А я хочу переповісти вам історію від старого льотчика, полковника запасу, яку я почув особисто від нього на дизельній заправці п.Шегиня на кордоні з Польщею 5 років тому. Так от, він ( вибачте вже забув його ім'я та прізвище) тоді ще старший лейтенант, служив на Кубі в авіаполку. Вилетів на завдання по патрулюванню в парі зі своїм товаришем ще по Харківському льотному училищу- таке часто було, казав цей льотчик. Патрулювали в нейтральному авіапростору, неподалік від американської бази, але на безпечній нейтральній відстані. І раптом помітив одну, другу ракети, що випустили американці зі своєї бази. Одна рекета влучила в літак товариша, він повідомив, що підбитий, поранений і Прощай - далі побачив його падіння в море. По його літаку також випустили дві ракети, але він зреагував, відбив, викрутив ,і зі злоби за товариша, що загинув, розвернувся і влупив усім, що в нього було зі зброї, по базі. Далі викрутив, повернувся на свою радянську базу на Кубі. І тільки що приземлився, вилазить з кабіни літака, а до нього підбігли, зірвали погони і потягли у підвал - це ж він спровокував нібито міжнародний скандал. У підвалі провів три дні на воді і хлібові після допиту про подію. Через три дні сказали, що розстрілюють (під трибунал). Принесли його форму, звеліли вдягатись і на вихід. Вийшов під конвоєм, став у стрій полку. А на трибуні перед строєм поряд з комполку стоїть Рауль Кастро ( ще зранку з підвалу бачив, як заїжджала дипломатична машина з прапорцями Куби). Ну, казав, думаю, що об'являть зараз наказ про розстріл. І тут комполку визиває: капітан такий-то ( моє прізвище називає, а я ж старлей). Я каже стою, мовчу. Знову комполка повторює: капітан такий-то - хлопці вже підштовхують мене, щоб вийшов, я вийшов. І тут комполку зачитує: мені, старшому лейтенанту присвоєно звання капітан за відбиття ворожої атаки по острову Куба. А Рауль Кастро вручає через перекладача орден чи медаль- Героя Куби. Виявляється, що наш літак із загиблим товаришем впав не у нейтральних водах, а в територіальних водах Куби, оцей факт не тільки зберіг, каже, мені життя від розстрілу, а й підняв престижкубинців про захист своєї території. От така історія. А цей льотчик потім був і в інших гарячих точках планети, в тому числі і в Афганістані. Закінчив службу полковником, сам 1941 року народження. А як кацапи розв'язали війну проти нас у 2014 році, то просився через військкомат, щоб дали можливість тренувати молодих льотчиків, але його по- хамськи бортонули: не мешай дедушка, обойдемся. От така історія, жаль, не запам'ятав, як звати Героя. А він, ще 5 років назад підпрацьовував заправшиком, бо дружина сильно захворіла і потрібно було її постійно лікувати. Слава Героям! Слава Україні!
Я служив на ЯК-28. Це був мій перший літак після ШМАСу. Це було у 1974році. Повністю підтверджую те ,що при повній загрузці фюзеляж прогинався і заклинював фонар кабіни. Ще хочу додати ,що при запуску двигунів цього літака ,вони часто загорялися і на ЦЗ завжди чергували два- три екіпажі пожежних машин. Вони заливали двигун піною ,тоді змивали водою і продовжувалася процедура запуску. Коли я ,після першого такого випадку ,очікував на повернення свого літака ,то думав ,що посивію. Адже всі механіки ставили свої підписи в журналах виконаних робіт. А згодом ,після систематичних загорянь ,взагалі перестав звертати на це увагу. Тим більше ,що я був аошником (авіаційне обладнання) ,а за двигуни відповідали есдешники (літак та двигун).😊
Норм штампуют , через комментарий снизу тоже из 1976 года... Тут куда не плюнь везде служивые или руку приложившие и все пишут одно и тоже. На гиперлупии может что нибудь научились бы делать кроме ботов а то у британцев трусики уже выпрашивают.
Дякую,пане Леонід !Бував я на тім німецькім аеродромі,бо на нашому Мі-8 стояв фотоапарат Афа42-100.І регламенти на ньому робили тільки ваші спеціалісти. Тому ця історія мене дуже зачепила. Розкажу і свою. Десь в 80 роки,затіяло командування великі навчання,ясна річ,нам,вертолітникам прийшлось возити генералів по полігонах. Полігон Магдебург,здоровенний,і знаходився в пару км від кордону з ФРН. Повезли туди генерала московського з Вюнсдорфа. Льотчик -штурман трохи дав блуду,зайшли в повітряний простір ФРН,зрозумівши,що щось не те,повернулися,благополучно довезли начальство,куди треба.Але! Їх став переслідувати патруль на Хью-Кобрі,долетів аж до полігону.Ясна річ,на перехоплення Кобри підняли пару Мі24 з бойового чергування.Пілот Кобри побачив,що діло табак,дременув на захід,а хлопці -за ним! Побачивши,що вони над територією НАТО,розвернулися на базу.В той час,за ними погнались західні винищувачі,і також ввійшли на територію НДР. ППО побачивши таке,підняли наших перехоплювачів,але,ясна річ,поки долетіли,натівські хлопці вже були на західному боці. Якось,наших винищувачів повернули на базу,без ексцесів. Треба пояснити,все це доповідалось в Москву,тому була певна інерція. Взаємні звинувачення командування НАТО і Варшавського договору,політичні ноти і т.д. посипались поза нашу увагу. Екіпаж таксистів тихенько відправили додому,в Союз,а діло зам'яли,якось. І постійно,перед кожними навчаннями чи відрядженням в той бік,неофіційно розказували екіпажам ту історію з резюме- дивіться,не розпочніть здуру 3 світову !!!
Дякую, пане Леоніде. Дуже цікава розповідь. Сам у 1976 - 77 роках після ШМАСа у Кусарах служив строкову в Казахстані на полігоні Сари Шаган. Правда, маючи кваліфікацію СД, працював плашетістом на об'єднаному командному пункті і відповідав за об'єктивний фотоконтроль. Тому був безпосередньо дотичний до всьго того життя офіцерів і солдатів в/ч 28165, або авіаційного полку "бешеный". Стикався з різними офіцерами, як самодурами, так і нормальними людьми на кшталт начальника 4-го ГУМО (якщо не помиляюся) генерал - лейтенанта Кудрявцева, від якого маю подяку. Бували як цікаві випадки з польотної практики льотчиків, так і курйози солдатського життя. Наш полк літав тоді на перехоплювачах Су-9. Я, навіть, декілька есе написав. Дякую ще раз. Наснаги Вам. Слава Україні!
У вас на ботоферме 1976 это единственная дата что дали в разнарядке? Хороший ботодед 75 лет минимум, порядочно :) Там твой побротимый бот уже отписался "Я служив на ЯК-28. Це був мій перший літак після ШМАСу. Це було у 1974році. " :)
Відразу треба сказати, що я до авіації не мав ніякого відношення. І було це в 1977 році. Служив в ЗакВО командиром танку в мотострілковому полку в г.Пришиб. А це прикордонний район. І от одного разу заступили ми в наряд на сержантський пост. Доречі найкращій пост на якому довелось побувати. На даху полкового ДК була побудована скляна будка, в якій два сержанта наблюдали через бінокль за небом. Там була карта силуетів різних літаків і нам треба було записувати де хто пролетів і в якому напрямку. А через два дні нас викликають до штабу, а там всі наші особисти і купа якогось керівництва. Справа в тому що десь засікли порушення нашого кордону вже з нашої сторони. А коли той літак залетів на територію СРСР ніхто не знає. От і почали шукати і натрапили на наші записи, де і було зафіксовано проліт цього літака. Звісно скандал: як це ППО не побачила цього літака, а якісь танкісти з біноклем побачили і зафіксували це. Спочатку якийсь високий чин обіцяв нам навіть відпустку до дому, але з часом це діло зам'яли і ніякої відпустки звісно ми не побачили. Більш того, на той пост нас більше і не пускали.
Теж довелося служити в радянській армії. Не раз замислювався чому бойові навчання в армії СРСР були так не схожі на бойові при чому у майже всіх родах військ і прийшов до висновку що з питань безпеки. Начальство свідомо і підсвідомо розуміло що при рівні безладу у радянській системі, надавати зброю та бойові можливості, треба як можна рідше. Данна кумедна історія з добрим кінцем тому підтвердження.
та ні, щодо ме-262 ци ви вже сильно"загнули" там все ну зовсім інше... в основі там Як-25, мотори Р-11 хоча, німецькі інженери там і доклали рук, але це зовсім друга історія...
Дякую Вам, був на військовій стажировці в гар. Хвалинка в 219 ОДРАП , а сосідній полк був озброений Як-28П перехватчики. Бачив і Як-28Р там же рулив.😢 Пісня про цей літак Огромное небо. Працював в школі в Києві там був музей 17 ПА, в Києві була розформована. Сформована була в Сталінграді 15.11.1943 року.
Колись і я служив у тій 16 ВА, Як-28Р бачив на постаменті у Рангсдорфі на теріторії ремзаводу, та ще в музеї. Бував не раз і на КП армії, я служив зв'язківцем і підтверджую що заявки на польоти приходили на узгодженя і затвердження як правило за кілька днів.
Леонніде, вірю. Кожному слову! 😁 Особисто мені розповідав аналогічну історію колишній комполка Т-64. Як він мало не почав третю світову... Часи совка, ГСВГ (Группа советских войска в Германии - для тих хто не в курсі) в НДР (Німецька демократична республіка - східна Німеччина). Полк Т-64. Широкомасштабні навчання. Полк основного важкого танку совка Т-64 колонною виходить з місця дислокації в район розгортання у бойові порядки (за легендою навчань, реально - на полігон). Незабаром після виходу виявилося, що немає зв'язку з батальйоном, котрий першим вийшов на марш. Туди-сюди, але ніяким чином не вдається встановити зв'язок з загубленим батом та його місцезнаходження. Легка паніка... Адже кордон поряд... Не за горами!!! Тоді комполка лишає командування на НШ, бере пару Уазиків і рушає в сторону кордону на пошуки батальйону-втікача. Неподалік від кордону з ФРН він таки знаходить та зупиняє той батальйон Т-64. Не пам'ятаю вже всіх подробиць тої історії, але здається, що то секретник помилково тому комбату видав пакет з бойовим реально завданням, а не з завданням на навчання!!!😂🎉 Таким чином комполка вчасно відвернув загрозу вторгнення радянських танків у західну Німеччину! А відтак і збройний конфлікт, як мінімум! 😱🧐😉😜😁
Полагаю,что случай со съёмкой Копенгагена вполне мог быть. Мой однокурсник служил в обслуге на Кубке. Рассказывал,что во время его срочной,а это ещё при шахе,один экипаж заблудился над пустыней и почти сел в Тегеране. В последний момент КВС понял,что-то не так резко дал газ и взял ру,ку на себя. Иранцы не пытались сбить ни до попытки сесть,ни при ответе. Иран тогда,как и сейчас для путирашки,был дружественным
Свободу нашому розвіднику Роману Червінському! Слуг кремля за грати! Ті, хто кидають за грати наших воїнів, працюють на нашого одвічного ворога - рашистів.
Щось не чисто з Червінським. А може він і дійсно тойво, замішаний у чомусь брудному? Те, що він все життя прослужив в СБУ, ГУР, ССО, троє дітей, виправдання таке собі і впливає переважно на сердобільних домогосподинь та їх доньок. А давайте дочекаємось кінця слідства.
@@Олег-у3о9ш До речі, публіка немов біснувата з виряченими очима та перекривленими мармизами верещить: Свободу Червінському! Ніщо не нагадує? Вірно. Нагадує те ж саме, що і колись: Свободу Савченко! І ким вона виявилась згодом? А виявилась вона такою, що тій самій публіці нічого не залишилось, як позатикати свої пельки. Одне тішить, що ця одновимірна публіка в меншості.
Як то кажуть "много да дурного". Багато поганих танків , багато поганих літаків , багато непідготовлених солдатів та офіцерів. Останні півтисячі років на болотах тактика не міняється.
Вірю у цю історію, бо проходив строкову службу у радянський армії! І з часом все частіше задаю собі питання: як третя світова не почалася ще тоді!? Бо "разгільдяйство",та безвідповідальність - у совку завжди панували!😂 Скоріш за все західні військові вже тоді розуміли з ким мають справу! Але ця монета має дві сторони, саме тому, на превеликий жаль, вони можливо й досі гадають що сосія зробила помилку, та може скоро приде до тями!😡
Під час служби 83-85,неодноразово бачив Як28. Вони базувалися десь за 30км від нас(Далляр?), за горою. Здається ППО країни. Іноді по злітаючих літаках ми тренувалися у прицілюванні, не виводячи РЛС з парку. Аварій, чи катастроф не пригадую
Доводилось працювати з дротяними магнітофонами типу МС-61 та МН- 61, а при обриві звуконосія зв`язували його звичайним морским вузлом. Після них на озброєння прийшов магнітофон П-500. Тоже була кумедна ситуація, тільки з маршалом Савицьким
Служив в ШМАСі в Дніпродзержинську в 1968-70 рік. Замкомвзвода-інструктор практичного навчання. В нашому взводі готували РЛОшників якраз на ЯК-28П. Той літак, на якому проходили навчання був абсолютно цілий, але якраз розповідали, що був списаний по причині зміни геометрії фюзезяжа. Це тоді дивувало - зовнішньо ніяких ознак.
85 86 учил су15 были миг23 25 .служ.на28 ещё налампах в дождь прилетали сводной в кабине.за посадку на 1м.двигателе и спасении самолёта при команде котапультир. генерал садовников наградил летчика фотоаппаратом. ...за мужество...
От це я розумію Людина прожила життя..., маю на увазі Пана Леоніда, завідую "білою завістю"... Дякую за такі розповіді. А якщо серйозно, то за цим всім стоїть довге і не просте життя
Дякую пане Леоніде, як завжди дуже цікаво та дотепно !!! Мабуть вже слід подумати над окремою рубрикою каналу, типу "байки старого літуна" або " військово-повітряні бувальщини " саме ця тема у вас виходить просто неперевершено!!!
@@ЕвгенийЯковенко-д9ч осень 86 дембель КП . я в Анапе на ЗА КП полкана РТВешного на куй посылал -- Сапог продолжил а Полтавский , будучи оперативным , на жалобу посланного посоветовал идти туда куда его РТВешного полкана послали...
Як26-28 лінійка спроб Яковлєва малою кров'ю "прошарити" Як 25 до сучасного рівня і зберегти КБ. Але, задля збереження бюро, його перекинули на цивільну авіацію, передавши для доводки проект Ан-Бе 40, якщо вірити журналу "Авиация и время" (м. Київ)
@@ndru8507 Та Ви праві , просто , таке питання , що якщо пояснювати , то можна не пояснювати...) То то я й уморнув , відкриваєш купол і ведеш прицільну по натівським літакам )
Був малим, то вони літали в Черлянах. Була авіатроща, стикнулися в повітрі 2 борта, сам бачив, як тягнули літак, один пілот загинув, він був азербайджанець і дотепер його могила стоїть при дорозі. А потім там Су 24м літали. Цікаве дитинство було, літало все.
Так ,саме в Черлянах стояв наш полк ЯК - 28 і там ще була армійська площадка авіаційно-ремонтного заводу. Біля корпусу зарядки акумуляторів та укладки парашютів ,через дорогу був спеціалізований бункер для зберігання ядерних бомб.
А я хочу переповісти вам історію від старого льотчика, полковника запасу, яку я почув особисто від нього на дизельній заправці п.Шегиня на кордоні з Польщею 5 років тому. Так от, він ( вибачте вже забув його ім'я та прізвище) тоді ще старший лейтенант, служив на Кубі в авіаполку. Вилетів на завдання по патрулюванню в парі зі своїм товаришем ще по Харківському льотному училищу- таке часто було, казав цей льотчик. Патрулювали в нейтральному авіапростору, неподалік від американської бази, але на безпечній нейтральній відстані. І раптом помітив одну, другу ракети, що випустили американці зі своєї бази. Одна рекета влучила в літак товариша, він повідомив, що підбитий, поранений і Прощай - далі побачив його падіння в море. По його літаку також випустили дві ракети, але він зреагував, відбив, викрутив ,і зі злоби за товариша, що загинув, розвернувся і влупив усім, що в нього було зі зброї, по базі. Далі викрутив, повернувся на свою радянську базу на Кубі. І тільки що приземлився, вилазить з кабіни літака, а до нього підбігли, зірвали погони і потягли у підвал - це ж він спровокував нібито міжнародний скандал. У підвалі провів три дні на воді і хлібові після допиту про подію. Через три дні сказали, що розстрілюють (під трибунал). Принесли його форму, звеліли вдягатись і на вихід. Вийшов під конвоєм, став у стрій полку. А на трибуні перед строєм поряд з комполку стоїть Рауль Кастро ( ще зранку з підвалу бачив, як заїжджала дипломатична машина з прапорцями Куби). Ну, казав, думаю, що об'являть зараз наказ про розстріл. І тут комполку визиває: капітан такий-то ( моє прізвище називає, а я ж старлей). Я каже стою, мовчу. Знову комполка повторює: капітан такий-то - хлопці вже підштовхують мене, щоб вийшов, я вийшов. І тут комполку зачитує: мені, старшому лейтенанту присвоєно звання капітан за відбиття ворожої атаки по острову Куба. А Рауль Кастро вручає через перекладача орден чи медаль- Героя Куби.
Виявляється, що наш літак із загиблим товаришем впав не у нейтральних водах, а в територіальних водах Куби, оцей факт не тільки зберіг, каже, мені життя від розстрілу, а й підняв престижкубинців про захист своєї території. От така історія. А цей льотчик потім був і в інших гарячих точках планети, в тому числі і в Афганістані. Закінчив службу полковником, сам 1941 року народження. А як кацапи розв'язали війну проти нас у 2014 році, то просився через військкомат, щоб дали можливість тренувати молодих льотчиків, але його по- хамськи бортонули: не мешай дедушка, обойдемся.
От така історія, жаль, не запам'ятав, як звати Героя. А він, ще 5 років назад підпрацьовував заправшиком, бо дружина сильно захворіла і потрібно було її постійно лікувати. Слава Героям! Слава Україні!
Арестович, його прізвище, а ім'я Люся. Він до речі не все розповів, він на місяці відбив атаку дрг іншоплонетян.
Доброго здоров'я пане Леонід! Гарний огляд та цікава розповідь. Дякую за Вашу працю на благо України.
Я служив на ЯК-28. Це був мій перший літак після ШМАСу. Це було у 1974році. Повністю підтверджую те ,що при повній загрузці фюзеляж прогинався і заклинював фонар кабіни. Ще хочу додати ,що при запуску двигунів цього літака ,вони часто загорялися і на ЦЗ завжди чергували два- три екіпажі пожежних машин. Вони заливали двигун піною ,тоді змивали водою і продовжувалася процедура запуску. Коли я ,після першого такого випадку ,очікував на повернення свого літака ,то думав ,що посивію. Адже всі механіки ставили свої підписи в журналах виконаних робіт. А згодом ,після систематичних загорянь ,взагалі перестав звертати на це увагу. Тим більше ,що я був аошником (авіаційне обладнання) ,а за двигуни відповідали есдешники (літак та двигун).😊
Норм штампуют , через комментарий снизу тоже из 1976 года... Тут куда не плюнь везде служивые или руку приложившие и все пишут одно и тоже. На гиперлупии может что нибудь научились бы делать кроме ботов а то у британцев трусики уже выпрашивают.
@@qMILSTORM а ну брысь отсюда!
Двигун був Р-11Ф-300 такі стояли на МіГ-21 іх довели до ума.
Вітаю вас.Все ви правильно пишете.Мої вам найкращі побажання.
Дякую,пане Леонід !Бував я на тім німецькім аеродромі,бо на нашому Мі-8 стояв фотоапарат Афа42-100.І регламенти на ньому робили тільки ваші спеціалісти.
Тому ця історія мене дуже зачепила.
Розкажу і свою.
Десь в 80 роки,затіяло командування великі навчання,ясна річ,нам,вертолітникам прийшлось возити генералів по полігонах.
Полігон Магдебург,здоровенний,і знаходився в пару км від кордону з ФРН.
Повезли туди генерала московського з Вюнсдорфа. Льотчик -штурман трохи дав блуду,зайшли в повітряний простір ФРН,зрозумівши,що щось не те,повернулися,благополучно довезли начальство,куди треба.Але! Їх став переслідувати патруль на Хью-Кобрі,долетів аж до полігону.Ясна річ,на перехоплення Кобри підняли пару Мі24 з бойового чергування.Пілот Кобри побачив,що діло табак,дременув на захід,а хлопці -за ним! Побачивши,що вони над територією НАТО,розвернулися на базу.В той час,за ними погнались західні винищувачі,і також ввійшли на територію НДР. ППО побачивши таке,підняли наших перехоплювачів,але,ясна річ,поки долетіли,натівські хлопці вже були на західному боці.
Якось,наших винищувачів повернули на базу,без ексцесів.
Треба пояснити,все це доповідалось в Москву,тому була певна інерція.
Взаємні звинувачення командування НАТО і Варшавського договору,політичні ноти і т.д. посипались поза нашу увагу.
Екіпаж таксистів тихенько відправили додому,в Союз,а діло зам'яли,якось.
І постійно,перед кожними навчаннями чи відрядженням в той бік,неофіційно розказували екіпажам ту історію з резюме- дивіться,не розпочніть здуру 3 світову !!!
Дякую, пане Леоніде. Дуже цікава розповідь. Сам у 1976 - 77 роках після ШМАСа у Кусарах служив строкову в Казахстані на полігоні Сари Шаган. Правда, маючи кваліфікацію СД, працював плашетістом на об'єднаному командному пункті і відповідав за об'єктивний фотоконтроль. Тому був безпосередньо дотичний до всьго того життя офіцерів і солдатів в/ч 28165, або авіаційного полку "бешеный". Стикався з різними офіцерами, як самодурами, так і нормальними людьми на кшталт начальника 4-го ГУМО (якщо не помиляюся) генерал - лейтенанта Кудрявцева, від якого маю подяку. Бували як цікаві випадки з польотної практики льотчиків, так і курйози солдатського життя. Наш полк літав тоді на перехоплювачах Су-9. Я, навіть, декілька есе написав. Дякую ще раз. Наснаги Вам. Слава Україні!
У вас на ботоферме 1976 это единственная дата что дали в разнарядке? Хороший ботодед 75 лет минимум, порядочно :) Там твой побротимый бот уже отписался "Я служив на ЯК-28. Це був мій перший літак після ШМАСу. Це було у 1974році. " :)
Дякую!!!
Усі ситуації дуже знайомі.!!!
Служив механіком міг -25.!
З 1984-1986.!!!
Теж знаю багато веселих історій про радянську армію!!😊
Як завжди, цікаво і пізнавально! Пане Леонід, респект!❤
Щиро Вам Дякую за Вашу якісну роботу.
✌️❤️🇺🇦
Відразу треба сказати, що я до авіації не мав ніякого відношення. І було це в 1977 році. Служив в ЗакВО командиром танку в мотострілковому полку в г.Пришиб. А це прикордонний район.
І от одного разу заступили ми в наряд на сержантський пост. Доречі найкращій пост на якому довелось побувати.
На даху полкового ДК була побудована скляна будка, в якій два сержанта наблюдали через бінокль за небом. Там була карта силуетів різних літаків і нам треба було записувати де хто пролетів і в якому напрямку.
А через два дні нас викликають до штабу, а там всі наші особисти і купа якогось керівництва.
Справа в тому що десь засікли порушення нашого кордону вже з нашої сторони. А коли той літак залетів на територію СРСР ніхто не знає. От і почали шукати і натрапили на наші записи, де і було зафіксовано проліт цього літака.
Звісно скандал: як це ППО не побачила цього літака, а якісь танкісти з біноклем побачили і зафіксували це.
Спочатку якийсь високий чин обіцяв нам навіть відпустку до дому, але з часом це діло зам'яли і ніякої відпустки звісно ми не побачили.
Більш того, на той пост нас більше і не пускали.
Отакої ...
Це все що треба знати про військове командування
Так, в той час я теж гадав що якщо генерал пообіцяв відпустку - то її нададуть. Але, нажаль, такі були генерали в СРСР ...
Цікавий випадок,але мене чомусь не дивує,бо сам був в совєцький армії 75-77р.
Вітаю вас.знайома історія,я розумію ваші слова.
Пане Леоніде, дякую за Вашу роботу👍🇺🇦, як завжди цікава інформація 👍
Дякую вам.
Як завжди - цікава розповідь з реального життя, подяка та побажання ще довгих років плідного життя пану Леоніду!
Як 28 - літак анекдот. Навіть на озброення офіційно не був прийнятий. Дякую за єтер.
Слава Україні !!! 🇺🇦💙💛❤🖤
Вся радянська армія-це суцільний анекдот.Я з вами згоден.
Дякую дядько Леонід за гумор! Бажаю довгих років!!!💙💛
Вітаю,пане Леонід! Слава Україні!
Дай боже Вам здоров'я. Ваші розповіді це щось неймовірне. Продовжуйте в тому ж дусі. Ми переможемо, Слава Україні
Дякую за цікаву історію. Як завжди лайк на підтримку каналу.
Слава Україні!
Слава З С У!
🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Чудова історія, дякую!
Дякую, пане Леоніде. Ваші теми цікаві та корисні. Дякую Вам за якісний український контент.
Теж довелося служити в радянській армії.
Не раз замислювався чому бойові навчання в армії СРСР були так не схожі на бойові при чому у майже всіх родах військ і прийшов до висновку що з питань безпеки.
Начальство свідомо і підсвідомо розуміло що при рівні безладу у радянській системі, надавати зброю та бойові можливості, треба як можна рідше.
Данна кумедна історія з добрим кінцем тому підтвердження.
Там втрати при навчанні були закладені 1,5%. Сусід розповідав що в нього на очах БМП влетіло в окоп,і намотало на гусінь військовослужбовця СА.
Дуже подобаються ваші історії)
Дякую пан Леонід. Історія Топ, скільки слухав стільки і сміявся.
Дякую за Вашу роботу, шановний пане Леоніде!
Щиро дякую за Ваші знання і гарну подачу інформації. Якби так в школах викладали - діти б з уроків не бігали 👍👍👍
Майже без змін Ме 262. Жах. Невже не можна в німців спитати як зробити щоб форсаж не відрубався самовільно. 😁
А у немцев форсаж не отключался?
та ні, щодо ме-262 ци ви вже сильно"загнули" там все ну зовсім інше... в основі там Як-25, мотори Р-11 хоча, німецькі інженери там і доклали рук, але це зовсім друга історія...
Дякую Вам, був на військовій стажировці в гар. Хвалинка в 219 ОДРАП , а сосідній полк був озброений Як-28П перехватчики. Бачив і Як-28Р там же рулив.😢 Пісня про цей літак Огромное небо. Працював в школі в Києві там був музей 17 ПА, в Києві була розформована. Сформована була в Сталінграді 15.11.1943 року.
Пане Леонід, дякую вам за веселу історію!
Так приємно вас слухати!
Дядя Леонід ваші байки найкращі ,дай вам Бог здоров'я!
Колись і я служив у тій 16 ВА, Як-28Р бачив на постаменті у Рангсдорфі на теріторії ремзаводу, та ще в музеї. Бував не раз і на КП армії, я служив зв'язківцем і підтверджую що заявки на польоти приходили на узгодженя і затвердження як правило за кілька днів.
Это же надо! Очень интересно. Спасибо Вам большое за эту историю. ❤ Винница.
Дядько, ти говориш дуже гарною украіінською мовою.
Ідентично в РВСП 😂 "Сьогодні о 22 годині буде раптова бойова тривога!" Сидимо в повній готовності, чекаємо 😂
И шинель и вещмешок под кроватью, только оружие получить.
Так само в 88р в 331ОВП, перевірка ГІМО СРСР. Чекали в 4-00 внєзапной тривого ))))))
Не свисти! Я служил в РВСН (9 РА,51 (кубинская)РД ) 1982-84 май,...всё было по -взрослому вплоть до боевых пусков.
Леонніде, вірю. Кожному слову! 😁
Особисто мені розповідав аналогічну історію колишній комполка Т-64. Як він мало не почав третю світову... Часи совка, ГСВГ (Группа советских войска в Германии - для тих хто не в курсі) в НДР (Німецька демократична республіка - східна Німеччина). Полк Т-64. Широкомасштабні навчання. Полк основного важкого танку совка Т-64 колонною виходить з місця дислокації в район розгортання у бойові порядки (за легендою навчань, реально - на полігон). Незабаром після виходу виявилося, що немає зв'язку з батальйоном, котрий першим вийшов на марш. Туди-сюди, але ніяким чином не вдається встановити зв'язок з загубленим батом та його місцезнаходження. Легка паніка... Адже кордон поряд... Не за горами!!! Тоді комполка лишає командування на НШ, бере пару Уазиків і рушає в сторону кордону на пошуки батальйону-втікача. Неподалік від кордону з ФРН він таки знаходить та зупиняє той батальйон Т-64. Не пам'ятаю вже всіх подробиць тої історії, але здається, що то секретник помилково тому комбату видав пакет з бойовим реально завданням, а не з завданням на навчання!!!😂🎉 Таким чином комполка вчасно відвернув загрозу вторгнення радянських танків у західну Німеччину! А відтак і збройний конфлікт, як мінімум! 😱🧐😉😜😁
Уявив собі вас кучерявим і відразу поставив вподобайку, бо що ще зробиш в такій ситуації. Дякую за випуск і за чудове почуття гумору :)
Як завжди ваші історії супер
Гарна історія.
У автора дар до оповідань. Дуже харазматично!
Дякую Вам за як зазвичай дужже файне, цікавенне, корисне та пізнавальне відео!!!
Дуже цікаво. Дякую за розповідь
в ГСВГ у нас в гарнизоне стояла эскадрилья Як-28 и МиГ-25, очень красивая машина была, хоть и не такая эффектная как МиГ-25, дякую за обзор
Чудово розповідь) Люблю такі, мабуть тому що теж довелося політати ще за часів срср. Хоча і у винищувальній авіації, але антураж той самий, дякую!
Я тоже летчик . Ты на звезднополосатом дилдо летал?
Дякую вам за вашу працю.
Послухав із задоволенням. Можна робити більше таких розповідей на вашому каналі. Думаю багато кому сподобалось
Слава Україні!
Это лозунг бандэры
@@ОтличныйЧеловек-д6е
Невігласе, перш, ніж щось ляпати, почитай підручник з історії !
@@ОтличныйЧеловек-д6е
І шо ?
@@ПетроПопович-ф4у Ты читай
@@ОтличныйЧеловек-д6е
А, те, що ти - невіглас !!!
Полагаю,что случай со съёмкой Копенгагена вполне мог быть.
Мой однокурсник служил в обслуге на Кубке.
Рассказывал,что во время его срочной,а это ещё при шахе,один экипаж заблудился над пустыней и почти сел в Тегеране.
В последний момент КВС понял,что-то не так резко дал газ и взял ру,ку на себя.
Иранцы не пытались сбить ни до попытки сесть,ни при ответе.
Иран тогда,как и сейчас для путирашки,был дружественным
Здається, про цей інциндент у пана Леоніда є відео. А я вперше прочитав на гілці "Ідіоти в авіації", ще задовго до повномасштабки.
То зовсім нша історія ,я про неї знаю .І учасників знаю.Спробую розповісти незабаром.
Подяка!
Дякую!❤
Лайк та коментар каналу і Автору.
Слава ЗСУ, Героям України Слава.
дуже цікаво слухати дякую
❤ дякую, цікаво.
Як завжди цікаво!!!
Дякую.
Ви наш шпіон-герой з минулого😊
дякую вам за цікавий і дуже познавальний матеріал
Дякую Вам! Приємно слухати буквальні пригоди минулого)))
Цікава захоплююча історія.
Дякую!
Дякую
Дякую за армійські байки! Але книжку про таке нєєєє, а у Вашому виконанні - цікаво)
Дякую крута історія ну радий що дали всеж по зірочці а не назвали предателями да не зіслали їх 🐱
хороші історії. дякую
🤗👍дякую за огляд👍
Свободу нашому розвіднику Роману Червінському! Слуг кремля за грати!
Ті, хто кидають за грати наших воїнів, працюють на нашого одвічного ворога - рашистів.
Коли вже порОхоскот нажреться рОшенівського лайна
Щось не чисто з Червінським. А може він і дійсно тойво, замішаний у чомусь брудному?
Те, що він все життя прослужив в СБУ, ГУР, ССО, троє дітей, виправдання таке собі і впливає переважно на сердобільних домогосподинь та їх доньок.
А давайте дочекаємось кінця слідства.
@@Олег-у3о9ш До речі, публіка немов біснувата з виряченими очима та перекривленими мармизами верещить: Свободу Червінському!
Ніщо не нагадує? Вірно. Нагадує те ж саме, що і колись: Свободу Савченко!
І ким вона виявилась згодом? А виявилась вона такою, що тій самій публіці нічого не залишилось, як позатикати свої пельки.
Одне тішить, що ця одновимірна публіка в меншості.
Так.
Червінський сказав що операція з "вагнерами" була ,а зЄрмаки сказали що ні, вони такого не пробачають.
Як то кажуть "много да дурного". Багато поганих танків , багато поганих літаків , багато непідготовлених солдатів та офіцерів. Останні півтисячі років на болотах тактика не міняється.
👍👍👍
Дякую автору за працю
Гарна байка)))
Я під час служби у в/ч0678 м.Запоріжжя їх весь час бачив Як28П. Одна ВПП на військових і цивільних
Щикарна історія) Трохи не зрозумів, то вони пакет не читали, а по своєму "запрограмованому" маршруту полетіли?
цікаво. Дякую.
Історя звісно ж комічна, але могла статися трагедія. Добре в НАТО вистачило розуму 🎉😂😂😂,не збили.
Ті теж могли проїбати,такого зухвальства точно ніхто не чекав
Спасибо, поржал по поводу того как выходили из положения, при котором не закрывался фонарь кабины при полной загрузке самолета. 😂😂😂
Вірю у цю історію, бо проходив строкову службу у радянський армії! І з часом все частіше задаю собі питання: як третя світова не почалася ще тоді!? Бо "разгільдяйство",та безвідповідальність - у совку завжди панували!😂 Скоріш за все західні військові вже тоді розуміли з ким мають справу! Але ця монета має дві сторони, саме тому, на превеликий жаль, вони можливо й досі гадають що сосія зробила помилку, та може скоро приде до тями!😡
Під час служби 83-85,неодноразово бачив Як28. Вони базувалися десь за 30км від нас(Далляр?), за горою. Здається ППО країни. Іноді по злітаючих літаках ми тренувалися у прицілюванні, не виводячи РЛС з парку. Аварій, чи катастроф не пригадую
Дуже схожий на МЕ-262.Літаки Яковлева завжди були важкі у керуванні як казали експерти :Яки не вміли літати.
Дякую вам пане за вашу працю .
Буває таке,коли начальства голову морочить.
👍
Час літаків і бронемашин розвідників давно минув, сучасні дрони та супутники, взяли на себе це завдання.
Новий розділ в історії каналу- армійські історії. Хочеш вір, хочеш перевір ))
В цих історіях-правда армійського життя .
Підтримую! Пане Леоніде, подумайте над запуском "паралельної гілки" Підписників і поціновувачів Вашого Таланту прибавиться😅
Строевая подготовка это самое важное в войсках ))
книжку про таке я би ніколи у своєму житті непрочитав би - а послухав ззадоволенням
Супер розповідь. ФРН. ДРЕЗДЕН.
Доводилось працювати з дротяними магнітофонами типу МС-61 та МН- 61, а при обриві звуконосія зв`язували його звичайним морским вузлом. Після них на озброєння прийшов магнітофон П-500. Тоже була кумедна ситуація, тільки з маршалом Савицьким
МС-це на літаках,А П-500 стояв на КДП.
Той випадок коли
"Хто в савецькой армії служив, той в цирку не сміється'.
Мені довелося відслужити в перехідний період і цирку там було на все життя.
Знайдіть час напишіть мемуари Ви так цікаво розповідаєте думаю й книга буде мати успіх
по больше бы таких видео на канале )
+❤
Супер!!!😂😂😂
Дуже весела історія, виявляється , що бази НАТО це не замасковані кораблі , як розповідала срср .
Служив в ШМАСі в Дніпродзержинську в 1968-70 рік. Замкомвзвода-інструктор практичного навчання. В нашому взводі готували РЛОшників якраз на ЯК-28П. Той літак, на якому проходили навчання був абсолютно цілий, але якраз розповідали, що був списаний по причині зміни геометрії фюзезяжа. Це тоді дивувало - зовнішньо ніяких ознак.
85 86 учил су15 были миг23 25 .служ.на28 ещё налампах в дождь прилетали сводной в кабине.за посадку на 1м.двигателе и спасении самолёта при команде котапультир. генерал садовников наградил летчика фотоаппаратом. ...за мужество...
От це я розумію Людина прожила життя..., маю на увазі Пана Леоніда, завідую "білою завістю"... Дякую за такі розповіді.
А якщо серйозно, то за цим всім стоїть довге і не просте життя
Забавна історія, дякую! Але ковиряє мене трохи черв'ячок сумніву про те, що радянський військовий літак без проблем політав над територією НАТО
Швидкісний маловисотний прорив-таке буває.А ще неготовність персоналу до таких подій.
@@knoglyad ну так, зрозумію, стан то мирний був
Дякую пане Леоніде, як завжди дуже цікаво та дотепно !!! Мабуть вже слід подумати над окремою рубрикою каналу, типу "байки старого літуна" або " військово-повітряні бувальщини " саме ця тема у вас виходить просто неперевершено!!!
А если улетел без пистолета? Это нарушение?
Дякую автору як завжди пізнавально.
Крымск ПВО як-28 перехватчик -- до 86 года на БД служил-- перевооружились на СУ-27
Я86 87 возил комполка шафикова.
@@ЕвгенийЯковенко-д9ч у нас Баранчук был .86 осень на КП противопожарное оборонительное сооружение моя дембельская работа. я на КП службу волынил .
@@ЕвгенийЯковенко-д9ч осень 86 дембель КП . я в Анапе на ЗА КП полкана РТВешного на куй посылал -- Сапог продолжил а Полтавский , будучи оперативным , на жалобу посланного посоветовал идти туда куда его РТВешного полкана послали...
Хм у Запоріжжі є вулиця маршала Судця. Я думав це щось зі другої світової.
Не розумію. Мою вулицю 12 квітня перейменували, а маршала Судця ні...
Як26-28 лінійка спроб Яковлєва малою кров'ю "прошарити" Як 25 до сучасного рівня і зберегти КБ. Але, задля збереження бюро, його перекинули на цивільну авіацію, передавши для доводки проект Ан-Бе 40, якщо вірити журналу "Авиация и время" (м. Київ)
Доброго дня.
Рфія сегодня сильна своими Реб.
Реб,- это излучатель, так ведь?
Можно ли с установками Реб бороться противорадарными ракетами?
Чи є у Вас спогади про Багерово
А какие пистолеты были у лётчиков? ТТ? Или АПС? А зачем пистолет пилоту?
ПМ
Щоб застрелились, якщо сядеш на вимушену на території противника
Літаки НАТО збивати .
@@A.Byrjak ні, після катапультування що б щось в кишені було
@@ndru8507
Та Ви праві , просто , таке питання , що якщо пояснювати , то можна не пояснювати...)
То то я й уморнув , відкриваєш купол і ведеш прицільну по натівським літакам )
Був малим, то вони літали в Черлянах. Була авіатроща, стикнулися в повітрі 2 борта, сам бачив, як тягнули літак, один пілот загинув, він був азербайджанець і дотепер його могила стоїть при дорозі. А потім там Су 24м літали. Цікаве дитинство було, літало все.
Так ,саме в Черлянах стояв наш полк ЯК - 28 і там ще була армійська площадка авіаційно-ремонтного заводу. Біля корпусу зарядки акумуляторів та укладки парашютів ,через дорогу був спеціалізований бункер для зберігання ядерних бомб.
@@seecher4836 дякую Вам за Вашу цікаву розповідь, завжди з нетерпінням чекаю. Мені, воїну ЗСУ, завжди цікаво про все знати про що не знав.
Леонід, розкажіть будь ласка про Міг 27. Їх ніби то купили у Казахстану
Я розповім про Міг-27.
@@knoglyad, дякую