NYERD MEG EZT A KÖNYVET!! (Az Európa Kiadó új kiadásában) Játékszabályok: 1. Nézd meg a videót. 2. Lájkold a videót és iratkozz fel a csatornára, ha még nem tetted! 3. Írd meg a videó alá kommentben: „Részt veszek a nyereményjátékban” (meg a véleményed a videóról, ha már itt vagy;) 4. Írd meg emailben (negyfalkozott2020@gmail.com), hogy 1, melyik az a három Balzac-regény, amely szóba kerül a videóban? 2, a Szép remények mely karaktere kapcsán merül fel a pusztai farkas hasadt személyisége? 3, melyik világirodalmi klasszikus regényre emlékeztet Pip idealizált szerelmi viszonya? A válaszok kiderülnek a videóból! FONTOS: A választ ne a videó alá írd kommentben, mert akkor lelövöd a poént mások számára (és rontod az esélyeidet). A nyertest emailben értesítem szeptember 1-én, addig tart a játék! Hajrá!;)
Részt veszek a nyereményjátékban! A videó nagyon érdekes volt a számomra, én éppen a Nehéz idők című könyvét olvasom, és eleve nagyon szeretem azt az atmoszférát, amit képes megteremteni a lapokon. Köszönöm a videót!
Год назад
Én köszönöm a hozzászólást! A Nehéz idők eddig még kimaradt nekem, pedig be kellene pótolni, ha már nem olyan vészesen hosszú...:)
"Részt veszek a nyereményjátékban!" Köszönöm a videót, érdekes volt hallgatni, a Szép reményeket még nem olvastam, csak A karácsonyi éneket, illetve, gyerekként és felnőttként a Twist Olivért is, amit nagyon szeretek. Lehet beiktatom ezt a könyvét is hamarosan.
Szia! Nagyon jó lett ez a videó egy ültőben meghallgattam. Sajnos,a regényt nem volt alkalmam még olvasni,de a film képei teljesen visszajöttek. A felírat szerint ez a videó se lett sokkal rövidebb mint az elöző,de nagyon rövidnek tűnt . Köszönöm a videót. Részt veszek a nyereményjátékban
Год назад
Köszönöm szépen, örülök, hogy nem tűnt túl hosszúnak a videó (pedig az :D)!
Nagyon jó volt, köszönöm ezt az elemzést. Annyira komplex és mindig tetszik, hogy beleszősz más írok könyveit is. Eddig csak a Karácsonyi éneket olvastam, de most ezt mindenképpen elolvasom.
Год назад+1
Köszönöm szépen! Ahogy egyetemi tanárom, Szegedy-Maszák professzor mondta mindig, műveket (akaratlanul is) mindig más művekhez hasonlítva olvasunk...:)
Szia Balázs! Részt veszek a nyereményjátékban. Nagyon tetszett a videó, a Szép reményeket még csak filmben láttam, de kedvet kaptam a részletes ajánló és elemzés alapján az elolvasásához. 🙂 Nagyon várom a többi videódat is!
Год назад
Köszönöm szépen! Reméljük, a könyv jobban tetszik majd!:)
Részt veszek a nyereményjátékban. Nagyon tetszett a videó,értékes és hiánypótló munkát végzel. Dickenstől eddig a Copperfield Dávidot olvastam,ami hatalmas kedvencem lett és ennek a videónak a megnézésével csak közelebb kerültem abbéli vágyamhoz,hogy elolvassam Charles Dickens életművét. Köszönöm!:)
Год назад+1
Köszönöm szépen és hajrá a Dickens-maratonhoz! :) Év végére a karácsonyi ének mindenképp ajánlott, ha még nem olvastad! ;)
Részt veszek a nyereményjátékban. Már régóta szeretném elolvasni ezt a Dickens regényt, még jobban meghoztad hozzá a kedvem és biztos előrébb sorolom listámon,köszi.🙂👍🏻
Szia Balázs! Részt veszek a nyereményjátékban. :) Meghoztad a kedvem Dickens olvasásához! A videód előtt nem ismertem ezt a regényt, és csak az elemzésed hallgatása közben döbbentem rá, hogy a South Park is feldolgozta a történetet (a „Pip” című epizódban). Képtelen voltam elvonatkoztatni ettől, és miközben meséltél, végig papírfigurákként láttam magam előtt a karaktereket. :D Köszönöm az itteni munkádat; kellemes nyaralást! :)
Год назад
Köszönöm szépen! Igen, az olvasókörben is sokat emlegettük a South Parkot!:)
Részt veszek a nyereményjátékban :) Gondolatébresztő volt a könyvajánló, én is azok sorába tartozom, akik a Karácsonyi éneken keresztül ismerkedtek meg Dickensszel, azonban az elemzés meghozta a kedvem a Szép remények elolvasásához is.
Год назад
Köszönöm szépen, hajrá a játékhoz és a regényhez!:)
Részt veszek a nyereményjátékban. Nagyon értékesnek és élvezetesnek találom ezeket a könyvelemző ajánlásokat, függetlenül attól, hogy olvastam-e már az adott könyvet vagy sem. A csatorna hatására vettem a kezembe soron kívül a Lancelot regényt is, és nem bántam meg. A szép reményeket is muszáj lesz elolvasnom ezek után, meghozta az étvágyam a videó.
Год назад
Köszönöm szépen, hajrá a regényhez! Már csak meg kell nyerni!;) (A Lancelot-nak pedig külön örülök, nagy kedvenc nálam is!)
Ahogy hallgatom ezt a csávót, azt érzem, hogy pont ugyanazért beszél a regényről, mint amiért bárki olvassa, vagy amiért a szerzője megírta. Mind ugyanazt csinálja. Csak rágja, rágja, végestelen végig forgatja az életet a szájában, de nem bírja lenyelni. Nincs megfejtés az életre. Az élet egy rég ízét vesztett, megkeményedett rágógumi. Nem akarod lenyelni. És rágták már milliók és milliók, történelmeken át. Csak ki kellene végre k@pni. Megérteni hogy az elején színét, szagát, zamatát kínálja, de a végén mindig ő nyeli le az embert. És sokszor keresztbe. Az erős emberek szeretik (mintegy karjaikat tárogatva) felismerni a nagy igazságot, hogy: "Az erős emberek jó világot teremtenek, a jó világ gyenge embereket nevel, a gyenge emberek rossz világot hoznak létre, és a rossz világ újra erős embereket nevel." Aztán kezdődik az egész ciklus elölről. Az örök körforgás, amiben még az ilyen sztoikus távolságokból szemlélődő "erős" emberek sem akarják felismerni a még alapvetőbb igazságot. Az már túl egyszerű, és túl fájdalmas még nekik is. Hogy a folyamatosan, ciklikusan ismétlődő változásban csupán egy dolog állandó. A véget nem érő emberi szenvedés, mely jelen van a ciklus összes periódusában. Azzal megy. Az hajtja előre. Ez az én h@lálos ítéletem az életre.
Год назад
Miért szeressem az életet? Kiterít úgyis. Miért ne szeressem az életet? Kiterít úgyis.
@ _"... Miért szeressem az életet? Kiterít úgyis._ _Miért ne szeressem az életet? Kiterít úgyis. ..."_ Igen, de ez már az a sztoikus álláspont (melyet egyébként a legtöbb ember nem ér el), ami már abból következik, mikor egy intelligensebb, érzékenyebb ember, a maga kampóival, láncaival és kötelékeivel erre a világra megszületik. Ez már a kényszer szülte nyugalom. Nem a szabadság megélése. A "nem csinálok még nagyobb bajt" bölcsessége. Nem hála és köszönet a lehetőségért, hanem fogcsikorgatva, mindent összeszorítva küzdeni az embernek (mi is az ?) maradásért egy amúgy und@rító és @csm@ny világban. Ez már a készhelyzet elé állítás után van, amit pedig igazán "könnyen" elkerülhetne. Annyira egyszerű lenne. Csak fel kellene az embernek ismernie hogy ezért nem érdemes szülnie. Hogy csak egyetlen élet (az övé) nem teljesedhetne ki, nem romolhatna el, nem mehetne tönkre, nem lehetne érdekesebb, vagy fájdalmasabb (kinek mi jön végül össze vele), csak egy embernek nem lehetne gyereke, és aztán véges vagy végtelen milliók és milliók szabadulhatnának meg az élet szorításából. Csak egy embernek kellene behúznia a féket, és a leszármazotti láncolat milliói szabadulhatnának meg. Nekik már nem kellene megismerjék ezt a készhelyzetet. Csak ennyi kellene. Csak a mindenkori pillanattól kezdve 80 év, 80 évnyi gyermektelenség, és örökre fel lehetne szabadítani az emberiséget a születés kényszerétől. Ma elkezdenénk, élnénk mint eddig, bármit lehet, de nincs több gyerek. És legkésőbb 80 év múlva vége lenne. Utána még itt - ott esetleg élhetne valami 80+ éves matuzsálem, de az már biztosan nem szülne. Végre vége lenne. H@lál az él@tr@.
Részt veszek a nyereményjátékban. Szeretem a videóidat. Tetszett ez is, és igazság szerint régóta kerülgetem ezt a könyvet, de valamiért nem kezdtem bele. Szemeztem már az Európa Kiadó új kiadványával is, de nem vettem meg. Felkeltette az érdeklődésem, ahogy beszélsz a társadalmi összefüggésekről és a karakterekről, főleg Mr. Wemmick érdekes. Te is kitérsz rá, hogy Dickensnek több olyan regénye van, amit manapság szeretnek ifjúsági regényként kezelni, és nem vagyok benne biztos, hogy ez teljesen jogos. Szerintem hosszan lehetne vitatkozni arról, mi mindent sorolunk az ifjúsági regények közé, sokan ifjúsági regénynek tekintik a gyerekeket főszerepeltető műveket, és sok korábban teljesen más céllal írt regényt ma már amolyan kalandregényként olvasnak. Furcsa dolog ez, mindenesetre örültem, hogy azt mondtad, hogy ez a mű érettebb alkotás, de az Európa Kiadó új borítója is kicsit átmeneti, elmenne ifjúsági regény borítójának is, de nem csak annak.
Год назад+1
Köszönöm szépen!:) Csak annyit tennék hozzá, hogy nemcsak manapság, hanem a kezdetek óta körüllengi Dickenst a gyanú, hogy ő "nem is a felnőtteknek ír". Ami persze hülyeség. Mellékelek egy korabeli kritika-részletet + majd ennek egy 20. század eleji pozitív újraértelmezését (sajnos csak angolul): "Dickens had little or no knowledge of human character, and evidently cared very little about the study. His stories are fairy tales made credible by the masterly realism with which he described all the surroundings and accessories, the costumes and the ways of his men and women. While we are reading of a man whose odd peculiarities strike us with a sense of reality as if we had observed them for ourselves many a time, while we see him surrounded by streets and houses which seem to us rather more real and a hundred times more interesting than those through which we pass every day, we are not likely to observe very quickly, or to take much heed of the fact when we do observe it, that the man acts on various important occasions of his life as only people in fairy stories ever do act." "What Santayana opens up here is a new perspective on the so-called grotesquerie, exaggeration, or caricature in Dickens. George Henry Lewes had said that Dickens’s most famous characters, such as Wilkins Micawber, Sarah Gamp, or Sam Weller, are masks only, and not people. Santayana takes the exact opposite approach, noting that our everyday selves are already masks, behind which we do nothing but hide what we really want or feel. If caricature is what you want, “the world is a perpetual caricature of itself,” forever distorting some authentic emotion in order to bring it into accord with propriety and convention. High-minded people pretend that there are not such individuals as Dickens’s creations in the world, but “there are such people; we are such people ourselves.” George Henry Lewes had been surprised that we seem to remember in reading Dickens things that have never existed in the world. Santayana observes that what we remember is our own stifled impulse, and we are able, through Dickens’s comedy, to survive the tension between what we are and what we are required to be. Taken together, the defense of Dickens’s psychology and craft offered by Chesterton, Santayana, Meynell, and Swinburne makes a natural contrast to such contemporaries as Bagehot, Harrison, Lewes, and George Eliot." A kortárs könyborítók témájába meg jobb, ha nem megyünk bele...
@ Érdekesek, köszi. "George Henry Lewes had said that Dickens’s most famous characters, such as Wilkins Micawber, Sarah Gamp, or Sam Weller, are masks only, and not people." Mondjuk kérdés, hogy ez baj-e. Szerintem Oscar Wilde prózai művein is hasonló látszik, egyszer valahol valaki úgy fogalmazott (lehet, hogy te voltál? :D), hogy látszik, hogy drámaíró, és kicsit úgy mozgatja a prózai karaktereit, mintha azok is drámában lennének. Bár a meséire szerintem ez nem igaz. Csak azt akartam ezzel kifejezni, hogy írni sokféleképpen lehet, és az sokféleképpen lehet jó. "A kortárs könyborítók témájába meg jobb, ha nem megyünk bele..." Szerintem van sok jó, nekem tetszik az az irány, hogy egyre több energiát fektetnek bele, csak az nem jó, ha félrevisz. (Belementem a témába, bocs. :D )
NYERD MEG EZT A KÖNYVET!!
(Az Európa Kiadó új kiadásában)
Játékszabályok:
1. Nézd meg a videót.
2. Lájkold a videót és iratkozz fel a csatornára, ha még nem tetted!
3. Írd meg a videó alá kommentben: „Részt veszek a nyereményjátékban” (meg a véleményed a videóról, ha már itt vagy;)
4. Írd meg emailben (negyfalkozott2020@gmail.com), hogy
1, melyik az a három Balzac-regény, amely szóba kerül a videóban?
2, a Szép remények mely karaktere kapcsán merül fel a pusztai farkas hasadt személyisége?
3, melyik világirodalmi klasszikus regényre emlékeztet Pip idealizált szerelmi viszonya?
A válaszok kiderülnek a videóból!
FONTOS: A választ ne a videó alá írd kommentben, mert akkor lelövöd a poént mások számára (és rontod az esélyeidet).
A nyertest emailben értesítem szeptember 1-én, addig tart a játék!
Hajrá!;)
Részt veszek a nyereményjátékban! A videó nagyon érdekes volt a számomra, én éppen a Nehéz idők című könyvét olvasom, és eleve nagyon szeretem azt az atmoszférát, amit képes megteremteni a lapokon. Köszönöm a videót!
Én köszönöm a hozzászólást! A Nehéz idők eddig még kimaradt nekem, pedig be kellene pótolni, ha már nem olyan vészesen hosszú...:)
Részt veszek a nyereményjátékban. Köszönöm, hogy megnézhettem a videót, nagyon tetszett!
Én köszönöm!:) A játékhoz pedig hajrá!:)
Nagyon köszi ezt a sok remekbe szabott elemzést/ajánlót!
Én köszönöm a figyelmet és a hozzászólást!:)
Részt veszek a nyereményjátékban.
És ezt most megint azonnal el akarom olvasni a videó után! :)
Köszönöm szépen! A könyvhöz és az olvasáshoz hajrá!:)
"Részt veszek a nyereményjátékban!" Köszönöm a videót, érdekes volt hallgatni, a Szép reményeket még nem olvastam, csak A karácsonyi éneket, illetve, gyerekként és felnőttként a Twist Olivért is, amit nagyon szeretek. Lehet beiktatom ezt a könyvét is hamarosan.
Köszönöm szépen! Hajrá a könyvhöz!:)
Szia!
Nagyon jó lett ez a videó egy ültőben meghallgattam.
Sajnos,a regényt nem volt alkalmam még olvasni,de a film képei teljesen visszajöttek.
A felírat szerint ez a videó se lett sokkal rövidebb mint az elöző,de nagyon rövidnek tűnt .
Köszönöm a videót.
Részt veszek a nyereményjátékban
Köszönöm szépen, örülök, hogy nem tűnt túl hosszúnak a videó (pedig az :D)!
Nagyon jó volt, köszönöm ezt az elemzést. Annyira komplex és mindig tetszik, hogy beleszősz más írok könyveit is. Eddig csak a Karácsonyi éneket olvastam, de most ezt mindenképpen elolvasom.
Köszönöm szépen! Ahogy egyetemi tanárom, Szegedy-Maszák professzor mondta mindig, műveket (akaratlanul is) mindig más művekhez hasonlítva olvasunk...:)
Nagyon jól sikerült a video. Köszönöm.
Köszönöm szépen!:)
Szia Balázs!
Részt veszek a nyereményjátékban. Nagyon tetszett a videó, a Szép reményeket még csak filmben láttam, de kedvet kaptam a részletes ajánló és elemzés alapján az elolvasásához. 🙂 Nagyon várom a többi videódat is!
Köszönöm szépen! Reméljük, a könyv jobban tetszik majd!:)
Részt veszek a nyereményjátékban. Nagyon tetszett a videó,értékes és hiánypótló munkát végzel. Dickenstől eddig a Copperfield Dávidot olvastam,ami hatalmas kedvencem lett és ennek a videónak a megnézésével csak közelebb kerültem abbéli vágyamhoz,hogy elolvassam Charles Dickens életművét. Köszönöm!:)
Köszönöm szépen és hajrá a Dickens-maratonhoz! :) Év végére a karácsonyi ének mindenképp ajánlott, ha még nem olvastad! ;)
@ azt elfelejtettem írni, hogy természetesen azt is olvastam tőle rengetegszer.:) Egy évben egyszer biztosan elolvasom.
Részt veszek a nyereményjátékban. Már régóta szeretném elolvasni ezt a Dickens regényt, még jobban meghoztad hozzá a kedvem és biztos előrébb sorolom listámon,köszi.🙂👍🏻
Köszönöm szépen, hajrá a regényhez!:)
Szia Balázs! Részt veszek a nyereményjátékban. :) Meghoztad a kedvem Dickens olvasásához! A videód előtt nem ismertem ezt a regényt, és csak az elemzésed hallgatása közben döbbentem rá, hogy a South Park is feldolgozta a történetet (a „Pip” című epizódban). Képtelen voltam elvonatkoztatni ettől, és miközben meséltél, végig papírfigurákként láttam magam előtt a karaktereket. :D Köszönöm az itteni munkádat; kellemes nyaralást! :)
Köszönöm szépen! Igen, az olvasókörben is sokat emlegettük a South Parkot!:)
Szeretnék részt venni a játékban! Tetszett ez a videó is és nagyon várom a Rózsa neve elemzését is, ha lesz.
Köszönöm szépen, rajta vagyok!:)
Részt veszek a nyereményjátékban :)
Gondolatébresztő volt a könyvajánló, én is azok sorába tartozom, akik a Karácsonyi éneken keresztül ismerkedtek meg Dickensszel, azonban az elemzés meghozta a kedvem a Szép remények elolvasásához is.
Köszönöm szépen, hajrá a játékhoz és a regényhez!:)
Részt veszek a nyereményjátékban. Nagyon értékesnek és élvezetesnek találom ezeket a könyvelemző ajánlásokat, függetlenül attól, hogy olvastam-e már az adott könyvet vagy sem. A csatorna hatására vettem a kezembe soron kívül a Lancelot regényt is, és nem bántam meg. A szép reményeket is muszáj lesz elolvasnom ezek után, meghozta az étvágyam a videó.
Köszönöm szépen, hajrá a regényhez! Már csak meg kell nyerni!;)
(A Lancelot-nak pedig külön örülök, nagy kedvenc nálam is!)
Ahogy hallgatom ezt a csávót,
azt érzem, hogy pont ugyanazért beszél a regényről,
mint amiért bárki olvassa, vagy amiért a szerzője megírta.
Mind ugyanazt csinálja.
Csak rágja, rágja, végestelen végig forgatja
az életet a szájában,
de nem bírja lenyelni.
Nincs megfejtés az életre.
Az élet egy rég ízét vesztett,
megkeményedett rágógumi.
Nem akarod lenyelni.
És rágták már milliók és milliók,
történelmeken át.
Csak ki kellene végre k@pni.
Megérteni hogy az elején színét, szagát, zamatát kínálja,
de a végén mindig ő nyeli le az embert.
És sokszor keresztbe.
Az erős emberek szeretik (mintegy karjaikat tárogatva)
felismerni a nagy igazságot, hogy:
"Az erős emberek jó világot teremtenek,
a jó világ gyenge embereket nevel,
a gyenge emberek rossz világot hoznak létre,
és a rossz világ újra erős embereket nevel."
Aztán kezdődik az egész ciklus elölről.
Az örök körforgás,
amiben még az ilyen sztoikus távolságokból szemlélődő
"erős" emberek sem akarják felismerni a
még alapvetőbb igazságot.
Az már túl egyszerű, és túl fájdalmas
még nekik is.
Hogy a folyamatosan, ciklikusan ismétlődő változásban
csupán egy dolog állandó.
A véget nem érő emberi szenvedés,
mely jelen van a ciklus összes periódusában.
Azzal megy. Az hajtja előre.
Ez az én h@lálos ítéletem az életre.
Miért szeressem az életet? Kiterít úgyis.
Miért ne szeressem az életet? Kiterít úgyis.
@
_"... Miért szeressem az életet? Kiterít úgyis._
_Miért ne szeressem az életet? Kiterít úgyis. ..."_
Igen,
de ez már az a sztoikus álláspont
(melyet egyébként a legtöbb ember nem ér el),
ami már abból következik,
mikor egy intelligensebb, érzékenyebb ember,
a maga kampóival, láncaival és kötelékeivel
erre a világra megszületik.
Ez már a kényszer szülte nyugalom.
Nem a szabadság megélése.
A "nem csinálok még nagyobb bajt" bölcsessége.
Nem hála és köszönet a lehetőségért,
hanem fogcsikorgatva, mindent összeszorítva
küzdeni az embernek (mi is az ?) maradásért
egy amúgy und@rító és @csm@ny világban.
Ez már a készhelyzet elé állítás után van,
amit pedig igazán "könnyen" elkerülhetne.
Annyira egyszerű lenne.
Csak fel kellene az embernek ismernie
hogy ezért nem érdemes szülnie.
Hogy csak egyetlen élet (az övé)
nem teljesedhetne ki, nem romolhatna el,
nem mehetne tönkre, nem lehetne érdekesebb,
vagy fájdalmasabb
(kinek mi jön végül össze vele),
csak egy embernek nem lehetne gyereke,
és aztán véges vagy végtelen milliók és milliók
szabadulhatnának meg az élet szorításából.
Csak egy embernek kellene behúznia a féket,
és a leszármazotti láncolat milliói
szabadulhatnának meg.
Nekik már nem kellene megismerjék ezt a
készhelyzetet.
Csak ennyi kellene.
Csak a mindenkori pillanattól kezdve 80 év,
80 évnyi gyermektelenség,
és örökre fel lehetne szabadítani az emberiséget
a születés kényszerétől.
Ma elkezdenénk, élnénk mint eddig, bármit lehet,
de nincs több gyerek.
És legkésőbb 80 év múlva vége lenne.
Utána még itt - ott esetleg élhetne valami 80+ éves matuzsálem,
de az már biztosan nem szülne.
Végre vége lenne.
H@lál az él@tr@.
Részt veszek a nyereményjátékban. Szeretem a videóidat. Tetszett ez is, és igazság szerint régóta kerülgetem ezt a könyvet, de valamiért nem kezdtem bele. Szemeztem már az Európa Kiadó új kiadványával is, de nem vettem meg. Felkeltette az érdeklődésem, ahogy beszélsz a társadalmi összefüggésekről és a karakterekről, főleg Mr. Wemmick érdekes. Te is kitérsz rá, hogy Dickensnek több olyan regénye van, amit manapság szeretnek ifjúsági regényként kezelni, és nem vagyok benne biztos, hogy ez teljesen jogos. Szerintem hosszan lehetne vitatkozni arról, mi mindent sorolunk az ifjúsági regények közé, sokan ifjúsági regénynek tekintik a gyerekeket főszerepeltető műveket, és sok korábban teljesen más céllal írt regényt ma már amolyan kalandregényként olvasnak. Furcsa dolog ez, mindenesetre örültem, hogy azt mondtad, hogy ez a mű érettebb alkotás, de az Európa Kiadó új borítója is kicsit átmeneti, elmenne ifjúsági regény borítójának is, de nem csak annak.
Köszönöm szépen!:) Csak annyit tennék hozzá, hogy nemcsak manapság, hanem a kezdetek óta körüllengi Dickenst a gyanú, hogy ő "nem is a felnőtteknek ír". Ami persze hülyeség. Mellékelek egy korabeli kritika-részletet + majd ennek egy 20. század eleji pozitív újraértelmezését (sajnos csak angolul):
"Dickens had little or no knowledge of human character, and evidently
cared very little about the study. His stories are fairy tales made credible
by the masterly realism with which he described all the surroundings and
accessories, the costumes and the ways of his men and women. While we
are reading of a man whose odd peculiarities strike us with a sense of reality
as if we had observed them for ourselves many a time, while we see him
surrounded by streets and houses which seem to us rather more real and
a hundred times more interesting than those through which we pass every
day, we are not likely to observe very quickly, or to take much heed of the fact
when we do observe it, that the man acts on various important occasions of
his life as only people in fairy stories ever do act."
"What Santayana opens up here is a new perspective on the so-called
grotesquerie, exaggeration, or caricature in Dickens. George Henry
Lewes had said that Dickens’s most famous characters, such as Wilkins
Micawber, Sarah Gamp, or Sam Weller, are masks only, and not people.
Santayana takes the exact opposite approach, noting that our everyday
selves are already masks, behind which we do nothing but hide what we
really want or feel. If caricature is what you want, “the world is a perpetual
caricature of itself,” forever distorting some authentic emotion in order to
bring it into accord with propriety and convention. High-minded people
pretend that there are not such individuals as Dickens’s creations in the
world, but “there are such people; we are such people ourselves.” George
Henry Lewes had been surprised that we seem to remember in reading
Dickens things that have never existed in the world. Santayana observes
that what we remember is our own stifled impulse, and we are able,
through Dickens’s comedy, to survive the tension between what we are
and what we are required to be. Taken together, the defense of Dickens’s
psychology and craft offered by Chesterton, Santayana, Meynell, and
Swinburne makes a natural contrast to such contemporaries as Bagehot,
Harrison, Lewes, and George Eliot."
A kortárs könyborítók témájába meg jobb, ha nem megyünk bele...
@ Érdekesek, köszi.
"George Henry Lewes had said that Dickens’s most famous characters, such as Wilkins Micawber, Sarah Gamp, or Sam Weller, are masks only, and not people."
Mondjuk kérdés, hogy ez baj-e. Szerintem Oscar Wilde prózai művein is hasonló látszik, egyszer valahol valaki úgy fogalmazott (lehet, hogy te voltál? :D), hogy látszik, hogy drámaíró, és kicsit úgy mozgatja a prózai karaktereit, mintha azok is drámában lennének. Bár a meséire szerintem ez nem igaz. Csak azt akartam ezzel kifejezni, hogy írni sokféleképpen lehet, és az sokféleképpen lehet jó.
"A kortárs könyborítók témájába meg jobb, ha nem megyünk bele..."
Szerintem van sok jó, nekem tetszik az az irány, hogy egyre több energiát fektetnek bele, csak az nem jó, ha félrevisz. (Belementem a témába, bocs. :D )
COME TO BRAZIL!!!
COME TO KŐVÁGÓÖRS!