Jak probíhají státnice? Zkoušení a obhajoba diplomky

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 сен 2024

Комментарии • 10

  • @dvolenka
    @dvolenka 2 года назад +14

    Dobrý den, dnes jsem úspěšně obhájila svoji diplomku. Musím říct, že i Vaše videa mi moc pomohla, hlavně najít nějaký vnitřní klid a oprostit se od toho šíleného strachu. Strach i tréma byl, ale zvládla jsem to. Děkuji

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  2 года назад +1

      Moc blahopřeji k velkému úspěchu a přeji mnoho úspěchů do dalších let. :)

  • @AdelaHamplova
    @AdelaHamplova 5 лет назад +5

    Děkuji za video! Ještě by asi bylo dobré zmínit, že někdy se prostě stane, že zkoušející se zeptá na něco, co třeba bylo vyučováno během studia, ale nebylo to v okruzích, díky tomu jeden můj kamarád státnice opakoval a dal napodruhé. Mně to naštěstí minulý týden klaplo a jsem Ing. :-) Teď ještě ty přijímačky na Ph.D. ... :-) Něco o přijímačkách byste tam neměl? :-)

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  4 года назад +2

      O přijímačkách přímo ne, protože průběh záleží na konkrétní vysoké škole. O doktorském studiu (Ph.D.) ale několik videí už mám.:) Přeji Vám hodně úspěchů.

  • @Cestovatelix
    @Cestovatelix 2 года назад +1

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se vybírají všechny otázky, nebo jen část?

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  2 года назад +1

      Záleží na zvyklostech dané vysoké školy. Pokud už si ale můžete otázky losovat, tak potom předpokládám, že všechny.

  • @ciphetrix7872
    @ciphetrix7872 3 года назад +3

    Moc děkuji za toto video, opravdu velmi pomohlo :)

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  3 года назад

      To jsem moc rád. Přeji Vám úspěšné státnice. :)

  • @HS8038
    @HS8038 5 лет назад +3

    Dobrý den,
    moc děkuji za přínosné video. Ráda bych se Vás zeptala na doplňující otázky -
    1) nezdá se mi fér, aby otázky někdo místo losování vybíral - najdu někde, zda to zrovna na naší univerzitě/fakultě/katedře bývá děláno tak nebo tak? Je případně možné si způsob losováním vyžádat?
    2) U SZZ tedy není žádný čas "na potítku"? Na otázku musím okamžitě a bez přípravy odpovědět?
    3) Zajišťují přímo studenti nějaké občerstvení pro komisi?
    4) Dozvím se předem složení komise?
    5) Jak dlouho předem bývá z Vaší zkušenosti zveřejněn konkrétní termín SZZ? Zatím mám k dispozici jen harmonogram akad.roku, ve kterém je dáno rozpětí půlka května - půlka června, ovšem konkrétní termín zatím žádný, a nikdo není ochotný se tomu blíže vyjádřit (UPOL).
    Předem děkuji a přeji krásný den!
    H.G.

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  5 лет назад +1

      Dobrý den, Hanko,
      je velmi těžké říct, že je to právě tak a tak, protože si každá vysoká škola stanovuje vlastní pravidla pro průběh státní závěrečné zkoušky. I proto se ve videu zmiňuji o závazných dokumentech ke státním závěrečným zkouškám.
      Tak, jak jsem státnice popsal já, tak to funguje např. na Mendelově univerzitě v Brně (PEF), nebo na Vysokém učení technickém v Brně (ÚSI).
      K Vašim otázkám:
      1)Losování nebo výběr otázky zkoušejícím záleží vždy na zvyklostech vysoké školy. Nedá se, podle mého názoru, vynutit (možná mě ale právníci opraví). Upřímně jsem měl jako student radši, když se mě zkoušející zeptal. A stejně tak to mám raději, když zkouším. Ale chápu, že to může mít každý jinak.
      2) Potítko zase záleží na konkrétních zvyklostech UPOLu.
      3) Občerstvení pro komisi je vždycky takové složité téma - hlavně na organizaci, pokud se studenti navzájem neznají. Poslední dobou se mi ale zdá, že univerzity od této „povinnosti“ pro studenty ustupují a samy je zajišťují.
      4) Složení komise se dozvíte nejpozději v den státnic.  Na některých vysokých školách např. na VUT je složení komisí známo cca 10-14 dní předem, na MENDELU je naopak utajováno až do poslední chvíle.
      5) Konkrétní termín záleží na mnoha okolnostech, zejména pak na skutečném počtu studentů, kteří půjdou ke státnicím. Studenti se mohou ještě odhlásit, pokud nesplní studijní povinnosti, neodevzdají diplomku, nebo mají např. nedoporučující posudky k obhajobě. Teprve tehdy, až je znám přesný počet studentů, tak jsou tito rozděleni do státnicových skupin a k nim jsou přiřazeny komise. Obvyklé rozpětí na většině vysokých škol je cca 14 dní až měsíc, záleží na konkrétní fakultě, počtu studentů a počtu státnicových komisí.
      Pokud chcete znát podrobnosti k průběhu na Vaší fakultě, doporučuji Vám, abyste se zeptala někoho z absolventů (čím čerstvější, tím lepší), anebo se s otázkami 1, 2 a 3 obrátit na studijní oddělení. Na 4 a 5 Vám asi ale neodpoví, protože odpovědi ještě asi neznají.
      Ale i tak Vám přeji úspěšné státnice! ;-)
      Pavel Semerád