Oczywiście, że należy ratować takie starocie, jeśli tylko ich stan na to pozwala. Super robota. Co do filmu z remontu kolejnej - jestem zdecydowanie na tak. Po pierwsze to doskonała nauka, a po drugie to wielka przyjemność patrzeć na Twoją pracę.
Ty nie pytaj czy kręcić tylko bierz się do pracy. Ja już czekam na film o kolejnej strugnicy. Lubię jak mówisz o tych szczegółach, używasz starych, poprawnych nazw narzedzi, połączeń. Nagrywaj więcej.
Wielki SZACUN za uratowanie jak najwięcej ze starej strugnicy!!! Kapitalne nowe czopy i instruktaż wykonywania gniazd! Świetna muza! (credits please :-) ) Koniecznie dalsze losy kolejnej starej strugnicy - choćby skrótowo! Jest zapach starego drewna...
1. Oczywiście, że trzeba ratować takie stare projekty. 2. Nagrywaj wszystko co masz pod ręką- myślę, że każdemu miło się to ogląda i dowiadujemy się fajnych rzeczy. 3. Również muzyka w filmiku do pochwalenia. Fajnie dobrana i ciekawa. Podsumowując. Chętnie zobaczę więcej Pana materiałów każdej treści. Pozdrawiam serdecznie
oczywiście, jak najbardziej, nakręć film z kolejnej realizacji. Śledzę Twoje filmy, bo również mam zajawkę na drewno. Ja jestem pasjonatem, hobbystą i dzięki Twoim realizacjom bardzo dużo się uczę, a brakuje takich szczegółów dla właśnie takich osób, które chcą posiąść wiedzę. CI, którzy mają tę wiedzę, nie dzielą się nią, a w Twoich filmach, można nabyć treści, dzięki którym faktycznie można nabyć wiedzę, tę najpotrzebniejszą, tj. postawy, jeszcze raz podkreślę podstawy stolarstwa.
Jeśli tak dalej pójdzie, będziesz musiał otworzyć muzeum strugnic :). Baardzo, baaardzo cieszę się, że tu trafiłam. Fantastyczny kanał - ciekawy, z jajem i dobrą muzyką! Czekam na kolejne filmy.
4 года назад+1
Cześć Marzena, w końcu jakaś dziewczyna ;-) Brakuje tu trochę kobitkowego spojrzenia.
Po pierwsze nie słuchaj takich ludzi, są spaczeni dzisiejszymi czasami w których nic się nie opłaca naprawiać, wszystko wyrzuca i kupuje nowe! Po drugie oczywiście, że poprosimy o filmy z naprawy kolejnej strugnicy! Ogląda się je wyśmienicie i w dodatku można się dużo nauczyć. Po trzecie, dzięki za kolejny fajny film! P.S. myślę, że na kanale masz ogromną większość pasjonatów stolarstwa, jego historii i tradycji. W tym mnie. Dla nich takie filmy!
racja. lepiej odbudować niż robić od nowa. kawał historii udało się uratować i przywrócić do życia. oglądając Twoje filmy to jak archeologia technik stolarstwa. świetnie się to ogląda.
Łukasz trafiłem przypadkiem na Twój kanał, jest świetny i pro, aż dziw bierze że masz tak mało subskrybcji... Nie jestem stolarzem a mnie zainteresowałeś bardzo mi się podoba że starasz się używać jak najmniej prądu. Mega propsy i oby jak najwięcej takich ludzi z pasją na świecie świat byłby lepszy
Wspaniałe jest to w jaki sposób odkopujesz historię takiego narzędzia...odkrywasz duszę takiego mebla/strugnicy tym bardziej że kiedyś bardziej w cenie była ręczna robota...
Łakasz, nie musisz się leczyć bo dotknęła Cię bardzo twórcza jednostka chorobowa. Za słowa o polaryzacji 10/10 👍🏼! I tak zbyr często brakuje nam, jako społeczeństwu, szacunku i choćby elementarnej dozy empatii. Chętnie zobaczę naprawę kolejnego „staruszka” bo kryje się w nich zawsze wiele ciekawostek. Pozdrawiam
Sposób na ratowanie rozpadającego się drewna. Paraloid B72 rozpuszczony w denaturacie do bardzo rzadkiej konsystencji , potem moczenie w tym roztworze rozpadającego się drewna, lub malowanie pędzlem, aż drewno przestanie chłonąc roztwór. Potem zawinąć w folię stretch, (może być zwykła spożywcza) na dobę, a następnie folię zdjąć i dobę lub dłużej (w zależności od grubości przekroju elementu) suszyć. Zamiast Paraloidu znakomicie sprawdza się przezroczysty uniwersalny klej polimerowy - wychodzi taniej, a efekt taki sam. Tym sposobem uratowałem dno od szafki , które można było palcem przebić, oraz nogi od barokowej skrzyni. Jak nie wyrzuciłeś resztek z tych nóg, to spróbuj impregnacji. Czasem można uratować tym sposobem oryginał, choć nie zawsze, bo akurat czopy w strugnicy muszą być bardzo mocne i stabilne. PS. Dlaczego denaturat jako rozpuszczalnik ? Bo aceton, lub ksylen są bardziej toksyczne, a poza tym za szybko parują i impregnacja może nie wyjść na całym przekroju. Pzdr !
W toluenie ma najlepszą penetrację, poza tym od alkoholu drewno pęcznieje kilkukrotnie mocniej niż od toluenu. Owszem, jest bardziej toksyczny, ale jak się robi w masce i przy dobrej wentylacji/na powietrzu to nie problem. Najlepszy i nietoksyczny jest poliuretanowy impregnat remmersa, tylko znacznie droższy
@@44dmt Przy małych przekrojach pęcznienie to nie problem. ale fakt, generalnie toluen lepiej penetruje. Ja jednak kiedy nie ma takiej konieczności staram się nie używać toksycznych rozpuszczalników, a jak już to tylko na otwartym powietrzu. Zamiast denaturatu można użyć bardzo czystego 99% spirytusu do rozpuszczania szelaku, ma mniej wody niż denaturat, ale trochę drożej wyjdzie. Remmersa nie używałem. Musiałbym wypróbować aby polecić. Trwałość i elastyczność żywic akrylowych znam.
Super podsunąłeś pomysł na odnowienie nóg i wymianę wczepów niestety nie mam takiej piły ale wymieniłem kliny i na razie trzyma a co do nowej strugnicy to zawsze miło się ogląda jak ktoś pracuje 😁👍
Cieszę się że nie tylko ja mam trzy takie szroty co prawda nie wydałem na nie ani grosza bo odziedziczyłem po przodkach ale mimo wszystko przetarta dębina na moją własną konstrukcję już sobie ładnie drugi rok schnie : )
Podziwiam i zazdroszczę. Talentu, samozaparcia, pasji i konsekwencji. Druga strugnica? Jak najbardziej!!! Moja niestety mi jakoś nie leży. Cholewka dlaczego jestem mańkutem!? P.S. Stara ma stara duszę. Nowa musiała by jej nabyć, a z tym długo schodzi.
13:00 nie wątpię, że są bardziej czasochłonne, ale dlaczego trudniejsze? Precyzyjne wykonanie otworu prostopadłego do deski wydaje się być łatwiejsze niż cięcie ukośne. Mógłbyś rozwinąć temat w następnych filmach
4 года назад+1
Nie jest. Jaskółki, nawet wykonane na odlew - bedą działać. Krzywe czopy potrafią zepsuć cały mebel. Mam z tym problem od zawsze - albo robię przelotowe - wtedy jest łatwiej, albo widlice albo...ekhm...frezarka (domino jest też świetne).
Wszystko mi się podoba i czekam na filmy z naprawy kolejnej strugnicy . Nie potrafię jednak "strawić" tych dziur po kołatkach . Rozumiem że nie osłabiły one drewna konstrukcyjnie ale nigdy bym nie wprowadził do domu mebla z drewnem w którym osiedliły się insekty . Chyba że po ich zagazowaniu -:))) Z zawodu jestem leśnikiem i podziwiam pańskie umiejętności i wiedzę . Osobiście lubię się grzebać w metalu . Ostatnio odrestaurowałem starą przemysłową szlifierkę trójfazową do metalu z 1959 roku firmy AEG która popracuje kolejne 60 lat albo i więcej . Teraz poluję na przemysłową wiertarkę stołową WS-15 do remontu rodem z PRL ale obawiam się czy żona mnie nie eksmituje po jej zakupie z domu bo czasami trudno te moje hobby nazwać dobrym interesem . W każdym bądź razie wydaje mi się że rozumiem pana . Pozdrawiam - :)))
4 года назад
Janko - to warsztat a nie dom :-) Chociaż...spędzam tam więcej czasu niż w domu. Kołatek w tych nogach żył z pięćdziesiąt lat temu. Nie chciałem się truć chemią a to co mogłem to potraktowałem parownicą. WS-15 trzyma cenę jak cholera! Sam bym przygarnął.
W tych starych narzędziach, strugnicach jest tyle tajemnic, historii, że warto dodać coś od siebie! Czy masz gładką podłogę w warsztacie? Ja w swojej strugnicy musiałem w tych poziomych elementach - u Ciebie nowych, wykonać wybrania w części srodkowej. Myślę, że następna "staruszka" o innej konstrukcji zasługuje na film jak wraca do świetności. Powodzenia.
Pokaz mistrzowskiego rzemiosła połączony z szacunkiem dla "starocia" , bezcenne ! Panie Łukaszu , droga którą Pan obrał jest tylko dla wielkich ! Pozdrawiam
Jasne że odcinki z następnej strugnicy były by super. Najlepiej na takie drugie video w tygodniu sobota - środa :D
4 года назад+1
Też bym tak chciał ale na ten moment to niewykonalne - potrzebny człowiek do kamery i edytowania. Jeden film tygodniowo to moje absolutne maximum. Teraz :-)
szacunek, super sprawa, sam kupilem stara strugnice ( u nas na podkarpackiej wsi nazywamy to warsztat stolarski, ot taki regionalizm) i wraz z ojcem odnowilismy do stanu uzytkowego, dlatego uwielbiam takie filmy i kanaly gdzie dobrzy ludzie daja drugie zycie rzeczom , ratuja siebie i ogladajacych od zmalpienia. Mam tylko mala zadre , mowisz ze lubisz tradycje, jestes konkretny w czynie i slowie (nieraz uzywasz mocnych slow , tak jak zreszta prawdziwy mezczyzna czasem powinien!!!!) a tu na koniec wyjechales z takim maslem ze nie chcesz sie okreslac , ze nie chcesz robic podzialow..... sorry!!!!! takie mamy czasy dzisiaj boimy sie mowic a jutro moze myslec.... innym to nie przeszkadza... poadrawiam z szacunkiem za super kanal
Takkkkkk chcemy więcej strugnic ,sam mam taki podobny ciężki przypadek i po twoich filmach dostałem mocnego kopa by wkrótce się moim przypadkiem zająć. Nie posiadam tak fajnych narzędzi ręcznych w swoim warsztacie ale myślę że to się z czasem zmieni .Skupuję od jakiegoś czasu stare dłuta ,ośniki i strugi które już w kilku pracach używam .Dzięki tobie wiem że te rzemiosło nie zginie i chwała ci za to ze znajdujesz czas i ochotę na dzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem .Pozdrawiam serdecznie .
Cześć a ja mam pytanko co wyslisz o narzędziach firmy record power? Myślę o zakupie wyrzynarki włosowej a na RUclips nic niema. Jaka jest jakość tej firmy
ja niedawno dostałem starą strugnicę w stanie zdecydowanie gorszym i chętnie obejrzałem wszystkie części związane z remontem. Czy dam radę naprawić swoją? Ciężko powiedzieć. najpierw muszę postawić warsztat, żeby mieć gdzie to zrobić... Ale nadzieja jest, a dałeś mi ją ty!
Łukaszu, gorąco Cię namawiam byś pokazywał w jaki sposób przywracasz do życia kolejną strugnicę, ponieważ jest to ogromna lekcja dla nas, Twoich widzów.
W serii przrdstawiłeś wiele etapów renowacji strugnicy i dość przejrzyście opisałeś jego budowę. Myślę, że drugi strug wymaga na tyle podobnych działań, że lepiej skupić się z filmami na czymś innym. Były już stoły, były szafki, były również kwestie techniczne, to jest narzędzia, ich użytkowanie i ostrzenie. Chętnie zobaczyłbym tworzenie od początku do końca jakiejś większej szafy, czy sekretery, tradycyjna technika wykonywania drzwi czy okien też byłaby interesująca. Rozumiem, że to zapewne zależy od zamówień klientów, ale pytasz to odpowiadam.
Mam stare sanki i wózek drzewniany do renowacji...czy jest pan w stanie takie coś odrestaurować?? Czy tylko meblami się pan zajmuje?? Poznań pozdrawia,a dokładniej Krzesinki
2 года назад
Sanki? O tym nie pomyślałem - proszę jakieś foto na maila
@ no ja akurat w trasie jestem i do domu dopiero na święta zjadę,ale poproszę syna to porobi fotki i sanek i tego wózka....wszystko jest tak stare,że pamięta czasy lat 50-tych dwudziestego wieku ,a wózek chyba i wojnę....to po moich dziadkach jeszcze jest...
Przy szukaniu informacji na temat niemieckich producentów z XIX i początku XX wieku polecam stronę Kleines Werkzeugmuseum. Herr Emmerich sam uzupełniał tam informacje o swojej firmie i zna twórcę tej strony. Może oni pomogą :) pozdrawiam!
Strugnica taka historyczna daje wiele radości zwłaszcza gdy przed rozpoczęciem pracy trzeba strugnicę odrestaurować własnymi rękoma. Oczywiście można kupić strugnicę za kilka tysięcy w sklepie internetowym ale to już nie będzie to. Tu podczas strugania podstawy, okno skandowało proszę o osłonę ten strug jest coraz bliżej i bliżej mojej delikatnej szyby, która ma ważną rolę bo jest w dwojakiej roli, łącznika świata warsztatu ze światem zewnętrznym ale też separuje te światy zapewniając ciszę izolację, cieplną, dopływ światła. Nowa stara strugnica to zapowiada się kilka bardzo fascynujących odcinków, bo przecież wielu z nas marzy by mieć strugnicę a nie zawsze są środki by kupić nową nie śmiganą Ulmia 1500 za jedyne 1500 euro :) pozostaje szukać takich wiekowych do renowacji a i tu trzeba wiedzieć jak do sprawy podejść. Pozdrowienia z Krakowa.
4 года назад
Pozdrowienia z Poznania - jesteśmy z rodzinką w Krakowie co roku i ilość kultury i historii na metr kwadratowy w tym mieście niezmiennie mnie zatyka ;-)
@ Chodzi mi o małą głębię ostrości, czyli ostrość jest, ale nie tam gdzie być powinna. Np masz kadr o głębokości ok 60-80 cm i ogniskową ustawioną tak, że ostrość masz ostrość dobrą na odcinku ok. 5-10 cm. To samo w sobie byłoby ok, gdybyś chciał skupić uwagę widza na tym właśnie fragmencie obrazu, ale kamera wyostrza w przypadkowych miejscach, przez co ostra staje się np. krawędź blatu, ale już nie Twoje dłonie czy detal, nad którym pracujesz.. Ale to uwaga tylko techniczna, bo same Twoje produkcje pod względem merytorycznym są na prawdę świetne
4 года назад
Ha! To pewnie wynika z kilku rzeczy: - nie umiem :-) - od tego trzeba zacząć - nawet jak umiem to kręcę wszystko sam i kadruję na ekraniku wielkości większego znaczka pocztowego - kręcę w ciemnościach i muszę szeroko otwierać obiektywy żeby wpuścić jak najwięcej światła, mała głębia ostrości plus tanie obiektywy plus amatorski bezlusterkowiec z przeciętnym autofocusem (oczywiście sam sobie ten sprzęt wybrałem i jestem z niego mega zadowolony ale...) - wynik to zaskakujące czasami efekty z randomową ostrością - edytuję na całkiem sporej Retinie 21,5" - w ostatnim filmie nie zauważyłem żadnego klopsa i kontrola jakości nie wykazała rażących błędów (jak dla mnie) Ciekawa dyskusja - lubię gadać na temat technikaliów foto ;-)
@ Moja przygoda z foto się zakończyła dość dawno temu i nie czuję się mocno w roli eksperta od fotografii / filmowania, piszę jako upierdliwy widz, któremu brakowało ostrości ;) Zobacz np 5:01, 6:45, 10:30, 15:44, 15:58 - ostrość jest, ale nie na kluczowych elementach kadru (dłonie, narzędzie, detal itp). Może faktycznie więcej światła albo jaśniejszy obiektyw pozwoliłyby na wydłużenie ogniskowej, a może 1-punktowy AF (o ile masz taką opcję). Dobra, kończę te marudzenie, bo pomyślisz, że się czepiam, a to nie prawda. Kanał jest super - dobra robota i duży kciuk w górę!
Jasne że robimy film z drugiej strugnicy pozdrawiam
Oczywiście, że należy ratować takie starocie, jeśli tylko ich stan na to pozwala. Super robota.
Co do filmu z remontu kolejnej - jestem zdecydowanie na tak. Po pierwsze to doskonała nauka, a po drugie to wielka przyjemność patrzeć na Twoją pracę.
Oczywiście że tak filmy z remontu kolejnej strugnicy jak najbardziej. Patrzeć jak pracujesz to czysta przyjemność 🙂
Chętnie obejrzymy film z drugiej strugnicy. I również chętnie bym i posłuchał twojego zdania na temat jej budowy . Dobry temat na kolejny odcinek
Ty nie pytaj czy kręcić tylko bierz się do pracy. Ja już czekam na film o kolejnej strugnicy. Lubię jak mówisz o tych szczegółach, używasz starych, poprawnych nazw narzedzi, połączeń.
Nagrywaj więcej.
Wielki SZACUN za uratowanie jak najwięcej ze starej strugnicy!!! Kapitalne nowe czopy i instruktaż wykonywania gniazd! Świetna muza! (credits please :-) ) Koniecznie dalsze losy kolejnej starej strugnicy - choćby skrótowo! Jest zapach starego drewna...
Jak zawsze film na wysokim poziomie👍 Czekam na relacje z renowacji kolejnej strugnicy.
To jest piękne że ratujesz stare narzędzia. Pozytywnie zakręcony mistrz stolarski. Pewnie że chcemy filmy z kolejnego remont strugnicy. Pozdrawiam
Nam się te filmy po prostu należały! Mają być z kolejnej naprawy i tyle!
Hehe😱
Nie hehe, tylko tak
1. Oczywiście, że trzeba ratować takie stare projekty.
2. Nagrywaj wszystko co masz pod ręką- myślę, że każdemu miło się to ogląda i dowiadujemy się fajnych rzeczy.
3. Również muzyka w filmiku do pochwalenia. Fajnie dobrana i ciekawa.
Podsumowując.
Chętnie zobaczę więcej Pana materiałów każdej treści.
Pozdrawiam serdecznie
I to rozumiem. Remont zawsze jest lepszą zabawą niż produkcja nówki. Więcej problemów, wiecej zagwozdek, czyli lepszą zabawa. Pozdr
Filmik z drugiej strugnicy 3x TAK
Dawaj film z naprawy strugnicy, super Ci to wychodzi i przyjemnie się ogląda. Pozdrawiam serdecznie 👍👊👌
zrobić nówkę każdy może w miarę możliwości, ale naprawić starą, piękną strugnicę to wielka sprawa. czekam na kolejny film z naprawy.
Jak najbardziej jestem za filmem z naprawy. Super się to ogląda.
oczywiście, jak najbardziej, nakręć film z kolejnej realizacji. Śledzę Twoje filmy, bo również mam zajawkę na drewno. Ja jestem pasjonatem, hobbystą i dzięki Twoim realizacjom bardzo dużo się uczę, a brakuje takich szczegółów dla właśnie takich osób, które chcą posiąść wiedzę. CI, którzy mają tę wiedzę, nie dzielą się nią, a w Twoich filmach, można nabyć treści, dzięki którym faktycznie można nabyć wiedzę, tę najpotrzebniejszą, tj. postawy, jeszcze raz podkreślę podstawy stolarstwa.
Jeśli tak dalej pójdzie, będziesz musiał otworzyć muzeum strugnic :). Baardzo, baaardzo cieszę się, że tu trafiłam. Fantastyczny kanał - ciekawy, z jajem i dobrą muzyką! Czekam na kolejne filmy.
Cześć Marzena, w końcu jakaś dziewczyna ;-) Brakuje tu trochę kobitkowego spojrzenia.
Dobra robota!
Dobrze ze w Polsce sa ludzie z takimi pasjami
Powodzenia
Czekam na kolejne filmy
(Panie) Łukaszu , podziwiam zazdroszczę i dziękuję za inspirację.
Daj spokój z panem ;-)
Po pierwsze nie słuchaj takich ludzi, są spaczeni dzisiejszymi czasami w których nic się nie opłaca naprawiać, wszystko wyrzuca i kupuje nowe! Po drugie oczywiście, że poprosimy o filmy z naprawy kolejnej strugnicy! Ogląda się je wyśmienicie i w dodatku można się dużo nauczyć. Po trzecie, dzięki za kolejny fajny film!
P.S. myślę, że na kanale masz ogromną większość pasjonatów stolarstwa, jego historii i tradycji. W tym mnie. Dla nich takie filmy!
Koniecznie zrób serię filmów z remontu tej drugiej strugnicy, tylko niechby były bardziej szczegółowe.Pozdrawiam.
super robota. Super sie oglada ibardzo z oczekiwaniem czeka co dalej sie wydarzy. Szacun za to co robisz i oby tak dalej. Pozdrawiam
Dużo nauczył mnie tata, ale od Ciebie nie nauczyłem się mniej. Więcej filmów proszę.
I kolejny ciekawy kanał do oglądania i nauki. Pozdrawiam.
Świetna robota, mam w swoim warsztacie też strugnicę, może nie tak starą ale po twoim filmie będę się musiał nią w końcu zająć. Pozdrawiam.
A jakże, kręcimy tę "nową" strugnicę!!!
racja. lepiej odbudować niż robić od nowa. kawał historii udało się uratować i przywrócić do życia. oglądając Twoje filmy to jak archeologia technik stolarstwa. świetnie się to ogląda.
Archeologia technik stolarskich🙂
Uwielbiam Twoje filmy , za klimat ,wiedzę , muzykę i fachowe nazewnictwo . Do kanonu użytkowych słów dopiszę to o żądle z 11:42 :D
Troll. Ban. Stop.
Łukasz trafiłem przypadkiem na Twój kanał, jest świetny i pro, aż dziw bierze że masz tak mało subskrybcji... Nie jestem stolarzem a mnie zainteresowałeś bardzo mi się podoba że starasz się używać jak najmniej prądu. Mega propsy i oby jak najwięcej takich ludzi z pasją na świecie świat byłby lepszy
Oooo to Teraz po obejrzeniu czekam na film z tej przedwojennej strugnicy😍😍😍😍😍😍😍
Wspaniałe jest to w jaki sposób odkopujesz historię takiego narzędzia...odkrywasz duszę takiego mebla/strugnicy tym bardziej że kiedyś bardziej w cenie była ręczna robota...
Łakasz, nie musisz się leczyć bo dotknęła Cię bardzo twórcza jednostka chorobowa. Za słowa o polaryzacji 10/10 👍🏼! I tak zbyr często brakuje nam, jako społeczeństwu, szacunku i choćby elementarnej dozy empatii. Chętnie zobaczę naprawę kolejnego „staruszka” bo kryje się w nich zawsze wiele ciekawostek. Pozdrawiam
A masz serduszko 5m2🤗
@ Bardzo dziękuję 🙂
Również oddaje głos na kolejny film o stugnicy
Żądamy filmu o drugiej strugnicy, ku pokrzepieniu stolarskich serc!!! Tylko ostrożnie bez je.....ęcia 😁👍
No słychać jak mój pusty baniak rypnął w odciąg pod sufitem ;-) W późniejszych ujęciach wskakiwałem już ostrożniej...
Moja „główna” poleciła mi Ciebie. Dobrze „zrobiła” :)
Sub i czekam na renowację drugiej strugnicy.
Pozdrawiam
Hej! Witaj w warsztacie🤗
Sposób na ratowanie rozpadającego się drewna. Paraloid B72 rozpuszczony w denaturacie do bardzo rzadkiej konsystencji , potem moczenie w tym roztworze rozpadającego się drewna, lub malowanie pędzlem, aż drewno przestanie chłonąc roztwór. Potem zawinąć w folię stretch, (może być zwykła spożywcza) na dobę, a następnie folię zdjąć i dobę lub dłużej (w zależności od grubości przekroju elementu) suszyć. Zamiast Paraloidu znakomicie sprawdza się przezroczysty uniwersalny klej polimerowy - wychodzi taniej, a efekt taki sam. Tym sposobem uratowałem dno od szafki , które można było palcem przebić, oraz nogi od barokowej skrzyni.
Jak nie wyrzuciłeś resztek z tych nóg, to spróbuj impregnacji. Czasem można uratować tym sposobem oryginał, choć nie zawsze, bo akurat czopy w strugnicy muszą być bardzo mocne i stabilne.
PS. Dlaczego denaturat jako rozpuszczalnik ? Bo aceton, lub ksylen są bardziej toksyczne, a poza tym za szybko parują i impregnacja może nie wyjść na całym przekroju.
Pzdr !
W toluenie ma najlepszą penetrację, poza tym od alkoholu drewno pęcznieje kilkukrotnie mocniej niż od toluenu. Owszem, jest bardziej toksyczny, ale jak się robi w masce i przy dobrej wentylacji/na powietrzu to nie problem. Najlepszy i nietoksyczny jest poliuretanowy impregnat remmersa, tylko znacznie droższy
@@44dmt Przy małych przekrojach pęcznienie to nie problem. ale fakt, generalnie toluen lepiej penetruje. Ja jednak kiedy nie ma takiej konieczności staram się nie używać toksycznych rozpuszczalników, a jak już to tylko na otwartym powietrzu. Zamiast denaturatu można użyć bardzo czystego 99% spirytusu do rozpuszczania szelaku, ma mniej wody niż denaturat, ale trochę drożej wyjdzie.
Remmersa nie używałem. Musiałbym wypróbować aby polecić. Trwałość i elastyczność żywic akrylowych znam.
Super podsunąłeś pomysł na odnowienie nóg i wymianę wczepów niestety nie mam takiej piły ale wymieniłem kliny i na razie trzyma a co do nowej strugnicy to zawsze miło się ogląda jak ktoś pracuje 😁👍
Ja poproszę film o kolejnej strugnicy, zdecydowanie !
Ja chętnie zobaczę regeneracje kolejnej. Pozdrawiam.
Oj i już biorę się za oglądnie, kocham twoje filmy 😁
Super, powiem szczerze też uwielbiam starocie, stare narzędzia nawet jakiś czas temu odnowiłem stary klucz francuski na tyle ile potrafiłem
Cieszę się że nie tylko ja mam trzy takie szroty co prawda nie wydałem na nie ani grosza bo odziedziczyłem po przodkach ale mimo wszystko przetarta dębina na moją własną konstrukcję już sobie ładnie drugi rok schnie : )
Niech druga strugnica się kręci ! ! ! 🖒
Fajnie się ogląda jak ktoś wie co robi. Drewno żyje.
Kolejna strugnica? Ja chcę!
Podziwiam i zazdroszczę. Talentu, samozaparcia, pasji i konsekwencji.
Druga strugnica? Jak najbardziej!!!
Moja niestety mi jakoś nie leży. Cholewka dlaczego jestem mańkutem!?
P.S.
Stara ma stara duszę. Nowa musiała by jej nabyć, a z tym długo schodzi.
To jest problem...
Powiem tak chętnie obejrzę film (filmy) z 2 strugnicy jak powstanie. Ps ze mnie tez jest konserwa pod pewnymi względami XD pozdrawiam.
Fajnie fajnie dawaj Pan więcej tego! :)
Się kręci
Mam pytanie za jaką cenę zrobił by Pan kobiłki warsztatowe?
Dobra robota!
Skąd Ty bierzesz takie perełki? I oczywiście, że robimy drugą! 🙂
Tym razem ze składu złomu - dostałem cynka i jest :-)
Chcemy i druga strugnicę! Świetne filmy kręcisz, pozdrawiam!
13:00 nie wątpię, że są bardziej czasochłonne, ale dlaczego trudniejsze? Precyzyjne wykonanie otworu prostopadłego do deski wydaje się być łatwiejsze niż cięcie ukośne. Mógłbyś rozwinąć temat w następnych filmach
Nie jest. Jaskółki, nawet wykonane na odlew - bedą działać. Krzywe czopy potrafią zepsuć cały mebel. Mam z tym problem od zawsze - albo robię przelotowe - wtedy jest łatwiej, albo widlice albo...ekhm...frezarka (domino jest też świetne).
Oczywiście z drugiej strugnicy też się filmy należą
Jak psu micha ;-)
Wszystko mi się podoba i czekam na filmy z naprawy kolejnej strugnicy . Nie potrafię jednak "strawić" tych dziur po kołatkach . Rozumiem że nie osłabiły one drewna konstrukcyjnie ale nigdy bym nie wprowadził do domu mebla z drewnem w którym osiedliły się insekty . Chyba że po ich zagazowaniu -:))) Z zawodu jestem leśnikiem i podziwiam pańskie umiejętności i wiedzę . Osobiście lubię się grzebać w metalu . Ostatnio odrestaurowałem starą przemysłową szlifierkę trójfazową do metalu z 1959 roku firmy AEG która popracuje kolejne 60 lat albo i więcej . Teraz poluję na przemysłową wiertarkę stołową WS-15 do remontu rodem z PRL ale obawiam się czy żona mnie nie eksmituje po jej zakupie z domu bo czasami trudno te moje hobby nazwać dobrym interesem . W każdym bądź razie wydaje mi się że rozumiem pana . Pozdrawiam - :)))
Janko - to warsztat a nie dom :-) Chociaż...spędzam tam więcej czasu niż w domu. Kołatek w tych nogach żył z pięćdziesiąt lat temu. Nie chciałem się truć chemią a to co mogłem to potraktowałem parownicą. WS-15 trzyma cenę jak cholera! Sam bym przygarnął.
Generalnie hobby trudno nazwać dobrym interesem. Zwykle to raczej działa w przeciwnym kierunku 😊
No koniecznie pokaż też tą drugą, zwłaszcza jak rozbierasz to imadło, ja coś nie mam odwagi ruszać mojego... 🤪
Ja poproszę o taki film, na takich szrotach najwięcej można się nauczyć.
Nakręcaj śmiało 👏👏
W tych starych narzędziach, strugnicach jest tyle tajemnic, historii, że warto dodać coś od siebie! Czy masz gładką podłogę w warsztacie? Ja w swojej strugnicy musiałem w tych poziomych elementach - u Ciebie nowych, wykonać wybrania w części srodkowej. Myślę, że następna "staruszka" o innej konstrukcji zasługuje na film jak wraca do świetności. Powodzenia.
Lubię twoją pasję gościu:)
Круто. Завараживает. Столярка .мастер. ручная работа. Это многово стоит.......!
Спасибо :-)
Kręć film z drugiej strugnicy, prosimy!!!🤗😚
Pokaz mistrzowskiego rzemiosła połączony z szacunkiem dla "starocia" , bezcenne ! Panie Łukaszu , droga którą Pan obrał jest tylko dla wielkich ! Pozdrawiam
Jasne że odcinki z następnej strugnicy były by super. Najlepiej na takie drugie video w tygodniu sobota - środa :D
Też bym tak chciał ale na ten moment to niewykonalne - potrzebny człowiek do kamery i edytowania. Jeden film tygodniowo to moje absolutne maximum. Teraz :-)
szacunek, super sprawa, sam kupilem stara strugnice ( u nas na podkarpackiej wsi nazywamy to warsztat stolarski, ot taki regionalizm) i wraz z ojcem odnowilismy do stanu uzytkowego, dlatego uwielbiam takie filmy i kanaly gdzie dobrzy ludzie daja drugie zycie rzeczom , ratuja siebie i ogladajacych od zmalpienia. Mam tylko mala zadre , mowisz ze lubisz tradycje, jestes konkretny w czynie i slowie (nieraz uzywasz mocnych slow , tak jak zreszta prawdziwy mezczyzna czasem powinien!!!!) a tu na koniec wyjechales z takim maslem ze nie chcesz sie okreslac , ze nie chcesz robic podzialow..... sorry!!!!! takie mamy czasy dzisiaj boimy sie mowic a jutro moze myslec.... innym to nie przeszkadza... poadrawiam z szacunkiem za super kanal
Super 👌
W taki sposób klinowałem też drzwi zewnętrzne
I na koniec najlepsze "ale jebłem" Pozdrawiam A co do strugnicy mam zamiar zrobić nową dla siebie w tradycyjny sposób oczywiście na czopy.
Takkkkkk chcemy więcej strugnic ,sam mam taki podobny ciężki przypadek i po twoich filmach dostałem mocnego kopa by wkrótce się moim przypadkiem zająć. Nie posiadam tak fajnych narzędzi ręcznych w swoim warsztacie ale myślę że to się z czasem zmieni .Skupuję od jakiegoś czasu stare dłuta ,ośniki i strugi które już w kilku pracach używam .Dzięki tobie wiem że te rzemiosło nie zginie i chwała ci za to ze znajdujesz czas i ochotę na dzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem .Pozdrawiam serdecznie .
Dzięki
Każdy stan. Da się naprawic😉 wanna próżniowa i zywica epoxydowa. Ewentualnie hartzlak
Cześć a ja mam pytanko co wyslisz o narzędziach firmy record power? Myślę o zakupie wyrzynarki włosowej a na RUclips nic niema. Jaka jest jakość tej firmy
Record Power? Popytaj na kornikowo.pl
ja niedawno dostałem starą strugnicę w stanie zdecydowanie gorszym i chętnie obejrzałem wszystkie części związane z remontem. Czy dam radę naprawić swoją? Ciężko powiedzieć. najpierw muszę postawić warsztat, żeby mieć gdzie to zrobić... Ale nadzieja jest, a dałeś mi ją ty!
łoł - nowa czupryna! - a strugnica cymesik
Nigdy dość napraw strugnic !!!
Łukaszu świetna robota, miło się ogląda. Jakiego kleju używasz do klejenia twardego drewna?
Ciekawe jakie cudeńka powstały na tej strugnicy - tyle lat - jakie ręce...
Jakoś wcale się nie zdziwiłem kolejną...
Filmujemy drugą strugnicę! Zdecydowanie! Może w końcu wezmę się za swoją - moja ma w 100% drewniane imadła/zaciski.
w oryginale stojak też z twardego?
taaa
Do czego uzywales nafty oswietleniowej ? na maszynach to sie uzywa tego do blatow :)
Do rozcieńczania pokostu/oleju
Łukaszu, gorąco Cię namawiam byś pokazywał w jaki sposób przywracasz do życia kolejną strugnicę, ponieważ jest to ogromna lekcja dla nas, Twoich widzów.
W serii przrdstawiłeś wiele etapów renowacji strugnicy i dość przejrzyście opisałeś jego budowę. Myślę, że drugi strug wymaga na tyle podobnych działań, że lepiej skupić się z filmami na czymś innym. Były już stoły, były szafki, były również kwestie techniczne, to jest narzędzia, ich użytkowanie i ostrzenie. Chętnie zobaczyłbym tworzenie od początku do końca jakiejś większej szafy, czy sekretery, tradycyjna technika wykonywania drzwi czy okien też byłaby interesująca. Rozumiem, że to zapewne zależy od zamówień klientów, ale pytasz to odpowiadam.
Słusznie, słusznie....
@ mam nadzieję, że komentarzami skutecznie podbijam zasięgi :)
@@bartomiej4228 A to nie wiem. YT robi sobie co chce.
Błagam zrób całą serie filmów z drugiej strugnicy. Pozdro od Chandlera, Joeya i Rossa;)
ok. A w awatarze Doogie Howser ;-)
Mam stare sanki i wózek drzewniany do renowacji...czy jest pan w stanie takie coś odrestaurować?? Czy tylko meblami się pan zajmuje?? Poznań pozdrawia,a dokładniej Krzesinki
Sanki? O tym nie pomyślałem - proszę jakieś foto na maila
@ no ja akurat w trasie jestem i do domu dopiero na święta zjadę,ale poproszę syna to porobi fotki i sanek i tego wózka....wszystko jest tak stare,że pamięta czasy lat 50-tych dwudziestego wieku ,a wózek chyba i wojnę....to po moich dziadkach jeszcze jest...
Także jestem za filmem.
bravo lukasz
A co z tym canoe?
Przy szukaniu informacji na temat niemieckich producentów z XIX i początku XX wieku polecam stronę Kleines Werkzeugmuseum. Herr Emmerich sam uzupełniał tam informacje o swojej firmie i zna twórcę tej strony. Może oni pomogą :) pozdrawiam!
Dzięki
@ No i oczywiście jestem za pokazaniem drugiej strugnicy!
Rób drugą
Tak sobie oglądam twoje filmy i myślę, że śmiało możesz pominąć dodawanie muzyki. Dźwięki pracy są najlepsze.
A jak jest sama strugnica przykręcona do stojaka?
Nie jest. Leży na takich małych czopach. Tak jest w każdej strugnicy. Blat jest na tyle ciężki, ze ani drgnue
Dziękuję. Powiem szczerze za zainspirowałeś mnie tymi filmami, tak trzymaj czekam na kolejny.
Myślę że nie ma się nad czym zastanawiać w kwestii kręcenia filmu z remontu kolejnej strugnica. Czekamy 😁
Przecież w tych nogach są robaki to po co to ratować?
ale kolo :-D
Pierwszy
Mam pytanie czy po zarejestrowaniu stolarnii dostaje się dofinansowanie na maszyny?
Oczywiście. PiS da🤣🤣🤣
Popytaj na kornikowo.pl - ja wszystko za swoje - mam - kupuję/ nie mam - żrę ziemniaki suche ;-)
Strugnica taka historyczna daje wiele radości zwłaszcza gdy przed rozpoczęciem pracy trzeba strugnicę odrestaurować własnymi rękoma. Oczywiście można kupić strugnicę za kilka tysięcy w sklepie internetowym ale to już nie będzie to. Tu podczas strugania podstawy, okno skandowało proszę o osłonę ten strug jest coraz bliżej i bliżej mojej delikatnej szyby, która ma ważną rolę bo jest w dwojakiej roli, łącznika świata warsztatu ze światem zewnętrznym ale też separuje te światy zapewniając ciszę izolację, cieplną, dopływ światła. Nowa stara strugnica to zapowiada się kilka bardzo fascynujących odcinków, bo przecież wielu z nas marzy by mieć strugnicę a nie zawsze są środki by kupić nową nie śmiganą Ulmia 1500 za jedyne 1500 euro :) pozostaje szukać takich wiekowych do renowacji a i tu trzeba wiedzieć jak do sprawy podejść. Pozdrowienia z Krakowa.
Pozdrowienia z Poznania - jesteśmy z rodzinką w Krakowie co roku i ilość kultury i historii na metr kwadratowy w tym mieście niezmiennie mnie zatyka ;-)
Uważaj żebyś szyby nie wybił podczas heblowania 😉
To tylko tak wygląda na filmach ;-)
Kontent doskonały, natomiast jest problem z ostrością obrazu. Na komórce nie ma to znaczenia, na monitorze już tak .
Rozdzielczość czy focus? Nagrywam w 1080p a nie w 4k - ustaw jakość na HD i powinno być ok.
@ Chodzi mi o małą głębię ostrości, czyli ostrość jest, ale nie tam gdzie być powinna. Np masz kadr o głębokości ok 60-80 cm i ogniskową ustawioną tak, że ostrość masz ostrość dobrą na odcinku ok. 5-10 cm. To samo w sobie byłoby ok, gdybyś chciał skupić uwagę widza na tym właśnie fragmencie obrazu, ale kamera wyostrza w przypadkowych miejscach, przez co ostra staje się np. krawędź blatu, ale już nie Twoje dłonie czy detal, nad którym pracujesz.. Ale to uwaga tylko techniczna, bo same Twoje produkcje pod względem merytorycznym są na prawdę świetne
Ha! To pewnie wynika z kilku rzeczy:
- nie umiem :-) - od tego trzeba zacząć
- nawet jak umiem to kręcę wszystko sam i kadruję na ekraniku wielkości większego znaczka pocztowego
- kręcę w ciemnościach i muszę szeroko otwierać obiektywy żeby wpuścić jak najwięcej światła, mała głębia ostrości plus tanie obiektywy plus amatorski bezlusterkowiec z przeciętnym autofocusem (oczywiście sam sobie ten sprzęt wybrałem i jestem z niego mega zadowolony ale...) - wynik to zaskakujące czasami efekty z randomową ostrością
- edytuję na całkiem sporej Retinie 21,5" - w ostatnim filmie nie zauważyłem żadnego klopsa i kontrola jakości nie wykazała rażących błędów (jak dla mnie)
Ciekawa dyskusja - lubię gadać na temat technikaliów foto ;-)
@ Moja przygoda z foto się zakończyła dość dawno temu i nie czuję się mocno w roli eksperta od fotografii / filmowania, piszę jako upierdliwy widz, któremu brakowało ostrości ;) Zobacz np 5:01, 6:45, 10:30, 15:44, 15:58 - ostrość jest, ale nie na kluczowych elementach kadru (dłonie, narzędzie, detal itp). Może faktycznie więcej światła albo jaśniejszy obiektyw pozwoliłyby na wydłużenie ogniskowej, a może 1-punktowy AF (o ile masz taką opcję). Dobra, kończę te marudzenie, bo pomyślisz, że się czepiam, a to nie prawda. Kanał jest super - dobra robota i duży kciuk w górę!
Ależ owszem, czemu nie
To dobry wyrób a nie szajs z chin
Chcemy