Charakteriskop - jednoduchý tester polovodičů + schéma

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024
  • Ve videu se podíváme na zapojení jednoduchého měřiče polovodičových součástek ( charakteriskop / curvetracer) . Zobrazíme si výstupní charakteristiky tranzistoru, voltampérové charakteristiky diody a zenerky. Ve videu najdete i schéma s popisem funkce.
    Moc děluji za podporu svým Patronům z Patreonu, jejich jména najdete pod videem. Do videí záměrně nepřidávám reklamu ale pokud mne chcete podpořit můžete mi poslat nějakou malou korunu na svačinu :D 212309392/0300 díky moc!

Комментарии • 16

  • @drirr9093
    @drirr9093  3 года назад +5

    Video Vám přináší Patroni z Patreonu: videohero Tomáš Hujčák Jaroslav Burdel stamposk Radek Gál Jan Pačák Dumitru Musteata Honza Muller Vlasta Neterda Jiří Pekárek Josef Benes Marek Poslusny Vojtěch Vyplel Jiri Kelvicl Tomas Adamec Vít Šimáček Róbert Zeman Max Valachovič Dominik Paľo Radek Křepela Vladimír Veselý Martin Kotěra Mak Radek Šťastný JMZ Jan Felkl zundik Martin Rolc tomas amperak Filip Stryk Otakar Pycha Tomas Musil_88 Mi Ka Miloš Krejčík Michal Dvorský

  • @Beeblzaphod
    @Beeblzaphod 3 года назад +1

    Skvělé video a spousta užitečných informací. Děkuji.

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 3 года назад

    Pořád zjišťuji, že jsem pro ty firmy vděčný zákazník. Jsem měl Tektronix-a doma a ani jsem netušil k čemu je XY a že to vůbec umí. 😀 Dokonce jsem si našel nějaké video kde maník generuje nějaké obrázky. Prostě se musím pořád učit.
    Takže ... Děkuji moc za video a přeji hezký den.

  • @Edisson.
    @Edisson. 3 года назад

    Ahoj, koukám sledovač křivek, neboli vylepšený Octopus - v Únoru jsem se rozhodl, že si zdokonalím Octopuse a objednal si z ASA (okopčený a zjednodušený zapojení co používá Huntron, nebo Tektronics) originál DPS dvoukanálového sledovače křivek, Česká pošta se opět vyznamenala, nejen že nedoručila, ale ani neoznámila uloženou zásilku a odeslala koncem Května zpět, načež se zásilka ztratila a tak nemám ani DPS včetně součástek, ani prachy 🤪
    Funguje ti pěkně 👍 jinak úžasná záležitost na vyhledávání vadných součástek.
    Edit: KEITHLEY SMU super vymyšlený měřák, chová se to podle nahraného SW a mimo jiné i jako Curve Tracer, jediná nevýhoda je, že stojí 9.999,- USD 🤣

  • @Elekron5556
    @Elekron5556 3 года назад

    Ahoj, hezké. Mám něco podobné, ale postavené z tranzistorů a funguje uplně stejně, a není potřeba žádný integráč. 😉

    • @drirr9093
      @drirr9093  3 года назад

      Ahoj, jak děláš velké DC zesílení s malým offsetem za pomocí tranzistorů? diferenciální zesilovač, a za tím tranzistorové stupně a zpětná vazba s trimováním? :)

    • @Elekron5556
      @Elekron5556 3 года назад

      @@drirr9093 Třeba o tom natočím video, až se k tomu dostanu. :)

  • @jaromirluzar2625
    @jaromirluzar2625 2 года назад

    Nějak u žádného videa nemůžu najít schéma atd. Dělám něco špatně?. Díky

  • @MrAminuxik
    @MrAminuxik 3 года назад

    Není mi uplně jasné, proč dvě proudová zrcadla?

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 3 года назад +10

      No tohle zrovna smysl dává. To spodní (do GND) by celkem klidně mohl být proudový zdroj, čili tranzistor podložený rezistorem do katody (emitoru), jenomže jak by potom vypadala konstrukce toho D/A převodníku za 4017? Reálně by tím ušetřil jediný tranzistor a buď zhoršil vlastnosti toho převodníku, nebo by musel použít FET, takže to nedává smysl. Toto vysvětluje to první zrcadlo. Jeho výstup ale proudově tahá do nuly, čili napřímo s ním může tahat bázi PNP tranzistoru. Pokud chce měřit NPN, potom potřebuje tahat do kladné strany, což si zařizuje tím druhým zrcadlem, no a pokud chce měřit N-FET, tak potřebuje tahat napětí mřížky, což si zajistí zkratováním výstupu horního (do +12V) proudového zrcadla a vytažením napětí ze spojnice bází toho dolního. Pokud bude měřit P-FET, potom potřebuje skokově konstantní napětí, ale odstrčená od kladné lajny, která má na spojnici bází horního proudového zrcadla. A to je důvod, proč jsou tam ta proudová zrcadla dvě. Pokud má měřit NPN i PNP, potřebuje proudové zdroje ve dvou kvadrantech, ale nikoliv současně, protože buď měříí PNP, nebo měří NPN. Pokud bude měřit N-FET i P-FET, potřebuje napěťové zdroje ve dvou kvadrantech, ale opět nikoliv současně. No a použití dvou proudových zrcadel je prostě nejsnadnější způsob jak to zařídit.

    • @MrAminuxik
      @MrAminuxik 3 года назад

      @@NikiBretschneider Díky moc. Sám bych na to nepřišel. Jsem jen amatér. Děkuju.

  • @123654TAZ
    @123654TAZ 3 года назад

    Tak kdo to bude stavět?

    • @zrxtcyvubibbisrdtdtfygu9121
      @zrxtcyvubibbisrdtdtfygu9121 3 года назад +1

      Kdyby se nekomu chtelo pridat k tomu ESPcko a udelat testovaci krabicku na steroidech tak se milerad pridam. Ta cinska vecicka je celkem sikovna ale mit to udelane poradne a kvalitne tak leti z okna :)

    • @123654TAZ
      @123654TAZ 3 года назад

      @@zrxtcyvubibbisrdtdtfygu9121 na co ESP?

    • @JanMuller
      @JanMuller 3 года назад

      Aby nebyl potřeba osciloskop?

    • @zrxtcyvubibbisrdtdtfygu9121
      @zrxtcyvubibbisrdtdtfygu9121 3 года назад

      Wifi