Kulisy tworzenia gier - perspektywa producenta - Jakub Ryfa
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- Bez niego proces produkcji nie miałby szans na realizację. Odpowiada za harmonogram i budżet, koordynuje współpracę z zespołami wewnętrznymi i zewnętrznymi, jego głównym celem jest dostarczenie jakościowego produktu na czas. Producent. W tej definicji można by zamknąć osobę odpowiedzialną za produkcję z dowolnej branży. Jednak przed producentem gier wideo stoi dodatkowe wyzwanie, ponieważ gry są produktem interaktywnym, co czyni jego pracę szczególnie wymagającą i złożoną.
Jakie są główne obowiązki producenta w branży gier? Jak wyglądają poszczególne etapy jego pracy od koncepcji do momentu wypuszczenia produktu na rynek? W jakie sposób koordynuje pracę zespołów twórczych, a w jaki - tych niezwiązanych bezpośrednio z kreacją. Jak wyglądają jego relacje z zewnętrznymi partnerami studia? Co się dzieje, gdy projekt zaczyna opóźniać się względem pierwotnego planu? Jak producent radzi sobie z kryzysami w trakcie produkcji gry?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli: Jakub Ryfa - Game Producer, Project Manager oraz Łukasz Szałankiewicz (prowadzący) podczas podcastu Kulisy tworzenia gier - perspektywa producenta.
Jakub Ryfa - związany z branżą gier od prawie 10 lat, głównie w obszarze indie gamedev. Karierę rozpoczął od założenia małego, poznańskiego studia DOJI, gdzie realizował projekty gier edukacyjnych i serious games, zarówno in-house, jak i na zlecenie. Pełnił rolę game designera, project managera oraz producenta, a na rozwijaniu kompetencji w tej ostatniej postanowił się skupić w dalszej karierze. Swoje praktyczne doświadczenie łączy z badaniami naukowymi - w 2024 roku obronił doktorat poświęcony analizie i rozwojowi polskich studiów tworzących gry. Obecnie pracuje jako game producer w studiu Fool's Theory.
Łukasz Szałankiewicz - związany z My3Daudio, firmą specjalizującą się w rozwijaniu i skalowaniu startupów audio, aktywnie wspierając te procesy. Jest również Audio Leadem i wykładowcą na kierunku Game Development w Collegium Da Vinci w Poznaniu. Prowadzi serię webinarów pt. „Game Design” dla strefy technologii Uniwersytetu SWPS, gdzie zaprasza ekspertów z branży gier wideo, aby omówić tematy związane z projektowaniem gier. Szałankiewicz ma na swoim koncie liczne interaktywne instalacje i wystąpienia audiowizualne, które cieszą się międzynarodowym uznaniem. W latach 2016-2017 był ekspertem w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, gdzie koncentrował się na promowaniu gier komputerowych i mediów interaktywnych. Jako współzałożyciel „Komitetu Społecznego Polskiej Demosceny”, miał istotny wpływ na wpisanie demosceny na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO w Polsce w 2021 roku. Dodatkowo, Szałankiewicz współpracuje z Biurem Obsługi Inwestorów (UM Poznań) jako ekspert w zakresie przemysłów kreatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem branży gier wideo. Jego zainteresowania obejmują także historię pierwszych społeczności cyfrowych, historię gier wideo oraz archeologię mediów.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Analizujemy i omawiamy szanse, ale i ryzyka jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. Więcej informacji o projekcie: web.swps.pl/st...
#gamedesign #produkcja #gaming