Лекція №6 доктора історичних наук Олександра Музичка

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 окт 2024
  • Лекція «З мрією про не­за­лежну Україну та у бо­роть­бі за подолання наслідків совєтської оку­па­ції: кінець 1980-х - 1990-ті рр.»
    12 грудня 2023 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбулась шоста лекція доктора історичних наук Олександра Музичка з циклу лекцій «Український національний рух на півдні України від витоків до сьогодення: осередки, діячі, види діяльності» під назвою «З мрією про незалежну Україну та у боротьбі за подолання наслідків совєтської окупації: кінець 1980-х - 1990-ті рр.».
    У 1980-х рр. під тиском наростаючої кризи комуністичний режим наважився на косметичні реформи, відомі як перебудова. Цим скористалися українські сили та активно доклалися до розвалу доживаючої «червоної імперії».
    У другій половині 1980-х рр. - на початку 1990-х рр. на півдні України діяли осередки новостворених партій та рухів. Серед яких виділяється Народний Рух України (НРУ), який був створений у 1989 р. в тому числі й за участі південноукраїнських активістів: В. Цимбалюка, Ю. Діденка та інших. Його осередки активно діяли на півдні протягом 1990-х рр.
    21 січня 1990 р. за ініціативи Херсонської КО НРУ відбулося святкування 71-ї річниці Акту Злуки (напередодні, рухівці розклеїли містом оголошення для інформування населення). Так біля пам’ятника Т. Шевченка відбувся мітинг із демонстрацією української національної символіки.
    У січні 1991 р. силами НРУ вперше було проведено масову акцію народної дипломатії. У рамках ініціативи із західного регіону на Велику Україну здійснили виїзд з колядою більше 200 дитячих художніх груп, а зі східних і південних областей на Захід поїхало близько 6 тисяч дітей: 50 школярів з Миколаївщини на Різдвяні свята відвідали Борщівський район Тернопільської області, три вертепи з Тернополя приїхали до Південноукраїнська, один вертеп зі Львівщини завітав до Веселинова. Проведення таких заходів допомагало молодим українцям глибше пізнати та відродити українські народні та релігійні традиції, привернути молодь до духовної спадщини й історії рідного народу.
    У 1990-х рр. в усіх обласних центрах півдня було засновано осередки Української церкви Київського патріархату. Повсюдно відкривалися школи з українською мовою навчання. Знаковим було відкриття української гімназії в 1997 р. у Сімферополі. З’явилася низка газет, які стали рупорами українців у їх національній боротьбі: «Чорноморські новини» (Одеса), «Голос Таврії» (Херсон), «Дзвони Севастополя», «Кримська світлиця».
    Українцям і 1990-х рр. доводилося долати шалений спротив проросійських сил. На жаль, цей процес триває й донині. Проте подальша боротьба не була б можливою без основ закладених у попередні роки.
    odnb.odessa.ua/...

Комментарии •