Moim zdaniem lepiej jest pisać godzinę z dwukropkiem. Zapis z kropką jest mylący, bo w np. godzina 16:04 z zapisana z kropką (16.04) może mylnie zasugerować, że jest to data, chociaż z kontekstu i tak powinno wynikać, że jest to godzina.
Tak na prawdę nie jestem w stanie spamiętać wszystkich zasad, które tu przedstawiasz, ani tym bardziej wprowadzić je w życie. Niemniej jednak lubię oglądać twój kanał ze względu na to jak go prowadzisz i jaka przy tym jesteś pozytywna. :) Pozdrawiam. P.S. Krócej, a częściej jak dla mnie pasuje (chodzi oczywiście o częstotliwość nagrywania).
W kilka dni nadrobiłem wszystkie Twoje odcinki :) jestem zachwycony! Świetny kanał. Podjęłaś się bardzo dobrego tematu. Życzę dalszych sukcesów :) Ja jako osoba, która ukończyła studia magisterskie z zarządzania ze specjalizacją social media jestem bardzo zachwycony formą, pomysłem i realizacją Twojego kanału :) Wczoraj zamówiłem Twoją książkę. Wyczekuje, aż ją dostanę w swoje ręce. Powodzenia w dalszym nagrywaniu i do usłyszenia w następnym odcinku :)
Godzina z kropką na końcu? Nie wiem, czy istnieją na to oficjalne zasady, ale z tego co wiem, po dacie kropki się nie stawia. A pomiędzy poszczególnymi częściami daty - jedynie, gdy miesiąc jest zapisany cyframi arabskimi. Sam mam jeszcze taką manierę, że w Windowsie zawsze przestawiam format daty z RRRR-MM-DD na DD.MM.RRRR. Tak jak mówię, nie jestem pewien, czy jest to oficjalną zasadą, ale wygląda to po prostu lepiej. Co do zapisu RRRR-MM-DD, ten zapis jest praktyczny, gdy mamy listę dat i chcemy je automatycznie posortować od najstarszej do najnowszej. Z nim jest podobnie jak z podawaniem nazwiska przed imieniem - co robimy tylko w alfabetycznych listach. Z tego co się orientuję - wspomniana norma ma zastosowanie głównie w komputerowych bazach danych. Tam taki zapis ma sens. Jeśli chodzi o godzinę - sam najchętniej stosuję zapis z dwukropkiem. Jest bardziej oczywisty niż zapis z kropką, od razu widać, że chodzi o godzinę. Tak samo oczywisty jest, co prawda, także zapis z indeksem górnym - ale problem jest z nim taki, że może być mniej czytelny, bo minuty zapisywane są zazwyczaj mniejszymi cyframi niż godziny. A jeśli chodzi o "zmarzniętego" - przez "ź" łatwiej to słowo wymówić. Tak więc skoro wymowa "w organiźmie" jest już teraz dopuszczona (i, prawdę mówiąc, znacznie częściej ją słyszę niż "w organizmie" - tą drugą formą, ze znanych mi osób, posługiwała się chyba tylko nauczycielka biologii w liceum) - to czy nie można się spodziewać, że w przyszłości na tej samej zasadzie dopuszczona zostanie wymowa "zmarźnięty"? Rozumiem, że obecnie ta wymowa uznawana jest za błędną . Ale to, że język ulega przemianom i wymowa różnych słów się zmienia, jest przecież naturalnym procesem.
Nie ukrywam, że serduszko mi mocniej zabiło z radości gdy zobaczyłam, że godzinę temu pojawił się nowy odcinek. Tłumiłam w sobie malutką złość za to że tak rzadko one się pojawiają ale w pełni rozumiem jak problematyczna może być przeprowadzka :( choć na pewno w tym przypadku wiele zmieni się dzięki niej na lepsze. :) Jesteś jak zawsze cudowna!!!
W wojsku w dokumentach o przeznaczeniu "bojowym" (meldunki, sytuacja taktyczna itp.) stosuje się obligatoryjnie formę godziny w postaci nie posiadającej separatora. Dla przykładu 20:21 zapiszemy jako 2021. Pozdrawiam!
Część merytoryczna odcinka jak dla mnie bardzo wartościowa, ale pierwsza minuta filmu.... no niespecjalnie chciałam słuchać o tym, kto co nosił, montował, kupował i co jedzą nowi sąsiedzi. Czy nie po to są snapchaty, instagramy itp.?
Niekoniecznie! Skoro poprzedni odcinek zakończyłam informacją o przeprowadzce, kolejny przeprowadzką rozpoczęłam. :) Poza tym chciałam podziękować osobom, które mi pomagały między innymi po to, żebym jak najszybciej mogła nagrywać. Zatem część wstępna jest równie ściśle związana z kanałem. ;)
***** Do części merytorycznej nie miałam żadnych zastrzeżeń, a same podziękowania - nie z kartki, ale dałoby się streścić do kilku-kilkunastu sekund ;) Moja opinia pozostała niezmienna, a jeśli forma przestanie mi się podobać, to sobie z tym jakoś sama poradzę ;) Paulina usłyszała mój głos, jako jednego z widzów i już. Zrobi z tym, co chce.
Subuje od niedawna.. W sumie zaintrygowałaś mnie u Filipa, w Dużym w Maluchu. Ciekawy kanal.....no i prowadząca.... Nic dodać nic ujac, fajana "babka":). Pozdrawiam ☺
Fajnie jakbyś zrobiła odcinek z odmianą nazwisk, zasady odmiany, czy sie odmienia wszystkie nazwiska, czy jednak są wyjątki i ogólnie. Naprawdę przyda się to wielu osobom.
Byłbym za tym (za zapisywaniem a potem wydaniem ich w jakieś namacalnej formie - choćby jako antidotum na chandrę, która czasem zdarzyć się może). PS. na jego poparcie "kciuk w górę" od się dorzucam :-)!
Paulinko, zrób filmik z kompilacją sucharów :D. A ja mam taki żart krótki, suchar (może użyjesz :D) można by rzec: Przychodzi gość do sklepu i do ekspedientki: - Dzień dobry, ma pani czystą? A ona na to: - Tak, wczoraj myłam.
Ale już w przypadku organizmu, romantyzmu, itp., Mirosław Bańko mówi, że obie formy miejscownikowe są poprawne (w organizmie/w organiźmie). Oczywiści chodzi o język mówiony, który dotyczy wspomnianych spikerów i dziennikarzy. W takim razie w czym lepszy jest organizm od zmarzniętego, że jemu wolno się zmiękczyć? Ujednolicić zasady!
Zawsze stosowałam taki zapis 18:00 lub ten z minutmi w indeksie. Dopiero po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii spotkałam się z innymi zapisami. Tak samo jest z datą, zamiast 19.11.2016 to 19/11/2016.
Dzięki za ten odcinek, sporo mi rozjaśniłaś i już wiem, że nie popełniałam błędów mówiąc dwoma kobietami czy pisząc 18.00 (chociaż do 18:00 już tak się przyzwyczaiłam, że przy tej formie pozostanę). :)
Te 10 sekund tzn od 6:12 do 6:22 było najfajniejszą rzeczą jaką dziś zobaczyłem :) Pierwszy raz trafiłem na twój kanał, jesteś mega fajną dziewczyną :) Aż sobie kliknę subskrajbera :) P.S - nie podlizuję się , niedługo się żenię więc nie dla mnie bajerowanie :)
Wiemy, że jesteś perfekcjonistką i zwykłaś powtarzać ujęcie wiele razy,ale zostawienie przy montażu kilku "wpadek" dodaje uroku i autentyczności. Nagrywaj dużo i mocno!
+an q "organiźmie, autyźmie, romantyźmie" poprawne jest tylko w mowie, w pisowni te wyrazy są poprawne tylko jako organizmie, autyzmie, romantyzmie - pisze się zawsze tak, wymawiac mozna dwojako aczkolwiek po co sobie komplikowac, lepiej się przyzwyczaić przez Z
"Kiedyś jakiś językoznawca (chyba był to prof. Miodek w jednym ze swoich telewizyjnych wykładów) stwierdził, że język pod względem gramatycznym powinien być logiczny i możliwie najbardziej jednoznaczny. Językoznawcy powinni z kolei pilnować, aby jego ewolucja - bo przecież język zmienia się z czasem - podążała właśnie w tym kierunku. Należy zatem unikać tworzenia brzmiących jednakowo a odmiennych form gramatycznych, a nawet (być może) je eliminować. Dwiema/dwoma jest takim przykładem.Jeśli kolega pochwali Wam się: "Spałem z dwoma kochankami", to stopień niedookreślenia tego stwierdzenia może być z różnych względów katastrofalny. Mamy bowiem fatalną zbieżność identycznej liczby mnogiej słów "kochanek" i "kochanka" - "dwoma kochankami". Moim zdaniem psuje to język. PS. Podobnie jest z godziną. Zapis z kropką - 21.11 - wygląda jak data i może się z nią mylić. Dwukropek jest tu jednoznaczny i tę formę bym promował." źródło: joemonster.org/filmy/79799/Z_kim_powinnam_sie_spotkac_o_18_00_Z_dwiema_czy_dwoma_kobietami_Mowiac_Inaczej#cm8858929
Co do zapisu godziny - zgodzę się. Jednak, co jeśli kolega spał z trzema albo z czterema kochankami? Bardziej problematyczne dla zrozumienia przekazu jest tutaj dla mnie samo "kochankowie", które przecież może oznaczać mężczyzn oraz grupę mieszaną :P a w odmianie przez przypadki formy są te same nawet dla grupy żeńskiej.
Format zapisu czasu jest nie tylko powszechna w piśmie, ale także i w informatyce i nie tylko - format oparty o dwukropek w roli separatora jest standardem ISO nr 8601.
Kurczę, moja polonistka też bardzo zwracała uwagę na zapis godziny i twierdziła, że forma z dwukropkiem jest błędna. Teraz to ja nie wiem skąd sobie wzięła tę zasadę. Ale bardzo mi pomogłaś z "dwoma", bo zdarzało mi się zawieszać i myśleć "rodzaj żeński, hmm, co teraz - dwoma czy dwiema". A takie pauzy w rozmowach nie są najlepszym wyjściem :D
Paulino! Wiem, że preferujesz komplementy odnoszące się do merytorycznej warstwy Twojego kanału, ale nie mogę się powstrzymać od skomplementowania Twojego wyglądu. A wyglądasz przepięknie! Nie wiem, czy to kwestia nowego koloru włosów, rozświetlacza na kościach policzkowych, czy poprostu bijącego od Ciebie entuzjazmu ;) Miło się Ciebie słucha.
Och, jak dobrze, że Panią mamy! Język polski od razu staje się zrozumiały i przyjemny :) W szkole natrafiłam na nauczycielkę o dość... specyficznym charakterze. Tak ciekawy kanał skutecznie wiec mobilizuje mnie do nie poddawania na lekcjach. Mam jedno frapujące mnie od dłuższego czasu pytanie. Mianowicie: Czy forma "zapytanie" jest formą poprawną? Moja polonistka z uporem maniaka powtarza "Proszę dopowiedzieć na zapytanie nr 4", "Skierowałam do was zapytanie...", "Rozważmy zapytanie Piotra." Osobiście wydaje mi się to dość dziwną konstrukcją, ale lepiej zwrócić się do eksperta :) Pozdrawiam.
W naszej dzielnej armii można było usłyszeć "szeregowy Jan Kowalski melduję się z zapytaniem":). Istnieje takie słowo. sjp.pwn.pl/slowniki/zapytanie.html Według mnie we wszystkich trzech wymienionych przez Ciebie przypadkach pytanie brzmiałoby po prostu dużo lepiej, zapytanie ma jedynie sens o ile jest wypowiadane z przekąsem . A nawiasem mówiąc osobiście wolę na zapytania odpowiadać (lub nie) niż je rozważać:). Dobrze, pofilozofowałem, a teraz niech się lepiej ktoś bardziej autorytarny wypowie:).
Postanowiłem obejrzeć ten filmik głównie dlatego aby napisać, że niezależnie od tego o której godzinie chce się spotkać z dziewczynami to i tak one nie chcą się spotkać ze mną ;/ Odcinek jak zawsze fajny! Wiem, bo obejrzałem do końca! :D
Bardzo ciekawy odcinek :) Przyznam szczerze, ze uzaleznilam sie od Pani kanalu i w kazdej wolnej chwili (przy kawie, w silowni podczas cardio itd.) wlaczam sobie kolejne odcinki i ucze sie nowych rzeczy. To dla mnie bardzo wazne, poniewaz mieszkam w Wielkiej Brytanii i sila rzeczy jezyk ten troszeczke traci, pewne (pewnych? prosze mnie poprawic) rzeczy i reguly sie zapomina. Odnosnie zapisu godzin, dodam jeszcze od siebie, ze w UK mozna sie spotkac, i to nawet bardzo czesto, z zapisem godzin bez kropki, dwukropka, a nawet bez pauzy/spacji. Przykladowo, dzisiaj pisalam egzamin w godzinach 0900- 1100 Prosze wybacz brak polskich znakow. Pozdrawiam cieplutko :)
Zapis z kropką między liczbami wygląda bardziej jak data bez roku (dzień i miesiąc) np 21.10. Natomiast ten dwukropek jest można by powiedzieć zarezerwowany dla godziny i tu już nie sposób się pomylić ;) Zmarznięty / zmarźnięty - zmarzlina nie zmarźlina ;)
hmm... forma zapisu godziny w postaci hh.mm jest raczej niewygodna i może prowadzić do błędów typu: 18.01 12.12 - jeżeli pominiemy rok w takim zapisie to nie wiemy czy to pierwszy czy drugi człon jest godziną. Przy zapisie 18:01 12.12 wiemy, że to 12 grudnia g. 18 minut 1. Do tego tak jak Paulina wspomniała znakomita większość urządzeń pokazuje godziny w zapisie hh:mm, a daty w zapisie dd.mm.yyyy albo yyyy.mm.dd, czyli z separatorem w postaci kropki, czasami jest to '-'. Jak chodzi o cyfryzację to amerykański sposób zapisu daty mm.dd.yyyy , choć na pierwszy rzut oka wydaje się dziwny, jest lepszy. Dokumenty w jednym folderze, z danego roku, mamy ustawione najpierw wg miesiąca a później dnia, co zdecydowanie ułatwia ich wyszukiwanie.
Pomyślałem dokładnie o tym samym problemie związanym z zapisem godziny w postaci 'hh.mm'. Poza tym nigdy nie spotkałem tego zapisu, więc informacja, że jest to najczęściej spotykana forma, zupełnie mnie zaskoczyła.
Hej Paulina! :) Ostatnio skończyłem czytać Twoją książkę i najbardziej "zapadł mi w mózg" rozdział o granicach języka. Piszesz w nim między innymi o wszech obecnej "zajebistości, rewelacyjności, mistrzostwie" itd... I ja właśnie po obejrzeniu ze znajomymi pewnego filmu natrafiłem na problem podobnej kategorii. Poszło o Monicę Bellucci - bo taka zajebista, ale w jaki sposób? Poza tym, że jest ona wspaniałą aktorką, przedstawia pewien typ urody jako kobieta (i w tej dyskusji na tym skupił się cały konflikt) No bo jak powiedzieć (po dłuższych rozważaniach), że jej typ urody jest prosty i przez to atrakcyjny? Naturalny typ urody to w Polsce taki, który chyba zazwyczaj preferujemy zarówno w stosunku do kobiet, jak i mężczyzny. Ale naturalny nie równa się prosty. Zaczęliśmy się zagłębiać w temat tego jak opisać kobiecą (albo i ludzką) urodę. Doszliśmy do wniosku, że wyrażać zachwyt nad pięknem męskim tudzież żeńskim potrafimy, ale z opisem tego fenomenu mamy problem. Ot przykład: "Masz taką prostą urodę" nie brzmi dobrze a "masz taką naturalną urodę" obcina i wykrzywia sens wypowiedzi - w jaki sposób powiedzieć coś pomiędzy? Polski języki na tyle "poszedł do góry", że nie jesteśmy w stanie opisać kobiece/męskiej urody dokładnie, czy to może niedoinformowanie nas - użytkowników - wywołuje nieporozumienia. Sama Paulino się zastanów nad tym, czy chciałabyś usłyszeć, że "Twoja uroda jest prosta"? Pozdrawiamy Cię serdecznie Całe 4 osoby :)
Zapis godziny z kropką był wałkowany na mojej uczelni... dopiero na piątym roku mojego studiowania. Profesorowie dostali jobla na tym punkcie, bo 'byli na jakiejś tam konferencji', na której 'jakiś tam uczony' uznał, że tylko zapis z kropką ma sens. Z kolei zapis z dwukropkiem stosuje się wyłącznie w urządzeniach elektronicznych, cyfrowych i nie określa on znaczenia godziny, tylko ją podaje. Coś w stylu "o 7.20 wychodzę z domu" - godzina określa wydarzenie. Inaczej: "Zegar wskazywał 7:10" - bo nic się nie dzieje, jest tylko podana sucha informacja. Ale czy to takie ważne? W końcu ma chodzić o sens, a nie hiperpoprawne - z domieszką czepiania się - zapisywanie godzin.
Haaha, powiedz to moim byłym profesorom i podwyższ oceny całej grupie, która za ten jeden błąd (wstawienie innego znaku niż kropki) otrzymywała stopień w dół. ;)
Według Narodowego Korpusu Języka Polskiego częściej występuje forma "dwiema kobietami" niż "dwoma kobietami" i tu moje pytanie: myślisz, że druga forma powoli zanika i w końcu zniknie zupełnie? Swoją drogą może jakiś odcinek jak korzystać z polskich korpusów językowych? Zauważyłam, że są one mniej przejrzyste niż te najbardziej znane korpusy do języka angielskiego, więc może masz jakieś rady? :) Pozdrawiam i gratuluję udanej przeprowadzki Paulino :)
Ta zmarzlina przypomniała mi podobną kwestię, która mnie denerwuje niemiłosiernie: przezroczystość/przeźroczystość. I okazuje się, że denerwuje niepotrzebnie; SJP wymienia obie formy jako poprawne. Taka ciekawostka ;)
Szczerze współczuję nudnego życia osobom, które oglądają Twoje filmy i namiętnie poszukują najmniejszych pierdół, które mogą okazać się błędami. ;) Wraz z Arleną ulepszacie te głupie "internety" i wielkie dzięki Wam za to!
Dziękuję! Jeśli ktoś naprawdę ma wątpliwości, co do tego jak mówię i co mówię, niech mi o tym napisze. Chętnie pomogę się ich pozbyć. :) Co innego, gdy ktoś szuka na siłę, ale tym już przestałam się przejmować. ;) Ja również dziękuję!
Dla mnie zapis godziny 18.00 jest nie tyle błędny co mylący. W tym przypadku zapis sugeruje mi jakby 18.50 było tym "w pół do 19" ze względu na te "części setne". Wydaje mi się że zapisanie godziny w formacie 18:50 jest dużo czytelniejsze.
Namiętnie oglądam Twoje filmiki i dlatego nie chciałabym sprawić Ci przykrości, ale dopatrzyłam się, chyba, błędu w wyrażeniu "w czwartki". Chodzi dokładnie o to, że słowo "czwartki" zaczynają dwie spółgłoski, dlatego łączymy ten wyraz z "we" zamiast "w". To samo dotyczy np. "we Wrocławiu", a nie "w Wrocławiu", "we wtorek" itd. Pamiętam tę regułę jeszcze ze szkoły i choć jestem matematykiem, staram się ją i wiele innych wiernie stosować. Pozdrawiam ciepło 😉
Na szczęście tutaj mamy dowolność. :) Możemy mówić "w czwartek"/ "w środę" albo "we czwartek"/"we środę". Już kiedyś o tym wspominałam, w pierwszej serii programu. :)
Paulino, mam pytanie odnośnie zwrotu "dziękuję ślicznie". Skąd to w ogóle się wzięło? O tym, że podziękowania są ślicznie powinien raczej decydować odbiorca. Czy ta forma oby na pewno jest poprawna?
Z reguły nienawidzę pisać komentarzy nie na temat ale moja natura wizażysty nie daje mi spokoju. Kochana kup sobie chlodniejszy bronzer na swoją śliczna buzię, bo ten który masz jest aż pomarańczowy. A jestes taka ładna że szkoda to psuć złym kosmetykiem 😙
Skąd się biorą te nasze rozterki "dwiema-dwoma" albo "rękami-rękoma"? Sprawa jest dosyć prosta. Dzisiaj mamy w jęz. pol. dwie liczby: pojedynczą i mnogą, oznaczające zjawiska występujące pojedynczo i w więcej niż jednym egzemplarzu. Kiedyś mieliśmy coś jeszcze. Mieliśmy bowiem w języku mocarstwa naszego starożytnego również - liczbę podwójną! I liczbą podwójną posługiwano się wówczas, kiedy mówiono o zjawiskach występujących w egzemplarzach dwóch. I stąd nasze wątpliwości, jak odmieniać "nogi", "ręce" itd. Reliktem liczby podwójnej jest właśnie forma "rękoma", forma "rękami" nastąpiła później, to znaczy - około XVI wieku. Mała ciekawostka na koniec - wszyscy, którzy zetknęli się byli ze zwrotem "Św. Anna samotrzecia" albo "Matka Boska samotrzecia" zapewne zastanawiają się, o co tutaj chodzi i co oznacza ta "samotrzeciość". Tak właśnie działała językowa logika liczby podwójnej: Matka Boska funkcjonuje w trójcy, razem z Bogiem-Ojcem i Chrystusem, a więc jest nr. 3, po parze w której skład wchodzą Bóg i Chrystus, a zjawisko pary (czyli dwóch osób) opisuje rzecz jasna liczba podwójna. Stąd też Matka Boska występuje w tej konfiguracji "na doczepkę", bez własnej pary i dlatego jest "samotną trzecią" ... Ależ ja potrafię przynudzić ... Ps. Czy będzie odcinek poświęcony ulubionemu skrótowi sprzedających bryki za Reichu na Allegro, czyli - "tyś."?
Bardzo ciekawe jest to, dlaczego w polskim są dwie formy dla wyrażenia podwójności (dwoma/dwiema). Może opowiesz kiedyś o liczbie podwójnej? ;) Pozdrawiamy :)
Pewnym wręcz jest, że 99% osób nie zobaczy tego komentarza, jeżeli jednak znajdziesz się w tym 1 szczęśliwym procencie, I dasz mi SUBA będziesz miał/a szczęśliwy wieczór. xD
Tej, musiałam sobie cofnąć film i usłyszeć suchar dwa razy bo siedzę i myślę: kurde, to żaden suchar, przecież on naprawdę dobrze musi piłkę kopać, a jak się o robotę stara to może mieć co najwyżej dobre cv. Potem cofnęłam film, posłuchałam, pomyślałam i zaśmiałam się jak prawdziwa blondynka.. wtedy, kiedy już wszyscy śmiać się skończyli.
A ja mam takie pytanie odnośnie godzin. Ostatnio ktoś mnie zapytał, która jest godzina, a ja odpowiedziałam, trzynasta dwa (13:2). Ta osoba zwróciła mi, jednak uwagę, że mówi się trzynasta dwie i teraz to już nie wiem jak się mówi.
Lidia N "trzynasta zero dwa" nie ma w ogóle sensu, tak logicznie. Dlaczego godziny porządkowo, a minuty nie dość, że głównymi, to jeszcze każdą cyfrę osobno?
Bo podchodzę do życia na luzie i niekoniecznie zawracam sobie głowę takimi błahostkami, a w formie żartobliwej mogę mówić jak mam ochotę nawet jeśli nie jest to poprawne :)
Super odcinek.. Mimo że wszystko wiedziałam to mi się utrwali. :D A jeśli chodzi o suchar to nie było go i jeśli potrzebujesz wszystkie suchary to chętnie się podzielę, bo mam spisane. :)
Pracuje w sklepie budowlanym i co chwilę słyszę.."poproszę GARSZTKĘ gwoździ" albo "TAKIE, TYLKO CIEŃCIEJSZE" A na deser to wnerwia mnie jak ludzie mówią "MOJA ŁEP" mając na myśli bół głowy(MOJA GŁOWA) Bardzo bym Cię prosiła o film z tymi zagadnieniami ;) Pozdrawiam. Gosia
Mogę się przyczepić? Mówisz o rzeczownikach w rodzaju żeńskim odnośnie dwóch kobiet, teorii, a przecież w liczbie mnogiej nie ma rodzaju żeńskiego, tylko niemęskoosobowy :) Lubię Twój kanał, świetne porady - bardzo przydatne w mojej pracy. Tak tylko chciałem się czegoś przyczepić, takie oczko od ścisłowca ;)
Dobrze oboje wiemy, że inaczej wytłumaczyć się tego nie dało, wszak rodzaj niemęskoosobowy mają także "dzieciaki" i "chłopaki", a te łączymy z formą "dwoma". Oczywiście mogłabym to wszystko oddzielić, ale wtedy odcinek byłby zbyt skomplikowany i nudny, nawet dla mnie. Co więcej, źródła, z których korzystałam, tłumaczą to w podobny sposób. Zatem metodycznie chyba jest to do obronienia. Tak strzelam, bo w życiu metodyki nauczania nie miałam. ;)
Czesc Paulina! Jak zwykle świetny odcinek! Mam pytanie, czy poprawnie jest mówić: ,,akcja toczy się w trzy miesiące po ..."? Chodzi mi konkretnie o to ,,W".
Ech, opublikowałam komentarz, a potem go usunęłam - brawo... Tak, już kilka razy powtarzałam, że choć jest to tautologia, to czasem się przydaje, zwłaszcza gdy mamy poczucie, że samo słowo "tylko" lub samo "wyłącznie" nie oddaje stanu rzeczy. Pozdrawiam! :) P.
Brawo! Prędzej czy później i poloniści zrozumieją, że pleonazmy mają swoje przeznaczenie, choćby dla podkreślenia słowa (albo raczej podkreślenia tego co to słowo oznacza).
Jak dobrze, że w dzisiejszych czasach możemy w Internecie znaleźć tak wartościowe rzeczy i nie musimy chodzić do bibliotek po słowniki. Oczywiście nie uważam, że słowniki nie są potrzebne, Wręcz przeciwnie ;)
Skąd wzięłaś informację o statystycznie częstszym występowaniu zapisu godzinowego z kropką? Jakieś źródła? Osobiście wydaje mi się, iż dużo popularniejszym jest w tym miejscu dwukropek. Tym bardziej, że w całym matematyczno-fizyczno-informatycznym świecie kropka często stanowi także separator dziesiętny lub tysięczny (w zależności od systemu) w zapisach liczbowych i jako taka mogłaby być mylnie interpretowana. Z dwukropkiem problem niewłaściwej klasyfikacji jest dużo mniejszy.
Ok, co do źródeł - przegapiłem (choć nawiasem pisząc, a raczej w nawiasie;-), co to za źródła, skoro autor jednego z nich stwierdza: "Zapis z kropką jest CHYBA najpopularniejszy i najbardziej zalecany" oraz "Zapis z dwukropkiem jest NIECO MNIEJ popularny"). Ale nie o to, nie o to... Chodziło mi bardziej o fakt utożsamiania częstości występowania jakiegoś zjawiska z osobiście obserwowanymi przypadkami. Jeśli nie bazujemy na jakichś konkretnych danych statystycznych podawanych np. przez GUS lub podobne instytucje, to częstość występowania każdy ocenia na podstawie przypadków, z którymi sam się na co dzień spotyka. I tak np. tuż po obejrzeniu Twojego filmiku rozejrzałem się dokoła i... dostrzegłem trzy zapisy z dwukropkiem i ani jednego z kropką. Stąd moje stanowisko.
Cześć, czy mówienie "tańsza cena", "dalsza/bliższa odległość " jest błędem? Zawsze wydawało mi się, że tak, ponieważ cena nie może być przecież tania tylko ewentualnie niska. Jak w końcu jest?
Podług opinii Janusza Strutyńskiego w "Gramatyce polskiej" forma [zmar-źnienty] jest formą poprawną fonetycznie, ponieważ zmiękczeniu ulega cała grupa spółgłoskowa, a nie wyłącznie jedna głoska. Pozdrawiam :)
No doczekac sie nie mogłem. A tak apropo powiedz mi bo też spotkałem gdzieś godzinę zapisaną np.18-00 i czy to też jest poprawne ? Łapka za dzisiejszy odcinek i zadowolenia z nowego mieszkanka.
Cześć! Mam pytanie. Wiem, że jeśli rozmawiamy o koledze, który ma na imię Bart, to rozmawiamy o Barcie. Ale kiedy rozmawiamy o systemie/firmie, która nazywa się BART (Bay Area Rapid Transport) pisane wielkimi literami, to mówimy wciąż o "Barcie", tylko jak to zapisać? BART-cie? Thank you from the mountain, Piotr z Kalifornii
Paulino mam pytanie. Czy poprawnie jest mówić nie lubię kiślu/kiśla, czy może nie lubię kisielu? Jak jest z wymową i poprawną pisownią. Jeśli było to juz w którymś z odcinków to poprosiłabym o link.
Cześć, mnie bardzo ciekawi co powiedziałabyś o słowie "Murzyn" (jako o określeniu człowieka czarnoskórego) ponieważ ostatnio pokłóciłam się z koleżanką o to, czy jest to obraźliwe określenie czy nie. Ja uważałam, że nie, a ona, że tak i to bardzo. Z tego co poczytałam potem w słowniku i w internecie wynikało, że jednak ja miałam rację, ale jakoś nie daje mi to spokoju od tamtej pory.
To tak jakby powiedzieć, że "homoseksualista" jest terminem obraźliwym i że lepiej jest użyć słowa "waginosceptyk" :-) Poprawność jest, nomen omen, kiepska (mała podpowiedź: kiep) :D
Mam nadzieje, że mi pomożesz ponieważ jestem 100% ścisłowcem i jestem w klasie matematycznej, a język polski mi nie idzie najlepiej. Jestem pierwszy raz na tym kanale i narazie mi się podoba więc Sub.
+john1000 Wiesz, to nie tak. Poprawność językową wynosi się z domu, a nie ze szkoły. Oczywiście, mam na myśli TEN jezyk, jakiego uczysz się od kołyski. :) Jeżeli Twoi rodzice, czyli pierwsi nauczyciele, mówią poprawnie, to Ty też będziesz. Jeżeli nie, to będziesz nawijał jak żul pod sklepem, syn wielu pokoleń żuli. :) Szkoła tak naprawdę niewiele pomoże, chociaż niektórzy wierzą w jej zbawienną rolę.
Mam jeszcze wiele wątpliwości co do pisowni niektórych słów, jednak napisze o tym, nad którym zastanawiam się już długo i często nie wiem jak je napisać. Chodzi mi o "po południu" lub "popołudniu" razem czy oddzielnie, bo słyszałam że "popołudnie" piszemy razem. Jaka jest różnica i na czym polega? Pozdrowiam!!!
Moim zdaniem lepiej jest pisać godzinę z dwukropkiem. Zapis z kropką jest mylący, bo w np. godzina 16:04 z zapisana z kropką (16.04) może mylnie zasugerować, że jest to data, chociaż z kontekstu i tak powinno wynikać, że jest to godzina.
Remi the Fox od zawsze pisałam z kropką i nigdy nie wydawało mi się to mylne.
Remi the Fox, może i tak jest, ale jednak daty powinno się zapisywać z kropką na końcu, a godziny już nie.
rzeczywiście, łatwo taki zapis pomylić z datą. Mnie w szkole nauczono, że zapisuje się godzinę z dwukropkiem.
Ja tam pisze godzinę z : albo jako potęgę lub indeks dolny kropka mi po prostu źle wygląda
Tak na prawdę nie jestem w stanie spamiętać wszystkich zasad, które tu przedstawiasz, ani tym bardziej wprowadzić je w życie. Niemniej jednak lubię oglądać twój kanał ze względu na to jak go prowadzisz i jaka przy tym jesteś pozytywna. :) Pozdrawiam.
P.S. Krócej, a częściej jak dla mnie pasuje (chodzi oczywiście o częstotliwość nagrywania).
Xeno Pc naprawdę*
W kilka dni nadrobiłem wszystkie Twoje odcinki :) jestem zachwycony! Świetny kanał. Podjęłaś się bardzo dobrego tematu. Życzę dalszych sukcesów :) Ja jako osoba, która ukończyła studia magisterskie z zarządzania ze specjalizacją social media jestem bardzo zachwycony formą, pomysłem i realizacją Twojego kanału :) Wczoraj zamówiłem Twoją książkę. Wyczekuje, aż ją dostanę w swoje ręce. Powodzenia w dalszym nagrywaniu i do usłyszenia w następnym odcinku :)
Już ponad 100 odcinków za nami, a ja nadal kocham twoje filmy
Co do zapisu godziny polecam normę ISO 8601 która zaleca zapisać YYYY-MM-DD hh:mm:ss ±hh:mm czyli zdecydowanie najlepszy zapis to 18:00
Bez kitu, kto z kropką widział godzinę? Wszyscy piszą z dwukropkiem.
Jean Perry Ja nigdy nie napisałam godziny z kropką, jakoś zawsze kojarzyłam kropkę z datą
Godzina z kropką na końcu? Nie wiem, czy istnieją na to oficjalne zasady, ale z tego co wiem, po dacie kropki się nie stawia. A pomiędzy poszczególnymi częściami daty - jedynie, gdy miesiąc jest zapisany cyframi arabskimi.
Sam mam jeszcze taką manierę, że w Windowsie zawsze przestawiam format daty z RRRR-MM-DD na DD.MM.RRRR. Tak jak mówię, nie jestem pewien, czy jest to oficjalną zasadą, ale wygląda to po prostu lepiej.
Co do zapisu RRRR-MM-DD, ten zapis jest praktyczny, gdy mamy listę dat i chcemy je automatycznie posortować od najstarszej do najnowszej. Z nim jest podobnie jak z podawaniem nazwiska przed imieniem - co robimy tylko w alfabetycznych listach. Z tego co się orientuję - wspomniana norma ma zastosowanie głównie w komputerowych bazach danych. Tam taki zapis ma sens.
Jeśli chodzi o godzinę - sam najchętniej stosuję zapis z dwukropkiem. Jest bardziej oczywisty niż zapis z kropką, od razu widać, że chodzi o godzinę. Tak samo oczywisty jest, co prawda, także zapis z indeksem górnym - ale problem jest z nim taki, że może być mniej czytelny, bo minuty zapisywane są zazwyczaj mniejszymi cyframi niż godziny.
A jeśli chodzi o "zmarzniętego" - przez "ź" łatwiej to słowo wymówić. Tak więc skoro wymowa "w organiźmie" jest już teraz dopuszczona (i, prawdę mówiąc, znacznie częściej ją słyszę niż "w organizmie" - tą drugą formą, ze znanych mi osób, posługiwała się chyba tylko nauczycielka biologii w liceum) - to czy nie można się spodziewać, że w przyszłości na tej samej zasadzie dopuszczona zostanie wymowa "zmarźnięty"? Rozumiem, że obecnie ta wymowa uznawana jest za błędną . Ale to, że język ulega przemianom i wymowa różnych słów się zmienia, jest przecież naturalnym procesem.
Jestem zdziwiony że komentarze które jakoby są odpowiedzią na mój wpis wydają się go ignorować.
A właśnie, że podzielają Twoje zdanie i nie ignorują Twojego komentarza :( Przynajmniej mój miał taki sens zamyślony :(
Proszę, zrób odcinek o ubezdźwięcznieniach! A poza tym, świetne odcinki - można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć ;)
Marysia Milaniak widzę nie tylko ja miałem to dzis na lekcji 😁
Adek Hehehe No niestety... teraz zajęłam się jedną myślą: Czy komuś, kiedyś udało się to zrozumieć ?! ;)
Możemy oglądać krócej i częściej, nie ma problemu. A najlepiej by było i częściej, i dłużej ;)
Słusznie prawi.
Nie ukrywam, że serduszko mi mocniej zabiło z radości gdy zobaczyłam, że godzinę temu pojawił się nowy odcinek. Tłumiłam w sobie malutką złość za to że tak rzadko one się pojawiają ale w pełni rozumiem jak problematyczna może być przeprowadzka :( choć na pewno w tym przypadku wiele zmieni się dzięki niej na lepsze. :) Jesteś jak zawsze cudowna!!!
Ładna Myszka z Ciebie :D
Lubię słuchać mądrych ludzi jak robię sobie obiad. Miło się Ciebie słucha. Dobra robota! Pozdrawiam.
Pomimo tego, że jestem typowym ścisłowcem, to oglądanie twoich materiałów sprawia mi przyjemność. Tak trzymaj! :)
Robisz mi mózg z wody O.O
Czapik A mi z wody mózg... :v
Bardzo się cieszymy, że nareszcie się pojawi!
:D
W wojsku w dokumentach o przeznaczeniu "bojowym" (meldunki, sytuacja taktyczna itp.) stosuje się obligatoryjnie formę godziny w postaci nie posiadającej separatora. Dla przykładu 20:21 zapiszemy jako 2021. Pozdrawiam!
Część merytoryczna odcinka jak dla mnie bardzo wartościowa, ale pierwsza minuta filmu.... no niespecjalnie chciałam słuchać o tym, kto co nosił, montował, kupował i co jedzą nowi sąsiedzi. Czy nie po to są snapchaty, instagramy itp.?
Niekoniecznie! Skoro poprzedni odcinek zakończyłam informacją o przeprowadzce, kolejny przeprowadzką rozpoczęłam. :)
Poza tym chciałam podziękować osobom, które mi pomagały między innymi po to, żebym jak najszybciej mogła nagrywać.
Zatem część wstępna jest równie ściśle związana z kanałem. ;)
Ja tam z chęcią słucham o kukurydzy:)
*****
Do części merytorycznej nie miałam żadnych zastrzeżeń, a same podziękowania - nie z kartki, ale dałoby się streścić do kilku-kilkunastu sekund ;) Moja opinia pozostała niezmienna, a jeśli forma przestanie mi się podobać, to sobie z tym jakoś sama poradzę ;) Paulina usłyszała mój głos, jako jednego z widzów i już. Zrobi z tym, co chce.
Subuje od niedawna.. W sumie zaintrygowałaś mnie u Filipa, w Dużym w Maluchu. Ciekawy kanal.....no i prowadząca.... Nic dodać nic ujac, fajana "babka":). Pozdrawiam ☺
Zacny suchar, aż mi herbata uciekła ze szklanki. Dziekuję. ;)
Fajnie jakbyś zrobiła odcinek z odmianą nazwisk, zasady odmiany, czy sie odmienia wszystkie nazwiska, czy jednak są wyjątki i ogólnie. Naprawdę przyda się to wielu osobom.
Nagrałam 3 odcinki na ten temat. :)
Przepraszam, jesteś rewelacyjna :)
haha, padłam już po tekście " mamy wzrost siedzącego psa" i " survival w domu". 😂😂 Twoje teksty powinno się gdzieś zapisywać :D 👍
Byłbym za tym (za zapisywaniem a potem wydaniem ich w jakieś namacalnej formie - choćby jako antidotum na chandrę, która czasem zdarzyć się może). PS. na jego poparcie "kciuk w górę" od się dorzucam :-)!
Paulinko, zrób filmik z kompilacją sucharów :D.
A ja mam taki żart krótki, suchar (może użyjesz :D) można by rzec:
Przychodzi gość do sklepu i do ekspedientki:
- Dzień dobry, ma pani czystą?
A ona na to:
- Tak, wczoraj myłam.
Ale już w przypadku organizmu, romantyzmu, itp., Mirosław Bańko mówi, że obie formy miejscownikowe są poprawne (w organizmie/w organiźmie). Oczywiści chodzi o język mówiony, który dotyczy wspomnianych spikerów i dziennikarzy. W takim razie w czym lepszy jest organizm od zmarzniętego, że jemu wolno się zmiękczyć? Ujednolicić zasady!
Świetnie że Ci pomogli, śmiało mogę Ci przeorać ogródek.
Ja też mam pwrawę w przekopywaniu działki :)
Zawsze stosowałam taki zapis 18:00 lub ten z minutmi w indeksie. Dopiero po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii spotkałam się z innymi zapisami. Tak samo jest z datą, zamiast 19.11.2016 to 19/11/2016.
Monika K bo Anglicy piszą godzinę z kropką np. 4.15 am lub 4.15 pm a żeby nie mylić z datą to masz /
Wiem :)
Dzięki za ten odcinek, sporo mi rozjaśniłaś i już wiem, że nie popełniałam błędów mówiąc dwoma kobietami czy pisząc 18.00 (chociaż do 18:00 już tak się przyzwyczaiłam, że przy tej formie pozostanę). :)
Wiem, że tak nie w temacie, ale masz naprawdę piękny uśmiech!
Pauliniuś, dobrześ❤️ przyszła i nagrywasz
dla nas! 🇵🇱🏡🐱
Jakie urocze są te🍀
filmiki; jakie sążnie klawe!😇💔🎀🌅
Te 10 sekund tzn od 6:12 do 6:22 było najfajniejszą rzeczą jaką dziś zobaczyłem :) Pierwszy raz trafiłem na twój kanał, jesteś mega fajną dziewczyną :) Aż sobie kliknę subskrajbera :)
P.S - nie podlizuję się , niedługo się żenię więc nie dla mnie bajerowanie :)
Wiemy, że jesteś perfekcjonistką i zwykłaś powtarzać ujęcie wiele razy,ale zostawienie przy montażu kilku "wpadek" dodaje uroku i autentyczności. Nagrywaj dużo i mocno!
Sąsiedzi kupili już kukurydzę?
Nie wiem. Nie słychać. :)
Mam pytanie. Skoro zamiast ,,w organiźmie" mówimy ,,w organizmie" to , dlaczego mówimy ,,w piździe" zamiast ,,w pizdzie"?
Chciałam zapytać co ma pizda do kukurydzy ale już chyba rozumiem.
Chcesz po prostu wykorzystać okazję że Paulina odpowiedziała na komentarz.
poprawna jest zarówno forma "w organiźmie", jak i "w organizmie"
+an q "organiźmie, autyźmie, romantyźmie" poprawne jest tylko w mowie, w pisowni te wyrazy są poprawne tylko jako organizmie, autyzmie, romantyzmie - pisze się zawsze tak, wymawiac mozna dwojako aczkolwiek po co sobie komplikowac, lepiej się przyzwyczaić przez Z
"Kiedyś jakiś językoznawca (chyba był to prof. Miodek w jednym ze swoich telewizyjnych wykładów) stwierdził, że język pod względem gramatycznym powinien być logiczny i możliwie najbardziej jednoznaczny. Językoznawcy powinni z kolei pilnować, aby jego ewolucja - bo przecież język zmienia się z czasem - podążała właśnie w tym kierunku. Należy zatem unikać tworzenia brzmiących jednakowo a odmiennych form gramatycznych, a nawet (być może) je eliminować.
Dwiema/dwoma jest takim przykładem.Jeśli kolega pochwali Wam się: "Spałem z dwoma kochankami", to stopień niedookreślenia tego stwierdzenia może być z różnych względów katastrofalny. Mamy bowiem fatalną zbieżność identycznej liczby mnogiej słów "kochanek" i "kochanka" - "dwoma kochankami". Moim zdaniem psuje to język.
PS. Podobnie jest z godziną. Zapis z kropką - 21.11 - wygląda jak data i może się z nią mylić. Dwukropek jest tu jednoznaczny i tę formę bym promował."
źródło: joemonster.org/filmy/79799/Z_kim_powinnam_sie_spotkac_o_18_00_Z_dwiema_czy_dwoma_kobietami_Mowiac_Inaczej#cm8858929
Co do zapisu godziny - zgodzę się. Jednak, co jeśli kolega spał z trzema albo z czterema kochankami? Bardziej problematyczne dla zrozumienia przekazu jest tutaj dla mnie samo "kochankowie", które przecież może oznaczać mężczyzn oraz grupę mieszaną :P a w odmianie przez przypadki formy są te same nawet dla grupy żeńskiej.
Format zapisu czasu jest nie tylko powszechna w piśmie, ale także i w informatyce i nie tylko - format oparty o dwukropek w roli separatora jest standardem ISO nr 8601.
Super. Dobrze Cię słyszeć i widzieć, ponownie :)
Kurczę, moja polonistka też bardzo zwracała uwagę na zapis godziny i twierdziła, że forma z dwukropkiem jest błędna. Teraz to ja nie wiem skąd sobie wzięła tę zasadę. Ale bardzo mi pomogłaś z "dwoma", bo zdarzało mi się zawieszać i myśleć "rodzaj żeński, hmm, co teraz - dwoma czy dwiema". A takie pauzy w rozmowach nie są najlepszym wyjściem :D
Paulino! Wiem, że preferujesz komplementy odnoszące się do merytorycznej warstwy Twojego kanału, ale nie mogę się powstrzymać od skomplementowania Twojego wyglądu. A wyglądasz przepięknie! Nie wiem, czy to kwestia nowego koloru włosów, rozświetlacza na kościach policzkowych, czy poprostu bijącego od Ciebie entuzjazmu ;) Miło się Ciebie słucha.
Dziękuję
Och, jak dobrze, że Panią mamy! Język polski od razu staje się zrozumiały i przyjemny :)
W szkole natrafiłam na nauczycielkę o dość... specyficznym charakterze. Tak ciekawy kanał skutecznie wiec mobilizuje mnie do nie poddawania na lekcjach.
Mam jedno frapujące mnie od dłuższego czasu pytanie. Mianowicie: Czy forma "zapytanie" jest formą poprawną? Moja polonistka z uporem maniaka powtarza "Proszę dopowiedzieć na zapytanie nr 4", "Skierowałam do was zapytanie...", "Rozważmy zapytanie Piotra." Osobiście wydaje mi się to dość dziwną konstrukcją, ale lepiej zwrócić się do eksperta :)
Pozdrawiam.
W naszej dzielnej armii można było usłyszeć "szeregowy Jan Kowalski melduję się z zapytaniem":). Istnieje takie słowo. sjp.pwn.pl/slowniki/zapytanie.html Według mnie we wszystkich trzech wymienionych przez Ciebie przypadkach pytanie brzmiałoby po prostu dużo lepiej, zapytanie ma jedynie sens o ile jest wypowiadane z przekąsem . A nawiasem mówiąc osobiście wolę na zapytania odpowiadać (lub nie) niż je rozważać:). Dobrze, pofilozofowałem, a teraz niech się lepiej ktoś bardziej autorytarny wypowie:).
Uwielbiam oglądać Twoje filmiki, cudnie je prowadzisz ;-)
W życiu nie spotkałam się z formą zapisu godziny z kropką :O Zawsze zapisywałam z dwukropkiem
Ileż to ja błędów popełniam! Dzięki, Paulino, będę już mówi poprawnie ;)
Postanowiłem obejrzeć ten filmik głównie dlatego aby napisać, że niezależnie od tego o której godzinie chce się spotkać z dziewczynami to i tak one nie chcą się spotkać ze mną ;/ Odcinek jak zawsze fajny! Wiem, bo obejrzałem do końca! :D
Bardzo ciekawy odcinek :) Przyznam szczerze, ze uzaleznilam sie od Pani kanalu i w kazdej wolnej chwili (przy kawie, w silowni podczas cardio itd.) wlaczam sobie kolejne odcinki i ucze sie nowych rzeczy. To dla mnie bardzo wazne, poniewaz mieszkam w Wielkiej Brytanii i sila rzeczy jezyk ten troszeczke traci, pewne (pewnych? prosze mnie poprawic) rzeczy i reguly sie zapomina. Odnosnie zapisu godzin, dodam jeszcze od siebie, ze w UK mozna sie spotkac, i to nawet bardzo czesto, z zapisem godzin bez kropki, dwukropka, a nawet bez pauzy/spacji. Przykladowo, dzisiaj pisalam egzamin w godzinach 0900- 1100
Prosze wybacz brak polskich znakow. Pozdrawiam cieplutko :)
Zapis z kropką między liczbami wygląda bardziej jak data bez roku (dzień i miesiąc) np 21.10. Natomiast ten dwukropek jest można by powiedzieć zarezerwowany dla godziny i tu już nie sposób się pomylić ;)
Zmarznięty / zmarźnięty - zmarzlina nie zmarźlina ;)
Miałem "kropka w kropkę" te same przemyślenia, dziękuję więc za ten komentarz, "kciuk w górę" od siebie pod nim dorzucając!
Ładne oczy :) Jak tak gadasz, i można Cię słuchać, bo nie trzeba :)
Pogadamy, czy porozmawiamy, gadać, czy mówić ?
hmm... forma zapisu godziny w postaci hh.mm jest raczej niewygodna i może prowadzić do błędów typu:
18.01 12.12 - jeżeli pominiemy rok w takim zapisie to nie wiemy czy to pierwszy czy drugi człon jest godziną. Przy zapisie 18:01 12.12 wiemy, że to 12 grudnia g. 18 minut 1. Do tego tak jak Paulina wspomniała znakomita większość urządzeń pokazuje godziny w zapisie hh:mm, a daty w zapisie dd.mm.yyyy albo yyyy.mm.dd, czyli z separatorem w postaci kropki, czasami jest to '-'. Jak chodzi o cyfryzację to amerykański sposób zapisu daty mm.dd.yyyy , choć na pierwszy rzut oka wydaje się dziwny, jest lepszy. Dokumenty w jednym folderze, z danego roku, mamy ustawione najpierw wg miesiąca a później dnia, co zdecydowanie ułatwia ich wyszukiwanie.
Pomyślałem dokładnie o tym samym problemie związanym z zapisem godziny w postaci 'hh.mm'.
Poza tym nigdy nie spotkałem tego zapisu, więc informacja, że jest to najczęściej spotykana forma, zupełnie mnie zaskoczyła.
Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o takiej popularności zapisu z kropką jako separatorem. Dla mnie naturalny jest zapis z dwukropkiem :)
Mnie tak samo.
Hej Paulina! :)
Ostatnio skończyłem czytać Twoją książkę i najbardziej "zapadł mi w mózg" rozdział o granicach języka. Piszesz w nim między innymi o wszech obecnej "zajebistości, rewelacyjności, mistrzostwie" itd...
I ja właśnie po obejrzeniu ze znajomymi pewnego filmu natrafiłem na problem podobnej kategorii.
Poszło o Monicę Bellucci - bo taka zajebista, ale w jaki sposób?
Poza tym, że jest ona wspaniałą aktorką, przedstawia pewien typ urody jako kobieta (i w tej dyskusji na tym skupił się cały konflikt)
No bo jak powiedzieć (po dłuższych rozważaniach), że jej typ urody jest prosty i przez to atrakcyjny?
Naturalny typ urody to w Polsce taki, który chyba zazwyczaj preferujemy zarówno w stosunku do kobiet, jak i mężczyzny.
Ale naturalny nie równa się prosty.
Zaczęliśmy się zagłębiać w temat tego jak opisać kobiecą (albo i ludzką) urodę. Doszliśmy do wniosku, że wyrażać zachwyt nad pięknem męskim tudzież żeńskim potrafimy, ale z opisem tego fenomenu mamy problem.
Ot przykład:
"Masz taką prostą urodę" nie brzmi dobrze a "masz taką naturalną urodę" obcina i wykrzywia sens wypowiedzi - w jaki sposób powiedzieć coś pomiędzy?
Polski języki na tyle "poszedł do góry", że nie jesteśmy w stanie opisać kobiece/męskiej urody dokładnie, czy to może niedoinformowanie nas - użytkowników - wywołuje nieporozumienia.
Sama Paulino się zastanów nad tym, czy chciałabyś usłyszeć, że "Twoja uroda jest prosta"?
Pozdrawiamy Cię serdecznie
Całe 4 osoby :)
Dobrze, że powiedziałaś o tych godzinach😉
Uwielbiam Cię!
W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego dziękuję, że jesteś! :)
Bardzo dziękuję za odcinek i zawartą w nim wiedzę. Ślicznie wyglądasz tak na marginesie ;)
Pozdrawiam
Paulino, wyglądasz pięknie! Jesteś niezwykłą kobietą! Pozdrawiam Cię! :)
Pomijając inny układ książek to nawet bym się nie domyślił, że już po przeprowadzce gdybyś nie wspomniała o tym :)
jesteś super dzięki tobie na polskim całkiem dobrze mi idzie
Dobry żarcik 😃Ps. Piękny uśmiech 😆
Mam pytanie:)
Jak mamy odmienić słowo "link" (link czy linka) np. w zdaniu "Poczekaj zaraz wyślę Tobie link/linka?
Zapis godziny z kropką był wałkowany na mojej uczelni... dopiero na piątym roku mojego studiowania. Profesorowie dostali jobla na tym punkcie, bo 'byli na jakiejś tam konferencji', na której 'jakiś tam uczony' uznał, że tylko zapis z kropką ma sens. Z kolei zapis z dwukropkiem stosuje się wyłącznie w urządzeniach elektronicznych, cyfrowych i nie określa on znaczenia godziny, tylko ją podaje. Coś w stylu "o 7.20 wychodzę z domu" - godzina określa wydarzenie. Inaczej: "Zegar wskazywał 7:10" - bo nic się nie dzieje, jest tylko podana sucha informacja. Ale czy to takie ważne? W końcu ma chodzić o sens, a nie hiperpoprawne - z domieszką czepiania się - zapisywanie godzin.
Haaha, powiedz to moim byłym profesorom i podwyższ oceny całej grupie, która za ten jeden błąd (wstawienie innego znaku niż kropki) otrzymywała stopień w dół. ;)
Cieszę się, że się przeproawziłaś, bo nie ma to jak na swoim , ale kiedy będą odcinki w plenerze? :) brakuje mi ich już.
Według Narodowego Korpusu Języka Polskiego częściej występuje forma "dwiema kobietami" niż "dwoma kobietami" i tu moje pytanie: myślisz, że druga forma powoli zanika i w końcu zniknie zupełnie? Swoją drogą może jakiś odcinek jak korzystać z polskich korpusów językowych? Zauważyłam, że są one mniej przejrzyste niż te najbardziej znane korpusy do języka angielskiego, więc może masz jakieś rady? :) Pozdrawiam i gratuluję udanej przeprowadzki Paulino :)
Ta zmarzlina przypomniała mi podobną kwestię, która mnie denerwuje niemiłosiernie: przezroczystość/przeźroczystość. I okazuje się, że denerwuje niepotrzebnie; SJP wymienia obie formy jako poprawne. Taka ciekawostka ;)
Szczerze współczuję nudnego życia osobom, które oglądają Twoje filmy i namiętnie poszukują najmniejszych pierdół, które mogą okazać się błędami. ;)
Wraz z Arleną ulepszacie te głupie "internety" i wielkie dzięki Wam za to!
Dziękuję! Jeśli ktoś naprawdę ma wątpliwości, co do tego jak mówię i co mówię, niech mi o tym napisze. Chętnie pomogę się ich pozbyć. :)
Co innego, gdy ktoś szuka na siłę, ale tym już przestałam się przejmować. ;)
Ja również dziękuję!
Paula, spotkać się możesz ze mną i to o której tylko chcesz. Buziaczki 😘😘😘🍓🍒❤
Dla mnie zapis godziny 18.00 jest nie tyle błędny co mylący. W tym przypadku zapis sugeruje mi jakby 18.50 było tym "w pół do 19" ze względu na te "części setne". Wydaje mi się że zapisanie godziny w formacie 18:50 jest dużo czytelniejsze.
Namiętnie oglądam Twoje filmiki i dlatego nie chciałabym sprawić Ci przykrości, ale dopatrzyłam się, chyba, błędu w wyrażeniu "w czwartki". Chodzi dokładnie o to, że słowo "czwartki" zaczynają dwie spółgłoski, dlatego łączymy ten wyraz z "we" zamiast "w". To samo dotyczy np. "we Wrocławiu", a nie "w Wrocławiu", "we wtorek" itd. Pamiętam tę regułę jeszcze ze szkoły i choć jestem matematykiem, staram się ją i wiele innych wiernie stosować. Pozdrawiam ciepło 😉
Na szczęście tutaj mamy dowolność. :) Możemy mówić "w czwartek"/ "w środę" albo "we czwartek"/"we środę". Już kiedyś o tym wspominałam, w pierwszej serii programu. :)
Chyba nigdy nie widziałam zapisu godziny z jedną kropką. Jakoś dziwnie to wygląda- bardziej jak cena czy data niż godzina.
Paulino, mam pytanie odnośnie zwrotu "dziękuję ślicznie". Skąd to w ogóle się wzięło? O tym, że podziękowania są ślicznie powinien raczej decydować odbiorca. Czy ta forma oby na pewno jest poprawna?
Z reguły nienawidzę pisać komentarzy nie na temat ale moja natura wizażysty nie daje mi spokoju. Kochana kup sobie chlodniejszy bronzer na swoją śliczna buzię, bo ten który masz jest aż pomarańczowy. A jestes taka ładna że szkoda to psuć złym kosmetykiem 😙
Skąd się biorą te nasze rozterki "dwiema-dwoma" albo "rękami-rękoma"?
Sprawa jest dosyć prosta. Dzisiaj mamy w jęz. pol. dwie liczby: pojedynczą i mnogą, oznaczające zjawiska występujące pojedynczo i w więcej niż jednym egzemplarzu.
Kiedyś mieliśmy coś jeszcze. Mieliśmy bowiem w języku mocarstwa naszego starożytnego również - liczbę podwójną! I liczbą podwójną posługiwano się wówczas, kiedy mówiono o zjawiskach występujących w egzemplarzach dwóch. I stąd nasze wątpliwości, jak odmieniać "nogi", "ręce" itd. Reliktem liczby podwójnej jest właśnie forma "rękoma", forma "rękami" nastąpiła później, to znaczy - około XVI wieku.
Mała ciekawostka na koniec - wszyscy, którzy zetknęli się byli ze zwrotem "Św. Anna samotrzecia" albo "Matka Boska samotrzecia" zapewne zastanawiają się, o co tutaj chodzi i co oznacza ta "samotrzeciość".
Tak właśnie działała językowa logika liczby podwójnej: Matka Boska funkcjonuje w trójcy, razem z Bogiem-Ojcem i Chrystusem, a więc jest nr. 3, po parze w której skład wchodzą Bóg i Chrystus, a zjawisko pary (czyli dwóch osób) opisuje rzecz jasna liczba podwójna. Stąd też Matka Boska występuje w tej konfiguracji "na doczepkę", bez własnej pary i dlatego jest "samotną trzecią" ...
Ależ ja potrafię przynudzić ...
Ps. Czy będzie odcinek poświęcony ulubionemu skrótowi sprzedających bryki za Reichu na Allegro, czyli - "tyś."?
Bardzo ciekawe jest to, dlaczego w polskim są dwie formy dla wyrażenia podwójności (dwoma/dwiema). Może opowiesz kiedyś o liczbie podwójnej? ;)
Pozdrawiamy :)
Pewnym wręcz jest, że 99% osób nie zobaczy tego komentarza, jeżeli
jednak znajdziesz się w tym 1 szczęśliwym procencie, I dasz mi SUBA będziesz miał/a
szczęśliwy wieczór. xD
ahhahah ok
lol juz
zobacylam!!
Yata bo masz bol dupy i jestes idiota :D
Miczkiii dokładnie :D
Chwilunia czy to nie będzie podpadało pod koartykulację jak powiem zmarźnięty?
Tej, musiałam sobie cofnąć film i usłyszeć suchar dwa razy bo siedzę i myślę: kurde, to żaden suchar, przecież on naprawdę dobrze musi piłkę kopać, a jak się o robotę stara to może mieć co najwyżej dobre cv. Potem cofnęłam film, posłuchałam, pomyślałam i zaśmiałam się jak prawdziwa blondynka.. wtedy, kiedy już wszyscy śmiać się skończyli.
A ja mam takie pytanie odnośnie godzin. Ostatnio ktoś mnie zapytał, która jest godzina, a ja odpowiedziałam, trzynasta dwa (13:2). Ta osoba zwróciła mi, jednak uwagę, że mówi się trzynasta dwie i teraz to już nie wiem jak się mówi.
No "trzynasta dwie. Trzynasta (godzina i) dwie (minuty).
trzynasta dwie to 13:02. W cyfrowym zapisie też są reguły.
Ja czasem mówię trzynasta zero dwa i wtedy w skrócie wychodzi trzynasta dwa i nie widzę w tym niczego złego :)
Lidia N "trzynasta zero dwa" nie ma w ogóle sensu, tak logicznie. Dlaczego godziny porządkowo, a minuty nie dość, że głównymi, to jeszcze każdą cyfrę osobno?
Bo podchodzę do życia na luzie i niekoniecznie zawracam sobie głowę takimi błahostkami, a w formie żartobliwej mogę mówić jak mam ochotę nawet jeśli nie jest to poprawne :)
Super odcinek.. Mimo że wszystko wiedziałam to mi się utrwali. :D
A jeśli chodzi o suchar to nie było go i jeśli potrzebujesz wszystkie suchary to chętnie się podzielę, bo mam spisane. :)
Arlenka jak zwykle uczynna i przydatna. Arli Pakerze :D
Pracuje w sklepie budowlanym i co chwilę słyszę.."poproszę GARSZTKĘ gwoździ" albo "TAKIE, TYLKO CIEŃCIEJSZE" A na deser to wnerwia mnie jak ludzie mówią "MOJA ŁEP" mając na myśli bół głowy(MOJA GŁOWA) Bardzo bym Cię prosiła o film z tymi zagadnieniami ;) Pozdrawiam. Gosia
Mam pytanie. Podoba mi się niezwykle forma ze średnikiem. 18;45
Skoro nie ma zasad to również mogę się nią posługiwać?
Raczej nie.
Dziękuję.
Ten zapis pasuje z uwagi na to, że spotykamy się o danej godzinie i właśnie wybiła :P
Mogę się przyczepić? Mówisz o rzeczownikach w rodzaju żeńskim odnośnie dwóch kobiet, teorii, a przecież w liczbie mnogiej nie ma rodzaju żeńskiego, tylko niemęskoosobowy :) Lubię Twój kanał, świetne porady - bardzo przydatne w mojej pracy. Tak tylko chciałem się czegoś przyczepić, takie oczko od ścisłowca ;)
Dobrze oboje wiemy, że inaczej wytłumaczyć się tego nie dało, wszak rodzaj niemęskoosobowy mają także "dzieciaki" i "chłopaki", a te łączymy z formą "dwoma".
Oczywiście mogłabym to wszystko oddzielić, ale wtedy odcinek byłby zbyt skomplikowany i nudny, nawet dla mnie.
Co więcej, źródła, z których korzystałam, tłumaczą to w podobny sposób. Zatem metodycznie chyba jest to do obronienia. Tak strzelam, bo w życiu metodyki nauczania nie miałam. ;)
mam pytanie. A mianowicie, jeżeli żona prezydenta to pierwsza dama, to jak sie nazywa mąż pani prezydent???
Wydaje mi się, ze chyba nijak
Mąż pani prezydent i tyle heh
Wisia ツ Pierwszy gentelmen xD
Tak z karate trochę - "Pierwszy Dan" :D
*Wisia ツ* • A co, zamierzasz kandydować że ta kwestia, tak Cię nurtuje?
Pierwszy Dżentelmen
Czesc Paulina! Jak zwykle świetny odcinek! Mam pytanie, czy poprawnie jest mówić: ,,akcja toczy się w trzy miesiące po ..."? Chodzi mi konkretnie o to ,,W".
w odcinku 73 uzylas zwrotu tylko i wylacznie, czy nie jest to swego rodzaju maslo maslane?
Powtarzała kilka razy, że tak mówi, żeby brzmiało bardziej dobitnie.
ok dziekuje
Ech, opublikowałam komentarz, a potem go usunęłam - brawo...
Tak, już kilka razy powtarzałam, że choć jest to tautologia, to czasem się przydaje, zwłaszcza gdy mamy poczucie, że samo słowo "tylko" lub samo "wyłącznie" nie oddaje stanu rzeczy.
Pozdrawiam! :)
P.
Dziekuje bardzo i rowniez pozdrawiam!:)
Brawo! Prędzej czy później i poloniści zrozumieją, że pleonazmy mają swoje przeznaczenie, choćby dla podkreślenia słowa (albo raczej podkreślenia tego co to słowo oznacza).
O tym "dwoma/dwiema" niedawno czytałem na pewnym blogu prowadzonym przez korektorkę ;) Niemniej dziękuję za odcinek :D
Też czytałam. :) Utwierdziłam się w przekonaniu, że się nie pomyliłam. :)
Jak dobrze, że w dzisiejszych czasach możemy w Internecie znaleźć tak wartościowe rzeczy i nie musimy chodzić do bibliotek po słowniki. Oczywiście nie uważam, że słowniki nie są potrzebne, Wręcz przeciwnie ;)
Powinniśmy mówić spieszyć się czy śpieszyć się? Świetny filmik
+Hania Love obie formy są ok
Hania Love ❤ ja mówię: spieszyć się 😉
Ja mówię "śpieszyć się", ale chyba obie formy są poprawne.
Trojden100 tak, obie sa poprawne, tak samo pociąg pospieszny albo pośpieszny, zadna roznica
Czikaalokaa Ja zawsze mówię "pociąg pośpieszny". I ci, z którymi się w życiu zetknąłem, też tak mówili.
Skąd wzięłaś informację o statystycznie częstszym występowaniu zapisu godzinowego z kropką? Jakieś źródła?
Osobiście wydaje mi się, iż dużo popularniejszym jest w tym miejscu dwukropek. Tym bardziej, że w całym matematyczno-fizyczno-informatycznym świecie kropka często stanowi także separator dziesiętny lub tysięczny (w zależności od systemu) w zapisach liczbowych i jako taka mogłaby być mylnie interpretowana. Z dwukropkiem problem niewłaściwej klasyfikacji jest dużo mniejszy.
Źródła są w opisie pod filmem. :)
Ok, co do źródeł - przegapiłem (choć nawiasem pisząc, a raczej w nawiasie;-), co to za źródła, skoro autor jednego z nich stwierdza: "Zapis z kropką jest CHYBA najpopularniejszy i najbardziej zalecany" oraz "Zapis z dwukropkiem jest NIECO MNIEJ popularny"). Ale nie o to, nie o to...
Chodziło mi bardziej o fakt utożsamiania częstości występowania jakiegoś zjawiska z osobiście obserwowanymi przypadkami. Jeśli nie bazujemy na jakichś konkretnych danych statystycznych podawanych np. przez GUS lub podobne instytucje, to częstość występowania każdy ocenia na podstawie przypadków, z którymi sam się na co dzień spotyka. I tak np. tuż po obejrzeniu Twojego filmiku rozejrzałem się dokoła i... dostrzegłem trzy zapisy z dwukropkiem i ani jednego z kropką.
Stąd moje stanowisko.
Cześć, czy mówienie "tańsza cena", "dalsza/bliższa odległość " jest błędem? Zawsze wydawało mi się, że tak, ponieważ cena nie może być przecież tania tylko ewentualnie niska. Jak w końcu jest?
Kiedy mówiłaś o "z dwiema/dwoma kobietami" przypomniałam sobie, jak kiedyś siostrzenica poprawiła mnie jak powiedziałam "z trójką dzieci", ze mówimy "z trojgiem dzieci", mogłabyś wyjaśnić, dlaczego? Pozdrawiam :)
genialny odcinek!
Podług opinii Janusza Strutyńskiego w "Gramatyce polskiej" forma [zmar-źnienty] jest formą poprawną fonetycznie, ponieważ zmiękczeniu ulega cała grupa spółgłoskowa, a nie wyłącznie jedna głoska. Pozdrawiam :)
Zachęcam do korzystania z jak najaktualniejszych źródeł. W nich znajdziemy inne informacje na ten temat. :)
Dla niecierpliwych: 1:45
Ze mną! Może być i o 21:00.
Ale ładnie ostatnio wyglądasz :3
Gratuluję! 101 odcinka.
À propos ź/z
Od dawna wierci mi to dziurę w brzuchu. Poprawna wersja to "przezroczysty" czy "przeźroczysty"?
No doczekac sie nie mogłem. A tak apropo powiedz mi bo też spotkałem gdzieś godzinę zapisaną np.18-00 i czy to też jest poprawne ? Łapka za dzisiejszy odcinek i zadowolenia z nowego mieszkanka.
Nie spotkałam się z takim zapisem, więc myślę, że nie jest on poprawny.
Dziękuję!
Ok skoro mówisz że nie poprawne to ja to łykam i nie używam takiego rodzaju zapisu.
Pozdrawiam
dziękuję za kolejny odcinek
Cześć!
Mam pytanie. Wiem, że jeśli rozmawiamy o koledze, który ma na imię Bart,
to rozmawiamy o Barcie. Ale kiedy rozmawiamy o systemie/firmie, która
nazywa się BART (Bay Area Rapid Transport) pisane wielkimi literami, to
mówimy wciąż o "Barcie", tylko jak to zapisać? BART-cie?
Thank you from the mountain,
Piotr z Kalifornii
Paulino mam pytanie. Czy poprawnie jest mówić nie lubię kiślu/kiśla, czy może nie lubię kisielu? Jak jest z wymową i poprawną pisownią. Jeśli było to juz w którymś z odcinków to poprosiłabym o link.
Cześć, mnie bardzo ciekawi co powiedziałabyś o słowie "Murzyn" (jako o określeniu człowieka czarnoskórego) ponieważ ostatnio pokłóciłam się z koleżanką o to, czy jest to obraźliwe określenie czy nie. Ja uważałam, że nie, a ona, że tak i to bardzo. Z tego co poczytałam potem w słowniku i w internecie wynikało, że jednak ja miałam rację, ale jakoś nie daje mi to spokoju od tamtej pory.
TheWinopijca ta poprawność...
To tak jakby powiedzieć, że "homoseksualista" jest terminem obraźliwym i że lepiej jest użyć słowa "waginosceptyk" :-) Poprawność jest, nomen omen, kiepska (mała podpowiedź: kiep) :D
Paulino, a jak to jest z "miejscami siedzącymi" albo z "sobotą pracującą"? Niby miejsca nie siedzą, a sobota nie pracuje. Czy to są błędy?
do jakiej dzielnicy się przeprowadziłaś?
Mam nadzieje, że mi pomożesz ponieważ jestem 100% ścisłowcem i jestem w klasie matematycznej, a język polski mi nie idzie najlepiej. Jestem pierwszy raz na tym kanale i narazie mi się podoba więc Sub.
+john1000
Wiesz, to nie tak. Poprawność językową wynosi się z domu, a nie ze szkoły. Oczywiście, mam na myśli TEN jezyk, jakiego uczysz się od kołyski. :) Jeżeli Twoi rodzice, czyli pierwsi nauczyciele, mówią poprawnie, to Ty też będziesz. Jeżeli nie, to będziesz nawijał jak żul pod sklepem, syn wielu pokoleń żuli. :) Szkoła tak naprawdę niewiele pomoże, chociaż niektórzy wierzą w jej zbawienną rolę.
Arlena to złoty człowiek bez dwóch zdań.
To prawda.
Mam jeszcze wiele wątpliwości co do pisowni niektórych słów, jednak napisze o tym, nad którym zastanawiam się już długo i często nie wiem jak je napisać. Chodzi mi o "po południu" lub "popołudniu" razem czy oddzielnie, bo słyszałam że "popołudnie" piszemy razem. Jaka jest różnica i na czym polega? Pozdrowiam!!!
SUPER!