HE ULOG - Neretva na izdisaju 3.dio

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 авг 2024
  • HE ULOG - NERETVA NA IZDISAJU
    Prizore koje gledate nastali su na lokalitetu izgradnje HE Ulog u Općini Kalinovik, praktično na entiteskoj liniji, odnosno granici općine Kalinovik i Konjic. Ovaj kontroverzni elektroenergetski objekt, čiji je investitor kompanija EFT, u vlasništvu biznismena Vuka Hramovića, imaće instaliranu snagu 35 MW, branu visoku čak 53 metra i izlazni tunel dužine nešto manje od 3 kilometra.
    Bitno je napomenuti i da se hidroelektrana Ulog gradi na lokalitetu koji je izuzetno nestabilan i geološki stručnjaci nisu preporučili bilo kakvu gradnju na istom. Napominjemo da je upravo klizište na lokaciji izgradnje HE Ulog 1934. godine dovelo do najveće poplave u povijesti Konjica, čije je posljedice lokalno stanovništvo osjećalo decenijama.
    HE Ulog je predviđena kao akumulacijsko-derivacijska hidroelektrana sa sljedećim glavnim tehničkim karakteristikama:
    - Lučna brana ukupne visine 53 m.
    - Dovodno-derivacioni tunel i cjevovod pod pritiskom ukupne dužine 2758 m - Instalisani protok od 35 m³/s.
    - Mašinska zgrada sa dva proizvodna agregata ukupne instalirane snage 35 MW i mali agregat od 176 kW na ispustu garantovanog ekološkog protoka.
    - Akumulacija sa ukupnom korisnom zapreminom od 6,44 x 106 m³.
    - Priključenje na elektroenergetsku mrežu BiH preko 110 kV prikjučnog dalekovoda dužine 21 km.
    - Planirana godišnja proizvodnja električne energije od 85.000 MWh. Hidroelektrana Ulog na rijeci Neretvi trebala je biti završena 19. lipnja 2023. godine. Više puta produžena gradnja, zacrtana je za 20. prosinca 2019. godine, ali su se strojevi upalili tek u ljeto sljedeće godine.
    Dozvolu za gradnju izdalo je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske. Koncesiju na 30 godina za gradnju dobila je firma “EFT” čiji je vlasnik Vuk Hamović, najveći trgovac električnom energijom u regiji, koji ima dvije kompanije u Republici Srpskoj. U međuvremenu, bez usvojenog Izvještaja u Vladi RS-a, koncesija je produžena na 50 godina.

Комментарии •