ДРЯНОВСКИ МАНАСТИР "СВЕТИ АРХАНГЕЛ МИХАИЛ" ПЕШЕХОДНА РАЗХОДКА ИЗ РАЙОНА! БЪЛГАРСКИ МЪЖКИ МАНАСТИР!
HTML-код
- Опубликовано: 21 дек 2024
- Дряновският манастир. Място с история и много природни дадености.
Районът около Дряновския манастир представлява красива клисура, образувана от река Дряновска, врязала високите скали наоколо, които са част от платото Стражата. Другото интересно за целия район е дълголетната му история. Тук са открити следи от живот още от старокаменната епоха (100 000 - 10 000 г. пр. н. е.). Установено е, че от старожелязната епоха до Античността, основни обитатели са били траките. По-късно, когато тези земи са били в пределите на Византия, са изградени две крепости в близките местности Боруна и Града. Крепостите са изоставени през 5-ти век по време на славянското нашествие, но по-късно, когато влизат в пределите на българската държава се обитават и използват отново.
Смята се, че манастирът е създаден през 1206 година, когато нашият цар Калоян пренесъл мощите на един светец - св. Махаил Воин - от Потука (предполага се, че това е днешен Батак) в патриаршеската катедрала „Св. Възнесение“ в столицата Търново. При пренасянето на тези мощи, се случва така, че цялата процесия пренощува край река Дряновска и след това на това място е издигнат манастира.
От тогава до днес, Дряновският манастир е важен просветен и културен център. Като повечето български манастири, той е бил разрушен по време на турското робство и възстановен отново през 19-ти век.
Манастирът заема важно място по време на Априлското въстание. В него се води дълга и тежка битка между българските бунтовници начело с поп Харитон, и турците. За съжаление, повечето от нашите въстаници загиват геройски в тази битка, а няколко години след нея в тяхна чест е построен паметникът-костница, който може да се види и днес пред храма на манастира. Отивайки в задната част на манастира, там под навеса преди изхода, ще видите интересно и важно съоръжение 🙂 .
После може да излезете от задната порта и да минете по дървеното мостче над реката … и то е част от атмосферата на манастира.
ЖЕЛАЯ ВИ ПРИЯТНО ГЛЕДАНЕ!
Отдавна не съм ходила там,но много се е променило!
Много е променен Дряновския манастир Бати Сашо! Ама аз вече 16 години не съм в България.
Благодарим ти за хубавата разходка!
Това което изглежда,като корито и каза,че са те къпали,като малък,ако не греша мисля,че е нощтви (ударението е на "о"). Този съд се е използвал едно време за месене на тесто за хляб. Семействата са били многочлени и се е месело голямо тесто. Може и да греша,но на такова ми заприлича.
Бъди жив и здрав Бати Сашо! 👍
@@stefkabratovanova8014 нощвите изглеждат по същия начин но са малко по малки. Това е точно корито.
Търговците са повечко...
Спасибо. Было интересно вспомнить
Спосибо!
Браво, че си посетил и нашия край бат Сашо! Аз съм от Дряново и те гледам редовно, гледал съм всичките ти видеа ! :D
Благодаря за доверието!
Много го харесвам този манастир. За съжаление от 2008 не съм бил там. 2006та от училище ни водиха на екскурзия, бях и в пещерата до него- Бачо Киро, настинах яката😁
В пещерите е студено!
Супер си бат Сашо супер видео!
Благодаря!
Браво, Саше!
Благодаря!
❤👍
👍👍👍👍👍👍👍👍👍❤❤❤❤❤❤
Онзи ден бях там😁🤗
поздрави от Троян🇧🇬🇧🇬🇧🇬
Благодаря!
Това с дупчиците е Диканя а машината е веялка... Поздрави от Разград!
Благодаря!
Манастир , или храм на търговци ?!
Наблизо май беше пещерата Бачо Киро, разходете се и до там :)
Да, там 2006та какъв студ съм брал.. 😁
@@ICP2-3 Пещера е все пак :D Студена е, но е красива
@@krasenyanakiev705 😁 - 15 Помня че беше.То беше на една екскурзия от училище и принципно трябваше да е само до манастира. После един даскал вика:Айде да ги заведем и до пещерата. И отиваме, всичките по къси гащи и тениски. До вечерта половината бяхме болни😁
Паркинга е празен ама се плаща,пак ти досвидяха 2лв като в Обзор
@@musaibetov всеки се разпростира според чергата си.Това ли Ви е по интересно, а не това което виждате?