Zgadzam się. Gdyby nie ten kanał to do tej pory by nie ogarniałbym rozliczeń fotowoltaiki, bo większość RUclipsrów po prostu nie rozumie tego systemu i opowiada bzdury.
Mała instalacja 5kWp z magazynem pomiędzy 10-10kWh i arbitraż przy godzinowym rozliczeniu. Wszystko można zautomatyzować. Każdy dzień pozwala nie tylko wykorzystać ale dodatkowo zarobić. Stosując bezpieczny przedział magazynu np 20-80% to mamy każdego dnia kilka złotych zysku. Generalnie zmiana na 100% możliwość rozliczania prądu, szybko ustabilizowałaby sieć, ludzie bardzo szybko zainstalowaliby panele i magazyny. Ceny magazynów spadają już do 1kPLN za 1kWh.
Dobre omówienie tematu, współczynnik 1,23 to taki zabieg by zostawić VAT na tym samym poziomie , VAT zasila budżet bezpośrednio - zapis o współczynniku komplikuje kolejny raz rozliczenie zamiast je uprościć - gdzie obietnice KO
Zdecydowanie zgadzam się, że powinny być kary za niedotrzymanie jakości sieci (za niskie/wysokie napięcie) co wymusiłoby instalowanie transformatorów symetryzujących oraz podniosło by standard instalacji w budynkach gdzie mogłyby być naliczane kary za zbyt niesymetryczne obciążanie faz.
@@BartoszBieleckijaki to transformator, który będzie symetryzował napięcia na wyjściu? Transformatory sn/nn mogą mieć uzwojenia pierwotne połączone w zygzak aby symetryzować prądy ale po stronie średniego a nie niskiego.
Coraz bardziej to się robi skomplikowane. Super pomysł z tabelkami i uproszczeniami, inaczej zwykły Kowalski nie ma pojęcia jak to się rozliczy. Na ten moment wstrzymuję się z instalacją PV, mimo że na etapie projeku domu zarezerowowałem całą południową połać na panele. Nie mam tam nawet kominka wentylacyjnego ;-)
Fajnie opisałeś temat. Mój przykład jest taki że instalacje mam od czasu jak prąd był drogi i sprzedawałem drożej niz kupowałem. wiec w moim specyficznym przypadku będę miał zwrot. 4MWh zużycie 8kWh paneli. Depozyt caly czas powyżej 2000zł - autokomsumpcja na poziomie 45% średniorocznie.
Dobry przykład. Rzeczywiście w pierwszym roku działania net-billingu ceny giełdowe wariowały i przy takim przewymiarowaniu mogło się zdarzyć. Czyli faktycznie otrzymasz przelew od sprzedawcy, gratuluję 😉
@@filipkaszubowski Czy przy takiej nadprodukcji w net-billingu nie ryzykujemy zwrotu dotacji z Mój Prad (jeśli była), jest tam punkt który mówi o maksymalnej nadprodukcji w wysokości 20%?
Jak dla mnie 2 punkty z 5-paku powinny być tutaj dodane i wynikają z tego, że energię elektryczną zamieniamy na gotówkę po cenie rynkowej: 0% depozytu przepada + możliwość pokrycia kosztów dystrybucji. Oczywiście super jakby była cena minimalna na poziomie 200 PLN/MWh, ale już widzę opór OSD.
Ostatnio czytałem propozycję żeby bilansowanie było dobowe. W sumie niegłupi pomysł bo ceny minimalny za energię i tak nie wprowadzi, a bilansowanie dobowe byłoby bardzo korzystne szczególnie latem, kiedy dużo tej energii idzie w gwizdek bo oddajemy ją za darmo.
@@Uyhbh7 Fajne rozwiązanie, ale znowu pojawia się pytanie kto będzie magazynował energię? To byłby taki chemiczny, przydomowy, niewielki magazyn energii za darmo. Tak samo jak netmetering to był nieskończony, "wodorowy"/długożywotny magazyn z rocznym okresem rozliczeniowym; trochę stratny bo 20% się traciło.
Bartosz ma rację. Pomysł oczywiście byłby korzystny dla prosumentów, ale w praktyce mało realny i całkowicie przeciwny do obecnego kierunku zmian. Osobiście uważam, że powinniśmy pozostać przy bilansowaniu godzinowym.
Niie opłaca się miec przewymiarowanej instalacjii. Tylko po to by nabijać kieszenie rzydowskiej szajce. Dzisiaj juz tylko pod katem autokonsumpcji. Magazyn z kwasiakiw lub z hybrydy tyle by w nocy nie ciagnac od rzyda. Bylo tylko kwestia czasu by ta szajka utuczyła krówkę, a teraz ją wydoi aż żebra będą tylko sterczały. Ja o tym wiedziałem. Wszedłem w temat na zasadach 2.0. najmniejszej dotacji. Na prosumenta. Instalacja 9.9 kosxtowała 23 koła. Jeszcze 2 sezony musi przepracowac by mozna bylo powiedziec o 100 proc zwrotu. A już rzydostwo w ministerstwie mycki swędzą by podatkować. Mi się to zwróci. A potem bede deinstalował do poziomu autokonsumpcji z diy magazaynem. Za darmo mie bede produkował prądu. Przyszlość widzę w spoldzielniach produkujacych tani prąd. Ludzie beda musieli brac sprawy w swoje rece. W końcu mie jedtesmy zmuszeni korzystac z drogiego rzydoskiego prądu.
@FilipKaszubowski 17:37 w trzecim sposobie rozliczeń różnica wystąpi po stronie spółek obrotu energią. Z punktu widzenia prosumenta nastąpiło po prostu ubruttowienie obliczeń. Oznacza to, że prosument nie będący przedsiębiorcą będzie rozliczany w kwotach brutto. Ma to swoją logikę fiskalną - przeciętnego konsumenta (nie prowadzącego działalności gospodarczej) nie interesują ceny netto, on płaci kwoty brutto. Jednak to implikuje pewne problemy przy rozliczaniu VATu po stronie firm obrotu (i oczywiście - skomplikuje i tak mało czytelne faktury za energię).
@@Zduneqq z punktu widzenia prosumenta - masz ten VAT „zwrócony”. Z punktu widzenia OSD masz wyższe koszty, przy tej samej kwocie VAT do zapłaty - robi się bajzel księgowy, komplikują się rozliczenia. Efekt końcowy? Więcej błędów i mniejsza czytelność. Polski system skarbowy, z ostatnich 34 lat, w pigułce. Stworzono kolejne pole do różnych interpretacji sposobu wyliczania należnego podatku VAT. Resztę dopisz sobie sam…
Ja właśnie kończę instalację 10kWp z magazynem 10kWh i falownikiem Deye 10kW. Wszystko spięte z Home Assistantem. Napisałem kod który pobiera ceny RCE z nowouruchomionego API PSE. Zamysł jest taki żeby Nadmiar energii z magazynu oddawać w najwyższej cenie jeśli kolejnego dnia przewidywane jest doładowanie. Wszystko da się spoko zautomatyzować
Przy 10kWh to nie poszalejesz z "handlem". Użytecznie to masz 8 kWh więc ile tego w sumie możesz oddać odejmując od tego zużycie po zachodzie słońca do rana?
@@stanisawrogow1065 ja dziś testowo popchnalem 10 kWh po 1,64 PLN więc to ekwiwalent 65 kWh po ostatnich cenach RCEm... Ale jak to wyjdzie w dłuższej perspektywie to myślę przekonamy się po roku.
@@arturz7 czy wiesz jak to robić przy falowniku goodwe. Używam aplikacji SEMS. Nie widzę tam opcji do takiej zmiany żeby sprzedawać to co mam w magazynie.
Zwiększenie tego limitu z 20 na 30% jest tak bezsensowne że szkoda czasu na analizowanie tego. To jest chyba wrzutka zrobiona po to, żeby zajmować się tą bzdurą niż realnymi problemami....
@modelarski Dokładnie takie odczucia miałem po przeczytaniu propozycji zmian 😆 jedynie te x1,23 faktycznie coś zmienia (na plus), ale po pierwsze dało się to zrobić prościej i bardziej sensownie, a po drugie poprawia tylko wcześniejsze, niekorzystne i nielogiczne rozliczenia VATu.
Odnośnie VAT-u jest tak samo w projekcie jak w twojej logice :) W logice użyłeś zapisu (200-100)x1,23 = 123 zł. Zgodnie z matematyką wychodzi nam 200 x 1,23 - 100 x 1,23 = 246 - 123 = 123. VAT zapłacony w obydwu rozwiązaniach jest taki sam i wynosi 23 zł.
Nie do końca masz rację, w swoich wywodach nie bierzesz pod uwagę kolumny VAT a ona jest tu istotna. Matematycznie masz rację, można zastosować rozdzielność mnożenia względem dodawania, można też wykonać najpierw działania w nawiasie. Filipowi nie chodziło o przedstawienie zasad wykonywania działań matematycznych tylko o wykazanie różnicy co dzieje się z VAT i kto w tych przypadkach ponosi koszty zmiany. Logika jest po prostu logiczna ;)
Właśnie w tym rzecz, że kwota ostateczna dla prosumenta jest taka sama, ale VAT jest inny. Obejrzyj proszę jeszcze raz cały fragment, gdyż jest to wyjaśnione.
Rozliczenia godzinowe to swoiste kuriozum. Czesto jest brak danych wypelniany wartosciami z generatora liczb losowych. Albo wszystkie dane sa wygenerowane losowo. W umowie mamy ze rozliczmy sie wg wskazan licznika a nie generatora liczb losowych.
Czy do średniej RCM dodawana jest energia z farm wiatrowych? Jestli tak to biorąc pod uwage programy rzadowe idace w energie wiatrową stawka RCM spadnie jeszcze bardziej- dobrze myślę?
RCEm jest średnią energii wprowadzonej do sieci przez wszystkich producentów przyłączonych do największych OSD. W średnią wchodzi więc też produkcja z turbin wiatrowych, ale tylko prosumenckich. Ich udział jest jednak tak marginalny, że można go w zasadzie pominąć.
@@filipkaszubowski dzięki , zastanawiałem się po prostu czy duży wpływ na średnią będzie miał program tych małych turbin wiatrowych co teraz startuje. Pozdro
Na początku myślałem, że godzinowe powinny być również ceny zakupu energii, gdyż pieniądze najlepiej skłaniają konsumenta do optymalnego działania. Ale nie dla prosumenta. On sam zużywa energię tanią, czyli będzie kupował WYŁĄCZNIE energię drogą. Czteropak z pięcioma poprawkami jest mądrzejszy, niż opisywana poprawka.
Już w sierpniu mają zostać zaproponowane taryfy dynamiczne, które sprawią, że każdy chętny odbiorca z licznikiem zdalnego odczytu, będzie mógł kupować energię elektryczną po cenach rynkowych. Niewiadomą pozostaje jednak na razie kwestia opłat dystrybucyjnych oraz rozdzielczości (15 minut?) i tego jak to dla prosumenta będzie godzić się z bilansowaniem i rozliczeniem godzinowym.
Filip, wróć do praktyki i teorii fotowoltaiki !!! Odtwórz sobie w spokoju ten film. Czy analiza chorych zmian i chorych propozycji ma sens? Robiłeś kapitalną robotę i zbłądziłeś. Bardzo serdecznie Cię pozdrawiam.
Jak zawsze, merytorycznie ;) Fajnie jakbyś poruszył również temat nowych zamrożonych stawkach 500zł/mwh od 1 lipca bo troszkę tego nie rozumiem. Wszędzie trąbią że będzie drożej natomiast ja zużywając limit już od lutego płaciłem 698zł/mwh czyli dobrze liczę że od 1 lipca będę mieć taniej o 30%?
O, wreszcie ludzie którzy to rozumieją :) Czynna będzie tańsza, ale za to wyzsw niektóre opłaty dystrybucyjne. Mówiłem o tym w filmie "Ile tak naprawdę będziemy płacić za 1 kWh od 1 lipca", choć od momentu jego opublikowania zmieniono jeszcze kwestie opłaty mocowej. W następny weekend planuję wrzucić materiał z tym związany i zaktualizowany o nowe informacje, właśnie na przykładzie domu z pompą ciepła.
a wlasciwie to jak ma wygladac zycie takiego goscia na net bilingu bo juz sie zgubilem, bedzie on sprzedawal po cenach godzinowych ale kupowal rozumiem wedle taryfy chyba ze bardz chce kupowac godzinowo, rozumiem ze tu jest wybor, niestety obawiam sie ze politycy i lobbysci zrobia tak ze w zime kwh kupowana bedzie gieldowo bardzo droga
Potrzebujesz energii zimą? To nie będziesz mial energii w magazynie. Zużywasz mniej energii latem to masz jej w magazynie po gwizdek. Najpierw załóż sobie Zamel MEW-01 i zrozum strukturę odbioru i produkcji energii w instalacji.
Jak sam mówisz na początku filmu zostało ok. 3 tygodnie. Może trzeba się też zastanowić czy jest realne, że projekt który obecnie jest w konsultacjach zostanie rozpatrzony w Sejmie, Senacie i podpisany przez Prezydenta, zostanie wprowadzony w życie w ciągu tych trzech tygodni? 🤔Jeżeli nie zostanie wprowadzany w życie w tym czasie to nowelizację trzeba będzie nowelizować, jeżeli wszyscy zgodnie ze "starą" ustawą przejdą na rozliczenie godzinowe to nieaktualna będzie możliwość wyboru sposobu rozliczenia. 😂
I jeszcze mnie zastanawia: Czy przy rozliczeniu godzinowym maiłby sens sam magazyn energii bez PV? Po prostu w grę wchodzi ładowanie magazynu kiedy ceny są niskie.
Z odpowiedzią trzeba poczekać przynajmniej do momentu, gdy poznamy szczegóły dotyczące taryf dynamicznych. Na razie niewiadomą pozostaje na przykład to jak kształtować się będą ceny dystrybucji. Na samym rozliczeniu godzinowym bez taryf dynamicznych, magazyn na pewno nie zyskiwałby na oddawaniu energii do sieci, ale można byłoby coś zaoszczędzić na maksymalizacji zużycia w tańszej strefie taryfy strefowej.
Większy nacisk na magazyny w celu zagospodarowania nadwyżek dotacje dla wszystkich odbiorców którzy chcą zainwestować w magazyny Ładowanie przy ujemnych cenach lub względnie niskich może udałoby się zbilansować rynek mocy
Ok, czyli legislatorzy podejmują działania, które niewiele zmieniają. Nie wiem, czy to dobra czy zła wiadomość. Wydaje się, że obecna administracja chce ten boom na fotowoltaikę powoli wygaszać, a to chyba błąd, bo zdecydowana większość domów ciągle paneli nie ma. A transformacja energetyczna miast nawet się jeszcze nie zaczęła.
Czy ktoś otrzymał nowy cennik i ofertę od Taurona? Stara oferta z nowym cennikiem taryfa G11 0,92zł/kwh brutto + opłata handlowa 19,50zł/mc. Nowa oferta taryfa G11 0,83zł/kwh brutto + opłata handlowa 69,50zł/mc + 417zł bonusu na konto rozliczeniowe + usługa serwisowa (dekarz, elektryk, hydraulik - Tauron pokrywa koszty dojazdu, robocizny i części zamiennych)
Warto pamiętać, że sam fakt obecności opłaty handlowej oznacza, że nie jest to standardowa oferta taryfowa regulowana przez URE. Zawsze warto sobie porównać i wybrać korzystniejszą. Przy małym zużyciu płacenie 69,50 zł opłaty handlowej raczej mija się raczej z celem, ale przy większym, lub korzystaniu z tych usług serwisowych może być już dla niektórych korzystne.
Dobre podsumowanie, ale życie niesie "swoje realia". Słyszałeś o tym, że PGE aby przejść na rozliczanie godzinowe wymaga od Prosumenta, aby miał z nimi umowę od min roku ? Takiej informacji udzielaja na ich infolinii. To chyba ich odpowiedź na ich całkowity brak przygotowania się do rozliczeń godzinowych prosumentów... A Pani na infolinii Taurona zaczyna od tego "żę to się Panu nie będzie opłacło", choć nie mają takiego wymogu, ale umowy nie chcą wcześniej pokazać.. Dramat.
@@RobertRobert-sb6wg dlatego Gamoń pozostanie gamoniem 👏 Nowe zasady bonów energetycznych wspierają tych , którzy zużywają duże ilości energii elektrycznej. Czyli ja zapłacę za 1kWh ok. 0,9 zł zużywając ponad 10000kWh . A ty ok 1,5 za 1kWh 👏 Aaaa ,w sumie ja nie zapłacę nic bo mam PV na starych zasadach 😳...😂😂🤣 Szyderco cudzych dzieci. Ale spokojnie wniosek w prokuraturze zgłoszony , czekamy na informacje. I do zobaczenia w sądzie 👌👏
@@RobertRobert-sb6wg Ja dobrze pamiętam, że wodę do mycia grzejesz na 40 stopni więc jest to zimna woda i przez to twoje dzieci nie chcą się myć 👏 Poza tym po wprowadzeniu bonów to ty więcej zapłacisz za energię elektryczną 👏
Wodę grzeje do 43 stopni a nie 40 bo do 40 nie da się zagrzać w moim kotle. Zgodnie z nauką fizyka chemia matematyka 43 stopnie to temperatura zbyt ciepła dla ludzkiego ciała na dłuższą metę. Chyba że jak to masz w zwyczaju naukę podważasz. Oczywiście że po podwyżce zapłacę więcej ale podwyżka z 2200 zł to pryszcz pomiędzy fałdami
zacznijmy od tego o których nowych warunkach mówisz czy o stary/nowy prosument czy o aktualnych zmianach które są jeszcze tylko projektem - co do rozliczenia godzinowego to jest to super rozwiązanie bo kupując magazyn 14,5kWh za niecałe 5 tys możesz jechać cały rok na najtańszej taryfie nawet bez instalacji PV
@@SlawomirBaj Przez pół roku to w całości prąd może być za darmo. Natomiast przez drugie pół roku (w zimie) można w całości korzystać tylko z taniej taryfy. Umiejętność korzystania z magazynu przez caly rok jest koniecznością.
@@ukaszdudek7598 powodzenia w naładowaniu magazynu energii zimą. Grudzien moja instalacja 10kwp nadwyżki 38 kWh, styczen 54,luty 166. No jest czym zarządzać... Takie farmazony piszecie oderwane od rzeczywistości. A przez cały rok moją energię zakład energetyczny sprzedaje sąsiadowi.
Chlopie ale Ty robisz dobrą robotę!
Zgadzam się. Gdyby nie ten kanał to do tej pory by nie ogarniałbym rozliczeń fotowoltaiki, bo większość RUclipsrów po prostu nie rozumie tego systemu i opowiada bzdury.
Mała instalacja 5kWp z magazynem pomiędzy 10-10kWh i arbitraż przy godzinowym rozliczeniu. Wszystko można zautomatyzować. Każdy dzień pozwala nie tylko wykorzystać ale dodatkowo zarobić. Stosując bezpieczny przedział magazynu np 20-80% to mamy każdego dnia kilka złotych zysku. Generalnie zmiana na 100% możliwość rozliczania prądu, szybko ustabilizowałaby sieć, ludzie bardzo szybko zainstalowaliby panele i magazyny. Ceny magazynów spadają już do 1kPLN za 1kWh.
Dobre omówienie tematu, współczynnik 1,23 to taki zabieg by zostawić VAT na tym samym poziomie , VAT zasila budżet bezpośrednio - zapis o współczynniku komplikuje kolejny raz rozliczenie zamiast je uprościć - gdzie obietnice KO
Zdecydowanie zgadzam się, że powinny być kary za niedotrzymanie jakości sieci (za niskie/wysokie napięcie) co wymusiłoby instalowanie transformatorów symetryzujących oraz podniosło by standard instalacji w budynkach gdzie mogłyby być naliczane kary za zbyt niesymetryczne obciążanie faz.
@@BartoszBieleckijaki to transformator, który będzie symetryzował napięcia na wyjściu? Transformatory sn/nn mogą mieć uzwojenia pierwotne połączone w zygzak aby symetryzować prądy ale po stronie średniego a nie niskiego.
@@BartoszBielecki skończyłoby się podniesieniem opłaty jakościowej , mocowej i przesyłowej ;)
Coraz bardziej to się robi skomplikowane. Super pomysł z tabelkami i uproszczeniami, inaczej zwykły Kowalski nie ma pojęcia jak to się rozliczy. Na ten moment wstrzymuję się z instalacją PV, mimo że na etapie projeku domu zarezerowowałem całą południową połać na panele. Nie mam tam nawet kominka wentylacyjnego ;-)
Fajnie opisałeś temat.
Mój przykład jest taki że instalacje mam od czasu jak prąd był drogi i sprzedawałem drożej niz kupowałem. wiec w moim specyficznym przypadku będę miał zwrot. 4MWh zużycie 8kWh paneli. Depozyt caly czas powyżej 2000zł - autokomsumpcja na poziomie 45% średniorocznie.
Dobry przykład. Rzeczywiście w pierwszym roku działania net-billingu ceny giełdowe wariowały i przy takim przewymiarowaniu mogło się zdarzyć. Czyli faktycznie otrzymasz przelew od sprzedawcy, gratuluję 😉
@@filipkaszubowski Czy przy takiej nadprodukcji w net-billingu nie ryzykujemy zwrotu dotacji z Mój Prad (jeśli była), jest tam punkt który mówi o maksymalnej nadprodukcji w wysokości 20%?
@@piotrekm81 Nie kojarzę szczerze mówiąc takiego zapisu. W którym miejscu w regulaminie się znajduje?
@@filipkaszubowski mojprad.gov.pl/nabor-v#czy-sa-szczegolowe-wymogi-dotyczace-mocy-instalacji-fotowoltaicznej
@@filipkaszubowski mojprad.gov.pl/nabor-v#czy-sa-szczegolowe-wymogi-dotyczace-mocy-instalacji-fotowoltaicznej
Jak zawsze -fachowo 👍
To jest wał na VAT i tyle. Większy przychód do budżetu państwa przeniesiony z prosumentów na spółki energetyczne.
Jak dla mnie 2 punkty z 5-paku powinny być tutaj dodane i wynikają z tego, że energię elektryczną zamieniamy na gotówkę po cenie rynkowej: 0% depozytu przepada + możliwość pokrycia kosztów dystrybucji.
Oczywiście super jakby była cena minimalna na poziomie 200 PLN/MWh, ale już widzę opór OSD.
No niestety też nie wierzę, że przejdzie minimalna w takiej wysokości, ale dobrze gdyby chociaż zamknęli furtkę dla naliczania stawek ujemnych.
Ostatnio czytałem propozycję żeby bilansowanie było dobowe. W sumie niegłupi pomysł bo ceny minimalny za energię i tak nie wprowadzi, a bilansowanie dobowe byłoby bardzo korzystne szczególnie latem, kiedy dużo tej energii idzie w gwizdek bo oddajemy ją za darmo.
@@Uyhbh7 Fajne rozwiązanie, ale znowu pojawia się pytanie kto będzie magazynował energię? To byłby taki chemiczny, przydomowy, niewielki magazyn energii za darmo. Tak samo jak netmetering to był nieskończony, "wodorowy"/długożywotny magazyn z rocznym okresem rozliczeniowym; trochę stratny bo 20% się traciło.
Bartosz ma rację. Pomysł oczywiście byłby korzystny dla prosumentów, ale w praktyce mało realny i całkowicie przeciwny do obecnego kierunku zmian. Osobiście uważam, że powinniśmy pozostać przy bilansowaniu godzinowym.
Niie opłaca się miec przewymiarowanej instalacjii. Tylko po to by nabijać kieszenie rzydowskiej szajce. Dzisiaj juz tylko pod katem autokonsumpcji. Magazyn z kwasiakiw lub z hybrydy tyle by w nocy nie ciagnac od rzyda. Bylo tylko kwestia czasu by ta szajka utuczyła krówkę, a teraz ją wydoi aż żebra będą tylko sterczały. Ja o tym wiedziałem. Wszedłem w temat na zasadach 2.0. najmniejszej dotacji. Na prosumenta. Instalacja 9.9 kosxtowała 23 koła. Jeszcze 2 sezony musi przepracowac by mozna bylo powiedziec o 100 proc zwrotu. A już rzydostwo w ministerstwie mycki swędzą by podatkować. Mi się to zwróci. A potem bede deinstalował do poziomu autokonsumpcji z diy magazaynem. Za darmo mie bede produkował prądu. Przyszlość widzę w spoldzielniach produkujacych tani prąd. Ludzie beda musieli brac sprawy w swoje rece. W końcu mie jedtesmy zmuszeni korzystac z drogiego rzydoskiego prądu.
@FilipKaszubowski 17:37 w trzecim sposobie rozliczeń różnica wystąpi po stronie spółek obrotu energią. Z punktu widzenia prosumenta nastąpiło po prostu ubruttowienie obliczeń. Oznacza to, że prosument nie będący przedsiębiorcą będzie rozliczany w kwotach brutto. Ma to swoją logikę fiskalną - przeciętnego konsumenta (nie prowadzącego działalności gospodarczej) nie interesują ceny netto, on płaci kwoty brutto. Jednak to implikuje pewne problemy przy rozliczaniu VATu po stronie firm obrotu (i oczywiście - skomplikuje i tak mało czytelne faktury za energię).
to pokazuje jak pazerne jest to państwo.nie potrafi zrezygnować z vatu, na rzecz rozwoju OZE
@@Zduneqq z punktu widzenia prosumenta - masz ten VAT „zwrócony”. Z punktu widzenia OSD masz wyższe koszty, przy tej samej kwocie VAT do zapłaty - robi się bajzel księgowy, komplikują się rozliczenia. Efekt końcowy? Więcej błędów i mniejsza czytelność. Polski system skarbowy, z ostatnich 34 lat, w pigułce. Stworzono kolejne pole do różnych interpretacji sposobu wyliczania należnego podatku VAT. Resztę dopisz sobie sam…
Dokładnie, dlatego uważam, że można było osiągnąć ten sam efekt, w prostszy i bardziej logiczny sposób.
Ja właśnie kończę instalację 10kWp z magazynem 10kWh i falownikiem Deye 10kW. Wszystko spięte z Home Assistantem. Napisałem kod który pobiera ceny RCE z nowouruchomionego API PSE. Zamysł jest taki żeby Nadmiar energii z magazynu oddawać w najwyższej cenie jeśli kolejnego dnia przewidywane jest doładowanie. Wszystko da się spoko zautomatyzować
Co to home assistant? Czy da sie to polaczyc z falownikiem np goodwe?
Przy 10kWh to nie poszalejesz z "handlem". Użytecznie to masz 8 kWh więc ile tego w sumie możesz oddać odejmując od tego zużycie po zachodzie słońca do rana?
@@arturz7 nawet 4kw dziennie w skali roku da całkiem spore oszczędności. Tylko trzeba sprzedać wtedy kiedy prąd jest w dobrej cenie.
@@stanisawrogow1065 ja dziś testowo popchnalem 10 kWh po 1,64 PLN więc to ekwiwalent 65 kWh po ostatnich cenach RCEm... Ale jak to wyjdzie w dłuższej perspektywie to myślę przekonamy się po roku.
@@arturz7 czy wiesz jak to robić przy falowniku goodwe. Używam aplikacji SEMS. Nie widzę tam opcji do takiej zmiany żeby sprzedawać to co mam w magazynie.
Zwiększenie tego limitu z 20 na 30% jest tak bezsensowne że szkoda czasu na analizowanie tego. To jest chyba wrzutka zrobiona po to, żeby zajmować się tą bzdurą niż realnymi problemami....
Ustawa majstersztyk, jak zmienić zasady, by wszystko było po staremu...
@modelarski Dokładnie takie odczucia miałem po przeczytaniu propozycji zmian 😆 jedynie te x1,23 faktycznie coś zmienia (na plus), ale po pierwsze dało się to zrobić prościej i bardziej sensownie, a po drugie poprawia tylko wcześniejsze, niekorzystne i nielogiczne rozliczenia VATu.
Zwiększą limit z 20 na 30% (nic się nie zmieni), zamiast tego dali by cenę minimalną (ale po co to było by lepsze dla posiadaczy fotowoltaiki).
Odnośnie VAT-u jest tak samo w projekcie jak w twojej logice :) W logice użyłeś zapisu (200-100)x1,23 = 123 zł. Zgodnie z matematyką wychodzi nam 200 x 1,23 - 100 x 1,23 = 246 - 123 = 123. VAT zapłacony w obydwu rozwiązaniach jest taki sam i wynosi 23 zł.
Nie do końca masz rację, w swoich wywodach nie bierzesz pod uwagę kolumny VAT a ona jest tu istotna. Matematycznie masz rację, można zastosować rozdzielność mnożenia względem dodawania, można też wykonać najpierw działania w nawiasie. Filipowi nie chodziło o przedstawienie zasad wykonywania działań matematycznych tylko o wykazanie różnicy co dzieje się z VAT i kto w tych przypadkach ponosi koszty zmiany. Logika jest po prostu logiczna ;)
Właśnie w tym rzecz, że kwota ostateczna dla prosumenta jest taka sama, ale VAT jest inny. Obejrzyj proszę jeszcze raz cały fragment, gdyż jest to wyjaśnione.
Rozliczenia godzinowe to swoiste kuriozum. Czesto jest brak danych wypelniany wartosciami z generatora liczb losowych. Albo wszystkie dane sa wygenerowane losowo. W umowie mamy ze rozliczmy sie wg wskazan licznika a nie generatora liczb losowych.
Co zrobić, przejść na Enige i problem z głowy z nowymi zasadami xd
Czy do średniej RCM dodawana jest energia z farm wiatrowych? Jestli tak to biorąc pod uwage programy rzadowe idace w energie wiatrową stawka RCM spadnie jeszcze bardziej- dobrze myślę?
RCEm jest średnią energii wprowadzonej do sieci przez wszystkich producentów przyłączonych do największych OSD. W średnią wchodzi więc też produkcja z turbin wiatrowych, ale tylko prosumenckich. Ich udział jest jednak tak marginalny, że można go w zasadzie pominąć.
@@filipkaszubowski dzięki , zastanawiałem się po prostu czy duży wpływ na średnią będzie miał program tych małych turbin wiatrowych co teraz startuje. Pozdro
Jak to jest skoro cena ujemna foto nie ładuje ile place za prąd i w drugą stronę używając więcej niż ładuje
Na początku myślałem, że godzinowe powinny być również ceny zakupu energii, gdyż pieniądze najlepiej skłaniają konsumenta do optymalnego działania.
Ale nie dla prosumenta.
On sam zużywa energię tanią, czyli będzie kupował WYŁĄCZNIE energię drogą.
Czteropak z pięcioma poprawkami jest mądrzejszy, niż opisywana poprawka.
Już w sierpniu mają zostać zaproponowane taryfy dynamiczne, które sprawią, że każdy chętny odbiorca z licznikiem zdalnego odczytu, będzie mógł kupować energię elektryczną po cenach rynkowych. Niewiadomą pozostaje jednak na razie kwestia opłat dystrybucyjnych oraz rozdzielczości (15 minut?) i tego jak to dla prosumenta będzie godzić się z bilansowaniem i rozliczeniem godzinowym.
Filip, wróć do praktyki i teorii fotowoltaiki !!! Odtwórz sobie w spokoju ten film. Czy analiza chorych zmian i chorych propozycji ma sens? Robiłeś kapitalną robotę i zbłądziłeś. Bardzo serdecznie Cię pozdrawiam.
Jak zawsze, merytorycznie ;) Fajnie jakbyś poruszył również temat nowych zamrożonych stawkach 500zł/mwh od 1 lipca bo troszkę tego nie rozumiem. Wszędzie trąbią że będzie drożej natomiast ja zużywając limit już od lutego płaciłem 698zł/mwh czyli dobrze liczę że od 1 lipca będę mieć taniej o 30%?
Dokładnie, osoby zużywające mało poniżej 2000 kWh poczują wzrost rachunku, ale ci co przekraczali limit na dużym zużyciu będą mieć trochę taniej
O, wreszcie ludzie którzy to rozumieją :) Czynna będzie tańsza, ale za to wyzsw niektóre opłaty dystrybucyjne. Mówiłem o tym w filmie "Ile tak naprawdę będziemy płacić za 1 kWh od 1 lipca", choć od momentu jego opublikowania zmieniono jeszcze kwestie opłaty mocowej. W następny weekend planuję wrzucić materiał z tym związany i zaktualizowany o nowe informacje, właśnie na przykładzie domu z pompą ciepła.
a wlasciwie to jak ma wygladac zycie takiego goscia na net bilingu bo juz sie zgubilem, bedzie on sprzedawal po cenach godzinowych ale kupowal rozumiem wedle taryfy chyba ze bardz chce kupowac godzinowo, rozumiem ze tu jest wybor, niestety obawiam sie ze politycy i lobbysci zrobia tak ze w zime kwh kupowana bedzie gieldowo bardzo droga
Czy jest sens oddawania energii z nadwyżek myślę że nie lepiej kupić magazyn nawet maly
Potrzebujesz energii zimą? To nie będziesz mial energii w magazynie. Zużywasz mniej energii latem to masz jej w magazynie po gwizdek. Najpierw załóż sobie Zamel MEW-01 i zrozum strukturę odbioru i produkcji energii w instalacji.
Jak sam mówisz na początku filmu zostało ok. 3 tygodnie. Może trzeba się też zastanowić czy jest realne, że projekt który obecnie jest w konsultacjach zostanie rozpatrzony w Sejmie, Senacie i podpisany przez Prezydenta, zostanie wprowadzony w życie w ciągu tych trzech tygodni? 🤔Jeżeli nie zostanie wprowadzany w życie w tym czasie to nowelizację trzeba będzie nowelizować, jeżeli wszyscy zgodnie ze "starą" ustawą przejdą na rozliczenie godzinowe to nieaktualna będzie możliwość wyboru sposobu rozliczenia. 😂
I jeszcze mnie zastanawia: Czy przy rozliczeniu godzinowym maiłby sens sam magazyn energii bez PV? Po prostu w grę wchodzi ładowanie magazynu kiedy ceny są niskie.
Z odpowiedzią trzeba poczekać przynajmniej do momentu, gdy poznamy szczegóły dotyczące taryf dynamicznych. Na razie niewiadomą pozostaje na przykład to jak kształtować się będą ceny dystrybucji.
Na samym rozliczeniu godzinowym bez taryf dynamicznych, magazyn na pewno nie zyskiwałby na oddawaniu energii do sieci, ale można byłoby coś zaoszczędzić na maksymalizacji zużycia w tańszej strefie taryfy strefowej.
Większy nacisk na magazyny w celu zagospodarowania nadwyżek dotacje dla wszystkich odbiorców którzy chcą zainwestować w magazyny
Ładowanie przy ujemnych cenach lub względnie niskich może udałoby się zbilansować rynek mocy
Taaa, niech Kowalski i Nowak płaci za nierobów polityków oraz ZE 👏
Na nowych zasadach to bym założył max 2 panele a resztę prądu kupował. Inaczej to się nie spina i nie ma co dywagować.
Montaż nowych instalacji to już tylko na wnuczka
Może i te zmiany niewiele zmieniają, ale to nie oznacza, że się nie opłaca.
"Babciu, dołożysz mi do instalacji?" 😁
Ok, czyli legislatorzy podejmują działania, które niewiele zmieniają. Nie wiem, czy to dobra czy zła wiadomość. Wydaje się, że obecna administracja chce ten boom na fotowoltaikę powoli wygaszać, a to chyba błąd, bo zdecydowana większość domów ciągle paneli nie ma. A transformacja energetyczna miast nawet się jeszcze nie zaczęła.
Wejdzie niedługo obowiązek 0 - emysyjnosci dla nowych budynków to się oze nadgoni. 😊
Nie mogą jej wygasic bo UE i kpo
ORNB to bedzie 15 minut od 14 czerwca
Czy ktoś otrzymał nowy cennik i ofertę od Taurona? Stara oferta z nowym cennikiem taryfa G11 0,92zł/kwh brutto + opłata handlowa 19,50zł/mc. Nowa oferta taryfa G11 0,83zł/kwh brutto + opłata handlowa 69,50zł/mc + 417zł bonusu na konto rozliczeniowe + usługa serwisowa (dekarz, elektryk, hydraulik - Tauron pokrywa koszty dojazdu, robocizny i części zamiennych)
Warto pamiętać, że sam fakt obecności opłaty handlowej oznacza, że nie jest to standardowa oferta taryfowa regulowana przez URE. Zawsze warto sobie porównać i wybrać korzystniejszą.
Przy małym zużyciu płacenie 69,50 zł opłaty handlowej raczej mija się raczej z celem, ale przy większym, lub korzystaniu z tych usług serwisowych może być już dla niektórych korzystne.
Dobre podsumowanie, ale życie niesie "swoje realia". Słyszałeś o tym, że PGE aby przejść na rozliczanie godzinowe wymaga od Prosumenta, aby miał z nimi umowę od min roku ? Takiej informacji udzielaja na ich infolinii. To chyba ich odpowiedź na ich całkowity brak przygotowania się do rozliczeń godzinowych prosumentów... A Pani na infolinii Taurona zaczyna od tego "żę to się Panu nie będzie opłacło", choć nie mają takiego wymogu, ale umowy nie chcą wcześniej pokazać.. Dramat.
Piszesz o taryfach dynamicznych, a to co innego. Różnice opisywałem w innym filmie. Pozdrawiam
Z tym vatem to zrobili w możliwe najbardziej kretyński sposób 😂
Chłopie, mogłeś się powstrzymać od tego Donalda. To aż niesmaczne.
Wiedziały gały co brały wiec teraz cicho sza.
Spokojnie Robuś, zapłacisz więcej za energię elektryczną ,bo tak kończą Ci co skompią dziecią myć się w ciepłej wodzie 👏😁
Masz poważne kłopoty z pamięcią. Ja wodę do kąpania grzeje gazem i tam prądu idzie bardzo malutko więc mnie podwyżki nie obchodzą.
@@RobertRobert-sb6wg dlatego Gamoń pozostanie gamoniem 👏
Nowe zasady bonów energetycznych wspierają tych , którzy zużywają duże ilości energii elektrycznej. Czyli ja zapłacę za 1kWh ok. 0,9 zł zużywając ponad 10000kWh . A ty ok 1,5 za 1kWh 👏
Aaaa ,w sumie ja nie zapłacę nic bo mam PV na starych zasadach 😳...😂😂🤣
Szyderco cudzych dzieci. Ale spokojnie wniosek w prokuraturze zgłoszony , czekamy na informacje. I do zobaczenia w sądzie 👌👏
@@RobertRobert-sb6wg
Ja dobrze pamiętam, że wodę do mycia grzejesz na 40 stopni więc jest to zimna woda i przez to twoje dzieci nie chcą się myć 👏
Poza tym po wprowadzeniu bonów to ty więcej zapłacisz za energię elektryczną 👏
Wodę grzeje do 43 stopni a nie 40 bo do 40 nie da się zagrzać w moim kotle. Zgodnie z nauką fizyka chemia matematyka 43 stopnie to temperatura zbyt ciepła dla ludzkiego ciała na dłuższą metę. Chyba że jak to masz w zwyczaju naukę podważasz.
Oczywiście że po podwyżce zapłacę więcej ale podwyżka z 2200 zł to pryszcz pomiędzy fałdami
Co ty gosciu pitolisz?? czy tak czy siak nowe warunki są mega niekorzystne nawet z magzynem energii o którym nie mowisz a mocno promujesz!
Gościu, zdecyduj się czy nie mówię, czy promuję, bo to się jednak trochę wyklucza, nie sądzisz? :D
zacznijmy od tego o których nowych warunkach mówisz czy o stary/nowy prosument czy o aktualnych zmianach które są jeszcze tylko projektem - co do rozliczenia godzinowego to jest to super rozwiązanie bo kupując magazyn 14,5kWh za niecałe 5 tys możesz jechać cały rok na najtańszej taryfie nawet bez instalacji PV
@@hublanekbardziej pół roku bo zimą nie będzie tak kolorowo
@@SlawomirBaj Przez pół roku to w całości prąd może być za darmo. Natomiast przez drugie pół roku (w zimie) można w całości korzystać tylko z taniej taryfy. Umiejętność korzystania z magazynu przez caly rok jest koniecznością.
@@ukaszdudek7598 powodzenia w naładowaniu magazynu energii zimą. Grudzien moja instalacja 10kwp nadwyżki 38 kWh, styczen 54,luty 166. No jest czym zarządzać... Takie farmazony piszecie oderwane od rzeczywistości. A przez cały rok moją energię zakład energetyczny sprzedaje sąsiadowi.