3:20 - no po prostu SZACUN!!!MI TEŻ DO GŁOWY ,, STARSI,,ROLNICY WBIJALI MI MŁOTKIEM DO GŁOWY,ŻE PRZEDŁUŻEK,, RZĄDZI,, ZAWSZE GDY ZACHWALAŁEM WYNALAZKI...ROZMOWA KOŃCZYŁA SIĘ STWIERDZENIEM - SPRAWDZIŁEŚ TO PRZEZ PARE LAT???
Z biologicznego punktu widzenia ścinacze są lepsze gdyż całe resztki pożniwne ułożone są po całości skiby dzięki temu proces mineralizacji zachodzi dużo szybciej, natomiast przedpłużek wrzuca wszystko na dno bruzdy. Wtedy przy następnej orce może dochodzić do wyorywania zeszłorocznych resztek(oczywiście nie zawsze). Według mnie ścinacze są dobre gdy siew występuje w niedalekiej przyszłości od orki, wtedy nie ma problemu z wyciąganiem łodyg czy kęp(jak zwał tak zwał) na powierzchnie. Przy orce zimowej lepiej sprawdza się ścinacz. Oczywiście do tego dochodzą takie kwestie jak zużywanie się elementów roboczych, spalanie ale to widzę że te kwestie są omówione w komentarzach :)
@@piotrek11242 Masz racje, wykonywanie orki plugiem ze ścinaczem nie gwarantuje że wszystko nam się rozłoży w glebie, wiele jeszcze zależy od stopnia rozdrobnienia i aktywności biologicznej gleby. Książkowo obornik działa w glebie nawet do 3 lat.
1) Plusy przedpłużka: *wrzuca resztki na sam spód orki;-może pracować na małych głębokościach pracy (jest niezależnie ustawiany od korpusu pługa; Minusy przedpłużka: *droższy w utrzymaniu ponieważ elementy robocze szybciej się zużywają (idą w twardym, a ścinacz tylko zawija już podciętą ziemię); *zmniejsza odległości między korpusami (a przesuwając przedpłużek do tyłu w stronę korpusu może dochodzić do wbijania się kamieni między niego a korpus); *przy pługach zawieszanych różnicę na minus robi również waga przedpłużka,bo jest cięższy 2)Plusy ścinacza: - lżejszy, odporniejszy na ścieranie; -zapewnia większe odległości między korpusami; Minusy ścinacza: Jakość krycia przy bardzo dużej ilości resztek, pracuje od prawie 20cm (przy płytszej orce ziemia do niego może nie dochodzić - zależy jaki korpusu). W sumie to tyle:)
ścinacz czy przedpłużek ? Do orki "kukurydzy" najlepszym efektem jest przedpłużek + krój tarczowy zębaty! Nie zwykły bo będzie pchało. Gospodarstwa ekologiczne powinny używać TYLKO przedpłużków najlepiej w zestawie z krojami tarczowymi zębatymi wtedy uzyskają najlepszą orkę po której chwasty mają najtrudniejszy start.
Krój tarczowy montowany jest przed przedłużkiem. Miałem okazję orać ugór, na którym karczowano samosiejki sosny i brzozy. Nie było dużo tego, ale lebioda i komosa to gdyby nie kroje, to zapchałaby wszystkie korpusy aż miło. Rzecz jasna pług posiadał przedłużki. Gdy orałem tylko usługowo to nie rozbrajałem pługa z krojów :-)
Najważniejsza rolna przedpłużka jest właśnie by odkładać materiał organiczny na wyższą warstwę orki a nie na dno, aby roślina miała do niego dostęp (wbrew temu co pisał @wojtek, właśnie listwy potrafią rzucać materiał na dno orki), dlatego w ogóle ich prawo bytu. Prawdopodobieństwo, że przedpłużki zapychają się bardziej niż listwy, wynosi 0%, tak jak kolega w filmie mówił, powodem że się zapycha często pług to źle wyregulowane przedłużki. Jedynym wezwaniem to orka po obfitym plonie kukurydzy koszonej na ziarno (śr. ok. 13-14t na h suchego ziarna) na zwięzłych glebach, kiedy resztki nie są przegniłe po deszczach i jest susza. Najlepiej wtedy opuścić jak najniżej przedpłużek, nawet na 14 do 12 cm od dłuta skiby i orać, jeżeli jest taka możliwość, jak najbardziej w poprzek (coś podobnie jak przy talerzowaniu, wiadomo nie przy każdym kształcie pola tak można) Musicie wiedzieć, że kolega ma świetnie dobrany pług, jak widzę przedłużki o kształcie M1 (najlepsze) z regulacją kąta, korpusy duramaxx CS50 dla szerszej bruzdy pod szerokie koła, szersze koło, prześwit pod ramą 80cm i belkę zaczepową 4 kategori jak również zabezpieczenia hydrauliczne non-stop oraz oczywiście hydrauliczna regulacja szerokości skiby. Brakuje nawet frajerskiej, bardzo wadliwej w tych modelach hydraulicznej regulacji 1-szej skiby i kąta nachylenia pługa, ktoś naprawdę z głową na karku kupował ten pług. Moje pytanie tylko, czy dla przedłużków M1 daje ta regulacją kąta coś? Dla kukurydzianych M2 jest niekiedy sytuacja gdzie trzeba zmienić kąt by nie było widać resztek, mając M1 jeszcze ale nie miałem takich problemów. Kolega chyba orze usługowo, że ma zabezpieczenia hydrauliczne? U mnie na ciężkich ziemiach nawet przy ciśnieniu 200bar skiby 'wyskakiwały' i nie dało się orać, dlatego wziąłem przy końcowym zakupie zab. na śruby, aha, i skrobak na koło trzeba sobie było dorzucić ;-) Ale poza tym bardzo ładny pług, pozdrawiam!
Przez ostatnie 2000Ha używałem ścinaczy a od ok.200Przedpłużków i na razie pozostanę przy nich, prawda że muszą być właściwie wyregulowane a lemieszyk na czas wymieniony:)
Nie tobym się czepiał słówek jednak jeśli się coś mówi to warto wiedzieć co się mówi ...otóż "doświadczenie które ma kilka dekad" - no dobra - niech będzie , tylko ile lat ma dekada?...no właśnie , Dlatego chcąć podkreślśc długość doświadczenia wystarczyłoby napąknąć że jest ono duże a nie od razu tak przesadzać ;). Szanuję i pozdrawiam.
Tytuł mówił o czym innym niż pokazałeś. Było choć z jednej pary korpusów gdzieś w środku pługa zdjąć przedpłużki i wtedy byś pokazał na ile występuje różnica. Ja u siebie tak robiłem kiedyś bo większość upraw to kukurydza ziarnowa. A tu, mówisz o porównaniu nic nie porównując. Wrzuć właściwy film chcąc być obiektywnym.
@@martinflashgordon od dziecka obsługujesz traktory że tak twierdzisz? Nie ze się czepiam tylko pytam, bo znam też przypadki że traktorzysty nie było widać a ciągnik w polu jechał, a czy też tak z tobą było tego nie wiem
podobnie, pamiętam jak bronowałem w pierwszej klasie podstawówki po Komunii były już orki a wcześniej w przedszkolu podjeżdżałem jak zbierali snopki, jednakże tylko kierowałem bo sprzęgła nie dałem rady wycisnąć:)
Na jakiej klasie gleby jest wykonywana ta orka? Bo patrząc na ziemię jest idealnie sypka i brak bryl. Masz może pola o ciężkim ile czy glinie żeby pokazać jak tam się sprawuje takie sprzęt?
Przedpłużek jest dobry, chociaż gdy jest mały rozstaw korpusów może się zapychać czasami. Najbardziej wrażliwe miejsce w moim pługu to przy ostatnim korpusie krój talerzowy i tam jak więcej jakiś resztek to lubi się przypchać
Dobrze ustawione scinacze zrobią tą samą robotę. Przykrywanie resztek dokładnie ważne jest jak za tobą wjeżdża od razu ogregat uprawowo siewny, jeśli siejemy po miesiącu czy po ozimej orce znaczenie ma nie wielkie. Tak jak wspominali przedmówcy zabrakło tu pracy z listwą ścinającą chociażby jednego korpusu.
Ale na pewno znajdą się Cebule które będą mówiły że przedpłużek to szajs i się zapycha 😂😂 Osobiście posiadam dwa pługi. Jeden z nich ma ścinacze a drugi przedpłużki. Przy orce gorczycy ten ze ścinaczami pozostawia o wiele więcej nie przykrytego. Pozdrawiam
@@panpiotr9156 mówiąc Cebule nie mam na myśli tych ludzi którzy w sposób subiektywny i rzeczowy wytkną wady przedpłużek. Mam na myśli tylko te osoby które bez żadnych argumentów mówią że "to szajs i że to gówno itp" Chyba wiesz jakich ludzi mam na myśli?? Pozdrawiam
@@jacekplacek3312 miales doczynienia z azurem czy tylko z " bajek " ? bo ja wlasnie tak slyszalem poki nie kupilem azurowego i stwierdzam ze roznicy brak :)
Ja kładłem prawie metrową grykę wystarczyło tylko kroje pozakładać i wszystko dobrze ustawić. Mało co wystawało tylko na kawałkach gdzie ziemia była błotnista i dobrze odkładanie nie obracały. Sąsiad ma identyczny pług zmienił na scinacze i teraz żałuje
Ale to też kwestia rozrzucenia materii organicznej, uczono mnie że bez przedpłużka wszystko ląduje na dnie bruzdy a z przedpłużkiem materia organiczna jest równo rozrzucona na wysokości skiby, zawsze może być to element na przyszłość przy kolejnej orce, kiedy to próchnice w roku następnym ląduje w wyższych warstwach
Orałem wyższe poplony ścinaczami i szczerze mówiąc uzyskałem taki sam efekt wizualny. Poza tym zgadzam się że przedpłużek rzuci niżej choć moim zdaniem jeśli ta masa zostanie przykryta 25-cio centymetrową warstwą gleby rozkład tej masy będzie spowolniony.
Wszystko zależy od tego co mamy do zaorania. Czasem lepszy jest przedpłużek A czasem ścinacz. Ja wybrałem ścinacz z tego powodu że masz organiczna jest wymieszana z większą ilością ziemi A nie wrzocona na dno bruzdy i bywa tak że leży tam do następnego roku. Nie ma idealnego rozwiązania. Pozdrawiam
@@martinflashgordon w jakich ilosciach to siałes?Raz to zasiałem dla 2 byków jak miałem ale za gesto bo za mała bulwa urosła ,ale jak to przy orałem to pszenica dała 9t/ha gdzie w moich okolichach jest ciezko uzyskac 6t
No tak chwasty które wykiełkowały z rzodkiewką zostaną zaduszone zielenią ,ale cała masa insektów ma spiżarnię.nawała agrofagów musi być ogromną wiosną w oprawie ,,mulcz,,.ja mimo wszystko orałbym na wiosnę w takim przypadku.
,, wyłapią wodę i powietrze,,- chcesz powiedzieć, że lepiej niż ziembla? Nie wydaje mi się!skiba wysztorcowana najlepiej nawadniania i napowietrza glebę, dlatego wiosną wykonana wysusza a jesienią nawadniania. Co wy myślicie?
to żaden las , dużo wyzszy poplon orałem że byl rzeczywiście problem , a czy nie uważasz ze przedłużek robi ,,poduche,, ? scinacz układa resztki w calym profilu ornym.
Orką( w jednym wymiarze) niszczysz układy korzeniowe chwastów i zakopujesz ich ziarna.trwałość nasion to inna sprawa ,żeby przerwać ten zaklęty krąg życia chwastów trzeba by orać przed okresem dojrzewania ziaren chwastów,więc ugorować pole przez sezon,a kto to zrobi skoro można psiknąć.
@@nigreos3954 na początku dzięki za kulturę, normalnie jak coś jest niejasne to idzie HEJT, a nie próba zrozumienia. Otóż wyjaśniam sprawę.jakies 20 lat temu dostałam schedę po dziadkach działka 12 ha w jednym kawałku.pola były nieużytkiem przez blisko 5+-7 lat, zaperzone i porzucone w ziembli( rolnictwo w tamtym czasie upadało). dostałem je w połowie maja i na uprawę było za późno,więc za radą starszych dałem glifosat+siarczan i 3-4 tygodnie karencji,i tu zaczyna się to co nieudolnie próbowałem powiedzieć wcześniej : po wypaleniu glifosatem chwastów zrobiłem PODORYWKĘ PLYCIUTKĄ(3-6CM )i zostawiłem pole na tydzień,potem kosem rozsiałem saletrę z gorczycą( 150kg+15kg)i pojechałem odwróconą broną,gdy gorczyca przerosła na 80-90 cm znów wjechałem pługiem tyle że na 20 cm+ kroje i WSZYSTKO zorałem! Przyznaje że zdarzało mi się zapchać swoją 3 - ujkę unię ale było znośnie.to prawda że orka nie wyglądała jak ta tutaj ale i tak nie robiłem tragedii bo zostawiłem ją na jare.wiosną dołem owies.tak to było w praktyce,teraz myślę że takim sprzętem to wogole by nie było kłopotu...
@@martinflashgordon Czyli ja u siebie miałem za głęboko i przez to nie kryło mi w 100% , ale dziś orałem ugur i wypłyciłem przedpłużki i jest lepiej . Jednak jest jedna sytuacja w której moim zdanie wygrywa scinacz mianowicie orka po kiepsko skoszonej kukurydzy na ziarno u mnie czasem garnie na przedpłużku
@@szoko40 Do orki kukurydzy najlepszym efektem jest przedpłużek + krój tarczowy zębaty! Nie zwykły bo będzie pchało. Jednakże mało kto stosuje taki zestaw.
Witam czy mógł by mi ktoś pomóc w ustawieniu przedpłużka na madzie mega gliniastej bo u mnie próbowałem wiele razy aż ściągnęłem potrafiły się nawet wygiąć
Bardzo nieobiektywna ocena. Przerabialem kiedys ten temat i w moich warunkach pozostalem przy scinaczach. Przedpłużki stawiaja odczuwalny opor, to duzy minus, oraz u mnie sie niekiedy przy wyzszych poplonach zapychaly. Dodatkowy wydatek na lemieszyki itd. Ja bym.moim rabewerkiem ze scinaczami wyzsza gorczyce zaoral,a pole wygladaloby tak jak na tym filmie.
Mam pług Kuhn Multimaster 113 i orka poplonu Gorczycy o wysokości 1m nie stanowi żadnego problemu a na polu nie ma śladu by wystawał nawet jeden listek. Mam film z telefonu na kanale zajrzyjcie a zobaczycie. A co do przedpłużek nie miałem styczności a wiec się nie wypowiadam ...
@@martinflashgordon herezje scinacze i duży rozstaw i prześwit sprawdzone rozwiązanie co roku leci razowka nieważne czy kombajn miał docinacz czy nie..
Oralem starym plugiem Rabewerk i 60tką i miał ten pług przedpłużki. Ani jednego liścia byś na polu nie znalazl tak ładnie przykrył. Kukurydza na ziarno bez talerzowania i plonie 13t z ha. Żaden ścinacz tak nie przykryje
@@pawepawel3312 Słyszał jegomość o czymś takim jak przedpłużki kukurydziane? Są nieco większe od standardowych i nie mają ostrych krawędzi aby liście się nie ciągnęły. Żaden scinacz nie zrobi takiej roboty jak przedpłużek kukurydziany, mamy KV LD 100 ażur z owymi przedpłużkami, na testach był ten sam na pełnej ze scinaczami, scinacze nie mają podjazdu...
W pracy mamy dwa lemkeny jeden azur 4 skibowy i gorczyce 50 cm wysokości kładzie przy głębokości orki 24 cm kolega ma 5 skib na pełnych odkladniach i jemu nie kryje tak samo a dużo gorzej.
Ale bzdury... Gościu masz zajebisty pług(chyba lemken) na azurach, z dużym prześwitem pod rama i dużymi odstępami od korpusów... Ale wjedź tym w świeżo skoszona kukurydzę i w dupę się szybciej pocalujesz niż zaorzesz z przedpluzkami. Ten poplon to byle stare pługi by przykryły, więc tak się nie podniecaj że to przykrywa bo tu nie ma filozofii.
@@martinflashgordon mam pług 5 skibowy obrotowy ma 3 kopusy na przedpłuszkach i reszta na scinaczach nie mam wielkiej odkładnie i jestem zagowoliny i z tego z tego
Przedpluzek zdaje lepiej robotę przy takich jak poplon czy łodygi kukurydzy jest do wszystkiego co wyższe niż rzysko po zbożu a scinacz do samego czystego scierniska i obornika
3:20 - no po prostu SZACUN!!!MI TEŻ DO GŁOWY ,, STARSI,,ROLNICY WBIJALI MI MŁOTKIEM DO GŁOWY,ŻE PRZEDŁUŻEK,, RZĄDZI,, ZAWSZE GDY ZACHWALAŁEM WYNALAZKI...ROZMOWA KOŃCZYŁA SIĘ STWIERDZENIEM - SPRAWDZIŁEŚ TO PRZEZ PARE LAT???
Z biologicznego punktu widzenia ścinacze są lepsze gdyż całe resztki pożniwne ułożone są po całości skiby dzięki temu proces mineralizacji zachodzi dużo szybciej, natomiast przedpłużek wrzuca wszystko na dno bruzdy. Wtedy przy następnej orce może dochodzić do wyorywania zeszłorocznych resztek(oczywiście nie zawsze). Według mnie ścinacze są dobre gdy siew występuje w niedalekiej przyszłości od orki, wtedy nie ma problemu z wyciąganiem łodyg czy kęp(jak zwał tak zwał) na powierzchnie. Przy orce zimowej lepiej sprawdza się ścinacz. Oczywiście do tego dochodzą takie kwestie jak zużywanie się elementów roboczych, spalanie ale to widzę że te kwestie są omówione w komentarzach :)
@@piotrek11242 Masz racje, wykonywanie orki plugiem ze ścinaczem nie gwarantuje że wszystko nam się rozłoży w glebie, wiele jeszcze zależy od stopnia rozdrobnienia i aktywności biologicznej gleby. Książkowo obornik działa w glebie nawet do 3 lat.
@@piotrek11242 jak masz kwas w glebie to co się dziwisz
Pięknie przykrywa
Znam takich co odczepiają przedpłużek a później zielone czubki roślin za pługiem łączka rzędowa
Mi kiedyś poplon wyrósł jak las to najpierw przejechałem talerzówką. Co nie zmienia faktu, że od kiedy mam przedpłużek to robota idzie :)
1) Plusy przedpłużka: *wrzuca resztki na sam spód orki;-może pracować na małych głębokościach pracy (jest niezależnie ustawiany od korpusu pługa; Minusy przedpłużka: *droższy w utrzymaniu ponieważ elementy robocze szybciej się zużywają (idą w twardym, a ścinacz tylko zawija już podciętą ziemię); *zmniejsza odległości między korpusami (a przesuwając przedpłużek do tyłu w stronę korpusu może dochodzić do wbijania się kamieni między niego a korpus); *przy pługach zawieszanych różnicę na minus robi również waga przedpłużka,bo jest cięższy
2)Plusy ścinacza: - lżejszy, odporniejszy na ścieranie; -zapewnia większe odległości między korpusami; Minusy ścinacza: Jakość krycia przy bardzo dużej ilości resztek, pracuje od prawie 20cm (przy płytszej orce ziemia do niego może nie dochodzić - zależy jaki korpusu).
W sumie to tyle:)
ścinacz czy przedpłużek ?
Do orki "kukurydzy" najlepszym efektem jest przedpłużek + krój tarczowy zębaty! Nie zwykły bo będzie pchało.
Gospodarstwa ekologiczne powinny używać TYLKO przedpłużków najlepiej w zestawie z krojami tarczowymi zębatymi wtedy uzyskają najlepszą orkę po której chwasty mają najtrudniejszy start.
Jak to masz ułożone w pługu,jakieś filmy.
Jaki pług ma takie uchwyty by zaczepić kruj+ przedpłużek?ja jakoś nie znam.podpowiedz coś?
Miałeś styczność z pogłębiaczami, jak się sprawują? Chciałbym takie zastosować żeby trochę zniszczyć podeszwę płużną?
Krój tarczowy montowany jest przed przedłużkiem.
Miałem okazję orać ugór, na którym karczowano samosiejki sosny i brzozy.
Nie było dużo tego, ale lebioda i komosa to gdyby nie kroje, to zapchałaby wszystkie korpusy aż miło.
Rzecz jasna pług posiadał przedłużki.
Gdy orałem tylko usługowo to nie rozbrajałem pługa z krojów :-)
Najważniejsza rolna przedpłużka jest właśnie by odkładać materiał organiczny na wyższą warstwę orki a nie na dno, aby roślina miała do niego dostęp (wbrew temu co pisał @wojtek, właśnie listwy potrafią rzucać materiał na dno orki), dlatego w ogóle ich prawo bytu.
Prawdopodobieństwo, że przedpłużki zapychają się bardziej niż listwy, wynosi 0%, tak jak kolega w filmie mówił, powodem że się zapycha często pług to źle wyregulowane przedłużki. Jedynym wezwaniem to orka po obfitym plonie kukurydzy koszonej na ziarno (śr. ok. 13-14t na h suchego ziarna) na zwięzłych glebach, kiedy resztki nie są przegniłe po deszczach i jest susza. Najlepiej wtedy opuścić jak najniżej przedpłużek, nawet na 14 do 12 cm od dłuta skiby i orać, jeżeli jest taka możliwość, jak najbardziej w poprzek (coś podobnie jak przy talerzowaniu, wiadomo nie przy każdym kształcie pola tak można)
Musicie wiedzieć, że kolega ma świetnie dobrany pług, jak widzę przedłużki o kształcie M1 (najlepsze) z regulacją kąta, korpusy duramaxx CS50 dla szerszej bruzdy pod szerokie koła, szersze koło, prześwit pod ramą 80cm i belkę zaczepową 4 kategori jak również zabezpieczenia hydrauliczne non-stop oraz oczywiście hydrauliczna regulacja szerokości skiby.
Brakuje nawet frajerskiej, bardzo wadliwej w tych modelach hydraulicznej regulacji 1-szej skiby i kąta nachylenia pługa, ktoś naprawdę z głową na karku kupował ten pług.
Moje pytanie tylko, czy dla przedłużków M1 daje ta regulacją kąta coś? Dla kukurydzianych M2 jest niekiedy sytuacja gdzie trzeba zmienić kąt by nie było widać resztek, mając M1 jeszcze ale nie miałem takich problemów.
Kolega chyba orze usługowo, że ma zabezpieczenia hydrauliczne? U mnie na ciężkich ziemiach nawet przy ciśnieniu 200bar skiby 'wyskakiwały' i nie dało się orać, dlatego wziąłem przy końcowym zakupie zab. na śruby, aha, i skrobak na koło trzeba sobie było dorzucić ;-)
Ale poza tym bardzo ładny pług, pozdrawiam!
Pan Marcin w Danii pracuje, a zabezpieczenia hydrauliczne dlatego że na tamtych ziemiach występuje duża ilość wielkich kamieni
Przez ostatnie 2000Ha używałem ścinaczy a od ok.200Przedpłużków i na razie pozostanę przy nich, prawda że muszą być właściwie wyregulowane a lemieszyk na czas wymieniony:)
Nie tobym się czepiał słówek jednak jeśli się coś mówi to warto wiedzieć co się mówi ...otóż "doświadczenie które ma kilka dekad" - no dobra - niech będzie , tylko ile lat ma dekada?...no właśnie , Dlatego chcąć podkreślśc długość doświadczenia wystarczyłoby napąknąć że jest ono duże a nie od razu tak przesadzać ;). Szanuję i pozdrawiam.
Tytuł mówił o czym innym niż pokazałeś. Było choć z jednej pary korpusów gdzieś w środku pługa zdjąć przedpłużki i wtedy byś pokazał na ile występuje różnica. Ja u siebie tak robiłem kiedyś bo większość upraw to kukurydza ziarnowa. A tu, mówisz o porównaniu nic nie porównując. Wrzuć właściwy film chcąc być obiektywnym.
Witam. Tak masz rację. Ale przedpłużek lepiej kryje to fakt, nawet byle jaki pług.
Ty weź sam pokaz jaki masz sprzęt a nie się czepiasz jasne że przedłużka lepiej kryje
Ja mam unię xxl ze ścinaczem A widziałem z przedpłużkiem i lepiej kryją. A w ogóle to po co tyle agresji u Ciebie?
@@rg17nh96 to nie był post do ciebie tylko do tego wyżej
W dodatku ten poplon ledwo do ramy sięga więc nie ma tu pola do popisu.
Fajnie że masz "kilka dekad" doświadczenia ;p a orka faktycznie piękna.
czwarta dekada idzie
@@martinflashgordon ile masz lat?
@@dawidkubiak2094 43
@@martinflashgordon od dziecka obsługujesz traktory że tak twierdzisz? Nie ze się czepiam tylko pytam, bo znam też przypadki że traktorzysty nie było widać a ciągnik w polu jechał, a czy też tak z tobą było tego nie wiem
podobnie, pamiętam jak bronowałem w pierwszej klasie podstawówki po Komunii były już orki a wcześniej w przedszkolu podjeżdżałem jak zbierali snopki, jednakże tylko kierowałem bo sprzęgła nie dałem rady wycisnąć:)
Na jakiej klasie gleby jest wykonywana ta orka? Bo patrząc na ziemię jest idealnie sypka i brak bryl. Masz może pola o ciężkim ile czy glinie żeby pokazać jak tam się sprawuje takie sprzęt?
80% naszych pól to gliniaste gleby i kamienie, mam tylko taki film co pokazuje przedpłużek w glinie
ruclips.net/video/sxr4x2sleRc/видео.html
Przedpłużek jest dobry, chociaż gdy jest mały rozstaw korpusów może się zapychać czasami. Najbardziej wrażliwe miejsce w moim pługu to przy ostatnim korpusie krój talerzowy i tam jak więcej jakiś resztek to lubi się przypchać
mój overum ma przedpluzki i scinacze. robi super robote
Panie pole wygląda baja😊😊😊👍👍👍
Dobrze ustawione scinacze zrobią tą samą robotę. Przykrywanie resztek dokładnie ważne jest jak za tobą wjeżdża od razu ogregat uprawowo siewny, jeśli siejemy po miesiącu czy po ozimej orce znaczenie ma nie wielkie. Tak jak wspominali przedmówcy zabrakło tu pracy z listwą ścinającą chociażby jednego korpusu.
Ale na pewno znajdą się Cebule które będą mówiły że przedpłużek to szajs i się zapycha 😂😂 Osobiście posiadam dwa pługi. Jeden z nich ma ścinacze a drugi przedpłużki. Przy orce gorczycy ten ze ścinaczami pozostawia o wiele więcej nie przykrytego. Pozdrawiam
Aha cebule bo maja inna opinie? To niezły z Ciebie typ
@@panpiotr9156 mówiąc Cebule nie mam na myśli tych ludzi którzy w sposób subiektywny i rzeczowy wytkną wady przedpłużek. Mam na myśli tylko te osoby które bez żadnych argumentów mówią że "to szajs i że to gówno itp" Chyba wiesz jakich ludzi mam na myśli?? Pozdrawiam
@@SERWATEKTV fajnie że to rozwinąłeś bo wcześniej to trochę tak brzmiało jednostronnie. Z takim to można podyskutować. Pozdrawiam 😎😀
A ja orze cebulę :D
Pięknie przykrywa. Co powiesz o pługach ażurowych vs pełne?
Ażurowe jak masz za dużo kasy.
Lżej idą i lepiej kruszą ale nie za takie pieniądze no huba że ma się ogrom hektarów i się to w paliwie zwruci
Ażur jest na zwięzłe gleby
Na Kurpiach 6klasa ziemi taki pług by bruzdy nawet nie odwrócił
@@jacekplacek3312 miales doczynienia z azurem czy tylko z " bajek " ? bo ja wlasnie tak slyszalem poki nie kupilem azurowego i stwierdzam ze roznicy brak :)
Czytać nie potrafisz
Piszę że na piasku ażur jest bez sensu
@@jacekplacek3312 trochu kultury
Ja kładłem prawie metrową grykę wystarczyło tylko kroje pozakładać i wszystko dobrze ustawić.
Mało co wystawało tylko na kawałkach gdzie ziemia była błotnista i dobrze odkładanie nie obracały.
Sąsiad ma identyczny pług zmienił na scinacze i teraz żałuje
Tylko przedpłużek wszystko wyrzuci na dno bruzdy, co nie jest korzyste w procesach próchnicotwórczych
w takich procesach żadne rozrywanie kapilarów i napowietrzanie nie jest wskazane
Ale to też kwestia rozrzucenia materii organicznej, uczono mnie że bez przedpłużka wszystko ląduje na dnie bruzdy a z przedpłużkiem materia organiczna jest równo rozrzucona na wysokości skiby, zawsze może być to element na przyszłość przy kolejnej orce, kiedy to próchnice w roku następnym ląduje w wyższych warstwach
Święta racja. I mam pytanie...z jaką prędkością jeździsz? Bo to to też ma pewne znaczenie. Pozdrawiam
8 km/h
🚜_VVVVVVVVo🏁
Ja myślę jakbyś to ściął talerzówką a potem przy orał to bybyło jeszcze lepiej pocięty towar lepiej się rozkłada i szybciej
Masz racje, jednakże gdy jest mokro to tracę trakcję na takiej marmoladzie a po nieruszonym lepiej koła mają przyczepność.
No tak dobrze mówisz
A koszt przewyższył by zysk.
Talerzówka dobry sposób na przygotowanie ścierniska pod orkę.
Jednak gdy spadnie deszcz to zrobi się breja i kisiel, a wtedy trudno o przyczepność.
Orałem wyższe poplony ścinaczami i szczerze mówiąc uzyskałem taki sam efekt wizualny. Poza tym zgadzam się że przedpłużek rzuci niżej choć moim zdaniem jeśli ta masa zostanie przykryta 25-cio centymetrową warstwą gleby rozkład tej masy będzie spowolniony.
dlatego trzeba rzucić nisko żeby nasiona chwastów nie kiełkowały oraz nasiona zboża które było ostatnio młócone, np żeby w rzepaku nie rosło nam żyto
Wszystko zależy od tego co mamy do zaorania. Czasem lepszy jest przedpłużek A czasem ścinacz. Ja wybrałem ścinacz z tego powodu że masz organiczna jest wymieszana z większą ilością ziemi A nie wrzocona na dno bruzdy i bywa tak że leży tam do następnego roku. Nie ma idealnego rozwiązania. Pozdrawiam
Hej, który to typ przedpłużek M1 czy M2?
A jak wygląda różnica na polu po kukurydzy?
Można siać!
Taka ładna gleba - próbowaliście tam nie orać i uprawiać bezorkowo?
na tym polu jeszcze nie robiliśmy nigdy bezorkowo
... może taka ładna ,bo orana...😉
To jest rzepa na poplon?
Tak, rzepa oleista.
@@martinflashgordon w jakich ilosciach to siałes?Raz to zasiałem dla 2 byków jak miałem ale za gesto bo za mała bulwa urosła ,ale jak to przy orałem to pszenica dała 9t/ha gdzie w moich okolichach jest ciezko uzyskac 6t
@@Mateusz-vo3dq Nie pamiętam ilości. Muszę poszukać w papierach.
@@martinflashgordon chyba rzodkiew :) U mnie w tym roku maksymalnie wyrosła na 150 cm, bez mulczera ani rusz.
@@martinflashgordon I jak, udało się znaleźć tę informację? Sam zastanawiam się nad taką rzodkwią na poplon :)
Czytałem że rzodkiew dobrze jest zostawić na zime. Ona wymarznie a miejsca po korzeniach wyłapia wode i powietrze. Wystarczy pozniej agregat i siew.
tzw. siew w mulcz.
No tak chwasty które wykiełkowały z rzodkiewką zostaną zaduszone zielenią ,ale cała masa insektów ma spiżarnię.nawała agrofagów musi być ogromną wiosną w oprawie ,,mulcz,,.ja mimo wszystko orałbym na wiosnę w takim przypadku.
,, wyłapią wodę i powietrze,,- chcesz powiedzieć, że lepiej niż ziembla? Nie wydaje mi się!skiba wysztorcowana najlepiej nawadniania i napowietrza glebę, dlatego wiosną wykonana wysusza a jesienią nawadniania. Co wy myślicie?
Hei!
Pytanko z innej beczki,czy są u Was w DK dostępne w jakiś rozsądnych pieniądzach odkładnice plastikowe do pługów Overum?Jeśli tak to gdzie?
Na jakiej głębokości powinne pracować przedpluzki?
5 cm
co to za poplon?
Dołączam się do pytania :)
rzodkiew oleista na pewno + może coś jeszcze.
duńską nazwę znam tyko "oleista coś tam" jak ogarnę to dam znać
rzodkiew oleista
@@buritozmaslanka6131 tak zgadza się to rzodkiew
to żaden las , dużo wyzszy poplon orałem że byl rzeczywiście problem , a czy nie uważasz ze przedłużek robi ,,poduche,, ? scinacz układa resztki w calym profilu ornym.
ścinacz układa to za wysoko powierzchni ornej i dlatego chwasty szybko startują, przedpłużek rzuca to o wiele niżej
@@nigreos3954 ale na to i tak nie ma rady.owies głuchy może siedzieć chyba 20 lat i wzejść.
Orką( w jednym wymiarze) niszczysz układy korzeniowe chwastów i zakopujesz ich ziarna.trwałość nasion to inna sprawa ,żeby przerwać ten zaklęty krąg życia chwastów trzeba by orać przed okresem dojrzewania ziaren chwastów,więc ugorować pole przez sezon,a kto to zrobi skoro można psiknąć.
Ugorowanie nie ugotowanie- literówka- sorry 😉
@@nigreos3954 na początku dzięki za kulturę, normalnie jak coś jest niejasne to idzie HEJT, a nie próba zrozumienia.
Otóż wyjaśniam sprawę.jakies 20 lat temu dostałam schedę po dziadkach działka 12 ha w jednym kawałku.pola były nieużytkiem przez blisko 5+-7 lat, zaperzone i porzucone w ziembli( rolnictwo w tamtym czasie upadało). dostałem je w połowie maja i na uprawę było za późno,więc za radą starszych dałem glifosat+siarczan i 3-4 tygodnie karencji,i tu zaczyna się to co nieudolnie próbowałem powiedzieć wcześniej : po wypaleniu glifosatem chwastów zrobiłem PODORYWKĘ PLYCIUTKĄ(3-6CM )i zostawiłem pole na tydzień,potem kosem rozsiałem saletrę z gorczycą( 150kg+15kg)i pojechałem odwróconą broną,gdy gorczyca przerosła na 80-90 cm znów wjechałem pługiem tyle że na 20 cm+ kroje i WSZYSTKO zorałem! Przyznaje że zdarzało mi się zapchać swoją 3 - ujkę unię ale było znośnie.to prawda że orka nie wyglądała jak ta tutaj ale i tak nie robiłem tragedii bo zostawiłem ją na jare.wiosną dołem owies.tak to było w praktyce,teraz myślę że takim sprzętem to wogole by nie było kłopotu...
Na ile cm w ziemi masz ustawione przedpłużki przy tej głębokość i orki ?
5-8 cm
@@martinflashgordon Czyli ja u siebie miałem za głęboko i przez to nie kryło mi w 100% , ale dziś orałem ugur i wypłyciłem przedpłużki i jest lepiej . Jednak jest jedna sytuacja w której moim zdanie wygrywa scinacz mianowicie orka po kiepsko skoszonej kukurydzy na ziarno u mnie czasem garnie na przedpłużku
@@szoko40 Do orki kukurydzy najlepszym efektem jest przedpłużek + krój tarczowy zębaty! Nie zwykły bo będzie pchało. Jednakże mało kto stosuje taki zestaw.
@@martinflashgordon pługi mają takie przyczepienia?na pewno nie Grudziądz 😉
cześć mam pytanie czy 85cm odstępu miedzy odkładnicami wystarczy na przedpłużki czy za mało jest?? żeby się nie pchało
najlepiej 96-100 ale 85 też są fabrycznie wyposażane w przedpłużki i powinno być dobrze
@@martinflashgordon a jak one maja byc ustawione od lemiesza odkładnicy ile cm??
@@vortigon3701 musisz testować najlepsze ustawienie, zacznij 10-15 cm od odkładnicy i jak się będzie zapychać to przesuwaj je do przodu
przedpłuzki stwarzają większy zapotrzebowanie na moc.wiec nieraz mysle czy zamiast ich nie lepiej głębiej orac
Witam czy mógł by mi ktoś pomóc w ustawieniu przedpłużka na madzie mega gliniastej bo u mnie próbowałem wiele razy aż ściągnęłem potrafiły się nawet wygiąć
A jak ktoś ma przedpłużki i ścinacze jednocześnie?
U mnie problem z kryciem przy orce z przedpłużkami wystąpił dopiero, przy bardzo gęstej gorczycy o wysokości prawie 1,5m.
Bardzo nieobiektywna ocena. Przerabialem kiedys ten temat i w moich warunkach pozostalem przy scinaczach. Przedpłużki stawiaja odczuwalny opor, to duzy minus, oraz u mnie sie niekiedy przy wyzszych poplonach zapychaly. Dodatkowy wydatek na lemieszyki itd. Ja bym.moim rabewerkiem ze scinaczami wyzsza gorczyce zaoral,a pole wygladaloby tak jak na tym filmie.
Mam pług Kuhn Multimaster 113 i orka poplonu Gorczycy o wysokości 1m nie stanowi żadnego problemu a na polu nie ma śladu by wystawał nawet jeden listek. Mam film z telefonu na kanale zajrzyjcie a zobaczycie. A co do przedpłużek nie miałem styczności a wiec się nie wypowiadam ...
Już go widzę po kukurydzy na ziarno
Do orki "kukurydzy" najlepszym efektem jest przedpłużek + krój tarczowy zębaty! Nie zwykły bo będzie pchało.
@@martinflashgordon herezje scinacze i duży rozstaw i prześwit sprawdzone rozwiązanie co roku leci razowka nieważne czy kombajn miał docinacz czy nie..
Oralem starym plugiem Rabewerk i 60tką i miał ten pług przedpłużki. Ani jednego liścia byś na polu nie znalazl tak ładnie przykrył. Kukurydza na ziarno bez talerzowania i plonie 13t z ha. Żaden ścinacz tak nie przykryje
@@pawepawel3312 Słyszał jegomość o czymś takim jak przedpłużki kukurydziane? Są nieco większe od standardowych i nie mają ostrych krawędzi aby liście się nie ciągnęły. Żaden scinacz nie zrobi takiej roboty jak przedpłużek kukurydziany, mamy KV LD 100 ażur z owymi przedpłużkami, na testach był ten sam na pełnej ze scinaczami, scinacze nie mają podjazdu...
W pracy mamy dwa lemkeny jeden azur 4 skibowy i gorczyce 50 cm wysokości kładzie przy głębokości orki 24 cm kolega ma 5 skib na pełnych odkladniach i jemu nie kryje tak samo a dużo gorzej.
Ale bzdury... Gościu masz zajebisty pług(chyba lemken) na azurach, z dużym prześwitem pod rama i dużymi odstępami od korpusów... Ale wjedź tym w świeżo skoszona kukurydzę i w dupę się szybciej pocalujesz niż zaorzesz z przedpluzkami.
Ten poplon to byle stare pługi by przykryły, więc tak się nie podniecaj że to przykrywa bo tu nie ma filozofii.
ruclips.net/video/FYsgMy_WnxA/видео.html
Myśle że od wielkości odkładni też dużo zależy
I jej kształtu- sztorcującą ciężko okryć resztki .
twój sprzęt czy robisz u kogoś ?
robię
@@martinflashgordon ale chyba u niemca czy u nas ?
@@mr.pomidorek7574 u Duńczyka
Ja tez wole przedplurzek
Przedplużek to sposób na bezchemiczne zwalczanie perzu
Też o tym słyszałem!tylko że orać trzeba na 30 cm plus...
@@ursuskowalski5649 czyli u mnie by się sprawdziło bo żadko oram po niżej 30 cm
Ja go zagona na swym piachu do 20 orze i nie da się zakryć
A jak na 15 cm orka tylko klasa 5i6
Niby przedplozek fajny i mówisz że się nie zapycha, ale jak jest perz to nie ma szans zaorać bo się wszystko pcha
Pozdrawiam
A jak jest perz to znaczy że rolnik leń jestem rolnikiem eko od 10 lat i nie mam perzu w polu.
Ty przez całe życie orzesz
Bo może taką ma pracę? Jak byś był zatrudniony w gospodarstwie to nie robił byś wszystkiego tylko miałbyś wydzielone zadania
@@tiktokpoland jest coś takiego jak żart
Martin a dużo gospodarstw eko jest w Danii tych z certyfikatem.
Bardzo dużo i powstaje więcej.
Stop jeżeli odkładnia jest duża to przedłużki ok jak mala to ścinacze są lepsze mniejszy opór
ścinacze nie rzucają na dół chwastów tak dobrze jak przedpłużki i dlatego bardzie chwasty wyłażą po ścinaczach
@@martinflashgordon mam pług 5 skibowy obrotowy ma 3 kopusy na przedpłuszkach i reszta na scinaczach nie mam wielkiej odkładnie i jestem zagowoliny i z tego z tego
Przedpluzek zdaje lepiej robotę przy takich jak poplon czy łodygi kukurydzy jest do wszystkiego co wyższe niż rzysko po zbożu a scinacz do samego czystego scierniska i obornika
Jaki las ja miałem 2 razy większą
Wow 😍
Rodna ziemia widze.
Lemken najlepszy pług