VYHNĚTE SE POKUTĚ! // Legislativa táboření a bivakování

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 окт 2024

Комментарии • 71

  • @lukasbernklau6241
    @lukasbernklau6241 2 месяца назад +27

    Jsem lesní stráží a všeobecně napíšu...při slušném jednání jsem schopný domluvit se na téměř všem, ale jak říkám...při slušném...také jsem jsem jezdil a těch nocí v lese bylo mraky a proto hodně věcí chápu..proto spíše jen domluvím ohledně ohně a nebo odpadkům než za celtu apod. Popřeji hezký den o prostě odejdu...je to o lidech a chování..."Výši pokuty, si určuje každý sám, dle svého chování "...

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  2 месяца назад +1

      Díky za příspěvek z téhle perspektivy

    • @Templercz
      @Templercz Месяц назад +5

      Tak to je super slyšet. Oheň už jsem se odnaučil před pár lety. Ani mě nenapadne ho dělat, hlavně proto, že nechci být vidět a navíc smrdět. A co se týče odpadků, jedna z mých zakládních věcí co beru, je hromada pytliků pro všechny situace. 😁

    • @joachimprien4160
      @joachimprien4160 Месяц назад

      @@Templercz Mohu vědět, čim jsi v přírodě topil, že to "smrdělo" ??? 🤨

    • @Templercz
      @Templercz Месяц назад

      @@joachimprien4160 hehe jasne, tak dame priklad, jsi v provlhcenym lese, kde neni nic suchyho, bezne asi nenosis sekyru, takze dostat se na suchy uvnitr klady nemas nastroje. I kdyz oloupes zvlhlou kuru z klacku, tak je to nasakly vsim, tedy ruznejma houbama, lisejnikama, který na tom rostou nebo tam jsou minimálně jejich spory, tak jako v celym lese, bordelem vsude okolo, kterej se na to nalepi, atd, proste to neni cisty drevo do udirny ani omylem. Kdyz to zapalis, pokud se ti to povede, tak to samozřejmě kvůli tý vlhkosti vytváří velkej dým, kterej je navíc utlačovanej vlhkostí vzduchu a se vsema tema srackama na tom to dost specificky smrdi a velmi jednoduse se to dostane do tkaniny, obleceni atd. Ja uz i batoh davam, stranou ale spis uz ohne vubec nedelam a to jsem si to bez nej driv nedopkazal predstavit. Jestli to necitis, jsi na to bud hodne zvykly a otupely a nebo mas spatnej cich, jinou moznost nevidim. Snad to bude ta prvni. Cau

  • @Feilhert2
    @Feilhert2 Месяц назад +3

    Díky za toto video. Řeším podobný problém kdekoliv na horách a doplním pohled ještě z jiné strany. Podstata je v tom, že u nás (a možná také na Slovensku) v hlavní turistické sezóně nenajdete místnost pro ubytování jen na přespání (třeba společnou noclehárnu s dalšími turisty). Nabídek na ubytování je celkem hodně, ale nepotřebuji velký pokoj s prostornou koupelnou za tři tisíce a více na noc, ani stylovou roubenku pro šest osob na týden. Ubytovatelé rádi nabídnou dvoulůžkový pokoj, ale zaplať za dvě osoby. Snídaně je v často ceně, ale dávají ji dost pozdě. Pokud vyrážím na pěší turistiku od penzionu prvním ranním busem, mám smůlu nebo musím nechat snídani propadnout. Je pravda, že lze ubytování na léto rezervovat v březnu, ale rozhoduji se většinou na poslední chvíli podle předpovědi počasí. Penziony jsou zpravidla nabízeny pro dva a více lidí nebo pro rodiny s dětmi. Skromné ubytování nebo sdílený pokoj pro jednoho nenáročného turistu je téměř bez šance. A pokud na internetu najdu ubytování "za hubičku", ve výsledku je z toho pořádná pálka, protože levné ubytování znamená 4 osoby na týden a cena je za jednu osobu/noc...

  • @ondrova_dilna
    @ondrova_dilna 2 месяца назад +22

    přesně tak jak říkáš týden jsem spal v lese pod celtou pak přišel lesník, že zavolá policii tak jsem mu řekl, že bylo pozdě večer a nechtěl jsem se zranit tak jsem přespal .. a nemohl nic udělat

  • @xhajek85
    @xhajek85 2 месяца назад +18

    Na cyklotripu Ukrajinou (v roce 2018) jsem při soumraku ulehl jen ve spacáku pod širákem za první keř u cesty a ráno mě budila policie. Jakmile zjistili, že nejsem separatista a že mám na pasu eurohvězdičky, přepli na úsměv a angličtinu, a potvrdili mi, že mají zákony jako u nás, jednorázové přespání pod širákem nebo v hamace je možné úplně kdekoliv, ale neměl jsem nikdy problém ani s mini stanem pro jednoho.

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  2 месяца назад +1

      Díky za zkušenost z praxe.

    • @xhajek85
      @xhajek85 2 месяца назад +5

      @@Spelec_outdoors Bohužel, teď to asi není nejlepší lokalita na výlet, takže přidám upgrade mého příspěvku. Mám na kole postupně projeto Neměcko, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Ukrajinu, Rumunsko, Bulharsko, Turecko a Gruzii (taková cesta kolem světa na etapy) a jednorázové přespání nebyl problém nikde. Jednak se snažím trochu schovat, a taky místo opouštím ve stejném stavu, jako bylo při příjezdu. Maximálně slehnu trávu. Časem jsem přešel ze stanu pro jednoho na hamaku a je to super rychlé a bezproblémové spaní.

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  2 месяца назад

      @@xhajek85To zní hodně zajímavě… Takové cestování

    • @oldamachatý
      @oldamachatý 2 месяца назад

      tak oni separatisty vraždí od roku 2014 ,separatista na UA je člověk který podporoval legitimně demokraticky zvoleného prezidenta janukoviče, pučisti 2014 = teroristi kteří ovládli krvavým pučem zemi

  • @radeknovak7061
    @radeknovak7061 2 месяца назад +4

    Díky za to!

  • @zinstonehead
    @zinstonehead 2 месяца назад +1

    Hezký informační video, díky za něj.

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  2 месяца назад +1

      @@zinstonehead Jsem rád že se líbilo

  • @eldrest_7399
    @eldrest_7399 Месяц назад +1

    Hezky jednoduše a přehledně shrnuto. Často i když je člověk se stanem stačí jednání s respektem a v klidu k tomu aby jakákoliv odpovědná autorita řekla "ok, buď si tady". Jinak co se týká záko tak nikde není specifikováno co už stanovaní je a co ještě není, takže pokud nemáte vyloženě stan, tak se to dá snadno rozepřít a pojmenovat jako bivakování (nouzové přespání)

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  Месяц назад

      @@eldrest_7399 Díky za komentář, je pravda, že přesné definice človek nikde nenajde 👍

  • @jakubpukovec7755
    @jakubpukovec7755 Месяц назад +1

    Osobně se mi zatím nikdy nestalo, že by mě kdy někdo během nocování v přírodě objevil (krom Švýcarska, kdy na mě zřejmě majitel lesa dlouze svítil pozdě večer (spíše už v noci) ze silnice světly auta. Myslím si, že spatřil moje nezamaskované reflexní prvky na brašnách. Už jsem byl natolik utahaný, že jsem ani nereagoval a nevylézal ze stanu, hledání místa mě stálo tak velké úsilí, že jsem dělal mrtvého brouka. Po chvíli svícení přestalo a pokračoval dál, nikdo už mě po celou noc, kromě jezevce, nevyrušoval a ráno jsem nerušeně pokračoval dál v jízdě).
    Pokud se člověk chová slušně v souladu s přírodou, následuje intuici, alespoň trochu se snaží skrýt (nejde ani tak o nalezení autoritami, ale spíše o to, že je obecně lepší o sobě moc nedávat vědět z hlediska bezpečnosti), pak nebude problém ani přenocování v menším stanu. Mezi stanem, hamakou, žďárákem či tarpem autority zásadní rozdíl dělat nebudou. Samozřejmě něco jiného bude, pokud v lese postaví parta lidí velký stan, který se obvykle staví někde v kempu u moře na týden a více a do toho bude dělat v přírodě hluk apod.
    Jde hlavně o to, aby lidi nanajížděli do přírody autem a tam nevegetili jako v kempu, což dává celkem smysl. Vyšší riziko šíření odpadků, vykonávání potřeby prakticky na jednom místě, zvýšený hluk plašící zvěř po delší dobu apod.
    Pokud jednotlivec či dvojice přespí v hloubi lesa ve stanu a nezanechá po sobě spoušť, naprostá většina autorit ho nechá na pokoji a ještě mnohdy přijdou na přátelský pokec. Jsou to taky lidi se vztahem k přírodě, jinak by tu práci nedělali, a myslím si, že dobře na místě poznají, na jaký typ nocležníka narazili a podle toho se můžou vždy zachovat.
    Být správcem parku, revírníkem a podobně a někdo by se ke mně choval arogantně, oháněl se zákony, právy apod. a snažil se dělat chytrého, asi bych se k němu taky nechoval, upřímně řečeno, přátelsky a napařil mu pokutu místo nějakého přátelského popovídání nebo případě domluvy.
    Většinou jsem nocoval pod stanem během cestování na kole, ale nikdy nebyl problém v ČR najít vhodné skryté místo na spaní. Při pěší turistice je to ještě lehčí, protože s těžce naloženým kolem se mnohdy špatně dostává do hůře přístupného lesa, zatímco pěšák tohle až tak moc nemusí řešit, o to lépe se schová.
    Vůbec nejobtížnější bylo najít nocleh ve Švýcarsku. To je tak neuvěřitelně zalidněná země až s notoricky extrémně upravenými veškerými pozemky, kde se jen těžko někde skryjete, aniž byste viděli na nejbližší nemovitost. Vždy jsem hledal místo od 1000 m.n.m výše. V ČR je až příliš jednoduché najít vhodné místo k přenocování. Do půl hodiny až hodiny kdykoliv něco najdete.
    A to osobně nerad nocuji v listatých lesích - ráno budete prolezlí klíšťaty, takže jsem se v drtivé většině případů snažil vyhledávat přespání v jehličnatém lese. Jen dobře omrkněte místo, aby okolo nebyly suché stromy, jejichž větve ve větru rády hrozí ulomením, nebo zlomením celého stromu. Při silnějším větru nebo riziku bouřek je jistější schovat se v mladém lese, kde nehrozí úraz od spadlého stromu. Pokud možno krytém větším lesem v takové vzdálenosti, aby případný vývrat vzrostlého stromu nebyl hrozbou.

  • @richardvoigts4574
    @richardvoigts4574 2 месяца назад +2

    To je stará věc, ale je dobře, že jsi to připomněl, oživil. Jinak na stanování nebo kempaření v karavanu (je mi 66, teď jsme byli v Lombardii, nádhera) je nejlepší Francie nebo Itálie. Kempy jsou tam levnější než v Rakousku a svatej klid (tam ostatně ale taky). Na Švýcary je třeba si dát pozor, jsou to studený čumáci. Do hor prostě jezdí jiná sorta lidí než do kempů u nás. Před šesti lety jsme s partnerkou přešli Brdy od Lochovic do Všenor, vše pod širákem (celtou), taky v pohodě. Když člověk nedělá bordel a dodržuje pravidla, tak je svatej klid.

  • @tixaos1795
    @tixaos1795 Месяц назад +1

    Nedávno jsem se pustil do táboření a tyhle zákony mi neudělali radost, Já si chci jen hezky v klídku udělat stan v přírodě, přespat a případně se nechat vystrašit liškou :D Odpočinout si od města .Na to jít spát pod širákem jsem ještě dost zbabělec a ten stan nikomu neubližuje, naopak si myslím, že jestli teda kolem půjde pytlák/myslivec střílet, tak si mě všimne líp a nehrozí tolik že bych to dostal :D. Zatím to budu riskovat, ale furt budu respektovat kde jsem a bordel brát s sebou.

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  Месяц назад +1

      @@tixaos1795 Jasně, pokud se člověk chová rozumně, tak je vlastně skoro jedno, jestli má stan nebo ne

  • @petrnajdek
    @petrnajdek Месяц назад +3

    Přestávám všude, na zákony kašlu a nikdy nebyl problém. Akorát loni mě na Ukrajině zachytila kamera při vstupu do lesa a v 6 ráno přijeli lesníci, protože si mysleli, že jsem tam v noci šel krást dřevo

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  Месяц назад +1

      @@petrnajdek Díky za zkušenost… Reálně člověk opravdu může spát, kde chce, když se umí chovat :)

  • @jazykovyguru
    @jazykovyguru 2 месяца назад +3

    Lets go konečně nové video

  • @HyperMAX9001
    @HyperMAX9001 2 месяца назад +5

    To aby člověk chodil po lese jak Arnold v Predátorovi. Fakt nechápu, k čemu to, je, že nemůžu někde přespat 2x a víc. Bezdomovec by se pokutovým bločkům jen vysmál a zakopal jinde, víc schovaný. Poprosím o video, jak najít místo, kam nikoho nenapadne chodit a kontrolovat, a jak se chránit proti nočnímu vidění a termovizi.

    • @Templercz
      @Templercz Месяц назад +3

      Stačí se projít po lese, kolem turistických cest a podle toho bordelu je hned jasný, proč se dost věcí omezuje. Lidi se chovají jako hovada, kterým to tam patří a neberou ohled vůbec na nic. Jsou schopní přijet po turistický trase autem k horskýmu jezeru, tam si rozložit piknik s hudbou a tradá. Teď jsem byl na Sněžce a jen papírových kapesníku kolik bylo po cestě, totální humáč, chtělo se mi akorát zvracet. Není tam metr, kde by nějaký neležel, doslova metr. Bohužel to odnesou všichni a je to kvůli těmto hovadům. Taky by se všude nerušily lavičky ve městech, kdyby se tam nešrocovali pobudové a ochlastové, no a doplatí na to babička, která si potřebuje po cestě odpočinout a nemůže si sednout nikam.
      U termovize stačí být za nějakou plochou, která má teplotu okolí, potom nebude vytvářet barevný kontrast, což je jediná možnost, jak tam něco vidět. Určité teplotě to přiřazuje softwarově určitou barvu. Není to teda kamera jako taková, v podstatě nic nevidí, obrys objektu vidíš jen proto, že má jinou teplotu a tím pádem mu to přiřadí jinou barvu. Při stejné teplotě nerozeznáš nic. Tedy pokud se člověk narychlo ukreje pod celtu např. před vrtulníkem, tak pokud ji nestihne vyhřát svým tělem a když bude mít celta teplotu okolí, termovize uvidí jen jednobarevnou plochu.
      Před nočním viděním se musíš schovat stejně jako před normální kamerou :D

  • @martinmartinp484
    @martinmartinp484 2 месяца назад

    Pokutu za přespání (bez stanu) na louce jsme platili. Místní na nás zavolali policii a policajti přijeli, vybrali pokuty a odjeli. Ale už je to hodně dávno, možná byla jiná pravidla. Naproti tomu přespávání v Rakousku v autobusové čekárně vedlo k tomu, že přijela místní policie, řekla nám kdy jede první ranní autobus a že chtějí, abysme tam v tu dobu už nebyli. Jinak byli ok.

  • @leosfryba135
    @leosfryba135 2 месяца назад +4

    Někde jsem myslím četl že v CHKO je povoleno spát v hamace ale jakmile si dám nad hamaku celtu tak už se to nesmí. Přijde mi to jako pěkná blbost, tak se chci zeptat jestli je to pravda?

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  2 месяца назад +2

      @@leosfryba135 Je klidně možné, že tak to někde bylo formulováno, protože jako táboření (což je zakázané), je někdy chybně označováno i takovéto nocování s celtou. Obecně je ale tahle terminologie spolu s pravidly o nocování dost nejednoznačná, takže i kdyby to z právního hlediska byl přestupek, myslím, že by to nikdo reálně neřešil, to by opravdu bylo dost absurdní…

    • @1981petr1981
      @1981petr1981 2 месяца назад +1

      tak hamaky jsou tu krátkou dobu takže zákon je ještě nezahrnuje

  • @davidluza6872
    @davidluza6872 2 месяца назад +2

    Ahoj, dá se říct že hamaka nad kterou je natažená celta projde vždycky kromě míst kde se nesmí tábořit? Dobré video, jen tak dál.

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  2 месяца назад +2

      Řekl bych že ano, a ona hamaka se většinou nebere jako táboření (narozdíl od stanu), takže mimo NPR nebo některá pásma NP by to mělo být v pohodě. Díky za komentář!

  • @spyridonboanerges9483
    @spyridonboanerges9483 2 месяца назад

    🙂👍🌲

  • @1981petr1981
    @1981petr1981 2 месяца назад

    já mám toulavou takže u mě je přespávání pokaždé jinde normální večer se někde zašiju často i bez celty a ráno pokračuju ještě nikdy mě nikdo nechytnul měl jsem jedno upravený tábořiště ale o to jsem přišel díky kůrovci a kdyby mě někdo buzeroval a vyhrožoval pokutou tak mu budu tvrdit že jsem to tam tak našel a zase jenom přespal a jestli je to ohniště a všechno okolo zakázaný tak ho měly odstranit

  • @sdfsdf421df
    @sdfsdf421df 2 месяца назад +4

    Vysvětli prosím ještě slovensko/rakousko/německo/... Díky!

  • @fismanj
    @fismanj 2 месяца назад +2

    Trochu mě to mrzí, ne vždy je počasí na spaní pod širákem, a bych bych opravdu vděčný kdyby se dalo ve volné přírodě na jednu noc stanovat a jít dále. Opravdu nechápu čemu to vadí

    • @tadeas6728
      @tadeas6728 2 месяца назад +1

      Doporučuji pořídit tarp. Je to lehčí, malý balíček a v kombinaci s trekingovými hůlkami totální pecka. Navíc se dají postavit různé konstrukce. A určitě se s tarpem dá přespávání okecat lépe než stan. Já na tarp nedám dopustit. A vždycky se snažím zapadnout hlouběji do lesa, abych nebyl ani vidět ani slyšet, čímž se šance na setkání ještě snižuje. Přes noc se snažím ani nesvítit nebo jen úplně malý proužek světla z čelovky. Dělám to i kvůli bezpečnosti, protože chodím většinou sám. Ale i tak je mnohem bezpečnější spát v českém lese, než se procházet o půlnoci po městě cestou z hospody :) Zatím mě nikdo nikdy ani nechytnul. Po přespání se snažím upravit místo tak, aby nebylo běžným pohledem poznat, že jsem tam spal a několikrát si kontroluju, aby po mně nic nezbylo :)

    • @antonaugustin6621
      @antonaugustin6621 2 месяца назад +1

      @@tadeas6728 Byl čas, že člověk nic takového nepotřeboval, stačilo nedělat bordel a zapalovat les jako se děje dneska.

  • @danielstebel5190
    @danielstebel5190 2 месяца назад +1

    A jak to je s ohněm?

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  2 месяца назад +1

      To bude téma dalšího videa :))

    • @1981petr1981
      @1981petr1981 2 месяца назад +1

      vzhledem k tomu jak je poslední dobou sucho oheň rozumný člověk nedělá ani tam kde je to povoleno já to řeším lihovým vařičem a termoskou na horkou vodu takže někde u potoka si uvařím jídlo hezky skrytý a horkou vodu na pozdější čaj když je horší počasí

  • @jazykovyguru
    @jazykovyguru 2 месяца назад +4

    Já jsem nikdy žádný problém se strážci parku nebo podobně neměl

  • @SlimCZ
    @SlimCZ 2 месяца назад +2

    1:46 do jednoho lítají komáři a do druhého ne 🙂

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  2 месяца назад

      To je pravda :D

    • @1981petr1981
      @1981petr1981 2 месяца назад +1

      stačí být dál od vody a je to bez komárů zkuste Českou Kanadu u vody je to jak při odběru krve a o 50 metrů absolutní klid

    • @SlimCZ
      @SlimCZ 2 месяца назад +1

      @@1981petr1981 já vím 🙂

  • @spokeshave5415
    @spokeshave5415 Месяц назад

    Hlavně nedělat oheň uprostřed lesa.

  • @Wompwompwhiteguy
    @Wompwompwhiteguy Месяц назад

    Čau chtěl bych se zeptat jak to je s rozděláváním ohně

    • @SpaceHitchhiker
      @SpaceHitchhiker Месяц назад

      Minimálně 50m od lesa a se souhlasem majitele pozemku. Takže legálně víceméně nikde. To se týká i vařičů. Zvyková praxe není tak striktní, ale oporu v zákoně nemá ;).

  • @richardpetrovic8941
    @richardpetrovic8941 2 месяца назад +1

    Záleží čo poviete autorite ak vás objavý, ak poviete že ste unavený potrebujete si oddýchnuť a budete pokračovať v ceste nemôžu vás pokutovať. Kamarát tak chodí so ženou po celej eú a nemá s tým problém - povie že bol unavený a považoval za nebezpečné pokračovať v ceste. Zatiaľ s tým nemal problém. Treba samozrejme vedieť aspoň po anglicky.

  • @davidherring6835
    @davidherring6835 2 месяца назад +5

    Právě jsme dostali v NP sachsen-schweiz pokutu 5000 Kč každý za spaní na vyhlídce ve spacáku pod širákem. Nepořádek žádný nebyl. Pozor na tuhle oblast...

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  2 месяца назад

      To je smůla... V Německu je to asi bohužel přísnější

    • @605426405
      @605426405 2 месяца назад +5

      @@Spelec_outdoors Nikoli, v národním parku České Švýcarsko platí přísnější návštěvní řád, který zcela zakazuje nocování, tedy i bivakování, na území NP. Nevím, do jaké míry jej nové vedení parku postihuje, ale to předchozí bylo skutečně přísné. Na německé straně jsou vyznačená místa a útulny především kolem Lesní stezky. Nejsou úplně zdarma, ale nocleh vyjde tuším na 5 Euro, čili nic děsivého.

    • @Spelec_outdoors
      @Spelec_outdoors  2 месяца назад

      @@605426405 Ok díky, to jsem nevěděl.

  • @pepakinsky
    @pepakinsky 2 месяца назад

    cau jeste dopln jak je to s ohnem.

    • @Lebenspiel
      @Lebenspiel 2 месяца назад +1

      50 metrů od hranice lesa a pouze na pískovém/štěrkovém/kamenitém podkladě.

    • @jandoskar4381
      @jandoskar4381 2 месяца назад

      @@Lebenspiel a pouze se souhlasem vlastníka pozemku...