KOLEJ na GONDOLE i zaporę wodną w Solinie - czy warto?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 окт 2024
  • Dzięki wybudowaniu ZAPORY WODNEJ w Solinie po prawie 8 latach prac od 1968 roku istnieje Zalew Soliński. To obecnie największy zbiornik w Polsce, który gdybyście chcieli obejść zajęło by kilka dni... - wynika to przede wszystkim z faktu, że linia brzegowa (w zależności od poziomu wody) wynosi około 160 kilometrów! Liczby dotyczące samej zapory wodnej w Solinie to: 664m długości i 81m wysokości.
    Po Zalewie Solińskim przez wiele osób mylnie zwanym Jeziorem Solińskich (ten zbiornik został stworzony sztucznie przez człowieka) można pływać statkami, rowerkami wodnymi, kajakami, kąpać się na strzeżonych przez ratowników kąpieliskach w Solinie i Polańczyku, łowić ryby (trzeba posiadać zezwolenie na wody nizinne), żeglować, a od 1 lipca 2022 roku działa nowa atrakcja w Solinie w postaci przejazdu KOLEJĄ GONDOLOWĄ.
    Drugą atrakcją w Solinie jest możliwość wyjazdu na 10 piętro WIEŻY WIDOKOWEJ skąd rozciąga się widok od Gór Słonnych - to umowna granica turystyczna oddzielająca Bieszczady od Pogórza Przemyskiego - aż po bieszczadzkie połoniny. Ze szczytu wieży widokowej w Solinie zobaczycie 2 zalewy: Soliński i Myczkowiecki (ten powstał dzięki ukończeniu w 1956 roku budowy zapory wodnej w Myczkowcach), Wyspę: Małą (Zajęczą), Wyspę Dużą (Energetyka), Wyspę Skalistą, a przy niskim stanie wody również Wyspę Okresową (najbliżej położoną od zapory wodnej w Solinie). Ze zboczy góry Jawor, na której jest wieża widokowa zobaczycie też widok na miejscowości położone nad Zalewami Solińskim i Myczkowskim: Myczkowce, Bóbrka, Solina, Myczków, Polańczyk, Wołkowyja, Zawóz, Werlas, Teleśnica, a w oddali Olchowiec, Rajskie i Chrewt.
    CIEKAWOSTKI związane z koleją linową gondolową w SOLINIE:
    ♣ to nie pierwsza kolej linowa w Solinie w tym miejscu! Pierwsza istniała od 1961 do 1968 roku - służyła do budowy zapory wodnej w Solinie
    ♣ lina wsparta jest na 5 podporach: najniższa podpora kolei linowej ma 17 metrów, a najwyższa 75m co czyni ją najwyższą podporą kolei linowej w Polsce
    ♣ gondole pokonują odległość aż 682 metrów pomiędzy podporami nr 2 i 3, co jest kolejnym rekordem w naszym kraju
    ♣ pierwsza lina pomiędzy podporami została rozciągnięta przez specjalistycznego drona o średnicy 4 milimetrów, a wykonana z kevlaru
    ♣ koszt budowy kolei linowej w Solinie to około 110 milionów złotych
    ♣ najwyższy punkt na trasie kolei to 102 metry nad ziemią
    ♣ maksymalna prędkość gondoli to 21 km/h
    ♣ przepustowość kolejki to 17 600 osób dziennie
    ♣ średnica liny to 47mm, a waga 27 ton
    ♣ minimalny czas jazdy pomiędzy stacjami to 5 minut i 11 sekund
    ♣ na szczyt wieży widokowej (taras jest na 10 piętrze) prowadzi 247 stopni
    ♣ montaż kolei PKL Solina zajął 4 tygodnie (od 7 października do 5 listopada 2021r.).
    CZY WARTO przejechać się gondolami w Solinie?
    Przejazd koleją gondolową, czyli atrakcją turystyczną stworzoną przez PKL (Polskie Koleje Linowe) zajmuje w praktyce między 3, a 6 minut (czas zależy od ruchu turystycznego - im większy to tym tym gondole jeżdżą szybciej, więc wtedy macie mniej czasu na wykonanie zdjęcia z wnętrza gondoli).
    Bilety można kupić w kasie biletowej (łączony to koszt w 2023 aż 74 zł od osoby dorosłej), ewentualnie w biletomacie lub przez internet (ten bez możliwości zwrotu jeśli np. nie znajdziecie miejsca parkingowego).
    Jeśli występuje jakieś zagrożenie jak np. silny wiatr lub są wyładowania atmosferyczne to może się zdarzyć, że gondole zostaną ZATRZYMANE.
    To czy gondole w Solinie jeżdżą najlepiej sprawdzić na żywo na KAMERZE OBROTOWEJ zamontowanej w Solnie obok gondoli:
    bieszczader.pl...
    Na przejazd koleją gondolową w Solinie oraz wyjazd na wieżę widokową można oczywiście wybrać się samemu. Tylko pamiętajcie, że trzeba znaleźć miejsce dla samochodu na parkingu, a tych często może braknąć oraz warto wiedzieć, że cena za parking może być niemiłym zaskoczeniem. Ponadto kolejki do przejazdu gondolą, czyli atrakcji trwającej 10-15 minut, bywają nawet ponad godzinne.
    Jeśli nie chcecie stać w kolejkach do gondoli, szukać miejsca parkingowego w Solinie i płacić za niego, stać w kolejce do kasy biletowej, a ponadto móc przesłuchać niepowtarzalnych opowieści przewodnika oraz:
    ► zwiedzić WNĘTRZE zapory wodnej w Solinie
    ► poznać ciekawostki ZAPORY WODNEJ w Myczkowcach
    ► zobaczyć twórczość ARTYSTY OD KORYT
    wybierz się na wycieczkę jednodniową autokarem z przewodnikiem:
    bieszczader.pl...
    Zapraszamy w Bieszczady, a także do Soliny! Poznaj najciekawsze atrakcje w Bieszczadach i odpocznij.

Комментарии • 3