Cudaczki to prawdziwe cudaki i to pewne siebie , nie straszny jest im nikt . Mam dwie sztuki i potrafi wyskoczyć do glonojada bo mu stoi na drodze 😂 Warto wspomnieć że ciężko znosi wyższe temperatury . Jej metabolizm wówczas przyśpiesza co oznacza że ma większe zapotrzebowanie na pokarm. Jeśli w akwarium jego nie dostanie to umiera z głodu ! - to prawdopodobnie właśnie dzieje się kiedy mówisz o chorobie a w rzeczywistości w wielu akwariach umiera z głodu. Pozdrawiam serdecznie 🌿 👍🏼
Cześć Magda. Faktycznie Cudaki są nieustraszone i takie glonojady, kiryski czy kosiarki są im niestraszne :) Oczywiście dobrze z nimi żyją tylko lubią się nieco czasami podroczyć ;) Pozdrawiam! :)
Cześć Piotrek! Już czaję się na zrobienie filmu o dyskowacach ze 2 miesiące...ale czekam aż akwarium, w którym się znajduje będzie gotowe do zrobienia ujęć...zatem będzie poradnik i o nich ale to może w styczniu. Pozdrawiam! :)
To nie jest przylga chińska lecz przylga siatkowana (Sewelia lineolata). Przylga chińska to nieco inny gatunek. I faktycznie bardziej wymagająca i lubiąca chłodną wodę. Przylga siatkowana doskonale sobie za to radzi nawet w 25 stopniach...
No właśnie tutaj cenna informacja że przylga działa na 16 stopniach. A biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu to wiadomo co akwaryście chodzi po głowie. Przejście na zbiornik bez grzałki. I teraz zakładając że w zimie w domu w nocy temperatura spada np. do 18 stopni to właśnie mamy idealny przykład. Bo wcale nie jest tak dobrze z ekipą sprzątającą w niskich temperaturach i ogólnie z rybami do takich temperatur. Trzeba się trochę naszukać. Dwa ... nie każdy dysponuje zbiornikiem ponad 200 litrowym a o kolosach rzędu 400-700 litrów to już rzadkość wśród domowych akwarystów (więc o rybach stawowych rzędu 20 cm długości to nie będę nawet myślał). Ale tak normalnie do sprawy podchodząc to: - przylga chińska, - kardynałek chiński, - niektóre odmiany danio, - z rarytasów np. Elassoma Gilberti (wg amerykańskiej nazwy Gulf Coast Pygmy Sunfish ... żeby było tak po ichniemu bo to ryba z Florydy, czasem jest tez pod nazwą American Badis). Da się to kupić jak się poszuka. Znam 2 hodowców co na pewno mają na stanie. - Badis Dario Dario. Można coś dorzucić na strefę górną akwarium, żeby było widać że coś więcej pływa wyżej. - Gupiki wytrzymują 18 stopni tylko wiadomo jak jest z tymi rybami, osobiście wolę ich nie mieć lub od biedy hodować same samce. Podobnie Platki. - Razbora Erythromicron - Błyszczek tęczowy - Srebrzyk fiołkowy Cyprinella Lutrensis W tej wymienionej konfiguracji jest szansa że nam się te ryby nie pozabijają i jeśli będzie to akwarium dojrzałe i częściowo mocno zarośnięty zbiornik to jest szansa nawet na potomstwo z warunkach akwarium ogólnego. Niektóre z wymienionych ryb to nawet przy 15 stopniach dają radę a rozmiarowo bez problemu w akwarium o długości 60-90 cm sobie poradzą. To są wszystko rybki tzw. mniejsze. Przylga w tym całym zestawieniu będzie największą rybą w akwarium. Jak chodzi o rozmnażanie ryb to bym na pewno nie pchał do takiego zbiornika kirysków. Zjedzą każdą opadającą ikrę. Bo jeszcze właśnie Kirysek CW010 Gold Laser do niskich temperatur się właśnie nadaje. Wiadomo, z ekipy sprzątającej jeszcze ślimaki też mogą żyć w chłodzie, ale osobiście unikam ślimaków i wolę ich po prostu nie mieć. Oczywiście sprawę takiego zbiornika też trzeba przemyśleć w drugą stronę żeby nie padły te ryby jak mamy stopni 40 na zewnątrz. Też jest ciekawy temat z roślinnością w 18 stopniach bo jak się okazuje nie wszystko rośnie w takich warunkach i tu też trzeba uważać. Z całej tej masy roślin to na pewno niskie temperatury dobrze znosi: Eleoharis parwula, Ludwigia Repens, Rotala rotundifolia, Grzybieńczyk Tajwański, Mały i duży Heniek, czyli Hemiantus. Pozdrawiam
Dopisując jeszcze coś do własnej wypowiedzi to z ryb jeszcze można poszukać Jardanella floridae. To też ryba z biotopu tej Elassomy. Wymiar około 5 cm i żywi się glonami, więc powiedzmy że pasuje do całości. Z tego co Damian Lewiński opowiadał, a jest ekspertem w akwarystyce, to mówił że jeszcze "Wszystkie Proporczykowce i Zagrzebki w niższych temperaturach dłużej żyją." To cytat z jego wypowiedzi. Z roślin natomiast to trzeba poszukać. Niektóre sklepy podają w jakich temperaturach dana roślina rośnie. Tyle że oczywiście brak filtra na stronie który by nas satysfakcjonował więc pozostaje ręczne grzebanie jak leci po alfabecie. Coś czuję że jeszcze by się znalazło kilka roślin. Popularna Moczarka Kanadyjska i tzw. skrzyp jak to dawniej się mówiło bez problemu znoszą niskie temperatury, ale oczywiście .... szukamy czegoś ciekawszego. Oczywiście - fachowcy zaraz powiedzą że mamy tu kompletnie pomieszane biotopy i kontynenty. Ale w praktyce tym bym się tak zbytnio nie przejmował. Ważniejsze parametry to wielkość ryby, agresywność (i terytorializm), właściwy dobór temperatur i wiedza o preferowanej strefie w której żyje. Woda żeby pasowała czyli w okolicach pH7 i wystarczy. Pamiętajmy żeby specjalnie nie przerybiać zbiornika, bo tłok w akwarium też rybom nie służy, poza tym sprawy estetyczne też mają znaczenie w akwarystyce, nawet mając zwykłe ryby i zwykłe rośliny pasuje o tym pamiętać i może wysilić trochę umysł czasem nad wystrojem zbiornika. Dobrze pamiętać że jak się ma ryby które preferują żywy pokarm to żeby go jednak dostały i żeby to nie sprowadziło się do "100 potraw z ziemniaka" bo o problemy wtedy sami się prosimy.
Hm rybka fajna i się podoba ale odnośnie sprzątania w akwarium no nie ma najmniejszych szans z otoskiem bądź kosiarką ona w sprzątaniu glonów jest hmmm bardziej woli pastylki mięsne tak jak stary dobry zbrojnik :p
Z przyjemnością poznałam cudaczka, super👍👍👍😊😊😊
Pozdrawiam ciepkutko😊🌸🌸🌸
Cudaczki to prawdziwe cudaki i to pewne siebie , nie straszny jest im nikt . Mam dwie sztuki i potrafi wyskoczyć do glonojada bo mu stoi na drodze 😂
Warto wspomnieć że ciężko znosi wyższe temperatury . Jej metabolizm wówczas przyśpiesza co oznacza że ma większe zapotrzebowanie na pokarm. Jeśli w akwarium jego nie dostanie to umiera z głodu ! - to prawdopodobnie właśnie dzieje się kiedy mówisz o chorobie a w rzeczywistości w wielu akwariach umiera z głodu. Pozdrawiam serdecznie 🌿 👍🏼
Cześć Magda. Faktycznie Cudaki są nieustraszone i takie glonojady, kiryski czy kosiarki są im niestraszne :) Oczywiście dobrze z nimi żyją tylko lubią się nieco czasami podroczyć ;) Pozdrawiam! :)
A to jak się powinno je karmić w takiej sytuacji? Zwiększać porcje, karmić częściej?
@@elgeneralissimus Tak , powinno karmić się częściej
Your tanks and fish are very nice to look at. Unique fish, best regards in 2025.🎉
Bardzo fajna rybka 🐟👍👍👍👍
Super odcinek😊 miło się ogląda 😊 pozdrawiam serdecznie 😁👍
Fantastic aquarium 🐟🐟😊
Interesting and entertaining video 😍💟💟🌷 nice sharing my friend
Hej Maniek 😊 Fajny i ciekawy ten Cudaczek 😉 Nazwa do niego pasuje idealnie 😁 Świetny film 🎞️👍 pozdrowionka z Wrocławia
Kamil
Wspaniala ryba - wzor i kolory cudowne! 👍👍😊😊
Super filmik mój przyjacielu lubię takie klimaty 🌞👌😊
Fajna i ciekawa rybka 😂
Czekam na filmik o paletach pozdrawiam 😂
Cześć Piotrek! Już czaję się na zrobienie filmu o dyskowacach ze 2 miesiące...ale czekam aż akwarium, w którym się znajduje będzie gotowe do zrobienia ujęć...zatem będzie poradnik i o nich ale to może w styczniu. Pozdrawiam! :)
No fajna rybka 👍🙂
Fantastic✔️
Está bien, chico 😎💪
Cześć, siemanko, guten morgen :)
To nie jest przylga chińska lecz przylga siatkowana (Sewelia lineolata). Przylga chińska to nieco inny gatunek. I faktycznie bardziej wymagająca i lubiąca chłodną wodę. Przylga siatkowana doskonale sobie za to radzi nawet w 25 stopniach...
Glonojad na sterydach 😅 W sumie tak ;) Dobrze się ogląda...!
No właśnie tutaj cenna informacja że przylga działa na 16 stopniach. A biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu to wiadomo co akwaryście chodzi po głowie. Przejście na zbiornik bez grzałki. I teraz zakładając że w zimie w domu w nocy temperatura spada np. do 18 stopni to właśnie mamy idealny przykład. Bo wcale nie jest tak dobrze z ekipą sprzątającą w niskich temperaturach i ogólnie z rybami do takich temperatur. Trzeba się trochę naszukać. Dwa ... nie każdy dysponuje zbiornikiem ponad 200 litrowym a o kolosach rzędu 400-700 litrów to już rzadkość wśród domowych akwarystów (więc o rybach stawowych rzędu 20 cm długości to nie będę nawet myślał). Ale tak normalnie do sprawy podchodząc to:
- przylga chińska,
- kardynałek chiński,
- niektóre odmiany danio,
- z rarytasów np. Elassoma Gilberti (wg amerykańskiej nazwy Gulf Coast Pygmy Sunfish ... żeby było tak po ichniemu bo to ryba z Florydy, czasem jest tez pod nazwą American Badis). Da się to kupić jak się poszuka. Znam 2 hodowców co na pewno mają na stanie.
- Badis Dario Dario.
Można coś dorzucić na strefę górną akwarium, żeby było widać że coś więcej pływa wyżej.
- Gupiki wytrzymują 18 stopni tylko wiadomo jak jest z tymi rybami, osobiście wolę ich nie mieć lub od biedy hodować same samce. Podobnie Platki.
- Razbora Erythromicron
- Błyszczek tęczowy
- Srebrzyk fiołkowy Cyprinella Lutrensis
W tej wymienionej konfiguracji jest szansa że nam się te ryby nie pozabijają i jeśli będzie to akwarium dojrzałe i częściowo mocno zarośnięty zbiornik to jest szansa nawet na potomstwo z warunkach akwarium ogólnego. Niektóre z wymienionych ryb to nawet przy 15 stopniach dają radę a rozmiarowo bez problemu w akwarium o długości 60-90 cm sobie poradzą. To są wszystko rybki tzw. mniejsze. Przylga w tym całym zestawieniu będzie największą rybą w akwarium.
Jak chodzi o rozmnażanie ryb to bym na pewno nie pchał do takiego zbiornika kirysków. Zjedzą każdą opadającą ikrę. Bo jeszcze właśnie Kirysek CW010 Gold Laser do niskich temperatur się właśnie nadaje. Wiadomo, z ekipy sprzątającej jeszcze ślimaki też mogą żyć w chłodzie, ale osobiście unikam ślimaków i wolę ich po prostu nie mieć.
Oczywiście sprawę takiego zbiornika też trzeba przemyśleć w drugą stronę żeby nie padły te ryby jak mamy stopni 40 na zewnątrz.
Też jest ciekawy temat z roślinnością w 18 stopniach bo jak się okazuje nie wszystko rośnie w takich warunkach i tu też trzeba uważać. Z całej tej masy roślin to na pewno niskie temperatury dobrze znosi: Eleoharis parwula, Ludwigia Repens, Rotala rotundifolia, Grzybieńczyk Tajwański, Mały i duży Heniek, czyli Hemiantus.
Pozdrawiam
Dopisując jeszcze coś do własnej wypowiedzi to z ryb jeszcze można poszukać Jardanella floridae. To też ryba z biotopu tej Elassomy. Wymiar około 5 cm i żywi się glonami, więc powiedzmy że pasuje do całości. Z tego co Damian Lewiński opowiadał, a jest ekspertem w akwarystyce, to mówił że jeszcze "Wszystkie Proporczykowce i Zagrzebki w niższych temperaturach dłużej żyją." To cytat z jego wypowiedzi.
Z roślin natomiast to trzeba poszukać. Niektóre sklepy podają w jakich temperaturach dana roślina rośnie. Tyle że oczywiście brak filtra na stronie który by nas satysfakcjonował więc pozostaje ręczne grzebanie jak leci po alfabecie. Coś czuję że jeszcze by się znalazło kilka roślin. Popularna Moczarka Kanadyjska i tzw. skrzyp jak to dawniej się mówiło bez problemu znoszą niskie temperatury, ale oczywiście .... szukamy czegoś ciekawszego.
Oczywiście - fachowcy zaraz powiedzą że mamy tu kompletnie pomieszane biotopy i kontynenty. Ale w praktyce tym bym się tak zbytnio nie przejmował. Ważniejsze parametry to wielkość ryby, agresywność (i terytorializm), właściwy dobór temperatur i wiedza o preferowanej strefie w której żyje. Woda żeby pasowała czyli w okolicach pH7 i wystarczy. Pamiętajmy żeby specjalnie nie przerybiać zbiornika, bo tłok w akwarium też rybom nie służy, poza tym sprawy estetyczne też mają znaczenie w akwarystyce, nawet mając zwykłe ryby i zwykłe rośliny pasuje o tym pamiętać i może wysilić trochę umysł czasem nad wystrojem zbiornika. Dobrze pamiętać że jak się ma ryby które preferują żywy pokarm to żeby go jednak dostały i żeby to nie sprowadziło się do "100 potraw z ziemniaka" bo o problemy wtedy sami się prosimy.
Dzięki Piotr za bardzo ciekawy i profesjonalny komentarz! Przypiąłem go, niech ta wiedza trafi do ludzi! Pozdrawiam! :)
Hm rybka fajna i się podoba ale odnośnie sprzątania w akwarium no nie ma najmniejszych szans z otoskiem bądź kosiarką ona w sprzątaniu glonów jest hmmm bardziej woli pastylki mięsne tak jak stary dobry zbrojnik :p
Brakuje mi info o wielkosci zbiornika..,dla stadtka
Cześć. Zazwyczaj w poradnikach nie wspominam o wielkości zbiornika... Zazwyczaj jest im większe akwarium tym lepsze :)
Muaj ntses zoo nkauj kaws li ❤🎉
Śmieci tak samo jak glonojady czy mniej? Miałem 2 zbrojniki złote i strasznie paskudziły.