Ами всъщност интезивността е решаваща за мускулния растеж.Дориан Йейтс и Майк Ментцер доказаха това на практика и това е напълно логично.Просто не може да се увеличава обема до безкрай и затова ключа към прогресивното натоварване е да се увеличи интензитета.
Донякъде си прав, Владимир, но Дориан и Майк и техният подход не доказват, че интензивността е решаваща... винаги. Интензивността може да е решаваща, когато например обемът като брой серии не е достатъчно. Подходът им също показва, че ако си на достатъчно "помощни вещества" и достатъчно генетично надарен, можеш да постигнеш много и при неоптимални тренировки. Интензивността може да е малко по-решаваща при напредналите, но е далеч по-малко решаваща при начинаещите. Обемът, интензивността и честотата на тренировките са тясно свързани и се променят вълнообразно във времето. Естествено, че няма как цял живот да изпълняваш дадено упражнение с фиксирана тежест/съпротивление и да очакваш, че можеш да увеличаваш броя серии до безкрай и това да води до постоянен прогрес. Както обаче споменаваме и във видеото, идеята на прогресивното натоварване не е, че по-голямата тежест ти позволява да вдигаш още по-тежко, а че използването на текущата тежест в определен брой серии ти позволява да можеш да увеличаваш тази тежест във времето.
Страхотно е видеото, както винаги!!!! Какво би станало, ако дълго не прогресираме, а само поддържаме постигнатото- постигнали сме оптимална визия, мускулна маса, мобилност и издържливост и не искаме да отделяме повече време и усилия? Освен, че може да се загуби мотивация....
Да, Станимир, имаш право. Общото повдигнато тегло (серии х повторения х тежест) е универсалният и най-често използваният начин за приравняване и следене на тренировъчния обем в научната литература. Във въдеото обаче коментираме от гледна точка на новия и по-практичен начин за следене на обема - чрез броя серии и/или повторения, за който вече знаем, че достатъчно добър и точен метод. Затова и казваме, че 3х10 и 5х6 се водят като приравнен обем, тъй като и двете изпълнения водят до общо 30 повторения.
ЗДРАВЕЙТЕ,НЯМА ЛИ ОПАСНОСТ ОТ ПРЕТРЕНИРАНЕ ,АКО КАЧВАМЕ НЕПРЕКЪСНАТО ОБЕМА И МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ПРИЛАГА ДО КРАЙ?НЯМА ЛИ ДА СТИМУЛИРАМЕ ХИПЕРТРОФИЯ ,АКО КАЧВАМЕ ИНТЕНЗИВНОСТТА ,А НАМАЛЯМЕ ОБЕМА?НАПРИМЕР -АЗ СЪМ ЖЕНА 57КГ -КЛЯКАМ С 60 КГ ДО КОГА МОГА ДА ПОКАЧВАМ ОБЕМА?
Привет, Да, определено тренировъчният обем не може да се покачва до безкрай. Силно индивидуално е според много фактори, например тренировъчен стаж, генетични заложби, хранене, сън и не на последно място самата тренировъчна програма, но за повечето хора тренировъчен обем между 10 и 20 серии седмично е окей. Начинаещите до средно-напредналите е по-добре да се ограничават до 15 серии/седмица, а по-напредналите могат да добавят още няколко. Увеличаването на интензивността също е начин за стимулиране на хипертрофията и тя също увеличава тренировъчния обем, макар и далеч по-малко в сравнение с добавянето на серии. И да, до един момент едновременното увеличаване на интензивността и намаляване на обема ще дава необходимите стимули за мускулен растеж, но от един момент нататък обемът може да се окаже недостатъчен. Напасвайте тренировъчния обем според възможностите да се възстановявате от него.
🎥 Топ 3 мита и заблуди за протеина 👉ruclips.net/video/hlulBhpGihA/видео.html
Добре обяснявате и на правилен български език. Браво!
Добър си
Много добре
Ами всъщност интезивността е решаваща за мускулния растеж.Дориан Йейтс и Майк Ментцер доказаха това на практика и това е напълно логично.Просто не може да се увеличава обема до безкрай и затова ключа към прогресивното натоварване е да се увеличи интензитета.
Донякъде си прав, Владимир, но Дориан и Майк и техният подход не доказват, че интензивността е решаваща... винаги. Интензивността може да е решаваща, когато например обемът като брой серии не е достатъчно. Подходът им също показва, че ако си на достатъчно "помощни вещества" и достатъчно генетично надарен, можеш да постигнеш много и при неоптимални тренировки. Интензивността може да е малко по-решаваща при напредналите, но е далеч по-малко решаваща при начинаещите.
Обемът, интензивността и честотата на тренировките са тясно свързани и се променят вълнообразно във времето. Естествено, че няма как цял живот да изпълняваш дадено упражнение с фиксирана тежест/съпротивление и да очакваш, че можеш да увеличаваш броя серии до безкрай и това да води до постоянен прогрес. Както обаче споменаваме и във видеото, идеята на прогресивното натоварване не е, че по-голямата тежест ти позволява да вдигаш още по-тежко, а че използването на текущата тежест в определен брой серии ти позволява да можеш да увеличаваш тази тежест във времето.
Страхотно е видеото, както винаги!!!!
Какво би станало, ако дълго не прогресираме, а само поддържаме постигнатото- постигнали сме оптимална визия, мускулна маса, мобилност и издържливост и не искаме да отделяме повече време и усилия? Освен, че може да се загуби мотивация....
На теория, Яница, вероятно нищо. Някои му казват застой, други поддържане. Въпрос на гледна точка и цели. :)
Тренировъчният обем не е ли серии х повторения х тежест? Няма как обемът при 3х10 и 5х6 да е еднакъв, защото интезивността (като % от 1RM) е различна.
Да, Станимир, имаш право.
Общото повдигнато тегло (серии х повторения х тежест) е универсалният и най-често използваният начин за приравняване и следене на тренировъчния обем в научната литература.
Във въдеото обаче коментираме от гледна точка на новия и по-практичен начин за следене на обема - чрез броя серии и/или повторения, за който вече знаем, че достатъчно добър и точен метод. Затова и казваме, че 3х10 и 5х6 се водят като приравнен обем, тъй като и двете изпълнения водят до общо 30 повторения.
ЗДРАВЕЙТЕ,НЯМА ЛИ ОПАСНОСТ ОТ ПРЕТРЕНИРАНЕ ,АКО КАЧВАМЕ НЕПРЕКЪСНАТО ОБЕМА И МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ПРИЛАГА ДО КРАЙ?НЯМА ЛИ ДА СТИМУЛИРАМЕ ХИПЕРТРОФИЯ ,АКО КАЧВАМЕ ИНТЕНЗИВНОСТТА ,А НАМАЛЯМЕ ОБЕМА?НАПРИМЕР -АЗ СЪМ ЖЕНА 57КГ -КЛЯКАМ С 60 КГ ДО КОГА МОГА ДА ПОКАЧВАМ ОБЕМА?
Привет,
Да, определено тренировъчният обем не може да се покачва до безкрай. Силно индивидуално е според много фактори, например тренировъчен стаж, генетични заложби, хранене, сън и не на последно място самата тренировъчна програма, но за повечето хора тренировъчен обем между 10 и 20 серии седмично е окей. Начинаещите до средно-напредналите е по-добре да се ограничават до 15 серии/седмица, а по-напредналите могат да добавят още няколко.
Увеличаването на интензивността също е начин за стимулиране на хипертрофията и тя също увеличава тренировъчния обем, макар и далеч по-малко в сравнение с добавянето на серии. И да, до един момент едновременното увеличаване на интензивността и намаляване на обема ще дава необходимите стимули за мускулен растеж, но от един момент нататък обемът може да се окаже недостатъчен.
Напасвайте тренировъчния обем според възможностите да се възстановявате от него.
Може ли да прогресирам в калориен дефицит
Да, Галин, напълно възможно е. Вече според индивидуалната ситуация ще зависи колко точно ще може да прогресирате и колко продължително време.