Jak pokonać strach w skokach spadochronowych

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 сен 2022
  • Do czego jest nam potrzebny strach?
    Dlaczego pojawia się choć skończyliśmy kurs spadochronowy?
    Jak przetransformować strach?
    Plan the jump, jump the plan....
    link do kupienia sobie czegoś do poczytania ;)
    skydiveatmosfera.shop/index.p...
  • СпортСпорт

Комментарии • 57

  • @driver1pl
    @driver1pl 11 месяцев назад +5

    Przed pierwszym skokiem wchodzący do samolotu instruktor spytał nas:
    - Czy jest ktoś kto się nie boi?
    - ... (cisza jakby makiem zasiał)
    - w porządku, wszyscy zdrowi, możemy skakać.
    Ale na filmie i tak wyszło że wszyscy przed skakaniem uśmiechnięci :D.

  • @ABSOLWENCITV
    @ABSOLWENCITV Год назад +14

    Strach moim zdaniem jest bardzo ważny w sportach ekstremalnych, nie ważne czy to są skoki czy inny sport. Strach sprowadza nas do analizowania danych sytuacji, przede wszystkim sytuacji awaryjnych, dzięki temu, o wiele bardziej zwracamy uwagę na zagrożenia i JAK MAMY SIĘ PRZED NIMI CHRONIĆ. Wydaje mi się że brak strachu jest powodem lekceważącego podejścia do pewnych sytuacji, a jak wiemy - takie podejście czasem kończy się tragicznie. Wydaje mi się że nawet nie powinno się tłumaczyć strachu w sposób taki, że " nie bój się po 1000 skokach ci przejdzie " ten strach powinien być wytłumaczony jako coś do czego trzeba się przyzwyczaić i zrozumieć że to w pewnym stopniu nam pomaga, pomaga analizować dokładniej, co za tym idzie, lepiej się przygotować na pewne sytuacje takie jak ratowanie, które prędzej czy później nas dotknie. " EMOCJE które nie są wstanie dogonić ciała skoczka " niesamowity cytat, i w 100% prawdziwy. Sam podczas skoku w tandemie, poczułem dokładnie to samo, podejście do drzwi było najbardziej emocjonującym momentem w życiu, ale gdy poczułem ten bezwład i spadanie, wszystko się rozpuściło. Pozdrawiam !

  • @marcingala.
    @marcingala. Год назад +20

    cytując klasyka:
    - mam lęk gruntu.
    - chyba lęk wysokości?
    - wiem co mówię - to grunt zabija.

    • @driver1pl
      @driver1pl 11 месяцев назад +5

      ja słyszałem że grunt to zdrowie ;)

    • @marcingala.
      @marcingala. 11 месяцев назад +2

      @@driver1pl Okłamali Cię. Grunt to ból, szpital i długa rehabilitacja.

  • @zuziazytkowiak409
    @zuziazytkowiak409 Год назад +4

    rewelacja! dobrze jest się dowiedzieć, ze strach po otwarciu bramy nie dotyczy tylko mnie i co ważniejsze: idzie z tym skakac!😀 dziękuje!

  • @borys8056
    @borys8056 Год назад +14

    Fajnie Iwan, ze o tym mowisz. Ja po AFF bylem pewien, ze sie nie nadaje do skydivingu. Nadal odczuwałem strach przed skokiem a w samolocie sami mistrzowie swiata i herosi niebios, tylko ja jak ten amator nerwowo sprawdzam wysokosc i uchwyty czy wszystko na swoim miejscu. Pozdrawiam i do zobaczenia.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад +11

      Dobrze, że masz miejsce, w którym możesz podzielić się z innymi swoimi odczuciami. Nie jesteś osamotniony, zdecydowanie nie. Nie podobają mi się te gierki w wyluzowanych cwaniaków, dużo więcej szacunku mam do ludzi, którzy, co widzę, muszą walczyć ze swoimi demonami i mają respekt do skoków. Pozdrowienia ;)

    • @marcinkiewicz2020
      @marcinkiewicz2020 Год назад +2

      Jako świeżo upieczony skoczek jeszcze nie w pełni samodzielny mogę powiedzieć że tego strachu szukałem :)

  • @barteek_m
    @barteek_m Год назад +8

    Świetny materiał. Ja przez moje 8 skoków do skończenia AFF miałem zawsze 100% koncentracji na zadaniach, tak aby to ogarnąć dobrze technicznie i zdać. Pierwszy skok po AFF postanowiłem po prostu cieszyć się wiatrem we włosach i zacząłem nieco rozglądać dookoła i podziwiać piękno spadania. To był niesamowicie przyjemny skok bo już nic nie musiałem. Teraz każdy skok dzielę na dwa etapy - dłuższy na pracę nad poszczególnymi elementami technicznymi i końcowy na zabawę spadaniem. Strach jest przed każdym skokiem (szczególnie pierwszym w danym dniu i po przerwie) ale myślenie nad planem skoku w samolocie bardzo pomaga, a jak zapala się lampka a potem rusza kurtyna to odczuwalny strach znika i mój mózg przełącza się w tryb zadaniowości - sprawdzenie sprzętu, separacja, dobre wyjście i poszczególne zadania. Otwarcie spadochronu daje niesamowitego kopa pozytywnych emocji - i tu muszę się starać ogarnąć i skoncentrować bo jeszcze jest kupa rzeczy do ogarnięcia na czaszy a i przy lądowaniu trzeba być skoncentrowanym i gotowym na wszystko - wiem bo kilka metrów nad ziemią dostałem bańką ciepłego powietrza ale na szczęście skończyło się na spuchniętej stopie po nieco twardszym przywaleniu piętą w ziemię. I to był mój strach przez następne 3-4 lądowania ale przepracowałem. To jest piękny sport i uważam że również przez to że ten strach jest jego częścią. Trochę się boisz ale nie możesz doczekać a potem jest nagroda :)
    Pozdrawiam i na pewno jak się już uporam z pierwszymi 50 skokami i będę po ŚK to kiedyś do Was wpadnę na skoczny weekend.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад +2

      Bartek, nie stawiaj sobie limitu 50, możesz do mnie wpaść, kiedy tylko chcesz, zajmę się resztą ;) Pozdrawiam i dziękuję za "zdrowy" wpis

  • @mg3289
    @mg3289 Год назад +5

    Bardzo cenię wartość odcinków traktujących o „technikaliach", ale Twoje podejście do psychologicznych aspektów skoków, choć na szczęście nie tylko, robi z.....tą robotę. Nie pozostaje mi nic innego jak, z przyjemnością, uznać Twój powrót na kanał za kompletny ;). Oczywiście to tylko moja opinia ;). Mając na uwadze własne doświadczenia, chyba najlepszym z łatwo dostępnych sposobów na pozytywne „spożytkowanie" strachu jest ustawiczny, progresywny trening. Temat na nocne Polaków rozmowy ;). Pozdro 👍

  •  Год назад +2

    Dzięki Iwan za ten film! Temat i odpowiedź super uniwersalne we wszystkich sportach ale tak naprawdę glownke w życiu. Na przykład większość wypadków w nurkowaniu ma to samo źródło co w spadkach (także, ale nie tylko, bo woda to też nie nasze naturalne środowisko tak samo jak powietrze) - zawsze (99,9%) główna problemów przyczyna to BRAK ciągłego treningu.

  • @Szturmi
    @Szturmi Год назад +4

    U mnie strach zawsze był do czasu otwarcia samolotu. Wtedy nagle odczuwałem luz, a dalej to już po prostu impuls dochodził i skok, w trakcie którego wykonywałem swoje zadanie.

  • @HuskiGirl
    @HuskiGirl Год назад +2

    Jak zawsze Super! Dzieki za film. Ja mam zawsze ,, Hose voll" Zawsze sie boje, kiedy skacze🙈

  • @mikehopemar
    @mikehopemar 2 месяца назад

    Właśnie wpadłem na ten odcinek. Genialne. Dziękuję!

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  2 месяца назад

      To ja dziękuję. Na tym kanale jest do czego się dogrzebać, życzę podobnych radości w innych odsłonach! Pozdrawiam serdecznie

  • @irizar8003
    @irizar8003 Год назад +7

    Ja z perspektywy świeżaka (mam dopiero 60 skoków za sobą od połowy czerwca), mogę powiedzieć że "door monster" istnieje i ma się dobrze. Przez cały AFF miałem w samolocie spokój, do czasu zapalenia się czerwonej lampki i otwarcia rolety. Wtedy dopadał mnie stres że może coś pójdzie nie tak i czy aby na pewno jestem gotów i znikał kompletnie po wyjściu/oddzieleniu się od samolotu. Gdzieś koło skoku nr 15 coś we mnie "pękło" i ten stres był coraz to mniejszy, aż gdzieś przy skoku 20-25, przeszło to w drugą stronę - chciałem już w tych drzwiach być, poczuć "to uczucie" wolności. Teraz mam pełen luz przez cały skok, robię przed założeniem spadochronu sprawdzenie, później jedno w strefie gdzie czekamy na samolot i kolejne już w samolocie, wiem że wszystko jest ok, jestem gotów. Sam skok i lot na czaszy to bajka, każdy jest inny i każdy bardzo lubię

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад +1

      To naturalne i zrozumiałe co piszesz. Pamiętaj jednak, że jest coś jak "progi nieśmiertelności", które w dużej mierze wiążą się z efektem Krugera Dunninga ;) Luz to otwarta furtka do problemów, bo jeszcze nie ukształtowałeś swoich nawyków. Ale i potem, nawet jak je ukształtujesz, to luz nadal będzie wrogiem, od tego wroga już gorszym może być tylko entuzjazm. Bezpiecznych skoków, pozdrawiam i dziękuję za wpis

    • @irizar8003
      @irizar8003 Год назад +3

      @@SkydiveAtmosfera mówiąc luz, miałem na myśli po prostu pewien poziom opanowania, który powoduje że wylot, oddzielenie od samolotu, spadek swobodny i lot na czaszy są pod moją kontrolą. Nie ten luz który powoduje „bylejak, byle do przodu” bo to krótka droga do co najmniej gipsowych bandaży.
      Będę w strefie 5-12 listopada, może uda się porozmawiać o tym wtedy ;) pozdrawiam!

    • @adamroginela6424
      @adamroginela6424 Год назад

      @@irizar8003 fajne określenie "door monster"....ja bym dodał do tego "fuckup monster".... poważna przesłanka przy cyfrze +- 280....i później w głowie schizy...typu odpieta taśma piersiowa na wysokości otwarcia i inne takie. Trwało to przez 2-3 tygodnie. Bardzo nie polecam.

    • @tyszq
      @tyszq Год назад

      @@Javelin864 Ta "rozmowa motywująca" instruktora też musi być odpowiednia :) Na swoim przykładzie powiem, że przy pierwszym skoku byłem jedynie bardziej obsrany właśnie za sprawą instruktora. Co 2 minuty powtarzał, że podczas skoku "mam się uśmiechać", i inne tego typu luzerskie zagrywki, zbijanie żółwia itd. Było to dla mnie na tyle ewidentne i sztuczne rozluźnianie atmosfery, że efekt był odwrotny - pomyślałem, że skoro to robi to rzeczywiście jest się czego bać :D
      Strach jest oczywiście ważny i zawsze z tyłu głowy powinien być, ale w bardzo wysokich dawkach może zadziałać po prostu paraliżująco. Często jak słucham o wypadkach, mówi się o błędnych decyzjach (albo braku jakiejkolwiek decyzji) skoczków podczas sytuacji awaryjnych, które biorą się "nie wiadomo skąd". Moim zdaniem właśnie między innymi stąd.
      Sytuacja awaryjna niedoświadczonego skoczka prawdopodobnie będzie najbardziej stresującym momentem w jego życiu, i nie ma co się dziwić, że nie każdy zdoła w takiej sytuacji podjąć odpowiednie decyzje.

  • @RuudvanNistelrooy2006
    @RuudvanNistelrooy2006 Год назад +3

    Genialny film. Maj/Czerwiec lecę na szkolenie AFF bo już qrwa nie mogę... dłużej czekać. W 2020 oddałem pierwszy skok na linę, i do teraz oddałem ich 6, brakuje mi czegoś cały czas. Mam nadzieję że na AFFie odnajdę to czego mi brakowało. Pozdrowienia będę tu wracał

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад +1

      I o to chodzi. Między innymi po to nagrywam filmy i ględzę w nich niekrótko, aby filtrować ludzi, którym tu będzie się podobać, i którzy uszanują te okoliczności wspólnie tworzone przez nas ;) Przybywaj zatem. Pozdrawiam!

  • @Vainamoinen83
    @Vainamoinen83 Год назад +1

    Łapka w górę obowiązkowo 👍

  • @PublikProwokator
    @PublikProwokator Год назад +1

    Panie Iwanie! Muce 10 odcinek pod rząd i czuje jakby Pan przybywał z przyszłości uratować mi życie, hehe }:-).
    Piateczka!

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад +2

      No taki komentarz to YT powinien pozłacaną czcionką zamieszczać. Miłego, owocnego młócenia a ja będę dalej nagrywał z przyszłości ;)

  • @marcinmikulin2391
    @marcinmikulin2391 Год назад +3

    To prawda pierwszy skok samodzielny jest trudniejszy niż całe AFF.Wtedy tak naprawdę zostajesz sam ze swoimi demonami.W 9 skoku ( 3 samodzielnym ) dostałem niekontrolowanych obrotów.Udało mi się z tego wyjść po 1000 m spadania jak na karuzeli.Wtedy poczułem że skoki są dla mnie.Zimna głowa i chęć oddania kolejnego lepszego skoku.Kolejne 3 były niesamowite.Ciągle oglądam i czytam materiały dotyczące skoków.Im więcej wiem tym większa świadomość moich braków i chęć zgłębiania tajników tego pięknego sportu.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад

      Serce rośnie, gdy czytam Wasze komentarze, szczególnie takie jak Twój. Pozdrawiam!

    • @marcinkowalski8300
      @marcinkowalski8300 Год назад +1

      ​@@SkydiveAtmosfera chciałbym kupisz ebuka ..Jak zostaniesz sam na sam po aff nie mogę znaleźć

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад +1

      @@marcinkowalski8300 myślę, że chodzi Ci o "co dalej po AFF" skydiveatmosfera.shop/pl/index.php/product/skydiving-co-dalej-po-aff-czyli-zostajesz-sam-na-sam-ebook/

  • @mirek2572
    @mirek2572 Год назад +1

    Pozdrawiam

  • @ABSOLWENCITV
    @ABSOLWENCITV Год назад +2

    Ivan! Dwie sprawy jeszcze haha, wybacz z góry za taki napływ pytań i rzeczy do analizowania!
    1 SPRAWA - bardzo mnie ciekawi ten przypadek - raczej jeden z pierwszych skoków AFF studenta z dwoma instruktorami. W momencie wyrzucenia spadochronu, ( taśma pilocika ? ) niestety jestem laikiem więc nie mam pojęcia czy dobrze to nazwałem, zaplątała się o kamerę instruktora. Pytanie czy jest to błąd instruktora ? czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności, naszczescie wszystko skończyło się okej. Link do materiału ruclips.net/video/nLHhFEEQ6uQ/видео.html
    2 SPRAWA - czemu nie poruszyłeś tematu wizyty FRIZA i PATECA u Ciebie ?! Są to w sumie jedne z najbardziej rozpoznawalnych osób na Polskim YT, jak oceniasz ich wizytę ? zdolne chłopy ? - Szkoda ze nie zrobiłeś z tego oddzielnego materiału.

  • @Zajecu
    @Zajecu Год назад +2

    Jak poradzić sobie z "uzasadnionym" strachem? W 2018 robiłem pierwsze podejście do AFF. Przy pierwszym skoku nie działalo mi radio i troche się poobijałem przy lądowaniu z powodu zbyt późnego hamowania (wezwany ambulans i odwieziony do szpitala, na szczęście tylko siniaki i zadrapania). W ten piątek zaczynam od nowa. Mam sporo obaw i boję się powtórki, a jednocześnie nie mogę się doczekać.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад

      Obserwuj lądowania, wejdź na jakiś obiekt o wysokości 2,5 metra i notuj tą wysokość. Poproś o szczególną uwagę jeśli chodzi o pomoc radiową, zapytaj jakich komend masz się spodziewać. Po otwarciu, po sprawdzeniu spadochronu i po obraniu kierunku do strefy oczekiwania przedmuchaj uszy, aby poprawić słuch. Hamuj spadochron w trakcie lotu raz szybciej, raz wolniej. Słuchaj szumu powietrza, gdy robi się cicho to znaczy, że właśnie osiągnąłeś "sweet point" czyli wyhamowanie prędkości pionowej i poziomej. Powodzenia.

  • @HuskiGirl
    @HuskiGirl Год назад +1

    Jestem w tej drugiej grupie.

  • @skoczek1483
    @skoczek1483 Год назад

    Witam czy dokonuje Pan przeglądu sprzętu?

  • @szukajacprzecinkow9050
    @szukajacprzecinkow9050 Год назад +1

    Skoki nie są dla każdego. Zrobiłem 300, ale wiem od początku że to nie dla mnie. W sumie ratowania nigdy nie miałem, ale dwa razy z rzędu poszły mi linki podczas skoku. Skakałem bez automatu kiedyś na Feniksie, a kiedyś nawet chyba najniżej mi się otworzył L1 poniżej 500, bo skakaliśmy wyjątkowo nisko. Złamałem swój strach, ale miałem kilka kontuzji na ST7 /taśmy pod ramieniem, i noga w linkach po otwarciu/. Strach mija za drzwiami. Ale mimo tego wszystkiego jakoś uważam że to nie dla mnie.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад +1

      No cóż L1 Feniks, z dotąd mi nieznanych powodów był siedmiokomorową czaszą o trzech, zamiast czterech grup linek nośnych. Trzecia grupa była nadmiernie obciążona i sam też pamiętam, że umiałem w 20 minut sobie wymienić zerwaną linkę. ST-7 zawsze traktował mnie dobrze więc obeszło się z tylko jednym "zdziwkiem" podczas porannej toalety ;)

    • @szukajacprzecinkow9050
      @szukajacprzecinkow9050 Год назад +3

      @@SkydiveAtmosfera właśnie... Tylko ja skakałem pomimo że 50 pierwszych skoków mega się obawiałem i mi nie szło za dobrze. Tak długo to robiłem aż polubiłem. Wtedy nie było tunelu aero. W sumie tylko trochę zdrowia na tym straciłem. W sumie mnie strach nie zatrzymał w drzwiach. To wszystko to po prostu "lotnictwo szkołą charakteru"

    • @szukajacprzecinkow9050
      @szukajacprzecinkow9050 2 месяца назад

      @JanMariaRakieta-lo5ko myślę że przeciążenia są też spore przy otwarciach. Chwilowe ale są. Nie wiem jak to teraz jest ale kiedyś na pewno. Ale spróbować warto.

  • @mateuszmgr179
    @mateuszmgr179 Месяц назад +1

    Ironią losu jest to że wcale bym się nie bał... lecz środków na to brak.

    • @funthomas-nh8ci
      @funthomas-nh8ci 6 дней назад

      A co byś polecał, lambo, czy prosiaka?

  • @francmauler8837
    @francmauler8837 Месяц назад +1

    Ja nie mogę powiesić firanek stojąc na taborecie 😂😂😂😂

  • @arcteryx221
    @arcteryx221 Год назад

    że co jaszczuży mózg zajechało anunaki😁

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад

      Część mózgu, najbliżej rdzenia, która odpowiada za funkcje życiowe, dalsza ewolucja i rozrastanie się kory mózgowej dała nam mózg bardzo gadaśny, ale mało ogarnięty. Gdybyśmy mieli sami, świadomie kontrolować trawienie, to byśmy pewnie się wykończyli w kilka dni ;) A o tym anunaki poczytam, bo nic na razie to słowo dla mnie nie znaczy. Słucham jak świnia grzmotu ;)

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад

      No dobra, wyszły wstydliwe braki mitologii Mezopotamii ;) A więc nie, nie odnosi się to do bogów zrodzonych z Anu, ale do ewolucji budowy mózgu ;)

  • @bartekalwaro4216
    @bartekalwaro4216 Год назад

    Bez glosu

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад

      YT coś skopsał i dorzucił głos parę minut później, jest OK

  • @adamroginela6424
    @adamroginela6424 Год назад

    Brak audio

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад

      nie wiem dlaczego, otworzyłem na trzech różnych urządzeniach i jest

    • @adamroginela6424
      @adamroginela6424 Год назад +1

      @@SkydiveAtmosfera teraz jest. Widać YT jeszcze renderowalo

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Год назад

      @@adamroginela6424 bo już padł na mnie strach ;) bo nie rozumiałem dlaczego nie ma dźwięku, skoro we wgrywanej surowce był.

    • @adamroginela6424
      @adamroginela6424 Год назад

      @@SkydiveAtmosfera RUclips tak czasem ma... zwłaszcza jak się dogrywa jakaś ścieżkę dźwiękową