DACHOWE Q&A nr 1. Szczelina i murłata.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 мар 2024
  • ANATOMIA DACHU. Pierwsze Q&A na kanale. Koncentruję się w tym materiałe na ociepleniu murłaty i szczelinie wlotowej do kanału wentylacyjnego. Ponieważ minął rok działalności kanału to dzielę się też planami.
    buycoffee.to/anatomiadachu
    Miód mam wielokwiatowy i spadziowy. Wczesnowiosenne, majowe miody są bardzo jasne. Im później zbierany tym ciemniejszy i ma więcej spadzi. Widać to na filmie. Moje pszczoły zbierają nektar i spadź na Podhalu, a tutaj królują łąki, pastwiska, miedze i lasy.
    Informacje o mojej książce i refleksje czytelników znajdziesz tutaj:
    pspych.com/wyobraz-sobie

Комментарии • 89

  • @tomaszciupka4144
    @tomaszciupka4144 5 месяцев назад +5

    Dzień dobry Wszystkim.
    Dzień dobry Panie Przemku - bardzo dziękuję za ciepłe słowa i dobre przyjęcie, naprawdę nie spodziewałem się tak pozytywnego odzewu.
    Postaram się być aktywnym uczestnikiem tam, gdzie moja praktyka i wiedza pozwolą, by być pomocnym. Tematy okołobudowlane są wdzięczną, a czasami niewdzięczną dziedziną wiedzy. Ogrom materiałów i postęp technologiczny powodują, że coraz trudniej nadążać za wszystkim i dokonywać tego w sposób solidny i wartościowy.
    Wierzę, że Anatomia Dachu będzie, co ja piszę! - już jest swego rodzaju perłą wśród innych podobnych kanałów, dla wielu jeszcze nieodkrytą - i będzie rozwijała się i wzbogacała tak o nowych Obserwujących, jak i o nowe, pożyteczne dla wszystkich treści. Pozdrawiam serdecznie.
    PS. Panie Przemku - co się stało z palcem, mam nadzieję, że nic groźnego?!

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzień dobry Panie Tomku.
      Tak. Zachęcam do uzupełniania informacji, do dopowiadania tego i tamtego. Wiem, że Pana wiedza poparta jest wielkim doświadczeniem i szperaniem z upodobaniem w literaturze tematu. Cenię sobie korespondencję mailową z Panem. Liczę też - ha , wróć, źle - LICZYMY na Pana rysunki i "know-how". Anatomia dachu jest otwarta na rozszerzanie wiedzy WSZYSTKICH.
      Palec. :-)))). Oj były niecenzuralne słowa i to liczne pod własnym adresem. Mam wrażenie, że nawet wymyśliłem nowe. Dobra. Powiem w następnym Q&A. Mało tego pokażę miejsce wypadku. Oczywiście będzie o technologii i o dachu choć trochę.
      Pozdrawiam.

  • @tomdud1259
    @tomdud1259 4 месяца назад +4

    Dzień dobry
    Super podejście z Q&A . Jest to uzupełnienie i tak już świetnych filmów .
    Pozdrawiam

  • @pablooo174
    @pablooo174 5 месяцев назад +3

    Gratuluję i dziękuje za ciekawe treści. Chapaeu bas!

  • @spierdlajify
    @spierdlajify 5 дней назад

    1. Czy kontrłata nad membraną nie stanowi już sama w sobie wentylacji dachu i jest szczeliną wentylacyjną? nawet przy deskowanym dachu?
    2. Ocieplając płytami PIR pomiędzy krokwiami trzeba robić szczelinę?

  • @Szopler
    @Szopler 5 месяцев назад +4

    Pierwszy roczek 🎉🎂
    Oby tak dalej!
    😆"Media antyspołeczne" 👍😆

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад +1

      Dzień dobry i ciesze się, że wywołałem uśmiech. No ale one takie sa przecież.

  • @piotrmilewski838
    @piotrmilewski838 4 месяца назад +2

    Gratuje super kanał

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      BARDZO dziękuję.
      Liczę na dłuższą obecność.

  • @user-en4ct5up7f
    @user-en4ct5up7f 5 месяцев назад +1

    Przemku dzięki za dzisiejsze spotkanie wymianę doświadczeń, miłe słowa i za prezent, wiedziałem że jesteś mega fachowcem ale ze pisarzem to nie wiedziałem. Tak że biorę się za czytanie ,, WYOBRAŹ SOBIE... ''

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад +1

      Piotr. Miło było się z Tobą spotkać. Czekam na refleksje po przeczytaniu książki. No i będę pracował nad nagraniem. Będzie to pierwszy na kanale tego typu materiał... No niech to na razie zostanie pewną tajemnicą dla innych.

  • @jaroslawkupinski6751
    @jaroslawkupinski6751 2 месяца назад +1

    Czekałem do końca. Jestem rzemieslikiem, ale z totalnie innej branży. Gatunek na wymarciu. Teraz próbuje jak bardzo dużo osób, coś zrobić innego niż branża. Wiadomo że chodzi o budowlankę. Efekty są jakie są. Po prostu bardzo dziękuję za pomoc. 150 musimy żyć żeby coś wykrzesać z tego nieudolnego społeczeństwa. Pozdrawiam.

  • @parowoz80
    @parowoz80 5 месяцев назад +4

    oglądamy :)

  • @hshshejejdu971
    @hshshejejdu971 5 месяцев назад +2

    Dzień dobry. Super kanał.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzięki i liczę na dłuższą obecność.

    • @hshshejejdu971
      @hshshejejdu971 4 месяца назад

      @@anatomiadachu1966 mam już subskrypcję

  • @SicherDachPawelNiemiec
    @SicherDachPawelNiemiec 4 месяца назад +2

    Winszuję rocznicy działalności kanału :) Najserdeczniejsze życzenia dalszego i nieograniczonego rozwoju :) Dzień ojca i dziecka - Bardzo racjonalna i sympatycznie brzmiąca inicjatywa - Osobiście sądzę ,że warta spełnienia :) Pozdrawiam

  • @remotepeak
    @remotepeak 5 месяцев назад +4

    Wszystkiego najlepszego z okazji ukończonego roczku! Dojrzale wyglądasz (Pan wygląda), jak na ten wiek :).
    Przy okazji mam jedną sugestię. Przy omawianiu nawet drobnych rzeczy dotyczących konstrukcji, warto by narysować to. To nie musi być w CADzie, wystarczy mała biała tablica i flamaster, albo nawet kartka A4. Na pewno dla takich wzrokowców, jak ja, bardzo to by ułatwiło zrozumienie tematu.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzięki. Ja się tylko "ciut" odsunąłem od wczesnej młodości. :-)))
      Tak wiem. Obraz lepszy od słów. Zdaję sobie z tego doskonale sprawę. Doceniam sugestię. Bedę nad tym pracował. Mam nawet pewien szalony plan, może nawet cel... ale jest to cel długodystansowy.
      Pozdrawiam.

  • @MrZetorek
    @MrZetorek 5 месяцев назад +1

    Ten Pana pomysl z wykonaniem wlotu z tymi listewkami itd. Wpadlem na to samo i w kwietniu na mojej elewacji mam zamiar to wykonac, wysle zdjecia ;)

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzięki. No i czekam na zdjęcia - adres mailowy... no wiadomo.
      Pozdrawiam

  • @michalk6082
    @michalk6082 5 месяцев назад +1

    Dzień dobry. Gratuluję rocznicy 🎉😊 i dziękuję za odpowiedź na moje pytanie (wełna 15 i 18 cm). Wkradło się jednak małe nie domówienie w moim pytaniu. Dach jest w pełni odeskowany jednak pokryty membrana, a nie papą. Rozumiem, że w takim wypadku tym bardziej wystarczy szczelina 2cm?! Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

  • @Barszcztosz
    @Barszcztosz 4 месяца назад +1

    Gratulacje pierwszego roku, śledzę praktycznie od początku.
    A teraz pytanie, czy ma Pan jakiś dobry sposób na wykonanie wiatroizolacji w sytuacji wiązarów, poddasze nie użytkowe (oprócz małego strychu) i wełny nadmuchiwanej na sufit podwieszony?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад +1

      Dziękuję i cieszę się.
      No cóż. Izolacja to kwestia wyboru technologii i Pana decyzje wydają się rozsądne. Wiatroizolację możnaby ułożyć między wiązarami "wzdłuż". Membrana ułożona byłaby w literę "U". W taką "rynnę". Dla wyobrażenia sobie: Jeśli odległość między wiązarami 100 cm to membrana miałaby boki wylożone na wiązaru po 25 cm. Mocowana mogłaby być do boków wiązarów. Membranę dla wygody można by było obciąć na szerokości wg potrzeby jeśli odległość między wiązarami byłaby mniejsza. Trzeba przemyśleć prowadzenie instalacji (np. elektrycznej) aby nie kolidowało jedno z drugim. No byłoby potrzebne "globalne" spojrzenie na technologie. Przy wiązarach jest to duży kłopot.

    • @Barszcztosz
      @Barszcztosz 4 месяца назад

      @@anatomiadachu1966 dziękuję za odpowiedź, tak też myślałem o tego typu rozwiązaniu. Zastanawiam się też na ile ta wiatroizolacja w takim przypadku ochroni wywiewanie ciepła z wełny, biorąc pod uwagę że wiatr będzie miał całe poddasze na użytek i raczej mocnych podmuchow przy samej wełnie się nie spodziewam - ale to już raczej kwestia ciężka do jakiegokolwiek wyliczenia

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 3 месяца назад

    Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Zastanawiam się tylko czy zostawiając przerwę między płyta OSB a membrana nie wsliznie się nam tamtędy kuna...
    Pozdrawiam

  • @100larz1992
    @100larz1992 2 месяца назад +1

    według mojej wiedzy murłata osadzona zgodnie ze sztuką powinna licować się ze ścianą wewnętrzną, a nie być na środku, lub tym bardziej licować się ze ścianą zewnętrzną. chodzi o moment zginający działający na murłatę. Jest to ważne zwłaszcza przy dachach ciężkich.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  2 месяца назад

      Dzień dobry. No cóż. Nie wszystko zawsze jest zrobione zgodnie z wszelkimi zasadami. Pozdrawiam.

  • @mariuszmarszalkowski9131
    @mariuszmarszalkowski9131 Месяц назад

    Witam. Mam pytanie bo nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem.
    Czy jak mamy dach tylko z membraną to wtedy nie stosujemy siatki przed kunami i owadami ?
    Czy kuna się nie przeciśnie między styropianem i płytą OSB a membraną ? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • @aleksander_the_gr8
    @aleksander_the_gr8 4 месяца назад +1

    Aktualnie jestem na etapie poszukiwania ekipy do wykonania dachu do nowo budowanego domu (stąd też znalazłem sie u Pana na kanale) i spotkałem sie ze stwierdzeniem, że bez sensu jest wykonywanie drewnianej murłaty (w projekcie 14x14, dach dwuspadowy) i lepiej jest przygotować wieniec betonowy i na nim osadzić krokwie. Co Pan o takim rozwiązaniu sądzi. Dziękuję za wartościowe treści i pozdrawiam.

    • @dancolombo6050
      @dancolombo6050 4 месяца назад +1

      Ktoś strzelił głupotę. Brak murłaty utrudni montaż krokwi i dodatkowo będzie krótszą drogą ucieczki ciepła (drewno nie jest super izolatorem, ale jest 5 razy lepsze pod tym względem od betonu i żelbetu).
      A wieniec i tak musi być. A na nim murłata.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dziękuję za komentarz. No nie wiem... Ale ma Pan przecież projekt.

    • @aleksander_the_gr8
      @aleksander_the_gr8 4 месяца назад

      Dziękuję za odpowiedzi. W projekcie oczywiście jest murłata. W mojej ocenie niekiedy inwestorzy są przekonywani do uszczuplenia konstrukcji ograniczając ilość "przewymiarowanego" lub zbędnego materiału. Tak pomysłowe ekipy są często wybierane, bo dzięki ich radom możemy zaoszczędzić. "Jak Pan chce to zrobimy jak w projekcie, ale tak się teraz nie robi" lub "zgodnie z projektem to drugie tyle Pan zapłacisz". Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy

    • @dancolombo6050
      @dancolombo6050 4 месяца назад

      @@aleksander_the_gr8 - żeby zostać projektantem trzeba skończyć studia, mieć kilka lat praktyki i zdać bardzo trudny egzamin zawodowy. Teoretycznie, aby być inżynierem budowy, też trzeba ponieść podobny trud. Ale projekt jest czymś, co zostawia ślad, przechodzi przez ręce urzędników. Natomiast na budowie można wiele rzeczy ukryć pod kolejnymi elementami.

  • @grzegorzkania6790
    @grzegorzkania6790 5 месяцев назад +1

    Ja również postanowiłem od wewnątrz zaizolować murłatę wełną skalną.
    Ogólnie standardowo się ją po prostu przykleja klejem (podobnym do pianki poliuretanowej). Trochę mi takie rozwiązanie nie pasuje i szukam innego rozwiązania.
    Na wełnę z kolei będzie dany tynk cementowo-wapienny z siatką. Co do rozwiązania to myślałem o przymocowaniu wełny zszywkami na tyle długimi by się wbiły do drewna na ok. 2 cm. Ewentualnie można by zastosować jakieś wkręty z talerzykami.
    Czy ktoś próbował to rozwiązać i by się mógł podzielić swoimi doświadczeniami?
    Pozdrowienia dla Pana Przemysława za fachowe podejście do tematów związanych z dachem.
    Czy już jest dostępny (wspomniany we wcześniejszym filmie) poradnik?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Panie Grzegorzu.
      Mechanicznie - dobry pomysł. Wełna "sztywna" i wkręt z podłożonym pod łeb dużym talerzykiem. Delikatnie dokręcić.
      Ten "poradnik" czyli instrukcja montażu dachówek Edilians rośnie i rośnie o kolejne modele dachówek. Ale część "ogólna" jest gotowa (choć czasem cos w niej koryguję) niebawem na stronie importera będzie umieszczona i potem aktualizowana o kolejne "rozszerzenia". Strona jest na ukończeniu i chyba niebawem...
      Pozdrawiam

  • @tango5341
    @tango5341 3 месяца назад +1

    Mam pytanie, mam dach ktory nie jest zaimpregnowany, dach ma 5 lat stan surowy zamkniety i jest zrobione deskowanie miedzy pietrem a dachem. Mozna powiedziec podloga poddasza. Zauwzylem deski z oflisem, korą. Pytanie czy rwac deski impregnowqx dach i zakladac plyte osb w to miejsce ? Boje sie ze korniki robaki z tych desek wejda mk w konsteujcje dachu

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 месяца назад

      Dziękuję za komentarz, ale trudno mi coś powiedziwć. Kwestia "skali" tego oflisu i czy tam sie pod nim coś dzieje. Może wystarczy miejscowo zedwać oflis, lub wymienić pojedyncze deski na tej "podłodze". No i jest chemia, która pozwala się zabezpieczyć dość skutecznie.

  • @meryj119
    @meryj119 4 месяца назад +1

    Pytanie: Deskowanie 11.2022 mokrym drewnem, papa wierzchniego krycia, nie zrobiono szczeliny w kalenicy :/, przewiew był w miarę dobry, ale teren wilgotny. Teraz na wielu deskach jest czarny nalot(grzyb) jak usunąć? Zeszlifować i opryskać p/ grzybicznym preparatem? W tym roku chcę położyć blachę, wiem ze muszedoplinowaczeby zrobiono szparę w kalenicy. Z góry dziekuje za odp.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzięki za komentarz. Z nalotem trzeba szybko zadziałać. Nie zaniedbywać. Ja bym wyczyścił i czymś zabezpieczył. CHYBA musiała być za mała wentylacja poddasza. Wentylacja konieczna, ale szczelina w kalenicy nie jest jedynym rozwiązaniem. Będzie o tym materiał chyba w kwietniu. Chyba.

  • @pawew3934
    @pawew3934 5 месяцев назад +1

    Gratuluję rozwoju kanału !!!
    Doceniam szczególowe i wyczerpujące odpowiedzi. Na kolejne Q&A przypominam listę moich pytań, które zadawalem w komentarzu pod filmem o wilgoci na dachu.
    1. Jak wyprowadzić wentylację nad wstępnym kryciem ? Wlot jest szczegółowo omówiony i pokazany. Czy szparki miedzy dachówkami oraz w gąsiorze wystarczą ? Mi dekarz odmówił stosowania dachówek wentylacyjnych ponieważ podobno wpuszczają duże ilości wody przy ulewie i silnym wietrze.
    2. Poddasze użytkowe ocieplamy do jętek. Czy ocieplenie strychu nad poddaszem jest błędem ? Bo planuje ocieplić ale spotkalem sie z teorią, żeby tego nie robić bo będą problemy. Obstawiam, że można to zrobić ale w odpowiedni sposób. Ciekaw jestem Pana wskazówek.
    3. Wełna, wełna, wełna. Chętnie się dowiem coś więcej z Pana praktycznych doświadczeń niż z kart katalogowych. Poza lambdą jest sporo różnic. Jedna jest sztywna jak bloczek inna mięciutka jak wata, jedna cieżka inna leciutka itp...
    4. Dlaczego nie porusza Pan mocniej tematu ocieplania pianą ? Jak wtedy wykonać dylatację wentylacyjną pod deskowaniem ?
    5. Nie bardzo rozumiem sens mierzenia wilgotności u Pana na poddaszu pod wełną i na strychu skoro nie ma zamknietej strefy warstwą paroizolacji jak ksiàżka pisze. Dlaczego nie ma tam paroizolacji ? Szacuję poprawę wyników przy szczelnym odizolowaniu paroizolacją.
    Pozdrawiam.
    Paweł

    • @jacekkubicki6033
      @jacekkubicki6033 5 месяцев назад +1

      Do pytania pierwszego się przyłączam. Odnośnie czwórki, to osobiście jestem przeciw - jak to w zwyczaju pokazuje się - bezpośredniemu natryskowi na deski. Ja bym dał wiatroizolację robiąc szczelinę wentylacyjną i wtedy można pokusić się o pianę aby krokwie w każdą stronę mogły „oddychać”.
      U siebie zamiast wełny czy piany myślę o zastosowaniu styropianu lub wełny międzykrokwiowo i styropianie podkrokwiowo. Oczywiście szczelina wentylacyjna będzie zachowana.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzięki za regularne oglądanie. Chciałbym w końcu zrobić cykl (3 filmy) o tej tajemniczej normie 4108 bo to jest baza do wszelakich dalszych rozmów o tym jak wpuścić i wypuscić powietrze z wentylacyjnych kanałów. Na przykład w kalenicy ma to WIELKIE znaczenie bo łatwo sobie popsuć to i owo. Myślę, że następne materiały będą właśnie o tej normie. A potem po kolei...
      Pytania mam zapisane.
      Pozdrawiam.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzień dobry.
      Piana....
      Hmmm...
      Różnie się o niej mówi. Różne są opinie. Ja doświadczenia organoleptycznego przy tak zwanej robocie nie mam. Ale patrzę na tę technologię dość sceptycznie.
      Pozdrawiam.

    • @tango5341
      @tango5341 4 месяца назад

      4. Piana to syf

  • @AldonaRasztawicka
    @AldonaRasztawicka 2 месяца назад +1

    Dzień Dobry, Czy jest możliwość kontaktu z Panem. Rozpoczynam remnt dachu który kilkanaście lat temu został niechlujnie wykonany. Szukam możliwości odpłatnej konsultacji. Pzd

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  2 месяца назад

      Dzień dobry. anatomiadachu@gmail.com.
      Pozdrawiam

  • @k.k8964
    @k.k8964 5 месяцев назад +1

    Witam. Czy duzym bledem będzie wykonanie wentylacji membrany pomiedzy wełną a membrana? (Dach tylko na membranie bez deskowania. Dachowka Ceramiczna plaska.
    I drugie pytanie czy brak deskowania jest akceptowane pod dachowke.?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzień dobry
      Jak rozumiem na krokwiach jest membrana bez deskowania a na to kontrłata, łata i dachówka ceramiczna.
      Robienie wentylacji pod membraną jest nielogiczne. Nie robi się jej. Do membrany dotykamy izolację (wełnę). 20 cm krokiew - 20 cm wełny. 18 cm krokiew - 18 cm wełny.
      No i "co pod dachówką". Zależy jak na to patrzeć. Jeśli mówimy o fizyce przegrody dachowej (wentylacja itd) to może. Chyba każdy producent dachówek ma nawet swoje membrany w ofercie. Ale możemy na to patrzeć z innego punktu. To zależy od kąta pochylenia połaci. Im niższy tym bardziej zbliżamy się do potrzeby zamiany membrany na papę. Każdy producent ma swoje zalecenia tutaj w zasadzie dla każdego modelu dachówki.
      Pozdrawiam

    • @k.k8964
      @k.k8964 4 месяца назад +1

      @@anatomiadachu1966 dach ma 30°,producent ponizej 20° zaleca papowanie.
      Jesli wełna bedzie dolegac do membrany nie skropli sie wilgosc w miejscu styku? Tak jak w namiocie (namiot nie przeciekAa dopoki nic od spodu nie dotyka tropiku. )?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      @@k.k8964 Jeśli "kąty" wg zaleceń są ok to będzie dobrze. Tropik namiotu nie jest zrobiony jako otwarty dyfuzyjnie. Membrana jest otwarta dyfuzyjnie. Z wilgocią technologiczną da sobie radę. Śpi Pan spokojnie.
      A jaka to dachówka?

    • @k.k8964
      @k.k8964 4 месяца назад

      @@anatomiadachu1966 dachowka Meyer holzen piano.dom piętrowy z pelnym piętrem. Poddasze nie użytkowe.
      A zastosowanie wentylacji pomiedzy membrana a welna jest nie odpowiednie tylko ze wzgledu wychlodzenia tej przestrzeni?

  • @wilkolak272
    @wilkolak272 5 месяцев назад +3

    zamiast siatki można włożyć w szczelinę poliwęglan on ma komory przez, które nie wejdą nawet owady a powietrze śmiga. a od zewnątrz estetyczne

    • @agrofarm-opolskie
      @agrofarm-opolskie 5 месяцев назад +1

      Super pomysł właśnie się zastanawiałem jak ugryźć temat bo w niedługim czasie czeka mnie ocieplenie. Montujesz podwójnie poliwęglan żeby było ok 3cm szpary czy te 16mm wystarczy przewiewu ? Czyli jedna warstwa 🤔

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzień dobry. Fajny pomysł. Brawo. Uwzględniam w następnych Q&A... Pozdrawiam.

  • @hshshejejdu971
    @hshshejejdu971 5 месяцев назад +1

    Hej. Jaki typ blachy na dachu polceasz aby zminimalizować szansę na przeciekanie okien dachowych? Przyznam ze te kołnierze uszczelniające dla blachodachowki do mnie nie przemawiają. Szczególnie na dole w rogach przy łączeniu blachy z kołnierzem, tam niestety chyba nie da sie zrobic na zakładkę. Do tego te gabki ktore maja sie dostosowac do fali blachy po bokach nie wygladaja na szczelne.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzień dobry i dzięki za obecność na kanale. Hmmm. Tak tam na dole przy kołnierzach jest pewien kłopot. Przy blachodachówkach wielkoformatowych (ciętych na wymiar z długości) rzemieślnicy po prostu nacinają blachę wsuwając w to nacięcie kołnierz. No i... silikon. Rozsądne wydaje się wybieranie - W TYM KONTEKŚCIE - blachodachówek małoformatowych, modułowych. Wtedy może przy odrobinie poświęconego czasu uda się "spleść" a nie "nacinać".
      Gąbki co jakiś czas po prostu trzeba wymienić... trochę niestety. Albo zrezygnowac z okien połaciowych.
      Pozdrawiam

    • @hshshejejdu971
      @hshshejejdu971 4 месяца назад

      @@anatomiadachu1966 a co Pan sądzi na temat opierzenia okna przy dla blachy na rąbek? Czy tam trudniej o błąd i przeciekanie? Czy ręcznie robić kołnierz ruclips.net/video/tSfe3grGHsY/видео.html
      Czy kupić systemowy?
      ruclips.net/video/Sjiu1s0gD9Q/видео.html
      A może sama blacha na rąbek ma jakieś wady?

    • @hshshejejdu971
      @hshshejejdu971 4 месяца назад

      @@anatomiadachu1966 a może taki system opierzenia ruclips.net/video/1gT9r9hRtuM/видео.html

  • @patrykuczak230
    @patrykuczak230 5 месяцев назад +2

    Czy w przypadku gdy zamiast papy mamy membranę o Sd=0,15 ułożoną na pełnym deskowaniu też stosujemy szczelinę wentylacyjną tak jak przy papie na deskowaniu? A może wystarczy mniejsza np. 2cm

    • @remotepeak
      @remotepeak 5 месяцев назад +1

      Bardzo dobre pytanie. Choć może już nie dywagowałbym nad mniejszą szczeliną, bo jakie ma to znaczenie, czy zrobisz 2cm szczelinę czy 2,5cm (to przecież typowe rozwiązanie z calowymi listewkami). Ale możliwość całkowitego zlikwidowania szczeliny pod deskami jest bardzo kusząca.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад +1

      Dziękuję za komentarz i Panów dialog. Uzupełniam zatem. Jeśli na deskach jest położona membrana ze współczynnikiem kilkanaście centymetrów to ja się domyślam, że jest to już raczej poliuretan, który ma wiele fajnych cech jak na przykład wytrzymałość mechaniczna i duża (nie nieograniczona) odporność na UV. Tak. kuszące jest ocieplenie pełnej wysokości krpokwi. Tym bardziej, że deski przecież rozeschną się i będą szczeliny. Niby tak. Ja bym zostawił szczelinę. W starych materiałach technicznych jednego z pierwszych producentów tego typu membran wręcz były rysunki z wełną dosuniętą do desek. Problem polegał na tym, że postawiony był warunek (małymi literkami), że deski mają mieć wilgotność... nie pamiętam jaką dokładnie, ale po sprawdzeniu w literaturze była to wilgotność raczej nie do utrzymania na dłuższa metę w warunkach budowy (narażenia na warunki atmosferyczne). Zatem po prostu mimo, że kusi... sugeruję szczelinę.
      Szczelina ma mieć minimum 2 cm. Więcej - lepiej. I rzeczywiście kruszenie kopii o 0,5 cm nie ma znaczenia. Zależy to w sumie od "pomysłu" na wykonanie.
      Pozdrawiam obu Panów.

    • @okno1122
      @okno1122 4 месяца назад

      @@anatomiadachu1966 czy był może odcinek odnośnie papa vs membrana na deski?

    • @konradb.101
      @konradb.101 4 месяца назад

      Obecnie stoję przed takim problemem (wymiana azbestu na blachę), deski kupione w styczniu i dosychają, montaż planuję na czerwiec. Od samego początku planowałem dać wełnę do samych desek, ale sporo osób tego nie poleca chociaż sucha deska powinna również odprowadzać wentualną wilgoć z izolacji i przekazywać ją do membrany. Wpuszczanie zimnego powietrza pod deskowanie uważam za mijanie się z celem deskowania. W chwili obecnej to już chyba odpuszczę sobie prędzej te deskowanie i zastosuje samą membranę.
      Pozdrawiam

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska8326 4 месяца назад +1

    Czy każdy dach spadowy musi mieć zrobiony wieniec? Czy jeśli nie został zrobiony to można go jakoś zrobić gdy dach już jest ? Stan faktyczny: murłaty położone na ścianie kolankowej, nie wiem jak zamocowane bo nic nie widać, ścianka z pustaków szlakowych cały+połówka (na wysokość 3albo 4 pustaków), połówki zdjęte aby zajrzeć czy coś jest, dach był swego czasu podnoszony i prostowany (osiadł środkiem bo majster nie skończył) przez kogoś innego, w ten sposób że został osadzony na słupach + na styku jętek z krokwiami poprzeczna belka (równolegle do murłaty); dach typowy z krokwi, jętek, pełne deskowanie, papa, smołowane ileś razy, na to kontrłaty i łaty oraz blachodachówka. Dach z lat 90 parę, podnoszony i prostowany w tym wieku, blachodachówkę dostał gdzieś około 2007 r., dom w spadku. Czy jest sens robić wieniec? Czy coś innego? Między całym pustakiem a połówką oczywiście 5 centymetrowa przestrzeń, gdzieniegdzie jest wełna wciśnięta.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад +1

      Dzień dobry jeszcze raz. No tak to jest ze "starymi" budynkami. Brak wieńca nie był rzadkością. Kładło się na takie dachy (bez wieńców) lekkie pokrycia dachowe. Czy można teraz coś z tym zrobić? Raczej nie, ale prosze znaleźć jakiegoś dobrego cieślę i konstruktora. Może coś wymyślą w celu usztywnienia połaczenia.

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 4 месяца назад

      @@anatomiadachu1966 z tym jest problem, albo nie ma bo wyjechali za chlebem na zachód albo sami ymmm co nie wiedzą co po co i dlaczego. Życie nauczyło że trzeba się znać aby "fachowców" dopilnować i to w każdej dziedzinie. Liczyłam że coś Pan podpowie

  • @okno1122
    @okno1122 4 месяца назад +1

    Mam pytanie, mam projekt "dom w orliczkach g2e" z firmy archon. Parter plus użytkowe poddasze (nad użytkowem poddaszem zostaje całkiem spory strych). W projekcie ocieplanie jest nad częścią mieszkalną. Zastanawiam się w sumie nad 3 opcjami: zostawić tak jak w projekcie, ocieplić cały dach, zrobić tak jak w projekcie plus ocieplic dalej skosy na strychu. Może ktoś pomoże? :)

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzień dobry.
      Ktoś przewidział w projekcie jakieś zależności cieplno-wilgotnościowe. Odstępstwa od projektu niekoniecznie sa dobrym pomysłem. Wymagają konsultacji z autorem.

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska8326 2 месяца назад +1

    Skoro membrana jest wiatroizolacją to zakłady membrany zgodnie z wiatrem działają przeciwnie, nie rozumiem tego, myślę i nie wiem

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  2 месяца назад +2

      Dzień dobry. Jeśli membrana jest na krokwiach jako warstwa wstępnego krycia to zakłąd musi być "z wodą". Ale jeśli na krokwiach jest papa na deskach i to (ta papa) jest warstwą wstępnego krycia to wówczas pod deskami jest (jeśli tak zaplanujemy) szczelina wentylacyjna. I dopiero tutaj membrana jest wiatroizolacją i można ją położyć w sumie "jak się chce" czyli albo z wodą, albo z wiatrem. Jeśli skleimy tę membranę na zakłądach (wiatroizolację) bo na przykład ma oryginalny pas kleju, to układamy "z wodą" no bo klejenie zabezpieczy "przed wiatrem"
      :-)

  • @paszkar
    @paszkar 4 месяца назад +1

    Ja wykorzystałem blachę perforowaną z filtra powietrza samochodu ciężarowego. Mocowałem do deskowania wkrętami a dolny koniec po zrobieniu rowka zatopiłem w warstwie izolacji (twarda wełna lub styropian), nie mocowałem na stałe, tylko sztywne mocowanie do deskowania. Blacha perforowania jest ocynkowana, no szkoda że nie wiedziałem wcześniej o siatce pszczelarskiej i membranie wiatrochronnej - może jeszcze zdejmę wełnę i założę membranę., Bardzo dobrze zrealizowane wykłady, merytoryczne z dbałością o język i poszanowaniem słuchacza. Bez żadnych zbędnych lkomentarzy i językowych wygibasów w stylu yyyy, aaaa. Słychać "dobrą starą szkołę" mam na myśli tą z ubiegłego wieku !

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzień dobry i dziękuję za komentarz. Jak widzę każda branża ma swoje tajemnice - myślę tu o siatce z filtra. Brawo za pomysł i dzięki za podzielenie się patentem. Tak. Trzeba zwracać uwagę na "nieprzesztywnienie" połączeń. Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam.

  • @ukasz1456
    @ukasz1456 5 месяцев назад +1

    Dzięki Panu dałem na sropie drewnianym, 2 razy deskę jedna u góry potem miedzy krokwie łaty do gornych desek (a raczej do belek) potem deskę od dołu jeszcze listewki na membrane i wentylacje miedzy tym z siatki aluminiowej teraz mysle czy dac wełnę czy piane pur. Potem laty folie podbitke na caly sufit

    • @AdonaiDuma
      @AdonaiDuma 5 месяцев назад +1

      Ja bym poszedł w wełnę. to jeszcze jakoś naprawisz w razie czego, ale co z pianą?

    • @ukasz1456
      @ukasz1456 5 месяцев назад

      @@AdonaiDuma welna moze dotykać membrany?czy jeszcze mysze dać sznurki? (To domek letniskowy) tez jestem za watą w 90%

    • @AdonaiDuma
      @AdonaiDuma 5 месяцев назад +1

      @@ukasz1456 tak jak autor kanału mówi. Jeśli membrana ma mniejsze SD niż wełna to może.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад +1

      Brawo. Widzę, że wiele filmów było wyoglądane. Dzięki.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад +1

      Dzień dobry. "Wolałbym" rysunek aby to sobie dobrze wyobrazić.
      Wełna. Według mnie.

  • @tango5341
    @tango5341 4 месяца назад +1

    Mam pytanie, nie mam deskowania, mam membrane na krokwiach. Od tynkow Pan powiedzial żebym od wewnatrz majac 5cm miejsca miedzy murłatą a wieńcem dawał ytong 5cm i murował do połowy krokwi około ( nie zrozumialem do kad dokladnje i po co. ( wycinajac w ytongu miejsce na krokwie ) nastepnie mam to zaciagnsc siatka i klejem. Teraz ogladam ze daje sie welne skalna i pytanie co Pan by rekomendował Ytong 50 czy wełna skalna ? Jesli Ytong to do jakiego poziomi sobie dojechać ? Ja tam bede mieszkał zależy mi zeby to zrobić najlepiej jak sie tylko da. Z gory dziekuje Panu za odpowiedż.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад

      Dzień dobry. W sumie wszystko zależy od tego jaki ma Pan pomysł na wykończenie wnętrza. No bo jeśli ma Pan zamiar tynkować "tradycyjnie" to bloczki (materiał, z których zrobione są ściany) wydaje się najrozsądniejszy. Jeśli z kolei planuje Pan płyty g-k to wówczas jest pewna według mnie dowolność. Ja zdecydowałem u siebie położyć płyty g-k i idąc "za ciosem" nie potrzebuję tych bloczków koniecznie i dałem "izolację".
      Pozdrawiam.

    • @tango5341
      @tango5341 4 месяца назад

      @@anatomiadachu1966 dobre pytanie Pan zadał. Sam nie wiem

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 месяца назад +1

      @@tango5341 Trzeba iść do lasu i w samotności pomyśleć... Powodzenia.