Następna zapomniana dzielnica przez ciebie to Targówek Dzielnica dzieli się na dwie części: mieszkaniową (Bródno, Targówek Mieszkaniowy i Zacisze) oraz przemysłową (Targówek Fabryczny). Około 30% powierzchni dzielnicy zajmują tereny zielone, m.in. Lasek Bródnowski, park Bródnowski i park „Wiecha“ oraz liczne ogródki działkowe we wschodniej części dzielnicy. Targówek graniczy: od zachodu z dzielnicą Praga-Północ od północy z dzielnicą Białołęka od wschodu z dzielnicą Rembertów oraz miastami Ząbki i Marki w powiecie wołomińskim od południa z dzielnicą Praga-Południe. Według Miejskiego Systemu Informacji Targówek dzieli się na: Targówek Mieszkaniowy Targówek Fabryczny Bródno Bródno-Podgrodzie Zacisze Elsnerów Utrata.
Muszę Cię rozczarować, nie ma dzielnicy "Praga". Obecnie w Warszawie są dzielnice Praga Północ i Praga Południe. Mógłbyś się stosować do tytułu filmu (mam tu na myśli nie tylko Pragę, ale również to, że poświęciłeś cały pierwszy punkt Muranowowi, który nie jest dzielnica, co sam Przyznałeś).
Ani to wywiad, ani super. Bzdury opowiada. Rzeź Ochoty, wybory krolow na Woli - idiota albo pijany. A villa nowa znaczy Nowa Wieś, a nie "Nowa willa" :)..
@@kolug No tak, faktycznie, wybierano królów także na Kole (Wola). Jednak pozostałe okropne pomyłki pozostają w mocy... Mną wstrząsnęła zwłaszcza ta "rzeź Ochoty".
Jednym słowem materiał fajny ale jak już przeszedłeś na drugą stronę Warszawy wspomniałeś o Wawrze to powinieneś też wspomnieć o Targówku Bródnie Białołęce jest jeszcze Tarchomin .
Łał. Świetny widok, uwielbiam poznawać nowe miejsca 👍 Świetny film 👍👋 Bravo 👋 I mam nowy film ze spaceru po mieście 😊 Z poważaniem DJ Janusz z Warszawy 🇵🇱😘🎶🎵🙏✋
No kolego dzisiaj mogę ci sporo zarzucić że niezbyt dobrze się przygotowałeś Warszawska Praga słynie z Bazarku Różyckiego i Stadionu 10lecia Stadion Dziesięciolecia - wielofunkcyjny stadion piłkarsko-lekkoatletyczny w Warszawie, istniejący w latach 1955-2008. Był obiektem olimpijskim z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej oraz 8-torową bieżnią lekkoatletyczną o długości 400 metrów.
Następna dzielnica Historyczna to Białołęka . Zapomniałeś wspomnieć o tych czterech historycznych dzielnicach a powinieneś bo ich historia jest ciekawa . Wieś szlachecka Biała Łęka w 1580 znajdowała się w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[4]. Podczas potopu szwedzkiego na polach prawobrzeżnej Warszawy - w tym obecnej Białołęki - w dniach 28-30 lipca 1656 stoczono jedną z bitew z wojskami szwedzkimi i brandenburskimi. W dniu 25 lutego 1831 rozegrała się jedna z bitew powstania listopadowego, określana jako bitwa pod Białołęką. W okresie międzywojennym jedynym terenem obecnej Białołęki znajdującym się w granicach Warszawy było osiedle Różopol. W 1951 grupa wsi (w tym Białołęka) została przyłączona do Warszawy. Granicznymi osiedlami znajdującymi się wtedy w granicach Warszawy były: Nowodwory, Winnica, Dąbrówka Szlachecka, Dąbrówka Grzybowska, Brzeziny Nowe, Choszczówka, Białołęka Dworska i Białołęka Szlachecka. W 1962 oddano do użytku obecny Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka[5]. W 1976 do Warszawy włączono kolejne wsie; północno-wschodnia granica miasta uzyskała obecny przebieg. W 1994 osiedle Białołęka dało nazwę nowej gminie Warszawa-Białołęka. Pod względem powierzchni gmina sytuowała się na trzecim miejscu pośród 11 gmin warszawskich (ok. 15% powierzchni miasta). W 2002 zmieniono podział terytorialny Warszawy, likwidując gminy i zastępując je dzielnicami. W 2017 zakończono na osiedlu Tarchomin budowę wielkopowierzchniowego centrum handlowego Galeria Północna[6].
Historia Warszawy tak prawej strony jak i lewej jest ciekawa i nie można tu mówić tylko o np. Mokotowie i jego Mordorze bo mordor to skupisko korporacji i myślę że nie wiele to ludzi interesuje jak już coś robisz to pokaż Historię dzielnic a nie to że w danej dzielnicy rządzi Korpo
Nie przygotowałeś się należycie. Zapoznaj się z historią Warszawy, ale zrób to jak należy. Porozmawiaj z warszawiakami z dziada-pradziada. Przedstawiaj informacje tylko sprawdzone, bo niestety nie uniknąłeś błędów. W 1:13 minucie mówisz o powstaniu Bielan w 1994 roku i jest to nieprawda. Mieszkałem na Bielanach w 1959 roku, zaś dalej były Młociny. Pozdrawiam
Następne Warszawskie Powiśle o tej dzielnicy zapomniałeś a szkoda . Rozwijająca się dzielnica Powiśle, tak jak sąsiedni Solec, pełna jest niezależnych galerii i sklepów w stylu retro. Tętniące życiem bistra przyciągają młodych profesjonalistów, a latem wzdłuż popularnej promenady nad rzeką pełno jest barów i mobilnych stoisk gastronomicznych. Z dachu Biblioteki Uniwersyteckiej roztacza się widok na Wisłę, a niezwykle nowoczesne Centrum nauki Kopernik obejmuje interaktywne wystawy i planetarium.
Następna dzielnica to Bródno Początki Bródna sięgają IX - X wieku, gdy na terenie obecnego Lasu Bródnowskiego powstał warowny gród, jeden z trzech na terenie obecnej Warszawy. Nazwa pochodzi od przepływającej w pobliżu rzeki Brodni. W XVI wieku istniała już królewska wieś Bródno, zaś w 1570 roku odnotowano 11 włók nieoczynszowanych i jeden łan wójtowski[3]. W 1580 wieś znajdowała się w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[4]. W XVII wieku na Bródnie założono dwunastołanowy folwark, istniały także dwa młyny i dwie karczmy. Kres szybkiemu rozwojowi Bródna przyniósł potop szwedzki i trwająca trzy dni bitwa w okolicach Bródna (28-30 lipca 1656). W 1743 żydowscy osadnicy rozpoczęli chowanie na Bródnie swoich zmarłych w miejscu, w którym później, po uzyskaniu przywileju królewskiego, powstał cmentarz żydowski[5]. Ponowny rozwój Bródna miał miejsce w II połowie XIX wieku, gdy uruchomiono linię Kolei Nadwiślańskiej i otwarto stację Praga (1875 r.). W roku 1880 na Bródnie odnotowano 360 domów i 960 mieszkańców. W roku 1884 pomiędzy szosą białołęcką (ul. I.J. Odrowąża), drogą do Starego Bródna (ul. św. Wincentego) a cmentarzem żydowskim, na terenach należących do wojska i szpitala św. Ducha, założono cmentarz Bródnowski. Zajął on miejsce nieużytków, poligonu i rozległych wyrobisk piasku i gliny. Pod koniec XIX wieku na terenach dawnych dóbr bródnowskich powstał folwark należący do Szpitala św. Ducha oraz kilka nowych kolonii mieszkalnych: Zacisze (z dóbr Zygmunta Jórskiego), Elsnerów (z dóbr Józefa Elsnera), Drewnica i Pustelnik. Wiosną 1917 katastrofalna powódź sprawiła, że Pelcowizna i Nowe Bródno zostało zalane[6]. Przy brukowanym kamieniem polnym odcinku ul. Wysockiego znajduje się pomnik „Cudu nad Wisłą”, ufundowany przez mieszkańców dzielnicy w 1925 roku[7]. Po agresji Niemiec na Polskę zabudowa Nowego Bródna została w znacznym stopniu zniszczona w dniach 10-11 września w wyniku nalotów Luftwaffe, zabudowania zostały zbombardowane, a ludność ukrywająca się terenie cmentarza ostrzelana z lecących nisko samolotów[8]. Zdjęcia zniszczonej dzielnicy zostały wykonane przez amerykańskiego dokumentalistę Juliena Bryana. W latach 60. planowano wybudowanie osiedli oraz parku (zrealizowanego aczkolwiek mniejszego), m.in. duże centrum handlowo-kulturalne (miejsce zajmowane obecnie przez kościół św. Włodzimierza przy Kondratowicza), a zamiast bloków przy Poborzańskiej park. Plany m.in. opisano w książce “Praga Północ 1964-1968″[9]. Osiedle nabrało obecnego kształtu w latach 70., którego projekt przygotowano i zaakceptowano 29 maja 1961 roku. Bloki wzniesiono według planów J. Szuleckiej i J. Stanisławskiego. W 1973 rozpoczęto budowę Szpitala Bródnowskiego (ukończoną w latach 1980-1984), podczas budowy w 1977 odnaleziono armatę przeciwpancerną wz. 36, która jest eksponowana w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na Bródnie znajduje się ostatnie w Warszawie Państwowe Gospodarstwo Rolne działające pod nazwą PGR Bródno Sp. z o.o..
Następna zapomniana dzielnica przez ciebie to Targówek
Dzielnica dzieli się na dwie części: mieszkaniową (Bródno, Targówek Mieszkaniowy i Zacisze) oraz przemysłową (Targówek Fabryczny). Około 30% powierzchni dzielnicy zajmują tereny zielone, m.in. Lasek Bródnowski, park Bródnowski i park „Wiecha“ oraz liczne ogródki działkowe we wschodniej części dzielnicy.
Targówek graniczy:
od zachodu z dzielnicą Praga-Północ
od północy z dzielnicą Białołęka
od wschodu z dzielnicą Rembertów oraz miastami Ząbki i Marki w powiecie wołomińskim
od południa z dzielnicą Praga-Południe.
Według Miejskiego Systemu Informacji Targówek dzieli się na:
Targówek Mieszkaniowy
Targówek Fabryczny
Bródno
Bródno-Podgrodzie
Zacisze
Elsnerów
Utrata.
O dzięki za informacje o mojej dzielnicy
1:44 to stacja kolejowa Bielany Wrocławskie pod Wrocławiem... 😂
No właśnie się zastanawiałem gdzie na Bielanach taki budynek jest?
Miałem pisać ale widzę że jest to nie będę spamował. Swoją drogą linia kolejowa przez Bielany Wrocławskie właśnie przechodzi rewitalizację.
instablaster.
A w 1:39 jest knajpa we wsi Bielany koło Sokołowa Podlaskiego. :-)
Koniecznie musisz poćwiczyć płynne czytanie. Sorki,ale to przeszkadza.
To reupload filmu z 2017-2018
Muszę Cię rozczarować, nie ma dzielnicy "Praga". Obecnie w Warszawie są dzielnice Praga Północ i Praga Południe. Mógłbyś się stosować do tytułu filmu (mam tu na myśli nie tylko Pragę, ale również to, że poświęciłeś cały pierwszy punkt Muranowowi, który nie jest dzielnica, co sam Przyznałeś).
też mnie to zakuło
Grochów, nie Praga-Południe
Praga, nie Praga-Północ
:)
Super film.
Super wywiad. Pozdrawiam
Ani to wywiad, ani super. Bzdury opowiada. Rzeź Ochoty, wybory krolow na Woli - idiota albo pijany. A villa nowa znaczy Nowa Wieś, a nie "Nowa willa" :)..
@@alh6255 akurat co do tych wyborów królów to prawda, były tak pola elekcyjne
@@kolug No tak, faktycznie, wybierano królów także na Kole (Wola). Jednak pozostałe okropne pomyłki pozostają w mocy... Mną wstrząsnęła zwłaszcza ta "rzeź Ochoty".
Super kanał wczoraj poznałem nagrywaj dalej!
Jednym słowem materiał fajny ale jak już przeszedłeś na drugą stronę Warszawy wspomniałeś o Wawrze to powinieneś też wspomnieć o Targówku Bródnie Białołęce jest jeszcze Tarchomin .
Łał. Świetny widok, uwielbiam poznawać nowe miejsca 👍
Świetny film 👍👋 Bravo 👋
I mam nowy film ze spaceru po mieście 😊
Z poważaniem DJ Janusz z Warszawy 🇵🇱😘🎶🎵🙏✋
Słoiczku, wszystkich dzielnic dlaczego nie ma w zestawieniu ?
xDDDDDDD
bo kurwa nie nadęta warszaffko
Jesteś najlepszym jutuberem z ciekawostkami
No kolego dzisiaj mogę ci sporo zarzucić że niezbyt dobrze się przygotowałeś Warszawska Praga słynie z Bazarku Różyckiego i Stadionu 10lecia
Stadion Dziesięciolecia - wielofunkcyjny stadion piłkarsko-lekkoatletyczny w Warszawie, istniejący w latach 1955-2008. Był obiektem olimpijskim z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej oraz 8-torową bieżnią lekkoatletyczną o długości 400 metrów.
Przygotuj drugą cześć o dzielnicach których nie przedstawiłeś...
A to nie była rzeź Woli?
Następna dzielnica Historyczna to Białołęka . Zapomniałeś wspomnieć o tych czterech historycznych dzielnicach a powinieneś bo ich historia jest ciekawa .
Wieś szlachecka Biała Łęka w 1580 znajdowała się w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[4].
Podczas potopu szwedzkiego na polach prawobrzeżnej Warszawy - w tym obecnej Białołęki - w dniach 28-30 lipca 1656 stoczono jedną z bitew z wojskami szwedzkimi i brandenburskimi.
W dniu 25 lutego 1831 rozegrała się jedna z bitew powstania listopadowego, określana jako bitwa pod Białołęką.
W okresie międzywojennym jedynym terenem obecnej Białołęki znajdującym się w granicach Warszawy było osiedle Różopol.
W 1951 grupa wsi (w tym Białołęka) została przyłączona do Warszawy. Granicznymi osiedlami znajdującymi się wtedy w granicach Warszawy były: Nowodwory, Winnica, Dąbrówka Szlachecka, Dąbrówka Grzybowska, Brzeziny Nowe, Choszczówka, Białołęka Dworska i Białołęka Szlachecka.
W 1962 oddano do użytku obecny Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka[5].
W 1976 do Warszawy włączono kolejne wsie; północno-wschodnia granica miasta uzyskała obecny przebieg.
W 1994 osiedle Białołęka dało nazwę nowej gminie Warszawa-Białołęka. Pod względem powierzchni gmina sytuowała się na trzecim miejscu pośród 11 gmin warszawskich (ok. 15% powierzchni miasta).
W 2002 zmieniono podział terytorialny Warszawy, likwidując gminy i zastępując je dzielnicami.
W 2017 zakończono na osiedlu Tarchomin budowę wielkopowierzchniowego centrum handlowego Galeria Północna[6].
Rzeż Woli, nie Ochoty, człowieku! Nie kompromituj się. A pola elekcyjne były zupelnie gdzie indziej - po drugiej stronie Wisły. Bałwan.
Nie wiesz o co chodzi, to nie poprawiaj, patafianie.
Za ten materiał od Mnie masz łapkę i oby tak dalej. Mam nadzieję że następny materiał będzie warty już suba
suprer,zwiezle i na temat.
Historia Warszawy tak prawej strony jak i lewej jest ciekawa i nie można tu mówić tylko o np. Mokotowie i jego Mordorze bo mordor to skupisko korporacji i myślę że nie wiele to ludzi interesuje jak już coś robisz to pokaż Historię dzielnic a nie to że w danej dzielnicy rządzi Korpo
Nie przygotowałeś się należycie. Zapoznaj się z historią Warszawy, ale zrób to jak należy. Porozmawiaj z warszawiakami z dziada-pradziada. Przedstawiaj informacje tylko sprawdzone, bo niestety nie uniknąłeś błędów. W 1:13 minucie mówisz o powstaniu Bielan w 1994 roku i jest to nieprawda. Mieszkałem na Bielanach w 1959 roku, zaś dalej były Młociny. Pozdrawiam
tych pomylek jest od groma, łacznie z taka kompromitacja, jak Rzeź Ochoty (a nie Woli) czy informacja, ze pola elekcyjne były na Woli.
To prawda. Bykówvjesr od groma. Nawet w części o Żoliborzu, pokazuje stadion Polonii, który jest na Muranowie czyli w Śródmieściu
Zrób taki odcinek o Dzielnicach Gdańska
Mokotowo się kiedyś nazywał Mokotów.Pozdro!
Te reklamy co chwila utrudniają oglądanie 😕
zabrakło Sosnowca🤣👍😎
Zrób odcinek o dzielnicach Katowic
Następne Warszawskie Powiśle o tej dzielnicy zapomniałeś a szkoda .
Rozwijająca się dzielnica Powiśle, tak jak sąsiedni Solec, pełna jest niezależnych galerii i sklepów w stylu retro. Tętniące życiem bistra przyciągają młodych profesjonalistów, a latem wzdłuż popularnej promenady nad rzeką pełno jest barów i mobilnych stoisk gastronomicznych. Z dachu Biblioteki Uniwersyteckiej roztacza się widok na Wisłę, a niezwykle nowoczesne Centrum nauki Kopernik obejmuje interaktywne wystawy i planetarium.
Powiśle nie jest dzielnicą lecz osiedlem w Śródmieściu.
Leszno i muranow to Wola byku
Bemowo is The Best
Czyli warszawa składa się z samych wiosek 🤔 stolica 😄 zrób taki odcinek o Krakowie
W Krakowie też są Bielany...
Krakow tez sklada sie z samych byłych wsi, kolego.
Następna dzielnica to Bródno
Początki Bródna sięgają IX - X wieku, gdy na terenie obecnego Lasu Bródnowskiego powstał warowny gród, jeden z trzech na terenie obecnej Warszawy. Nazwa pochodzi od przepływającej w pobliżu rzeki Brodni.
W XVI wieku istniała już królewska wieś Bródno, zaś w 1570 roku odnotowano 11 włók nieoczynszowanych i jeden łan wójtowski[3]. W 1580 wieś znajdowała się w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[4].
W XVII wieku na Bródnie założono dwunastołanowy folwark, istniały także dwa młyny i dwie karczmy. Kres szybkiemu rozwojowi Bródna przyniósł potop szwedzki i trwająca trzy dni bitwa w okolicach Bródna (28-30 lipca 1656). W 1743 żydowscy osadnicy rozpoczęli chowanie na Bródnie swoich zmarłych w miejscu, w którym później, po uzyskaniu przywileju królewskiego, powstał cmentarz żydowski[5].
Ponowny rozwój Bródna miał miejsce w II połowie XIX wieku, gdy uruchomiono linię Kolei Nadwiślańskiej i otwarto stację Praga (1875 r.). W roku 1880 na Bródnie odnotowano 360 domów i 960 mieszkańców. W roku 1884 pomiędzy szosą białołęcką (ul. I.J. Odrowąża), drogą do Starego Bródna (ul. św. Wincentego) a cmentarzem żydowskim, na terenach należących do wojska i szpitala św. Ducha, założono cmentarz Bródnowski. Zajął on miejsce nieużytków, poligonu i rozległych wyrobisk piasku i gliny. Pod koniec XIX wieku na terenach dawnych dóbr bródnowskich powstał folwark należący do Szpitala św. Ducha oraz kilka nowych kolonii mieszkalnych: Zacisze (z dóbr Zygmunta Jórskiego), Elsnerów (z dóbr Józefa Elsnera), Drewnica i Pustelnik. Wiosną 1917 katastrofalna powódź sprawiła, że Pelcowizna i Nowe Bródno zostało zalane[6].
Przy brukowanym kamieniem polnym odcinku ul. Wysockiego znajduje się pomnik „Cudu nad Wisłą”, ufundowany przez mieszkańców dzielnicy w 1925 roku[7].
Po agresji Niemiec na Polskę zabudowa Nowego Bródna została w znacznym stopniu zniszczona w dniach 10-11 września w wyniku nalotów Luftwaffe, zabudowania zostały zbombardowane, a ludność ukrywająca się terenie cmentarza ostrzelana z lecących nisko samolotów[8]. Zdjęcia zniszczonej dzielnicy zostały wykonane przez amerykańskiego dokumentalistę Juliena Bryana.
W latach 60. planowano wybudowanie osiedli oraz parku (zrealizowanego aczkolwiek mniejszego), m.in. duże centrum handlowo-kulturalne (miejsce zajmowane obecnie przez kościół św. Włodzimierza przy Kondratowicza), a zamiast bloków przy Poborzańskiej park. Plany m.in. opisano w książce “Praga Północ 1964-1968″[9].
Osiedle nabrało obecnego kształtu w latach 70., którego projekt przygotowano i zaakceptowano 29 maja 1961 roku. Bloki wzniesiono według planów J. Szuleckiej i J. Stanisławskiego. W 1973 rozpoczęto budowę Szpitala Bródnowskiego (ukończoną w latach 1980-1984), podczas budowy w 1977 odnaleziono armatę przeciwpancerną wz. 36, która jest eksponowana w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Na Bródnie znajduje się ostatnie w Warszawie Państwowe Gospodarstwo Rolne działające pod nazwą PGR Bródno Sp. z o.o..
kiedyś mieszkałem na Pradze
A gdzie ursynów było o wilanowie a ursynów pominięty zrobisz druga cześć gdzie dasz wszystkie inne dzielnice których nie było ciekawie się tego słucha
Na Bielanach studiowałem...
Proszę łódź
Odcinek żeby zrobić o dzielnicach Poznania ciekawostki.
Zapomniałeś kilku dzielnic :D heheh
A rembertow ?!
Na miniaturce blok z mojego osiedla jest lol
A gdzie Grochow , Kamionek . Goslawek, Goclaw ....?
Lubię cię słuchać ale tutaj nie popisałeś się a szkoda
Super to wyjaśniłeś bo praga leży po prawej stronie Wisły może że Rosyskie wojska tam czekali jak lewa strona się wykrwawiała!!!!!
Witam
A gdzie Międzylesie i Falenica ?
To nie jest WWA
@@Kammo08 to jest Warszawa, ale Międzylesie i Falenica to nie dzielnice, a osiedla. Międzylesie i Falenica to Wawer
Merytorycznie słabo. Zdjęcia z nic nie znaczących peryferii dzielnic i non stop się powtarzają.
A Targówek? Jakość filmu dno ,a prowadzący jeszcze bardziej
Legia i Polonia na Śródmieściu...
Tak nie bardzo bo stadion Legii znajduje się na Mokotowie
Ujazdów to jeszcze Śródmieście.
Wprawdzie Wola i Ochota, ale Bródno i Włochy...
Warszawa tożydowskie miasto
Przepraszam, ale fatalnie wymawiasz niemieckie ö
Tu nigdzie nie ma o umlaut.
@@Arpa61 Boernerowo, jeżeli nie czytasz po niemiecku, to jest to wymowa Bernerowo, a nie wymawia się literalnie B-o-e-rnerowo
Mieszkałem 33 lata na Muranowie i znam te osiedle jak własną kieszeń..
I co jestes polonista ?
@@lolmaniacy na Muranowie duzo Legionistów.
TO osiedle, nie "te".
Zoliborz powinien zmienić nazwę na Kaczygród
Dlatego się mówi że Warszawa to jest duża wiocha 😜😁🤭
mały siusiaczek uwiera?
Dużo osób z Poznania przyjeżdża do Warszawy by pierwszy raz metrem sie przejechać😂