Koguduse kujunemisest (32):

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Hea vaataja, täna räägime naisest, kes kujundas algkogudust ja katsetest muuta ta nähtamatuks või vähemalt meheks. Jutt tuleb apostel Juniast.
    Lisaks Kenkrea koguduse naisdiakon Foibele mainib apostel Paulus kirjas roomlastele ka Juniat.
    Teda mainib Paulus koos tema abikaasa Andronikosega Rooma kirja 16 peatüki tervituste loetelus. Ta nimetab neid mõlemaid kui "kuulsaid apostlite seas". S.7 Stuttgardi kommentaaridega Piibel. Viitab neile, kui abileupaarile, kes koos kandsid apostli ametit.
    Tänaste diskussioonide valguses on see ääremärkus lausa intrigeeriv ja sentsatsiooniline, kuna tegemist on ainsa Uue Testamendi märkusega, mis omistab algkogudusliku apostli tiitli naisele.
    Muidugi selle väite üle on pikka aega vaieldud. Mõni uuem käsikiri kasutab siin mehenime Junias, kuid vanemad käsikirjad räägivad selgelt naisest nimega Junia. Tänapäeva eksegeedid peavad varajasemat versiooni usutavamaks. Esiteks ei leia me rooma-kreeka antiikajal kusagil mehe nime Junias, küll aga naise nime Junia.
    Teiseks räägivad kirikuisad siin järjekindlalt naisest. Püha Krisostomus ütleb: "Kui suur pidi olema tema tarkus, et teda peeti isegi apostli tiitli vääriliseks." Antud kirjakohast võib välja lugeda, et ta oli abielus nii nagu esiapostel Peetruski."
    Igal juhul peeti apostlite puhul abielus olemist normaalseks.
    1 Korintose kirja 9 p. 5.s. ütleb Paulus: "Kas meil ei ole õigust kaasa võtta õdede hulgast naist, nagu teevad muud apostlid ja Issanda vennad ning Keefas?"
    Paulus ise oli siiski vallaline. Ja ilmselt mitte ainsana. Paljudel teistel apostlitel olid aga naised, kes olid tõenäoliselt võrdselt seotud evangeeliumi levitamisega. Ka apostel Junia oli abiellunud apostliga. Paulus viitab neile mõlematele kui oma kaasmaalastele. See tähendab, et nad olid juudi päritolu. Ja ta lisab: Nad olid minuga vangis. Kus nad koos Paulusega on vangis olnud me ei tea. Võimalik, et Efesoses.
    Tähelepanuväärne on, et Pauluse tervituste loetelu puudutab suuremalt jaolt Efesosest pärit inimesi. Märkimisväärne on siin suur aktiivsete naiste ja orjade arv. Seegi heidab valgust koguduse sisestele suhetele.
    Kuid tuleme tagasi Junia ja Andronnikose juurde. Ilmselt olid nad Paulusega teatud aja koos reisinud.
    Veelgi olulisem on siin Pauluse hinnang neile: "kuulsad apostlite seas". Ilmselt oli algkoguduses tegemist kahe kihilise apostlite kontseptsiooniga, mis eristas neid, kes olid kutsutud olema "Jeesuse Kristuse apostlid" selle sõna täielikus tähenduses. Niisiis ühestküljest olid need, kes olid otse kohtunud Ülestõusnud Issandaga (Kyriosega). Ja teisestküljest oli ka neid, kes olid saanud apostliks olemise ameti ja läkituse käte peale panemise ja koguduse palvetega.
    Kas Junial oleks lubatud ennast lugeda nii nimetaud Kristuse apostlite hulka? Kuid siis tuleks küsida: Miks ei esine tema nimi siis varakristlikes tunnistustes sagedamini ja silmapaistvamalt? Kuid samas märgib Paulus, et ta oli apostel juba enne teda.
    Kõik see viitab kõige varasemale ajale pärast Jeesuse ristisurma ja ülestõusmist. On võimalik, et Andronikos ja Junia kuulusid hellenistlikku juudi kristlikku ringi. Pärast Stefanose märtrisurma pidid nad Jeruusalemmast ja pühalt maalt põgenema. Pärast seda kuulutasid nad Süürias ja Kiliikias. Seega olid nad paganamisjoni pioneerid. Nii nagu Peetrus ja veelgi hiljem Paulus, tulid nemadki mingil ajal Rooma. Paulus saab sellest teada ja saadab neile tervitusi.
    Kui eelpoolöeldu peab paika, tähendab see seda, et meil tuleks loobuda kujutlusest, et kujunevate kristlike koguduste organisatsioon koosnes algusest peale vaid meestest. Algus oli sama värviline nagu elu ise ja andis värvi kõigele järgnevalegi.
    Kuid tõsi on ka see, et me ei peaks neist ääremärkustest ja varjunditest tegema ennatlikke järeldusi tänaste vaidluste jaoks naiste positsiooni suhtes kogudustes. Piibli tervikpilt on selgelt maskuliinne, kuid paistab, et Jumalal on alati üllatusi ja erandeid, mis peaksid meid kõiki alandlikuks tegema.
    Järgmisel korral räägime kogudusest kui Jumala perekonnast.
    ‪@JoosepTammo‬

Комментарии •