Historia Sztuki - Renesans w Polsce - Wykład - część 1
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- Pierwsza część wykładu będącego rozbudowaną panoramą dziejów sztuki renesansowej w Polsce. Całość obejmuje proces artystycznych przemian pomiędzy początkiem XVI wieku a połową XVII stulecia. Część pierwsza przedstawia historyczne tło pojawienia się w Polsce renesansu, kulturową rolę dynastii Jagiellońskiej oraz obecność włoskich artystów renesansowych w Europie Środkowej. W części tej skupiam się przede wszystkim na zaprezentowaniu przemian renesansowych Zamku Królewskiego na Wawelu podjętych z inicjatywy Króla Zygmunta I Starego.
Słucham Pana wykładów od roku, nawet po kolka razy. Miły to dla mnie czas- pouczajacy w bardzo przyjemny sposób. Bardzo dziękuję.
Bardzo dziękuję za wznowienie wykładów. Bardzo się cieszę. Serdecznie pozdrawiam
Przecudownie się Pana słucha! Proszę nie przestawać nagrywać bo Pana materiały to skarb! Mimo, że ja właśnie historię sztuki kończę, pracuję właśnie nad pracą magisterską to uwielbiam włączyć sobie pana wykład do porannej kawy i śniadania :D ogromnie, ogromnie dziękuję!
Serdecznie dziękuję za tak miłe słowa, zwłaszcza od młodszej koleżanki po fachu! ;)
@ nie ma za co! Naprawdę świetna robota :) Pozdrawiam najserdecziej!
Wspaniałe wykłady.Mam 60 lat...na naukę nigdy nie za późno:-)
Bardzo dziekuje Panu za wyklady, sa bardzo merytoryczne.
Świetny wykład, oby było ich więcej!
Czekam także na drugą część romantyzmu i może surrealizm światowy? Myślę, że epoka surrealizmu mogłaby być bardzo ciekawym tematem :)
Bardzo dziękuję Panie Profesorze za kontynuację ciekawych wykładów. Przyczynił się Pan do głębszego zainteresowania historią sztuki. Życzę powodzenia i kolejnych ciekawych tematów.
bardzo się cieszę że postanowił pan wrzucić kolejny film, super!!!
Mistrzu! Jak się cieszę, że wrócił Pan do nagrywania (jak większość tutaj). Czekam niecierpliwie na uzupełnienie całego kursu historii sztuki, bo boleśnie odczułam wyrwy - o ile pamiętam brakuje np. sztuki islamu - kiedy młodzież wracała do szkoły i nie było potrzeby nagrywania
Dziękuję, że wrócił Pan do nagrywania, zdaję maturę z historii sztuki nie mając tego przedmiotu w szkole, w internecie mało jest osob zajmujących się tą dziedziną, które zdecydowały się udostępniać swoją wiedzę. Pana filmy bardzo pomagają mi poukładac wiedzę :)
Czekałam, dziękuję! Czasami w późniejszym wieku nabiera się apetytu na więcej, na nowe, na .. historię sztuki, pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję bardzo i wszystkiego dobrego
Ciesze sie, ze odkrylam Pana kanal. Wiedza bardzo wartosciowa glownie dla laikow do ktorych tez sie zaliczam. Subskrybuje i dziekuje.❤
Ostatnio uczyłam się z Pana wykładów do egzaminu I teraz nadal oglądam z ogromną ciekawością :D Cieszę się ,że postanowił Pan nagrywać dalej bo szczerze obejrzałam większość wykładów i zaraz by mi zabrakło materiału do oglądania :)
Super akurat na egzamin ze sztuki nowożytnej w Polsce ! ;)
Trzymam kciuki za sukces na egzaminie!
Super wyklad bardzo dziekuje
Rewelacyjnie się Pana słucha 😁
Niezwykle ciekawy wykład !!! Bardzo dziękuję za możliwość poznania historii sztuki, która zawsze interesowala mnie ( jestem po studiach ścisłych). Bylam również słuchaczką Pana zajęć z uczniami, dla mnie - laika - bardzo rozwijających :) Serdecznie pozdrawiam, życząc, by Pańskie wykłady z historii sztuki miały również wersję książkową !!!
Przyjemność!!❤❤
Super wykład 🎉❤
Świetna jakość audio
Można by zrobić coś o pracach Santi Gucciego dość obszerny temat 😍
Oczywiście wkrótce będzie odcinek poświęcony S. Gucciemu, póki co, jest jeszcze sporo materiału do zaprezentowania.
Panie profesorze, czy w polskiej sztuce występuje tzw. transi?
Myślę, że nie ma żadnego tego typu nagrobka w Polsce czasów średniowiecza (XIV - XV w.), również w wieku XVI nie ma ani jednego zabytku. Podobieństwo do francuskich nagrobków transi dostrzec można chyba jedynie w nagrobku Łukasza Opalińskiego (zm. 1662) w krypcie kościoła w Końskowoli. Niewykluczone, że figura zmarłego w stanie rozkładu powstała po 1676 r.
@ dziękuję bardzo