Jak prowadzić ewidencję opakowań?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 фев 2021
  • 💻 ZOBACZ KURS OPAKOWANIA W BDO: mikolajmaslinski.pl/produkt/e...
    🔥 DARMOWE WZORY EWIDENCJI OPAKOWAŃ: mikolajmaslinski.pl/darmowe-w...
    Zastanawiasz się:
    ⚆ Jakie opakowania podlegają opłacie produktowej?
    ⚆ Czy trzeba rozliczyć nawet 1 kg opakowań?
    ⚆ Jak ustalić wagę opakowań?
    ⚆ Kto i gdzie płaci opłatę produktową?
    ⚆ Jak obliczyć opłatę produktową?
    ⚆ Jakie działy wypełnia wprowadzający produkty w opakowaniach?
    ⚆ Jak złożyć sprawozdanie krok po kroku?
    Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kursie: bit.ly/3sfwQyx
    Więcej informacji:
    📘 FANPAGE: / mikolaj.prawo
    👉 / mikolaj.maslinski
    📃 E-MAIL: biuro@mikolajmaslinski.pl
    FAQ:
    ✅ Co to za kanał?
    Prawo dla przedsiębiorców
    ✅ Kim jest prowadzący?
    🎅 Mikołaj Maśliński. Prawnik, doktorant na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu.
    Jako jeden z pierwszych w Polsce odpowiada online na prawne potrzeby społeczne. Udostępnia produkty cyfrowe w postaci kursów, artykułów i dokumentów oraz dzieli się wiedzą w social mediach.
    Zajmuję się rozwiązywaniem problemów prawnych mikro i małych przedsiębiorców bez własnych prawników. Doradza w zakresie prawa ochrony środowiska, prawa wodnego i gospodarki odpadami, w tym w zakresie BDO, czyli Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.
    ✅ Gdzie znajdę więcej informacji?
    Strona internetowa: mikolajmaslinski.pl/​
    LinkedIn: / miko%c5%82aj-ma%c5%9bl...

Комментарии • 18

  • @pola478
    @pola478 11 месяцев назад

    Bardzo Ci dziękuję za ten rozbudowany formularz ewidencji. Kompletnie nie wiedziałam jak to ugryźć. Wpisywać masy przy każdej wysyłce do klienta, ale jak, ale gdzie? Po twoim tłumaczeniu rozumiem to tak. Kupuję towar do pakowania wpisuję go do pierwszej tabeli ze wszystkimi szczegółami, 2 tabelę uzupełniam na koniec roku. Robię inwentaryzację - spis tego co mam na stanie i uzupełniam 3 tabelkę, a z tej już wynika ile wprowadzałam faktycznie opakowań. Jeżeli to co napisałam ma ręce i nogi to jeszcze raz bardzo Ci dziękuję.

  • @annakryszkiewicz157
    @annakryszkiewicz157 3 года назад +1

    Obowiązki warsztatu samochodowego, super temat. Wzór na ewidencję odpadów niebezpiecznych itp.

    • @annie17laura
      @annie17laura 3 года назад

      Przedsiębiorca który prowadzi warsztat samochodowy ,a nie jest pośrednikiem bądź sprzedawca odpadów nie prowadzi ewidencji odpadów niebezpiecznych (prowadzi KPO a jeśli przekroczy limity to i KEO). Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt. 2 ustawy o odpadach (Dz. U. z 2020 r. poz. 797)w przypadku sprzedawcy odpadów i pośrednika w obrocie odpadami, niebędących posiadaczami odpadów, zobowiązani są do prowadzenia ewidencji w oparciu o karty ewidencji odpadów niebezpiecznych.
      Pośrednik w obrocie odpadami to każdy, kto organizuje przetwarzanie odpadów w imieniu innych podmiotów w tym również podmiot, który nie obejmuje odpadów fizycznie w posiadanie.
      Sprzedawca odpadów to podmiot, który nabywa, a następnie zbywa odpady we własnym imieniu, w tym również podmiot, który nie obejmuje odpadów fizycznie w posiadanie.
      Podsumowując mamy doczynienia w przypadku podmiotu który prowadzi warsztat samochodowy z wytwórcą odpadów. Jest on zobowiązany do prowadzenia kart przekazania odpadów i jeśli przekroczy limity do prowadzenia kart ewidencji odpadów. Ale to też zależy jakie usługi wykonuje w swojej działalności gospodarczej. Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie ,aby określić dokładne obowiązki. Pozdrawiam :)

  • @zbigniewstanisawski6693
    @zbigniewstanisawski6693 Год назад

    Witam, super filmik który dizo wyjasnia👏
    Jeśli mogę zapytać to jeśli prowadzę kilka (3) sklepów spożywczych to muszę złożyć jedno czy trzy sprawozdania ze sprzedanych opakowań z opłatą recyklingową?
    Pozdrawiam Zbigniew Stanisławski

  • @tomaszkotarski4659
    @tomaszkotarski4659 5 месяцев назад

    A jeśli mam sklep piekarniczy i pakuję krojony chleb w woreczki foliowe, nie krojony chleb w papierowe tytki, a ciasto w papier lub plastikowe pudełka, to też wprowadzam produkty w opakowaniach? Czy nie?

  • @magdagrelik3578
    @magdagrelik3578 3 года назад +3

    A cos o firmach budowlanych?

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  3 года назад

      Ok, w takim razie wpisuję do listy kolejnych filmów :)

  • @pawezawada8659
    @pawezawada8659 3 года назад +2

    Panie Mikołaju, świetnie Pan tłumaczy procedure postwpowania w BDO i na tym koniec pochwal, ponieważ argumentacja jaką Pan przytoczył tłumacząc konieczność wprowadzenia DODATKOWYCH dla przedsiębiorców opłat i biurokracji jest żenująca... Tylko 1,4 mld, dlaczego nie wiecej? Przecież kwota pobrana od obywateli i firm za odbiór odpadów znacznie przewyższyła tę wspomnianą!

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  3 года назад +1

      Panie Pawle, dziękuję ten ciekawy komentarz! Dane, które przywołałem pochodzą za raportu Instytutu Jagiellońskiego - jagiellonski.pl/files/other/Rozszerzona_odpowiedzialnoYY_producenta_w_sektorze_gospodarki_odpadami_-_RAPORT_IJ.pdf. Kwota, o której mówię dotyczy wyłącznie na temat szacowanych kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów opakowaniowych wprowadzonych na rynek w Polsce.
      Ma Pan rację, że obciążenia związane z odbiorem odpadów znacznie przewyższają tę kwotę. Natomiast w całym strumieniu odpadów odpady opakowaniowe stanowią tylko pewną część. Niewątpliwie część, która w ostatnich latach dynamicznie rośnie.
      Ponadto chciałbym podkreślić, że sam pomysł związany z ideą ROP ma swoje źródło w przepisach unijnych. Odrębną dyskusją jest natomiast to co Pan napisał w kwestii biurokracji. Osobiście uważam, że ten system jest przekombinowany. W rezultacie jest nieczytelny dla przeciętnego podatnika. Dlatego staram się "wyłożyć" - w miarę w przystępnej formie - te przepisy, oczywiście na tyle na ile potrafię. Osobiście wnioskowałem (i nadal będę to robił), żeby ten system uprościć i ograniczyć obowiązki biurokratyczne dla najmniejszych przedsiębiorców, ale na razie szans na to nie widać, nad czym szczerze ubolewam.

  • @bernardkraszkiewicz6815
    @bernardkraszkiewicz6815 3 года назад +2

    A możesz podać coś o warsztacie samochodowym?

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  3 года назад

      Załatwione, dopisuję do listy planowanych odcinków :)

    • @ismaelalijah1760
      @ismaelalijah1760 3 года назад

      i know I am kinda randomly asking but does anybody know of a good website to stream newly released series online?

    • @hudsonemory7496
      @hudsonemory7496 3 года назад

      @Ismael Alijah try flixzone. You can find it on google :)

    • @roymarley5178
      @roymarley5178 3 года назад

      @Hudson Emory Yea, been watching on Flixzone for since april myself :D

    • @ismaelalijah1760
      @ismaelalijah1760 3 года назад

      @Hudson Emory thank you, signed up and it seems to work :) I appreciate it !!

  • @switchmx1999
    @switchmx1999 3 года назад

    czy firma która wytwarza odpady (45 ziemia z kamieniami i 31 odpady betonu)
    ale wykorzystuje je na własne potrzeby musi to jakoś ewidencjonować?
    skoro nie ma karty przekazania odpadu bo nigdy nie było to oddawane jako odpad to po prostu nie traktowac tego jako odpad?

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  3 года назад

      Adam, nie do końca rozumiem pytanie. Natomiast spróbuję chociaż trochę Cię nakierować.
      W pewnych okolicznościach odpady nie podlegają ustawie o odpadach. Dotyczy to np. "niezanieczyszczonej gleby i innych materiałów występujących w stanie naturalnym, wydobytych w trakcie robót budowlanych, pod warunkiem, że materiał ten zostanie wykorzystany do celów budowlanych w stanie naturalnym na terenie, na którym został wydobyty" (art. 2 pkt 3 ustawy o odpadach). A zatem musi być szereg warunków spełnionych, aby wykorzystać niezanieczyszczoną glebę. Gorzej w tym wypadku będzie z "betonem".
      Poza tym wykorzystanie odpadów na potrzeby własne przez firmę jest bardzo trudne i w zasadzie zawsze wymaga albo zgłoszenia produktu ubocznego albo uzyskania utraty statusu odpadu. Nie mówię tutaj o sytuacjach kiedy przekazujemy odpad do wykorzystania osobom fizycznym, co jest objęte odrębnymi regulacjami.
      Generalnie rzecz biorąc ponowne wykorzystanie odpadów, to bardzo śliski temat. Zawsze się zatem lepiej zorientować z jakim mamy do czynienia odpadem i czy na pewno można go wykorzystać bez przekazania do przetworzenia. W innym wypadku można narazić się na bardzo wysokie kary.