Brawo! świetna robota, bardzo dziękuję że dzielicie się z nami tym wspólnie spędzonym czasem, dziękuję za wspaniałą atmosferę,! Brawo Olaf, brawo Chłopaki! ps. wspaniałe lądowanie! !👏🙏👍✌
Na archeologicznych wykopaliskach: - " Znalazłeś coś? - " A całuj słonia w trąbę!!!" (Interpretacja dowolna czyli, że tak lub nie. Ale porzekadło fajne.) Zdrowia i powodzenia całej ekipie życzę.
Teraz to i tak idzie szybciej niż kiedyś,bo mamy fotografię cyfrową,skany 3D.Gdy ja studiowałem archeologię w latach 1987-92 podstawą było rysowanie na papierze milimetrowym w oparciu o siatkę 10cm.Fotografia miała charakter pomocniczy,bo była tylko na filmach i dopiero po wywołaniu okazywało się co mamy .A co do rysunków,to wieczorami trzeba było brudnorysy wykopowe kopiować metodą,,szybowcową",czyli przerysowywać na czysty papier połozony na brudnorysie leżącym na szybie i oświetlanym od dołu lampą.Grzało to niemiłosiernie i psuło wzrok,bo linie dolnego rysunku nie zawsze były dobrze widoczne.
Wielki szacunek Panowie za sposób w jaki przekazujecie wiedzę 🙂👍 Gdyby na zajęciach z archeologii prasłowiańskiej ( czy pradziejowej ? 🤔 ) tak ciekawie prezentowali wiedzę, to studenci nie uciekaliby z wykładów 🤭
Świadomośc podejmowania znaleziska + merytoryka na prawdę pokazuję jak to się powinno odbywać w dzisiejszych czasach! Tak to ma wyglądać Panowie i Panie! Brawo dla Całej Ekipy od A do Z która tu pracował i pracuje pewnie nadal bo to nie koniec filmów Olaf z tego strumienia? :) Gratulacje dla Wszytskich i tego Projektu
Oglądam z rozdziawioną japą niesamowite są wasze prace super znaleziska i Franek jak Indjana Jones !!!!!! Pozdrawiam was wszystkich a do mnie wracają wspomnienia z roku 1981 i wykopaliska z osady Łowców Fok z Rzucewa pracowałem tam jako kopacz dziś też interesuję się historią od 14 lat jestem rekonstruktorem Tatarem a o zeszłego roku też Szkotem XVI-XVII wiek acha prawdopodobnie mam korzenie Tatarskie ale to już dłuższa historia jeszcze raz Pozdrawiam super robotę robicie!!!
Panie Olafie szczęśliwi wlasciciele Rutusow pozdrawiają kiesy bedzie pan w telewizji bo fajnie sie pana oglada jak pan fajnie kopie i cieszy sie z kazdej malej rzeczy jak dziecko i to jest mega piękne 😊😊😊😊
Olaf jaki zrobiłeś progres. czlowieku nie poznaje cie jesteś innym poszukiwaczem . Idziesz w tematy, ktore w Polsce byly specjalnie pomijane od sanacji ..po dzień dzisiejszy ...Germanie Goci i Wandale. Tematy przewodnie .pozdr Przemek
Panie Olafie, bardzo lubię Pańskie programy poczynając od Poszukiwaczy Historii, a teraz czekam na każdy środowy wieczór i kolejny "program" tak jak w dzieciństwie czekało się na cały tydzień na ulubiony serial. Mam tylko jedną prośbę, elementy wykonane z rudy żelaza są stalowe, a nie żelazne ponieważ żelazo to pierwiastek. Pozdrawiam serdecznie z greckich wakacji.
@@adboroutdoor..7662 nie sądzę aby topory i mieczebyły robione z żeliwa, staliwa, itp. Właściwości metali wykonanych ze stopu żelazo-węgiel to chyba nie tematyka archeologiczna. Pozdrawiam
W manifescie "archeologów", a propo projektu ustawy PZE było negowanie łopaty i kopania w ziemii na rzecz nowszej technologii ... o_0 :D. Fajnie pokazana praca. Pozdrawiam.
Realizatorzy PH - gul x500 😂 a mowiles ze predzej czy pozniej sie trafi 😅 Mega odcinek i przepiękne wykopaliska :) - co tu duzo pitolic Gratulacje odkrycia Olaf! :)
Kocham gryzonie. Miałem raz kolonie myszoskoczków i wiiieeelerazy szczury. Zamiłowanie to tłumaczę sobie atawistczną chęcią powrotu do korzeni 🤔. A może byłem szczurem lub ryjowką w poprzednim wcieleniu? 🤔 To jeden z moich ulubionych odcinków!!!
Panie Olafie skoro jest Pan tak blisko moich okolic to może zrobi film o szlaku Św. Jakuba i symbolu którym jest muszla. Myśle ze jest to fajny temat gdyż ów muszla była umieszczana między innymi na ostrogach rycerzy krzyżackich. A kto wiem może i udałoby się trafić np srebrna taka muszelkę w okolicach Fromborka 🤔
Nie chodzi mi o ocenę, bo to lubię, tak mi tylko przeszła właśnie myśl. Z jednej strony to wkład w poznanie naszej, ludzkiej historii, nauka itd., a z drugiej... bo czym resztki tych ludzi różnią się od współczesnych? wiekiem? nikt z nas raczej nie chciałby, by ktoś grzebał się w pozostałościach po naszych bliskich i nazwalibyśmy to bezczeszczeniem, dokładnie tak samo jak często robią to dziś Indianie (pierwsze narody). Ciekawe, co oni (szczątki) by o tym powiedzieli, gdyby mogli? - Ok, róbcie swoje, poświęcę się w imię wiedzy. Czy może: wypier... przestańcie mi grzebać w brzuchu? ;-)
@@olafpopkiewicz469 rozumiem i jak napisałem, nie oceniam tego źle, tak tylko przeszło mi to przez myśl, bo jednak nawet ateista raczej nie chciałby, by ktoś grzebał się w zwłokach jego matki i nie byłoby to kwestią wiary
@@olafpopkiewicz469 Dodatkowo nie chodzi tu tylko o naszą wiarę czy jej brak, ale również o to, w co wierzyli oni, z czym stajemy w kontrze, i nie sądzę, by z pobłażliwością patrzyli, gdy ktoś okrada czy niszczy, najlepszym słowem byłoby NARUSZA groby ich bliskich, przy czym chodzi mi o czasy im współczesne, bo kto wie, może dziś wykazaliby zrozumienie, że ktoś w ten sposób próbuje pokazać ich światu? Problem aktualny i dziś, jako przykład podałem Indian. Żebyśmy się dobrze zrozumieli - Nie chodzi mi o piętnowanie archeologii, tylko o to, że da się na to także popatrzeć w odmienny sposób, który też można jakoś zrozumieć, bo kto ma większe prawa do pochówków swych przodków niż ich potomni (także ateiści), zwłaszcza jeśli wciąż wierzą w to samo, co tamci? Za tymi starożytnymi nikt się już raczej nie wstawi, ale fakt pozostaje faktem i nie wiemy czy oni by tego chcieli.
Stąd, z przekonania o pewnych rzeczach czy wiary, też pewnie taki nacisk (przynajmniej pewnych środowisk) ze strony polskiej na wydobycie ciał i godne pochówki ofiar rzezi na wschodzie, bo inaczej jaką by stanowiło różnicę czy leżą w tym czy innym miejscu? Dla ateisty i to mogłoby być bez różnicy, bo przecież to tylko kości, proch, nic więcej.
Prócz birytualizmu ciekawe są wśród Gotów też pochówki cząstkowe i amulety z kości przodków ;-) Y-e usunął mi komentarz, w którym napisałam o przykładzie ciekawego pochówku gockiego z Masłomęcza. Spróbuję inaczej. Umarł noworodek, przy porodzie lub zaraz potem najprawdopodobniej jego matka. Pochowano ich oboje. Jakiś czas potem umarło ok. jednoroczne dziecko. Odkopano matkę, wyjęto jej górną część i pochowano razem z tym kolejnym dzieckiem nieco wyżej, nad poprzednim grobem. Potem umarło jeszcze jedno, ok. 4-letnie dziecko i znów wzięto część matki, tym razem z drugiego, wyższego grobu (czaszka i ramiona) i pochowano razem z nim w skrzyni nad poprzednimi grobami. Makabryczne i wzruszające. Matka podzielona, przydzielona do każdego dziecka, z każdym w bezpośredniej bliskości, nawet po śmierci.
Myszy w wykopach to częsta sprawa.Pamiętam przed laty w Nadolu mieliśmy regularnie kilka sztuk,a jedna z koleżanek bardzo bała się myszy(nie wiadomo dlaczego) i zawsze prosiła mnie o usunięcie zwierzaków z wykopów.Byłem niejako ,,dyżurnym myszołapem".
Może uważali, że takie żelazo to niepotrzebne zmarłemu, a im tak - i przetapiali po prostu na coś innego. Praktycznie podchodzili do rzeczywistości. (Myślę, bo na pewno to nie wiadomo) A z kolei te ludy, które mężczyzn chowały z bronią miały taki zwyczaj. Może był to jakiś zwyczaj z religii pochodzący, żeby tam zmarli mieli w życiu grobowym, albo, żeby nie powracali. Fajny odcinek.
Jednak "te ludy" ceniły pewnie żelazo nie mniej niż Goci, którzy ogółem raczej broni zmarłym do grobów nie wkładali, może więc raczej należałoby to niejako odwrócić i zapytać, dlaczego broni nie zakopywali, a nie żelaza? Może za tym też stał jakiś religijny zwyczaj.
@@adboroutdoor..7662 ale tutaj żelazo raczej się objawia w częściach ubioru, lub dekoracyjnych. My też jak chowamy zmarłych no to jak ktoś miał bransoletkę, to się mu założy. Czy jak miał coś co spinało ubiór - to też z tym został.
@@peggyblue51 Pytanie, dlaczego, będąc pewnie świadomymi większej ich wartości, wkładali zmarłym rzeczy z cenniejszych metali, kolorowych, co biorąc pod uwagę ich realną wartość i (nie)przydatność w świecie pozagrobowym oraz tym, praktycznym również nie było. Takie fibule ze srebra czy złota były pewnie, prócz uzbrojenia, jednymi z najdroższych rzeczy, jakie posiadali. Po co komu za grobem żelazo, ale po co też srebro, które żywym realniej się przyda. Myślę, że odpowiedź może być bardziej złożona.
@@adboroutdoor..7662 jeśli to były fibule, to pochowano tam zapewne kobiety. A jeśli druga kultura ma tylko groby z mieczami - to jak to może być. Jeden dwóch z cmentarza może mieli takie miecze, a czy reszta miała? Bo w średniowieczu miecz to nie była tania rzecz. Więc czemu miałaby być tania wśród dawniejszych ludów. Nie każdy chyba mógł sobie pozwolić na miecz. Część ludzi podejrzewam, że inną broń nosiło. Bardziej tanią w wykonaniu. No i oczywiście, że ludzie czymś musieli spinać części ubrań, więc coś innego oprócz mieczy kowale wyrabiali.
Witam, jak daleko na południe dzisiejszej Polski sięgała ta kultura Wielbarska, nie kończyła się na linii Noteci i Warty? W moich okolicach też był podobny cmentarz z takimi urnami.
Na linii Noteci było rozgraniczenie z tzw. kulturą Przeworską, która zajmowała obszar Wielkopolski, Mazowsza, Małopolski czy Śląska... Prawdopodobnie to materialny ślad Wandalów
Kultury archeologiczne to coś w rodzaju mody... Modny staje się jakiś wzór umieszczany na naczyniach, jakiś rodzaj oręża, czy też biżuterii i się rozprzestrzenia. Archeolodzy to znajdują i mówią o kulturze... Dzisiaj moglibyśmy powiedzieć o kulturze jeansów, czy McDonalda... Co łączy ludzi, którzy chodzą w jeansach ? Ano niewiele... Dzięki obecnym badaniom genetycznym, wiemy, że przodkowie Polaków zamieszkiwali te ziemie (ziemie między innymi obecnej Polski) przynajmniej od dwóch tysięcy lat, przynajmniej... Tak więc mogli tu żyć i dużo wcześniej o czym świadczą choćby ślady genetyczne pozostawione we wschodnich Niemczech po bitwie nad Dołężą. To, że zalicza się nas obecnie do Słowian to też wpływ kulturowy, może etniczny, ale nie ma nic wspólnego z naszym pochodzeniem i genami. Ciekawostką może tu być pochodzenie np. Węgrów, których zalicza się do kultury ugrofińskiej tylko ze względu na język, którym się posługują, gdy przyjrzymy się genom to okazuje się, że Węgrzy genetycznie w dużej swej części mają wspólnych przodków ze współczesnymi Polakami. My Słowianie, a tam dziwny język i Ugrofinowie... Najprawdopodobniej Ugrofinami, była kasta rządząca, która zdominowała lokalną społeczność i wprowadziła swój język jako urzędowy, obowiązujący. Niemcy też są ciekawym przypadkiem genetycznym, szacuje się, że niemalże jedna trzecia obecnych Niemców jest pochodzenia genetycznie takiego jak np. Polacy (celowo nie piszę Słowianie). Takich przypadków można mnożyć, tak więc nie ma co ferować wniosków na podstawie tego, że znaleziono np. cmentarzysko Gotów, czy tam innych Wielbarczyków... Ponieważ my tu byliśmy wcześniej, niż te kultury tu zagościły, przyszły do nas jako pewnego rodzaju moda, najprawdopodobniej powstały wśród naszych przodków, którzy też podlegali transformacji tak jak my dzisiaj. I trochę śmieszą mnie te podziały dokonywane przez archeologów, na różne kultury występujące w tym samym miejscu, jak już wiemy, że nasi przodkowie żyli na tych terenach zanim te kultury zaistniały. Tu od tysiącleci żyli Polacy, nie nazywali się kiedyś Polakami, ale przodkowie dzisiejszych Polaków żyli tu od tysięcy lat, po co nam wmawiać, że istniały tu różne kultury, skoro były one tworzone przez tych samych ludzi, których geny my dziś nosimy.
Obecne badania genetyczne wykazują że jest Pan w części Polakiem, Niemcem, Żydem i Rosjaninem. Zupełnie jak w głupim kawale. Proszę zbytnio nie wierzyć paranaukowym informacjom zawartym w ilustrowanych czasopismach. Niestety, wciąż tak jest że aby poznać naszą przeszłość, musimy polegać na grackach i łopatach a nie na "fazerach protonowych". Epoka Star Treka jeszcze nie nadeszła
Witam. Zastanawia mnie czy ci ludzie robili te pochówki celowo w piasku czy mieli wiedzę że w piasku długo się zachowa? Oraz jak tworzyli osady to też raczej na glebach lekkich się osadzali bo wiedzieli ze jest podłoże suche ? Czy to po prostu przypadek?? Pozdrawiam !!!!!!!
Oficjalnie się żegnam z wami wszystkimi, moi drodzy, sru dup zablokował pomijanie reklam więc nie pozostaje mi nic innego jak pomachać środkowym palcem w ich stronę i przejście na aplikację blokującą reklamy. Pozdro 600 RUclips ssij brudne jaja i tyle. Cześć. Qqaaq
Witam. czy można prosić żeby Pan Szanowny patrzył w obiektyw. a nie "z boku". Lepiej się ogląda "wtedy" pozdrawiam. i proszę o wybaczenie zwrócenia uwagi..
Brawo! świetna robota, bardzo dziękuję że dzielicie się z nami tym wspólnie spędzonym czasem, dziękuję za wspaniałą atmosferę,! Brawo Olaf, brawo Chłopaki! ps. wspaniałe lądowanie! !👏🙏👍✌
Na archeologicznych wykopaliskach:
- " Znalazłeś coś?
- " A całuj słonia w trąbę!!!"
(Interpretacja dowolna czyli, że tak lub nie. Ale porzekadło fajne.)
Zdrowia i powodzenia całej ekipie życzę.
Nawet nie wiedziałem że archeologia to tyle pracy i dokumentacji wszystkiego super te odcinki z wykopalisk 👍💪
Teraz to i tak idzie szybciej niż kiedyś,bo mamy fotografię cyfrową,skany 3D.Gdy ja studiowałem archeologię w latach 1987-92 podstawą było rysowanie na papierze milimetrowym w oparciu o siatkę 10cm.Fotografia miała charakter pomocniczy,bo była tylko na filmach i dopiero po wywołaniu okazywało się co mamy .A co do rysunków,to wieczorami trzeba było brudnorysy wykopowe kopiować metodą,,szybowcową",czyli przerysowywać na czysty papier połozony na brudnorysie leżącym na szybie i oświetlanym od dołu lampą.Grzało to niemiłosiernie i psuło wzrok,bo linie dolnego rysunku nie zawsze były dobrze widoczne.
Młodzi i starsi ludzie pełni zapału , miód na serce że ni wszyscy chcą być celebrytami czy tam czymś . Pozdrawiam serdecznie .
AŚREDNIEM NIC SIE NIEKCE !
My kcemy być gotami!!
Pozdrawiam serdecznie Pana Panie Olafie. Wszystkiego dobrego życzę
Czysta przyjemność poznawania historii. Pozdrawiam serdecznie.
@joannamakosa685 dziewico, jest inaczej datowana przyjemnosc no co ty ?
Wow!! cudowne odkrycie i jak zwykle nie mogę się doczekać ciągu dalszego, pozdrowienia dla ekipy panie Olafie:)
Jakiś wojownik gocki w zaświatach: A który mi zajumał moje fibule?!
Wspaniała robota, wspaniala przygoda. Brawo!
Są emocje i ciężka, żmudna praca.
Super odcinek, pozdrawiam serdecznie.
Olafie ,wiedzę to ty masz wspaniałą... Ja się dużo dowiaduje ... 👍👍👏👏🥇🥇
Wspaniałe odcinki - bardzo dziękuję! Gratuluję też tego odkrycia - świetna sprawa!
Wielki szacunek Panowie za sposób w jaki przekazujecie wiedzę 🙂👍 Gdyby na zajęciach z archeologii prasłowiańskiej ( czy pradziejowej ? 🤔 ) tak ciekawie prezentowali wiedzę, to studenci nie uciekaliby z wykładów 🤭
Cześć Olaf i cała ekipa!! 🤝🤝
Takie wykopaliska to jest to co lubię najbardziej!! 💪
Pozdrawiam i czekam na następny odcinek!! 🍻🍸
Bardzo ciekawe. Pozdrawiam serdecznie 👍
To był mega odcinek, nie mogę się doczekać następnych. Panie Franku i Olafie dzięki 👍
Pan Olaf robi dobra robote. Pokazuje w świetny sposób historie. Pozdrawiam
Olaf:)
Jesteś genialny !!
Pozdrawiam🤛👍
Git piękna sytuacja
Piona dziesiona Oi.
👍👍💪
Świadomośc podejmowania znaleziska + merytoryka na prawdę pokazuję jak to się powinno odbywać w dzisiejszych czasach! Tak to ma wyglądać Panowie i Panie! Brawo dla Całej Ekipy od A do Z która tu pracował i pracuje pewnie nadal bo to nie koniec filmów Olaf z tego strumienia?
:) Gratulacje dla Wszytskich i tego Projektu
Ekipa dziękuje i pozdrawia!!!
twój kanał i poszukiwacze historii zainspirował mnie do poszukiwania pamiątek historii narazie udało mi się znalezć stal pancerną i dużo monet z prlu
Cóż za pasjonująca eksploracja🏆
👍Dziękuję i pozdrawiam📈🪙
Oglądam z rozdziawioną japą niesamowite są wasze prace super znaleziska i Franek jak Indjana Jones !!!!!! Pozdrawiam was wszystkich a do mnie wracają wspomnienia z roku 1981 i wykopaliska z osady Łowców Fok z Rzucewa pracowałem tam jako kopacz dziś też interesuję się historią od 14 lat jestem rekonstruktorem Tatarem a o zeszłego roku też Szkotem XVI-XVII wiek acha prawdopodobnie mam korzenie Tatarskie ale to już dłuższa historia jeszcze raz Pozdrawiam super robotę robicie!!!
Panie Olafie szczęśliwi wlasciciele Rutusow pozdrawiają kiesy bedzie pan w telewizji bo fajnie sie pana oglada jak pan fajnie kopie i cieszy sie z kazdej malej rzeczy jak dziecko i to jest mega piękne 😊😊😊😊
używasz w ogóle interpunkcji?
Uwielbiam oglądać wasze programy w tv. Pozdro dla was chłopaki.
Również pozdrawiamy!!!
uwielbiam to,panie Olafie duzo zdrowia
Olaf jaki zrobiłeś progres. czlowieku nie poznaje cie jesteś innym poszukiwaczem . Idziesz w tematy, ktore w Polsce byly specjalnie pomijane od sanacji ..po dzień dzisiejszy ...Germanie Goci i Wandale. Tematy przewodnie .pozdr Przemek
Teren, zwany przez poprzednich właścicieli Prusami Wschodnimi. To tygiel kulturowy.
Jeden z najlepszych odcinków. Wspaniałe, że są jeszcze ludzie z taką pasją. 👍
Jesteśmy w mniejszości, ale się nie poddajemy :) Pozdrawiam!!
Świetnie się ogląda tą pracę. Naprawdę. Dla mnie to o wiele ciekawsze niż te magazynki od stg 44.🙂🙂👍
Super materiał !
Fantastycznie. Pozdrawiam 👍✌️🤜🤛
Niesamowite treści ma Pan u siebie w filmach, super że przypadkowo obejrzałem jeden z filmów. Pozdrawiam i zdrówka życzę :)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!!!
Panie Olafie, bardzo lubię Pańskie programy poczynając od Poszukiwaczy Historii, a teraz czekam na każdy środowy wieczór i kolejny "program" tak jak w dzieciństwie czekało się na cały tydzień na ulubiony serial. Mam tylko jedną prośbę, elementy wykonane z rudy żelaza są stalowe, a nie żelazne ponieważ żelazo to pierwiastek. Pozdrawiam serdecznie z greckich wakacji.
rodzaj i nazwa zależy od zawartości węgla i z rudy żelaza powstaje nie tylko stal.
@@adboroutdoor..7662 nie sądzę aby topory i mieczebyły robione z żeliwa, staliwa, itp. Właściwości metali wykonanych ze stopu żelazo-węgiel to chyba nie tematyka archeologiczna. Pozdrawiam
W manifescie "archeologów", a propo projektu ustawy PZE było negowanie łopaty i kopania w ziemii na rzecz nowszej technologii ... o_0 :D.
Fajnie pokazana praca. Pozdrawiam.
❤ mega!Dziekuje
Trzyma Pan poziom. Świetnie się ogląda. Niecierpliwie czekam na następne filmy. Pozdrawiam.
Robicie świetna robotę dziękuje
Nie ma za co, dla nas to przyjemność :)
Materiał pierwsza klasa. Gratki! 👍
Nie mogłem się doczekać. Dziękuję !!!
Zachciało mi się na wakacje jeździć to się na premierę spóźniłem, Rzym pozdrawia
Realizatorzy PH - gul x500 😂 a mowiles ze predzej czy pozniej sie trafi 😅 Mega odcinek i przepiękne wykopaliska :) - co tu duzo pitolic Gratulacje odkrycia Olaf! :)
........... legenda mówi że Olaf dalej podąża za myszką......😅 Bardzo fajny odcinek, pozdrawiam serdecznie Wszystkich.
Pozdrawiam serdecznie 😃
Ręce pełne roboty to co kochasz polska jest pełna takiej historii pozdrawiam cię
To była uczta, misterium, dla każdego miłośnika historii, dziękuję:)
6:53 Bo wiedzieli, że ziemia żelazo zje? Wkładali rzeczy na wieczność, a nie na parę lat.
Ach Ci archeolodzy .... znowu popsuli las. 🤪
Super!!!
Dzięki, czekałem z utęsknieniem. Piona
No Haraldson, przebiłeś sam siebie. Powiedzieć: gratulacje, to jak nic nie powiedzieć. Chylę czoła, mistrzu. ❤
a dziękuję :)
pozdrawiam 👋👋👍👍
wow super znaleziska :) pozdrawiam serdecznie
Rewelacyjny odcinek 😉 pozdrawiam serdecznie
Wielkie 👏👏👏 , świetne zabytki ! Pozdro dla całej ekipy archeologicznej - profesjonalne mistrzostwo !!
Biotad Plus? jakie recenzje?💪💪
Ale odcinek! Sztos !! Takie lubie najbardziej!
Będą jeszcze dwa z tej serii...
Kocham gryzonie. Miałem raz kolonie myszoskoczków i wiiieeelerazy szczury. Zamiłowanie to tłumaczę sobie atawistczną chęcią powrotu do korzeni 🤔. A może byłem szczurem lub ryjowką w poprzednim wcieleniu? 🤔 To jeden z moich ulubionych odcinków!!!
Panie Olafie skoro jest Pan tak blisko moich okolic to może zrobi film o szlaku Św. Jakuba i symbolu którym jest muszla. Myśle ze jest to fajny temat gdyż ów muszla była umieszczana między innymi na ostrogach rycerzy krzyżackich. A kto wiem może i udałoby się trafić np srebrna taka muszelkę w okolicach Fromborka 🤔
Nie chodzi mi o ocenę, bo to lubię, tak mi tylko przeszła właśnie myśl. Z jednej strony to wkład w poznanie naszej, ludzkiej historii, nauka itd., a z drugiej... bo czym resztki tych ludzi różnią się od współczesnych? wiekiem? nikt z nas raczej nie chciałby, by ktoś grzebał się w pozostałościach po naszych bliskich i nazwalibyśmy to bezczeszczeniem, dokładnie tak samo jak często robią to dziś Indianie (pierwsze narody). Ciekawe, co oni (szczątki) by o tym powiedzieli, gdyby mogli? - Ok, róbcie swoje, poświęcę się w imię wiedzy. Czy może: wypier... przestańcie mi grzebać w brzuchu? ;-)
Średnio mnie to obchodzi, bo nie wierzę w życie pozagrobowe, podobnie jak większość archeologów
@@olafpopkiewicz469 rozumiem i jak napisałem, nie oceniam tego źle, tak tylko przeszło mi to przez myśl, bo jednak nawet ateista raczej nie chciałby, by ktoś grzebał się w zwłokach jego matki i nie byłoby to kwestią wiary
@@olafpopkiewicz469 Dodatkowo nie chodzi tu tylko o naszą wiarę czy jej brak, ale również o to, w co wierzyli oni, z czym stajemy w kontrze, i nie sądzę, by z pobłażliwością patrzyli, gdy ktoś okrada czy niszczy, najlepszym słowem byłoby NARUSZA groby ich bliskich, przy czym chodzi mi o czasy im współczesne, bo kto wie, może dziś wykazaliby zrozumienie, że ktoś w ten sposób próbuje pokazać ich światu? Problem aktualny i dziś, jako przykład podałem Indian. Żebyśmy się dobrze zrozumieli - Nie chodzi mi o piętnowanie archeologii, tylko o to, że da się na to także popatrzeć w odmienny sposób, który też można jakoś zrozumieć, bo kto ma większe prawa do pochówków swych przodków niż ich potomni (także ateiści), zwłaszcza jeśli wciąż wierzą w to samo, co tamci? Za tymi starożytnymi nikt się już raczej nie wstawi, ale fakt pozostaje faktem i nie wiemy czy oni by tego chcieli.
Stąd, z przekonania o pewnych rzeczach czy wiary, też pewnie taki nacisk (przynajmniej pewnych środowisk) ze strony polskiej na wydobycie ciał i godne pochówki ofiar rzezi na wschodzie, bo inaczej jaką by stanowiło różnicę czy leżą w tym czy innym miejscu? Dla ateisty i to mogłoby być bez różnicy, bo przecież to tylko kości, proch, nic więcej.
Prócz birytualizmu ciekawe są wśród Gotów też pochówki cząstkowe i amulety z kości przodków ;-) Y-e usunął mi komentarz, w którym napisałam o przykładzie ciekawego pochówku gockiego z Masłomęcza. Spróbuję inaczej. Umarł noworodek, przy porodzie lub zaraz potem najprawdopodobniej jego matka. Pochowano ich oboje. Jakiś czas potem umarło ok. jednoroczne dziecko. Odkopano matkę, wyjęto jej górną część i pochowano razem z tym kolejnym dzieckiem nieco wyżej, nad poprzednim grobem. Potem umarło jeszcze jedno, ok. 4-letnie dziecko i znów wzięto część matki, tym razem z drugiego, wyższego grobu (czaszka i ramiona) i pochowano razem z nim w skrzyni nad poprzednimi grobami. Makabryczne i wzruszające. Matka podzielona, przydzielona do każdego dziecka, z każdym w bezpośredniej bliskości, nawet po śmierci.
Dobra robota!
Wspaniale👍
Świetny odcinek i wspaniała robota młodzieży archeologów 👍
Super materiał.
Ale to się pysznie ogląda. Ryją w ziemi i takie skarby :) a na Śląsku tylko wągiel :)
Bardzo ciekawe.
dobra robota👋👋👋👋👋
Myszą robi robotę 😉
👍👍👍
Extra. Do kompletu przydał by się live z tworzenia opisowej dokumentacji sprawozdawczej itd.
Czekamy na więcej 😁
14:46 Parafrazując klasyka: "Chociaż Franek nie nosi okularów, jest nieludzko mądry"
👍👍👍👋👋👋
Świetny odcinek
Super że tłumaczysz cała tą historie ale czy są dostępne w języku poza Polskim bo sam wiem ze obecne Polska kultura obejmowała obszar gierbarski
Pozdrawiam!
Super, uda się zrobić badania DNA?:)
Mam nadzieję że to nie był ostatni odcinek z tego wykopu archologicznego
13:00 - Zmieścisz się śmiało! :)))
Masz u mnie piwo za umieszczenie tego Mysiego pluszaka na okładce filmu❤😂🎉 i za zrobienie mi dnia 😊
I znowu super wyszło
Świetne , lepsze wg mnie niźli 2 światowa
Nowy myszaty kumpel na wykopki 🙂🙂 fajnie panowie👌 nie jeden by z buta zapodal.
Myszy w wykopach to częsta sprawa.Pamiętam przed laty w Nadolu mieliśmy regularnie kilka sztuk,a jedna z koleżanek bardzo bała się myszy(nie wiadomo dlaczego) i zawsze prosiła mnie o usunięcie zwierzaków z wykopów.Byłem niejako ,,dyżurnym myszołapem".
Może uważali, że takie żelazo to niepotrzebne zmarłemu, a im tak - i przetapiali po prostu na coś innego. Praktycznie podchodzili do rzeczywistości. (Myślę, bo na pewno to nie wiadomo)
A z kolei te ludy, które mężczyzn chowały z bronią miały taki zwyczaj. Może był to jakiś zwyczaj z religii pochodzący, żeby tam zmarli mieli w życiu grobowym, albo, żeby nie powracali.
Fajny odcinek.
Jednak "te ludy" ceniły pewnie żelazo nie mniej niż Goci, którzy ogółem raczej broni zmarłym do grobów nie wkładali, może więc raczej należałoby to niejako odwrócić i zapytać, dlaczego broni nie zakopywali, a nie żelaza? Może za tym też stał jakiś religijny zwyczaj.
@@adboroutdoor..7662 ale tutaj żelazo raczej się objawia w częściach ubioru, lub dekoracyjnych. My też jak chowamy zmarłych no to jak ktoś miał bransoletkę, to się mu założy. Czy jak miał coś co spinało ubiór - to też z tym został.
no i fibule bywały z różnych metali, także z żelaza
@@peggyblue51 Pytanie, dlaczego, będąc pewnie świadomymi większej ich wartości, wkładali zmarłym rzeczy z cenniejszych metali, kolorowych, co biorąc pod uwagę ich realną wartość i (nie)przydatność w świecie pozagrobowym oraz tym, praktycznym również nie było. Takie fibule ze srebra czy złota były pewnie, prócz uzbrojenia, jednymi z najdroższych rzeczy, jakie posiadali. Po co komu za grobem żelazo, ale po co też srebro, które żywym realniej się przyda. Myślę, że odpowiedź może być bardziej złożona.
@@adboroutdoor..7662 jeśli to były fibule, to pochowano tam zapewne kobiety.
A jeśli druga kultura ma tylko groby z mieczami - to jak to może być. Jeden dwóch z cmentarza może mieli takie miecze, a czy reszta miała? Bo w średniowieczu miecz to nie była tania rzecz. Więc czemu miałaby być tania wśród dawniejszych ludów. Nie każdy chyba mógł sobie pozwolić na miecz. Część ludzi podejrzewam, że inną broń nosiło. Bardziej tanią w wykonaniu. No i oczywiście, że ludzie czymś musieli spinać części ubrań, więc coś innego oprócz mieczy kowale wyrabiali.
no i te przepiękne lasy
Jak zwykle super materiał. Jakiego drona używaliście? Pozdrawiam
DJI 4. Chyba... To dron Mateusza
Super odcinek! Taki trochę bardziej archeologiczny 🙂
Napiszę nawet że "NA WSKROŚ ARCHEOLOGICZNY". Pewnie z tego powodu że... jestem archeologiem :)
@@olafpopkiewicz469 W liceum zastanawiałem się czy iść na archeologię czy astronomię
Witam, jak daleko na południe dzisiejszej Polski sięgała ta kultura Wielbarska, nie kończyła się na linii Noteci i Warty? W moich okolicach też był podobny cmentarz z takimi urnami.
Na linii Noteci było rozgraniczenie z tzw. kulturą Przeworską, która zajmowała obszar Wielkopolski, Mazowsza, Małopolski czy Śląska... Prawdopodobnie to materialny ślad Wandalów
@@olafpopkiewicz469 . Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam
Nie dostałem powiadomienia !!!! Skandal dobrze że osobiście sprawdziłem
39:29 to jest Mysz Zaroślowa :)
Kultury archeologiczne to coś w rodzaju mody... Modny staje się jakiś wzór umieszczany na naczyniach, jakiś rodzaj oręża, czy też biżuterii i się rozprzestrzenia. Archeolodzy to znajdują i mówią o kulturze... Dzisiaj moglibyśmy powiedzieć o kulturze jeansów, czy McDonalda... Co łączy ludzi, którzy chodzą w jeansach ? Ano niewiele... Dzięki obecnym badaniom genetycznym, wiemy, że przodkowie Polaków zamieszkiwali te ziemie (ziemie między innymi obecnej Polski) przynajmniej od dwóch tysięcy lat, przynajmniej... Tak więc mogli tu żyć i dużo wcześniej o czym świadczą choćby ślady genetyczne pozostawione we wschodnich Niemczech po bitwie nad Dołężą. To, że zalicza się nas obecnie do Słowian to też wpływ kulturowy, może etniczny, ale nie ma nic wspólnego z naszym pochodzeniem i genami. Ciekawostką może tu być pochodzenie np. Węgrów, których zalicza się do kultury ugrofińskiej tylko ze względu na język, którym się posługują, gdy przyjrzymy się genom to okazuje się, że Węgrzy genetycznie w dużej swej części mają wspólnych przodków ze współczesnymi Polakami. My Słowianie, a tam dziwny język i Ugrofinowie... Najprawdopodobniej Ugrofinami, była kasta rządząca, która zdominowała lokalną społeczność i wprowadziła swój język jako urzędowy, obowiązujący. Niemcy też są ciekawym przypadkiem genetycznym, szacuje się, że niemalże jedna trzecia obecnych Niemców jest pochodzenia genetycznie takiego jak np. Polacy (celowo nie piszę Słowianie). Takich przypadków można mnożyć, tak więc nie ma co ferować wniosków na podstawie tego, że znaleziono np. cmentarzysko Gotów, czy tam innych Wielbarczyków... Ponieważ my tu byliśmy wcześniej, niż te kultury tu zagościły, przyszły do nas jako pewnego rodzaju moda, najprawdopodobniej powstały wśród naszych przodków, którzy też podlegali transformacji tak jak my dzisiaj. I trochę śmieszą mnie te podziały dokonywane przez archeologów, na różne kultury występujące w tym samym miejscu, jak już wiemy, że nasi przodkowie żyli na tych terenach zanim te kultury zaistniały. Tu od tysiącleci żyli Polacy, nie nazywali się kiedyś Polakami, ale przodkowie dzisiejszych Polaków żyli tu od tysięcy lat, po co nam wmawiać, że istniały tu różne kultury, skoro były one tworzone przez tych samych ludzi, których geny my dziś nosimy.
Obecne badania genetyczne wykazują że jest Pan w części Polakiem, Niemcem, Żydem i Rosjaninem. Zupełnie jak w głupim kawale. Proszę zbytnio nie wierzyć paranaukowym informacjom zawartym w ilustrowanych czasopismach. Niestety, wciąż tak jest że aby poznać naszą przeszłość, musimy polegać na grackach i łopatach a nie na "fazerach protonowych". Epoka Star Treka jeszcze nie nadeszła
A ja zachodzę w głowę, skąd Archeolodzy wiedzieli że tam są te pochówki, w szczerym lesie. Niesamowite.
😃👍👍👍
Witam. Zastanawia mnie czy ci ludzie robili te pochówki celowo w piasku czy mieli wiedzę że w piasku długo się zachowa? Oraz jak tworzyli osady to też raczej na glebach lekkich się osadzali bo wiedzieli ze jest podłoże suche ? Czy to po prostu przypadek?? Pozdrawiam !!!!!!!
Piasek jest wygodniejszy "do kopania". Ale może dlatego, że tam jest teren polodowcowy i tego piachu pełno.
15:05 na drugim roku jest to się mądrzy xD
Najgorzej jest po licencjacie, człowiek myśli, że wie wszystko. Wielu przechodziło przez ten etap ;)
Malcziki.
💥💪👌👍👍👍👍
Oficjalnie się żegnam z wami wszystkimi, moi drodzy, sru dup zablokował pomijanie reklam więc nie pozostaje mi nic innego jak pomachać środkowym palcem w ich stronę i przejście na aplikację blokującą reklamy. Pozdro 600
RUclips ssij brudne jaja i tyle. Cześć. Qqaaq
Witam. czy można prosić żeby Pan Szanowny patrzył w obiektyw. a nie "z boku".
Lepiej się ogląda "wtedy" pozdrawiam. i proszę o wybaczenie zwrócenia uwagi..
Fajna ekipa
:) oj, to chyba była słonica ,skoro tak wszyscy chcieli całować....:))
Pod ogon słonikowi nie zaglądaliśmy, ale być może ;)
cudne to było ...
Jej jaka słodka