Лекція №7 доктора історичних наук Олександра Музичка

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 окт 2024
  • Лекція «Боротьба українців за подальше самоствердження на початку ХХІ ст. в умовах наростання російської загрози та війни»
    26 грудня 2023 р. о 15.00 у відділі краєзнавства «Одесика» Одеської національної наукової бібліотеки та на платформі Zoom відбулася сьома (заключна) лекція з циклу лекцій «Український національний рух на півдні України від витоків до сьогодення: осередки, діячі, види діяльності» - «Боротьба українців за подальше самоствердження на початку ХХІ ст. в умовах наростання російської загрози та війни». Лектор - доктор історичних наук Олександр Євгенович Музичко.
    На початку ХХІ ст. віховими подіями для України стали Помаранчева революція (2004) та Революція Гідності (2013-2014), під час яких представники українського півдня їздили до Києва та організовували локальні «Майдани» у своїх містах. Так, у 2004 р. найбільш відомим був одеський Євромайдан біля Дюка. А під час Революції Гідності місцеві майдани стали зародками подальшого спротиву російській окупації. Найбільшої гостроти протистояння з проросійськими силами досягло в Одесі та Миколаєві. В Миколаєві проросійський майдан розігнали безкровно; а в Одесі 2 травня 2014 р. українські сили зіштовхнулися зі збройним спротивом, який було подолано.
    Між двома революціями в обласних центрах успішно діяли «Просвіти», клуби та осередки українських патріотичних політичних партій. Їх зусиллями було досягнуто певних позитивних зрушень у міській топоніміці. Наприклад, у 2006 р. в Одесі, попри активний спротив проросійських сил, було встановлено пам’ятник Іванові Франку.
    У 2009 р. резонансним стало вбивство українського одеського активіста - студента Максима Чайки. Тривалий час одеська громадськість боролася проти проросійських політиків: міського голови О. Костусєва, голови партії «Родіна» І. Маркова та їх представників у навчальних закладах і органах влади. У Херсоні тривало протистояння українських сил з проросійським міським головою В. Сальдо.
    У 2014 р. тисячі українців із південного регіону пішли захищати Батьківщину від російської агресії. Продовжують захищати її і тепер, під час повномасштабної фази російсько-української війни. Триває боротьба за ліквідацію російських символів та пам’ятників у публічному просторі та за гідне вшанування загиблих героїв сучасної війни у топоніміці міст.
    Отже, як було показано лектором протягом всього циклу лекцій, шлях півдня України - це шлях боротьби місцевих українців за свою гідність та свободу. У цій боротьбі брали участь як пересічні особи, так і низка видатних представників загальноукраїнського значення. Незважаючи на протидію росіян, українська присутність на півдні України історично та закономірно зростає.
    Фахівці відділу краєзнавства «Одесика» підготували тематичну книжкову виставку, з якою охоче знайомилися слухачі лекції. Увазі користувачів пропонуємо також список рекомендованої літератури з фондів книгозбірні.
    odnb.odessa.ua...

Комментарии •