Historia Amstrad.Poznajmy Serie PCW.Dalsze Losy Firmy.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Dzisiaj poznamy dalsze losy firmy ale główną atrakcją będą komputery PCW.
    Które slużyły nie tlyko w biurach ale też w domu typowego użtkownika.
    Zapraszam Również na pozostałe materiały z serii. #amstrad #pcw #computerhistory
    Link do pozostałych Części.Znajdziecie tutaj również historie konsol.Czy historię firmy Spectrum.
    • Historia Gamingu.Konso...

Комментарии • 21

  • @Nick-Cooper
    @Nick-Cooper 6 месяцев назад +2

    Te zewnętrzne ramdyski do CPC tylko na początku w prototypie miały ROM i RAM w osobnym pudełku, później były razem w jednym.
    LocoScript do PCW był nie tylko edytorem ale także systemem operacyjnym, alternatywnym do CPM+. Można było pod nim formatować i kopiować dyski, układać pliki a także instalować do niego łatki działające w tle, jak kalkulator, kalendarz, program do wykresów czy dodatkowe słowniki, albo obsługujące dodatkowe urządzenia jak myszki, twardziele, modemy, układy dźwiękowe, itd. Interfejs do innych drukarek to była prosta tania przejściówka. Podobnie jak ta na joysticki, choć częściej spotykano taką nakładkę na klawiaturę numeryczną która działała jako joy.
    PCW jako drugi komputer po Maku w historii obsługiwał pismo wektorowe, potem był Atari ST a potem PC.
    Model 8512 nie był nowy bo ukazał sie razem z tańszym 8256. W tańszym były podstawki do wsadzenia dodatkowej pamięci. Podobnie było w 2 i 3ej generacji PCW, droższe miały 512K a tańsze 256K. Ta dodatkowa pamięć i tak była używana tylko jako Ramdysk więc jedynie zmniejszała częstotliwość korzystania ze stacji przy obróbce większych plików nie mieszczących sie w mniejszej pamięci na raz.
    2ga generacja miała drukarkę rozetkową z tzw. Daisy wheel, była szybsza i cichsza i miała ładniejszy krój liter, ale by go zmienić nie wystarczał program, tylko trzeba było dokupić to plastikowe kółko z inną czcionką, ale większą wadą był brak opcji drukowania grafiki pikselowej, stąd dodano standardowy port drukarki, aby łatwo podłączyć inną kompatybilną z Epsonem. W 3ej gen zrezygnowano z rozetki, a znów normalna drukarka była opcjonalna.
    W sumie PCW miał 4 generacje, choć ostatnia nie była kompatybilna z poprzednimi. Tylko pierwsza gen. miała zielony monitor, następne miały czarno-biały. 3ia i 4ta miały dyski 3.5 zamiast 3'. 4ta nie miała drukarki, miała okienka ale bez multitasku, a procek podkręcono do 16 MHz. Wszystkie razem produkowano w latach 85-98 przez 12 lat, i sprzedano 8 mln sztuk. Co stawia go na 3im miejscu po C64 i NEC z najpopularniejszych 8bit. No chyba że klony ZX i MSX policzymy razem to wtedy na 5ym. :)
    W jakieś 2-3 lata po zakończeniu produkcji Holenderscy fani napisali CPM+ i LocoScript także do tej 4ej generacji PCW, aby stał sie kompatybilny z poprzednimi. Mimo że miał zupełnie inny tryb graficzny bo 640x480 zamiast 720x256, ale nadal 90x32 znaki.
    Kilkanaście lat temu niejaki Predator napisał do PCW okienkowy system z pełnym multitaskingiem, o nazwie SymbOS, który potrafi nawet odtwarzać sample i filmiki z twardziela. :)

  • @tomekrv942
    @tomekrv942 8 месяцев назад +1

    O PCtach Amstrada to chętnie obejrzę. Kupiłem jednego na giełdzie w Słomczynie - PC2386 za "szufelkę drobnych". Gdyby komuś się zachciało takiego to trzeba pamiętać, że działa z nimi tylko dedykowana klawiatura Amstrada i nie ma nawet przejściówek, takich jak do PC XT. Druga sprawa: mają IDE na płycie głównej ale nie do końca sprawne więc firma dołączała kontrolery MFM i odpowiednie do tego dyski. Mojego jeszcze nie uruchomiłem bo pracuję na delegacjach i za bardzo nie mam czasu. Klawiaturę zdobyłem w Niemczech. Pewnie do wakacji ruszę z tym tematem. PCW zawsze mnie interesował. Widziałem je na ebay i Twój film jest dla mnie bardzo interesujący.

    • @Acidrain406
      @Acidrain406  8 месяцев назад

      Drukarka na początku też potrzebowała dedykowanego interfejsu.zeby można było ją wymienić na inny model.Amstrad nie chciał ułatwic życie kupującym po latach ten komputer.Ale już w nowszych PCw naszescie była możliwość zmiany peryferiów.Zazdroszcze ci mnie dwa razy ominęła okazja zakupu tego komputera.:)

    • @tomekrv942
      @tomekrv942 8 месяцев назад

      @@Acidrain406 w przypadku tego PC chodziło o to, że Amstrad nie chciał się narażać na pozwy od IBM i wymyślił swój interface klawiatury. Czy jest czego zazdrościć okaże się kiedy ten sprzęt uruchomię (jeśli działa).

  • @psxmaniak
    @psxmaniak 8 месяцев назад

    Zielone monitory są super. Uwielbiam.

  • @royroy4408
    @royroy4408 8 месяцев назад

    Bardzo fajny , warto było czekać.

    • @Acidrain406
      @Acidrain406  8 месяцев назад +1

      Dziękuję.juz niedługo kolejny odcinek :)

    • @royroy4408
      @royroy4408 8 месяцев назад

      😍@@Acidrain406

  • @galy0
    @galy0 8 месяцев назад

    Nie wiem, dlaczego, ale lubię zielone monitory. Dobrze, że robisz takie filmy, bo na polskim YT mało kto się tymi tematami zajmuje.

    • @Acidrain406
      @Acidrain406  8 месяцев назад

      Kiedyś kiedy zaczynałem kupować. 8bitowce dostałem w zestawie za grosze piękny monitor. Commodore zielony.Sprzedalem po dwóch dniach.po latach bardzo tego żałuję bo dzisiaj zadkie są te monitorki i kosztują kupę kasy.

    • @galy0
      @galy0 8 месяцев назад

      @@Acidrain406 Jeszcze kiedyś był monitor Neptun 156N.

    • @Acidrain406
      @Acidrain406  8 месяцев назад

      @@galy0 Kiedyś było ich dość sporo.wygladly dość nowocześnie jak na swoje czasy.teraz zupełnie zniknęły.juz z milion lat ich nie widziałem.

    • @galy0
      @galy0 8 месяцев назад

      @@Acidrain406 Mój monitor kiedyś zaczął się dymić i tak zakończył żywot.

    • @Acidrain406
      @Acidrain406  8 месяцев назад

      ​​@@galy0 nigdy nie widziałem na własne oczy dymiącego się monitora ani telewizora
      To musi być niezła atrakcja😮

  • @me0wl
    @me0wl 8 месяцев назад

    swietny material, dzieki !

  • @unboxingPERFUM
    @unboxingPERFUM 7 месяцев назад

    👍

  • @lg.bus114-Mario.
    @lg.bus114-Mario. 5 месяцев назад

    😊