Współczesne samochody korzystają z tej samej zasady generowania wysokiego napięcia przez cewkę ale różnią się wieloma istotnymi szczegółami. Nie znajdziemy w samochodzie przerywacza ani rozdzielacza. W roli przerywacza występuje mikroprocesor, który poprzez specjalny układ jest informowany o aktualnym położeniu wału korbowego. Dodatkowo na podstawie informacji o liczbie obrotów walu wylicza moment wysłania sygnału na cewkę. Im szybciej obraca się wał silnika tym iskra podawana jest wcześniej, żeby zapewnić zapłon mieszanki w momencie przechodzenia tłoka przez górny punk zwrotny. Najczęściej każdy cylinder ma własną cewkę dzięki czemu zbędny jest rozdzielacz, który był jednym z bardziej zawodnych urządzeń układu zapłonowego. W niektórych silnikach dwucylindrowych lub czterocylindrowych jedna cewka obsługuje dwa cylindry. W chwili gdy w jednym cylindrze iskra podpala mieszankę w drugim iskra przeskakuje "jałowo" w momencie wydechu. Tak np. pracuje silnik popularnego Malucha i nowoczesnego Forda Focusa. Oczywiście Maluch ma tradycyjny układ przerywacza mechanicznego, Focus ma "komputer" sterujący pracą silnika.
+Wojciech Bociański Wyczerpujące wyjaśnienie działania nowszych układów zapłonowych:) Przynajmniej dla mnie :) Postaram się temu poświęcić jeden z następnych filmików.
Jak nie można kupić są i to nowe ,które pasują np. do mojego Poloneza 1500 z 1983 roku i nawet mocniejsze niż oryginalne leżaki magazynowe dającą mocniejszą iskrę na Allegro jest ich pełno
Witam, dzięki za poradę. Mam problem, ponieważ nawet po otwarciu przerywacza, przez cewkę cały czas idzie napięcie i to prawdopodobnie jest przyczyną braku iskry. Mam rację? Może być gdzieś zwarcie przy stacyjce i robić takie problemy?
@@wojtek8100 przy otwatciu przerywacza przez cewke nie powinien płynąć prad. TZN prąd będzie dopływał ze stacyjki ale przerywacz zamyka obwód do masy .
@undergroundgarage spróbuję połączyć cewkę bezpośrednio z akumulatorem, pomijając stacyjkę. Cewka po sprawdzeniu na krótko podaje iskrę na świecę, więc powinna być ok. Po odłączeniu cewki, przerywacz odcina napięcie prawidłowo. Luz był do korekty.
@@undergroundgarage witam ponownie, problemem był przetarty kabelek od cewki w miejscu, w którym wchodzi do rozdzielacza, tam, gdzie jest ta gumowa tulejka mocująca. Drugie pytanie - według książki, po ustawieniu przerwy na przerywaczu, trzeba ustawić na nowo wolne obroty? Według mnie są za niskie.
Dziękuje bardzo za materiał. Nie potrafiłem zrozumieć jak działa cewka w samochodzie, który przecież zasilany jest z akumulatora prądem stałym. Chodzi o to, że gdy przerwiemy przerywaczem układ na moment, prąd także się przerywa na moment, stąd cewka wytwarza pole magnetyczne, na skutek zmiennego pola elektrycznego? Pozdrawiam.
Radek Sendecki dokładnie tak :) Uzwojenie wtórne będzie generować napięcie tyko przy zmianach pola magnetycznego, dlatego przyłożony magnes do cewki nie powoduje stałego generowania prądu, dopiero wprowadzając magnes w ruch wirowy (lub posuwisto-zwrotny) zapewniamy zmienność pola magnetycznego co powoduje generowanie prądu czyli powstanie generatora ( prądnicy). W cewce zapłonowej ta zmienność pola jest zapewniana przez naprzemienne dostarczanie i przerywanie dopływu prądu do uzwojenia pierwotnego, co powoduje pojawianie się i zanikanie pola, zupełnie jak w przypadku przybliżania i oddalania magnesu stałego (ruch posuwisto-zwrotny) lub jego wirowania :)
swietny filmik mam stare auto i tam przy cewce zaplomowej jest kondensator nie jest bezposrednio dolaczony do cewki ale do aparatu zaplonowego moglbys mi powiedziec jaka role on spelnia i czy musi byc uziemiony. z kondensatora wychodza dwa kabelki jeden ginie gdzus w innych kablach a drogi jak wspominalem idzue do aparatu zaplonowego. wdzieczny za odpowiedz. i jeszcze jedno jak sprawdzic czy on w ogole dziala
a prosze mi powiedziec jak taki opornik sprawdzic czy dziala .faktycznie w kopulce i na palcu sa czarnawe przypalone punkty. u nmie nie ma przerywacza tylko jakas cewka. jak go sprawdzic?
chciałbym podłączyć się do pytania , mam Terrano II, 2,4 BENZYNA , jest tam podobny z opisy aparat zapłonowy co tu, prąd niby dochodzi ale iskry na świecach nie ma , też jest tam kondensator z dwoma kablami, wymieniłem kable ,świece , cewkę/jest w środku aparatu zapłonowego/ moduł zapłonowy i dalej nie ma iskry , co może być jeszcze przyczyną ?
Nie akumulator rozruchowy ( samochodowy) , tylko akumulator, w którym zgromadzona jest jakaś energia. Akumulator może być hydrauliczny, elektryczny, to słowo nie oznacza od razu akumulatora rozruchowego 12V . Prąd i napięcie to jednostki umowne. Ale na świecy zapłonowej nie występuje wyładowanie prądu czy wyładowanie napięcia, tylko wyładowanie energii. Jak juz byśmy sie chcieli tak czepiac słówek to nie generuje sie prad o wysokim napieciu, tylko wysokie napięcie o niskim prądzie.
@@undergroundgarage Czym jest energia prądu? E= UJ, i na wskutek różnicy potencjału między elektrodami świecy następuje przeskok iskry / przepływ prądu w powietrzu/ a nie wyładowanie. Czyli dalej płynie prąd pod dużym napięciem, co pozwala pokonać barierę powietrza tj. 0,8mm. na świecy i odpływ do masy. Wyładowanie energii tj. jak piorun walnie w stodołę, dla przykładu.
Tylko jeśli byś zostawił kluczyk na pozycji zapłon, albo RUN w amerykancach, jeśli kluczyka nie ma w stacyjce a auto nie ma jakichś patentów elektrycznych, to nie, nie może się tak zdarzyć.
@@undergroundgarage no wlasnie będzie mój patent :p a z pradnicy org przewine tworząc pradnice 3 faz. Testując na krótko zapłon, podłączyłem go do prostownika(pod ręką) docelowy układ posiada ogranicznik prądu? Zniszczylem tak świecę, podczas gdy trakrowalem to 2A, 15v
Witam. Mam stary traktor jednocylindrowy z lat 60 z wloski iskrownikiem mechanicznym, napiecie instalacji 12v i posiada akumulator. Chcialbym przerobic uklad zaplonowy na bezstykowy. Mam duzo miejsca zeby umiescic czujnik hala. Co bym musial kupic zeby przerobic uklad z klasycznym mloteczkiem na uklad bezstykowy?
Elade .Crew mniej więcej tak, z tym ze tam jest jeszcze moduł zapłonowy który konwertuje delikatny sygnal z czujnika na mocny sygnał dla cewki. tak w uproszczeniu 😊
The Kocur moze nie wytrzymać, wieksza ilosc cylindrow to wieksza częstotliwość tworzenia iskry wiec wiecej ciepla wydzielanego w komponetach. szybko sie przegrzeje.
@@kamillkowalski619 pojemność jest dobrana pod silnik przez producenta. Najlepiej kupić taki sam jak był. Albo jak zmienisz na elektroniczny Modol zapłonowy to wcale nie potrzebujesz kondensatora.
Współczesne samochody korzystają z tej samej zasady generowania wysokiego napięcia przez cewkę ale różnią się wieloma istotnymi szczegółami. Nie znajdziemy w samochodzie przerywacza ani rozdzielacza. W roli przerywacza występuje mikroprocesor, który poprzez specjalny układ jest informowany o aktualnym położeniu wału korbowego. Dodatkowo na podstawie informacji o liczbie obrotów walu wylicza moment wysłania sygnału na cewkę. Im szybciej obraca się wał silnika tym iskra podawana jest wcześniej, żeby zapewnić zapłon mieszanki w momencie przechodzenia tłoka przez górny punk zwrotny.
Najczęściej każdy cylinder ma własną cewkę dzięki czemu zbędny jest rozdzielacz, który był jednym z bardziej zawodnych urządzeń układu zapłonowego.
W niektórych silnikach dwucylindrowych lub czterocylindrowych jedna cewka obsługuje dwa cylindry. W chwili gdy w jednym cylindrze iskra podpala mieszankę w drugim iskra przeskakuje "jałowo" w momencie wydechu. Tak np. pracuje silnik popularnego Malucha i nowoczesnego Forda Focusa. Oczywiście Maluch ma tradycyjny układ przerywacza mechanicznego, Focus ma "komputer" sterujący pracą silnika.
+Wojciech Bociański Wyczerpujące wyjaśnienie działania nowszych układów zapłonowych:) Przynajmniej dla mnie :) Postaram się temu poświęcić jeden z następnych filmików.
Czyli idąc tym tokiem w maluchu nie ma znaczenia jak podłączy się cewke do świec:można sobie dowolnie przekładać przewody z jednej świecy na drugą?
Krótko i na temat leci sub
Genialna łopatologia, dzięki temu filmowi byłem w stanie samodzielnie i skutecznie znaleźć uszkodzenie i je naprawić. Dziękuję i pozdrawiam
Super! bardzo sie ciesze ze moglem pomóc, o to chodzii w tych filmikach.
Kupiłem silnik i już nie można dokupić cewki można zmienić aparat i cewke na elektroniczną?
Proszę o podpowiedź
Jasne że można. Co to za silnik ?
Jak nie można kupić są i to nowe ,które pasują np. do mojego Poloneza 1500 z 1983 roku i nawet mocniejsze niż oryginalne leżaki magazynowe dającą mocniejszą iskrę na Allegro jest ich pełno
Witam, dzięki za poradę.
Mam problem, ponieważ nawet po otwarciu przerywacza, przez cewkę cały czas idzie napięcie i to prawdopodobnie jest przyczyną braku iskry. Mam rację? Może być gdzieś zwarcie przy stacyjce i robić takie problemy?
@@wojtek8100 przy otwatciu przerywacza przez cewke nie powinien płynąć prad. TZN prąd będzie dopływał ze stacyjki ale przerywacz zamyka obwód do masy .
@undergroundgarage spróbuję połączyć cewkę bezpośrednio z akumulatorem, pomijając stacyjkę.
Cewka po sprawdzeniu na krótko podaje iskrę na świecę, więc powinna być ok.
Po odłączeniu cewki, przerywacz odcina napięcie prawidłowo. Luz był do korekty.
@@undergroundgarage i dziękuję za pomoc!
@@undergroundgarage witam ponownie, problemem był przetarty kabelek od cewki w miejscu, w którym wchodzi do rozdzielacza, tam, gdzie jest ta gumowa tulejka mocująca.
Drugie pytanie - według książki, po ustawieniu przerwy na przerywaczu, trzeba ustawić na nowo wolne obroty? Według mnie są za niskie.
@@wojtek8100 Każda zmiana przerwy na przerywaczu zmienia delikatnie kat wyprzedzenia zapłonu. Więc to bym też skorygował.
Dziękuje bardzo za materiał. Nie potrafiłem zrozumieć jak działa cewka w samochodzie, który przecież zasilany jest z akumulatora prądem stałym. Chodzi o to, że gdy przerwiemy przerywaczem układ na moment, prąd także się przerywa na moment, stąd cewka wytwarza pole magnetyczne, na skutek zmiennego pola elektrycznego? Pozdrawiam.
Radek Sendecki dokładnie tak :) Uzwojenie wtórne będzie generować napięcie tyko przy zmianach pola magnetycznego, dlatego przyłożony magnes do cewki nie powoduje stałego generowania prądu, dopiero wprowadzając magnes w ruch wirowy (lub posuwisto-zwrotny) zapewniamy zmienność pola magnetycznego co powoduje generowanie prądu czyli powstanie generatora ( prądnicy). W cewce zapłonowej ta zmienność pola jest zapewniana przez naprzemienne dostarczanie i przerywanie dopływu prądu do uzwojenia pierwotnego, co powoduje pojawianie się i zanikanie pola, zupełnie jak w przypadku przybliżania i oddalania magnesu stałego (ruch posuwisto-zwrotny) lub jego wirowania :)
Już stary filmik ale jak by dać kondensator np 10nano pomiędzy zaciski przycisku w tym układzie to możemy opóźnić zapłon?
swietny filmik
mam stare auto i tam przy cewce zaplomowej jest kondensator nie jest bezposrednio dolaczony do cewki ale do aparatu zaplonowego
moglbys mi powiedziec jaka role on spelnia i czy musi byc uziemiony. z kondensatora wychodza dwa kabelki jeden ginie gdzus w innych kablach a drogi jak wspominalem idzue do aparatu zaplonowego.
wdzieczny za odpowiedz.
i jeszcze jedno jak sprawdzic czy on w ogole dziala
Brzmi bardziej jak "balast resistor " czyli po prostu opornik Ograniczający prąd na stykach przerywacza aby ta sie nie wypalały .
a prosze mi powiedziec jak taki opornik sprawdzic czy dziala .faktycznie w kopulce i na palcu sa czarnawe przypalone punkty. u nmie nie ma przerywacza tylko jakas cewka.
jak go sprawdzic?
Wojtek Baum musialbym to zobaczyć. ciężko doceniać nie widząc.
Underground Garage
dzieki za zaineresowanie.
chciałbym podłączyć się do pytania , mam Terrano II, 2,4 BENZYNA , jest tam podobny z opisy aparat zapłonowy co tu, prąd niby dochodzi ale iskry na świecach nie ma , też jest tam kondensator z dwoma kablami, wymieniłem kable ,świece , cewkę/jest w środku aparatu zapłonowego/ moduł zapłonowy i dalej nie ma iskry , co może być jeszcze przyczyną ?
Na wskutek indukcji na uzwojeniu wtórnym generuje się prąd o wysokim napięciu, do 45tyś. V. a nie duża ilość energii . Cewka to nie akumulator.
Nie akumulator rozruchowy ( samochodowy) , tylko akumulator, w którym zgromadzona jest jakaś energia. Akumulator może być hydrauliczny, elektryczny, to słowo nie oznacza od razu akumulatora rozruchowego 12V . Prąd i napięcie to jednostki umowne. Ale na świecy zapłonowej nie występuje wyładowanie prądu czy wyładowanie napięcia, tylko wyładowanie energii. Jak juz byśmy sie chcieli tak czepiac słówek to nie generuje sie prad o wysokim napieciu, tylko wysokie napięcie o niskim prądzie.
@@undergroundgarage Czym jest energia prądu? E= UJ, i na wskutek różnicy potencjału między elektrodami świecy następuje przeskok iskry / przepływ prądu w powietrzu/ a nie wyładowanie. Czyli dalej płynie prąd pod dużym napięciem, co pozwala pokonać barierę powietrza tj. 0,8mm. na świecy i odpływ do masy. Wyładowanie energii tj. jak piorun walnie w stodołę, dla przykładu.
iskra jest wtedy gdy przerywacz się otwiera czy zamyka, bo niezrozumiałaem
pczoły Otwiera, czyli jak przerywasz obwód, stąd nazwa "przerywacz" :)
cewka to z jakiego pojazdu? :)
Spoko filmik
Pozdrawiam
wielo13 cewka z malucha :-) dzieki !
Witam jaki do dokładnie moduł i czy można go gdzieś kupić?
Uniwersalny moduł zapłonowy Unitra GL 100 z czasów PRL .
Gdy w roli przerywacza pracują platynki, jak zatrzymają się zwarte to mogą rozładować akumulator ? i czy zdarza się taka sytuacja ?
Tylko jeśli byś zostawił kluczyk na pozycji zapłon, albo RUN w amerykancach, jeśli kluczyka nie ma w stacyjce a auto nie ma jakichś patentów elektrycznych, to nie, nie może się tak zdarzyć.
@@undergroundgarage no wlasnie będzie mój patent :p a z pradnicy org przewine tworząc pradnice 3 faz. Testując na krótko zapłon, podłączyłem go do prostownika(pod ręką) docelowy układ posiada ogranicznik prądu? Zniszczylem tak świecę, podczas gdy trakrowalem to 2A, 15v
Witam. Mam stary traktor jednocylindrowy z lat 60 z wloski iskrownikiem mechanicznym, napiecie instalacji 12v i posiada akumulator. Chcialbym przerobic uklad zaplonowy na bezstykowy. Mam duzo miejsca zeby umiescic czujnik hala. Co bym musial kupic zeby przerobic uklad z klasycznym mloteczkiem na uklad bezstykowy?
Wystarczy Modul zapłonowy nawet polska unitra uniwersalna
dzieki za odp. Wiesz moze czy golf II posiada modul ze zmiennym katem wyprzedzenia zaplonu?
Niestety nie wiem tego
Witam, czy posiadasz schemat podłączenia tego modułu ?
Colchester Lathe wszystko jest na nim opisane, masz taki sam ? napisz do mnie na fb to pomogę Ci go podłączyć.
Czyli ten przerywacz to czujnik hall w aucie ?
Elade .Crew mniej więcej tak, z tym ze tam jest jeszcze moduł zapłonowy który konwertuje delikatny sygnal z czujnika na mocny sygnał dla cewki. tak w uproszczeniu 😊
Do takiego zapłonu z przerywaczem moge wykorzystac modół zapłonowy z skutera?
The Kocur moze nie wytrzymać, wieksza ilosc cylindrow to wieksza częstotliwość tworzenia iskry wiec wiecej ciepla wydzielanego w komponetach. szybko sie przegrzeje.
Dzięki,
A po co kondensator jest?
Zapobiega iskrzeniu (a przez to wypalaniu) styków.
@@undergroundgarage Ok. A pojemność takiego kondensatora jaka jest? Czy pojemność dwusowa jest ważne w doborze kondensatora?
@@kamillkowalski619 pojemność jest dobrana pod silnik przez producenta. Najlepiej kupić taki sam jak był. Albo jak zmienisz na elektroniczny Modol zapłonowy to wcale nie potrzebujesz kondensatora.