EP 63 Uzemění FVE

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 ноя 2024

Комментарии • 12

  • @ra20z
    @ra20z 22 дня назад

    Spojením mínus pólu akumulátoru se svorkovnicí HOP je základní ochrana před nebezpečným dotykem, dle 200 4 41 je to PELV. To je jediná možnost jestliže je v domě rozvod 12 (24)V pro třeba světla. Spojení se zemí by mělo být jen v jednom místě kvůli galvanické korozi.
    Spojení rámů panelů s jímací soustavou by mělo být větším průřezem.

    • @emilsevcik7301
      @emilsevcik7301 10 дней назад

      FV panel - ak je dodržaná vzdialenosť S postačí 6mm ak nie musí byť 16mm

  • @jirsonwot4616
    @jirsonwot4616 Месяц назад +1

    6:13 pravě jse vytvoril tn-c v zapojení tn-s to fakt norma nedovoluje...

    • @goofysvintageworkshop6728
      @goofysvintageworkshop6728  29 дней назад

      Jde o to jak je to zapojené v měniči, v některých není PE vůbec připojené a někde je PE oddělené. Jde vždy o konkrétní případ.

  • @TomasUlrich-u9f
    @TomasUlrich-u9f 23 дня назад +3

    Totální nesmysl toto video

  • @matyfulda
    @matyfulda Месяц назад

    No nevím už jen to uzemni toho minusu pokud budeš mít větší napětí panelu tak teď už stačí jen sáhnout na plus vodič a zhori ti tepláky A uzemnit panely no při přímém úderu konci vše a jestli je to uzemněné

  • @hangerbadzoozunger1960
    @hangerbadzoozunger1960 Месяц назад

    stavim ohrev vody regulator geti 8* 415wp bude to ostrov bez site konstrukce na stitove zdi ale nemam hromosvod jak uzemnit dekuji

    • @goofysvintageworkshop6728
      @goofysvintageworkshop6728  Месяц назад

      Uzemění je defakto jen svedení uzemňovacího drátu (vodiče) do země. Osobně bych to řešil pokud nemáte hromosvod, udělat vlastní. Což je vlastně určité množství vodivého materiálu zakopaného v zemi. Viz.: elektrika.cz/data/clanky/dehn-tipy-a-triky-jak-uzemnit-hromosvod Dříve když se uzemňovali elektronková rádia, vzal se kovový šrot (kýble atd.) a ty se propojily a zakopaly ideálně na vlhké místo. Za mne lepší než nic.

  • @pbasista
    @pbasista Месяц назад

    Na Vašom diagrame celá ľavá strana je len poprepájaná dokopy ale nie je prepojená so žiadnou zemniacou tyčou. Nejde teda o uzemnenie. Ale iba o vzájomné ekvipotenciálne prepojenie.
    Kvôli čomu teda prepájate záporný pól batérie s krytmi meniča a regulátora?

    • @goofysvintageworkshop6728
      @goofysvintageworkshop6728  Месяц назад +2

      @@pbasista Spojování měniče a solárního regulátoru s mínusem baterie je důležité kvůli následujícím důvodům:
      1. **Společná zem (referenční bod):** Baterie (obvykle její mínusový pól) slouží jako společná zem (referenční bod) pro celý systém. Aby mohly správně fungovat jak měnič, tak solární regulátor, musí mít společný referenční bod, kterým je mínusový pól baterie. To zajistí, že napěťové rozdíly mezi různými součástmi systému budou správně interpretovány.
      2. **Bezpečnost a ochrana:** Připojením všech zařízení ke společnému mínusu baterie se zabrání vzniku nebezpečných potenciálových rozdílů mezi jednotlivými součástmi systému. To snižuje riziko vzniku zkratu nebo jiných elektrických poruch.
      3. **Stabilita a správná funkčnost:** Měnič i solární regulátor potřebují k provozu stabilní a spolehlivý napájecí zdroj. Pokud by nebyly propojeny s mínusem baterie, mohlo by dojít k nesprávné funkci regulátoru, měniče, nebo dokonce k poškození těchto zařízení.
      4. **Eliminace rušení:** U systémů, kde jsou použity měniče, které pracují s vysokými frekvencemi, může docházet k elektrickému rušení. Správné propojení se společným mínusem baterie pomáhá minimalizovat toto rušení a zajistit čistý a stabilní provoz systému.
      Toto propojení je tedy důležité pro zajištění správné funkčnosti, bezpečnosti a stability celého fotovoltaického systému.

    • @pbasista
      @pbasista Месяц назад

      @@goofysvintageworkshop6728Nerozumiem. DC zariadenia sú predsa prepojené riadnou dvojicou silových káblov. A teda ak potrebujú spoločný referenčný potenciál, tak ho automaticky majú k dispozícii na ktoromkoľvek z týchto dvoch vodičov.
      To, čo popisujete ďalej, sú všeobecné vlastnosti ekvipotenciálneho prepojenia. Približne mi dáva zmysel to, že ekvipotenciálne prepojenie vonkajších krytov zariadení chráni pred rozdielom potenciálov v prípade porúch, kde by sa na tieto kryty dvoch rôznych zariadení dostali rôzne póly DC systému. V nejakej miere asi intuitívne rozumiem aj tomu, že je možné takéto ekvipotenciálne prepojenie aj uzemniť. Hoci si nie som istý aké sú na to presné dôvody a aké je presné vysvetlenie.
      Ale nerozumiem, prečo by niekto chcel prepojiť ekvipotenciálne prepojenie s jedným z pólov DC systému, napríklad teda s negatívnym. V takomto prípade totiž hrozí, že ak sa človek dotkne vonkajšieho krytu jedného z takto prepojených zariadení a zároveň plusového pólu DC systému, tak dostane zásah elektrickým prúdom z tohoto DC systému. A toto riziko bude hroziť vždy, nie len pri poruche.