Nie wytrzymam do końca. Po 6 minutach muszę powiedzieć, że ten odcinek to majstersztyk (jak cała seria zresztą). Montaż , muzyka, te animacje i co najważniejsze treść są w rzadko spotykanej jakości na polskim YT. To jest tak ciekawe, że obejrzę sobie ze 3 razy, żeby umieć o tym komuś opowiedzieć bez przekłamań :) Jak dla mnie pan Tomek to niedościgniony wzorzec - pięknie się wypowiada, ma ogromną bazę wiedzy, poczucie humoru jakie lubię i niesamowity talent to popularyzacji nauki.
Pan Tomek robi fantastyczną robotę. Ja na studiach filologicznych miałem panią doktor, która mówiła o rzeczach, które większości słuchaczy wstępnie nie interesowały, ale mówiła o nich tak, że chciało się słuchać. Tutaj jest tak samo. Te wykłady to ASMR dla mózgu.
Ciekawe jest to, że model von Neumanna powstał przed odkryciem DNA i całej machinerii komórkowej, a jak się okazało taśma, uniwersalna kopiarka i uniwersalny konstruktor mają w każdej komórce swoich odpowiedników: materiał genetyczny to taśma, rybosomy to konstruktor, a odpowiedni zespół mikromaszyn zajmujących się replikacją DNA to kopiarka
Ja bawiłem się grą w życie jeszcze w szkole podstawowej, czyli w latach siedemdziesiątych. Musiał mi wystarczyć zeszyt i długopis. Myślę że dużo mi dała ale i mocno zaniżyła oceny z powodu mentalnej absencji na lekcjach 😂
Fascynujące są te Automaty komórkowe. Z przykrością stwierdziłem że dla umysłów nie skażonych miłością do matematyki to: starta czasu ewentualnie głupota. Sugeruje Twierdzenie Goedl'a i Algebrę Boola na następne odcinki. Dziękuje bardzo.
Lem m. in. w 'Niezwyciężonym' podejmuje problematykę ewolucji robotów, które wymknęły się spod kontroli, walczą ze sobą w ten sposób zainicjowały proces 'martwej ewolucji'. też generalnie wygrywają małe roboty o niskim poborze energii
Super odcinek. Niesamowite jest to, że gra w życie jest Turing complete. Czyli w grze w życie można stworzyć maszynę Turinga, oraz zarazem to, że w maszynie Turinga można symulować grę w życie. A to, że gra w życie jest Turing complete, oznacza, że ma zdolność obliczeniową taką co każdy znany nam komputer.
"Zacznijmy od zera" to jedna z najlepszych serii popularno-naukowych, jakie widziałem na yt. Coś pięknego. Zawsze "byłem kiepski z matmy", ale takie filmy jak ten bardzo mnie inspirują i dają mi do myślenia. Wszechświat jest niesamowitym tworem, jak wiele jeszcze jest przed nami do odkrycia i czy odkrycie w ogóle ma jakieś granice?
Dawno mnie żaden temat tak nie zafascynował. Leżę chory w łóżku, ale jak wyzdrowieję, to idę sięgnąć po pythona i idę tworzyć swój własny mikroswiat. Dziękuję za ten materiał.
Wspaniałe materiały. Naprawdę widać tytaniczną, twórczą i pomysłową pracę zarówno pod względem wykonania filmu jak i pod względem naukowym. Zebranie wielu pojedynczych nieciekawych prac naukowych w fascynującą opowieść przyczynowo skutkową z historyjkami z życia i spotkań naukowców. Coś niesamowitego. Tomku, jesteś naszym dobrem narodowym, ogromny i dobrze wykorzystany talent. Podziwiam. Brawa dla całego zespołu który stoi za tą serią.
Fantastyczna robota. Życzę Ci, żeby Ci się nie zmienił zamysł formy tej serii. Merytoryka, czysta informacja techniczno-historyczna; zabarwiona lekko poczuciem humoru. Bez przedobrzenia w żadnym kierunku. Bardzo przyjemnie się tego słucha.
Mistrzowska seria wykładów. Jest Pan świetnym wykładowcą i wszystkie te odcinki są mega interesujące, mimo że dotyczą czasami tematów, które wydają się niemożliwe do przedstawienia w ciekawt sposób.
Gra w życie powinna przede wszystkim skupić się na pogoni za energią, magazynowaniem energii i ewolucją przejawów energii. Samo powstanie wszechświata i życia na ziemi, to nic innego jak ciągle żonglowanie energią, gromadzenie jej i konwersja jej na inny rodzaj magazynowania jej. Powstaje gwiazda, która w zasadzie jest zapadającą się w sobie energią, bo skupiska gazu zaczynają gromadzić się w jednym miejscu, po czym następuje fuzja jądrowa, która tworzy inny rodzaj energii, w tym energię którą emituje słońce, a ta docierając np. do ziemi, daje energię życiu, które konsumuje różne rodzaje energii, tworząc przy tym inne rodzaje energii. Upraszczam tu wszystko, ale mnie samego uderza to, że od samego początku wszechświata, mamy w zasadzie do czynienia przede wszystkim z ewolucją przejawów energii. Po drodze też z walką o energię, bo czym innym jest przecież życie, które walczy o energię - pokarm jest taką energią. Aż po cywilizację ludzką, która też pochłania co raz większe zasoby energii, walcząc w wręcz o nią.
Szanowny Panie, to jeden z najlepszych filmów na tej platformie, jakie widziałem. Serdecznie dziękuję i życzę błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego.
Grę w życie odkryłem w latach siedemdziesiątych. Byłem uczniem podstawówki. Za te kółka i krzyżyki w każdym zeszycie w kratkę obniżono mi ocenę ze sprawowania. Miałem podobne wrażenie, że proste cząsteczki chemiczne (a przecież bardziej złożone i z bardziej złożonymi interakcjami) mogą się łączyć, dzielić, pochłaniać i wydalać inne, i w rezultacie stać się tym, co dziś zwiemy życiem.
Muszę przyznać, że film jest bardzo dobrze zrobiony wraz z zawartością ogromnej ilości informacji. Piękne, źrenice mi wybuchły. Ten materiał trzeba puszczać wszystkim niedowiarkom, gdy śmieją się, że matematyka jest matką wszystkich nauk i językiem uniwersalnym w całym wszechświecie.
Panie doktorze w 13:02 minucie filmu wyjmuję Pan gotowego (spod stolika) autoreplikatora, niczym Adam Słodowy w najlepszych czasach. Swoją drogą ciekaw jestem czy wie Pan kto to był Adam Słodowy? Serdecznie Pana pozdrawiam i życzę wielu sukcesów w popularyzowaniu fizyki matematycznej. Uwielbiam Pana wykłady.
Najsmutniejsze jest to, że nagrania bazujące na ludzkiej głupocie, krzywdzie z reguły mają miliony wyświetleń, a takie niesamowite nagrania jak to zobaczy jedynie mały procent.. Pozdrawiam Pana Tomasza !
Możemy wybierać sami - na przykład: zamiast smucić się - cieszyć się, że jest taki dobry materiał, że oglądam, i nie tylko ja; a nawet udostępnić. Można. Tak zmienia się świat, od wewnątrz na zewnątrz :)
Remember that you probably also watch a "stupid" cat, joke, "whatever", video from time to time and that since these are the ones to go viral (one reason for this being that they are easy to consume when exhausted) these "stupid" or viral videos are watched by many; but each and everyone of those watching said video probably have some niche of their own in which they have a deeper interest or understanding! (Whether that be bricklaying, cars, gardening, physics, or metamathematics). Also, many societies around the world don't afford their citizens much time (or surplus energy) to really dive deeper into more time and energy consuming subjects such as artifical life, biology, etc.. (This latter fact - combined with what I view as cultural problems wrt. how more academic and esp. theoretical subjects are treated / undervalued - is what I view as a real problem).
Ten niesamowicie prosty zestaw reguł, pozwala na prostą implementację tego algorytmu w dowolnym języku programowania, ja jako początkujący programista samouk, potrafiłem napisać tą "grę" w C++. Nie znając bibliotek graficznych użyłem WinAPI, a za komórki robiły checkboxy, to było dość fascynujące, oglądać jak tak proste reguły, pozwalają na ewolucję tak ciekawych i dynamicznych układów.
Wg mnie, świat wcale nie jest " skom- plikowany" lecz to człowiek jest skomplikowany i " oglądając świat " przez " pryzmat siebie samego" widzi ten swiat" skomplikowanym"
To cudowne, patrzeć jak z czegoś co może uchodzić z chaos na podstawie kilku reguł powstają powtarzające się wzory. Zastanawiam się czy istnieją założone układy przemieszczające się lub jakieś perpetu mobile, ale chyb byłby Pan wspomniał o takich.
Proszę o przybliżenie ciekawym Matematyki postaci Srinivasa Rmanujan'a. Zwłaszcza to co po sobie zostawił. Idealni do tego matematyka pasuje powiedzenie: "Wybrańcy Bogów umierają młodo", ech gdyby żył dłużej!
Na mnie zawsze potężne wrażenie robi symulacja gry w życie w grze w życie! Panie Tomaszu - propozycja tematu na odcinek - problem stopu, to znaczy dowód Turinga na niekompletność matematyki (jeśli czegoś nie pokręciłem). :) Chodzi mi dowód przedstawiony w sposób, jak na tym filmie: ruclips.net/video/92WHN-pAFCs/видео.html Przyznaję, że ciągle burzę się, gdy go widzę i ciężko jest mi go zaakceptować, bo jest w nim dla mnie jakaś wada, trick, oszustwo. Przyrównałbym go do gry w oczko, która polega na tym, że rywal ma zgadnąć, którym okiem mrugnę... czyli zasada gry jest skonstruowana tak, że rywal nigdy jej nie wygra, jeśli taka będzie moja wola. W związku z czym trudno to w ogóle nazwać grą. Podobnie może trudno nazwać dowodem ten powyższy dowód?...
dokładnie, i to jest powód, dla którego AI nigdy nie będzie dorównywać ludzkiemu umysłowi, który jest maszyną niealgorytmiczną zaś AI taką maszyną jest.
kiedy stanisław lem opisywał martwą ewolucję prowadzącą do miniaturyzacji w "Niezwyciężonym" ludzie myśleli że to kwestia setek lat w przód, okazało się że wystarczyło kilka lat i kilku zmyślnych matematyków
ciekawa ta samoreplikacja. W inżynierii tworzenia oprogramowania instnieje pojęcie quine code. To kod, który na wyjściu tworzy kod samej siebie. ciekawe czy można to zjawisko ująć modelem von Neumana 🤔
Cała ta seria to jedna z lepszych rzeczy, jakie spotkały polski yt
Nie zgodzę się - jest najlepsza!
Nie wytrzymam do końca. Po 6 minutach muszę powiedzieć, że ten odcinek to majstersztyk (jak cała seria zresztą). Montaż , muzyka, te animacje i co najważniejsze treść są w rzadko spotykanej jakości na polskim YT. To jest tak ciekawe, że obejrzę sobie ze 3 razy, żeby umieć o tym komuś opowiedzieć bez przekłamań :) Jak dla mnie pan Tomek to niedościgniony wzorzec - pięknie się wypowiada, ma ogromną bazę wiedzy, poczucie humoru jakie lubię i niesamowity talent to popularyzacji nauki.
Pan Tomek robi fantastyczną robotę. Ja na studiach filologicznych miałem panią doktor, która mówiła o rzeczach, które większości słuchaczy wstępnie nie interesowały, ale mówiła o nich tak, że chciało się słuchać. Tutaj jest tak samo. Te wykłady to ASMR dla mózgu.
Te odcinki są mistrzowsko zrobione... Brawo!
Coś jest w tej serii że prawie przy każdym odcinku oglądam ją całą od początku. I za każdym razem wychwytuję coś nowego.
Pasja. Zaangażowanie . Zamiłowanie . I to do czegoś tak "odstraszającego" - jak Matematyka :)
Myślę że to dar pana Tomasza do opowiadania
Dziękujemy.
Kocham te serię, pozwala spojrzeć na matematykę inaczej niż tradycyjnie jest to przedstawiane.
Siedzę teraz z rozdziawioną buzia i mam tępy wyraz twarzy. Nie wiem, chce mi się chyba płakać..... ? Coś pięknego, fascynującego.....
Ciekawe jest to, że model von Neumanna powstał przed odkryciem DNA i całej machinerii komórkowej, a jak się okazało taśma, uniwersalna kopiarka i uniwersalny konstruktor mają w każdej komórce swoich odpowiedników: materiał genetyczny to taśma, rybosomy to konstruktor, a odpowiedni zespół mikromaszyn zajmujących się replikacją DNA to kopiarka
Inaczej mówiąc, komórka to taki automat wykonany na cząsteczkach chemicznych…
Z punktu widzenia matematyki ta gra to arcydzieło
Bawiłem się kiedyś grą w życie. Są do tego specjalne darmowe programy. Niesamowite co czasem powstawało. Super odcinek!
Ja bawiłem się grą w życie jeszcze w szkole podstawowej, czyli w latach siedemdziesiątych. Musiał mi wystarczyć zeszyt i długopis. Myślę że dużo mi dała ale i mocno zaniżyła oceny z powodu mentalnej absencji na lekcjach 😂
Napisałem kiedyś grę w życie w języku programowania zwanym C++, niesamowicie proste reguły, pozwalają szybko zaimplementować poprawny algorytm.
Fascynujące są te Automaty komórkowe. Z przykrością stwierdziłem że dla umysłów nie skażonych miłością do matematyki to: starta czasu ewentualnie głupota. Sugeruje Twierdzenie Goedl'a i Algebrę Boola na następne odcinki. Dziękuje bardzo.
Jak zwykle doskonały materiał.
Kocham tę serię, oby trwała wiecznie
fajnie tłumaczy ten kolo :-]
Lem m. in. w 'Niezwyciężonym' podejmuje problematykę ewolucji robotów, które wymknęły się spod kontroli, walczą ze sobą w ten sposób zainicjowały proces 'martwej ewolucji'. też generalnie wygrywają małe roboty o niskim poborze energii
Niesamowity jest ludzki umysł, zadziwiające twórcze możliwości wybitnych ludzi, oby tylko nie przeważyła skłonność do destrukcji.
Super odcinek. Niesamowite jest to, że gra w życie jest Turing complete. Czyli w grze w życie można stworzyć maszynę Turinga, oraz zarazem to, że w maszynie Turinga można symulować grę w życie. A to, że gra w życie jest Turing complete, oznacza, że ma zdolność obliczeniową taką co każdy znany nam komputer.
"Zacznijmy od zera" to jedna z najlepszych serii popularno-naukowych, jakie widziałem na yt. Coś pięknego. Zawsze "byłem kiepski z matmy", ale takie filmy jak ten bardzo mnie inspirują i dają mi do myślenia. Wszechświat jest niesamowitym tworem, jak wiele jeszcze jest przed nami do odkrycia i czy odkrycie w ogóle ma jakieś granice?
Blown my mind. Absolutna perełka na YT
Dawno mnie żaden temat tak nie zafascynował. Leżę chory w łóżku, ale jak wyzdrowieję, to idę sięgnąć po pythona i idę tworzyć swój własny mikroswiat. Dziękuję za ten materiał.
Na kanale Copernikusa pan Tomek ma dłuższy wykład o automatach komórkowych pt. "Czy na szachwnicy istnieje życie?" Polecam!
Jestem pod wrażeniem. Genialny odcinek.
nie mogę się doczekać kolejnego odcinka! bardzo ciekawy temat
Wspaniałe materiały. Naprawdę widać tytaniczną, twórczą i pomysłową pracę zarówno pod względem wykonania filmu jak i pod względem naukowym. Zebranie wielu pojedynczych nieciekawych prac naukowych w fascynującą opowieść przyczynowo skutkową z historyjkami z życia i spotkań naukowców. Coś niesamowitego. Tomku, jesteś naszym dobrem narodowym, ogromny i dobrze wykorzystany talent. Podziwiam. Brawa dla całego zespołu który stoi za tą serią.
Pozdrawiam serdecznie, to był zaszczyt współpracować przy jasełkach na MiNI ;)
Nareszcie nowy odcinek. Fajny prezent na święta. Świetna seria. Pozdrawiam
jeden z lepszych wykładów o wirtualnym życiu.. i nie mówię tu o polskojęzycznym (gów****** ,wtórnym, clickbaitowym) youtube.
Arcyciekawy odcinek! Nie mogę się doczekać kolejnych!
fajnie opisujesz ciekawe tematy, nigdy nie lubiłem szkoły a teraz jak ją skończyłem chętnie oglądam wasze filmy
Fantastyczna robota. Życzę Ci, żeby Ci się nie zmienił zamysł formy tej serii.
Merytoryka, czysta informacja techniczno-historyczna; zabarwiona lekko poczuciem humoru.
Bez przedobrzenia w żadnym kierunku. Bardzo przyjemnie się tego słucha.
Dziękuje, super odcinek. Już czekam na następny :)
w końcu! ciemne tło zdecydowania lepsze do oglądania późnymi wieczorami
Mistrzowska seria wykładów. Jest Pan świetnym wykładowcą i wszystkie te odcinki są mega interesujące, mimo że dotyczą czasami tematów, które wydają się niemożliwe do przedstawienia w ciekawt sposób.
Już się nie mogę doczekać na kolejne odcinki, mam nadzieję, że się nie skończą 🙂
Gra w życie powinna przede wszystkim skupić się na pogoni za energią, magazynowaniem energii i ewolucją przejawów energii. Samo powstanie wszechświata i życia na ziemi, to nic innego jak ciągle żonglowanie energią, gromadzenie jej i konwersja jej na inny rodzaj magazynowania jej. Powstaje gwiazda, która w zasadzie jest zapadającą się w sobie energią, bo skupiska gazu zaczynają gromadzić się w jednym miejscu, po czym następuje fuzja jądrowa, która tworzy inny rodzaj energii, w tym energię którą emituje słońce, a ta docierając np. do ziemi, daje energię życiu, które konsumuje różne rodzaje energii, tworząc przy tym inne rodzaje energii. Upraszczam tu wszystko, ale mnie samego uderza to, że od samego początku wszechświata, mamy w zasadzie do czynienia przede wszystkim z ewolucją przejawów energii. Po drodze też z walką o energię, bo czym innym jest przecież życie, które walczy o energię - pokarm jest taką energią. Aż po cywilizację ludzką, która też pochłania co raz większe zasoby energii, walcząc w wręcz o nią.
Szanowny Panie, to jeden z najlepszych filmów na tej platformie, jakie widziałem. Serdecznie dziękuję i życzę błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego.
Świetna robota, filmy Tomka są coraz lepsze i ciekawsze! Jak zwykle z poczuciem humoru i wyważonym dowcipem :-)
Grę w życie odkryłem w latach siedemdziesiątych. Byłem uczniem podstawówki. Za te kółka i krzyżyki w każdym zeszycie w kratkę obniżono mi ocenę ze sprawowania.
Miałem podobne wrażenie, że proste cząsteczki chemiczne (a przecież bardziej złożone i z bardziej złożonymi interakcjami) mogą się łączyć, dzielić, pochłaniać i wydalać inne, i w rezultacie stać się tym, co dziś zwiemy życiem.
Świetna robota jak zwykle
Ale super odcinek i Wesołych Świąt
Muszę przyznać, że film jest bardzo dobrze zrobiony wraz z zawartością ogromnej ilości informacji. Piękne, źrenice mi wybuchły. Ten materiał trzeba puszczać wszystkim niedowiarkom, gdy śmieją się, że matematyka jest matką wszystkich nauk i językiem uniwersalnym w całym wszechświecie.
Niesamowite!
Świetny odcinek!
Rewelacja!
Fantastyczny odcinek i nienaganne prowadzenie. Cytując klasyka - „wincyj!”
Piękne ♥️
Fajna matematyczno-przyrodnicza koszula :)
Absolutny hit, dzięki Panu i pracy całego Zespołu, w wieku przed 50 tką nadal chce się zadawać pytania.
Świetne👍
Co tu kryć - te wykłady są po prostu fantastyczne! Brawo!
PRZEPIĘKNIE przedstawione zagadnienie. Dziękuję!
Świetny materiał!
koszula TOP w temacie, kopsaj kolejne filmy mordo, bo mój autyzm cierpi. to jest komplement
Dawno nie widziałem trak ciekawego filmu. Jesteście lepsi niż Veritasium.
Szkoda, że nie wspomniał Pan jeszcze o "mrówce Langtona"😕Ale i tak dowiedziałem się o kilku innych, naprawdę ciekawych automatach. Super!
Te animacje są świetne! Już wiem co zaprogramuję! :D
Panie doktorze w 13:02 minucie filmu wyjmuję Pan gotowego (spod stolika) autoreplikatora, niczym Adam Słodowy w najlepszych czasach. Swoją drogą ciekaw jestem czy wie Pan kto to był Adam Słodowy? Serdecznie Pana pozdrawiam i życzę wielu sukcesów w popularyzowaniu fizyki matematycznej. Uwielbiam Pana wykłady.
Świetna seria!
Najsmutniejsze jest to, że nagrania bazujące na ludzkiej głupocie, krzywdzie z reguły mają miliony wyświetleń, a takie niesamowite nagrania jak to zobaczy jedynie mały procent.. Pozdrawiam Pana Tomasza !
Możemy wybierać sami - na przykład: zamiast smucić się - cieszyć się, że jest taki dobry materiał, że oglądam, i nie tylko ja; a nawet udostępnić. Można. Tak zmienia się świat, od wewnątrz na zewnątrz :)
Remember that you probably also watch a "stupid" cat, joke, "whatever", video from time to time and that since these are the ones to go viral (one reason for this being that they are easy to consume when exhausted) these "stupid" or viral videos are watched by many; but each and everyone of those watching said video probably have some niche of their own in which they have a deeper interest or understanding! (Whether that be bricklaying, cars, gardening, physics, or metamathematics). Also, many societies around the world don't afford their citizens much time (or surplus energy) to really dive deeper into more time and energy consuming subjects such as artifical life, biology, etc.. (This latter fact - combined with what I view as cultural problems wrt. how more academic and esp. theoretical subjects are treated / undervalued - is what I view as a real problem).
Wspaniały film….. brakowało mi go w rozmyślaniach🧙🏻♂️😀
Zawsze mówię studentom, że dr Tomek jest NAJlepszym wykładowcą jakiego przyszło mi słuchać. Aż żałuję, że nie jestem matematykiem. Gratulacje!
uwielbiam ogladac Pana fily, wesolych swiat
Wspaniały odcinek, ciekawy temat przedstawiony w mistrzowski sposób.
Jak zwykle.
Super ciekawy materiał.
Bardzo dziękuję.
Ten niesamowicie prosty zestaw reguł, pozwala na prostą implementację tego algorytmu w dowolnym języku programowania, ja jako początkujący programista samouk, potrafiłem napisać tą "grę" w C++. Nie znając bibliotek graficznych użyłem WinAPI, a za komórki robiły checkboxy, to było dość fascynujące, oglądać jak tak proste reguły, pozwalają na ewolucję tak ciekawych i dynamicznych układów.
Jeden z moich ulubiencow ❤
Świetny odcinek. Bardzo dziękuję
Super seria bardzo ciekawa, czekam na kolejne odcinki
Mega ciekawy temat! Uwielbiam grać w różnego rodzaju symulatory a i gry planszowe nie są mi obce więc słuchałem i oglądałem zafascynowany!
Ale to jest ciekawe!!!
kozacki film pierwsze o tym slysze mimo ze studiowałem informatykę. Pozdrawiam i like
Wg mnie, świat wcale nie jest " skom- plikowany" lecz to człowiek jest skomplikowany i " oglądając świat " przez " pryzmat siebie samego" widzi ten swiat" skomplikowanym"
Świetny materiał
Dzięki za podsumowanie
Świetna seria.
Ja nie mogę zrozumieć, prawie każdego odc. ale są ciekawe.
Fascynujące 🤩
boski odcinek!!!!
Piękna sprawa ❤
To cudowne, patrzeć jak z czegoś co może uchodzić z chaos na podstawie kilku reguł powstają powtarzające się wzory. Zastanawiam się czy istnieją założone układy przemieszczające się lub jakieś perpetu mobile, ale chyb byłby Pan wspomniał o takich.
dobra jednak mi taki wyszedł nie było tematu.
Dzięki
Przy Los Alamos o mało znanym polskim nobliście można było wspomnieć. Film super, polecam wywiady z Conwayem i aplikacje do gry w życie.
Aha i zegar spoko :)
Spoko oko!
Pierwszy jaki oglądam, pierwszy, nie ostatni.
Pozdro
GG dawno nie widziałem ciekawszego filmu WP
Omg arcyciekawe, daje suba
Proszę o przybliżenie ciekawym Matematyki postaci Srinivasa Rmanujan'a. Zwłaszcza to co po sobie zostawił. Idealni do tego matematyka pasuje powiedzenie: "Wybrańcy Bogów umierają młodo", ech gdyby żył dłużej!
Zastanawiam się czy koszula została dobrana celowo do przedstawionego zagadnienia?
Świetny odcinek!
Też zwróciłem na to uwagę, choć może jeszcze bardziej pasuje do tematyki grafów
Na mnie zawsze potężne wrażenie robi symulacja gry w życie w grze w życie! Panie Tomaszu - propozycja tematu na odcinek - problem stopu, to znaczy dowód Turinga na niekompletność matematyki (jeśli czegoś nie pokręciłem). :) Chodzi mi dowód przedstawiony w sposób, jak na tym filmie: ruclips.net/video/92WHN-pAFCs/видео.html Przyznaję, że ciągle burzę się, gdy go widzę i ciężko jest mi go zaakceptować, bo jest w nim dla mnie jakaś wada, trick, oszustwo. Przyrównałbym go do gry w oczko, która polega na tym, że rywal ma zgadnąć, którym okiem mrugnę... czyli zasada gry jest skonstruowana tak, że rywal nigdy jej nie wygra, jeśli taka będzie moja wola. W związku z czym trudno to w ogóle nazwać grą. Podobnie może trudno nazwać dowodem ten powyższy dowód?...
dokładnie, i to jest powód, dla którego AI nigdy nie będzie dorównywać ludzkiemu umysłowi, który jest maszyną niealgorytmiczną zaś AI taką maszyną jest.
Mistrz
Prosimy o liczby nieobliczalne (uncomputable numbers). Nazwa jest sugestywna, a treść szokująca
Aaa, będzie następny odcinek!!
Teraz się zastanowmy czy ludzkość to nie jest czyjaś symulacja, kogoś kto nas bada i obserwuje
Może zrobi Pan odcinek o Incremental Games. Nie jest to może zbyt obszerny temat, ale dość ciekawy... Pozdrawiam.
kiedy stanisław lem opisywał martwą ewolucję prowadzącą do miniaturyzacji w "Niezwyciężonym" ludzie myśleli że to kwestia setek lat w przód, okazało się że wystarczyło kilka lat i kilku zmyślnych matematyków
...i tak powstał Chocapic! P.s. Ja teraźniejszy już nie może się doczekać kolejnych odcinków, które obejrzy ja przyszły.
ciekawa ta samoreplikacja. W inżynierii tworzenia oprogramowania instnieje pojęcie quine code. To kod, który na wyjściu tworzy kod samej siebie. ciekawe czy można to zjawisko ująć modelem von Neumana 🤔
Idealna długość filmu
Podejrzewam że sami jesteśmy zrobieni z takiego z pozoru prostego programu, tak żyjemy w symulacji!
spróbuję stworzyć tę grę na scratchu :P
Przeciekawe.
widać tu pewne elementy które pojawiają się w programowaniu obiektowym