Granáty F1, RG4 a URG 86 v armádě.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024
  • Granát F-1 je obranný granát, užívaný také v sovětské i československé armádě. Jeho konstrukce vychází z francouzského modelu F1 z roku 1915 dodávaného Bílé armádě za ruské občanské války. Po skončení občanské války byl francouzský model převzat Rudou armádou. Ruská varianta byla vytvořena v roce 1939 konstruktérem F. I. Chamejevem[1] a je používána prakticky dodnes. Pro svůj vzhled je přezdívaný jako "citron" nebo "vajíčko", v Rusku je nazýván "ananas". Obsahuje 60 gramů výbušné nálože a jeho celková hmotnost dosahuje cca 600 gramů. Jeho délka činí 130 mm, průměr 55 mm. Tělo granátu je vejčitého tvaru, je vyrobeno z litiny a na povrchu má drážkování pro snadnější tvorbu střepin při výbuchu. Jeho součástí je zapalovač UZRGM (univerzální zapalovač ručních granátů modernizovaný), který se aktivuje v okamžiku vypuštění z ruky při hození granátu. Zpoždění výbuchu činí cca 3,2-4,2 sekundy. Vzhledem k účinku střepin až na vzdálenost 100-200 m je nutné jej házet pouze z okopu nebo úkrytu.
    Zapalovač UZRGM se skládá ze dvou hlavních částí: mechanické ústrojí (slouží k nápichu roznětky) a pyrotechnické ústrojí (slouží k iniciaci trhací náplně granátu). Součástí zapalovače jsou také pojistky: dopravní (zajišťuje zapalovač i granát proti nežádoucímu výbuchu při dopravě a manipulaci) a vrhová (udržuje úderník s úderníkovou pružinou v napnuté poloze během přepravy a manipulace až do okamžiku hození granátu).
    Granát F-1 je používán dodnes v různých konfliktech ve světě. Existují různé varianty výroby podle země původu.
    Tělo granátu má tvar válce a je vyrobeno z ocelového plechu. Jedná se o pouzdro, které z má jedné strany nerozebiratelně zalisované víčko (v ostré verzi). Trhavina je rozdělena na poloviny uložené ve válci na sebou. Nazýváme je úderky. V středu jedné z úderek je umístěna rozbuška. V druhé úderce je umístěna jehla. Mezi úderkami je vinutá pružina, která úderky odtlačuje od sebe. Jednu úderku tlačí na dno a druhou opačně na víko pouzdra. V pouzdře granátu je plochý otvor, kterým je mezi jehlu a rozbušku zasunut plech, který zakrývá rozbušku tak, že nemůže být napíchnuta jehlou z druhé úderky. Tento plech je zástrčkou vrhové pojistky. Na tuto zástrčku je napojen ocelový pásek navinutý na válcové pouzdro granátu. Zástrčka spolu s páskem tvoří vrhovou pojistku granátu. Trhavinou granátu je TNT. Vedle vrhové pojistky má RG-4 i druhou, tak zvanou dopravní pojistku. Dopravní pojistka je svou vidlicí zasunuta do pouzdra granátu tak, že její konec vyčnívá z protilehlého výřezu pouzdra granátu. Tato vidlice zabraňuje pohybu úderek v granátu. Dopravní pojistka je proti vypadnutí zajištěna závlačkou, která navíc znemožňuje odvinutí pásku vrhové pojistky. Závlačka je ještě zaplombována plombovacím drátkem.
    Princip činnosti[editovat | editovat zdroj]
    Pro aktivaci je potřeba vytáhnout z granátu dopravní pojistku. To se provádí až těsně před hodem granátu. Nejdříve je nutno otočit kroužkem dopravní pojistky. Tím dojde k přetržení drátku plomby. Potom je nutno zatáhnout podél osy válcového pouzdra granátu, čímž se uvolní závlačka a lze ji vytáhnout. Tím se uvolní vidlice dopravní pojistky, kterou je nutno vytáhnout ven. Granát je nyní zajištěn pouze vrhovou pojistkou. Ruka držící granát brání odmotání pásku vrhové pojistky. Pokud by nyní granát spadl na zem, nedošlo by k odmotání pásku a vytažení vrhové pojistky. Při hození granátu se pásek odvine a vytáhne vrhovou pojistku. Úderky jsou od této chvíle během letu odtlačovány už jen pružinou. Po dopadu, nebo nárazu na překážku dojde vlivem setrvačných sil k pohybu úderek uvnitř pouzdra granátu a tím k napíchnutí a aktivaci rozbušky a následně trhaviny granátu. Tvar úderek je takový, že k aktivaci dojde i při dopadu granátu na bok. Granát je citlivý a vybuchuje i při dopadu do měkkého povrchu, například do sněhu.
    URG-86 je univerzální ruční granát, určený především proti živé síle nepřítele. Granát se skládá z několika základních částí: plastového těla granátu, kombinovaného zapalovače jenž umožňuje výbuch po nárazu nebo po časové prodlevě 3,2 až 4,6 s od aktivace zapalovače, dále z trhavé náplně plastické trhaviny PL-U-EP 14 a velkým množstvím střepin (1200) se smrtícím účinkem do vzdálenosti až 8 m. Funkce granátu URG-86 je zajištěna i za ztížených klimatických podmínek v rozmezí teplot od -50°C až po +50°C. Granáty jsou dodávány v hermetické plechové krabici v dřevěném truhlíku po 20 kusech. Výroba granátů probíhá v českém podniku ZEVETA Bojkovice a ve VOP Nováky na Slovensku. URG-86 využívají v hojném počtu různé jednotky Armády České republiky a Slovenské republiky.

Комментарии • 47

  • @jirkaricany4214
    @jirkaricany4214 5 лет назад +9

    Opět pěkně video. U toho útočného granátu bych jen poznamenal,že tam šlo po vhození do zákopu nepřítele o zvukový a tlakový efekt, který byl stěnami zákopu umocněn. Jinak ta zbraň nebo ruka před xicht se nedávala kvůli střepinám, byla to pak prakticky jen roztržená konzerva, ale kvůli možným odlétajícím kamenúm, pokud jsi se netrefil přímo do zákopu. Dík za video :-)

    • @KrakenBushAndMilitary
      @KrakenBushAndMilitary  5 лет назад +3

      Takže se shodneme že se dávala před ksicht aby zabránila zranění :) Dík za doplnění :)

    • @jirkaricany4214
      @jirkaricany4214 5 лет назад +7

      @@KrakenBushAndMilitary samozřejmě šlo o zabránění zranění. Nebo, aby Tě nepřítel před svou smrtí nepoznal?. 😀taky varianta...

    • @jozefb2626
      @jozefb2626 Год назад

      To je síce pekné, no tá tvoja "roztrhnutá konzerva" vie vojsť pod kožu pekne hlboko, a to aj na 30metrov. Ten plech sa potom sakra blbo vyberá.

  • @vojtechvizner8856
    @vojtechvizner8856 5 лет назад +2

    Granát F1 měl zpoždění 3,-5,5 sekundy.
    Házela se úloha na tzv. Útočící pěchotu na 25 metrů.
    Byly 3 pruhy, cca metr široké, kolmo na směr hodu.
    V prostředním byly figuríny "pěchoty" .
    Známkovalo se 1 až 3.
    Za jedna bylo, pokud granát dopadl a vybuchl před "pěchotou" za 3 pokud se voják trefil za figuríny.
    Po odhození granátu se voják skryl v zákopu, a po explozi napočítal do deseti.
    Potom se opět vztyčil, připraven k palbě.
    Podle teorie šíleného Tondy Kropáčka, bývalého průzkumáka z Vimperku, se granáty daly tzv. předvařit...
    Odtrhla se vrhová pojistka, počkaly se dvě vteřiny, a pak se hodilo.
    Prý to mělo zabránit možnému prodlení exploze v místě dopadu...
    Jedna z věcí, které bych asi fakt nezkoušel 😀

    • @jozefb2626
      @jozefb2626 5 лет назад

      K tomu "predvareniu", ešte rozprávka o psíčkovi a mačičke, pretože s F1 to nejde urobiť ani náhodou.

    • @Sync923
      @Sync923 Год назад

      ​@@jozefb2626 teoreticky to možné je. Za cenu divoké manipulace v ruce ale člověk by musel být asi hodně otrlý aby nechal v dlani odstartovaný granát, kde už zažehla zápalka a prohořívá zpožďovač,kde mu chybí tak vteřina-dvě aby se toho zbavil.

    • @jozefb2626
      @jozefb2626 Год назад

      @@Sync923 Teoreticky je možné všetko. Prakticky už nie. Pretože to jednoducho nestihne, uvolniť vrhovú poistku, natočiť si ho v ruke a odhodiť. Čas 3,2 až 4,2 sekundy je dosť veľký rozsah a krátka doba, takže buď to buchne ešte pred dopadom, alebo niekde nad hlavou/v ruke. Jediná takáto možnost ešte pri hodení niekde z okna, ale aj tak je to zbytočné, nakoľko "puknutie" roznetky v zapalovači je dosť hlasité, takže rovno aj demaskujúce.

  • @michalandrys8633
    @michalandrys8633 14 дней назад

    Bohuzel na vojne jsme se nedostali k hodem granatu.Ale kamarat se dostal k URG 86.Tak sem 1 dekaborival a ten 2 hodil do rybnika.Byla to docela supa.

  • @Kuba-nf5vx
    @Kuba-nf5vx 5 лет назад +1

    Pne Kraken, ,,bomba´´ perfektní vide, velmi naučné a zajímavé, jsem z ,mladší generace, takže mne to velmi obohatilo... Děkuji a ať se daří :-)

  • @danielkroupa3874
    @danielkroupa3874 5 лет назад +3

    skvělé video, je vidět že víte o čem mluvíte :-)

  • @MrLafry
    @MrLafry 5 лет назад +1

    Musim te opravit, vrhova pojistka se nedrzi prstama, ale vzdy v dlani... a zranujici ucinek je 200m co se tyce F1cky... U URGanu je dolu obranej, nahoru utocnej... Dolu kdyz zmacknes jako kdyz zmacknes stopky... mas 3,2 - 4,6s

    • @KrakenBushAndMilitary
      @KrakenBushAndMilitary  5 лет назад

      Jo no v dlani, to je fakt. Jinak ten účinek je papírovej, ale náhoda je blbec. raději si zalezu když se hází.

  • @vladimirblazek5465
    @vladimirblazek5465 5 лет назад +1

    F 1- v Rusku byl vždy nazýván limonek tj.citronek.

  • @LuborSportshooter
    @LuborSportshooter 5 лет назад +2

    Mě se líbi, jak se kose říká pořád "samopal" i když to je puška.. :D Ale tak je to u ní asi už zažitý.. Jinak zajímavý video. :)

    • @KrakenBushAndMilitary
      @KrakenBushAndMilitary  5 лет назад +2

      ano je to útočná puška, říkám to na jiném videu a také občas používám název samopal

    • @jaroslavhoral6837
      @jaroslavhoral6837 5 лет назад +4

      já nevím proč všichni nazýváte 58 kosou. kosa se jí říkalo podle tvaru pažby.to byla takzvaná sklopka co používaly paragani.bigoši používaly pádlo což byla pažba plná

    • @vladimirblazek5465
      @vladimirblazek5465 5 лет назад

      Samopal je automatická zbraň jednotlivce ,sřílející dávkou i jednotlivými ranami.N e z á l e ž í na typu náboje.Jednoznačně vystihující definice a ne jakési definice nacistické propagandy!

    • @OFPruzkumnik
      @OFPruzkumnik 4 года назад

      @@vladimirblazek5465 na začátku 50tých let se rozlišoval Samopal těžký(na náboje středního balistického výkonu) a samopal lehký(pistolový náboje)
      nikdy se to ale v názvu zbraně neobjevilo, proč taky, když se začala osmapadesátka zavádět tak se začly vyřazovat pumpičky a samonabíjecí pušky

    • @michalandrys8633
      @michalandrys8633 14 дней назад

      ​@@jaroslavhoral6837Neni to uplna pravda.Ze sklopkou fasovali tankani, paragani,pruzkumaci a nektery personal na letisti.

  • @bushcraftcitybc1651
    @bushcraftcitybc1651 5 лет назад +2

    Ahoj, to by byl silvestr ,ha ha ha😁😁😁😁 ,seš borec a pořád natáčej na INTERNET čau

  • @bushcraftcitybc1651
    @bushcraftcitybc1651 5 лет назад

    Pěknej zbytek dne. 😁😁😁👍

  • @Martin-yh3lj
    @Martin-yh3lj 5 лет назад +1

    Jo,to me bavi....hlavne hazet>))

  • @viteslavjedlicka7138
    @viteslavjedlicka7138 Год назад

    Zdravim z tech videi z boju na ukrajine neni nikde videt ze by nekdo zpozdoval hozeni granatu,ale do vybuchu to trva az 5vterin,dost casu se utect,kryt se nebo ho hodit zpatky - je na to nejaky armadni predpis hodit granat hned jak ho odjistim ? dekuji

    • @KrakenBushAndMilitary
      @KrakenBushAndMilitary  Год назад +1

      Na všechno je předpis. Odjistit a čekat a pak to hodit je jen do akčního béčkového filmu ;) je to fofr a opravdu nestihneš odběhnout nebo vzít a odhodit. Čas je 3,9 až 4,2 sekundy

  • @iloveairgun7908
    @iloveairgun7908 5 лет назад +1

    Kde si zohnal tu rozbusku a zapalnicu

    • @jozefb2626
      @jozefb2626 4 года назад +1

      Zobral ich zo stola...

  • @hankmosh2709
    @hankmosh2709 5 лет назад

    jo kde jsou ty casy kdyz jsme na zš pri telocviku hazely gumovejma granatama. zajimalo by me co dnesni deti vlastne ucej ? maj vubec jeste telak ?

    • @ushanek4624
      @ushanek4624 5 лет назад

      Dva roky zpátky jsme taky házeli, takže asi to samé

    • @Kajocze
      @Kajocze 5 лет назад

      @@ushanek4624 ja som 2. Na strednej škole a nikdy ani na základke sme nehádzali. Dokonca ani branne cvičenia, len na základke....

  • @Carcharot100
    @Carcharot100 5 лет назад +1

    F1 že zraňuje do několika metrů? Mě učili že mrtící dosah střepin se uvádí až 200m.. A když vím jak to bouchá, nechtěl bych to ani na těch 200m zkoušet.. A nevím jak Vy, ale my normálně házeli ostré F1.

    • @KrakenBushAndMilitary
      @KrakenBushAndMilitary  5 лет назад +1

      Tak nechtěl jsem tam uvádět TTD které jsou v popisu, a osobně těm 200m nevěřím ale zkoušet to také nebudu. A ano házeli jsme jak ostré tak cvičné.

    • @michalandrys8633
      @michalandrys8633 14 дней назад

      Ano uvadi se 200m.Ale v realu 100 az 120m

  • @felixhejtman4773
    @felixhejtman4773 5 лет назад

    LIKOS

  • @martinsivak2822
    @martinsivak2822 5 лет назад

    Urg 86 sú zo Slovenskej armády už vyradené po mimoriadnych udalostiach pri ktorých granáty vybuchli už pri manipulácii v sklade s bednu granatov. Príčina bola vadna výroba.

  • @OFPruzkumnik
    @OFPruzkumnik 4 года назад

    můj táta když šel házet gumovým granátem, tak mu řekli: Zabils vlastního velitele, takže na ostrý nešel :D

  • @dukeduke9956
    @dukeduke9956 5 лет назад +2

    Další "přednáška " rádoby odborníka..to,že jsi jednou v životě hodil granát znamená, že o tom můžeš točit videa a poučovat ostatní???..To snad nemyslíš vážně??!!!

    • @KrakenBushAndMilitary
      @KrakenBushAndMilitary  5 лет назад +3

      Myslíš, že jen jednou? :) Nikoho nepoučuju. Poučování vypadá trochu jinak.