😊 Хочу лише долати, що кава/чай має сильний психологічний і соціальний вплив на людину. Точніше сказати не сама кава і чай а звички/ритуали/традиції пов`язані з ними
останній час замовляю 400мл чай в жестяних банках - Yerba mate. В банці 150мг кофеїну. Зазвичай випиваю половину і через години три допиваю що залишилось. Дуже гарно вставляє..
Дякую за таке класне та інформативне відео❤ Усе розкладено по поличках. А чи можна зняти щось подібне про вплив погоди на здоров'я? Чи впливає атмосферний тиск на артеріальний? Чому перед дощем хочеться спати, а на зміну погоди болить голова? Чи правда, що на дощ можуть біліти старі переломи?
Дякую, цікавий ролик. Чай набрид, бо пив тільки чай до 30 років, а потім раптово перейшов на каву. Зараз я п`ю розчинну каву з момента просинання допоки не йду спати, приблизно кожні дві години чашку 250 г. І в такому режимі десь років 7. Підсів на каву конкретно, побочки не відчуваю. Не помітив негативних ефектів.
Можете спробувати відмовитися на тиждень-другий від кави і порівняти продуктивність перед і на останній день експерименту для того щоб дізнатися чи справді нема жодних негативних ефектів чи серйозної толерантності. Часто це відбувається непомітно, а такі короткі періоди детоксикації допоможуть отримати максимум від кави без негативу для здоров'я 👍
1. Логічне питання: якщо мізкам потрібен АТФ, то, мабуть, хтось вже запропонував напій, який містить готовий АТФ або речовину з якої він швидко синтезується ? 2. Ніколи не куштував, але завжди хотів більше узнати про енергетичні напої. Чи вони шкідливі ? В чому принцип дії ? Може це тема для наступного відео ? 3. Ви зацікавили мене методом заварювання кави: Пуровер. У мене автоматична кавоварка Saeco з капучінатором. Капучіно і Лате - моя слабкість. Але спробувати Пуровер цікаво. Чи є в Києві кав'ярні, де роблять Пуровер правильно ? Перед тим, як купляти всі причандали, хочеться бути впевненим, що ця кава сподобається.
1. В цьому немає сенсу, АТФ і так ефективно синтезується організмом із глюкози і АДФ (глюкоза як джерело енергії для приєднання третьої групи фосфату) 32 молекули АТФ із однієї молекули глюкози наскільки пам'ятаю. У нас в організмі вважайте цілі заводи з переробки) 2. Згодом скоріше за все про це поговоримо. 3. Доки не зайдете і не запитаєте, то так і не скажу на вскидку. В Еспресоголіку на подолі фільтр хороший, але не знаю на рахунок того чи пуровер роблять. Не хочу видавати своє насиджене місце біля дому, де писався текст до цього відео😅
@@andrii_zavhosp Там з АТФ побільше буде. При повному перетворенні глюкози виділяється ~3000кДж/моль енергії. А енергія Гіббса для гідролізу однієї з фосфорних ланок = 30кДж/моль. Тому рахунок йде не на десятки, а на сотні молекул
Каву потрібно пити без поспіху, відчуваючи процес. Тоді однією чашкою вранці насичуєшся, саме цим напоєм, на весь день...) Бо, коли п'єш чашку за чашкою, ніби мимохідь, то це неправильно..
Я на першому курсі в 2006 році пив якусь розчину три-в-одному субстанцію або чай зі смаком глінтвейну, бо нічого більш кращого не було нашому буфеті. Десь чув що мормони (або інші старовіри) в Америці менше хворіють на рак бо споживають не більше чашки кави на день. Суть в тому, що кава має також якісь канцерогени, що провокують появу новоутворень. Тож тут, на мою думку, тема ще не досить досліджена. Люди споживають каву в різний спосіб, що також впливає інакше. Дієтологи взагалі пропонують лише нюхати зварену каву, якщо дуже так хочеться, а пити не можна)
Кава дійсно є в списку канцерогенів, але на рівні Carcinogenicity not classifiable. (Inadequate evidence in humans. Inadequate evidence in animals. Often means further research needed.) На цьому ж рівні є чай, статичні магнітні поля, деякі довжини хвиль світла та поліетилен. Тому, дуже імовірно, що історія з мормонами - стандартне "упередження виживання", та не відповідає дійсності. Підозрюю, що там менше раку через те, що вони банально частіше проходять перевірки
@@ScienceUAofficialі скоріше за все через те, що ведуть менш технологічний спосіб життя. Це ж і менше стресів, і екологічніше ніж типічне життя в мегаполісі). Так що кава там точно несла мінімальний вплив.
Також олії, що містяться в каві, підвищують рівень холестерину, що негативно позначається на здоров'ї. Але якщо пити каву, профільтровану крізь паперовий фільтр, олії поглинаються папером, і кава не шкодить. Так що фільтр-кава рулить) P.S. Роблю каву в аеропресі та іноді в гейзерці. Обсмаження під фільтр або еспресо, під настрій.
Мій улюблений напій, дуже важливо не вживати забагато, я коли вживаю по 5-6 чашок на день то стаю дуже сонливим постійно, так що обмежую себе на рівні 1-3 чашки.
Я п'ю 0,5-1,5л кави на день коли дуже втомлений чи розбитий (але спав нормально) Це приблизно 36гр меленої арабіки які розбавили кип'ятком. Не знаю скільки там кофеїну, але від дози понад 1,5л ефект зникає, а максимально ефективна доза без побічних ефектів це 1л раз на 3 доби. Тому намагаюся споживати з перервами в максимально можливу кількість днів, або ж не більше 0,5л (1 чашка) на добу
Зніміть будь ласка ще про чай кратом ,який відноситься до класу кофеїнових. Кратом сильніше кофеїна стимулює набагато ,покращує настрій і дає ейфорію невелику.молодь часто вживає чай кратом
Не в тему але попутньо : не радять добавляти молоко в дуже гарячу каву - при темп. більше ніж 60 градусів - з молока (принайні частину) виділяється/чи перетворюється в казеїн. Казеїн є одним з складових клею. наприклад.
Випиваю каву вранці,в обід та ввечері.Чай просто не можу.Не сказав би шо кава додає мені енергії,просто вона мені подобається,але без кави не завжди гуд
Вибачте але ви абсолютно неправі про нейрони. Нейрони отримують енергію через ліквор переважно у вигляді глюкози, та в меншому ступені з жирів та білків. Аденозинтрифосфат який ви згадали утворюється ВСЕРЕДИНІ клітини завдяки мітохондріям після процесів біологічного окислення та окисного фосфорилювання. В лікворі аденозин грає роль нейромедіатора переважно зменшуючи активність нейронів. Кофеїн блокує рецепторидо нього і стимулює купу інших нейромедіаторів тому ефект значно складніший і чимось нагадує такий при стресі.
Абсолютно точно, тому я дав подальші роз'яснення з приводу цього питання в обговоренні питань. Думаю, що моє "спрощення" було певною мірою неправомірне, але на рахунок "купи інших нейромедіаторів" не було достойного і однозначного пояснення в першоджерелах.
що НАЙБІЛЬШЕ НЕ СПОДОБАЛОСЯ у цьому відео про "Позитивні та негативні наслідки вживання кофеїну" - це кавоцентричність і поодинокі згадки про "зелений" чай як кориснішу альтернативу. я поціновувач чорних сортів чаю, зокрема Ерл Грею, який вживаю у близько 80% випадків, і мені було цікаво почути хоч щось про вміст кофеїну в моєму улюбленому напої після того як автор розповість про залежність вмісту кофеїну від способу заварювання кави, а натомість я почув прощання і пишу зараз цей "гнівний" коментар намагаючись уникати матюків.
При великому вживанні кави, втім як і інших напоїв, нирки та сечовий міхур починають працювати більш інтенсивно аби частіше виводити з організму зайву воду - від чого частіше буде хотітися до туалету. От і вся незручність та шкідливість. Хоча є у кави ще один недолік через який я категорично проти вживання кави на побаченнях - у людей виникає неприємний запах з рота, який спричиняє кава.🤢
@@andrii_zavhosp закопуєш себе ще глибше. я нормально слухав, я почув, що 20% енергії організму. але досі я думав, що це випадковість, що просто на монтажі якийсь шматочок випадково видалили, але схоже ти справді думаєш, що 20% енергії організму пливе до мозку зі спинномозковою рідиною. стоп, це ж ти на відео? бо я щось подумав, що автор відповів, але глянув ближче фотку і вже не певен.
Звичайно, якщо не дотримуватися правил вживання так і буде. Прискорене серцебиття, підвищений тиск, тремор, вочевидь це сигналізує організму про напруження/тривогу/мобілізацію ресурсів. В таких умовах людина більше нервує. Але загалом нема такої прямої залежності)
О, це гарне і корисне відео, для тих хто шукає чогось гарного і корисного 😊
Якісна подача інформації! Дякую за вашу працю!
За один ролик почув більше незрозумілих слів ніж за останній рік .
Дякую
Чітко, конкретно і українською, я ваш підписник віднині, дякую)
Дякую Вам за вашу роботу. Дякую за розвиток української культури
Дякую за популярізацію науки українською
Шикарно, я не вмру від кави. Зате помру від пива 😁
АХАХПХП
Краще від нього. Бо так то тільки старість вище по ієрархії
Дуже цікаво! Дякую!
Дякую за цікаву та корисну інформацію. Для мене корисна порада стосовно прийому кави після ранкового апогею викиду кортизолу. Зараз це актуально.
Файно слухається в якості подкасту, приємний звук та голос. Інформація подана, якраз так, аби не перегружати слухача. Підписуюся)
Це реально топовий контент. Зрозуміло, чітко.... я просто отримав кайф від перегляду! Будь ласка, робіть контенту побільше!
Дякуємо, працюємо далі!)
Ну ок. переконали, іду робити американо )))
А якщо серйозно - мені особисто дуже подобається підхід до подачі - наукові факти, посилання на статистичні дані і розбавлено висновками простими словами.
Чудова робота, дякую!
якісний, структурований, цікавий контент, дякую)
Дякуємо і вам за відгук)
Я чайовник, і можу не переставати ним бути) 🥰
Корисно, дякую :)
Дякую. Якісно, структурно і зрозуміло. 1 espresso / day
Чудовий контент!
Дуже подобається робота каналу! Особливо дякую за україномовний контент. Про каву - бомба
Дякую за пізнавальний контент 🤩💚🤩
Чудовий та дуже корисний контент😊 Дякую за те що зробили такий ресерч!
Дякуємо за відео! Тепер споживатимемо каву з розумом!
О, кількість підпісників доволі стрімко зростає.
Так тримати 💪🇺🇦
Дякую за цікаве відео. Ще хотілося б почути про вживання кави та рівень кофеїну для дітей.
Як завжди шикарно)
Було б цікаво, як би ви ще зробили відео про чай, а саме про габа чай (містить в собі ГАМК)
Дякую Вам за працю та цікаве відео.
Дякую команді ScienceUa за прекрасний контент ✨✨✨
Дуже цікава інформація про каву, чекала на цю тему🎉
Класно подана інформація, сподобалося відео. Добре що є достатня кількість освітнього контенту
Відео як завжди цікаве і дуже інформативне! Дякую команді ScienceUa. Хотілось би таке ж відео про нікотин послухати.
Дуже цікаво і корисно , так тримати, прошу не зупиняйтеся .
Одна філіжанка латте на день , максимум дві . Чай моє все ❤.
Дякую за Вашу працю ❤❤❤
Дуже корисна інформація і цікава подача, хоча місцями здавалося, що забагато хімії, але все достатньо зрозуміло пояснювалося, тому най буде.
Майже всю викинув)
Чомусь думав, що найбільший вміст кофеїну у каві, яка готується в джезві. Пізнавальне видиво, подяка!
Через коротший період екстракції і менш рівномірний розподіл під потоком гарячої паро-окропової суміші, думаю, нижчий ніж у фільтру. Дані брав з відкритих джерел експертів по кавовій справі, і навіть у них розкид по вмісту шалений. Є сенс буде перевірити якось експериментальним шляхом). Дуже цікаво отримати перевірені дані на однаковому сорті кави і з урахуванням підходящого помолу для кожного варіанту заварювання.😅
Дякую за працю
супер контент! дякую за корисне відео! 👍 вподобайка!
топ. гарний канал. кращі 000)))))
Корисне відео!😊👍
Прикольно, деякі факти не знала. Тепер не буду пити каву після пробудження
Дуже інформативно, надіюсь ще будуть подібні випуски))
Звичайно будуть)
🇺🇦🇺🇦🇺🇦👍👍👍 дякую , дуже інформативно
Дякую, за відео. Зрозуміла чому не можу пити каву в будь-якому вигляді. Зі мною все гаразд. 😊
Ну гаразд, напишу коментар щоб підтримати автора адже контент виявився корисним😊
Цікава та розгорнута інформація підібрана в ролику, за що щиро Дякую!👍
Пʼю тільки каву або по-турецькі, або Еспресо без цукру та молока 1-4 рази на день. Спати заважає тільки зелений чай.😁
Цікаво було почути про швидкорозинну каву. Про вплив молока на каву. Чи є різниця з молоком чи без. Й ще є така дивна річ що після кави навпаки хочеться спати. Дякую за цікавий контент!
Про сонливість після кави у відео трохи є)
За можливості обов'язково розберемося ще по різниці між різними джерелами кофеїну.
Дякую за відео. Для мене злом є безкоштовна кава на роботі. Треба зробити паузу - йдемо пити каву. Треба зав'язувати з цим...
Люблю вешку, люблю фільтр, допіо смачне тоже класне! Люблю кави пити багато, але стараюсь в межах норми по кофеїну триматись
Цікаво й доступно, як завжди. Заварю каву в турці
Гарний випуск, але ще зробіть буть-ласка відео про інсулін
15:43 правильно казати вИпадків, наголос на перший склад
Ні, ну ти реально "просто" пояснив! )))) Та все рівно дякую!
😂 та там чесно багато спрощень, Павло - свідок, я спрощував як міг)
А хіба в какаві є кофеїн? (5 minutes later) - Перевірив в інтернеті, бачу що є, дякую за інформацію. Ніколи навіть не думав про це. Хороший випуск, що робить людей розумнішими. Вподобайка однозначно.
Хлопці та дівчата, ви неймовірні молодці ! Дякую вам за україномовний контент, але є зовсім невеличке але) Ви як ніхто, маєте розуміти як працює мозок) тож кожного разу, як бачу кольорову гаму вашої аватарки, в мене виникає відчуття дисонансу) Я не кажу що все повинно бути в жовто-блакитних кольорах, але!)
Не варто думати, що поєднання трьох кольорів - це обов'язково прапор країни 404
До того ж, тут немає прям синього і прям червоного кольору
Повністю з вами згоден. При більш детальному погляді, дійсно немає саме тих поєднань кольорів, але це саме при більш детальному погляді. А перше враження таке, Україномовний контент сколково. У жодному разі, це не образа вас. Це про асоціації.
Дякую за пізнавальне відео 😊 Хочу лише долати, що кава/чай має сильний психологічний і соціальний вплив на людину. Точніше сказати не сама кава і чай а звички/ритуали/традиції пов`язані з ними
останній час замовляю 400мл чай в жестяних банках - Yerba mate. В банці 150мг кофеїну. Зазвичай випиваю половину і через години три допиваю що залишилось. Дуже гарно вставляє..
Андрій починає душнити на 1:09. Мені все подобається)
Дякую за таке класне та інформативне відео❤ Усе розкладено по поличках.
А чи можна зняти щось подібне про вплив погоди на здоров'я? Чи впливає атмосферний тиск на артеріальний? Чому перед дощем хочеться спати, а на зміну погоди болить голова? Чи правда, що на дощ можуть біліти старі переломи?
В нас вже є відео з обговоренням цього питання
Це один з випусків !Наукового шоу
@@ScienceUAofficial супер! Значить, я просто ще до нього не дійшла) Передивляюся ваші відео по порядку, бр дуже все цікаво🤩
Досмотрю видео и сварю кофе.
Дуже вичерпний випуск, дуже дякую!💙💛
(Вже ж треба 5 слів, так?😊)
Дякуємо)
Дякую, цікавий ролик. Чай набрид, бо пив тільки чай до 30 років, а потім раптово перейшов на каву. Зараз я п`ю розчинну каву з момента просинання допоки не йду спати, приблизно кожні дві години чашку 250 г. І в такому режимі десь років 7. Підсів на каву конкретно, побочки не відчуваю. Не помітив негативних ефектів.
Можете спробувати відмовитися на тиждень-другий від кави і порівняти продуктивність перед і на останній день експерименту для того щоб дізнатися чи справді нема жодних негативних ефектів чи серйозної толерантності.
Часто це відбувається непомітно, а такі короткі періоди детоксикації допоможуть отримати максимум від кави без негативу для здоров'я 👍
Дуже круто і детально, але без надмірного перевантаження деталями.
1. Логічне питання: якщо мізкам потрібен АТФ, то, мабуть, хтось вже запропонував напій, який містить готовий АТФ або речовину з якої він швидко синтезується ?
2. Ніколи не куштував, але завжди хотів більше узнати про енергетичні напої. Чи вони шкідливі ? В чому принцип дії ? Може це тема для наступного відео ?
3. Ви зацікавили мене методом заварювання кави: Пуровер. У мене автоматична кавоварка Saeco з капучінатором. Капучіно і Лате - моя слабкість. Але спробувати Пуровер цікаво. Чи є в Києві кав'ярні, де роблять Пуровер правильно ? Перед тим, як купляти всі причандали, хочеться бути впевненим, що ця кава сподобається.
1. В цьому немає сенсу, АТФ і так ефективно синтезується організмом із глюкози і АДФ (глюкоза як джерело енергії для приєднання третьої групи фосфату) 32 молекули АТФ із однієї молекули глюкози наскільки пам'ятаю. У нас в організмі вважайте цілі заводи з переробки)
2. Згодом скоріше за все про це поговоримо.
3. Доки не зайдете і не запитаєте, то так і не скажу на вскидку. В Еспресоголіку на подолі фільтр хороший, але не знаю на рахунок того чи пуровер роблять. Не хочу видавати своє насиджене місце біля дому, де писався текст до цього відео😅
@@andrii_zavhosp Дякую, пане Андрію за розгорнуті відповіді на всі мої питання. Буду шукати Пуровер. Життя стало краплиночку цікавішим )))
@@andrii_zavhosp Там з АТФ побільше буде. При повному перетворенні глюкози виділяється ~3000кДж/моль енергії. А енергія Гіббса для гідролізу однієї з фосфорних ланок = 30кДж/моль. Тому рахунок йде не на десятки, а на сотні молекул
@@ЮліанЛіщенко перечитай, що таке гліколіз
Каву потрібно пити без поспіху, відчуваючи процес. Тоді однією чашкою вранці насичуєшся, саме цим напоєм, на весь день...)
Бо, коли п'єш чашку за чашкою, ніби мимохідь, то це неправильно..
А якщо колоти у вену?
Чи не фінансувались ці дослідження кавовими виробниками?
Я на першому курсі в 2006 році пив якусь розчину три-в-одному субстанцію або чай зі смаком глінтвейну, бо нічого більш кращого не було нашому буфеті.
Десь чув що мормони (або інші старовіри) в Америці менше хворіють на рак бо споживають не більше чашки кави на день. Суть в тому, що кава має також якісь канцерогени, що провокують появу новоутворень. Тож тут, на мою думку, тема ще не досить досліджена.
Люди споживають каву в різний спосіб, що також впливає інакше. Дієтологи взагалі пропонують лише нюхати зварену каву, якщо дуже так хочеться, а пити не можна)
Кава дійсно є в списку канцерогенів, але на рівні Carcinogenicity not classifiable. (Inadequate evidence in humans. Inadequate evidence in animals. Often means further research needed.)
На цьому ж рівні є чай, статичні магнітні поля, деякі довжини хвиль світла та поліетилен.
Тому, дуже імовірно, що історія з мормонами - стандартне "упередження виживання", та не відповідає дійсності.
Підозрюю, що там менше раку через те, що вони банально частіше проходять перевірки
@@ScienceUAofficialі скоріше за все через те, що ведуть менш технологічний спосіб життя. Це ж і менше стресів, і екологічніше ніж типічне життя в мегаполісі).
Так що кава там точно несла мінімальний вплив.
Чудово що людство не перестає прямувати шляхом дослідження світу
Також олії, що містяться в каві, підвищують рівень холестерину, що негативно позначається на здоров'ї. Але якщо пити каву, профільтровану крізь паперовий фільтр, олії поглинаються папером, і кава не шкодить. Так що фільтр-кава рулить)
P.S. Роблю каву в аеропресі та іноді в гейзерці. Обсмаження під фільтр або еспресо, під настрій.
Цікава інформація, якщо у вас ще й знайдуться рецензовні джерела в яких про це більше написано, буду дуже вдячним.
тобто, кава кожен день - це не корисно? а скільки?
Мій улюблений напій, дуже важливо не вживати забагато, я коли вживаю по 5-6 чашок на день то стаю дуже сонливим постійно, так що обмежую себе на рівні 1-3 чашки.
І правильно робите! Сподіваємося, що відео дало вам деяке розуміння того, звідки береться та сонливість)
@@andrii_zavhosp так, і я про щось таке здогадувався, але не знав на науковому рівні, тому ще раз дякую за такий корисний контент.
У відео згадується зелений чай. А як на рахунок чорного? Я полюбляю саме його
Я п'ю 0,5-1,5л кави на день коли дуже втомлений чи розбитий (але спав нормально)
Це приблизно 36гр меленої арабіки які розбавили кип'ятком. Не знаю скільки там кофеїну, але від дози понад 1,5л ефект зникає, а максимально ефективна доза без побічних ефектів це 1л раз на 3 доби.
Тому намагаюся споживати з перервами в максимально можливу кількість днів, або ж не більше 0,5л (1 чашка) на добу
Тут нюанс, що ефект бадьорості зникає, а от побічні ефекти накопичуватимуться з кожною надлишковою порцією)
Контент гуд! Все по ділу, дуже дякую, давайте ще!)
Як на мене треба більше video editing magic + подачу для розширення аудиторії.
Андрій молодець!
Як діє кава взалежности від дози кофеїну за один раз
Зніміть будь ласка ще про чай кратом ,який відноситься до класу кофеїнових. Кратом сильніше кофеїна стимулює набагато ,покращує настрій і дає ейфорію невелику.молодь часто вживає чай кратом
ne kratom a mate
Спробую пити каву через дві години після пробудження.
Щільність інфи зашкалює. Вам би зібрати та узагальнити факти про те як нам скоріше "склепати" свій😈 Томогавк
😏😏😏
Я п'ю забагато кави, але спосіб приготування маю такий: дві ложечки меленої кави, заливаю з чайника, і чекаю кілька хвилин.
Хах, в цій простоті є своя романтика)
@@andrii_zavhosp
Говорять, що це "кава по-польськи", в Польщі- що це "кава по-львівськи". Сміх та й годі ))
@@СергейВинницкий-й6л ЛьвОв - так за звичай вони говорять
Колись чув, що молоко нейтралізує кофеін, і кава з молоком відповідно має менший вміст кофеїну. Чи правда це?
Ні, лише гіркоту прибирає, вміст кофеїну точно лишиться такий самий. Ймовірно ще згадаємо це питання якщо говоритимемо про різні джерела кофеїну)
Не в тему але попутньо : не радять добавляти молоко в дуже гарячу каву - при темп. більше ніж 60 градусів - з молока (принайні частину) виділяється/чи перетворюється в казеїн. Казеїн є одним з складових клею. наприклад.
@@robrob9065 казеїн завжди є в молоці, і нема різниці яка буде температура. Нічого поганого в цьому немає
чотири чашки на день? та це пів літри кави з кепкою
Чомусь ніхто не згадує про те, що якщо у вас проблеми із шлунком, міцна кава призводить до загострення.
Згадували в протилежному ключі. Якщо це особливість гіперактивації шлунково-кишечного тракту - ок, але для середньостатистичної людини ви не праві.
А це часом не той чувак, що постійно брав інтервю у Роберта Сапольскі на англійській мові на каналі Vert Dider?
Це точно не він)
Навіть не знаю чи ця плутанина хороший чи поганий знак😂
Випиваю каву вранці,в обід та ввечері.Чай просто не можу.Не сказав би шо кава додає мені енергії,просто вона мені подобається,але без кави не завжди гуд
Вибачте але ви абсолютно неправі про нейрони.
Нейрони отримують енергію через ліквор переважно у вигляді глюкози, та в меншому ступені з жирів та білків.
Аденозинтрифосфат який ви згадали утворюється ВСЕРЕДИНІ клітини завдяки мітохондріям після процесів біологічного окислення та окисного фосфорилювання.
В лікворі аденозин грає роль нейромедіатора переважно зменшуючи активність нейронів.
Кофеїн блокує рецепторидо нього і стимулює купу інших нейромедіаторів тому ефект значно складніший і чимось нагадує такий при стресі.
Абсолютно точно, тому я дав подальші роз'яснення з приводу цього питання в обговоренні питань. Думаю, що моє "спрощення" було певною мірою неправомірне, але на рахунок "купи інших нейромедіаторів" не було достойного і однозначного пояснення в першоджерелах.
П'ю каву по вихідним☕
що НАЙБІЛЬШЕ НЕ СПОДОБАЛОСЯ у цьому відео про "Позитивні та негативні наслідки вживання кофеїну" - це кавоцентричність і поодинокі згадки про "зелений" чай як кориснішу альтернативу. я поціновувач чорних сортів чаю, зокрема Ерл Грею, який вживаю у близько 80% випадків, і мені було цікаво почути хоч щось про вміст кофеїну в моєму улюбленому напої після того як автор розповість про залежність вмісту кофеїну від способу заварювання кави, а натомість я почув прощання і пишу зараз цей "гнівний" коментар намагаючись уникати матюків.
Перечитайте ще раз назву відео, все просто
Кава
При великому вживанні кави, втім як і інших напоїв, нирки та сечовий міхур починають працювати більш інтенсивно аби частіше виводити з організму зайву воду - від чого частіше буде хотітися до туалету. От і вся незручність та шкідливість.
Хоча є у кави ще один недолік через який я категорично проти вживання кави на побаченнях - у людей виникає неприємний запах з рота, який спричиняє кава.🤢
Про перше ми згадали у відео, а на рахунок другого, ймовірно це із загальним здоров'ям людей пов'язано, а не тільки з кавою)
Цікаве відео, бачу що автори провели дуууже кропітку роботу при підготовці матеріалів
сказати, що я прифіґлі-міґлів на словах, що 20% енергії надходять до нейронів зі спинномозковою рідиною - це нічого не сказати.
20% енергії організму, а не 20% від енергії призначеної для цнс)
@@andrii_zavhosp закопуєш себе ще глибше. я нормально слухав, я почув, що 20% енергії організму. але досі я думав, що це випадковість, що просто на монтажі якийсь шматочок випадково видалили, але схоже ти справді думаєш, що 20% енергії організму пливе до мозку зі спинномозковою рідиною.
стоп, це ж ти на відео? бо я щось подумав, що автор відповів, але глянув ближче фотку і вже не певен.
В сенсі не пийте каву щодня"??? А для чого я тоді це відео дивилась? Кава ж корисна(((
Таке життя
Що занадто, те не здраво)
Люди пьющие кофе нервные.
Звичайно, якщо не дотримуватися правил вживання так і буде. Прискорене серцебиття, підвищений тиск, тремор, вочевидь це сигналізує організму про напруження/тривогу/мобілізацію ресурсів. В таких умовах людина більше нервує. Але загалом нема такої прямої залежності)
Обережно
"наявна література свідчить про те" - не забивай людям голову сміттям, щоб вони і надалі тебе слухали , а то важкувато йде!!!
ты сексуальный и сладкий зайка!
з коняком
Кава