Епизод 21: Juniors

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 окт 2024
  • В този епизод на Devcast-a обсъждаме една от най-наболелите теми в бранша, а именно "Как да си намериш работа, ако си Junior програмист?" Постарахме се да разнищим темата и че благодарение на гостите ни се получи силен епизод! Благодарим на Ивайло Кенов и Инес Иванова, които споделиха изкючително ценни съвети и наблюдения от личния си опит. Ето част от темите:
    Как да започнете първата си работа като програмист?
    Как да спечелите допълнителни точки, когато официално нямате работен опит?
    Какво може да направи един junior програмист, за да се открои от останалите?
    Добра практика ли е да кандидатстваш на много места едновременно?
    Защо никога не трябва да лъжете на интервю или в CV-то Ви?
    На колко интервюта трябва да отидете, за да си намерите работа?
    Важно ли е да имате github профил?
    Как да изберете страничен проект, по който да работите?
    Как да опишете в CV-то си проектите, по които сте работили?
    Реални примери за проактивно намиране на първа работа.
    и много други...
    Гости бяха Ивайло Кенов, CTO и главен трейнър в SoftUni и Инес Иванова, Python Developer и трейнър в SoftUni и Software Academy.
    Водещи отново бяхме Борис Симандов, GM @Via Engineering Bulgaria, Росен Генчев, Founder & CEO @BioSeek JSC и аз, Георги Иванов, Founder & CEO @Noble Hire.
    Приятно гледане!
    ПС: Ще се радваме да ударите един SHARE, ако темата и гостите ви допадат, за да стигне до повече хора.
    По традиция Noble Hire са подбрали няколко отворени Junior позиции. Както знаете можете освен да кандидатствате, можете и да препоръчате приятел. Ако бъде нает ще получите бонус между 2 000 и 8 000 лева.
    Service Operations Engineer @ BOSCH.IO: bit.ly/2JQiweN
    Machine Learning Developer @ B EYE: bit.ly/2GMhXBz
    Front-End Web Developer @ Perspecta (Veliko Tarnovo): bit.ly/38zuTXb
    Приятно гледане!

Комментарии • 37

  • @Todiros
    @Todiros 3 года назад +91

    Бих искал да изразя една конструктивна (надявам се) критика. Не към водещите и гостите, тъй като не съм запознат с тях и с фирмите им, с изключение на Ивайло, към когото имам респект като лектор още от времето му в Телерик. По скоро до една част от индустрията, която според мен не се отнася достатъчно морално към junior developer-ите.

    Изискват се екстра усилия от кандидатите, да се стараят, да покажат класа и желание. Не трябва ли същото да се изисква и от фирмите? По мое скромно наблюдение много от фирмите гледат да платят възможно най-малко, в много случаи подигравателно малко, бонусите и привилегиите са почти 1:1 с всяка една друга фирма. От десетките интервюта на които съм бил, съм останал с позитивно впечатление от 1 или 2. Интервюта, каквито Борис описа до сега не съм виждал, но се радвам, че има и такива фирми. Feedback до сега не съм получавал, дори и да съм го поискал. Бил съм на интервюта, в които интевюиращия не си е направил труда предварително да прочете CV-то ми, камо ли да види GitHub профила ми. И повечето са средни фирми с няколко офиса в България и чужбина.
    "Junior-ите не трябва да гонят парите." Разбирам идеята зад този statement, чел съм Mastery на Robert Greene, два пъти. За съжаление обаче, по-опитните developer-и и recruiter-и изглежда забравят, че не всички junior-и са 20 годишни студенти, които биват издържани от родителите им. За тях, всякaква заплата ще е окей. За човек, който трябва да плаща наем, ток, храна и недай си боже да му остане нещо след това да живее (не просто да съществува) офертите, които се предлагат от повечето фирми са несериозни. Това да искаш адекватно заплащане, въобще не значи, че не си харесваш професията. Нито хазяят ми, нито ЧЕЗ, нито касиерите във Фантастико ги интересува колко харесвам работа си.
    След всичките тези изисквания и коментари колко е трудна работата на един програмист да предложиш 1600лв при 2г опит е страшно. При положение, че има unskilled длъжности, които предлагат повече и изискват по-малко. Преди години взимах 600лв в куриерска фирма слагайки товарителници на 4 ЧАСА. Следващата ми сериозна работа беше на 8ч. за 1800лв за позиция, която изискваше прост английски и невероятната способност да използваш мишка. Този експлоататорски mindset е изключително остарял. Показва, че не се цени българият труд. Затова пицаджия в чужбина има по-добър стандарт на живот от mid-level програмист в България, което е тъжно.

    • @dimitartsvetkov5455
      @dimitartsvetkov5455 3 года назад +8

      Точно моето мнение. Ще е добре да се направи и девкаст на който да се обсъди и дисрепскта към джуниърите.

    • @APXOHT
      @APXOHT 3 года назад +9

      Разликата е, че след 5 години програмистът ще е на 6000 лева и нагоре заплата, а пицарят в чужбина или човекът в куриерската фирма ще бъде на общо взето същото ниво. Long term is the name of the game here. Със заплатата, която споменах - стандартът ти на живот е мнооооого над средностатистическия. Това са условията, ти преценяваш дали искаш да влезеш в индустрията или да работиш нещо друго.

    • @ventsislavkostadinov7525
      @ventsislavkostadinov7525 3 года назад +2

      Много точен коментар. Само да добавя, че някои от участниците си живеят още през 2000 година. В днешно време, човек ако няма какво да сложи на масата да яде, съвсем други приказки ще разправя и едва ли ще мисли за 5 6 години напред.

    • @hristinaaa11
      @hristinaaa11 3 года назад

      У

    • @dimitarmihov7757
      @dimitarmihov7757 3 года назад +1

      @@APXOHT Ивайло има поинт и в случая съм съгласен с него. Важно да се коментират и знаят тези неща за да може всеки да си направи сметката. В крайна на краищата хора -- никой не те ПРИНУЖДАВА да ставаш девелъпър. Както и не са те заставяли да имаш деца, огромни разходи, кредити и прочее. Неволя в живота има, но доста често има и избор колкото и да не ни е приятно да си го признаем.
      Както подсказва Ивайло -- Джуниър нивото е още една стъпка към по-стабилната част от играта.
      Да не говорим, че има случай на девове с по под 5 години опит и над 5 цифри заплати ако човека е предприемчив, добър и знае къде и как да търси.
      С други думи си струва да минеш началното "мъчение" дори ако е такова за теб.
      Единствено не признавам пракиката за опитни кадри с по 3-5 години опит, които НЕ просто са седяли на длъжността си, а могат да покажат умения и да доставят голяма стойност с работата си -- на тях да се предлагат смешни пари (примерно 2000лв заплата), което наистина навлиза повече в другата крайност (да, лично познавам подобни случай. Но компанийте не са изцяло за вина, точно обратното -- кандидатите нямат меките и само-организационни умения да си извоюват или намерят по-добро възнаграждение било то от страх или мързел).
      О, и да не забравяме, че 2000лв не са същите пари катко бяха преди 10 години.
      От моя мироглед за щастие подобни неадекватни изпълнения са РЯДКОСТ в днешно време, но все още ги има и мисля, че там повече се застъпва идеята на Maynerd.

  • @ivankoev3797
    @ivankoev3797 3 года назад +17

    Много силен и най-вече полезен клип. Едно 'съмъри' и 'гайданс' казано в духа на менторите, за тези, които няма да издържат 120 минути. Следвайте го и няма да имате проблеми:
    1) научете се да ставате в 9:30, защото повечето джунъри се оспиват
    2) не бъдете мърляви, повечето джунъри пишат мърляви home assignments
    3) не ходете на интервюто с костюма от абитуриентския
    4) не ходете и с кални обувки
    5) не търсете пари, ако сте напуснали заради пари предишната работа - то въпросните ментори биха ви дали по-малко като програмист
    6) учете други технологии, защото тея, които ги преподават въпросните ментори, явно са остарели и безполезни
    7) не бъдете еднакви, всички джунъри са еднакви
    8) имайте различен гитхъб
    9) най-добре си поработете за без пари по ваши проекти, 6-12 месеца още без заплата, докато евентуално ви вземат за 800-1000 лева някъде от въпросните гурута
    10) ходете на интервюта след като ви наемат
    11) не ходете на интервюта след като ви наемат
    12) задълбай в нещата за да научиш фундаментите
    13) не задълбавай много, защото е остаряло
    14) даваме home assignments за 1 седмица, обикновено може да се реши 3-4 часа
    15) 2 minutes later: последната задача от home assignment-a не може да се реши
    Сори гайс, някъде тука го спрях, че не можах да издържа на единия от експертите постоянните проблеми с камерата в мазето.
    Доста его събрано на едно място. Чудя се дали някой като види подобно отношение би тръгнал да им целува д-тата само и само за да ги вземат за въпросните 'пари' , които не трябвало да търсят тъй или иначе.

    • @APXOHT
      @APXOHT 3 года назад +2

      Доста его или доста опит. Ти избери.

    • @ivankirov6562
      @ivankirov6562 3 года назад

      Mного добре систематизирано, посмях се от сърце. Хем самИ си казват, че работата е невероятно сложна, хем очакват да наемат хора junior да знаят всичките им технологии, че и изпипано да работят. Пропуснаха да кажат, че очакват кандидатите им да ходят по вода.

  • @НиколайПетров-ъ2ч
    @НиколайПетров-ъ2ч 3 года назад +19

    Като човек вече с над 5 години опит и достигнал архитектска позиция, мога да кажа, че голяма част от нещата казани тук са прекалено арогантни! Едно огромно високомерие към джуниъри. Фактът че имат разногласия по почти всички въпроси е показателен, че ако на едно място те вземат, то на друго няма шанс да те вземат. Което обезсмисля този клип!
    Много ми е чудно как аджеба със заплата 600лв. оцелява, работи и се движи в София един джуниър, само заради възможността да бъде обучаван. Съжалявам, но завършиш ли университета, съответно нямаш общежитие, наемите са ти поне 300 (ако делиш жилище с още някой), после идва храна, после идва транспорт, после идват обедите с колегите.... ааа ама колегите като взимат по 2-3 хиляди могат спокойно да си обядват с 5лв на ден, това са 100лв. само за да можеш да излезеш с колегите на обяд!!! И оттук нататък започват други разходи, като дрехи, като консумативи, интернет, телефон. Еми извинявайте, но е обидно! Само за едната възможност "да работя с яките ментори", току-що завършил човек да умира от глад, да си брои стотинките дали ще има закуска.
    Другото, което е - увеличение на заплатите се дават в много по-малък процент, спрямо новонаети. Започваш на 1000 и след 4 години бъхтене, едвам стигаш до заветните 2000, които могат да ти позволят да живееш сам в София. Доста приятели минаха по тоя път. Докато продължава тарикатлъка по български на 80% от компаниите, в които на една и съща позиция се плащат напълно различни пари, няма бъдеще в този сектор. Как може в Германия и САЩ да си обявяват при кандидатстване на позицията, че заплатата варира от и до и ти си преценяш дали да кандидатстваш.
    Дерзайте и не бъдете високомерни!

    • @APXOHT
      @APXOHT 3 года назад +2

      Никой не говори за суми от 600 лева. Но Junior-и, които идват и искат 3000 лева, защото "така са чули" е смешно. Това, което казвам аз лично е да не са алчни хората в началото, а не да умират от глад и да работят за стотинки. Парите ще дойдат с времето. Има разлика между моя съвет и интерпретацията на коментара Ви. Иначе за протокола - аз започнах на 500 лева първата си работа.

    • @НиколайПетров-ъ2ч
      @НиколайПетров-ъ2ч 3 года назад +3

      @@APXOHT Браво! Благодаря за коментара! Това че някой иска 3 хиляди и не заслужава толкова, не значи че всички искат толкова. Но това е и част от проблема - малко компании казват колко предлагат. Всеки като види сумата и си преценява за себе си. Ясно е, джуниърът е загуба за компанията през първите 6 до 12 месеца, но айде стига с това пазарене. Викаш го на интервю и още първите 5 минути му казваш компанията дава Х лева за тази позиция и той да си решава дали да седи на интервю или не. Щом компанията иска да наеме джуниър, значи е готова да загуби едни пари, но срещу тях може да създаде солиден кадър. Айде за по-високите позиции вече се гледа колко си полезен, колко пари правиш на фирмата с твоя труд.
      Успех за напред, но и се замисли защо хора от различни професии отиват в ИТ. И не, не е само за заплатата - реално осигуряване, по-нормашни шефове, редовни доходи, работа на топло и чисто, защото в много малко сектори е така. Като ръководител на хора, знаеш, че всеки си има собствени струни, които трябва да дръпнеш, за да извлечеш максимума и това че на един пътят към синиъра е в една посока, на друг е в друга. Задачата на ръководителя е да намери този път и да види дали този път е печеливш за компанията. Не можем да слагаме всички на конвеър, хора сме, а не машини :)

    • @APXOHT
      @APXOHT 3 года назад +2

      @@НиколайПетров-ъ2ч Съгласен съм с всичко в коментара ти. Никъде не съм казвал, че само заплатата привлича хората в ИТ. Точно днес участвах в семинар, където показвах защо хората биха избрали да са програмисти и изредих повечето от твоите аргументи. Но има много хора с нереалистични очаквания за заплати.
      За конвейер не говорим, но визираме следната ситуация. Имаш три етапа, на които трябва да впечатлиш работодател:
      1. CV
      2. Домашна задачка
      3. Интервю
      От 50 човека, които са кандидатствали при нас - повечето фейлват на 1 и 2. Недоизпипано CV или мърлява домашна задачка. Тези, които стигнаха до интервю бяха супер. От 8 интервюта за Junior-и, наехме 5. И не защото другите 3-ма не бяха добри, а защото избрахме най-добрите. Ако имахме 8 свободни позиции, щяхме да ги вземем всичките.
      Точно това се опитвам аз да давам като съвет - хората докато търсят работа да си развият CV-то, а не да чакат и да се чудят защо никой не им звъни. Защото докато чакат и се чудят - други са ги изпреварили и са по-примамливи. Повече са се постарали. Същото и за домашната задачка. Гледа се в детайли. Добре е да се изпипа. Добре е да се постараят тези хора да се продадат без да преувеличат. Пък аз после като мениджър ще им подготвя добра пътека за развитие и менторство.

  • @ivankirov6562
    @ivankirov6562 3 года назад +11

    Mного силен коментар, maynerd! Дори не е само до пари. Сещат се, че съм искал да се преместя в рамките на работното помещение, едва след като си хвърля предизвестието за напускане. Чак тогава им идва на акъл за повишение дори, без да им го искам, ама след като съм приел работа на ново място.
    Ще си намерят най-добрия от най-добрия, ще го залъгват със семки и бонбонки, и като се научи ще отиде на друго място, и пак се връщат в начална позиция да търсят нов да обучават. В България това го виждам на 100% от фирмите. Единствения начин за някакво развитие е да отидеш в друга фирма.

    • @APXOHT
      @APXOHT 3 года назад

      Това е проблем, който съществува от много време в индустрията, но какво общо има с наемането и намирането на хора?

    • @ivankirov6562
      @ivankirov6562 3 года назад

      @@APXOHT Това беше коментар към поста на Mаynerd, неправилно го цитирах в отделен пост. На моя екран седи под този коментар където пиша, погледни го и тредът ще се сглоби.
      Текучеството е огромно в почти всяка фирма, където съм работил. Наемане на служител е скъпо, обучението е скъпо, раздялата понякога е много скъпа, особено след съкращение по инициатива на работодателя.
      Скъпи на триците - евтини на житото. Сещат се, че служител им е ценен едва след като му видят предизвестието за напускане.

    • @APXOHT
      @APXOHT 3 года назад

      @@ivankirov6562 Разбрах връзката. Съгласен съм. Това е бизнес проблем в много компании.

  • @drinoff
    @drinoff 3 года назад +13

    Може би било хубаво да включите и някой junior към подкаста следващият път,понеже разговора е доста еднопосочен.

  • @svetoslavbogdanov8883
    @svetoslavbogdanov8883 3 года назад +1

    Много полезна тема. Благодаря. :) Напълно съгласен съм с всичко казано.

  • @ivankirov6562
    @ivankirov6562 3 года назад +18

    Гледам ми изчезнал коментарът, затуй пак ще го постна.
    Aз пък виждам същите неща под малко различен ъгъл. 2 страници изисквания за позицията. Отнемане от личното време на кандидатстващите, и започнаха да наглеят да дават доста обемисти задачи за домашна работа. Имал съм значително по-малко обемни и леки комерсиални проекти, спрямо задачка за домашно, с която са ме занимавали. Задачки от Гугъл, сертификати, дипломи и препоръки. Че и за отворен код питат.
    Всичките тия гении които изпитват по гаражните фирми, след подбора да търсят да наемат гений за 700 евро бруто месечно, накрая на деня се качват по каляските си втора, трета употреба, след като италианския плочкаджия им я пратил за скрап. И се прибират по панелките.
    Само на мен ли нещо не ми се връзва? Заплата на шофьор на камион по Германия, при осигурена квартира и режийни, за нея тук искат поне Нобелова награда, че да дадат нещо насреща за изискванията.
    Мощен дислайк!

    • @APXOHT
      @APXOHT 3 года назад

      Не гледаш дългосрочно. След 5 години ще си на много сериозна заплата - много над средностатистическата. Нещо, което в другите професии го няма. А и ако мислиш, че да шофираш камион до Германия е по-приятно от работа в офис, значи можеш да избереш тази професия, а не програмирането.

    • @ivankirov6562
      @ivankirov6562 3 года назад +4

      @@APXOHT От 20 години си вадя хляба с кодене. Наблюдението ми е, че последните години изнагляха по интервютата. После им излиза през носа, сума ти фирми фалираха пред очите ми, докато им бях служител още, или след като напусна се разбягват и останалите.
      По нета има пуснати записани интервюта за Амазон, Гугъл и подобните големи. В България за мизерна заплата, съизмерима с помощи за бежанци - давали са ми същите задачи, и по-трудни. Давали са ми супер обемни задачи за в къщи, съизмерими с комерсиален проект. Аз с пъти по-лека задачка съм си докарвал някоя хилядарка фриленс.
      Току си намерят кандидати тия циции, завъртят се служители при тях докато натрупат стаж или просто си търсят хубава платена позиция, и после изчезват. Колкото и да търсят гений за жълти стотинки - именно защото е оправно момче - то няма да седи вечно за подаяния.

    • @APXOHT
      @APXOHT 3 года назад

      @@ivankirov6562 Разбрах какво визираш. Има го като проблем на бизнес ниво това, да. Съгласен съм.

  • @HristoskoBG
    @HristoskoBG 3 года назад +11

    Oт толкова ненужни чуждици ми се доповръща, честно.
    Едно е да ползваш чуждици, които са специфични за работната среда( docker, IDE, CI), което е наред, друго е неиронично да казваш "уЪрК иКсПиРиъНс" или "иКсЕпШиОнЪл", при положение, че имаме 1:1 нашенски изрази/думи.
    *повръщ*

  • @petarpetrov1525
    @petarpetrov1525 3 года назад +2

    Във това видео, казвате на хората, да спрат да се занимават с програмиране, независимо от етапа, в който се намират. Не знам, дали го осъзнавате!
    Никой, не казва че ще е лесно, но вие го правите да изглежда невъзможно.
    Не може да казвате на хората, които са дали по някоя хилядарка за обучение, че като излезат от академията или университета с отличен, няма да става нищо от тях.....

  • @dragoradioair
    @dragoradioair 3 года назад +7

    Мнооооооооооооого лош звук, особено на водещия!!!

  • @PoWerLight4444
    @PoWerLight4444 3 года назад +1

    Супер сте хора! След представянето на супер умната и красива Инес, освен че искам да ме вземат на работа, вече си мечтая и да имам приятелка програмист. Благодаря Ви !

  • @woltron4o
    @woltron4o 3 года назад

    Видеото е мн. полезно и на мен лично ми даде възможност да видя, как гледат на този процес, хора които вече работят някъде и
    оценяват кандидати.
    (аз също работя, просто нямам такъв подглед и досег с кандидати)
    Един конструктивен въпрос.
    Как един начинаещ кандидат, може да има добра, правилна и адекватна самооценка за себе си,
    когато е начинаещ и почти никой не ги вика на интервю за работа?
    Как, когато (личен опит) 10 фирми, дават различни задачи за решаване за вкъщи и има само 2 приличащи си по нещо задачи, да се ориентира и самооцени?
    От близо 10 процеса на подбор, имах обратна връзка само от 2 фирми!
    Та, как един кандидат, който само е чел по форуми и питал приятели, да има реалистична
    самооценка, като 8/10 фирми не си правят труда да му дадат обратна връзка?
    Ако вие сте на мястото на кандидат - как ще си направите тази самооценка - но ако нямате
    никакъв работен опит?

  • @vasilvasilev6225
    @vasilvasilev6225 Год назад

    Аз разбирам, че бизнесите не са благотворителни дружества и един junior винаги ще им излиза на загуба, но ми е интересно къде растат готови seniors, да ходя да понабера малко? За каква перспектива и развитие говорим, ако най-богатия сектор у нас разглежда бъдещите си разработчици, като една негативна калкулация, едва ли не да се приемат самите начинаещи за разход. За мен точно това дребнаво мислене провокира същите тези пренебрегнати juniorи да става job hoppers и да искат баснословни суми дори за сектора след няколко години, които много повече удрят бюджета на фирмата, отколкото един мотивиран да се учи junior.

  • @LadderOfChaoss
    @LadderOfChaoss 3 года назад +2

    Много ми е интересно как каните хора, които да Ви говорят по някаква тема като Инеската знаем как е започнала работа и не мисля че е компетентна по тази тема. Това не пречи да е доста добра в работата си, но просто не е минала през истинският процес :)

  • @woltron4o
    @woltron4o 3 года назад

    Един въпрос към Борис Симандов, GM @Via Engineering Bulgaria
    колко опит с писане на golang търсите в кандидата? Някъде към 1:20 час+20 мин на видеото беше споменато.

  • @ivayloivanov3744
    @ivayloivanov3744 3 года назад +2

    Това StarCraft тениска ли е на Ивайло Кенов? :Д

    • @APXOHT
      @APXOHT 3 года назад +3

      Корекция - StarCrafts 😁

    • @ivayloivanov3744
      @ivayloivanov3744 3 года назад +1

      @@APXOHT 1&2 :D

  • @Reickon
    @Reickon 3 года назад

    жалко че спряха подкаста :(