Oj ArQ Uwielbiam Twoje filmy :D dawno tu nie zaglądałem z braku czasu ale teraz znalazłem chwilkę i z miłą chęcią powspominam stare dobre czasy oglądając Twoje filmy :D Pozdrawiam :)
Cześć Arek ja właśnie dzisiaj przyniosłem od babci franie , ale tą z późniejszych lat . Do wymiany mam kondensator rozruchowy i koło pasowe te plastykowe od wirnika , bo jest krzywe. Pozdrawiam serdecznie
Była i u mnie w domu Frania, ale taka inna, kwadratowa i z grzałką, włącznik był 4 zakresowy,- pranie, grzanie, pranie i grzanie oraz wyłączenie. Ta pralka była u nas do roku 85-go, rdza ją zeżarła od spodu, zresztą grzałka się spaliła i nie można było nigdzie nowej dostać. Później była już taka Frania jak na filmie, aż do roku 2013, kiedy to nastąpił remont łazienki i mama postanowiła kupić sobie nową pralkę automatyczną. Te pralki wirnikowe wcale dobrze nie dopierały, wszystkie białe koszulki w tamtych czasach szybko stawały się poszarzałe...
Mam taką w schowku, dostałem od znajomej po jej babci. Identyczna tylko z czasowym wyłącznikiem. Druga mam swiatowidke z chyba 78 roku, słabo widać. Ostatnio przez epidemie uruchomilem obie z nudów i smigaja. Mam też krótkie filmiki. Stare czasy się przypomniały.
Oj moja mama do tej pory używa wirnikowej ale Światowida. Pamiętam franie jak do mechanika wieźliśmy na wózku z babka bo prądem raziła. Pewnie kondensator puszczał. Nie było tak że pierwsze franie miały klips do uziemiania pralki z instalacją wodną ? A moja mama nie lubiła wyżymaczki i odkręciliśmy by nie przeszkadzała. Ech a kuzyn to miał motor z symbolem SHL to były lata 80 pod koniec. Ale nasza była chyba emaliowana. Oj znów wywołałeś retrospekcje :)
Tak. Stare typy pralek, wymagały uziemienia. Zalecano połączenie z rurą sieci wodociągowej. Ale nie widziałem takiej pralki. Wszystkie z jakimi się spotkałem, miały tzw. izolację wzmocnioną :)
Też nie widziałem ale jako elektryk na blokach w pralniach widywałem dziwne dynksy przykręcone do rur wodnych niemające logiki w samym sobie istnieniu. Coś na wzór opaski metalowej z " językiem" i podejrzewam że to były zaciski do mitycznego przewodu uziemiania pralek w pralni.
Z pewnością to mogło być przygotowane w celu uziomu pralek. Tyle, że normy i postęp technologiczny, były szybsze. Pralki po prostu musiały stać się w pełni bezpieczne.
U mnie Frani używało się od czasu do czasu do prania rzeczy roboczych, a na co dzień używało się czechosłowackiego automatu TAMAT 500 :) Działa do dzisiaj, ale przy wirowaniu trzeba siedzieć na obudowie i trzymać rękami bęben (pokrywy są zdjęte), bo inaczej by się rozleciała. Najgorsze jest ostatnie wirowanie, bo najdłuższe i ręce bolą :) Pozdrawiam
Wg mnie przyczyn może być kilka. 1 - zbyt niski poziom wody i zamiast stosunkowo łagodnego, choć szybkiego wiru, tworzy się wir zbyt silny. Ponadto, tkaniny mają częsty i dłuższy kontakt z wirnikiem. Większy poziom wody - np. maksymalny, umożliwia łatwiejsze przemieszczanie się ładunku prania i krótszy kontakt z wirnikiem poszczególnych sztuk prania. Prać ma wprowadzony w ruch roztwór, a nie tarka wirnika. 2 - zbyt długi czas prania. Pranie ładunku lekko brudnej odzieży, nie powinien być dłuższy niż 3 do 5 minut. 3 - zbyt duży ładunek w stosunku do poziomu wody, lub przeładowanie, w związku z czym, pranie z trudem przemieszcza się w roztworze piorącym, przez co obraca się bardzo wolno, wydłużając kontakt z wirnikiem - patrz pkt 1. 4 - niska jakość materiałów, szwów, lub są one zbyt delikatne, by prać je w pralce wirnikowej. Jeśli już zajdzie konieczność prania rzeczy delikatnych, należy diametralnie skrócić czas prania. Prać w wysokim poziomie wody. Nie przeładowywać pralki i nie mieszać tkanin delikatnych z mocniejszymi. Kluczowe kwestie: poziom wody, czas prania, masa załadunku, jakość wyrobu odzieżowego.
Arq widzę że części ode mnei się przydały, jest mi niezmiernie miło. Mam kilka pytań: Jakich użyłeś chemi, papierów, szczotek do wyczyszczenia frani? Jakich materiałów użyłeś do odnowienia powłoki lakierowej? I jak odnówiłeś wałki wyżymaczki ? Skąd miałeś nowe gumowe obrzeże? Jak odnowiłeś napisy ?Film świetny, uwielbiam te pralki.
Zdobyłem kilka potrzebnych części. Obrzeże gumowe, oryginalny kondensator, osłonę dolną i inne elementy, w tym również wylewkę od Ciebie. Odświeżanie obudowy polegało na doładnym wyczyszczeniu jej powierzchni typowym mleczkiem kuchennym i wielokrotnym zamalowywaniu ubytków pisakiem olejnym. Wyżymaczka jest "nowa".
Udało mi się zdobyć tylko jedną tą gumę. Wkrótce pokażę jeszcze inną pralkę wirnikową. Trochę nietypową, rzadko spotykaną. Ale nie jest to zaginiona konstrukcja :)
ARQbyTontechUNITRA Na bank Olkusz z plastikowym zbiornikiem, albo Alba Cygnus. A powierzchnie cynkową zbiornika jak ogarnałes? Jak naprawiles rdzę przy tabliczce znamionowej? Zdzierałeś i malowałes czy jak?
To będzie trochę nietypowy "ŚWIATOWIT". Powierzchnia wymagała gruntownego doczyszczenia. Tabliczki zaklejam taśmą malarską. Wkrótce pokażę to na przykładzie w/w pralki myszkowskiej, ale to za czas jakiś.
Chyba sobie taką kupię na początek do mojego mieszkania po cioci. Co prawda za ponad miesiąc i tak ma być remont, ale żebym do starszych nie musiał ciągle chodzić na pranie.
Tak. Właściwie to sklep nie tylko ze sprzętem, ale i z naczyniami emaliowanymi, słoikami, rowerami itd. To w nim przed 25 laty, upatrzyłem sobie nowiutkie radio "SUDETY" brązowe :) Pokazałem je w jednym z filmów. Przed laty, sklep specjalizował się w sprzedaży rówerów i drobnego sprzętu domowego. Pamiętam jak "rzucili" nowe modele miksera kielichowego z Niewiadowa - typ 531 E. Z miejsca poleciałem do domu, zachęcić do jego kupna rodziców. Nie ważne, że w domu był już mikser. Po prostu spodobał mi się elektroniczny regulator obrotów, z suwakowym potencjometrem i trzema kolorowymi przyciskami :)
witam, też mam franie typ FA5 1975 r ale niestety zaczęła przeciekać pod wirnikiem, zrobiły się dziurki od rdzy, normalnie myślałem zabezpieczyć to od spodu szpachlą epoksydową z włóknem szklanym, ale pod wirnikiem też powinno się coś dać , tylko nie wiem co by było trwałe i odporne na środki piorące oraz nie toksyczne podczas prania, bo szkoda wyrzucić na złom .
Jeśli dziurki są niewielkie, można wypełnić je... nitami! Wystarczy zwykła nitownica i odpowiednio dobranej grubości, nity. Zanitować każdą z nich i po problemie. Oczywiście jeśli nie ma tam sita, tylko kilka dziurek. Dla pewności, każdy łeb nitu przed jego ściągnięciem, przesmarowałbym silikonem, aby zapewnić dodatkowe uszczelnienie. Ostatecznie, można to zrobić odpowiednio dobranymi śrubeczkami, z nakrętkami i podkładkami. Śrubki obsmarować silikonem, pozakręcać i po problemie! Powodzenia! :)
@@ARQ-TONTECH Sita tam nie było ale dziurki są za wielkie na nity i za cienka blacha się zrobiła w tych miejscach, kupiłem taką samą franie jak prezentujesz na filmie z 87r, stan bardzo dobry tylko ktoś ułamał smarowniczkę i pasek był założony za długi typ 710, stara zostanie na części zapasowe.
odszykowałm już franie na gotowo, łożyskowanie wymienione, chodzi cicho tylko jest problem z kołem pasowym spada mi z osi wirnika, podejrzewam że poprzedniemu właścicielowi to koło pasowe urwało smarowniczkę, pasek nie jest przesadnie napięty, koła pasowe są na tym samym poziomie, robiłem już franie nowszego typu gdzie łożyskowanie jest plastikowe i wirnik też i wszystko jest ok. a przy tej nie mogę dojść o co chodzi
Awaryjność bardzo niska. Jednak po kilkudziesięciu latach, szczególnie w dawno nie używanej pralce, należy wymienić kondensator rozruchu silnika. Warto odkręcić smarowniczkę, napełnić ją nowym smarem typu ŁT43 i wkręcić ostrożnie, aby nie zerwać gwintu. Podczas wkręcania kapturka smarowniczki, zwrócić uwagę na wyczuwalny opór. Wówczas wykonać jeszcze jeden pełny obrót i włączyć silnik. Jeśli wąż nie jest sparciały, a zbiornik szczelny, można przystąpić do eksploatacji. Użytkowanie jest proste. Wlać ciepłej wody, wsypać troszkę proszku, względnie wrzucić jedną kapsułkę i prać, wkładając po kilka sztuk, zaczynając od najmniej brudnych. Czas prania wynosi około 5 minut. Silniej zabrudzone można prać dłużej, ale skuteczność prania jest tak wysoka, że zazwyczaj wystarczy 5 do 7 minut. Po wypraniu i wyżęciu wszystkiego, można zmienić wodę na czystą zimną. Wypłukać każdą porcję prania. Czas płukania wynosi około 3 minut.
Niedawno wygrzebałem na wsi swoją. Przeszła drobe odświeżenie (oszlifowanie rdzy z dolnego rantu i zabezpieczenie kilkoma warstwami białego lakieru) oraz instalację pompy odprowadzającej wodę (produkcji tak jak silnik - Eda ) wraz z wymianą nieco sparciałego już węża odpływowego na dłuższy karbowany pralkowy
Wspaniała pralka którą i ja wspominam z ogromnym sentymentem chodź przyznam się że będąc dzieckiem marzyłem by w moim domu stanął również zaprezentowany na filmie Polar automat. Jeśli chodzi o samą fabrykę czasami przechodzę obok współczesnej SHL Oczywiście film jak zawsze znakomity Pozdrawiam
Jestem ciekaw czy zmieści mi się do łazienki przyczepy kempingowej, musze znaleźdz wymiary jej. Mam nową pralkę automat taką jak na końcu filmiku, była raz użyta do sprawdzenia czy działa 😉
Zdobyłem taką shl ma trochę braków nie ma wyżymaczki wąż był wymieniany ale oczywiście założony niebieski a był czarny nie mam tego kółka od wężyka spustu wody w środku bębna chyba że moja akurat nie miała nie ma tego dekla dolnego wspomnianego będzie dużo zabawy z kompletowaniem
O proszę, jak trafnie i śmiesznie potrafisz bawić się naszym językiem :) Wymyślanie nowych wyrazów, to nie tylko zabawa. Na przestrzeni lat, trafiały do powszechengo użycia, ubogacając język.
ARQbyTontechUNITRA Ta akurat nie, ale kiedyś mój dziadek miał w gospodarstwie taką jedną naczelną to robiła masło :D Ale u mnie w domu służy ona do masaży wodnych opuchniętej kostki ;)
Witam!Zaznaczam,że jestem laikiem w dziedzinie agd.Jakie uszczelki ( ile sztuk) i jak mają być załozone od strony bębna i rurki wirnika.W mojej frani shl było coś metalowego i jakby papierowego.W filmie,w bębnie lezy coś białego ale nie jest założone.Nigdzie tych informacji nie mogę znależć,a wirnik o coś ociera.Proszę o wyczerpującą odpowiedz.
We "Frani" stosuje się dwie uszczelki - po obu stronach obsady wirnika, czyli ułożyskowania. Uszczelki znajdują się pomiędzy zbiornikiem, a nakrętką. Oś wirnika jest smarowana i to stanowi jego uszczelnienie. Poza tym nie ma nic innego.
@@purplemajesty4297 obecnie sprzedawane są zestawy naprawcze z różnymi uszczelkami. To konstrukcja cepa, więc w zasadzie wszystko się nadaje na uszczelkę. Wystarczy obsmarować wszystko towotem :)
Witam! Udało mi się dorwać taką samą, nigdy nie używaną Frankę z 1987 roku. Niestety przy próbie włączenia okazało się, że wirnik się nie obraca. Po odwróceniu pralki i zdjęciu paska okazało się, że silnik ledwo co się kręci, za to zdrowo się grzeje i "buczy". Co może być do wymiany ? Chciałbym ją reanimować, gdyż Franiek w takim stanie już się nie znajduje.
Miały na pewno. Tylko jak Edek z Gienkiem naprawiali, to już się jej nie chciało na powrót zakładać. Śmiem podejrzewać, że wskutek podobnych okoliczności, dolnej pokrywy nie ma połowa pralek w naszym kraju.
Wyszukaj sobie "ułożyskowanie" pralki Frania. Zobaczysz jak to wygląda. Odkręć wirnik i sprawdź czy wygląda tak samo. Ja jednak najpierw radzę zweryfikować stan wirnika.
Tak kiedyś robiłem. Ale na filmie nie wyglądałoby to zbyt profesjonalnie. Wystarczy po wytarciu wnętrza, przytrzymać wąż w pozycji wylewania jeszcze przez chwilę, a resztki wody same spłyną.
ARQbyTontechUNITRA Pewnie IXI :) Ale to był polski... Ale mój znajomy znalazł ostatnio paczkę tego proszku i był w dobrym stanie i go użył do prania ;D Efekt był piorunujący!
Jak i czy wogóle skręciłeś poduszki silnika? Górna wytłoczeniem w dół a dolna tym wytłoczeniem od dołu czy jak? Pytam bo mi ten silnik lata i przez to pasek jest luźny.
Oj to muszę zajrzeć do pralki. Wiem, że podkładki widoczne po zdjęciu pokrywy dolnej, mają być wytłoczeniem do góry - chowają się w nich nakrętki śrub mocujących silnik.
mmm... rzeczywiście. Zimą pranie we "Frani", wydawało się bardziej zjawiskowe. Szczególnie, gdy po szkole wracało się nieco zmarzniętym i siadało w łazience... za potrzebą. "Frania" delikatnie się buja, silnik mruczy, roztwór piorący radośnie chlupocze, niczym leśny strumyk wiosną. "Cypisek" pachnie, za oknami mróz i śnieg, a tutaj ciepło, zapach prania i poczciwa "Frania". Niczym życzliwa istota. Nie zrozumie powyższego tekstu ten, kto nie przeżył tamtych lat. Choć może jednak. Kto wie.
PILNE arqbytotechunitra mam kłopota mam identycznom pralke i po 58latach przestała startować postanowiłem ruszyć ręką ale był opur więc wyciepłem kondensator i ruszył z ręki mam patyczek żeby ruszyć wirnikiem gdy jest woda ale ciężko się niom pierze dałem nowy kondensator i tak jak przy starym opór co robić oraz SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2021🥳🥳
Bo takie są zwyczaje posiadaczy jednego i drugiego. Pralka wirnikowa bardzo dobrze dopiera, ale po wylaniu wody z prania, należy pralkę napełnić czystą zimną wodą, przeprowadzić płukanie i wyżymać. Jak się nie ma zbyt wiele czasu, to się pierze w wirnikowej, ale do płukania i odwirowania przerzuca pranie do automatu.
Wirnik ma oś. Oś obraca się w czymś, co utrzymuje wirnik. To coś, to ułożyskowanie, dawniej zwane dławnicą. Jest to tulejka w której osadzony jest wirnik. Wnętrze łożyska jest smarowane za pomocą kalamitki. Bez znajomości podstaw mechaniki i budowy "Frani", trudno będzie ją naprawić.
Jeśli filmu nie ma, to oznacza, że były istotne powody by został zdjęty. Copyright ścieżki dźwiękowej, albo inne mankamenty realizatorskie. Decyzja zawsze podejmowana jest po analizie i tylko wtedy, gdy jest to konieczność. Tak więc pozostaje cieszyć się tym co jest i tym co będzie, bo z pewnością nowe filmy z praniem się pojawią.
@@ARQ-TONTECH a nie ma Pan no Messenger bo bym wysłał tak film bo na kanał już wcześniej chciałem dodać to wyskakuje mi komunikat że żadna aplikacja nie może wykonać tej czynności
Widziałem :) To o to tyle pytań i wątpliwości? Zatem niniejszym oznajmiam, że przekładnia pasowa pracuje w granicach normy, a nawet wyjątkowo dobrze. Można prać, a prać! :)
Ta pralka to konstrukcja cepa. Nie ma tam nic innego poza silnikiem, który nie powinien wprowadzać żadnych drgań, paskiem - który może się rozciągnąć, ale nie wprowadzać silnych drgań pralki i elementami napędzanymi - kołem pasowym osadzanym na osi wirnika i wirnikiem. Aby zweryfikować co jest przyczyną hałasu, należy odwrócić pralkę, włączyć na chwilę i zaobserwować pracę koła pasowego - nie może mieć bicia wzdłużnego, nie może się zsuwać z osi wirnika. Jeśli koło pasowe nie ma bicia, to obserwujemy wirnik. Jeśli obracając się wykonuje jak gdyby ruch kołyskowy, podlega wymianie. Ostatecznie można zdjąć wirnik i sprawdzić co znajduje się pod nim. Może coś stało się z łożyskiem?
A twórcy współczesnych automatów do dzisiaj mają problem z osiągnięciem takiej prostoty, a i zarazem skuteczności takiej jak Frania miała....to nie lepiej zrobić żeby pralka się łączyła z internetem... Żenada
To zależy kto sprzedaje i gdzie się kupuje. Na targu z gratami to i za dwie dychy oddadzą, a tak to nie wiem. Nie szukałem, nie sprawdzałem cen. Teraz takie rzeczy można znaleźć na portalach ogłoszeniowych.
Niezłe jaja. Sobota. Rano jem śniadanie i oglądam o Frani...Film super jak każdy :)
Bardzo przyjemnie posłuchać tego dźwięku...super filmik :)
Super film, jak zawsze z reztą. Ja niedawno stałem się posiadaczem pralki z Olkusza.Super sprawa :DPozdrawiam
Zazdroszczę przyjemności posiadania takiej ilości pięknego, starego sprzętu. To nie to, co dzisiejszy badziew!!!
Jak było pranie a ja miałem naście lat kładłem się w łazience rodziców i słuchałem tego magicznego dźwięku pracującej pralki
Oj ArQ Uwielbiam Twoje filmy :D dawno tu nie zaglądałem z braku czasu ale teraz znalazłem chwilkę i z miłą chęcią powspominam stare dobre czasy oglądając Twoje filmy :D Pozdrawiam :)
Super muzyka . I kozackie wiaderko . Pozdrawiam.
Wspaniała prezentacja!
Sam przeprowadzam takie zabiegi w mojej i film będzie użyteczną wskazówką.
Jakub90487
i Ja mam juz za Soba 1sze pranie we Frani wracają wspomnienia dzieciństwa :)
Pamiętam, pamiętam, jak moją babcia robiła pranie we Frani... Lubiłam się temu przyglądać 😊
-Kocham Franię - wyznał automat.
Cześć Arek ja właśnie dzisiaj przyniosłem od babci franie , ale tą z późniejszych lat . Do wymiany mam kondensator rozruchowy i koło pasowe te plastykowe od wirnika , bo jest krzywe. Pozdrawiam serdecznie
Powodzenia w naprawie! 🙂
Sam mam taką samą franie SHL i używam do dziś.
Była i u mnie w domu Frania, ale taka inna, kwadratowa i z grzałką, włącznik był 4 zakresowy,- pranie, grzanie, pranie i grzanie oraz wyłączenie. Ta pralka była u nas do roku 85-go, rdza ją zeżarła od spodu, zresztą grzałka się spaliła i nie można było nigdzie nowej dostać. Później była już taka Frania jak na filmie, aż do roku 2013, kiedy to nastąpił remont łazienki i mama postanowiła kupić sobie nową pralkę automatyczną. Te pralki wirnikowe wcale dobrze nie dopierały, wszystkie białe koszulki w tamtych czasach szybko stawały się poszarzałe...
Foron WM-600 Produkcji NRD prawdopodobnie.
Mam taką w schowku, dostałem od znajomej po jej babci. Identyczna tylko z czasowym wyłącznikiem. Druga mam swiatowidke z chyba 78 roku, słabo widać. Ostatnio przez epidemie uruchomilem obie z nudów i smigaja. Mam też krótkie filmiki. Stare czasy się przypomniały.
Oj moja mama do tej pory używa wirnikowej ale Światowida. Pamiętam franie jak do mechanika wieźliśmy na wózku z babka bo prądem raziła. Pewnie kondensator puszczał. Nie było tak że pierwsze franie miały klips do uziemiania pralki z instalacją wodną ? A moja mama nie lubiła wyżymaczki i odkręciliśmy by nie przeszkadzała. Ech a kuzyn to miał motor z symbolem SHL to były lata 80 pod koniec. Ale nasza była chyba emaliowana. Oj znów wywołałeś retrospekcje :)
Tak. Stare typy pralek, wymagały uziemienia. Zalecano połączenie z rurą sieci wodociągowej. Ale nie widziałem takiej pralki. Wszystkie z jakimi się spotkałem, miały tzw. izolację wzmocnioną :)
Też nie widziałem ale jako elektryk na blokach w pralniach widywałem dziwne dynksy przykręcone do rur wodnych niemające logiki w samym sobie istnieniu. Coś na wzór opaski metalowej z " językiem" i podejrzewam że to były zaciski do mitycznego przewodu uziemiania pralek w pralni.
Z pewnością to mogło być przygotowane w celu uziomu pralek. Tyle, że normy i postęp technologiczny, były szybsze. Pralki po prostu musiały stać się w pełni bezpieczne.
Ja widziałem osobiście jedną z najstarszych wersji Frani, która fabrycznie posiadała specjalny przewód z krokodylkiem na końcu służący do uziemiania.
@@ARQ-TONTECH Moi rodzice kupili w pierwszej połowie lat sześdziesiątych taką pralkę z osobnym przewodem na uziemienie zakończonym krokodylkiem.
U mnie Frani używało się od czasu do czasu do prania rzeczy roboczych, a na co dzień używało się czechosłowackiego automatu TAMAT 500 :) Działa do dzisiaj, ale przy wirowaniu trzeba siedzieć na obudowie i trzymać rękami bęben (pokrywy są zdjęte), bo inaczej by się rozleciała. Najgorsze jest ostatnie wirowanie, bo najdłuższe i ręce bolą :) Pozdrawiam
Piękny stan tej pałeczki,chetnie bym ją kupił?
Mam taką samą tylko 1982 i z niebieskimi elementami
Mam franię i jest kompletna. Poza tym stoi jeszcze na strychu Światowid ale zaglądałem pod spodem i ktoś wymontował silnik.
Do którego roku w światowitkach był montowany silnik bp-2f
Co może być przyczyną, że taka pralka drze rzeczy?
Wg mnie przyczyn może być kilka.
1 - zbyt niski poziom wody i zamiast stosunkowo łagodnego, choć szybkiego wiru, tworzy się wir zbyt silny. Ponadto, tkaniny mają częsty i dłuższy kontakt z wirnikiem. Większy poziom wody - np. maksymalny, umożliwia łatwiejsze przemieszczanie się ładunku prania i krótszy kontakt z wirnikiem poszczególnych sztuk prania. Prać ma wprowadzony w ruch roztwór, a nie tarka wirnika.
2 - zbyt długi czas prania. Pranie ładunku lekko brudnej odzieży, nie powinien być dłuższy niż 3 do 5 minut.
3 - zbyt duży ładunek w stosunku do poziomu wody, lub przeładowanie, w związku z czym, pranie z trudem przemieszcza się w roztworze piorącym, przez co obraca się bardzo wolno, wydłużając kontakt z wirnikiem - patrz pkt 1.
4 - niska jakość materiałów, szwów, lub są one zbyt delikatne, by prać je w pralce wirnikowej. Jeśli już zajdzie konieczność prania rzeczy delikatnych, należy diametralnie skrócić czas prania. Prać w wysokim poziomie wody. Nie przeładowywać pralki i nie mieszać tkanin delikatnych z mocniejszymi.
Kluczowe kwestie: poziom wody, czas prania, masa załadunku, jakość wyrobu odzieżowego.
Dzięki serdeczne za odpowiedź. Pozdrawiam@@ARQ-TONTECH
A nie może być przyczyną jakaś wada/usterka mechaniczna pralki?
Jeśli nie powyższe, to owszem. Zbiornik lub wirnik może być miejscowo uszkodzony. Może posiadać jakieś zadziory.
@@ARQ-TONTECH Ok, Dzięki.
Arq widzę że części ode mnei się przydały, jest mi niezmiernie miło. Mam kilka pytań: Jakich użyłeś chemi, papierów, szczotek do wyczyszczenia frani? Jakich materiałów użyłeś do odnowienia powłoki lakierowej? I jak odnówiłeś wałki wyżymaczki ? Skąd miałeś nowe gumowe obrzeże? Jak odnowiłeś napisy ?Film świetny, uwielbiam te pralki.
Zdobyłem kilka potrzebnych części. Obrzeże gumowe, oryginalny kondensator, osłonę dolną i inne elementy, w tym również wylewkę od Ciebie. Odświeżanie obudowy polegało na doładnym wyczyszczeniu jej powierzchni typowym mleczkiem kuchennym i wielokrotnym zamalowywaniu ubytków pisakiem olejnym. Wyżymaczka jest "nowa".
ARQbyTontechUNITRA Kur... mać zazdroszczę nowej wyżymaczki. dzięki Ci bardzo za odpowiedź, ja potrzebuję nowe gumowe obrzeże. Pozdrawiam serdecznie.
Udało mi się zdobyć tylko jedną tą gumę. Wkrótce pokażę jeszcze inną pralkę wirnikową. Trochę nietypową, rzadko spotykaną. Ale nie jest to zaginiona konstrukcja :)
ARQbyTontechUNITRA Na bank Olkusz z plastikowym zbiornikiem, albo Alba Cygnus. A powierzchnie cynkową zbiornika jak ogarnałes? Jak naprawiles rdzę przy tabliczce znamionowej? Zdzierałeś i malowałes czy jak?
To będzie trochę nietypowy "ŚWIATOWIT". Powierzchnia wymagała gruntownego doczyszczenia. Tabliczki zaklejam taśmą malarską. Wkrótce pokażę to na przykładzie w/w pralki myszkowskiej, ale to za czas jakiś.
Chyba sobie taką kupię na początek do mojego mieszkania po cioci. Co prawda za ponad miesiąc i tak ma być remont, ale żebym do starszych nie musiał ciągle chodzić na pranie.
Jak to mawiają na dzielni: ,,Stara, ale jara!"
Obywatelu ARQ gratuluję pójścia z postępem czasu i zakupienia wiadra emaliowanego, z polskiej fabryki☺
Dzięki! :)
Kupiłem je w sklepie elektrycznym, istniejącym już od ponad 40 lat :)
ARQbyTontechUNITRA wiadro w sklepie elektrycznym? Ciekawa sprawa, niecodzienna
Tak. Właściwie to sklep nie tylko ze sprzętem, ale i z naczyniami emaliowanymi, słoikami, rowerami itd. To w nim przed 25 laty, upatrzyłem sobie nowiutkie radio "SUDETY" brązowe :) Pokazałem je w jednym z filmów. Przed laty, sklep specjalizował się w sprzedaży rówerów i drobnego sprzętu domowego. Pamiętam jak "rzucili" nowe modele miksera kielichowego z Niewiadowa - typ 531 E.
Z miejsca poleciałem do domu, zachęcić do jego kupna rodziców. Nie ważne, że w domu był już mikser. Po prostu spodobał mi się elektroniczny regulator obrotów, z suwakowym potencjometrem i trzema kolorowymi przyciskami :)
ARQbyTontechUNITRA to można powiedzieć, że to taki wiejski sklep ze wszystkim :)
@@maciejpradzinski5838 Przecież za tej "wstrętnej komuny" nic w sklepach nie było.
Przepraszam czy gdzieś jest dostępny fragment Pana filmu Frania dopieranie na ciepło chodzi mi o tytuł muzyki w tle filmu
Ze względu na muzykę, film został zdjęty z mojej anteny.
Tym razem proszek do prania nie był wsypywany z opakowania.
witam, też mam franie typ FA5 1975 r ale niestety zaczęła przeciekać pod wirnikiem, zrobiły się dziurki od rdzy, normalnie myślałem zabezpieczyć to od spodu szpachlą epoksydową z włóknem szklanym, ale pod wirnikiem też powinno się coś dać , tylko nie wiem co by było trwałe i odporne na środki piorące oraz nie toksyczne podczas prania, bo szkoda wyrzucić na złom .
Jeśli dziurki są niewielkie, można wypełnić je... nitami! Wystarczy zwykła nitownica i odpowiednio dobranej grubości, nity. Zanitować każdą z nich i po problemie. Oczywiście jeśli nie ma tam sita, tylko kilka dziurek. Dla pewności, każdy łeb nitu przed jego ściągnięciem, przesmarowałbym silikonem, aby zapewnić dodatkowe uszczelnienie. Ostatecznie, można to zrobić odpowiednio dobranymi śrubeczkami, z nakrętkami i podkładkami. Śrubki obsmarować silikonem, pozakręcać i po problemie! Powodzenia! :)
@@ARQ-TONTECH Sita tam nie było ale dziurki są za wielkie na nity i za cienka blacha się zrobiła w tych miejscach, kupiłem taką samą franie jak prezentujesz na filmie z 87r, stan bardzo dobry tylko ktoś ułamał smarowniczkę i pasek był założony za długi typ 710, stara zostanie na części zapasowe.
odszykowałm już franie na gotowo, łożyskowanie wymienione, chodzi cicho tylko jest problem z kołem pasowym spada mi z osi wirnika, podejrzewam że poprzedniemu właścicielowi to koło pasowe urwało smarowniczkę, pasek nie jest przesadnie napięty, koła pasowe są na tym samym poziomie, robiłem już franie nowszego typu gdzie łożyskowanie jest plastikowe i wirnik też i wszystko jest ok. a przy tej nie mogę dojść o co chodzi
Cześć! Czy mógłbyś coś powiedzieć na temat awaryjności tych pralek i ich użytkowania?
Awaryjność bardzo niska. Jednak po kilkudziesięciu latach, szczególnie w dawno nie używanej pralce, należy wymienić kondensator rozruchu silnika. Warto odkręcić smarowniczkę, napełnić ją nowym smarem typu ŁT43 i wkręcić ostrożnie, aby nie zerwać gwintu. Podczas wkręcania kapturka smarowniczki, zwrócić uwagę na wyczuwalny opór. Wówczas wykonać jeszcze jeden pełny obrót i włączyć silnik. Jeśli wąż nie jest sparciały, a zbiornik szczelny, można przystąpić do eksploatacji. Użytkowanie jest proste. Wlać ciepłej wody, wsypać troszkę proszku, względnie wrzucić jedną kapsułkę i prać, wkładając po kilka sztuk, zaczynając od najmniej brudnych. Czas prania wynosi około 5 minut. Silniej zabrudzone można prać dłużej, ale skuteczność prania jest tak wysoka, że zazwyczaj wystarczy 5 do 7 minut. Po wypraniu i wyżęciu wszystkiego, można zmienić wodę na czystą zimną. Wypłukać każdą porcję prania. Czas płukania wynosi około 3 minut.
Zamówiłem dzisiaj franie z grzałką w stanie prawie idealnym jedynie wtyczka jest wymieniona i nie jest zardzewiała
Fantastycznie! Brawo!
Niedawno wygrzebałem na wsi swoją. Przeszła drobe odświeżenie (oszlifowanie rdzy z dolnego rantu i zabezpieczenie kilkoma warstwami białego lakieru) oraz instalację pompy odprowadzającej wodę (produkcji tak jak silnik - Eda ) wraz z wymianą nieco sparciałego już węża odpływowego na dłuższy karbowany pralkowy
Wspaniała pralka którą i ja wspominam z ogromnym sentymentem chodź przyznam się że będąc dzieckiem marzyłem by w moim domu stanął również zaprezentowany na filmie Polar automat. Jeśli chodzi o samą fabrykę czasami przechodzę obok współczesnej SHL
Oczywiście film jak zawsze znakomity
Pozdrawiam
Siemka masz może stronę na fb? Bo wczoraj nabyłem franie shl z 1981 r kompletną instrukcja obsługi szczypce siateczka i stara linka ma też dziwny wąż
Niestety nie mam FB.
@@ARQ-TONTECHa jak bym mógł się z tobą skontaktować?
Najlepiej tak jak teraz - w formie komentarza. Najmilej widziane pod filmem związanym z tematem pytania.
Mam taką samą i wirówkę Światowit.
Jestem ciekaw czy zmieści mi się do łazienki przyczepy kempingowej, musze znaleźdz wymiary jej.
Mam nową pralkę automat taką jak na końcu filmiku, była raz użyta do sprawdzenia czy działa 😉
Frania - średnica 420mm, wysokość 825mm.
@@ARQ-TONTECH dzięki wielkie.
Zdobyłem taką shl ma trochę braków nie ma wyżymaczki wąż był wymieniany ale oczywiście założony niebieski a był czarny nie mam tego kółka od wężyka spustu wody w środku bębna chyba że moja akurat nie miała nie ma tego dekla dolnego wspomnianego będzie dużo zabawy z kompletowaniem
Jak byłem mały, to po złamaniu ręki taka pralka robiła mi masaże wodne 😁
Proszę, jaka pożyteczna! Poczciwa Frania :)
@@ARQ-TONTECH Z którego roku jest ta Frania ?
@@JanJan-fs8mw z 1986, a więc już z nowoczesnym, długo stosowanym w pralkach wirnikowych silnikiem, typu SED-110-4 produkcji zakładów PREDOM - EDA.
Posiadam franie shl z 1979 mam problem z wirnikem bo jak wloczę to telepie całym wirnikem proszę o pomoc
Wirnik do wymiany.
Moja prababcia używała takiej, pamiętam jak miałem z 4 lata to mówiłem na wirnik "wirodełko" xD
O proszę, jak trafnie i śmiesznie potrafisz bawić się naszym językiem :) Wymyślanie nowych wyrazów, to nie tylko zabawa. Na przestrzeni lat, trafiały do powszechengo użycia, ubogacając język.
@@ARQ-TONTECH :)
Wspaniała praleczka :) U mnie jest pożyczona od cioci Światowit, ale od innych celów niż producent zalecił :D
Robi masło? :)
ARQbyTontechUNITRA Ta akurat nie, ale kiedyś mój dziadek miał w gospodarstwie taką jedną naczelną to robiła masło :D Ale u mnie w domu służy ona do masaży wodnych opuchniętej kostki ;)
Masaże wodne - niewiarygodne, do czego bywa używana poczciwa "Frania"! :D
ARQbyTontechUNITRA Jak widzisz to Frania jest do wszystkiego :D
Piękna 😃
Witam!Zaznaczam,że jestem laikiem w dziedzinie agd.Jakie uszczelki ( ile sztuk) i jak mają być załozone od strony bębna i rurki wirnika.W mojej frani shl było coś metalowego i jakby papierowego.W filmie,w bębnie lezy coś białego ale nie jest założone.Nigdzie tych informacji nie mogę znależć,a wirnik o coś ociera.Proszę o wyczerpującą odpowiedz.
We "Frani" stosuje się dwie uszczelki - po obu stronach obsady wirnika, czyli ułożyskowania. Uszczelki znajdują się pomiędzy zbiornikiem, a nakrętką. Oś wirnika jest smarowana i to stanowi jego uszczelnienie. Poza tym nie ma nic innego.
@@ARQ-TONTECH Czyli jedna uszczelka ma byc metalowa a druga niby papierowa?
@@purplemajesty4297 obecnie sprzedawane są zestawy naprawcze z różnymi uszczelkami. To konstrukcja cepa, więc w zasadzie wszystko się nadaje na uszczelkę. Wystarczy obsmarować wszystko towotem :)
@@ARQ-TONTECH Dzięki.Wreszcie wiem o co chodzi.
Witam!
Udało mi się dorwać taką samą, nigdy nie używaną Frankę z 1987 roku. Niestety przy próbie włączenia okazało się, że wirnik się nie obraca. Po odwróceniu pralki i zdjęciu paska okazało się, że silnik ledwo co się kręci, za to zdrowo się grzeje i "buczy".
Co może być do wymiany ? Chciałbym ją reanimować, gdyż Franiek w takim stanie już się nie znajduje.
Jeśli silnik nie rusza, to do wymiany kondensator pomocniczej fazy rozruchowej. Należy go wymienić na nowy.
Czy wszystkie te shl miały dolną pokrywę przykręcaną ??
Miały na pewno. Tylko jak Edek z Gienkiem naprawiali, to już się jej nie chciało na powrót zakładać. Śmiem podejrzewać, że wskutek podobnych okoliczności, dolnej pokrywy nie ma połowa pralek w naszym kraju.
@@ARQ-TONTECH też mi się tak wydaje haha
Pralki SHL mają swój charakterystyczny wygląd, ale ten pstryk jak ją włączasz i wyłączasz bezcenne, pozdrawiam.
Bardzo fajnie, że cieszą również takie drobiazgi. Dziękuję! :)
Nagyon jó! Tetszik! :D
Polak węgier dwa bratanki
Witam, zaprezentujesz może nowe radio Eltry Kinga?
Nie. U mnie tylko sprzęt produkowany przed laty.
Mam kupić
Wyszukaj sobie "ułożyskowanie" pralki Frania. Zobaczysz jak to wygląda. Odkręć wirnik i sprawdź czy wygląda tak samo. Ja jednak najpierw radzę zweryfikować stan wirnika.
Jaka zadbana mmm
Ja mam taką samą pralkę tylko z włącznikiem czasowym
Gdzie kupić taką pralkę ?,czy są jeszcze firmy co robią takie?
Warto jeszcze przy wycieraniu Frani po robocie - dmuchnąć niczym w puzon - w węża. Dzięki temu wypchniesz resztę zalegającej tam wody.
Tak kiedyś robiłem. Ale na filmie nie wyglądałoby to zbyt profesjonalnie. Wystarczy po wytarciu wnętrza, przytrzymać wąż w pozycji wylewania jeszcze przez chwilę, a resztki wody same spłyną.
A gdzie wirówka stojąca obok? :)
Póki co, przytargałem następną pralkę wirnikową :D
To będzie coś innego.
Jaki to smar jest użyty na początku filmu?
ŁT-43
Po nasmarowqniu chodzi ciszej ale wibruje cała pralka
Jeśli wirnik ma tzw. bicie, to podlega wymianie na nowy, lub po prostu sprawny.
Jednym słowem kto nie smaruje ten nie jedzie ;)
kto nie pracuje, ten nie je, a kto pracuje, ten nie je
Pralka wirnikowa bardzo dobra a i tak potrzebna jest pralka automatyczna do odwirowania
Albo wirówka, którą już posiadam :)
A gume czym mozna przykleić
Butaprenem.
jakiego proszku uzyłeś ? :D
Z "Niemczech" :)
a jaki to ? :)
Nie mogę reklamować. Ale jaki by nie był, to jest wydajniejszy.
ARQbyTontechUNITRA Pewnie IXI :) Ale to był polski... Ale mój znajomy znalazł ostatnio paczkę tego proszku i był w dobrym stanie i go użył do prania ;D Efekt był piorunujący!
Jak i czy wogóle skręciłeś poduszki silnika? Górna wytłoczeniem w dół a dolna tym wytłoczeniem od dołu czy jak? Pytam bo mi ten silnik lata i przez to pasek jest luźny.
Oj to muszę zajrzeć do pralki. Wiem, że podkładki widoczne po zdjęciu pokrywy dolnej, mają być wytłoczeniem do góry - chowają się w nich nakrętki śrub mocujących silnik.
Ile smaru nałożyć do kalamitki
Ma ją wypełniać w całości. Nakrętkę kalamitki, wkręcić o dwa i pół obrotu.
Ty takiej pralki na codzień używasz
Jeśli tak niezłe przygody masz :D
Na co dzień nie. Ale okazjonalnie tak :)
Czym się różniły modele frani ?
Poczytaj w internecie
A pamiętasz tę z czasowym włącznikiem?
Tak. U babci taka była. Jak byłem mały, nakręcałem i czekałem aż pyknie :)
Ta z włącznikiem czasowym to była FB5 czyli nowsza seria
mam do dziś to urządzenie do robienia wiru :)
Łza w oku kręci się niczym gruda proszku Cypisek we Frani w grudniowe popołudnie
mmm... rzeczywiście. Zimą pranie we "Frani", wydawało się bardziej zjawiskowe. Szczególnie, gdy po szkole wracało się nieco zmarzniętym i siadało w łazience... za potrzebą. "Frania" delikatnie się buja, silnik mruczy, roztwór piorący radośnie chlupocze, niczym leśny strumyk wiosną. "Cypisek" pachnie, za oknami mróz i śnieg, a tutaj ciepło, zapach prania i poczciwa "Frania". Niczym życzliwa istota.
Nie zrozumie powyższego tekstu ten, kto nie przeżył tamtych lat. Choć może jednak. Kto wie.
Czy czasem wcale jej nie było
Który rocznik?
1986
@@ARQ-TONTECH ruclips.net/video/eUrazW3kf5U/видео.html moja
@@ARQ-TONTECH ja mam z 1979r. Cały czas sprawna i używana na co dzień😊
@@przemysawjabonski5348 wspaniale!
@@ARQ-TONTECH staram się jak mogę😊 Mam wiele sprzętów z epoki używam, i staram się zdobywać kolejne😊
PILNE arqbytotechunitra mam kłopota mam identycznom pralke i po 58latach przestała startować postanowiłem ruszyć ręką ale był opur więc wyciepłem kondensator i ruszył z ręki mam patyczek żeby ruszyć wirnikiem gdy jest woda ale ciężko się niom pierze dałem nowy kondensator i tak jak przy starym opór co robić oraz SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2021🥳🥳
Pewnie łożysko wirnika zatarte. To samo może dotyczyć silnika.
@@ARQ-TONTECH ale łożysko na wirniku jest nowe chyba że silnik
ona stała cały czas w domu i myśle że jeszcze długo będzie prać
Przy okazji dlaczego to pranie potem było wrzucone do zwykłej pralki?
Bo takie są zwyczaje posiadaczy jednego i drugiego. Pralka wirnikowa bardzo dobrze dopiera, ale po wylaniu wody z prania, należy pralkę napełnić czystą zimną wodą, przeprowadzić płukanie i wyżymać. Jak się nie ma zbyt wiele czasu, to się pierze w wirnikowej, ale do płukania i odwirowania przerzuca pranie do automatu.
Tawot
Czym odnowiłeś ocynk
Wyszorowałem szczotką i mleczkiem do garów.
@@ARQ-TONTECH druciakiem
Zrub pranie w światowitce
A jakie łożyska
Wirnik ma oś. Oś obraca się w czymś, co utrzymuje wirnik. To coś, to ułożyskowanie, dawniej zwane dławnicą. Jest to tulejka w której osadzony jest wirnik. Wnętrze łożyska jest smarowane za pomocą kalamitki. Bez znajomości podstaw mechaniki i budowy "Frani", trudno będzie ją naprawić.
A gdzie film z tamtą franią?
Jeśli filmu nie ma, to oznacza, że były istotne powody by został zdjęty. Copyright ścieżki dźwiękowej, albo inne mankamenty realizatorskie. Decyzja zawsze podejmowana jest po analizie i tylko wtedy, gdy jest to konieczność. Tak więc pozostaje cieszyć się tym co jest i tym co będzie, bo z pewnością nowe filmy z praniem się pojawią.
@@ARQ-TONTECH OK, dzięki za odpowiedź :)
Jak wysłać Panu film żeby Pan ocenił co jest nie tak z pralką?
Najlepiej wgrać film na swój kanał i zaprosić do oglądania.
@@ARQ-TONTECH a nie ma Pan no Messenger bo bym wysłał tak film bo na kanał już wcześniej chciałem dodać to wyskakuje mi komunikat że żadna aplikacja nie może wykonać tej czynności
Czym sie rużni frania z 1979 r a z 1985 r
Niczym. Produkowana była przez wiele lat, bez zmian konstrukcyjnych. Dziś zwana byłaby tradycyjnym produktem regionalnym :)
Wstawiłem na kanał sprawdzi napisz mi co jej jest
Widziałem :) To o to tyle pytań i wątpliwości? Zatem niniejszym oznajmiam, że przekładnia pasowa pracuje w granicach normy, a nawet wyjątkowo dobrze. Można prać, a prać! :)
Ale silnik buczy i cała pralka wibruje
@@agrobizon9484 a to już każda polska wirnikowa i nie tylko tak ma
Jak mam ci podesłać filmik to sam ocenisz co jej jest
Wgraj do siebie na kanał, a ja później obejrzę.
dawne czasy bylo fajnie
Mam taką samą
Już sam niewiem co jej dolega
Ta pralka to konstrukcja cepa. Nie ma tam nic innego poza silnikiem, który nie powinien wprowadzać żadnych drgań, paskiem - który może się rozciągnąć, ale nie wprowadzać silnych drgań pralki i elementami napędzanymi - kołem pasowym osadzanym na osi wirnika i wirnikiem. Aby zweryfikować co jest przyczyną hałasu, należy odwrócić pralkę, włączyć na chwilę i zaobserwować pracę koła pasowego - nie może mieć bicia wzdłużnego, nie może się zsuwać z osi wirnika. Jeśli koło pasowe nie ma bicia, to obserwujemy wirnik. Jeśli obracając się wykonuje jak gdyby ruch kołyskowy, podlega wymianie. Ostatecznie można zdjąć wirnik i sprawdzić co znajduje się pod nim. Może coś stało się z łożyskiem?
A jak bym nasmarowal oske wirnika to by pomogło bo ona stała od lat 90 nie używana
Nasmarować można, bo przy okazji okaże się czy wirnik nie jest krzywy, skoro ma bicie.
Slychac jak by luzy byly na kole pasowym wystarczy dokrecic czy co
@@agrobizon9484 jeśli są luzy to owszem, wystarczy dokręcić jedną śrubkę na kole pasowym.
A twórcy współczesnych automatów do dzisiaj mają problem z osiągnięciem takiej prostoty, a i zarazem skuteczności takiej jak Frania miała....to nie lepiej zrobić żeby pralka się łączyła z internetem... Żenada
W tym to bym sobie skarpetki wyprał. Ale pralka fajna.
Taka pralka dopiera wszystko, co wcześniej nie zostało doprane różnymi innymi sposobami i pralkami. Jest naprawdę bardzo skuteczna.
ARQbyTontechUNITRA to przy okazji gacie bluzka i pory i praleczka super ile taka kosztuje?
To zależy kto sprzedaje i gdzie się kupuje. Na targu z gratami to i za dwie dychy oddadzą, a tak to nie wiem. Nie szukałem, nie sprawdzałem cen. Teraz takie rzeczy można znaleźć na portalach ogłoszeniowych.
ARQbyTontechUNITRA ok ale praleczka super.
ja mam taki silnik od frani :D
Ja mam dużo starszy od Frani :)
Ja też ale we franii
Pan korzysta z tej pralki
Tak. Czasem piorę w niej plecak i stare ścierki do wycierania wszystkiego w garażu lub warsztacie.
Nawet wiadro z epoki.
Jak włącze to ósemkuje koło pasowe
Dlatego hałasuje. Przydałoby się nowe, lub przynajmniej jakiś używany, ale sprawny zamiennik.
Nie potrzebnie smarujesz z wierzchu bo przy władaniu uszczelniacz wszystko ściągnie od tego jest smarowniczka
ktury rok
Ukończyłeś jakąś szkołę?