Zawór 3 d w tym przypadku nie spełnia swojej funkcji - woda z zasilania powinna dogrzewać powrót do pieca , a po osiągnięciu odpowiedniej temperatury zawór powinien puszczać zasilanie na grzejniki , po dołożeniu pompy mieszającej w ogóle jest zbędny bo schładza zasilanie grzejników.Zawór ma dogrzewać powrót a nie schładzać zasilanie.
ruclips.net/video/gvYd4K_hWZs/видео.html A u mnie działa. Dwa zawory trójdrożne, ochrona powrotu jak na schemacie. Cały "pic" polega na czasie załanczania pompek. Od jakiej temperatury jaka pompka ma zacząć pracować.
Coś Ci się jednostki pomyliły opór z natężeniem i mocą! Przekaźnik musi być dobrany o odpowiednim pradzie styków roboczych. Jeżeli upchales tam Przekaźnik w gniazdo to wątpię czy jest to minimum na 16A.
Mówisz "piec i pierwszą w lewo na dom" To jak mam zawór i patrzę na niego na wprost Podejście z pieca mam od prawej to na dom idzie na dół czy do góry Bo pierwsza w lewo jak mowisz jest wtedy w dół i musiało by iść na dom A na logikę to powrót na piec A na dom idzie do gory
@@januszek0007 mieszkanie 60m2. Dom z 1980r. Pierwsze 2 lata grzania pelletem, dom bez ocieplenia domu. Potem sukcesywnie ocieplany. Ostatnie dwa lata ocieplony (styr. 15cm/lambada 31), okna plastik 20lat. System mieszany: podłogówka÷grzejniki. Kocioł "chodzi" cały rok.
Mam zawor 3 drożny, zawor jest zainsatlowany za CO2 i kaloryferem a przed podlogowka. Piec nie dobija do zadanej temperatury 60 st, widocznie nie dziala ochrona powrotu jak sie zalaczaja pompy(PRZY temp. 45st) momentalnie piec sie wychladza o ok 10 st, zauwazylem ze nie ma dodatkowej pompy przy wejsciu wody do pieca, czy dolozenie samej pompy moze pomoc.
ruclips.net/video/PIdv_ysh9fE/видео.htmlsi=J-G_iG82jNq9b2Yh To jest film z linku prywatnego, gdzie chłopak miał skopaną instalacje i zaproponowałem mu zmiany. Podejrzewam, że ty masz podobnie.
Pomocy co mam zrobić bo zawor czyerodrogowy z mieszaczem elek puszczą za mało cieplej wody w kaloryfery ze ledwo łapie 21 st na pokojówce a powrót lekko ciepły masakra już tracę nerwy jak dam na ręczne i przekręcę na połowę robi się ciepło w domu a na mieszaczy na piecu mam nastawione 50 st a on puszczą jak wspomniałem wyżej jeżeli przełączę go na automat 😢😢😢😢
ruclips.net/video/6dB_vcdDix4/видео.htmlsi=CEzqKMLQ1TAIXuAi Obejrzyj mój film. Następnie sprawdź czy czujniki od zasilania i powrotu dolegają do rur i są zaizolowane. Jaki piec?
Nie wiem jak ci tak spada temperatura na tej instalacji z 65-70 do 35 na powróci! Mam 48 na zasilaniu a powrót jest 42 , gdybym ustawił 60 na piecu to domownicy będą suszkami na święta !!
@@rafaellop6332 to znaczy, że brakuje ci sterowania na dom i trzymając 48° dusisz kocioł. Wejdź na mój kanał i pooglądać kilka ostatnich filmów. Wiedzy nigdy dość.
Jeżeli dom masz 100% na podłogówce to bufor jest akceptowalny, wraz z zaworem 3dr. W systemie mieszanym (podłoga-grzejnik) i do tego tylko piec pelletowy, to bufor jest lekko chybionym rozwiązaniem. Rozwiązanie: piec pellet, solary i bufor uważam za bardziej sensowne. Ale to tylko moje luźne uwagi. Najważniejsze, żeby było ciepło i tanio.
@@mateusz-ov2uq to musisz dać pompke na powrocie. W/g mnie przy powierzchni powyżej 100m2, lepiej sprawdzi się sprzęgło hydrauliczne. Szybciej Ci da ciepło na dom.
Nie bardzo rozumiem pytanie i związek między pompkami na powrocie a grzejnikami. Pompy na powrocie są OK ale wtedy instalacja musi być odpowiednio zbudowana. Inaczej ciężko będzie wyregulować temperature na dom, chyba że na każdy grzejnik zamontujesz głowice termostatyczną.
@@jarekmay2556 mam głowice na grzejnikach, ma dwie pompy jedna obieg boljer i piec, druga przed zaworem 4dr na powrocie, pierwsza też na powrocie ale przy piecu. I czy to ma wpływ na grzanie grzejnika, że grzeje bardziej góra grzejnika +
@@jarekmay2556 mówisz że to jest szybki najprostszy sposób na ciepły powrót. Ale też coś będziesz przerabiać. Mam taki sam dylemat kocioł chodził jeden sezon na zimnym powrocie i teraz chce zrobić dokładnie jak narysowałes. Mam założony Valvex 3drozny i siłownik do tego
@@dkeylive3099 nic nie zakładaj, żadnych zaworów na powrocie 3dr. Obejżyj mój poprzedni film,z serii o DEFRO, "Czyszczenie i coś jeszcze", chyba taki tytuł. Tam mówie i pokazuje jak mam zrobione.
@@dkeylive3099 jeżeli masz gdzieś. z tyłu pieca (na górze pieca), dodatkowe wyjście to się podepnij, lub jak wychodzi zasilanie z pieca na CWU, tam daj trójnik i jedna nitka będzie na Bojler a druga w dół do przyszłej pompy kotłowej. Czy masz założony Zawór Zwrotny (jeden kierunek przepływu wody) zaraz za pompą na CO? Jeżeli nie, to Go załóż, bo zamontowanie pompy na powrocie bez tego zaworu może doprowadzić do "walki pomp". Jestem zwolennikiem zakładania Zaworów Zwrotnych za pompami zasilającymi, daje nam to większą pewność, że woda popłynie tam gdzie chcemy.
Siłownik na zaworze 3 lub 4 drożnym pozwala ci dostarczyć do mieszkania czynnik ze stałą (zadaną) temperaturą. Szczególnie, współpraca pogodówki i zaworu, w domu z grzejnikami jest nie do przecenienia.
Zakładanie zaworu 4d bez siłownika nie ma najmniejszego sensu. Przez rok nie miałem takiego siłownika (hydraulik twierdził że niepotrzebny bajer - nie skomentuję jego kompetencji w temacie ponieważ raczej mizerne były jak zacząłem się interesować jak inni mają poprawnie instaalcje wykonane). Efekt bez siłownika był taki że przez połowę zeszłego sezonu grzewczego szukałem optymalnych ustawień - wyszło że powrót mam chroniony i kocioł się nie dławi dopiero przy ręcznym otwarciu zaworu na 90% - czyli równie dobrze mogłoby go nie być. Dopiero założenie siłownika sterowanego ze sterownika ma sens przy zaworach 4d.
@@paweldziegielewski4543 w/g mnie zakładanie zaworu 4dr. bez siłownika to totalne nieporozumienie. Jest zbyt dużo zmiennych (temperatura), i zawsze coś będzie niedopieszczone.
@@plecakwarszawa9065 potocznie mówi się na taką pompę: kotłowa, krótkiego obiegu lub przewałowa. Zamontowanie pompy przed zaworem ( np. za piecem) może spowodować, że woda będzie krążyła na krótkim obiegu i nie pójdzie na grzejniki, zależy od ustawienia zaworu trójdrożnego. A co z dogrzaniem powrotu do pieca, jeżeli za piecem dasz pompkę a w instalacji zawór 3dr.
Mam Defro Smart z zaworem 4d i siłownikiem i ma Pan rację że rozwiązanie z pompą przewałową na bypasie z zasilania na powrót szybciej chroni powrót. Nie ma Pan na tomiast racji co do zachowania zaworu 4D w zależności od tego czy pomieszczenie jest nagrzane czy nie. W sterowniku Defro w przypadku załączenia opcji ochrony powrotu ten ma zawsze priorytet, bez włączenia tej opcji zawór ma priorytet na dążenie do uzyskania temperatury zadanej na za zaworem na zasilaniu CO (wtedy temperatura powrotu to loteria jest). Zawór praktycznie nie reaguje na sygnał o dogrzaniu bądz nie domu - sterownik zaworu pracuje tak że interesuje go tylko temperatura zadana zaworu i ew. temperatura powortu i jaki ma mieć priorytet. Jest jeszcze opcjonalna funkcja ochrony kotła - w przypadku przekroczenia zadanej temperatury alarmowej na kotle zawór otworzy się na 100% żeby schłodzić kocioł. Z ciekawszych funkcji zaworu to jego zachowanie w trybie lato - w tym trybie pracy kotła zawór zamyka się automatycznie i mamy tylko obieg z bojlerem (szybsze nagrzanie wody i brak strat ciepła na CO)
Wspomniałem właśnie o tym, że powrót może być lub będzie najważniejszy dla kotła, w zależności od tego jak ustawimy priorytety dla sterownika. Możemy pominąć ochrone powrotu i wtedy zawór patrzy na temperature na dom. Jedyne czego nie dopowiedziałem przy zaworze 4dr., to żeby zamontować pompkę na "trasie", powrót z zaworu do pieca.
@@jarekmay2556 no właśnie tej pompki na powrocie z zaworu 4d do kotła hydraulik mi nie przewidzaił i zastanawiam się czy założyć...tu nie wiem czy szybciej podniesie mi temperaturę powrotu, czy zwiększy wymianę ciepła z kotła na instalację, chwilowo nie mam zdania czy zakładać czy nie. Tu ewentualne sugestie mile widziane.
@@paweldziegielewski4543 szybciej dogrzeje powrót, czym spowoduje, że piec na modulacji będzie spokojniej pracował ( rzadziej sypał, słabiej dmuchał). Co spowoduje, że nieznacznie szybciej puści wode ciepłą na CO. Przy tym rozwiązaniu za wszystkimi pompkami muszą być założone zawory zwrotne. Inaczej pompki będą sobie podbierały wode ( walka pomp). Za pompą na CWU też powinien być założony zawór zwrotny.
@Jarek Mały Po dwóch latach z moją instalacją i zaworem 4D (od niedawna z siłownikiem) gdybym jeszcze raz miał robić instalację to zupełnie inaczej do tego bym podszedł - byłoby prościej i taniej. Mam tylko grzejniki i bojler więc darowałbym sobie jakiekolwiek 3d czy 4d. Ochronę powrotu zrobiłbym bypassm zasilania na powrót z pompą przewałową. Pompa na zasilanie CO i pompa na CWU. That’s it. Zaoszczędziłbym jakiś 1000 pln a wszystko by szybciej i lepiej działało
@@paweldziegielewski4543 tak też można. Do mnie na priv. ludziska kochane przysyłają zdjęcia swoich instalacji, prosząc o pomoc. Twórczość artystyczna hydraulików i przeładowanie armaturą jest tak potężne, że najlepiej byłoby, rozebrać to "spagetti" , bo jest nie sterowalne lub wyklucza się wzajemnie.
Tak jak mówisz. Poprawiłem się, gdy omawiałem sprzęgło hydrauliczne i zawory zwrotne. Ale spotykam ludzi, którzy twierdzą, że mając zawór 4dr bez pompki na powrocie mają "ochrone powrotu". Nie mogę ich przekonać. Jedynym argumentem jest zamontowanie termometrów na rurze zasilającej i powrotnej, i wtedy jest zdziwienie.
@@andrzejs.1276 musze cię rozczarować. CWU nie spełni swoich zadań jako ochrona powrotu w piecu pelletowym. Gdy Bojler będzie nagrzany to pompa CWU wspomoże ogrzanie powrotu ale gdy piec się będzie nagrzewał i bojlet będzie zimny to powrót będzie długo zimny. ruclips.net/video/E6dHU_hSE-A/видео.htmlsi=AXS8Wh4sfvsmm2mM Powyżej moje wypociny w temacie pompek i ochrony powrotu.
Ja mam trzy drogowy i instalator nie przewidział ochrony powrotu. Dzieki tobie podłaczyłem pompe do CWU do sterowania ze satarego pieca + termostat z bojlera. Sterowanie włącza mi pompę CWU gdy woda na powrocie ma ponad 30°C a termostat z bojlera jest sterowaniem off gdy woda na trójniku piec / powrót / bojler osiągnie 50°C. Pozdrawiam.
Zawór 4d ma ten minus,że nie jest w stanie zapewnić równocześnie odpowiedniej temperatury na obieg grzewczy i na powrót,a często jest taka potrzeba. To najprostszy zawór do najprostszej instalacji,inaczej mówiąc do dupy. Trzy drogowe montuje się z kolei przy dwóch obiegach grzewczych,idealnie byłoby mieć jeszcze dodatkowo sprzęgło hydrauliczne. Najlepsze z możliwych rozwiązań. Zapewnia stałą temperaturę na obiegach, dodatkowo chroni powrót. Pozdrawiam.
@@dariuszgrabowski507 zakładając,że masz dwa obiegi grzewcze będziesz w stanie zapewnić właściwą temperaturę na każdym z nich,dodatkowo utrzymując odpowiedni parametr powrotu? Nie ma takiej opcji,jeszcze się taki nie narodził i długo się nie objawi. Mieszacze 4d,to najprostsze,wręcz prymitywne rozwiązanie stosowane wyłącznie przez tępych hydraulików i najczęściej przy jednym obiegu grzewczym. Mało który umie w układzie zamontować sprzęgło,odpowiedni mieszcz i sprawnie tym sterować. Jak mantrę powielają jeden i ten sam prehistoryczny sposób budowaniu prostych instalacji. Jeden mieszacz,zawsze 4d...reszta w rękach bożych. Brakuje parametru na obwodzie grzewczym,z automatu to cudo blokuje powrót,ten się wystudza,następnie po dogrzaniu obwodu łaskawie puszcza ciepło na powrót,ale automatycznie blokuje obwód grzewczy. Nie ma takiej możliwości,żeby zapewnić odpowiedni,stały parametr na jednym i drugim układzie. Trzeba się wspomagać zaworami mieszającymi z gamy produktów termostatycznych działających na zasadzie 3d😉,nie ma innej opcji.
Ty tak poważnie... Z tym 4d. Widocznie mało wiesz jak zrobić dwa obiegi z 4d i zapewnić ochronę powrotu. :) A o pompie na powrocie 4d to ty słyszałeś? Skoro ty chcesz montować zawor ATV z zaworem 4d to tylko współczuć twoim ewentualnym klientom. Chcesz zobaczyć schemat i instalację gdzie jest dwa obiegi z 4d a temperatura powrotu niższa od temperatury kotła o 4-8 stopni to zapraszam do kontaktu, udzielę lekcji.
Jednak jest różnica między zaworem ATV,a tym,o czym pisałem. Zawór termostatyczny,nie koniecznie zawsze musi oznaczać stałotemperaturowy typu ATV. Są,a są stosowane, widziałem niejednokrotnie w zestawie z tym czymś (4d) zawory termostatyczne z nastawą temperatury. Jak to działa,chyba tłumaczyć nie muszę. Nie da się mając jeden zawór mieszajacy typu 4d...a,zapewnić dwóch różnych parametrów na dwa różne obiegi grzewcze (płaszczyzna i grzejnik),bez zastosowania dodatkowego mieszacza typu ATM. Mnogość instalacji, chociażby tutaj,ale jeszcze nie widziałem takiej,która z jednym 4d mogłaby dogodzić obydwu układom grzewczym,przy okazji zabezpieczając tyły.. Ja nie będę wspominał o tzw wojnie pomp w układzie z dwoma obiegami i jednym zaworem do dupy,tzn 4d. Co do pompy kotłowej...pierwsze słyszę To jest pompa ,która robi za kocioł 😂,czy może pompuje powietrze do opon. Najlepszy sposób na pogodzenie wszystkich obiegów, skłóconych pomp,właściwej ochrony tyłu (powrotu),jak też stabilnej temperatury na każdym z dwóch obiegów to sprzęgło i dwa mieszacze 3d+siłowniki . Ja w dalszym ciągu nie wiem,jak zapewnisz dwa różne parametry dla dwóch różnych obiegów stosując wyłącznie 4d. Skupiasz się wyłącznie na ochronie powrotu,ale nie wyłącznie na właściwej temperaturze powrotu bazuje układ co. Więc, chętnie przeczytam,jak zapewnisz stałe, niezmienne parametry obiegów, dwóch,przy zachowaniu tej jakże kluczowej temperatury powrotu. Osobiście,jak widzę nową instalację na 4d,to żal mi inwestora,ale podziwiam instalatora.Wspiął się na wyżyny własnych możliwości 🤣🤣. Na sam koniec,nie jestem instalatorem...lecz inwestorem.
Niema co z tobą dyskutować bo nie masz o tym najmniejszego pojęcia, skoro nie słyszałeś z o pompie kotłowej lub krótkiego obiegu. Jeśli chcesz sterować niezależnie dwoma obiegami to chyba logiczne jest że muszą być dwa narzędzia. Np dajesz 4d na grzejniki i do ochrony powrotu a za 4d dajesz oddzielny np 3d lub kolejny 4d na drugi obieg no podłogowy itd. Nic w tym trudnego. Wojna pomp... Czyli o regulacji i równoważeniu hydraulicznym też nie słyszałeś? Do prawidłowej pracy dwóch obiegów grzewczych wystarczy 4d +3d +3 pompy, a ty proponujesz mega rozwiązanie z 2x3d + sprzęgło+3 pompy +ATV aby zapewnić minimalny powrót bo wiedz że samo sprzęgło nie zawsze wystarczy. Policz co jest tańsze. Oczywiście sprzęgło to bdb rozwiązanie ale instalacja na 4d niczym mu nie ustępuje. Brawo inwestor :):) ktoś ci kitu naciskał. A zawór stałotemperaturowy przy sprzęgle dla zapewnienia minimalnej temperatury powrotu ty widziałeś czy też nie. A wiesz jak trzeba dobrać pompy do pracy przy sprzęgle bez ATV aby uniknąć tej twojej wojny pomp? Dużo jeszcze musisz przyswoić wiedzy i zobaczyć. I żal to mi jest ciebie nie instalatorow ja czytam twoje braki w podstawowej wiedzy, współczuć normalnemu instalatorowi takiego inwestora który g... Wie ale jest mądrzejszy bo płaci. Czy ty wiesz że z punktu hydraulicznej pracy to 4d niewiele różni się od sprzęgła? Pewnie nie wiesz no bo skąd. No i oczywiście kończę dyskusję bo to nie jest miejsce na doszkalanie.
Dołuż do schematu 4d jeszcze pompę na powrocie z 4d do kotła a przysłużysz się wielu instalatorom i użytkownikom tym filmem.
Zawór 3 d w tym przypadku nie spełnia swojej funkcji - woda z zasilania powinna dogrzewać powrót do pieca , a po osiągnięciu odpowiedniej temperatury zawór powinien puszczać zasilanie na grzejniki , po dołożeniu pompy mieszającej w ogóle jest zbędny bo schładza zasilanie grzejników.Zawór ma dogrzewać powrót a nie schładzać zasilanie.
ruclips.net/video/gvYd4K_hWZs/видео.html
A u mnie działa. Dwa zawory trójdrożne, ochrona powrotu jak na schemacie.
Cały "pic" polega na czasie załanczania pompek. Od jakiej temperatury jaka pompka ma zacząć pracować.
Coś Ci się jednostki pomyliły opór z natężeniem i mocą! Przekaźnik musi być dobrany o odpowiednim pradzie styków roboczych. Jeżeli upchales tam Przekaźnik w gniazdo to wątpię czy jest to minimum na 16A.
Mówisz "piec i pierwszą w lewo na dom" To jak mam zawór i patrzę na niego na wprost Podejście z pieca mam od prawej to na dom idzie na dół czy do góry Bo pierwsza w lewo jak mowisz jest wtedy w dół i musiało by iść na dom A na logikę to powrót na piec A na dom idzie do gory
Na dom do góry. Lustrzane odbicie, tego co przedstawiałem.
Jakiej woelkosci dom ogrzewa ten kocioł ??? Grzejniki /podogowe / ile ocieplenia???? Pozdrawiam
@@januszek0007 mieszkanie 60m2. Dom z 1980r. Pierwsze 2 lata grzania pelletem, dom bez ocieplenia domu. Potem sukcesywnie ocieplany. Ostatnie dwa lata ocieplony (styr. 15cm/lambada 31), okna plastik 20lat. System mieszany: podłogówka÷grzejniki. Kocioł "chodzi" cały rok.
Mam zawor 3 drożny, zawor jest zainsatlowany za CO2 i kaloryferem a przed podlogowka.
Piec nie dobija do zadanej temperatury 60 st, widocznie nie dziala ochrona powrotu jak sie zalaczaja pompy(PRZY temp. 45st) momentalnie piec sie wychladza o ok 10 st, zauwazylem ze nie ma dodatkowej pompy przy wejsciu wody do pieca, czy dolozenie samej pompy moze pomoc.
Źle wykonana instalacja. Cała ciepła woda z pieca bez kontroli wylatuje wprost do grzejników.
ruclips.net/video/PIdv_ysh9fE/видео.htmlsi=J-G_iG82jNq9b2Yh
To jest film z linku prywatnego, gdzie chłopak miał skopaną instalacje i zaproponowałem mu zmiany. Podejrzewam, że ty masz podobnie.
Pomocy co mam zrobić bo zawor czyerodrogowy z mieszaczem elek puszczą za mało cieplej wody w kaloryfery ze ledwo łapie 21 st na pokojówce a powrót lekko ciepły masakra już tracę nerwy jak dam na ręczne i przekręcę na połowę robi się ciepło w domu a na mieszaczy na piecu mam nastawione 50 st a on puszczą jak wspomniałem wyżej jeżeli przełączę go na automat 😢😢😢😢
ruclips.net/video/6dB_vcdDix4/видео.htmlsi=CEzqKMLQ1TAIXuAi
Obejrzyj mój film. Następnie sprawdź czy czujniki od zasilania i powrotu dolegają do rur i są zaizolowane.
Jaki piec?
Witam jak na zaworze jest skala od 0-10 to jak ustawić żeby było dobrze
Nie ustawisz. Z każdą godziną pracy pieca powrót z instalacji ma inną temperature i piec też. Dla tego montuje się siłowniki.
Nie wiem jak ci tak spada temperatura na tej instalacji z 65-70 do 35 na powróci! Mam 48 na zasilaniu a powrót jest 42 , gdybym ustawił 60 na piecu to domownicy będą suszkami na święta !!
@@rafaellop6332 to znaczy, że brakuje ci sterowania na dom i trzymając 48° dusisz kocioł. Wejdź na mój kanał i pooglądać kilka ostatnich filmów. Wiedzy nigdy dość.
Jak dokładnie nazywa się ten przekaźnik co masz w gniazdu?
Na końcu filmu masz zdjęcie.
a może lepiej piec, zawór antykondensacyjny, bufor ciepła, zawór 3 drogowy -drożej lecz oszczędniej ciepłem gospodaruje
Jeżeli dom masz 100% na podłogówce to bufor jest akceptowalny, wraz z zaworem 3dr.
W systemie mieszanym (podłoga-grzejnik) i do tego tylko piec pelletowy, to bufor jest lekko chybionym rozwiązaniem.
Rozwiązanie: piec pellet, solary i bufor uważam za bardziej sensowne. Ale to tylko moje luźne uwagi. Najważniejsze, żeby było ciepło i tanio.
Jak jest zawór 4 drożny to pompy nie motujemy na powrocie ?
Są dwie Szkoły (Falenicka i Otwocka), jedna mówi, że trzeba, a druga, że zaleca się.
@@jarekmay2556 ok a co pan by proponował ?
@@mateusz-ov2uq jaka powierzchnia domu do ogrzania?
@@jarekmay2556 tak 120 metrów
@@mateusz-ov2uq to musisz dać pompke na powrocie. W/g mnie przy powierzchni powyżej 100m2, lepiej sprawdzi się sprzęgło hydrauliczne. Szybciej Ci da ciepło na dom.
Poprawka ... nie o dużym oporze, a o dużym poborze prądu, ewentualnie o dużej mocy. Pozdro ;)
Miało być o dużej mocy. Czasami człowiek się przejęzyczy i tego nie wyłapie. ;)
@@jarekmay2556 ;)
Czyli jeśli ktoś ma dwie pompy i każdą na powrocie to będzie zawsze grzała góra grzejnikow?
Nie bardzo rozumiem pytanie i związek między pompkami na powrocie a grzejnikami.
Pompy na powrocie są OK ale wtedy instalacja musi być odpowiednio zbudowana. Inaczej ciężko będzie wyregulować temperature na dom, chyba że na każdy grzejnik zamontujesz głowice termostatyczną.
@@jarekmay2556 mam głowice na grzejnikach, ma dwie pompy jedna obieg boljer i piec, druga przed zaworem 4dr na powrocie, pierwsza też na powrocie ale przy piecu. I czy to ma wpływ na grzanie grzejnika, że grzeje bardziej góra grzejnika +
ruclips.net/video/TZFGt0JZJII/видео.html
Obejrzyj i napisz czy znalazłeś u siebie problem z grzejnikiem.
Wychodzi na to że ok ma bo mam albo ustawione 3 lub N przepływ np przy bardzo dozych grzejnikach. Możliwe że pompa już stara 🤷♂️
Zawór 3dr jaki jest inny sposób ?
??? Na co inny sposób?
@@jarekmay2556 mówisz że to jest szybki najprostszy sposób na ciepły powrót. Ale też coś będziesz przerabiać. Mam taki sam dylemat kocioł chodził jeden sezon na zimnym powrocie i teraz chce zrobić dokładnie jak narysowałes. Mam założony Valvex 3drozny i siłownik do tego
@@dkeylive3099 nic nie zakładaj, żadnych zaworów na powrocie 3dr. Obejżyj mój poprzedni film,z serii o DEFRO, "Czyszczenie i coś jeszcze", chyba taki tytuł. Tam mówie i pokazuje jak mam zrobione.
@@jarekmay2556 on już jest założony , dlatego szukam jak to zrobić. Tak jak pokazałeś to na filmie to będzie działać ?
@@dkeylive3099 jeżeli masz gdzieś. z tyłu pieca (na górze pieca), dodatkowe wyjście to się podepnij, lub jak wychodzi zasilanie z pieca na CWU, tam daj trójnik i jedna nitka będzie na Bojler a druga w dół do przyszłej pompy kotłowej. Czy masz założony Zawór Zwrotny (jeden kierunek przepływu wody) zaraz za pompą na CO? Jeżeli nie, to Go załóż, bo zamontowanie pompy na powrocie bez tego zaworu może doprowadzić do "walki pomp". Jestem zwolennikiem zakładania Zaworów Zwrotnych za pompami zasilającymi, daje nam to większą pewność, że woda popłynie tam gdzie chcemy.
Witam a ten silownik warto montowac
O jakim siłowniku mówisz? Na zawór 3 lub 4 drożny?
Siłownik na zaworze 3 lub 4 drożnym pozwala ci dostarczyć do mieszkania czynnik ze stałą (zadaną) temperaturą. Szczególnie, współpraca pogodówki i zaworu, w domu z grzejnikami jest nie do przecenienia.
Zakładanie zaworu 4d bez siłownika nie ma najmniejszego sensu. Przez rok nie miałem takiego siłownika (hydraulik twierdził że niepotrzebny bajer - nie skomentuję jego kompetencji w temacie ponieważ raczej mizerne były jak zacząłem się interesować jak inni mają poprawnie instaalcje wykonane). Efekt bez siłownika był taki że przez połowę zeszłego sezonu grzewczego szukałem optymalnych ustawień - wyszło że powrót mam chroniony i kocioł się nie dławi dopiero przy ręcznym otwarciu zaworu na 90% - czyli równie dobrze mogłoby go nie być. Dopiero założenie siłownika sterowanego ze sterownika ma sens przy zaworach 4d.
@@paweldziegielewski4543 w/g mnie zakładanie zaworu 4dr. bez siłownika to totalne nieporozumienie. Jest zbyt dużo zmiennych (temperatura), i zawsze coś będzie niedopieszczone.
No mam.zlozony ale chyba zle bo jak skrecilemtroszke to temeratura mi poskocztla i woda sie zagotowala
Kolego. Powiem ci że jeżeli masz pompę zrzutu to zawór trzydrogowy jest bez sensu
Oczywiście się zgadzam. Pompa zrzutu to najlepsze rozwiazanie
@@plecakwarszawa9065 witam. A ty tak sam ze sobą prowadzisz dialog pod tym filmem?
Pytanie: co to jest pompa zrzutu ?
@@jarekmay2556 ta mieszająca za piecem
@@plecakwarszawa9065 potocznie mówi się na taką pompę: kotłowa, krótkiego obiegu lub przewałowa.
Zamontowanie pompy przed zaworem ( np. za piecem) może spowodować, że woda będzie krążyła na krótkim obiegu i nie pójdzie na grzejniki, zależy od ustawienia zaworu trójdrożnego.
A co z dogrzaniem powrotu do pieca, jeżeli za piecem dasz pompkę a w instalacji zawór 3dr.
Mam Defro Smart z zaworem 4d i siłownikiem i ma Pan rację że rozwiązanie z pompą przewałową na bypasie z zasilania na powrót szybciej chroni powrót. Nie ma Pan na tomiast racji co do zachowania zaworu 4D w zależności od tego czy pomieszczenie jest nagrzane czy nie. W sterowniku Defro w przypadku załączenia opcji ochrony powrotu ten ma zawsze priorytet, bez włączenia tej opcji zawór ma priorytet na dążenie do uzyskania temperatury zadanej na za zaworem na zasilaniu CO (wtedy temperatura powrotu to loteria jest). Zawór praktycznie nie reaguje na sygnał o dogrzaniu bądz nie domu - sterownik zaworu pracuje tak że interesuje go tylko temperatura zadana zaworu i ew. temperatura powortu i jaki ma mieć priorytet. Jest jeszcze opcjonalna funkcja ochrony kotła - w przypadku przekroczenia zadanej temperatury alarmowej na kotle zawór otworzy się na 100% żeby schłodzić kocioł. Z ciekawszych funkcji zaworu to jego zachowanie w trybie lato - w tym trybie pracy kotła zawór zamyka się automatycznie i mamy tylko obieg z bojlerem (szybsze nagrzanie wody i brak strat ciepła na CO)
Wspomniałem właśnie o tym, że powrót może być lub będzie najważniejszy dla kotła, w zależności od tego jak ustawimy priorytety dla sterownika. Możemy pominąć ochrone powrotu i wtedy zawór patrzy na temperature na dom. Jedyne czego nie dopowiedziałem przy zaworze 4dr., to żeby zamontować pompkę na "trasie", powrót z zaworu do pieca.
@@jarekmay2556 no właśnie tej pompki na powrocie z zaworu 4d do kotła hydraulik mi nie przewidzaił i zastanawiam się czy założyć...tu nie wiem czy szybciej podniesie mi temperaturę powrotu, czy zwiększy wymianę ciepła z kotła na instalację, chwilowo nie mam zdania czy zakładać czy nie. Tu ewentualne sugestie mile widziane.
@@paweldziegielewski4543 szybciej dogrzeje powrót, czym spowoduje, że piec na modulacji będzie spokojniej pracował ( rzadziej sypał, słabiej dmuchał). Co spowoduje, że nieznacznie szybciej puści wode ciepłą na CO.
Przy tym rozwiązaniu za wszystkimi pompkami muszą być założone zawory zwrotne. Inaczej pompki będą sobie podbierały wode ( walka pomp). Za pompą na CWU też powinien być założony zawór zwrotny.
@Jarek Mały Po dwóch latach z moją instalacją i zaworem 4D (od niedawna z siłownikiem) gdybym jeszcze raz miał robić instalację to zupełnie inaczej do tego bym podszedł - byłoby prościej i taniej. Mam tylko grzejniki i bojler więc darowałbym sobie jakiekolwiek 3d czy 4d. Ochronę powrotu zrobiłbym bypassm zasilania na powrót z pompą przewałową. Pompa na zasilanie CO i pompa na CWU. That’s it. Zaoszczędziłbym jakiś 1000 pln a wszystko by szybciej i lepiej działało
@@paweldziegielewski4543 tak też można. Do mnie na priv. ludziska kochane przysyłają zdjęcia swoich instalacji, prosząc o pomoc. Twórczość artystyczna hydraulików i przeładowanie armaturą jest tak potężne, że najlepiej byłoby, rozebrać to "spagetti" , bo jest nie sterowalne lub wyklucza się wzajemnie.
Zawór 4D nie będzie spełniał dwóch funkcji na raz, czyli grzania domu i ochrony powrotu. Trzeba dołożyć pompę na powrocie.
Tak jak mówisz. Poprawiłem się, gdy omawiałem sprzęgło hydrauliczne i zawory zwrotne. Ale spotykam ludzi, którzy twierdzą, że mając zawór 4dr bez pompki na powrocie mają "ochrone powrotu". Nie mogę ich przekonać. Jedynym argumentem jest zamontowanie termometrów na rurze zasilającej i powrotnej, i wtedy jest zdziwienie.
@@jarekmay2556 A czy pompka C.W.U nie dogrzeje powrotu?
@@andrzejs.1276 musze cię rozczarować. CWU nie spełni swoich zadań jako ochrona powrotu w piecu pelletowym. Gdy Bojler będzie nagrzany to pompa CWU wspomoże ogrzanie powrotu ale gdy piec się będzie nagrzewał i bojlet będzie zimny to powrót będzie długo zimny.
ruclips.net/video/E6dHU_hSE-A/видео.htmlsi=AXS8Wh4sfvsmm2mM
Powyżej moje wypociny w temacie pompek i ochrony powrotu.
@@jarekmay2556 A brak przepływu na powrocie to nie jest już ochrona kotła?
@@andrzejs.1276 rozwiń "brak przepływu na powrocie".
Jesteś Wielki
Ja mam trzy drogowy i instalator nie przewidział ochrony powrotu. Dzieki tobie podłaczyłem pompe do CWU do sterowania ze satarego pieca + termostat z bojlera. Sterowanie włącza mi pompę CWU gdy woda na powrocie ma ponad 30°C a termostat z bojlera jest sterowaniem off gdy woda na trójniku piec / powrót / bojler osiągnie 50°C.
Pozdrawiam.
@@maximusyt8958 Miło mi, że komuś pomogłem, swoimi wypocinami.
Ko
Zawór 4d ma ten minus,że nie jest w stanie zapewnić równocześnie odpowiedniej temperatury na obieg grzewczy i na powrót,a często jest taka potrzeba.
To najprostszy zawór do najprostszej instalacji,inaczej mówiąc do dupy.
Trzy drogowe montuje się z kolei przy dwóch obiegach grzewczych,idealnie byłoby mieć jeszcze dodatkowo sprzęgło hydrauliczne.
Najlepsze z możliwych rozwiązań.
Zapewnia stałą temperaturę na obiegach, dodatkowo chroni powrót.
Pozdrawiam.
4d nie jest do dupy tylko trzeba wiedzieć jak zbudować instalację na nim opartą, nawet ta najbardziej skomplikowaną.
@@dariuszgrabowski507 zakładając,że masz dwa obiegi grzewcze będziesz w stanie zapewnić właściwą temperaturę na każdym z nich,dodatkowo utrzymując odpowiedni parametr powrotu?
Nie ma takiej opcji,jeszcze się taki nie narodził i długo się nie objawi.
Mieszacze 4d,to najprostsze,wręcz prymitywne rozwiązanie stosowane wyłącznie przez tępych hydraulików i najczęściej przy jednym obiegu grzewczym.
Mało który umie w układzie zamontować sprzęgło,odpowiedni mieszcz i sprawnie tym sterować.
Jak mantrę powielają jeden i ten sam prehistoryczny sposób budowaniu prostych instalacji.
Jeden mieszacz,zawsze 4d...reszta w rękach bożych.
Brakuje parametru na obwodzie grzewczym,z automatu to cudo blokuje powrót,ten się wystudza,następnie po dogrzaniu obwodu łaskawie puszcza ciepło na powrót,ale automatycznie blokuje obwód grzewczy.
Nie ma takiej możliwości,żeby zapewnić odpowiedni,stały parametr na jednym i drugim układzie.
Trzeba się wspomagać zaworami mieszającymi z gamy produktów termostatycznych działających na zasadzie 3d😉,nie ma innej opcji.
Ty tak poważnie... Z tym 4d. Widocznie mało wiesz jak zrobić dwa obiegi z 4d i zapewnić ochronę powrotu. :) A o pompie na powrocie 4d to ty słyszałeś? Skoro ty chcesz montować zawor ATV z zaworem 4d to tylko współczuć twoim ewentualnym klientom. Chcesz zobaczyć schemat i instalację gdzie jest dwa obiegi z 4d a temperatura powrotu niższa od temperatury kotła o 4-8 stopni to zapraszam do kontaktu, udzielę lekcji.
Jednak jest różnica między zaworem ATV,a tym,o czym pisałem.
Zawór termostatyczny,nie koniecznie zawsze musi oznaczać stałotemperaturowy typu ATV.
Są,a są stosowane, widziałem niejednokrotnie w zestawie z tym czymś (4d) zawory termostatyczne z nastawą temperatury.
Jak to działa,chyba tłumaczyć nie muszę.
Nie da się mając jeden zawór mieszajacy typu 4d...a,zapewnić dwóch różnych parametrów na dwa różne obiegi grzewcze (płaszczyzna i grzejnik),bez zastosowania dodatkowego mieszacza typu ATM.
Mnogość instalacji, chociażby tutaj,ale jeszcze nie widziałem takiej,która z jednym 4d mogłaby dogodzić obydwu układom grzewczym,przy okazji zabezpieczając tyły..
Ja nie będę wspominał o tzw wojnie pomp w układzie z dwoma obiegami i jednym zaworem do dupy,tzn 4d.
Co do pompy kotłowej...pierwsze słyszę
To jest pompa ,która robi za kocioł 😂,czy może pompuje powietrze do opon.
Najlepszy sposób na pogodzenie wszystkich obiegów, skłóconych pomp,właściwej ochrony tyłu (powrotu),jak też stabilnej temperatury na każdym z dwóch obiegów to sprzęgło i dwa mieszacze 3d+siłowniki .
Ja w dalszym ciągu nie wiem,jak zapewnisz dwa różne parametry dla dwóch różnych obiegów stosując wyłącznie 4d.
Skupiasz się wyłącznie na ochronie powrotu,ale nie wyłącznie na właściwej temperaturze powrotu bazuje układ co.
Więc, chętnie przeczytam,jak zapewnisz stałe, niezmienne parametry obiegów, dwóch,przy zachowaniu tej jakże kluczowej temperatury powrotu.
Osobiście,jak widzę nową instalację na 4d,to żal mi inwestora,ale podziwiam instalatora.Wspiął się na wyżyny własnych możliwości 🤣🤣.
Na sam koniec,nie jestem instalatorem...lecz inwestorem.
Niema co z tobą dyskutować bo nie masz o tym najmniejszego pojęcia, skoro nie słyszałeś z o pompie kotłowej lub krótkiego obiegu.
Jeśli chcesz sterować niezależnie dwoma obiegami to chyba logiczne jest że muszą być dwa narzędzia. Np dajesz 4d na grzejniki i do ochrony powrotu a za 4d dajesz oddzielny np 3d lub kolejny 4d na drugi obieg no podłogowy itd. Nic w tym trudnego. Wojna pomp... Czyli o regulacji i równoważeniu hydraulicznym też nie słyszałeś? Do prawidłowej pracy dwóch obiegów grzewczych wystarczy 4d +3d +3 pompy, a ty proponujesz mega rozwiązanie z 2x3d + sprzęgło+3 pompy +ATV aby zapewnić minimalny powrót bo wiedz że samo sprzęgło nie zawsze wystarczy. Policz co jest tańsze. Oczywiście sprzęgło to bdb rozwiązanie ale instalacja na 4d niczym mu nie ustępuje.
Brawo inwestor :):) ktoś ci kitu naciskał.
A zawór stałotemperaturowy przy sprzęgle dla zapewnienia minimalnej temperatury powrotu ty widziałeś czy też nie. A wiesz jak trzeba dobrać pompy do pracy przy sprzęgle bez ATV aby uniknąć tej twojej wojny pomp? Dużo jeszcze musisz przyswoić wiedzy i zobaczyć.
I żal to mi jest ciebie nie instalatorow ja czytam twoje braki w podstawowej wiedzy, współczuć normalnemu instalatorowi takiego inwestora który g... Wie ale jest mądrzejszy bo płaci.
Czy ty wiesz że z punktu hydraulicznej pracy to 4d niewiele różni się od sprzęgła? Pewnie nie wiesz no bo skąd. No i oczywiście kończę dyskusję bo to nie jest miejsce na doszkalanie.