Jeśli interesuje Cię to jak optymalnie ustawić panele fotowoltaiczne, aby przez cały rok mieć jak najwyższe uzyski energii, to zapraszam do oglądania! Dowiesz się, jak sprawdzali to Niemcy oraz jakie efekty osiągnęli. Efektywnie zarządzanie energią to dzisiaj podstawa podstaw!!!💡🌞❄ Subskrybuj, aby być na bieżąco z naszymi odcinkami o efektywnym zarządzaniu energią i niezależności energetycznej!
@@SamSeRobie No właśnie cały widz w tym pomyśle polega na tym, że ponieważ odległość między pionowymi rzędami to 10 metrów, to jeżeli w środku ułożyłoby się obok siebie powiedzmy 4 rzędy pod niewielkim kątem to przez większość czasu nie będą one zacienione. A to znacząco mogłoby wpłynąć na produkcję. Wszystko jest kwestią sprawdzenia, ale mogłoby to całkiem fajnie działać.
@@SamSeRobie Dokładnie - jedynie testy i badania mogą pokazać nam czy założenia są prawidłowe i zweryfikować wszystko oraz pokazać błędy i niedociągnięcia.
To jest dobre rozwiązanie tam gdzie nie wieje!! Ale jak przyjdzie wichura to ciekaw jestem co z tego zostanie? Lubię was oglądać z waszymi problemami jak z nimi wojujecie ja mam system Enphase i nie muszę wojować zaglądam do kompa lub telefonu i mam wszystko jak na dłoni, PV ustawione na wschód i południe, zachód niedostępny. Pozdrawiam !!
My nie wojujemy - my pokonujemy bariery 😉 Wszystko wymaga przemyśleń i weryfikacji. Często jest tak, że pewne rzeczy, które wydają się oczywiste takie nie są i na odwrót jest identycznie. Dlatego warto podejmować wyzwania i sprawdzać co z czego wyniknie i jaki będzie finalny efekt. Pozdrawiam.
O płocie PV sam już od jakiegoś czasu myślę , głównie z uwagi na to że stary się chyli ku upadkowi a tak czy tak to inwestycja więc czemu by nie mieć z tego jakiegoś zimowego uzysku.
Do wykresu - aby coś porównywać to należy porównywać jabłka z jabłkami itd. W tym wypadku moc 100% z mocą 100%. Ta przerywana linia to suma produkcji BF skierowanych na W,S,E (po 33% od wykresu podstawowego - S - 100%). Tracker dla 100% dla precyzji będzie miał większe narastanie zbocza linii produkcji ee. Poza tym OK. Polecam PVGIS
Dlatego ja mam 2 stringi :) ponieważ panele są tak tanie - jeden 45st optymalizacja na okresy przejściowe - a drugi 70st na okres zimowy bo latem to i tak jest nadmiar prądu nie ważne jaki kąt
A jak ustalasz te 70 st od 90st o 20 w dół jak słońce szybko i krótko mknie na skraju nieba. Ja się nie bawię w stringi ma system Enphase pod każdym panelem Mikroinwerter i daje od razu 230V nie ważne w którą stronę jest zwrócony panel i jedne produkują a drugie przestają i nie mają wpływu jeden na drugiego. Niepotrzebne falowniki i inne z żeracze prądu
Piotrze nadal nie pokazałeś realnej produkcji ze swojej instalacji w grudniu. Masz wyniki z kilku lat, podziel się z nami swoim doświadczeniem. Poproś Waldków i widzów o to samo. Wyliczymy realne średnie. Służę pomocą z 3 instalacji.
gość ma 30 kw więc ja nie ma słońca bo jest za chmurami to ma 12 kw dziennie a dom potrzebuje od 10 kw do 15 kw dziennie grzanie wody użytkowej to kolejne 8 kw dziennie cała reszta to brednie a zapomniałem każdy falownik potrzebuje 100 wat na godzinę pracy
@@sezam84 A on już ma te 150kWp? Przecież on na raz tyle tego nie postawił tylko sukcesywnie dokładał.robił w tym czasie pomiary by wiedzieć ile trzeba założyć by zimę przezimować. Może dopiero po tej zimie powie czy agregat włączał czy nie. U mnie w listopadzie jest marna produkcja, większy mam import jak produkcja, będę musiał ze 12 paneli 500W dorzucić bo jest duży import i zamiast pompą drzewem muszę ciepło produkować.Rolnik śpi a jemu las rośnie to wszystko ekologiczne źródełko ciepła!!
No właśnie do offgridu pionowe wschód- zachód nie warto bo zimą słońce (jeśli wogóle się pojawi😊) zaczyna od południowego wschodu do południowego zachodu, a na lato to tylko przyśpieszy nabicie magazynu z 11 do 9 rano😅😅😅
To pytanie z serii "ile trzeba stracić, co by zyskać". Nie da się odpowiedzieć wprost, bo każda instalacja jest inna tak, jak każdy dom, czy firmą są inne. Instalację dobiera się pod zapotrzebowanie energetyczne zgodnie z profilem zużycia energii. Jeżeli tutaj wszystko jest wykonane prawidłowo, to inwestycja zwraca się z każdym dniem jej pracy a finalny zwrot następuje zwykle w okresie 5-7 lat.
No właśnie chodzi o to, że są duże odstępy aby jeden rząd nie zacieniał kolejnego. Ale jeżeli między rzędami ustawiłoby się panele na płasko, to one byłyby częściowo zacienione, gdy słońce świeciłoby od wschodu lub zachodu. Ale w południe cienia by nie było. Dzięki temu prawdopodobnie ustawienie w "U" zwiększyłoby uzyski. Kwestia weryfikacji.
@@peterelwert5598 Nic takiego nie ma miejsca. Coś tam przebąkiwali odnośnie wielkogabarytowych farm fotowoltaicznych, ale prawdopodobnie to nie wejdzie. Natomiast mikroinstalacje fotowoltaiczne do 150kW są zwolnione na mocy ustawy o OZE oraz Prawa Budowlanego.
Witam no tak ale gdzieś czytałem że trzeba płacić podatek jeżeli to stoi na gruncie 2% I jest to liczone od wartości Więc jeżeli panele kosztują 40 000 to musimy za to zapłacić 800 zł rocznie 😢
@@proxmetpl Absolutnie tak nie jest. To są jakieś dziwne propagandowe informacje. Mikroinstalacje sa zwolnione i te podatki (jeszcze nie weszły) mają dotyczyć tylko firm i tylko instalacji, które są farmami fotowoltaicznymi. Wszystkie przydomowe nie będą tym objęte. A gdyby nawet kiedyś ktoś wprowadził przepis, że trzeba zapłacić 800 zł. To i tak będzie to śmieszna kwota w porównaniu do kosztów jakie normalnie trzeba by płacić za prąd.
4 дня назад
Na swoim płaskim dachu mam 24 panele, 4 na południe, a 20 w orientacji wschód zachód, po 10 na każdy kierunek. Niestety ze względu na lokalizację domu nad brzegiem morza, są one ustawione bardzo płasko, pod większym kontem było ryzyko że je zwieje. Bardzo fajnie to wypłaszczą produkcję. Teraz się zastanawiam nad dołożeniem pionowych paneli na elewacji południowej budynku (wschodnia i zachodnia bardzo szybko się zacienia budynkami po bokach). Zastanawiam się tylko czy można te dodatkowe panele wpiąć w istniejący falownik, czy jednak trzeba kupić nowy. Na dzisiaj mam falownik Huawei 10kW a paneli 10,6 kWp. Ile realnie można dołożyć do tego falownika?
Bardzo ważna kwestia i do rozważenia przez każdego, kto tylko mógłby sobie pozwolić na ten sposób montażu! Dzięki, pozdrawiam i życzę chociaż trochę wypoczynku 👍
Zgadza się. Trzeba to sprawdzić, nawet w skali mikro. Ja się świetnie bawię robiąc to, co lubię. Ktoś kiedyś powiedział, że jak się pracuje w swoim hobby, to nie przepracuje się ani jednego dnia. Dlatego odpoczynek nie jest mi specjalnie potrzebny.
I tu są zdania podzielone. Jedni uważają, że jak są w pionie to nie śnieg sam spada. Ja uważam, że jeżeli przyjdzie śnieżyca a po niej mróz, to i tak oblepi panele tak jak znaki drogowe i śnieg tak łatwo nie spadnie.
Proszę o cierpliwość. Ja się odezwę jak tylko dotrę do tego maila (na ogół to kilka dni. Czasami kilkanaście). Najpierw zawsze odpisuję na komentarze a potem sukcesywnie na maile. Mam masę maili, na które muszę odpowiedzieć a oprócz tego masę różnych obowiązków na czele z montażami i nagrywaniem kolejnych filmów.
To sciema - na południe daje najwyższą produkcję roczną w naszych rejonach w off-grid (olewam net-billing). Pionowo bifacial E-W daje więcej rano i wieczorem ale tylko w lecie. Są filmiki na YT z takim ustawieniem bifaciali i nawet z odbłyśnikami pod kątem 15 st. przy pionowym panelu aby więcej światła łapać ale to nie produkowało tyle co panel bifacial na południe 45 stopni na stelażu gruntowym (od południa przynajmniej 70cm na d ziemią) z białym podłożem pod spodem i kawałek za. Pozdro
Każdy używający mózgu po 10 sekundach zorientuje się gdzie jest "chłyt " Takie informacje są tak przydatne jak informacja o tym by nie ponosić kosztów grzania budynków wystarczy przenieść się do Hiszpanii. Mnie interesuje ile energii mogę uzyskać montując panele na jakiejś powierzchni i ile z tej powierzchni uzyskam energii. Po drugie, po dobrym wietrze będą całe połacie leżących paneli. No chyba, że do każdego panela zbudujemy solidny i przede wszystkim głęboki fundament. ILE TAKICH PIONOWYCH PANELI ZAMONTUJESZ NA POWIERZCHNI 100 M.KW i ile energii z nich uzyskasz oraz jakie nakłady trzeba ponieść by zbudować taką instalację i porównaj to z tradycyjna instalacją, jej kosztami i uzyskami.
Wiem do czego zmierzasz, ale to jest jedynie pewna informacja i pomysł. Finalnie zapewne wykonam taki test i podzielę się wówczas jego wynikami z widzami. Ale nie wszystko od razu. Na wszystko potrzebne są pieniądze i czas. Każde zagadnienie zaczyna się od pomysłu, analizy a następnie można wykonać jakiś projekt, przeprowadzić testy i wyciągnąć wnioski, czy ma to sens, czy nie. Policzyć koszty i potem przeskalować aby mieć więcej informacji.
@@arturpodkowinski8622 Danych jest cała masa, natomiast ich weryfikacja jest warta uwagi. Wielu twierdziło, że zimą najlepiej jak panele są ustawione albo w pionie albo pod kątem 55 stopni. A ja dzięki testom (jest film na moim kanale) wykazałem, że najlepszy dla zimy jest kąt około 10-15 stopni. Dlatego właśnie testy i badania są niezwykle ważne i potrzebne.
@@EkoNiezalezny Rozumiem, że maiłeś na swojej działce przez kilka lat kilka różnych instalacji w jednym czasie by to porównać? Panele ustawione pod małym kontem zbierają brud, zalega na nich śnieg, kąt padania promieni słonecznych nie jest optymalny ale ich ekspozycja na słonce jest dłuższa oraz zbierają światło rozproszone. Wszystko zależy od zmiennych, czy śnieżna zima czy nie, jak wygląda zachmurzenie, jak w Twojej okolicy to wygląda, jaką masz wilgotność bo u mnie z rana jest wiecznie szron i skrobanie szyb a 2 kilometry dalej w tym samym czasie nie wiedzą co to skrobanie szyb. Można tak w nieskończoność. Możesz jedynie napisać U MNIE SPRAWDZIŁO SIĘ PODCZAS ZIMY 2023-2024 USTAWIENIE PANELI KOD KĄTEM 15 STOPNI. Co prawda wymagało ode mnie to częstego ich oczyszczania ze śniegu i innych zanieczyszczeń. By uzyskać satysfakcjonująca produkcję po każdych opadach śniegu przy minusowych temperaturach musiałem go go usunąć z paneli.
@@rafjanis2594 2 ceowniki zimnogięte 120x60 skręcone ze sobą 120cm wbile ziemię oraz 80 cm wystające nad ziemię do nich przykręcony profil 60x40x2 od poziomu ziemi do 2,55m panele w pionie mocowane do tych profili dłuższymi bokami
O takich rozwiązaniach już jakiś czas temu można tyło poczytać np: to ruclips.net/video/5AVO1IyfA9M/видео.html A co do cen energii, za rok - dwa cena energii się wypłaszczy, właśnie przez instalacje pv wschód - zachód lub właśnie pionowo.
Jeśli interesuje Cię to jak optymalnie ustawić panele fotowoltaiczne, aby przez cały rok mieć jak najwyższe uzyski energii, to zapraszam do oglądania! Dowiesz się, jak sprawdzali to Niemcy oraz jakie efekty osiągnęli. Efektywnie zarządzanie energią to dzisiaj podstawa podstaw!!!💡🌞❄
Subskrybuj, aby być na bieżąco z naszymi odcinkami o efektywnym zarządzaniu energią i niezależności energetycznej!
Te pionowe będą zacieniać te poziome😂
@@SamSeRobie No właśnie cały widz w tym pomyśle polega na tym, że ponieważ odległość między pionowymi rzędami to 10 metrów, to jeżeli w środku ułożyłoby się obok siebie powiedzmy 4 rzędy pod niewielkim kątem to przez większość czasu nie będą one zacienione. A to znacząco mogłoby wpłynąć na produkcję. Wszystko jest kwestią sprawdzenia, ale mogłoby to całkiem fajnie działać.
@@EkoNiezalezny testy, testy, testy...
@@SamSeRobie Dokładnie - jedynie testy i badania mogą pokazać nam czy założenia są prawidłowe i zweryfikować wszystko oraz pokazać błędy i niedociągnięcia.
Kilka dni temu zamontowałem na ścianie 3kWp na ścianie południowo-wschodniej. Pięknie to robi. Ok.50% mocy już o 7 rano.
chciałbym zobaczyć 1,5 kw o 7 rano
2009: Za 15 lat będziemy mieć w Polsce elektrownie atomowe. 2024: Kup se pan panele, akumulatory i radź se sam. 😅
Bardzo możliwe, ale nawet jeśli, to niewiele to zmieni. Zawsze samowystarczalność energetyczna będzie lepszym rozwiązaniem.
To jest dobre rozwiązanie tam gdzie nie wieje!! Ale jak przyjdzie wichura to ciekaw jestem co z tego zostanie? Lubię was oglądać z waszymi problemami jak z nimi wojujecie ja mam system Enphase i nie muszę wojować zaglądam do kompa lub telefonu i mam wszystko jak na dłoni, PV ustawione na wschód i południe, zachód niedostępny. Pozdrawiam !!
My nie wojujemy - my pokonujemy bariery 😉
Wszystko wymaga przemyśleń i weryfikacji. Często jest tak, że pewne rzeczy, które wydają się oczywiste takie nie są i na odwrót jest identycznie. Dlatego warto podejmować wyzwania i sprawdzać co z czego wyniknie i jaki będzie finalny efekt. Pozdrawiam.
Jak tylko wspomniałem żonkę że na elewację można dać to o Panie 🤦🤦 afera
O płocie PV sam już od jakiegoś czasu myślę , głównie z uwagi na to że stary się chyli ku upadkowi a tak czy tak to inwestycja więc czemu by nie mieć z tego jakiegoś zimowego uzysku.
PV wschód zachód ☀️⚡️⚡️👌👍
No muszę to właśnie przetestować u siebie - w sensie ten sposób ustawienia, o którym mówiłem. Myślę, że wyniki mogą być dość ciekawe.
Do wykresu - aby coś porównywać to należy porównywać jabłka z jabłkami itd. W tym wypadku moc 100% z mocą 100%. Ta przerywana linia to suma produkcji BF skierowanych na W,S,E (po 33% od wykresu podstawowego - S - 100%). Tracker dla 100% dla precyzji będzie miał większe narastanie zbocza linii produkcji ee. Poza tym OK. Polecam PVGIS
Dlatego ja mam 2 stringi :) ponieważ panele są tak tanie - jeden 45st optymalizacja na okresy przejściowe - a drugi 70st na okres zimowy bo latem to i tak jest nadmiar prądu nie ważne jaki kąt
A jak ustalasz te 70 st od 90st o 20 w dół jak słońce szybko i krótko mknie na skraju nieba. Ja się nie bawię w stringi ma system Enphase pod każdym panelem Mikroinwerter i daje od razu 230V nie ważne w którą stronę jest zwrócony panel i jedne produkują a drugie przestają i nie mają wpływu jeden na drugiego. Niepotrzebne falowniki i inne z żeracze prądu
@@czrs1056 widzę od razu po napięciu na inwerterze - słonce wcale nie jest tak krótko nawet w najkrótsze bezchmurne dni.
Piotrze nadal nie pokazałeś realnej produkcji ze swojej instalacji w grudniu. Masz wyniki z kilku lat, podziel się z nami swoim doświadczeniem. Poproś Waldków i widzów o to samo. Wyliczymy realne średnie. Służę pomocą z 3 instalacji.
Przecież nie raz o Tym mówił. 150kWp PV zimą ma sprawność ~10% ;)
"mówił" ale konkretnych danych historycznych nie pokazał.
@@tiemanowo Nawet domyślam się dlaczego...
gość ma 30 kw więc ja nie ma słońca bo jest za chmurami to ma 12 kw dziennie a dom potrzebuje od 10 kw do 15 kw dziennie grzanie wody użytkowej to kolejne 8 kw dziennie cała reszta to brednie a zapomniałem każdy falownik potrzebuje 100 wat na godzinę pracy
@@sezam84 A on już ma te 150kWp? Przecież on na raz tyle tego nie postawił tylko sukcesywnie dokładał.robił w tym czasie pomiary by wiedzieć ile trzeba założyć by zimę przezimować. Może dopiero po tej zimie powie czy agregat włączał czy nie. U mnie w listopadzie jest marna produkcja, większy mam import jak produkcja, będę musiał ze 12 paneli 500W dorzucić bo jest duży import i zamiast pompą drzewem muszę ciepło produkować.Rolnik śpi a jemu las rośnie to wszystko ekologiczne źródełko ciepła!!
Najlepiej panele ustawić w *V*
Jeśli nie ma słońca to panele ustawione w *V* będą przynajmniej łapać deszczówkę. ;D
A co będziesz robił z deszczówką? Kąpał się w niej czy do innych bliżej nie określonych celów?
@@czrs1056 Do biologicznych środków ochrony roślin które nie lubią chlorowanej wody z wodociągu, no i do energetyków - czyli bimbru. :)
No właśnie do offgridu pionowe wschód- zachód nie warto bo zimą słońce (jeśli wogóle się pojawi😊) zaczyna od południowego wschodu do południowego zachodu, a na lato to tylko przyśpieszy nabicie magazynu z 11 do 9 rano😅😅😅
w zimie 70% pogodnego słońca jest właśnie wcześnie rano i tu wsch-zach mocno zyskuje
Nie chcę wnikać, ale na jakim azymucie wschodzi słońce zimą? 😊
A co chcesz uzyskać z południowego zachodu jak słońce zachodzi u mnie o 15.30 ? Tylko południowy wschód i południe zimą coś dają reszta to bzdety.
Piotrze na poprzednim odcinku mówiłeś że nie jest opłacalne ustawienie paneli w pionie?🤔
cichaj tam logiczna mniejszościo , ważne żeby nie mysleć nie pamietac , ino spijać słowa z ust złotoustych
witaj 👍👍👍
Cześć, cześć. Dzięki za łapeczki i komentarz taktyczny.
U się oplaca tylko gdy tanie panele. Jeśli E/W to raczej na bifacjalach, oszczędniej.
Witam i pozdrawiam
Dzięki i wzajemnie.
💪💪💪💪
Dzięki jak zawsze.
Mam pytanie ile trzeba wydać by zaoszczędzić, proszę o merytoryczną odpowiedź która by mnie przekonała do Pana ideologii pozdrawiam serdecznie
To pytanie z serii "ile trzeba stracić, co by zyskać". Nie da się odpowiedzieć wprost, bo każda instalacja jest inna tak, jak każdy dom, czy firmą są inne. Instalację dobiera się pod zapotrzebowanie energetyczne zgodnie z profilem zużycia energii. Jeżeli tutaj wszystko jest wykonane prawidłowo, to inwestycja zwraca się z każdym dniem jej pracy a finalny zwrot następuje zwykle w okresie 5-7 lat.
👍👍😉
Traker fajny
Ale jak dla mnie panele są już tak tanie że gra nie jest warta świeczki
Za cenę trakera można zbudować dużą instalacje
Nie każdy ma dużą działkę żeby nawalić pv gdzie popadnie.
👍
Dobrze, a co jest zimą? Słońce stoi nisko i czy jeden panel nie rzuca cień na drugi. Znaczy to duże odstępy lub szachownica?
No właśnie chodzi o to, że są duże odstępy aby jeden rząd nie zacieniał kolejnego. Ale jeżeli między rzędami ustawiłoby się panele na płasko, to one byłyby częściowo zacienione, gdy słońce świeciłoby od wschodu lub zachodu. Ale w południe cienia by nie było. Dzięki temu prawdopodobnie ustawienie w "U" zwiększyłoby uzyski. Kwestia weryfikacji.
@EkoNiezalezny Trzeba w Polsce płacić podatek od własnego prądu lub
od ilości paneli?
@@peterelwert5598 Nic takiego nie ma miejsca. Coś tam przebąkiwali odnośnie wielkogabarytowych farm fotowoltaicznych, ale prawdopodobnie to nie wejdzie. Natomiast mikroinstalacje fotowoltaiczne do 150kW są zwolnione na mocy ustawy o OZE oraz Prawa Budowlanego.
Witam no tak ale gdzieś czytałem że trzeba płacić podatek jeżeli to stoi na gruncie 2%
I jest to liczone od wartości
Więc jeżeli panele kosztują 40 000 to musimy za to zapłacić 800 zł rocznie 😢
@@proxmetpl Absolutnie tak nie jest. To są jakieś dziwne propagandowe informacje. Mikroinstalacje sa zwolnione i te podatki (jeszcze nie weszły) mają dotyczyć tylko firm i tylko instalacji, które są farmami fotowoltaicznymi. Wszystkie przydomowe nie będą tym objęte. A gdyby nawet kiedyś ktoś wprowadził przepis, że trzeba zapłacić 800 zł. To i tak będzie to śmieszna kwota w porównaniu do kosztów jakie normalnie trzeba by płacić za prąd.
Na swoim płaskim dachu mam 24 panele, 4 na południe, a 20 w orientacji wschód zachód, po 10 na każdy kierunek. Niestety ze względu na lokalizację domu nad brzegiem morza, są one ustawione bardzo płasko, pod większym kontem było ryzyko że je zwieje. Bardzo fajnie to wypłaszczą produkcję. Teraz się zastanawiam nad dołożeniem pionowych paneli na elewacji południowej budynku (wschodnia i zachodnia bardzo szybko się zacienia budynkami po bokach). Zastanawiam się tylko czy można te dodatkowe panele wpiąć w istniejący falownik, czy jednak trzeba kupić nowy. Na dzisiaj mam falownik Huawei 10kW a paneli 10,6 kWp. Ile realnie można dołożyć do tego falownika?
W uj możesz dołożyć. Najlepiej 4, zepnij w złącze z tymi 4 na dachu.
Należy tylko pamiętać o napięciu stringu.
Bardzo ważna kwestia i do rozważenia przez każdego, kto tylko mógłby sobie pozwolić na ten sposób montażu! Dzięki, pozdrawiam i życzę chociaż trochę wypoczynku 👍
Zgadza się. Trzeba to sprawdzić, nawet w skali mikro. Ja się świetnie bawię robiąc to, co lubię. Ktoś kiedyś powiedział, że jak się pracuje w swoim hobby, to nie przepracuje się ani jednego dnia. Dlatego odpoczynek nie jest mi specjalnie potrzebny.
Pionowo ustawić? A co z odśnieżaniem?
Na pionie raczej sam spadnie 🤔
@radekwoffgrid6872 No właśnie. Jeden problem z głowy.
@ no 😜👌
I tu są zdania podzielone. Jedni uważają, że jak są w pionie to nie śnieg sam spada. Ja uważam, że jeżeli przyjdzie śnieżyca a po niej mróz, to i tak oblepi panele tak jak znaki drogowe i śnieg tak łatwo nie spadnie.
Panie Piotrze proszę o kontakt. Pisałem na maila. Pozdrawiam Piotr
Proszę o cierpliwość. Ja się odezwę jak tylko dotrę do tego maila (na ogół to kilka dni. Czasami kilkanaście). Najpierw zawsze odpisuję na komentarze a potem sukcesywnie na maile. Mam masę maili, na które muszę odpowiedzieć a oprócz tego masę różnych obowiązków na czele z montażami i nagrywaniem kolejnych filmów.
Witam pytanie mam 😅 mam dwa różne stringi paneli o różnym napięciu czy mogę je podpiąć równolegle do inwertera?
jasne, że nie:)
To sciema - na południe daje najwyższą produkcję roczną w naszych rejonach w off-grid (olewam net-billing). Pionowo bifacial E-W daje więcej rano i wieczorem ale tylko w lecie. Są filmiki na YT z takim ustawieniem bifaciali i nawet z odbłyśnikami pod kątem 15 st. przy pionowym panelu aby więcej światła łapać ale to nie produkowało tyle co panel bifacial na południe 45 stopni na stelażu gruntowym (od południa przynajmniej 70cm na d ziemią) z białym podłożem pod spodem i kawałek za. Pozdro
Każdy używający mózgu po 10 sekundach zorientuje się gdzie jest "chłyt " Takie informacje są tak przydatne jak informacja o tym by nie ponosić kosztów grzania budynków wystarczy przenieść się do Hiszpanii. Mnie interesuje ile energii mogę uzyskać montując panele na jakiejś powierzchni i ile z tej powierzchni uzyskam energii. Po drugie, po dobrym wietrze będą całe połacie leżących paneli. No chyba, że do każdego panela zbudujemy solidny i przede wszystkim głęboki fundament. ILE TAKICH PIONOWYCH PANELI ZAMONTUJESZ NA POWIERZCHNI 100 M.KW i ile energii z nich uzyskasz oraz jakie nakłady trzeba ponieść by zbudować taką instalację i porównaj to z tradycyjna instalacją, jej kosztami i uzyskami.
tak na oko ze 100m^2 powinno wyjść około 10kwp
Wiem do czego zmierzasz, ale to jest jedynie pewna informacja i pomysł. Finalnie zapewne wykonam taki test i podzielę się wówczas jego wynikami z widzami. Ale nie wszystko od razu. Na wszystko potrzebne są pieniądze i czas. Każde zagadnienie zaczyna się od pomysłu, analizy a następnie można wykonać jakiś projekt, przeprowadzić testy i wyciągnąć wnioski, czy ma to sens, czy nie. Policzyć koszty i potem przeskalować aby mieć więcej informacji.
@@EkoNiezalezny Tu nic nie trzeba budować, bo szkoda na to czasu i pieniędzy. To nie średniowiecze. Masz cała masę narzędzi i danych by to policzyć.
@@arturpodkowinski8622 Danych jest cała masa, natomiast ich weryfikacja jest warta uwagi. Wielu twierdziło, że zimą najlepiej jak panele są ustawione albo w pionie albo pod kątem 55 stopni. A ja dzięki testom (jest film na moim kanale) wykazałem, że najlepszy dla zimy jest kąt około 10-15 stopni. Dlatego właśnie testy i badania są niezwykle ważne i potrzebne.
@@EkoNiezalezny Rozumiem, że maiłeś na swojej działce przez kilka lat kilka różnych instalacji w jednym czasie by to porównać? Panele ustawione pod małym kontem zbierają brud, zalega na nich śnieg, kąt padania promieni słonecznych nie jest optymalny ale ich ekspozycja na słonce jest dłuższa oraz zbierają światło rozproszone. Wszystko zależy od zmiennych, czy śnieżna zima czy nie, jak wygląda zachmurzenie, jak w Twojej okolicy to wygląda, jaką masz wilgotność bo u mnie z rana jest wiecznie szron i skrobanie szyb a 2 kilometry dalej w tym samym czasie nie wiedzą co to skrobanie szyb. Można tak w nieskończoność. Możesz jedynie napisać U MNIE SPRAWDZIŁO SIĘ PODCZAS ZIMY 2023-2024 USTAWIENIE PANELI KOD KĄTEM 15 STOPNI. Co prawda wymagało ode mnie to częstego ich oczyszczania ze śniegu i innych zanieczyszczeń. By uzyskać satysfakcjonująca produkcję po każdych opadach śniegu przy minusowych temperaturach musiałem go go usunąć z paneli.
ciekaw jestem kiedy nadejda pierwsze fotki , jak to panele zostały położone przez wiatr - to jest spory opór powietrza a na lotnisku to wiatr hula
Wczoraj widziałem firmową hale ,trzy ściany obłożone panelami w pionie . ciekawe czy w pełni pasywna w lato.
Zastanawia mnie jak potężna będzie musiała być konstrukcja aby tak wielki żagiel wytrzymał napór zachodnich silnych wiatrów, których jest najwięcej .
Jak ekrany energochłonne.
wcale nie taka wielka - mam tak postawione 50 kWp od ponad trzech lat i nic im się nie dzieje (nawet nie drgają) a wiatry bywały ponad 100 km/h
Na jakiej konstrukcji?
@@rafjanis2594 2 ceowniki zimnogięte 120x60 skręcone ze sobą 120cm wbile ziemię oraz 80 cm wystające nad ziemię
do nich przykręcony profil 60x40x2 od poziomu ziemi do 2,55m panele w pionie mocowane do tych profili dłuższymi bokami
O takich rozwiązaniach już jakiś czas temu można tyło poczytać np: to ruclips.net/video/5AVO1IyfA9M/видео.html
A co do cen energii, za rok - dwa cena energii się wypłaszczy, właśnie przez instalacje pv wschód - zachód lub właśnie pionowo.
"To są proste rzeczy" ;) Pozdrawiam.
Niemcy są zacofani, ja już testuję produkcję w nocy z promieniowania kosmicznego, ale to testy i wygląda to dobrze.
Ten krzyżyk w tle to walnij jeszcze na czoło.
Masz z tym jakiś problem?
Socjalizm to jest ustrój który pokonuje problemy nieznane w żadnym innym ustroju. Tu dajesz idealny przykład😂😂😂😂.
Socjalizm i komunizm jest jak papier toaletowy , ciągle się rozwija ale i tak jest do dupy!!!
No chyba raczej nie wiesz, co to jest socjalizm i jaki to idiotyczny ustój. Zresztą do jeszcze gorszego komunizmu mu niedaleko.
👍
Dziękuję.
Panie Piotrze proszę o kontakt. Pisałem na maila. Pozdrawiam Piotr
@@PiotrWięzowski-r6f Odpisuję na maile sukcesywnie, w miarę możliwoścI czasowych. Proszę o cierpliwość - odpowiem na 100%
Panie Piotrze proszę o kontakt. Pisałem na maila. Pozdrawiam Piotr
Panie Piotrze proszę o kontakt. Pisałem na maila. Pozdrawiam Piotr