"Pompiarze go nienawidzą. Znalazł prostą sztuczkę jak zrobić PC za 1/10 ceny" BRAWO!!! oby więcej takich projektów i niszczyć to lobby pompiarzy i ich chore ceny za technologię która jest z nami od dekad a sprzedawana jest w cenie cudownego objawienia techniki.
Pytanie tylko jak spada wydajność wraz ze spadkiem temperatury jaki jest wtedy COP są pompy na przykład Panasonic które utrzymują swoją wydajność nominalna do -20
utrzymac wydajnosc to nie jest problem. nawet tak budzetowy sprzęt jak heiko 7kw przy -15-20 spokojnie pracuje. średnio cop roczny spokojnie będzie >3,0
@@tomasz7299 Działają do -20 bo mają dodatkowo zamontowane grzałki oporowe przy parowniku które ogrzewają przepływające powietrze przez to przy mocno ujemnych temperaturach cop spada drastycznie.
Witam. Nie śmiem twierdzić, że to nie działa, bo działa z pewnością. Chcę tylko zwrócić uwagę na dokonywane pomiary. Otóż w tym przypadku mam wątpliwości. W materiale przedstawiony jest bardzo dobry wskaźnik COP, powyżej 4 a nawet 5. Dla tak niskich temperatur jest to jak najbardziej możliwe. Jednak moje wątpliwości budzą pomiary i dokonane kalkulacje. W 9:50 filmu widać odczyty temperatur: Temperatura czynnika 27C/22C zatem średnia to 24,5C, z kolei temperatura CO to 30C/25C, średnia 27,5C. Wynika z tego, że przepływ ciepła z czynnika do CO odbywa się w przeciwnym kierunku lub przynajmniej jest zakłócony ponieważ temperatura czynnika jest niższa od CO. Odnośnie obliczeń COP, to również zauważam nieścisłość, otóż COP = PROD/POBOR = 5600 / 817 = 6,85 a jest prezentowane 4,77.Szczerze polecam weryfikację dokładności danych z czujników.
uklad pomiarowy pracuje juz ponad rok i na pewno jest wszystko w porządku. na filmie akurat jest uchwycony start urządzenia i bardzo szybkie przyrosty temperatur. trzeba brać tez pod uwagę, ze pomiary czynnika są mierzone przylgowo a pomiary CO są w kapilarach
@@majsterkowicz przepraszam ale przeoczyłem fakt, że układ pomiarowy pracuje już ponad rok. To z pewnością kwestionuje dorobek naukowy niejakiego Sadi Carnota z pierwszej połowy XIX w. Wobec powyższego jest bardzo prawdopodobne, że niemal 200 letnia tradycja w wyznaczaniu sprawności silników cieplnych może być już przestarzała i że iloraz 5562 : 817 = 4,725 :-)
uwierz na słowo, ze pomiar jest prawidłowy 🙂 na filmie masz po pierwsze start urządzenia czyli bardzo duże i szybkie przyrosty temperatur. druga sprawa to fakt, że skrypt przeliczajacy moc wyprodukowaną i skrypt dzielący produkcje/pobór liczą niezależnie od siebie. czyli mając 2-3 sekundowy (jak dobrze pamiętam) pomiar obu skryptów oddzielnie możesz zobaczyć błąd jak na filmie - blad ten dojdzie do ~0 gdy temperatury się uspokoją👍
@@majsterkowicz Po pierwsze, żeby było jasne, nikogo nie chcę trolować a tym bardziej urazić. :-) Poprosiłem tylko o weryfikację układu pomiarowego. I to się właśnie stało. Aktualne stanowisko to: "Pomiary są OK, ale nie wtedy kiedy nie są OK czyli w pierwszych minutach od uruchomienia". 👍Jest postęp. Posiadam również Heiko 7kW. Automatyzacja / wizualizacja na bazie HomeAssistant. Zimą pompa HEIKO grzeje COCWU, teraz latem CWU przez 40 minut na dobę, potem odpoczywa. :-) W swej instalacji posiadam bufor 1000l, który jest podłączony również do pieca na paliwo stałe (takie ubezpieczenie np, na chrust nadchodzącym sezownie grzewczym) oraz solarów. CWU jest przygotowywana również za pośrednictwem tego bufora w sposób przepływowy w wężownicy nierdzewnej o dużej powierzchni wymiany. W lini CWU jest jeszcze 100l zbiornik w którym mogę dogrzać wodę elektrycznie, lub pozbyć się legionelli. Straty w buforze wynoszą około 2kWh na dobę, są rekompensowane przez solar i COP pomiędzy 3,8 - 5,5 o tej porze roku. Na CWU przed instalacją potrzebowałem rocznie średnio 7kWh na dzień teraz z PC 2kWh. TO od strony zapotrzebowania energetycznego, ponieważ na dachu mam 7,3kWp w ongridzie i 2,3kWp w offie podłączonym aktualnie do obsługi CO i CWU z magazynem ołowiowym 4x12V120Ah więc w przeliczaniu na PLNy wyjdzie jeszcze korzystniej. Moja główna instalacja PV, zainstalowana samodzielnie zwróciła się w 2.5roku z uwzględnieniem dotacji mój prądu i kosztowała po odliczeniach niecałe 10000pln. KOniec samochwalstwa, to tyle o mnie. Ile czynnika dobiłeś do swojej instalacji?
👍👍👍 Witam robię rozeznanie. Mam kilka pytań , Heiko Brisa czy C1 ? Jaki wymienik gaz /woda moc ? Czy w wynienniku średnica rurek wlutowanych takie jak wychodzą z jednostki 1/4 i 1/2 czy coś zredukowane ? Mówisz że będziesz robił wymiennik rurowy budżetowy, zastanawiam się nad zrobieniem rurowego nie PP ale karbowana nierdzewna DN25 może do dobra alternatywa dla płytowego ? A robiąc wymiennik rura - rura jaka długość rury miedzianej do takiego Heiko7 jak policzyć dobrać ?
Nie boisz się, że sprężarkę szlag trafi? Jednak komputer przystosowany/obliczony do pracy z powietrzem, a nie cieczą. Oryginalny soft nie zareaguje prawidłowo na ciecz w wymienniku w którym normalnie spodziewa się powietrza. Ciecz ma to do siebie, że ma inną bezwładność temperaturową, sprężarka pracuje, a z punktu widzenia kompa temp zmienia się ledwo co. To prowadzi do błędnego sterowania procesem odparowywania czynnika, nie odparowuje całkowicie z obwodu sprężarki i w efekcie sprężarki padają po jakimś czasie.
a skąd ta pewność, że oryginalny soft nie zareaguje prawidłowo na ciecz w wymienniku? Proszę oto link do instrukcji serwisowej klimatyzatora. Na stronie 16 rozpoczyna się opis algorytmu. heiko.pl/wp-content/uploads/2021/06/jz070-c1-service-manual.pdf Zapoznaj się i sam oceń.
Witam Czy dobrze zrozumiem, że nie przerabiał Pan samej elektroniki urządzenia a jedynie przerobil układ by szło przez wymiennik? Chodzi mi głównie o błąd E1 w tym wypadku. Czy urządzenie będzie w stanie wykonać defrost? Czy będzie rzucać błędami w trakcie grzania? Czy spotkał się Pan grubymi problemami? Chce coś takiego założyć u rodziców bo pompa ciepła wychodzi 50k. Czy jest szansa na jakiś rysunek układu i przeróbek? Pozdrawiam!
brałem to, co się trafiło w cenie złomu. 3,5kw. może być trochę za duża ale trzeba też będzie kombinować z podmianą czynnika, bo oryginalnie wychodzila na R22.
Jak duża różnica faktycznie będzie pomiędzy taką pompą, a np. Pompą 7ke haiera za 11k PLN? Pytam bo albo kupię takiego haiera, jeśli nie będą one się zasadniczo różnic (będzie to wygodniejsze) ale jeśli okaże się że taki monoblok 7kw ma jakieś wady w stosunku do tego, to bym chyba kompletował taki zestaw jak na filmie.
@@majsterkowicz z mojej perspektywy wydawało mi się, że monoblok to zaleta-wsxystko wypchnięte do jednostki zewnętrznej a w środku tylko wymiennik woda woda i instalacja rozdzielająca. Możesz powiedzieć czemu monoblok to lipa?
Witam, wczoraj kupiłem klimę jak Twoja HEIKO 7Kw JS070-C1/JZ070-C1 oczywiście plan jest przeróbka na PC, podpowiesz jak lutowałeś rurki do wymiennika, bo straszą że to nie takie proste, ale znalazłem tez na YT jak ktoś dobrał nakręcane złącze i podkładki teflonowe. ruclips.net/video/ijhAFH7rgNE/видео.html Jakiś wymiennik polecisz do tych działań ?
@@majsterkowicz widzisz a na fb ktoś napisał że do heiko 7kw dobrze sprawdza sie płytowiec tylko długi to odrazu pomyślałem że T Żyłka taki ma no ale dlaczego niby płytowiec miałby być lepszy od rura w rurze.
Poza tym to jakby Cię interesowały moje wywody to... Z doświadczenia z klimą wiem że im bardziej ochłodzony czynnikk wraca do sprężarki tym mniejszy jest pobór prądu, można to zaobserwować np. przy zabrudzonych już filtrach lub zwiększając prędkość wentylatora jed. wew. Dlatego najchętniej zamontowałbym dodatkowy wymiennik, nie większy przewymiarowany bo to też ale dodatkowy jak już wszystko sie w pierwszym "wymiesza" to trafi na drugi. Po klimie widzę że gdy pracuje na dużej mocy a went. jed. wew. jest na maxa to i tak gaz wracajacy do sprężarki jest dość ciepły a to podwójna strata, bo ciepło i Kilowaty prądu.
Czy myślałeś o zrobieniu pompy 2 stopniowej? 1 stopień na r32 wymiennik płytowy freon-freon drugi stopień np. na r290, przy temperaturach na zewnątrz -20 powinno się uzyskać 70 stopni na wymienniku w domu. Pytanie co z COP w takiej sytuacji czy wzrośnie bo mamy większą różnicę temperatur między ośrodkami czy spadnie ze względu na większy pobór prądu przez użycie 2 pomp?
A w jaki sposób realizuje się dwustopniowosc? Dwa klimatyzatory. Jeden po drugim ? Tzn zamiast od razu instalacji co/cwu w pierwszym wymienniku podłączamy drugą pompę i dopiero w drugim wymienniku instalacja co ?
Cześć, Mam Pytanie. Na rynku jest sporo tanich rozwiązań PC do grzania basenów. Co o tym myślisz? Sprawdzi się to z wymiennikiem lub z buforem na glikolu?
moja przygoda z taką technologią zaczęła się w 2000r. Wtedy określenie pompa ciepła brzmiało prawie jak rozdemacytryzator... Zajmowałem się wytwornicami wody lodowej z funkcją grzania 😂😂😂 włoskie urządzenia więc chłodzenie było bardziej wskazane marketingowo... Oglądając kolejne generacje marketingowych określeń miałem wrażenie, że siła argumentów skierowana jest na wskazanie po której stronie koń ma głowę....po prawej czy po lewej. Teraz mamy pompy ciepła z funkcją chłodzenia 😂😂😂😂. Tak czy inaczej fajny pomysł tylko, że tak jak opisuje to autor zabawa dla fachowców. Nie polecałbym takiego rozwiązania amatorom. Wbrew pozorom, te wszystkie nakłady jakie poniósł autor sporo kosztują. Tu pewnie jakieś "przydasie" z lat pracy zostały wykorzystane ale jak ktoś miałby kupić to wszystko oraz zapłacić komuś za pracę...to nie sądzę, że wyjdzie znacząco taniej niż inna niedroga gotowa pompa ciepła. Podziwiam przedsiębiorczość ale jest to rozwiązanie bardzo indywidualne. Proszę tego nie traktować jako krytykę. Naprawdę duży szacunek za podjęcie trudu i jeszcze większy za ukończenie projektu. Pozdrawiam.
Witam, czy Twoje Heiko też ma rury 1/2" i 1/4" jeśli tak to na jakiej średnicy rury zamierzasz budować wymiennik ? bo większość klim o jakich czytałem ma 5/8" Oglądałeś ? ruclips.net/video/5NfUayb1zHo/видео.html
Mam takie pytanie do znawców czy mogę kupić sobie multi splita założyć sobie jednostke wewnetrzną żeby grzała i chłodziła, a z czasem na drugim obiegu dorzucić wymienik woda gaz i grzać podłogówke i cwu
Coś z tym liczeniem COP jest chyba nie tak :) Jak to jest stosunek mocy wyprodukowanej do mocy pobranej, to jakoś dziwnie ten układ to liczy :) Według wskazań to tam wychodzi momentami i 7,6. Chyba, że to jakaś średnia za dłuższy okres.
@@majsterkowicz To z jakims opóźnieniem pokazuje wartość cop? Bo w sumie w którym momencie by nie podzielił tych wartości energii które się wyświetlają, to nigdy nie wychodzi ta wartość cop która się wyświetla :) Muszę w ogóle się cofnąć do wcześniejszych filmików, bo już nie pamiętam czy to tylko ogrzewanie zasila czy cwu też?
jak czujniki maja +/- stalą temperaturę to będzie wskazywało dobrze. tutaj akurat jest uchwycony moment uruchomienia i bardzo szybkie przyrosty temperatur. skrypt oddzielnie przelicza moc wymiennika i oddzielnie cop (czyli pobór prądu vs moc wymiennika) . jeżeli będą bardzo duże skoki wartości temperatury to nigdy się to nie zgra😉
@@majsterkowicz taki klimatyzator kosztuje ok 9-12 k bez montażu Pompę ciepła mam wyceniona na 41k z montażem - dotacja na pompę 13k i na montaż 6k daje 18k A być może zalapie się dodatkowo na dotacje gminna więc wyjdzie może ok 15 k więc nie bardzo widzę sens Bez dotacji owszem ale ktoś musi być ogarnięty aby móc sobie wszelkie usterki ogarnąć samemu
@@majsterkowicz klimatyzator to ewentualnie pompa powietrze powietrze według przepisów i dotacja znikoma Jaka firma podejmie się takiej przeróbki i wystawi na to fakturę ?
Pompa ciepła i klimatyzator to jest to samo urządzenie z dokładnie tą samą zasadą działania. Różnica jest tylko w ogrzewanym medium. Na fakturze równie dobrze mozesz mieć wpisany model urządzenia i nikt tego nie będzie drążył. A w ostateczności nawet sprzedawca klimatyzatora może wpisać na fakturze pompa ciepła i nikt mu za to nic nie zrobi.
@@majsterkowicz możesz powiedzieć jaka temp i ciśnienie na tłoczeniu i ssaniu. Posiadam klimatyzator pracujący na czynniku 410A z kompresorem 3kW, moc grzania prawie 9kW. Zamierzam go wpiąć do instalacji CO.
@@waldemarkonstantynowicz9289 tak jak majstrkowicz powiedział: wartości nie są stałe. Dodam, że nie tylko w inwerterze ale w on/offie również. R410 jest bardzo podobny do R32 pod względem ciśnień i tempertur nasycenia. Wartości zależą od tego jak jest pompa obciążona, jaka temp. zewn. jaka temp. medium podgrzewanego. W trybie grzania, dla mocy znamionowej możesz przyjąć, że na tłoczeniu, grubej rurce gazowej, temperatura to 60-80C i ciśnienie 32-38bar. Na cienkiej rurce, cieczowej, w trybie grzania podczas pracy w zasadzie panuje takie samo ciśnienie jak na grubej pomniejszone o nieznaczny spadek ciśnienia na instalacji, rurki / wymiennik, no chyba że zakręcisz obieg czynnika to zrobi ci się tam próżnia, ale nie rób tak w trybie grzania. Czynnik do jednostki ściągamy tylko w trybie chłodzenia. Temperatura na cienkiej rurce jest bliska temperaturze medium ogrzewanego 30-40C.
@@majsterkowicz witam może i pytanie głupie ale ja nie znam się na tym i i zadałem pytanie ! Można było odpowiedzi w normalnym sposób a nie jakieś idiotyzmy . Wystarczyło powiedzieć że to za mało informacji i jeśli napiszę mi pan coś więc to możemy porozmawiać.
@@majsterkowicz a jak by PAN chciał to dom ma 230 m . Ocieplony w domu znajduje się kominek i piec gazowy do wymiany . Dlatego zastanawiam się czy kupić piec gazowy czy zamontować Pana pomysł . Koszty podobne a gazu może zabraknąć.
@@rafakujawa9210 Jeśli dom 230 m2 jest dobrze ocieplony (40 cm styropian, ciepły montaż porządnych okien , dom na płycie) i ma duże okna i rekuperację, to mieszka Pan w domu pasywnym. Do ogrzania tego domu wystarczy pies średniej wielkości z krótkim włosem. Jeśli dom 230 m jest jednopoziomowy i jest "dobrze ocieplony" 5 cm styropianem, a od dachu izolacji nie ma, to taka pompa ciepła ogrzeje Panu 2 pokoje, ale polecałbym dodatkowo rowerek stacjonarny, gdyby temperatura na dworze mocno spadła. To wszystko co można napisać w odpowiedzi - tylko po co?
@@lemuelguliwer i znalazł się następny mądrala . Jak bym był murarze a nie jestem . Jak bym zbudowała ten dom a nie zrobiłem tylko kupiłem . To bym wiedział co i jak . Widzę że wszyscy znają się tu na wszykim a tak naprawdę na niczym tylko potrafią głupoty pisać i ciąć komuś kto się nie zna . Psa mam , rower mam ciepła kołdrę też mam a panu to brak rozumu i wiedzy. Pozdrawiam
@@x_gacek Pech nie trafiłeś. Trafił się autoryzowany od wielu lat instalator, świadomy tego co robi i jaki sprzęt do tego jest potrzebny kolego śniegowy. bez F-gazów nie kupisz legalnie czynnika chyba, że jakiś na lewo z odzysku lub przemytu. Chcąc robić jakiej ingerencje musisz posiadać co najmniej stację odzysku czynnika i pompę próżniową, azot i parę innych rzeczy.🤣 Nie jestem przeciwny modernizacji czegoś lecz trzeba to robić z głową i bhp nie problem poparzyć ręce czynnikiem. A tego też uczą gdy robi się f-gazy. Ja mam przygotowanie znacznie lepsze od wielu instalatorów albowiem jestem po chłodnictwie.
@@mirekk1775 a czy uprawnienia F gazowe to jakiś święty Grall? Masz prawo jazdy, a czy zawsze jeździsz zgodnie z przepisami? Najważniejsze to "umić" jeździć. :-) Jak "umii", to sobie czynnika dobije i odpuści bez stacji. Odpuszczenie czynnika jest bardzo proste :-). Jeśli odpuści w atmosferę 100g R32, to warstwy ozonowej przecież nie zniszczy. Czynników niszczących ozon nie ma od wielu lat już w obrocie. Jedynie efekt cieplarniany pozostaje, ekwiwalent CO2. Zdania naukowców w tym temacie są podzielone. 100g czynnika równoważne jest 68kg CO2, co odpowiada spaleniu ok. 19 kg węgla w piecu lub pokonaniu ok 300km samochodem spalinowym. Wielkie rzeczy. Ale ustawodawca straszy: należy się 4500 lub 15000 kary. :-) W UK, za umyślne uwolnienie czynnika grozi kara 200 000 funtów. Świat zwariował.
@@rsmiech6691 Widzę jednostronną narrację z Twojej strony. KAry za umyślne uwolnienie czynników chłodniczych owinny być nacznie wyższe. A uprawnienia f-gazowe mają 2 zadania przeszkolić do obchodzenia się z nimi temat rzeka + ograniczyć niekontrolowany obrót nimi albowiem z wiekszości czynników można w amatorski sposób wykonać gazy bojowe, tu Cię wyprowadzę z błędu R12, R22 czyli stare tzw freony wycofano też z tego powodu, dziura ozonowa to tylko pretekst. Różnica polega na tym, ze ze starych czynników można było masowo produkować gazy bojowe, w nowszych czynnikach ta możliwość została drastycznie zmniejszona ale nie wykluczona.
@@mirekk1775 Nie sądzę aby moja narracja była jednostronna. Kary są niepotrzebne. Kto w celowy sposób będzie uwalniał do atmosfery drogie czynniki? Podał Pan następny przykład, następną teorię na próbę monopolizacji obrotu czynnikami, grubo: to broń chemiczna, każdy majsterkowicz się będzie zbroił. Czy ciało ustawodawcze wprowadzające ustawy FGazowe miało certyfikaty (i to globalnie, na całym świecie)? Czy tak naprawdę było świadome tematu? Myślę, że nie. Słuchało grupy ekspertów podobnej tej, która nakazywała: "nie wchodzić do lasu", "noście maski", "zaprzestańcie swoich działalności", "myjcie się i szczepcie" w imię dobra ludzkości (a raczej czyichś interesów).
"Pompiarze go nienawidzą. Znalazł prostą sztuczkę jak zrobić PC za 1/10 ceny" BRAWO!!! oby więcej takich projektów i niszczyć to lobby pompiarzy i ich chore ceny za technologię która jest z nami od dekad a sprzedawana jest w cenie cudownego objawienia techniki.
Pytanie tylko jak spada wydajność wraz ze spadkiem temperatury jaki jest wtedy COP są pompy na przykład Panasonic które utrzymują swoją wydajność nominalna do -20
@@tomasz7299 tego Już nikt nie mówi z DiY bo część ludzi ma w tym interes typu sprzedaż wymienników i jednostek.
utrzymac wydajnosc to nie jest problem. nawet tak budzetowy sprzęt jak heiko 7kw przy -15-20 spokojnie pracuje. średnio cop roczny spokojnie będzie >3,0
@@tomasz7299 Działają do -20 bo mają dodatkowo zamontowane grzałki oporowe przy parowniku które ogrzewają przepływające powietrze przez to przy mocno ujemnych temperaturach cop spada drastycznie.
@@PatrykAndrzejewski0 pierdzielisz jak potłuczony i kompletnie się na tym nie znasz wypisując takie bzdury
Jak dla mnie to rewelacja! Masz zapewnione miejsce w ekologicznym raju. Dziękuję. JK
Czekałem na to. 👍
Geniusz 👍
POZDRAWIAM .
Witam. Nie śmiem twierdzić, że to nie działa, bo działa z pewnością. Chcę tylko zwrócić uwagę na dokonywane pomiary. Otóż w tym przypadku mam wątpliwości. W materiale przedstawiony jest bardzo dobry wskaźnik COP, powyżej 4 a nawet 5. Dla tak niskich temperatur jest to jak najbardziej możliwe. Jednak moje wątpliwości budzą pomiary i dokonane kalkulacje. W 9:50 filmu widać odczyty temperatur: Temperatura czynnika 27C/22C zatem średnia to 24,5C, z kolei temperatura CO to 30C/25C, średnia 27,5C. Wynika z tego, że przepływ ciepła z czynnika do CO odbywa się w przeciwnym kierunku lub przynajmniej jest zakłócony ponieważ temperatura czynnika jest niższa od CO. Odnośnie obliczeń COP, to również zauważam nieścisłość, otóż COP = PROD/POBOR = 5600 / 817 = 6,85 a jest prezentowane 4,77.Szczerze polecam weryfikację dokładności danych z czujników.
uklad pomiarowy pracuje juz ponad rok i na pewno jest wszystko w porządku. na filmie akurat jest uchwycony start urządzenia i bardzo szybkie przyrosty temperatur. trzeba brać tez pod uwagę, ze pomiary czynnika są mierzone przylgowo a pomiary CO są w kapilarach
@@majsterkowicz przepraszam ale przeoczyłem fakt, że układ pomiarowy pracuje już ponad rok. To z pewnością kwestionuje dorobek naukowy niejakiego Sadi Carnota z pierwszej połowy XIX w. Wobec powyższego jest bardzo prawdopodobne, że niemal 200 letnia tradycja w wyznaczaniu sprawności silników cieplnych może być już przestarzała i że iloraz 5562 : 817 = 4,725 :-)
uwierz na słowo, ze pomiar jest prawidłowy 🙂 na filmie masz po pierwsze start urządzenia czyli bardzo duże i szybkie przyrosty temperatur. druga sprawa to fakt, że skrypt przeliczajacy moc wyprodukowaną i skrypt dzielący produkcje/pobór liczą niezależnie od siebie. czyli mając 2-3 sekundowy (jak dobrze pamiętam) pomiar obu skryptów oddzielnie możesz zobaczyć błąd jak na filmie - blad ten dojdzie do ~0 gdy temperatury się uspokoją👍
ale jeżeli sobie życzysz to mogę ci nagrać nowy materiał po rozpoczęciu sezonu grzewczego🙂
@@majsterkowicz Po pierwsze, żeby było jasne, nikogo nie chcę trolować a tym bardziej urazić. :-) Poprosiłem tylko o weryfikację układu pomiarowego. I to się właśnie stało. Aktualne stanowisko to: "Pomiary są OK, ale nie wtedy kiedy nie są OK czyli w pierwszych minutach od uruchomienia". 👍Jest postęp. Posiadam również Heiko 7kW. Automatyzacja / wizualizacja na bazie HomeAssistant. Zimą pompa HEIKO grzeje COCWU, teraz latem CWU przez 40 minut na dobę, potem odpoczywa. :-) W swej instalacji posiadam bufor 1000l, który jest podłączony również do pieca na paliwo stałe (takie ubezpieczenie np, na chrust nadchodzącym sezownie grzewczym) oraz solarów. CWU jest przygotowywana również za pośrednictwem tego bufora w sposób przepływowy w wężownicy nierdzewnej o dużej powierzchni wymiany. W lini CWU jest jeszcze 100l zbiornik w którym mogę dogrzać wodę elektrycznie, lub pozbyć się legionelli. Straty w buforze wynoszą około 2kWh na dobę, są rekompensowane przez solar i COP pomiędzy 3,8 - 5,5 o tej porze roku. Na CWU przed instalacją potrzebowałem rocznie średnio 7kWh na dzień teraz z PC 2kWh. TO od strony zapotrzebowania energetycznego, ponieważ na dachu mam 7,3kWp w ongridzie i 2,3kWp w offie podłączonym aktualnie do obsługi CO i CWU z magazynem ołowiowym 4x12V120Ah więc w przeliczaniu na PLNy wyjdzie jeszcze korzystniej. Moja główna instalacja PV, zainstalowana samodzielnie zwróciła się w 2.5roku z uwzględnieniem dotacji mój prądu i kosztowała po odliczeniach niecałe 10000pln. KOniec samochwalstwa, to tyle o mnie. Ile czynnika dobiłeś do swojej instalacji?
👍👍👍
Witam robię rozeznanie.
Mam kilka pytań , Heiko Brisa czy C1 ? Jaki wymienik gaz /woda moc ? Czy w wynienniku średnica rurek wlutowanych takie jak wychodzą z jednostki 1/4 i 1/2 czy coś zredukowane ?
Mówisz że będziesz robił wymiennik rurowy budżetowy, zastanawiam się nad zrobieniem rurowego nie PP ale karbowana nierdzewna DN25 może do dobra alternatywa dla płytowego ?
A robiąc wymiennik rura - rura jaka długość rury miedzianej do takiego Heiko7 jak policzyć dobrać ?
Super film
No i elegancko a ja wj ……..em 35 koła w pompę
Witam
pozdrawiam 👍👍👍👍
bardzo fajnie przymierzam się do takiego układu
Jest Pan na siłach zbudować mi taka instalacje?
nie🙂
Interesujące.Czy można się porywać na taką instalację w tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikami żeliwnymi?
raczej nie polecam. chyba, ze sa solidnie przewymiarowane
@@majsterkowicz ok dziękuję
Czy mógłbym liczyć na pomoc
Brawo :)
Legancko, a jeśli wymiennik się rozszczelni i ciśnienie pójdzie w układ co? Pójdzie ciśnienie zaworem bezpieczeństwa?
stanie się dokładnie to samo co w układzie ze standardową pompą ciepła. wyrzuci zaworami bezpieczeństwa
@@majsterkowicz zastanawiam się czy rozprężający się wtedy gaz nie zamrozi wody w układzie przy wycieku...
Super projekt, szacun za wykonanie. Pytanko, jakiej firmy sprężarka siedzi w Heiko? Coś markowego?
mitsubishi
Hitachi sprezarka kupowałem w kwietniu heiko 7 kw
zależy od modelu. u mnie siedzi mitsubishi
Majsterkowicz- mozesz napisać jaki długi masz wymiennik? i czy dobijałeś gaz ? Jaka masz pompkę obiegową ?
info o wymienniku jest w pierwszym filmie
Nie boisz się, że sprężarkę szlag trafi? Jednak komputer przystosowany/obliczony do pracy z powietrzem, a nie cieczą. Oryginalny soft nie zareaguje prawidłowo na ciecz w wymienniku w którym normalnie spodziewa się powietrza. Ciecz ma to do siebie, że ma inną bezwładność
temperaturową, sprężarka pracuje, a z punktu widzenia kompa temp zmienia się ledwo co. To prowadzi do błędnego sterowania procesem odparowywania czynnika, nie odparowuje całkowicie z obwodu sprężarki i w efekcie sprężarki padają po jakimś czasie.
to już pracuje 2 sezony. jakby cokolwiek miało się stać to już by wyszło 👍
@@majsterkowicz no mam nadzieję, że się nic nie stanie, ale fizyka to fizyka :-) może masz dobrej jakości sprężarkę i nie padnie tak szybko.
a skąd ta pewność, że oryginalny soft nie zareaguje prawidłowo na ciecz w wymienniku? Proszę oto link do instrukcji serwisowej klimatyzatora. Na stronie 16 rozpoczyna się opis algorytmu. heiko.pl/wp-content/uploads/2021/06/jz070-c1-service-manual.pdf Zapoznaj się i sam oceń.
Witam
Czy dobrze zrozumiem, że nie przerabiał Pan samej elektroniki urządzenia a jedynie przerobil układ by szło przez wymiennik?
Chodzi mi głównie o błąd E1 w tym wypadku. Czy urządzenie będzie w stanie wykonać defrost?
Czy będzie rzucać błędami w trakcie grzania?
Czy spotkał się Pan grubymi problemami? Chce coś takiego założyć u rodziców bo pompa ciepła wychodzi 50k.
Czy jest szansa na jakiś rysunek układu i przeróbek?
Pozdrawiam!
Jakie max ciśnienie w obiegu gazu ,czy nie rozwali wymiennika?
Czy nie warto by było zastosować w instalacji bufora np.100l Pozdrawiam
w jakim celu?
@@majsterkowicz tylko po to aby nie było tak wielkich skoków temperatury na wyjściu z wymiennika podczas odmrażania
i tak będzie skok temperatury
Ile wychodzi OCP ??
Dzien dobry
A jakie sa oszczednosci w porownaniu jakbym Mial piec bez pompy ciepla?
Witaj. kiedy zamierzasz wystartować z projektem do oddzielnego grzania wody użytkowej?
agregat już czeka. myślę, ze max 2 tygodnie powinienem się obrobic😉
@@majsterkowicz a dlaczego nie grzejesz tym tylko chcesz oddzielny ?
raz, że nie chciałbym komplikować układu zaworem 3d a dwa to fakt, że przy dużych mrozach heiko jest już na pograniczu wydajności dla mojego budynku👍
@@majsterkowicz super bo chciałem w te wakacje zrobić też cos takiego. A tu proszę będę mógł trochę sie wzorować na koledze.
to zaczynaj poszukiwania agregatu👍 jeżeli trafisz starego on/offa to będziesz miał gotowca
na jakiej klimie myślisz budować tą pompę do CWU ?
klima już czeka tylko czasu brak
@@majsterkowicz pytam jaka firma model , nówka sztuka ?
uzywka fuji z demobilu. to będzie bardzo budżetowy projekt😇
@@majsterkowicz pod kątem cwu nie ma co szaleć, a moc jaką ?
brałem to, co się trafiło w cenie złomu. 3,5kw. może być trochę za duża ale trzeba też będzie kombinować z podmianą czynnika, bo oryginalnie wychodzila na R22.
Jak duża różnica faktycznie będzie pomiędzy taką pompą, a np. Pompą 7ke haiera za 11k PLN? Pytam bo albo kupię takiego haiera, jeśli nie będą one się zasadniczo różnic (będzie to wygodniejsze) ale jeśli okaże się że taki monoblok 7kw ma jakieś wady w stosunku do tego, to bym chyba kompletował taki zestaw jak na filmie.
wady: haier jest monoblokiem i dodatkowo chyba ma kapilarę a nie eev
@@majsterkowicz z mojej perspektywy wydawało mi się, że monoblok to zaleta-wsxystko wypchnięte do jednostki zewnętrznej a w środku tylko wymiennik woda woda i instalacja rozdzielająca. Możesz powiedzieć czemu monoblok to lipa?
zaletą monobloka jest prostota instalacji i.... to tyle zalet👍
wadą np jest to, że masz układ wodny na zewnątrz budynku - teoretycznie może zamarznąć przy np. braku obiegu wody
@@majsterkowicz pompa haier ma eev. Nie znam żadnej pompy ciepła powietrze-woda z kapilarą.
Proponuję przerobić betoniarkę na pralkę , przecież obie się kręcą a jaka różnica w cenie.
proponuję wy..iść sobie 😂
Jak będzie taka przebitka jak klima/PC to się przerobi.
ekonomicznego sensu nie ma, ale... nie karm hejtera🤫🤫🤫
Witam.
Poprostu szacun!
Noi system (pompy ciepła) rozjebany...
Pozdrawiam
👍👍👍💪💪💪
Nie dajmy się naciagac na pompy za gruba kasę. Oni robią ocieplenie klimatu żeby towar gonić jestem za
Witam, wczoraj kupiłem klimę jak Twoja HEIKO 7Kw JS070-C1/JZ070-C1 oczywiście plan jest przeróbka na PC, podpowiesz jak lutowałeś rurki do wymiennika, bo straszą że to nie takie proste, ale znalazłem tez na YT jak ktoś dobrał nakręcane złącze i podkładki teflonowe. ruclips.net/video/ijhAFH7rgNE/видео.html
Jakiś wymiennik polecisz do tych działań ?
z wymiennikiem wstrzymaj się z miesiac - wrzucę film o wymienniku rura w rurze DIY
@@majsterkowicz No właśnie myślałem o tym, tylko żeby zdążyć przed zimą :)
spokojnie - damy radę 😂
też muszę zdążyć z tym przed zimą 😂
@@majsterkowicz widzisz a na fb ktoś napisał że do heiko 7kw dobrze sprawdza sie płytowiec tylko długi to odrazu pomyślałem że T Żyłka taki ma no ale dlaczego niby płytowiec miałby być lepszy od rura w rurze.
Poza tym to jakby Cię interesowały moje wywody to...
Z doświadczenia z klimą wiem że im bardziej ochłodzony czynnikk wraca do sprężarki tym mniejszy jest pobór prądu, można to zaobserwować np. przy zabrudzonych już filtrach lub zwiększając prędkość wentylatora jed. wew.
Dlatego najchętniej zamontowałbym dodatkowy wymiennik, nie większy przewymiarowany bo to też ale dodatkowy jak już wszystko sie w pierwszym "wymiesza" to trafi na drugi. Po klimie widzę że gdy pracuje na dużej mocy a went. jed. wew. jest na maxa to i tak gaz wracajacy do sprężarki jest dość ciepły a to podwójna strata, bo ciepło i Kilowaty prądu.
Czy zmienialiscie jakoś ilość czynnika?
nie
Czy myślałeś o zrobieniu pompy 2 stopniowej? 1 stopień na r32 wymiennik płytowy freon-freon drugi stopień np. na r290, przy temperaturach na zewnątrz -20 powinno się uzyskać 70 stopni na wymienniku w domu. Pytanie co z COP w takiej sytuacji czy wzrośnie bo mamy większą różnicę temperatur między ośrodkami czy spadnie ze względu na większy pobór prądu przez użycie 2 pomp?
pytanie podstawowe- po co mi 70* na zasilaniu CO mając 100% podłogówki 😉
@@majsterkowicz no mozna by wtedy pojść w buffor i zmagazynowac ciepla wode np w drugiej taryfie i pozniej oddawac
A w jaki sposób realizuje się dwustopniowosc? Dwa klimatyzatory. Jeden po drugim ? Tzn zamiast od razu instalacji co/cwu w pierwszym wymienniku podłączamy drugą pompę i dopiero w drugim wymienniku instalacja co ?
Jak to działało przy -16 stopniach w grudniu 2021? Jaki miałeś cop i jaka temperatura gazu?
teraz nie odpowiem ci na to pytanie a dane z grudnia mi przepadly. ale z tego co pamiętam to cop ~2,2-2,5
Cześć, Mam Pytanie. Na rynku jest sporo tanich rozwiązań PC do grzania basenów. Co o tym myślisz? Sprawdzi się to z wymiennikiem lub z buforem na glikolu?
do ~+5 na dworze tak. poniżej będzie problem
moja przygoda z taką technologią zaczęła się w 2000r. Wtedy określenie pompa ciepła brzmiało prawie jak rozdemacytryzator...
Zajmowałem się wytwornicami wody lodowej z funkcją grzania 😂😂😂 włoskie urządzenia więc chłodzenie było bardziej wskazane marketingowo...
Oglądając kolejne generacje marketingowych określeń miałem wrażenie, że siła argumentów skierowana jest na wskazanie po której stronie koń ma głowę....po prawej czy po lewej. Teraz mamy pompy ciepła z funkcją chłodzenia 😂😂😂😂. Tak czy inaczej fajny pomysł tylko, że tak jak opisuje to autor zabawa dla fachowców. Nie polecałbym takiego rozwiązania amatorom. Wbrew pozorom, te wszystkie nakłady jakie poniósł autor sporo kosztują. Tu pewnie jakieś "przydasie" z lat pracy zostały wykorzystane ale jak ktoś miałby kupić to wszystko oraz zapłacić komuś za pracę...to nie sądzę, że wyjdzie znacząco taniej niż inna niedroga gotowa pompa ciepła.
Podziwiam przedsiębiorczość ale jest to rozwiązanie bardzo indywidualne. Proszę tego nie traktować jako krytykę. Naprawdę duży szacunek za podjęcie trudu i jeszcze większy za ukończenie projektu. Pozdrawiam.
Witam, czy Twoje Heiko też ma rury 1/2" i 1/4" jeśli tak to na jakiej średnicy rury zamierzasz budować wymiennik ? bo większość klim o jakich czytałem ma 5/8" Oglądałeś ? ruclips.net/video/5NfUayb1zHo/видео.html
moje heiko chodzi na plytowym. rura w rurze planuje zrobić do malego agregatu ~3kw.
pomysł dokładnie jak na filmie, który podałeś 😉
🍻
Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło ogrzewanych pomieszczeń ?
zapraszam do pierwszego filmu na moim kanale- tam masz wszystko
Ale,to żadna tajemnica P.C. to po prostu odwrócona klima.
to jest to samo urządzenie
Mam takie pytanie do znawców czy mogę kupić sobie multi splita założyć sobie jednostke wewnetrzną żeby grzała i chłodziła, a z czasem na drugim obiegu dorzucić wymienik woda gaz i grzać podłogówke i cwu
Coś z tym liczeniem COP jest chyba nie tak :) Jak to jest stosunek mocy wyprodukowanej do mocy pobranej, to jakoś dziwnie ten układ to liczy :) Według wskazań to tam wychodzi momentami i 7,6. Chyba, że to jakaś średnia za dłuższy okres.
to był moment uruchomienia więc moglo być przekłamane 👍 zwrócić uwagę, że czujniki temperatury też oszukiwały 🤫
@@majsterkowicz To z jakims opóźnieniem pokazuje wartość cop? Bo w sumie w którym momencie by nie podzielił tych wartości energii które się wyświetlają, to nigdy nie wychodzi ta wartość cop która się wyświetla :)
Muszę w ogóle się cofnąć do wcześniejszych filmików, bo już nie pamiętam czy to tylko ogrzewanie zasila czy cwu też?
jak czujniki maja +/- stalą temperaturę to będzie wskazywało dobrze. tutaj akurat jest uchwycony moment uruchomienia i bardzo szybkie przyrosty temperatur. skrypt oddzielnie przelicza moc wymiennika i oddzielnie cop (czyli pobór prądu vs moc wymiennika) . jeżeli będą bardzo duże skoki wartości temperatury to nigdy się to nie zgra😉
Jeśli fachowcy stwierdzili iż potrzebuje pompę 12kw jaki musiał bym klimatyzator kupić ?
12kw🙄
@@majsterkowicz taki klimatyzator kosztuje ok 9-12 k bez montażu
Pompę ciepła mam wyceniona na 41k z montażem - dotacja na pompę 13k i na montaż 6k daje 18k
A być może zalapie się dodatkowo na dotacje gminna więc wyjdzie może ok 15 k więc nie bardzo widzę sens
Bez dotacji owszem ale ktoś musi być ogarnięty aby móc sobie wszelkie usterki ogarnąć samemu
a w czym problem zeby odliczyc dotacje od klimy? jedno i drugie to jest to samo urządzenie
@@majsterkowicz klimatyzator to ewentualnie pompa powietrze powietrze według przepisów i dotacja znikoma Jaka firma podejmie się takiej przeróbki i wystawi na to fakturę ?
Pompa ciepła i klimatyzator to jest to samo urządzenie z dokładnie tą samą zasadą działania. Różnica jest tylko w ogrzewanym medium. Na fakturze równie dobrze mozesz mieć wpisany model urządzenia i nikt tego nie będzie drążył. A w ostateczności nawet sprzedawca klimatyzatora może wpisać na fakturze pompa ciepła i nikt mu za to nic nie zrobi.
Kolego na jakim czynniku to pracuje.
r32
@@majsterkowicz możesz powiedzieć jaka temp i ciśnienie na tłoczeniu i ssaniu.
Posiadam klimatyzator pracujący na czynniku 410A
z kompresorem 3kW, moc grzania prawie 9kW.
Zamierzam go wpiąć do instalacji CO.
to jest inverter- wartości nie są stałe
@@waldemarkonstantynowicz9289 tak jak majstrkowicz powiedział: wartości nie są stałe. Dodam, że nie tylko w inwerterze ale w on/offie również. R410 jest bardzo podobny do R32 pod względem ciśnień i tempertur nasycenia. Wartości zależą od tego jak jest pompa obciążona, jaka temp. zewn. jaka temp. medium podgrzewanego. W trybie grzania, dla mocy znamionowej możesz przyjąć, że na tłoczeniu, grubej rurce gazowej, temperatura to 60-80C i ciśnienie 32-38bar. Na cienkiej rurce, cieczowej, w trybie grzania podczas pracy w zasadzie panuje takie samo ciśnienie jak na grubej pomniejszone o nieznaczny spadek ciśnienia na instalacji, rurki / wymiennik, no chyba że zakręcisz obieg czynnika to zrobi ci się tam próżnia, ale nie rób tak w trybie grzania. Czynnik do jednostki ściągamy tylko w trybie chłodzenia. Temperatura na cienkiej rurce jest bliska temperaturze medium ogrzewanego 30-40C.
Witam jaki klimatyzator na 230 m2?
pytanie z serii jakie paliwo do czerwonego samochodu
@@majsterkowicz witam może i pytanie głupie ale ja nie znam się na tym i i zadałem pytanie ! Można było odpowiedzi w normalnym sposób a nie jakieś idiotyzmy . Wystarczyło powiedzieć że to za mało informacji i jeśli napiszę mi pan coś więc to możemy porozmawiać.
@@majsterkowicz a jak by PAN chciał to dom ma 230 m . Ocieplony w domu znajduje się kominek i piec gazowy do wymiany . Dlatego zastanawiam się czy kupić piec gazowy czy zamontować Pana pomysł . Koszty podobne a gazu może zabraknąć.
@@rafakujawa9210 Jeśli dom 230 m2 jest dobrze ocieplony (40 cm styropian, ciepły montaż porządnych okien , dom na płycie) i ma duże okna i rekuperację, to mieszka Pan w domu pasywnym. Do ogrzania tego domu wystarczy pies średniej wielkości z krótkim włosem. Jeśli dom 230 m jest jednopoziomowy i jest "dobrze ocieplony" 5 cm styropianem, a od dachu izolacji nie ma, to taka pompa ciepła ogrzeje Panu 2 pokoje, ale polecałbym dodatkowo rowerek stacjonarny, gdyby temperatura na dworze mocno spadła. To wszystko co można napisać w odpowiedzi - tylko po co?
@@lemuelguliwer i znalazł się następny mądrala . Jak bym był murarze a nie jestem . Jak bym zbudowała ten dom a nie zrobiłem tylko kupiłem . To bym wiedział co i jak . Widzę że wszyscy znają się tu na wszykim a tak naprawdę na niczym tylko potrafią głupoty pisać i ciąć komuś kto się nie zna . Psa mam , rower mam ciepła kołdrę też mam a panu to brak rozumu i wiedzy. Pozdrawiam
Cóż jesteś w kompletnym błędzie co do zatrzymania klimatyzatora w defrost można to zrobić w cywilizowany sposób tylko go nie znasz ;)
zawsze możesz się podzielić wiedzą 🙂
Zapytam z ciekawości a uprawnienia F-gazowe kolega posiada?
Chyba trafił nam się handlowiec :D dupsk0 ściska ?
@@x_gacek Pech nie trafiłeś.
Trafił się autoryzowany od wielu lat instalator, świadomy tego co robi i jaki sprzęt do tego jest potrzebny kolego śniegowy.
bez F-gazów nie kupisz legalnie czynnika chyba, że jakiś na lewo z odzysku lub przemytu.
Chcąc robić jakiej ingerencje musisz posiadać co najmniej stację odzysku czynnika i pompę próżniową, azot i parę innych rzeczy.🤣
Nie jestem przeciwny modernizacji czegoś lecz trzeba to robić z głową i bhp nie problem poparzyć ręce czynnikiem. A tego też uczą gdy robi się f-gazy.
Ja mam przygotowanie znacznie lepsze od wielu instalatorów albowiem jestem po chłodnictwie.
@@mirekk1775 a czy uprawnienia F gazowe to jakiś święty Grall? Masz prawo jazdy, a czy zawsze jeździsz zgodnie z przepisami? Najważniejsze to "umić" jeździć. :-) Jak "umii", to sobie czynnika dobije i odpuści bez stacji. Odpuszczenie czynnika jest bardzo proste :-). Jeśli odpuści w atmosferę 100g R32, to warstwy ozonowej przecież nie zniszczy. Czynników niszczących ozon nie ma od wielu lat już w obrocie. Jedynie efekt cieplarniany pozostaje, ekwiwalent CO2. Zdania naukowców w tym temacie są podzielone. 100g czynnika równoważne jest 68kg CO2, co odpowiada spaleniu ok. 19 kg węgla w piecu lub pokonaniu ok 300km samochodem spalinowym. Wielkie rzeczy. Ale ustawodawca straszy: należy się 4500 lub 15000 kary. :-) W UK, za umyślne uwolnienie czynnika grozi kara 200 000 funtów. Świat zwariował.
@@rsmiech6691 Widzę jednostronną narrację z Twojej strony.
KAry za umyślne uwolnienie czynników chłodniczych owinny być nacznie wyższe.
A uprawnienia f-gazowe mają 2 zadania przeszkolić do obchodzenia się z nimi temat rzeka + ograniczyć niekontrolowany obrót nimi albowiem z wiekszości czynników można w amatorski sposób wykonać gazy bojowe, tu Cię wyprowadzę z błędu R12, R22 czyli stare tzw freony wycofano też z tego powodu, dziura ozonowa to tylko pretekst.
Różnica polega na tym, ze ze starych czynników można było masowo produkować gazy bojowe, w nowszych czynnikach ta możliwość została drastycznie zmniejszona ale nie wykluczona.
@@mirekk1775 Nie sądzę aby moja narracja była jednostronna. Kary są niepotrzebne. Kto w celowy sposób będzie uwalniał do atmosfery drogie czynniki? Podał Pan następny przykład, następną teorię na próbę monopolizacji obrotu czynnikami, grubo: to broń chemiczna, każdy majsterkowicz się będzie zbroił. Czy ciało ustawodawcze wprowadzające ustawy FGazowe miało certyfikaty (i to globalnie, na całym świecie)? Czy tak naprawdę było świadome tematu? Myślę, że nie. Słuchało grupy ekspertów podobnej tej, która nakazywała: "nie wchodzić do lasu", "noście maski", "zaprzestańcie swoich działalności", "myjcie się i szczepcie" w imię dobra ludzkości (a raczej czyichś interesów).