Realme 7 pro. Ładowanie 65 W. Telefon ma miedzy 3.5 a 4 lata. Bateria ma tylko 30% pojemności. Przekłada się to na przykład na 1.5 godziny pracy na yanosiku albo 5-8 godzinach bezczynnej pracy (bez wifi, bt, itp). Podziękowałem takim wynalazkom i teraz kupiłem S23 z ładowaniem 25W. Wg. mnie telefon powinien bezawaryjnie służyć wiele lat. Kiedyś poprostu kupowałem i wymieniałem baterię. Dziś są niewymienne. Właśnie po to by z ich powodu wymieniać cały telefon. Owszem, mogłem zlecić wymianę baterii w realme ale nikt nikt nie chciał mi zagwarantować, ze będzie tak samo szczelny jak przed wymianą.
Moje ładowanie telefonu to 30 do 100. Mam telefon 5 lat na wolnym ładowaniu i nie odczułem zmian jeśli chodzi o czas pracy. Obecnie mam telefon na szybkim ładowaniu i moje spostrzeżenia są takie. Zakładany przedział nie powoduje wzrostu temperatury co za tym idzie nie wysycha elektrolit baterii. To temperatura jest wrogiem nie cykle ładowania. Dodatkowo wiedząc o tej zależlości zmodyfikowałem sposub ładowania. Obecna technologia przenosi temperaturę baterii oraz procesora na wyświetlacz przez włukna węglowe. Efekt jest taki podczas ładowania kładę na wyświetlacz radiator co w efekcie daje temperaturę otoczenia całego telefonu. Małżonka głęboko rozładowywuje telefon w efekcie po 2 latach zaczynają się problemy i zmiana telefonu. Pozdrawiam
Wspaniale to wytłumaczyłeś normalnie gratulacje dla ciebie No bo dużo filmów oglądałem na temat jak dbać o kondycję baterii i tyle informacji nie powiedzieli na każdym filmie ile ty powiedziałeś. Pozdrawiam😊
Wszystko zależy od szczęścia trafienia w egzemplarz akumulatorka. Dwa takie same mate 10 pro. Kupione tego samego dnia. Jeden pracuje juz prawie 6 lat i bateria wytrzymuje do 2 dni, drugi od 2 lat leży w szufladzie bo bateria zdycha po 7-8 godzinach. Szybkie ładowanie to zabójstwo dla akumulatorów. A reszta to w materiale.
Świetny materiał, w końcu wiadomo jak ładować sensownie baterię. A co z bateriami w smartwatchach? Mam świeżo zakupiony Huawei Watch GT 2 Sport, właśnie ze względu na baterię, i po pierwszym naładowaniu do 100% wytrzymał 2 tygodnie, i chciałbym, żeby tak zostało jak najdłużej. Może jakiś materiał?
Czyli co byś nie zrobił to i tak będzie złe dla baterii XD Żeby było dobrze najlepiej nie używać telefonu i kontrolować procent baterii żeby był w optymalnych widełkach i ładować wolną ładowarką 😁
Witam, chciałbym się zapytać o baterie do telefonów czy lepiej wybrać Litowo-jonową czy baterie litowo-polimerową? która będzie miała dłuższą żywotność?
Ładuje telefon tak często jak to tylko możliwe do 100 procent, lubię mieć zapas energii na wszelki wypadek. Nie zauważyłem przez lata korzystania z różnych smartfonów żeby jakoś baterie straciły na wydajności.
Ja pod koniec gwarancji oddaje telefon na serwis i wymiana bateri. Nie ma złotego środka na baterie, Huawei jakoś używał szybkie ładowanie i też każdy mówił że bateria szybko pójdzie w śmietnik a co ludzie dopiero po trzech latach wymieniali baterie, aktualizacje też robią swoje czyli szybszą degradację bateri wiem bo miałem problem po aktualizacji i telefon musiał iść na serwis oraz nie wspólne o tym że koszt wymiany bateri nie jest drogi. Wybacz ale lubisz iPhone więc tam można się bać o baterię. Ja sobie nie wyobrażam mieć teraz wolnego ładowania. Też widzę u siebie mam dwie karty sim od dwóch innych operatorów przy włączonym LTE jak leci bateria. W obu przypadkach przełączam sobie LTE z jakiej karty sim i u jednego mam ponad 5 godzin SOC a u drugiego nie całe 4 godziny. Przełączam tylko wtedy jak mi się internet skończy między tymi dwoma operatorami. Mieszkam w mieście dużym, zasięg full itd. Nie daleko mam też nadajniki tych operatorów. Także wybacz ale ja w brednie o bateriach nie kupuje.
Skoro to ciepło jest największym wrogiem baterii to czy teoretycznie poza bardzo wolnym ładowaniem to właśnie szybkie ładowanie nie jest mniej szkodliwe od tego średnio szybkiego ? Szybkie ładowania są z reguły bardzo krótkie więc bateria w tym krytycznym momencie gdzie peak ciepła będzie największy będzie w nim bardzo krótko, dłuższe wolniejsze ładowanie spowoduje może mniejsza temperaturę w peaku ale będzie i tak ona dłużej się utrzymywac bo samo ładowanie trwa dłużej. Pamiętać też trzeba ze szybkie ładowanie nie działa w ten sposób ze nasza bateria jest ciągle karmiona powiedzmy 65W, tak silne ładowanie trwa dosyć krótko i przez większość całego cyklu moc ładowania jest znacznie mniejsza. Wydaje mi się wiec ze jeśli ogniwa są dobrze chłodzone w telefonie to szybkie ładowanie może mniej zaszkodzic bo jest znacznie krótsze i nie pozwala na baterii trzymać wysokiej temperatury w porównaniu do takiego klasycznego ładowania.
Zgadzam się jedynie z niewielką częścią tego materiału. Teoria teorią. W praktyce ładuję quick charge i QI od kiedy istnieją. Nie oszczędzam sprzętu. Jak wspomniałeś, smartfony są dla nas nie my dla nich. NIGDY nie brałem pod uwagę oszczędzania baterii. Przez myśl mi nie przeszło aby oglądać przy 80-90% czy uważać aby nie spadło poniżej 20%. Doładowywałem z 80 do 100 bo wiedziałem, że wychodzę na cały dzień więc wolałem dobić Na ładowarce QI leży w biurze non stop więc używam, odkładam, używam, odkładam. W teorii bateria po 2 latach powinna nie istnieć. Radzi sobie bardzo dobrze nadal. Gdy smartfon zostaje w rodzinie i jest w super stanie to dajemy 150-200zł serwisowi i mamy nową baterię. Dla mnie w ogóle myślenie o baterii to jest totalny masochizm i zadręczanie się jeżeli nie wychodzi nam "oszczędzanie" baterii. Podsumowując - gorzej dbać o baterię lądując ja do 80% skazując się od nowości na pojemność 80% niż korzystać w pełni z możliwości ogniwa mając gdzieś to że się zdegraduje po 2-3 latach o 15-20%
sto procent zgody, oszczędzają baterie rezygnując z 15% pojemności żeby bateria nie straciła 15% pojemności. Czyli oszczędzają ją nie dla siebie a dla kolejnego użytkownika. To jak jeździć samochodem w foliach na fotelu żeby przy sprzedaży mieć czyste fotele i dostac 5 stówek więcej za auto z tego powodu :)
Niektórzy nie zmieniają smartfona co 2 lata ja mam 5 lat Redmi Note 5 i jeszcze długo musi zostać ze mną z uwagi na nagrywanie rozmów więc dbam o baterie nie doładowując jej , a ładuje od 10 do 100 zazwyczaj od 5 lat i trzyma nadal 22h z czego 8h na ekranie włączonym i śmieszy mnie jak nowe wynalazki mają problem wytrzymać 12 h .
Jeżeli ladujemy od 30 do 80% to normalne że nie wyjdzie nam jeden cykl. Z czystej matematyki wychodzi ze będzie to około ½ cyklu. Ale nie o tym bo wydaje mi się że same cykle to nie wszystko. Mam Samsunga s21 ultra od premiery i od początku użytkowania Mam włączoną ochronę baterii (nie naładuje więcej niż 80%). Staram się zawsze nie rozładowywać telefonu poniżej 15%, bardzo często doładowuje się w samochodzie po kablu, bardzo rzadko ładowany z normalnej ładowarki a jeśli już to zostawał na noc. Po 3 latach jestem mega zadowolony z baterii jak i samej słuchawki. Bateria przy normalnym użytkowaniu bez problemu wytrzymuje od rana do wieczora.
Ja mam nieco inne zdanie według własnego doświadczenia. Co do temperatury czy schodzenia poniżej moim zdaniem 10% to jak najbardziej się zgadzam, co do tych 80% to nie widzę tego, mam OP5 już 5 lat ponad i zawsze ładuje go do 100% i nawet nie myślę o wymianie baterii. Nie wiem jak z doładowywaniami, bo w 99% przypadkach ładuję od 10-15% do 100%.
@@dawidjankowski8360 owszem, nadal mam OP5, cały czas tak ładuję, baterii nie zmieniałem ani nie zamierzam, bo jest dobrze, choć chyba już troszeczkę gorzej, no ale to już 6 lat minęło w październiku. Ładuję jakoś co drugi dzień, czasami co trzeci. Korzystam dziennie z telefonu, choć może nie jakoś super intensywnie, bo nie mam apek typu facebook, messenger, tiktok - one chyba najwięcej żrą energii jednak.
A co sądzisz o trybie ładowania nocnego , który jest np w Realme GT Neo 2 ? Telefon ładuje się wolno i 100% jest zazwyczaj dopiero rano , kiedy się budzę , czyli telefon ładuje się jakieś 6h , dostosowuje się do tego , kiedy wstaje , lub na którą godzinę mam ustawiony budzik
Jeden pies, będzie tracić bardzo podobnie jak byś ładował normalnie do 100%. To taki ficzer dla naiwnych by się pakowali w tę nową markę, jak kiedyś była ilość pikseli w obiektywach ;-)
Skoro wolne ładowanie jest lepsze dla baterii, to sam sobie odpowiedz czy ten tryb jest spoko. Moim zdaniem jak nie masz możliwości podpiąć telefonu do słabszej niż fabryczna ładowarki, to ten tryb jest spoko opcją.
@@StanleyNovak realme to praktycznie to samo co oppo więc raczej nie są to nowe marki ;) No i jednak ten tryb w przeciwieństwie do miliona megapixeli w aparacie, rzeczyśxie działa.
Znaczy ja się staram ładować w nocy ładowarka 15 lub 30w od Xiaomi . Ładowarki z pudełka używam sporadycznie , jak mam mało % a za niedługo muszę gdzieś wyjść , tak staram się ładować słabszymi ładowarkami.
@UCR6qu1Xl5PFyLS2iFGIPRxA kiedyś to obserwowałem w swoim 7 Pro. Moim zdaniem całe ładowanie w tym trybie przebiega bardzo wolno. Kiedyś nawet musiałem wymusić wyłaczenie tego trybu, bo rano sporo brakowało do pełna. Jak wyłączyłem to od razu przyspieszyło.
Witam panie Robercie jak pan myśli można ładować telefon np od 50% do 70% ? Bo korzystam z accubattery i pokazuje tez maly cykl baterii 0,07% zuzycia baterii ladujac telefon do 70% albo 75% ?
Super materiał. Wszystko jasno zebrane do kupy i nadrzędna zasada wszelkie metody optymalizacji wprowadza się tylko wtedy i tyle tyle na ile nie są karkołomne.
Bardzo fajny filmik z którego można się wiele dowiedzieć i nauczyć. Ja swój smartfon teraz już wiem że ładuje źle...często gęsto właśnie dobijam do 100% chyba włączę tą opcję w Samsungu ochronę baterii i ładuje max do 85% i potem zatrzymuje ładowanie. Nigdy nie rozładowuje do 0 zawsze się staram podłączyć jak jest 20 czy 30% w zależności gdzie jestem zawsze mam przy sobie power bank. Szybkie ładowanie 😋 no niestety tutaj bateria w moim smartfonie by mnie zrugała równo za to jak ją traktuje XD bo notorycznie korzystam z szybkiego nawet super szybkiego ale po obejrzeniu tego filmiku poradnika wyłączyłam tę opcję mimo iż kusi bo się fajnie patrzy jak ekspresowo się ładuje do magicznej setki to pora zmienić nawyki :)
Samsung chyba dosyc skutecznie ogranicza owe szybkie ladowanie. Nie kojarze jakie jest w tych nowszych S, ale poprzednio max to 25W bylo i to tez nie w kazdym modelu.
@@jarekzahary Nigdy nie rozładuje do 0 chyba że wyciągnie baterie z telefonu i rozładuje pomijając bms który odetnie przy ok 2.8 V i 4.2V ogniwa liion pracuje do ok 2.8 do ok 4.2 V pilnuje baterię (ogniwa) więc nie musimy się o to martwić .
Mam Samsunga Galaxy S7 od ponad 6 lat i jeśli intensywnie używam go, to muszę codziennie ładować. Jednak jak na ponad 6 lat to ta oryginalna bateria sprawuje się dobrze. Polecam samsungi i sony.
Od dwóch lat korzystam z realme 7 Pro. Czasem jeśli nie potrzebuję korzystam z nieoryginalnej ładowarki, ale często jak chcę szybko podładować podpinam fabryczną 65W. Praktycznie nigdy nie schodzę niżej niż 15-18% i raczej ładuje do 100%. Patrząc na obecny SOT, nadal jestem w stanie uzyskać praktycznie takie wyniki jak wtedy gdy był nowy.
@@dawidjankowski8360 nie musi być. Może też być nawet 14% 😅 jakoś chyba w marcu telefon sprzedałem cioci, która używa go znacznie mniej intensywnie niż ja i wytrzymuje jej 3-4 dni.
w swoim s22+ nie schodzę poniżej 20% i do ładowania używam indukcji (zwykle do 100%) po kablu podłączam z szybkim ładowaniem tylko kiedy mi się śpieszy a na co dzień powoli bezprzewodowo
Ja wcześniej jak miałem Redmi Note 7 dostosowałem taką zasadę że podpinałem do ładowarki zawsze powyżej 20% zanim pojawił się komunikat o niskim poziomie baterii i ładowałem do 85% czasami jak potrzebowałem rano mieć 100% to zostawiałem na noc. I przy takim traktowaniu i szybkim ładowaniu bateria do dzisiaj trzyma dobrze a minęło już trzy lata. Obecnie przesiadłem się na Motorolę Moto Edge 30 Neo ładuje w podobny sposób czyli od 25% do 85% z taką różnicą że ładowanie jest 68 W i takie ładowanie zajmuje jakieś 15 minut. 🙂
Note 5, ładowana zawsze do 100proc. Bateria w niezauważalnym zakresie słabsza po 3 latach. Tel używany minimum 8 godz/dziennie YT + inne. Z szybkim ładowaniem powyżej 10W nie mam doświadczenia, jaki ma to wpływ. Wiadac że duża bateria znacznie dłużej daje radę w dłuższym okresie użytkowania. stare flagowe już 5-6 letnie z baterią do 3tys praktycznie tylko na kablu dają radę. Jak bardzo dużo używasz tel to 3-4 pełne lata to max bo jak nie bateria to procek, albo ram nie daje rady lub choćby aktualizacje są archaiczne -no ale to zależy kto do czego tel uzywa, bo na samo dzwonienie w trybie maksymalnej oszczędności baterii to spokojnie 10 a może 15 lat podziała.
Mi osobiście lata co moja bateria sądzi o moim użytkowaniu. Telefon jest dla nas nie odwrotnie,jeśli bateria już nie utrzymuje parametrów należy ja wymienić i czerpać przyjemność z użytkowania. Nie dajmy się zwariować,to tylko telefon,to tylko bateria,to tylko rzecz....
mam aparat fot. nikona z 2010 roku i co 3-4 miesiące bateria doładowywana jak instrukcja zaleca, czyli całe juz prawie 15 lat utrzymywane 100 proocent i ma się bardzo dobrze
Xperia xz3 będzie 5 rok ładowanie co drugi dzień przez noc. Różnie z reguły od 15% do 100% z funkcją ochrony baterii. Pojemność fabryczna 3330. Do dnia dzisiejszego na wifi SOT prawie 5 godz ☺️ lte 3 godz na SOT...
Moje xaiomi redmi note 8 ma ponad 3 lata ładuje jak chce kiedy chce, czasami po 1 h czasami 20 min. Bateria trzyma 2 dni, czasami jak oglądam YT na telefonie to około 24h. Czyli tyle co od nowości.
Każda bateria ma zabezpieczenie i ładuje ogniwo 3.8volt do około 4. 35volta. Potem elektronika odłączy ogniwo i się nie ładuje. Trzeba zrozumieć że gdy ładujemy ogniwo jest odłączone od telefonu. Telefon zasila ładowarka, bo ogniwo nie może ładować i się rozładowywać, zasilając fona. Gdy prąd spadnie do 3v to elektronika je odłącza. Zasady działania akumulatora są dostępne.
Hmm no to z jednej strony my jesteśmy dla telefonów ale jednak nie ładujmy ich w taki czy inny sposób czyli jednak stajemy się niewolnikami swoich telefonów ;) Albo na wszelki wypadek trzeba mieć powerbank ze sobą :P
@@kartozz4891 jak sie kupuje baterie z ali za 30 zlotych… dobrej klasy zamienniki dzialaja tak samo a nawet lepiej, jest jeszcze mozliwosc ze cos sie zepsulo przy wymianie
Jeżeli kupuję redmi note 12 pro 5g z 67 watową ładowarką to jeżeli chciałbym przedłużyć żywotność to powinienem zmienić na jakąkolwiek nisko watową ładowarkę od jakiegokolwiek producenta czy jednak ważne jest żeby ta ładowarka była jednak od xiaomi?
W kwestii ladowania w przedziale 20-80% to z checia bym z tego korzystal gdyby producent lub firma trzecia dostarczylby mi APLIKACJE lub opcja w ustawieniach telefonu abym sam nie musial pilnowac telefonu w tym przedziale. Tak nie wiele a tak wiele... Pozdrawia uzytkownik Iphone 12 Pro Max ;)))
Ale absurd. "Jak bateria ma trzymać dłużej i mieć lepszą żywotność"? (parafrazujac) ano starać się nie przekraczać tych 80% hehe no to ja naładuje do 100% bo po to jest taki wskaźnik od producenta i tak samo po to są technologie szybkiego ładowania (aby nam służyły) i podejrzewam, że dłużej (dłużej bo ze słabych 100% a nie z optymalnych 80% :D) mi ten telefon wytrzyma mimo braku pedanckiego podejścia. Ciekawszą statystyką byłoby jak zmieni się wydajność tudzież żywotność baterii jak np. rok ładuje moim sposobem do 100% normalnie cały cykl ładowania a względem podejścia gdzie dostaje się paranoi na punkcie baterii i dba o wszystkie najmniejsze szczegóły... warto? za mało mamy problemów i obowiązków? tylko będziemy obserwować stan baterii i naładowania? oczywiście warto wiedzieć dlaczego co i jak działa, za to duży plus! dzięki, wesołych świąt :)
Szybkie ładowanie można stosować gdy jest potrzebne a w nocy wolne żeby na rano było gotowe, dziwi mnie że większość uwaza cyfry 100 % jak kiedyś piwnicę pełną wegla i igły nie wepchniesz a 0 % piwnica pusta , programista może zaprogramować telefon jak chce i 100% może oznaczać realnie mniej ( ochrona ogniw) w drugą stronę to samo, gdyby 0 % bylo 0 to telefon byłby szmelc. Unia pracuje nad obowiązkiem możliwośći wymiany akumulatora jak to było przed laty i to jest właściwa idea.
Mój kilkiletni telefon jak i poprzdnie, było ich dużo ładuje nocą do rana czli do 100%. Należy pamiętać, że ładowanie to przekazywanie baterii pewnej porcji energi, Im szbciej to robimy tym bardziej narażamy baterie na uszkodzenie.
Robert chyba aktualnie największym wrogiem baterii jest użytkowanie telefonu jako nawigacji. Odruchowe jej podłączenie pod zapalniczkę po montażu w uchwycie mając tak jak mowisz powyzej 60% katuje ją niemiłosiernie. Sam tak często robię gdyż na trasach ciągłe wyświetlanie trasy, aktualizacja map, natężenia ruchu, powiadomień, zmiana siecie bazowych zżera niemiłosiernie procenty. Jedno co zrobiłem by zadbać o ogniwo to umieszczenie telefonu "w kratce nawiewu" co znacząco obniża jego temperaturę zwłaszcza w słoneczne lato.
Niestety. Jesli chce sie korzystac z android auto lub apple car na ekranie multimediow w aucie to podlacza sie tel kablem i tyle. Cala trase podpiety. Wprowadzaja bezprzewodowe, jednak wtedy znowu drenuje mocno baterie tak czy inaczej. To juz wole miec podpiety i stale 100% miec
Wręcz przeciwnie, jest dla baterii znacznie lepsze. Mniej więcej w tym przedziale akumulatory wyciągają najwięcej cykli nawet 3 tysiące co daje jakieś 15 tysięcy takich ładowań 40-60%. Im bliżej 50-60% naładowania utrzymuje się baterie tym lepiej.
@@Ari9310 No właśnie z tego co czytałem najlepiej baterię utrzymywać w okolicach 50% i nie ważne ile razy podłączamy ładowarkę a Robert sugeruje w filmie aby czekać z podłączeniem aż bateria będzie około 20%
A jak oglądamy filmy wiadomości Na Dablecie i jest podłączony w czasie ogladania Czy to też mocno skraca żywotności baterii ??? Bo tak stale podpinać ładowarkę? Jak jest włączony dablet to tak 5 i 7 godzin dziennie .Włączyłem ochronę Baterii w ustawieniach , októrej ty nic nie powiedziałeś a to zapobiega pełnemu naładowaniu baterii do 100% a ładuje tylko do 85%. W telefonie nam to wyłaczone bo tel 2. Do 3 lat i zmieniam a dablet to chciałbym dłużej 🙂
Dziękuję za interesujący materiał. 1. Kilka lat temu poszukiwałem informacji na temat ładowania baterii litowo-jonowych w smartfonach i na stronie Battery University zalecano ładowanie w przedziale od 20 do 80 %. Podano tam także różne typy ogniw litowo-jonowych, jednak producenci sprzętu takich szczegółowych danych w ogóle nie podają. Osobiście ładuję w przedziale od 20 do 90 %. Kilkakrotnie na przestrzeni dwóch lat zdarzyło mi się naładować urządzenie do 100 %. Jak dotąd nie obserwuję spadku pojemności akumulatora. 2. Do specjalnych zastosowań kupiłem sobie drugi smartfon, który w zestawie posiadał ładowarkę 20 Wat i podczas ładowania wyraźnie się nagrzewa. Czy mógł by Szanowny Pan zaproponować mi ładowarkę 10 Wat, ale wysokiej jakości (na rynku jest mnóstwo produktów wątpliwej jakości), czy da się kupić taką renomowanych producentów (np. Samsung)? Oczywiście złącze ładowania USB C. Czy taką ładowarką 10 Wat da się bez problemu naładować baterię 5 000 lub 6 000 mAh?
Oczywiście, że się da, ale będzie to trwać długo, z racji dużego ogniwa. Natomiast, zasadniczo telefon i tak będzie wydzielać ciepło przy ładowaniu, a te 20 W to i tak nie jest aż tak wysoka i bardzo szkodliwa moc ładowania
@@robsoniqe Dziękuję za odpowiedź. Udało mi się znaleźć ładowarkę Samsunga o mocy 15 Wat i zarówno przy 5 jak również 9 V wykorzystywane jest zdecydowanie niższe natężenie prądu (1 A w dół przy 5 V i bodajże 0,6 A w dół przy tym wyższym napięciu). Smartfon (Motorola G 42) dość mocno nagrzewa się przy ładowaniu (bardziej, niż wszystko, z czymkolwiek miałem dotąd do czynienia - a temperatura jest zabójcą ogniw Litowo-jonowych i innych typów zapewne także). Ładowarkę sobie zamówiłem i sprawdzę, czy Motka mniej się będzie grzała przy ładowaniu. Zainstaluję AccuBattery (podobno jedyny sensowny i w sumie najlepszy program tego typu - posiadam wersję PRO) i porównam podawane napięcia i prądy ładowania.
Fajny film, codziennie doładowywałem mój telefon do 100%, ale od jutra będę się trzymał 80%, bo i tak na koniec dnia zostaje mi zawsze >50%, więc raczej na pewno telefon mi przetrwa. co do samego materiału zabrakło mi w podsumowaniu jakieś tabelki, wykresu, obrazku, który pokazuje kiedy ładować, a kiedy nie.
Mój scenariusz wygląda następująco. W opcjach samsunga mam ustawione żeby przestawał ładować przy 85%. Ładuje baterie bardzo wolnym ładowaniem z USB w samochodzie. Ale ze względu na swoją pracę spędzam w aucie ok 8h dziennie. Telefon podłączony non stop do ładowania że względu na android auto. Czy to szkodzi baterii bardzo? Czy warto pomyśleć nad modyfikacją kabla aby ten przekazywał dane android auto ale nie ładował urządzenia?
Ładować szybko i kiedy chcemy, po 2/ 3 latach bateria i tak będzie do wymiany, dalej cieszmy się urządzeniem - szkoda życia, naprawdę.. Stosowałem się do zasad i wielkich różnic naprawdę nie ma, telefony są mądrzejsze niż my jeśli chodzi o to jak zadbać o swoją baterię
Super materiał. Powiem szczerze nigdy się nie interesowałam ładowaniem telefonu, wręcz właśnie często doładowuje i narzekam, że mój roczny s20fe nie wytrzymuje już całego dnia a chyba sobie uświadomiłam, że to moja wina. Dzięki wielkie za uświadomienie
@@sebadobrychlopak bzdety. Mój S20fe trzyma bardzo dobrze, a też ma ponad rok. Mam nawet wrażenie że po czasie trzyma lepiej niż na początku. Na 120Hz wykręca mi SoT około 8h także jest bardzo dobrze.
@@sebadobrychlopak kpisz sobie XD ? mam s20fe laduje od nowosci do 85 proc i spokojnie ekran na wifi to 8h, + . po lte bylo 6h z kawaleki mbo robilem testy :P .
Ja ładuję mniej więcej 30-40% do 70-80%. Na moim Sony 1 mark 2 mam ustawioną funkcję, że ładuje mi maks do 80%. Lepiej rozladowywać do 10-20% i ładować do 60-70%, a może rozładowywać do 20% i ładować do maks 70%
Bateria w moim poprzednim telefonie wytrzymała ponad 4 lata przy dość intensywnym użyciu możliwe że jak bym zastosował kilka porad z tego filmu to by jeszcze kilka lat wytrzymała
Pytanie dot. szybkiego ładowania: czy można podłączyć ładowarkę o większej mocy do telefonu, który obsługuje niższe moce ładowania? Czy ładowarka mu zaszkodzi, czy będzie ładować mniejszą mocą?
Łądowałem baterie do 80% ładowałem jak miała 20% przez to musiałem doładowywać w ciągu dnia i stwierdziłem że jest głupota. Mam dbać o baterie a w ciągu 4 lat straci ile - 20 procent pojemności? Tak skazuje się od nowego na 60% pojemności bez sensu. Prędzej telefon się wymieni bo nie będzie już wydajny niż bateria odczuwalnie straci na pojemności a i tak bateria z czasem się degraduje czy jej używamy czy nie.
Mam chyba proste pytanko co do baterii w laptopach. Czy jak komp jest cały czas podłaczony do prądu to wyjąć baterie czy nie ma to znaczenia góry dzięki za odpowiedź
Ja mam s20 ultra 5g od nowości i ładuję tylko bezprzewodowo Co dwa dni stawiam po pracy na ładowarkę i ładuję do 100% Nie zauważyłem żeby bateria miała spadek pojemności. Może temu że nigdy mi się nie rozładował poniżej 10% i dziennie max 20% zniknie. PS: Muszę dodać że nie jestem dzieciakiem i nie gram na telefonie, może to temu
Niech mi Pan wytłumaczy pewien ewenement - telefon zawsze rozładowywałem do 0 i ładowałem do 100. Zawsze przez ponad 20 lat. Nigdy inaczej. Moja rodzina ładuje jak im wygodnie - owszem, rozładowywują niektórzy do 0 ale też inni doładowują gdy im potrzeba bo np mają 10 i ładują np do 50 bo więcej nie mają czasu ... Nie posiadamy ani jednej szybkiej ładowarki. Nawet średnioszybkiej. Jak to się dzieje, że mój telefon po 4 latach zawsze trzyma 2x dłużej niż ich? A używamy tej samej marki telefony. Jak to możliwe? 🤔 Czy możliwe jest, że producenci celowo wprowadzają konsumentów w błąd jak producenci aut, którzy zalecają oleje longlife degradujące silniki w tempie ekspresowym? Czy producenci telefonów liczą na szybką degradację ogniw i w efekcie wymianę całych urządzeń bo baterie są już niewymienne?
Nie, ładowarka indukcyjna jedyne co może to podnieść temp ogniwa względem ładowania kablem tej samej mocy. Tzn ładując indukcyjnie o mocy 15w osiągniesz większą temp ogniwa niż ładując 15w po kablu. Ja osobiście jak chcę ładować szybko to ładuję kablem albo ładowarką w ciężarówce(wolną ładowarką) a jak chcę jedynie doładować to 10w ładowarką indukcyjną. Ładowanie wolne ale bezpieczne. To samo w Huawei. 18w z power banka. 10w indukcja a jak brakowało energii to 40w oryginalna ładowarka(ale to rzadko)
mam jescze samsunga A8 2018 własnie rozpoczął 7 rok zycia cały czas inetsywnie uzywany w aucie i wszedzie nonstop w ładowarce nonstop yt internet radio itp i przewaznie bateria 100 procent utrzymywana, na dzien dzisiejszy bateria trzyma idealnie , natomiast s21 fe odkąd go mam przewaznie w samochodzie ładuje sie indukcyjną godzinami jezdzę i bateria słabsza od teago a8 indukcja zabija. Co lepsza mam aparat fot. nikona z 2010 roku i co 3-4 miesiące bateria doładowywana jak instrukcja zaleca, czyli całe juz prawie 15 lat utrzymywane 100 proocent i ma się bardzo dobrze
Ja pare dni temu musialem wyjac z szafki stary telefon na czas naprawy nowego. To mialem tez taka sytyacje ze mimo ze byl podlaczony do ladowania nie reagowal tel w ogole. Po moze godzinie cos takiego dopiero zaczal reagowac no i ladowala sie juz bateria.
Dzień dobry chce się zapytać bo mam telefon samsung M23 kupiłem go 4 dni temu rozładowałem do 0 % jak zawsze trzeba i naładowałem do 100% ale gdy bateria zeszła do 80% do automatycznie mi się wyłączył telefon i gdy go załączam to ma 0% czym to jest spowodowane
Ten cykl ładowania jest najwazniejszy to nic nie da ze zmienimy na nową baterie bo cykle ładowania trzeba zresetowac w telefonie.. Takze telefonu będzie blokował a bateria moze byc dobra...
Bez sensu tak się ograniczać gdy zmienia się telefon co 2 lata. Bateria li-ion dopiero po 3 latach wyraźnie spada jej pojemność przy codziennym ładowaniu 10%-100%. Po prostu wciąż nie ma rewolucji na rynku baterii .
Ok mam iphona 13 mini w komplecie z tel był przewód lighting mini USB czyli pasujący tylko do ładowarki chyba 20 W ,To jesli lepsze jest ładowanie np ładowarką 5 W , po co producent daje taki przewód nie pasujący do innych ładowarek ?
Kupiłem 5 miesięcy temu realme GT ME. Po wyjęciu tel.z pudełka nie włączył się wcale,był totalnie rozładowany. Pierwsze ładowanie zrobiłem zwykłą wolną ładowarką i trzyma bardzo dobrze.
Realme 7 pro. Ładowanie 65 W. Telefon ma miedzy 3.5 a 4 lata. Bateria ma tylko 30% pojemności. Przekłada się to na przykład na 1.5 godziny pracy na yanosiku albo 5-8 godzinach bezczynnej pracy (bez wifi, bt, itp). Podziękowałem takim wynalazkom i teraz kupiłem S23 z ładowaniem 25W. Wg. mnie telefon powinien bezawaryjnie służyć wiele lat. Kiedyś poprostu kupowałem i wymieniałem baterię. Dziś są niewymienne. Właśnie po to by z ich powodu wymieniać cały telefon. Owszem, mogłem zlecić wymianę baterii w realme ale nikt nikt nie chciał mi zagwarantować, ze będzie tak samo szczelny jak przed wymianą.
Moje ładowanie telefonu to 30 do 100. Mam telefon 5 lat na wolnym ładowaniu i nie odczułem zmian jeśli chodzi o czas pracy. Obecnie mam telefon na szybkim ładowaniu i moje spostrzeżenia są takie. Zakładany przedział nie powoduje wzrostu temperatury co za tym idzie nie wysycha elektrolit baterii. To temperatura jest wrogiem nie cykle ładowania. Dodatkowo wiedząc o tej zależlości zmodyfikowałem sposub ładowania. Obecna technologia przenosi temperaturę baterii oraz procesora na wyświetlacz przez włukna węglowe. Efekt jest taki podczas ładowania kładę na wyświetlacz radiator co w efekcie daje temperaturę otoczenia całego telefonu. Małżonka głęboko rozładowywuje telefon w efekcie po 2 latach zaczynają się problemy i zmiana telefonu. Pozdrawiam
Dziękuję za ten materiał. Bardzo przydatne i praktyczne informacje i wskazówki. Chętnie skorzystam i przekażę.
Wspaniale to wytłumaczyłeś normalnie gratulacje dla ciebie No bo dużo filmów oglądałem na temat jak dbać o kondycję baterii i tyle informacji nie powiedzieli na każdym filmie ile ty powiedziałeś.
Pozdrawiam😊
Wszystko zależy od szczęścia trafienia w egzemplarz akumulatorka. Dwa takie same mate 10 pro. Kupione tego samego dnia. Jeden pracuje juz prawie 6 lat i bateria wytrzymuje do 2 dni, drugi od 2 lat leży w szufladzie bo bateria zdycha po 7-8 godzinach. Szybkie ładowanie to zabójstwo dla akumulatorów. A reszta to w materiale.
Super przydatny material, dużo ciekawych informacji. Bardzo przydatne.
Świetny materiał, w końcu wiadomo jak ładować sensownie baterię. A co z bateriami w smartwatchach? Mam świeżo zakupiony Huawei Watch GT 2 Sport, właśnie ze względu na baterię, i po pierwszym naładowaniu do 100% wytrzymał 2 tygodnie, i chciałbym, żeby tak zostało jak najdłużej. Może jakiś materiał?
Rewelacyjny materiał, bardzo przydatne informacje 👏
Nie poparty żadnymi dowodami 😆
@@jarekzaharybrakiem dowodów na naukowy mózg jest komentarz który dałeś
Czyli co byś nie zrobił to i tak będzie złe dla baterii XD Żeby było dobrze najlepiej nie używać telefonu i kontrolować procent baterii żeby był w optymalnych widełkach i ładować wolną ładowarką 😁
Witam, chciałbym się zapytać o baterie do telefonów czy lepiej wybrać Litowo-jonową czy baterie litowo-polimerową? która będzie miała dłuższą żywotność?
Nie wiem, ja często doładowuję od 60-80% nawet do 100% wolnym ładowaniem. Bateria mam wrażenie nawet dłuzej trzyma, niż jak była nowa.
Ładuje telefon tak często jak to tylko możliwe do 100 procent, lubię mieć zapas energii na wszelki wypadek.
Nie zauważyłem przez lata korzystania z różnych smartfonów żeby jakoś baterie straciły na wydajności.
Ja pod koniec gwarancji oddaje telefon na serwis i wymiana bateri. Nie ma złotego środka na baterie, Huawei jakoś używał szybkie ładowanie i też każdy mówił że bateria szybko pójdzie w śmietnik a co ludzie dopiero po trzech latach wymieniali baterie, aktualizacje też robią swoje czyli szybszą degradację bateri wiem bo miałem problem po aktualizacji i telefon musiał iść na serwis oraz nie wspólne o tym że koszt wymiany bateri nie jest drogi. Wybacz ale lubisz iPhone więc tam można się bać o baterię. Ja sobie nie wyobrażam mieć teraz wolnego ładowania. Też widzę u siebie mam dwie karty sim od dwóch innych operatorów przy włączonym LTE jak leci bateria. W obu przypadkach przełączam sobie LTE z jakiej karty sim i u jednego mam ponad 5 godzin SOC a u drugiego nie całe 4 godziny. Przełączam tylko wtedy jak mi się internet skończy między tymi dwoma operatorami. Mieszkam w mieście dużym, zasięg full itd. Nie daleko mam też nadajniki tych operatorów. Także wybacz ale ja w brednie o bateriach nie kupuje.
Skoro to ciepło jest największym wrogiem baterii to czy teoretycznie poza bardzo wolnym ładowaniem to właśnie szybkie ładowanie nie jest mniej szkodliwe od tego średnio szybkiego ? Szybkie ładowania są z reguły bardzo krótkie więc bateria w tym krytycznym momencie gdzie peak ciepła będzie największy będzie w nim bardzo krótko, dłuższe wolniejsze ładowanie spowoduje może mniejsza temperaturę w peaku ale będzie i tak ona dłużej się utrzymywac bo samo ładowanie trwa dłużej. Pamiętać też trzeba ze szybkie ładowanie nie działa w ten sposób ze nasza bateria jest ciągle karmiona powiedzmy 65W, tak silne ładowanie trwa dosyć krótko i przez większość całego cyklu moc ładowania jest znacznie mniejsza. Wydaje mi się wiec ze jeśli ogniwa są dobrze chłodzone w telefonie to szybkie ładowanie może mniej zaszkodzic bo jest znacznie krótsze i nie pozwala na baterii trzymać wysokiej temperatury w porównaniu do takiego klasycznego ładowania.
W końcu ktoś dobrze powiedział ! Dzięki !
Zgadzam się jedynie z niewielką częścią tego materiału.
Teoria teorią. W praktyce ładuję quick charge i QI od kiedy istnieją.
Nie oszczędzam sprzętu. Jak wspomniałeś, smartfony są dla nas nie my dla nich.
NIGDY nie brałem pod uwagę oszczędzania baterii. Przez myśl mi nie przeszło aby oglądać przy 80-90% czy uważać aby nie spadło poniżej 20%.
Doładowywałem z 80 do 100 bo wiedziałem, że wychodzę na cały dzień więc wolałem dobić
Na ładowarce QI leży w biurze non stop więc używam, odkładam, używam, odkładam. W teorii bateria po 2 latach powinna nie istnieć.
Radzi sobie bardzo dobrze nadal.
Gdy smartfon zostaje w rodzinie i jest w super stanie to dajemy 150-200zł serwisowi i mamy nową baterię.
Dla mnie w ogóle myślenie o baterii to jest totalny masochizm i zadręczanie się jeżeli nie wychodzi nam "oszczędzanie" baterii.
Podsumowując - gorzej dbać o baterię lądując ja do 80% skazując się od nowości na pojemność 80% niż korzystać w pełni z możliwości ogniwa mając gdzieś to że się zdegraduje po 2-3 latach o 15-20%
sto procent zgody, oszczędzają baterie rezygnując z 15% pojemności żeby bateria nie straciła 15% pojemności. Czyli oszczędzają ją nie dla siebie a dla kolejnego użytkownika. To jak jeździć samochodem w foliach na fotelu żeby przy sprzedaży mieć czyste fotele i dostac 5 stówek więcej za auto z tego powodu :)
@@kamster2007raczej jak jeździec na pokrowcu 😉
Buhahaha 😹 Nie każdy lubi niszczyć sprzęt 😂
Dobrze mówisz
Niektórzy nie zmieniają smartfona co 2 lata ja mam 5 lat Redmi Note 5 i jeszcze długo musi zostać ze mną z uwagi na nagrywanie rozmów więc dbam o baterie nie doładowując jej , a ładuje od 10 do 100 zazwyczaj od 5 lat i trzyma nadal 22h z czego 8h na ekranie włączonym i śmieszy mnie jak nowe wynalazki mają problem wytrzymać 12 h .
Jeżeli ladujemy od 30 do 80% to normalne że nie wyjdzie nam jeden cykl. Z czystej matematyki wychodzi ze będzie to około ½ cyklu. Ale nie o tym bo wydaje mi się że same cykle to nie wszystko. Mam Samsunga s21 ultra od premiery i od początku użytkowania Mam włączoną ochronę baterii (nie naładuje więcej niż 80%). Staram się zawsze nie rozładowywać telefonu poniżej 15%, bardzo często doładowuje się w samochodzie po kablu, bardzo rzadko ładowany z normalnej ładowarki a jeśli już to zostawał na noc. Po 3 latach jestem mega zadowolony z baterii jak i samej słuchawki. Bateria przy normalnym użytkowaniu bez problemu wytrzymuje od rana do wieczora.
Ja mam nieco inne zdanie według własnego doświadczenia. Co do temperatury czy schodzenia poniżej moim zdaniem 10% to jak najbardziej się zgadzam, co do tych 80% to nie widzę tego, mam OP5 już 5 lat ponad i zawsze ładuje go do 100% i nawet nie myślę o wymianie baterii. Nie wiem jak z doładowywaniami, bo w 99% przypadkach ładuję od 10-15% do 100%.
I co dalej działa tak samo?
@@dawidjankowski8360 owszem, nadal mam OP5, cały czas tak ładuję, baterii nie zmieniałem ani nie zamierzam, bo jest dobrze, choć chyba już troszeczkę gorzej, no ale to już 6 lat minęło w październiku. Ładuję jakoś co drugi dzień, czasami co trzeci. Korzystam dziennie z telefonu, choć może nie jakoś super intensywnie, bo nie mam apek typu facebook, messenger, tiktok - one chyba najwięcej żrą energii jednak.
A co sądzisz o trybie ładowania nocnego , który jest np w Realme GT Neo 2 ? Telefon ładuje się wolno i 100% jest zazwyczaj dopiero rano , kiedy się budzę , czyli telefon ładuje się jakieś 6h , dostosowuje się do tego , kiedy wstaje , lub na którą godzinę mam ustawiony budzik
Jeden pies, będzie tracić bardzo podobnie jak byś ładował normalnie do 100%. To taki ficzer dla naiwnych by się pakowali w tę nową markę, jak kiedyś była ilość pikseli w obiektywach ;-)
Skoro wolne ładowanie jest lepsze dla baterii, to sam sobie odpowiedz czy ten tryb jest spoko. Moim zdaniem jak nie masz możliwości podpiąć telefonu do słabszej niż fabryczna ładowarki, to ten tryb jest spoko opcją.
@@StanleyNovak realme to praktycznie to samo co oppo więc raczej nie są to nowe marki ;) No i jednak ten tryb w przeciwieństwie do miliona megapixeli w aparacie, rzeczyśxie działa.
Znaczy ja się staram ładować w nocy ładowarka 15 lub 30w od Xiaomi . Ładowarki z pudełka używam sporadycznie , jak mam mało % a za niedługo muszę gdzieś wyjść , tak staram się ładować słabszymi ładowarkami.
@UCR6qu1Xl5PFyLS2iFGIPRxA kiedyś to obserwowałem w swoim 7 Pro. Moim zdaniem całe ładowanie w tym trybie przebiega bardzo wolno. Kiedyś nawet musiałem wymusić wyłaczenie tego trybu, bo rano sporo brakowało do pełna. Jak wyłączyłem to od razu przyspieszyło.
Witam panie Robercie jak pan myśli można ładować telefon np od 50% do 70% ? Bo korzystam z accubattery i pokazuje tez maly cykl baterii 0,07% zuzycia baterii ladujac telefon do 70% albo 75% ?
Super materiał. Wszystko jasno zebrane do kupy i nadrzędna zasada wszelkie metody optymalizacji wprowadza się tylko wtedy i tyle tyle na ile nie są karkołomne.
Telefon jest dla nas a nie na odwrót ;) Pozdro mordeczki 😉
Po co oglądałeś?
Czy zajrzałem tu tylko dla komentarza?
Ps.
O ekologii słyszałeś?
Ale trzeba dbac
Dobry chwyt marketingowy juz to slyszalem …. :) mnie cieszy dbanie o telefon bo za niego duzo zaplacilem i lubie miec w dobrym stanie sprzet
Robert a ty jak ładujesz swojego 14 pro maxa ? Pozdrawiam
Panie Robercie szybke ładowanie indukcyjne to jakie?10 czy 15W?
Dobry materiał.Jaki masz model zegarka? ;)
Bardzo fajny filmik z którego można się wiele dowiedzieć i nauczyć. Ja swój smartfon teraz już wiem że ładuje źle...często gęsto właśnie dobijam do 100% chyba włączę tą opcję w Samsungu ochronę baterii i ładuje max do 85% i potem zatrzymuje ładowanie. Nigdy nie rozładowuje do 0 zawsze się staram podłączyć jak jest 20 czy 30% w zależności gdzie jestem zawsze mam przy sobie power bank. Szybkie ładowanie 😋 no niestety tutaj bateria w moim smartfonie by mnie zrugała równo za to jak ją traktuje XD bo notorycznie korzystam z szybkiego nawet super szybkiego ale po obejrzeniu tego filmiku poradnika wyłączyłam tę opcję mimo iż kusi bo się fajnie patrzy jak ekspresowo się ładuje do magicznej setki to pora zmienić nawyki :)
Nie słuchaj głupot można rozładować do 0
Samsung chyba dosyc skutecznie ogranicza owe szybkie ladowanie. Nie kojarze jakie jest w tych nowszych S, ale poprzednio max to 25W bylo i to tez nie w kazdym modelu.
@@jarekzahary Nigdy nie rozładuje do 0 chyba że wyciągnie baterie z telefonu i rozładuje pomijając bms który odetnie przy ok 2.8 V i 4.2V ogniwa liion pracuje do ok 2.8 do ok 4.2 V pilnuje baterię (ogniwa) więc nie musimy się o to martwić .
@@grzegorzbrzeczyszczykiewic2733 dokładnie, a lemingi słuchają głupoty 😸
Mam Samsunga Galaxy S7 od ponad 6 lat i jeśli intensywnie używam go, to muszę codziennie ładować. Jednak jak na ponad 6 lat to ta oryginalna bateria sprawuje się dobrze. Polecam samsungi i sony.
Od dwóch lat korzystam z realme 7 Pro. Czasem jeśli nie potrzebuję korzystam z nieoryginalnej ładowarki, ale często jak chcę szybko podładować podpinam fabryczną 65W. Praktycznie nigdy nie schodzę niżej niż 15-18% i raczej ładuje do 100%. Patrząc na obecny SOT, nadal jestem w stanie uzyskać praktycznie takie wyniki jak wtedy gdy był nowy.
A to nie ma znaczenia ważne aby nie rozładowywac poniżej 15 można ładować 17 16 nie musi być równo te 15?
@@dawidjankowski8360 nie musi być. Może też być nawet 14% 😅 jakoś chyba w marcu telefon sprzedałem cioci, która używa go znacznie mniej intensywnie niż ja i wytrzymuje jej 3-4 dni.
@@D.K1503 a 35
w swoim s22+ nie schodzę poniżej 20% i do ładowania używam indukcji (zwykle do 100%) po kablu podłączam z szybkim ładowaniem tylko kiedy mi się śpieszy a na co dzień powoli bezprzewodowo
Ja wcześniej jak miałem Redmi Note 7 dostosowałem taką zasadę że podpinałem do ładowarki zawsze powyżej 20% zanim pojawił się komunikat o niskim poziomie baterii i ładowałem do 85% czasami jak potrzebowałem rano mieć 100% to zostawiałem na noc. I przy takim traktowaniu i szybkim ładowaniu bateria do dzisiaj trzyma dobrze a minęło już trzy lata. Obecnie przesiadłem się na Motorolę Moto Edge 30 Neo ładuje w podobny sposób czyli od 25% do 85% z taką różnicą że ładowanie jest 68 W i takie ładowanie zajmuje jakieś 15 minut. 🙂
Note 5, ładowana zawsze do 100proc. Bateria w niezauważalnym zakresie słabsza po 3 latach. Tel używany minimum 8 godz/dziennie YT + inne. Z szybkim ładowaniem powyżej 10W nie mam doświadczenia, jaki ma to wpływ. Wiadac że duża bateria znacznie dłużej daje radę w dłuższym okresie użytkowania. stare flagowe już 5-6 letnie z baterią do 3tys praktycznie tylko na kablu dają radę. Jak bardzo dużo używasz tel to 3-4 pełne lata to max bo jak nie bateria to procek, albo ram nie daje rady lub choćby aktualizacje są archaiczne -no ale to zależy kto do czego tel uzywa, bo na samo dzwonienie w trybie maksymalnej oszczędności baterii to spokojnie 10 a może 15 lat podziała.
A można podłączyć od 30 do 85?
A skąd wiesz np kiedy wbije te 85 procent?
@@dawidjankowski8360 Jest taka aplikacja nazywa się Accubattery i tam można ustawić że na 80% ma być sygnał że już można odłączyć od ładowania.
Mi osobiście lata co moja bateria sądzi o moim użytkowaniu. Telefon jest dla nas nie odwrotnie,jeśli bateria już nie utrzymuje parametrów należy ja wymienić i czerpać przyjemność z użytkowania. Nie dajmy się zwariować,to tylko telefon,to tylko bateria,to tylko rzecz....
Wow..powiem tylko wow,bo na nic więcej mnie nie stać po przeczytaniu Twojego komentarza.
@@pawcioja1867 Cieszę się ze wywołałem jakiekolwiek emocje w Twoim życiu
mam aparat fot. nikona z 2010 roku i co 3-4 miesiące bateria doładowywana jak instrukcja zaleca, czyli całe juz prawie 15 lat utrzymywane 100 proocent i ma się bardzo dobrze
Xperia xz3 będzie 5 rok ładowanie co drugi dzień przez noc. Różnie z reguły od 15% do 100% z funkcją ochrony baterii. Pojemność fabryczna 3330. Do dnia dzisiejszego na wifi SOT prawie 5 godz ☺️ lte 3 godz na SOT...
LTE ogólnie z zasady strasznie wcina aku 😉
Ja mam samsunga SIII od poczatku z jedną baterią. Ma juz ponad 10 lat.😊
Siema. Jest różnica jaką ładowarką ładujemy? Czy ładowarka za 20zł z action będzie gorsza niż producenta za 200 ?
Tańsza będzie się nagrzewać i słabiej ładować + nie ma tylu zabezpieczeń co oryginalna
Jakie aplikacje na Androida odetną automatycznie ładowanie baterii przy określonym przez nas poziomie naładowania baterii? Proszę o nazwy
Moje xaiomi redmi note 8 ma ponad 3 lata ładuje jak chce kiedy chce, czasami po 1 h czasami 20 min. Bateria trzyma 2 dni, czasami jak oglądam YT na telefonie to około 24h. Czyli tyle co od nowości.
Każda bateria ma zabezpieczenie i ładuje ogniwo 3.8volt do około 4. 35volta. Potem elektronika odłączy ogniwo i się nie ładuje. Trzeba zrozumieć że gdy ładujemy ogniwo jest odłączone od telefonu. Telefon zasila ładowarka, bo ogniwo nie może ładować i się rozładowywać, zasilając fona. Gdy prąd spadnie do 3v to elektronika je odłącza. Zasady działania akumulatora są dostępne.
Super ... pozdrawiam
Hmm no to z jednej strony my jesteśmy dla telefonów ale jednak nie ładujmy ich w taki czy inny sposób czyli jednak stajemy się niewolnikami swoich telefonów ;)
Albo na wszelki wypadek trzeba mieć powerbank ze sobą :P
Ładować o 20% mniej po to, żeby oszczędzić 20% po czasie... TO MA SENS
Dokladnie, lepiej ladowac w miare normalnie i po 2 latach wymienic baterie za 200-300 zlotych i korzystac dalej normalnie 2 lata
@@tomekzielinski387 nie raz ta oryginalna bateria z telefonu dłużej będzie działać niż druga podmieniona
@@kartozz4891 nieprawda, te baterie w wiekszosci sie niczym nie roznia. Ja po wymianie na zamiennik czulem duza roznice na +
@@tomekzielinski387 a ja znam przypadki gdzie było na -
@@kartozz4891 jak sie kupuje baterie z ali za 30 zlotych… dobrej klasy zamienniki dzialaja tak samo a nawet lepiej, jest jeszcze mozliwosc ze cos sie zepsulo przy wymianie
Jeżeli kupuję redmi note 12 pro 5g z 67 watową ładowarką to jeżeli chciałbym przedłużyć żywotność to powinienem zmienić na jakąkolwiek nisko watową ładowarkę od jakiegokolwiek producenta czy jednak ważne jest żeby ta ładowarka była jednak od xiaomi?
W kwestii ladowania w przedziale 20-80% to z checia bym z tego korzystal gdyby producent lub firma trzecia dostarczylby mi APLIKACJE lub opcja w ustawieniach telefonu abym sam nie musial pilnowac telefonu w tym przedziale. Tak nie wiele a tak wiele... Pozdrawia uzytkownik Iphone 12 Pro Max ;)))
Ciekawy, mało precyzyjny, ale dziękuję. czekam na materiał o smartfonach i tzw. ,,lustrach weneckich" dot. smartfonów. Na pewno wiesz🙂
Bardzo przydatne informacje, może zrobiłbyś film o ładowaniu Apple Watch ect…?
A mam pytanie uzywanie telefonu na mrozie bardziej zużywa baterie?
Ale absurd. "Jak bateria ma trzymać dłużej i mieć lepszą żywotność"? (parafrazujac) ano starać się nie przekraczać tych 80% hehe no to ja naładuje do 100% bo po to jest taki wskaźnik od producenta i tak samo po to są technologie szybkiego ładowania (aby nam służyły) i podejrzewam, że dłużej (dłużej bo ze słabych 100% a nie z optymalnych 80% :D) mi ten telefon wytrzyma mimo braku pedanckiego podejścia.
Ciekawszą statystyką byłoby jak zmieni się wydajność tudzież żywotność baterii jak np. rok ładuje moim sposobem do 100% normalnie cały cykl ładowania a względem podejścia gdzie dostaje się paranoi na punkcie baterii i dba o wszystkie najmniejsze szczegóły... warto? za mało mamy problemów i obowiązków? tylko będziemy obserwować stan baterii i naładowania? oczywiście warto wiedzieć dlaczego co i jak działa, za to duży plus! dzięki, wesołych świąt :)
Ja zawsze słucham to co znajduje się w instrukcji obsługi danego sprzętu tęgo się pilnuję i to jes wiarygodna informacje dla mnie.
Szybkie ładowanie można stosować gdy jest potrzebne a w nocy wolne żeby na rano było gotowe, dziwi mnie że większość uwaza cyfry 100 % jak kiedyś piwnicę pełną wegla i igły nie wepchniesz a 0 % piwnica pusta , programista może zaprogramować telefon jak chce i 100% może oznaczać realnie mniej ( ochrona ogniw) w drugą stronę to samo, gdyby 0 % bylo 0 to telefon byłby szmelc. Unia pracuje nad obowiązkiem możliwośći wymiany akumulatora jak to było przed laty i to jest właściwa idea.
Dzięki 👍
Mój kilkiletni telefon jak i poprzdnie, było ich dużo ładuje nocą do rana czli do 100%. Należy pamiętać, że ładowanie to przekazywanie baterii pewnej porcji energi, Im szbciej to robimy tym bardziej narażamy baterie na uszkodzenie.
Robert chyba aktualnie największym wrogiem baterii jest użytkowanie telefonu jako nawigacji. Odruchowe jej podłączenie pod zapalniczkę po montażu w uchwycie mając tak jak mowisz powyzej 60% katuje ją niemiłosiernie. Sam tak często robię gdyż na trasach ciągłe wyświetlanie trasy, aktualizacja map, natężenia ruchu, powiadomień, zmiana siecie bazowych zżera niemiłosiernie procenty. Jedno co zrobiłem by zadbać o ogniwo to umieszczenie telefonu "w kratce nawiewu" co znacząco obniża jego temperaturę zwłaszcza w słoneczne lato.
Niestety. Jesli chce sie korzystac z android auto lub apple car na ekranie multimediow w aucie to podlacza sie tel kablem i tyle. Cala trase podpiety. Wprowadzaja bezprzewodowe, jednak wtedy znowu drenuje mocno baterie tak czy inaczej. To juz wole miec podpiety i stale 100% miec
Teleskop obserwacyjny na drugim planie? Jaki to model,też obserwowałem kiedyś ,teraz żadko bo nie ma z kim😢.
Ja ładuje telefon między 20% - 80%. Z Apple Watch też najlepiej tak postępować
Hej. A jak telefon się ładuje, i np. Ogląda się yt czy Netflix'a, jest to szkodliwe dla bateria?
Czy mógłby pan wyjaśnić dlaczego trzykrotne doładowanie z 40% do 60% jest gorsze od jednego ładowania 20% do 80%?
Wręcz przeciwnie, jest dla baterii znacznie lepsze. Mniej więcej w tym przedziale akumulatory wyciągają najwięcej cykli nawet 3 tysiące co daje jakieś 15 tysięcy takich ładowań 40-60%. Im bliżej 50-60% naładowania utrzymuje się baterie tym lepiej.
@@Ari9310 No właśnie z tego co czytałem najlepiej baterię utrzymywać w okolicach 50% i nie ważne ile razy podłączamy ładowarkę a Robert sugeruje w filmie aby czekać z podłączeniem aż bateria będzie około 20%
@@Ari9310 no ale rowno nie da się tak pilnować żeby równo weszło na te 50 nie da się tak po prostu
@@dawidjankowski8360 od już nastu lat są aplikacje ograniczające ładowanie do danego procentu... ;P dało by się, kwestia że użyteczność tego słaba
Samsung mam teraz coś takiego jak ochrona baterii ładuje do 85% czy to jest dobre?
A jak oglądamy filmy wiadomości Na Dablecie i jest podłączony w czasie ogladania Czy to też mocno skraca żywotności baterii ??? Bo tak stale podpinać ładowarkę? Jak jest włączony dablet to tak 5 i 7 godzin dziennie .Włączyłem ochronę Baterii w ustawieniach , októrej ty nic nie powiedziałeś a to zapobiega pełnemu naładowaniu baterii do 100% a ładuje tylko do 85%. W telefonie nam to wyłaczone bo tel 2. Do 3 lat i zmieniam a dablet to chciałbym dłużej 🙂
Dziękuję za interesujący materiał.
1. Kilka lat temu poszukiwałem informacji na temat ładowania baterii litowo-jonowych w smartfonach i na stronie Battery University zalecano ładowanie w przedziale od 20 do 80 %. Podano tam także różne typy ogniw litowo-jonowych, jednak producenci sprzętu takich szczegółowych danych w ogóle nie podają. Osobiście ładuję w przedziale od 20 do 90 %. Kilkakrotnie na przestrzeni dwóch lat zdarzyło mi się naładować urządzenie do 100 %. Jak dotąd nie obserwuję spadku pojemności akumulatora.
2. Do specjalnych zastosowań kupiłem sobie drugi smartfon, który w zestawie posiadał ładowarkę 20 Wat i podczas ładowania wyraźnie się nagrzewa. Czy mógł by Szanowny Pan zaproponować mi ładowarkę 10 Wat, ale wysokiej jakości (na rynku jest mnóstwo produktów wątpliwej jakości), czy da się kupić taką renomowanych producentów (np. Samsung)? Oczywiście złącze ładowania USB C. Czy taką ładowarką 10 Wat da się bez problemu naładować baterię 5 000 lub 6 000 mAh?
Oczywiście, że się da, ale będzie to trwać długo, z racji dużego ogniwa. Natomiast, zasadniczo telefon i tak będzie wydzielać ciepło przy ładowaniu, a te 20 W to i tak nie jest aż tak wysoka i bardzo szkodliwa moc ładowania
@@robsoniqe Dziękuję za odpowiedź.
Udało mi się znaleźć ładowarkę Samsunga o mocy 15 Wat i zarówno przy 5 jak również 9 V wykorzystywane jest zdecydowanie niższe natężenie prądu (1 A w dół przy 5 V i bodajże 0,6 A w dół przy tym wyższym napięciu). Smartfon (Motorola G 42) dość mocno nagrzewa się przy ładowaniu (bardziej, niż wszystko, z czymkolwiek miałem dotąd do czynienia - a temperatura jest zabójcą ogniw Litowo-jonowych i innych typów zapewne także). Ładowarkę sobie zamówiłem i sprawdzę, czy Motka mniej się będzie grzała przy ładowaniu. Zainstaluję AccuBattery (podobno jedyny sensowny i w sumie najlepszy program tego typu - posiadam wersję PRO) i porównam podawane napięcia i prądy ładowania.
Świetny materiał
Fajny film,
codziennie doładowywałem mój telefon do 100%, ale od jutra będę się trzymał 80%, bo i tak na koniec dnia zostaje mi zawsze >50%, więc raczej na pewno telefon mi przetrwa.
co do samego materiału zabrakło mi w podsumowaniu jakieś tabelki, wykresu, obrazku, który pokazuje kiedy ładować, a kiedy nie.
w samsungu jest specjalne ustawienie gdzie można ładować max 80 procent ,ochrona bateri
@@torment_in_hell5095max 85
Mój scenariusz wygląda następująco. W opcjach samsunga mam ustawione żeby przestawał ładować przy 85%. Ładuje baterie bardzo wolnym ładowaniem z USB w samochodzie. Ale ze względu na swoją pracę spędzam w aucie ok 8h dziennie. Telefon podłączony non stop do ładowania że względu na android auto. Czy to szkodzi baterii bardzo? Czy warto pomyśleć nad modyfikacją kabla aby ten przekazywał dane android auto ale nie ładował urządzenia?
Samo życie ..... czy jedząc szybko najesz się .....TAK !!!! ale to nie jest zdrowe🙂
Ładować szybko i kiedy chcemy, po 2/ 3 latach bateria i tak będzie do wymiany, dalej cieszmy się urządzeniem - szkoda życia, naprawdę.. Stosowałem się do zasad i wielkich różnic naprawdę nie ma, telefony są mądrzejsze niż my jeśli chodzi o to jak zadbać o swoją baterię
Samsung Note 9 i zazwyczaj ładowany między 70% a 100% , wolnym ładowaniem zawsze i bateria nadal śmiga .....
dużo przydatnych informacji :)
Super materiał. Jakbym mógł to dałbym dwie łapki w górę 😀
Dzięki :D
Odszedłem od ładowania telefonu w nocy lecz za to nie wyobrażam sobie powrotu do wolnego ładowania. Aktualnie mam 45W ładowarkę i jest ok.
45W to jeszcze taka optymalna moc :)
Super materiał. Powiem szczerze nigdy się nie interesowałam ładowaniem telefonu, wręcz właśnie często doładowuje i narzekam, że mój roczny s20fe nie wytrzymuje już całego dnia a chyba sobie uświadomiłam, że to moja wina. Dzięki wielkie za uświadomienie
Nie twoja wina , tylko po prostu s20fe ma taką baterie . Ogólnie jeśli chodzi o Samsungi baterie to dramat
@@sebadobrychlopak bzdety. Mój S20fe trzyma bardzo dobrze, a też ma ponad rok. Mam nawet wrażenie że po czasie trzyma lepiej niż na początku. Na 120Hz wykręca mi SoT około 8h także jest bardzo dobrze.
Dobrze robisz powinno się podkładowywac często
Chyba ciężko o dobrego smartfona z porządna baterią
@@sebadobrychlopak kpisz sobie XD ? mam s20fe laduje od nowosci do 85 proc i spokojnie ekran na wifi to 8h, + . po lte bylo 6h z kawaleki mbo robilem testy :P .
Dlaczego Android nie ma funkcji ustawienia poziomu odłączenia ładowania przy np 80%?
Ja ładuję mniej więcej 30-40% do 70-80%. Na moim Sony 1 mark 2 mam ustawioną funkcję, że ładuje mi maks do 80%. Lepiej rozladowywać do 10-20% i ładować do 60-70%, a może rozładowywać do 20% i ładować do maks 70%
Ja ładuje 20-80% i głównie bezprzewodowo 10w. Świetny materiał.
A Apple Watch?
@Andrzej Zieliński policz ile złotych rocznie na tym tracisz ;)
A jeżeli taki fold 5 ma teoretycznie 2 baterie i ładowanie 25w to chyba jest totalnie bezpieczne?
a jak wyglada ladowanie w samochodzie? kablowe albo indukcyjne? ktos (p)odpowie?
Bateria w moim poprzednim telefonie wytrzymała ponad 4 lata przy dość intensywnym użyciu możliwe że jak bym zastosował kilka porad z tego filmu to by jeszcze kilka lat wytrzymała
Dzień dobry mam pytanie do Pana dostałem Redmi note 11 pro 5G jakom ładowarkę wybrać bo jusz sam niewiem
Pytanie dot. szybkiego ładowania: czy można podłączyć ładowarkę o większej mocy do telefonu, który obsługuje niższe moce ładowania? Czy ładowarka mu zaszkodzi, czy będzie ładować mniejszą mocą?
Można gdyż nawet telefon rzęp z przed lat komunikuje się z ładowarką, inaczej paliło by telefony i ładowarki.
W końcu ktoś normalny
Łądowałem baterie do 80% ładowałem jak miała 20% przez to musiałem doładowywać w ciągu dnia i stwierdziłem że jest głupota. Mam dbać o baterie a w ciągu 4 lat straci ile - 20 procent pojemności? Tak skazuje się od nowego na 60% pojemności bez sensu. Prędzej telefon się wymieni bo nie będzie już wydajny niż bateria odczuwalnie straci na pojemności a i tak bateria z czasem się degraduje czy jej używamy czy nie.
jak bardzo spada żywotność baterii gdy tel się wogule nie używa off na meisiace jets na +?
Jak ktoś pracuje 3 zmianowo i potrzebuje mieć naładowany telefon na cały dzień wstając o 5 rano to o kant tyłka takie rady.
Mam chyba proste pytanko co do baterii w laptopach. Czy jak komp jest cały czas podłaczony do prądu to wyjąć baterie czy nie ma to znaczenia góry dzięki za odpowiedź
Wyjmij, ale doładuj baterie raz na jakiś czas
@@maciej_m_ Dzięki
Polecam mieć wyebane 👍 codziennie ładuje do 100 bo muszę mieć pewność że prądu mi nie zabraknie podczas całego dnia w pracy.
Dokładnie. Mam 3,5 rocznego p20 pro na oryginalnej bakterii i działa jak trzeba. Ładuje raz na dobę i nigdy się nie bawiłem w jakieś czary z baterią.
Po 2-3 latach zabraknie.
Dokładnie. Mam 8 lat tablet samsunga S2, zawsze ładowany od 10% (albo mniej) do 100% i bateria jeszcze działa b.dobrze.
Czy trzymanie telefonu na indukcji podczas oglądania RUclips by się nie rozladowywał?
Jednoczesne korzystanie z telefonu i ładowanie go nie do końca dobrze wpływa, bo jeszcze bardziej nagrzewa się wtedy
Pozdrowionka. 👍🙂👍
Ja mam s20 ultra 5g od nowości i ładuję tylko bezprzewodowo
Co dwa dni stawiam po pracy na ładowarkę i ładuję do 100%
Nie zauważyłem żeby bateria miała spadek pojemności.
Może temu że nigdy mi się nie rozładował poniżej 10% i dziennie max 20% zniknie.
PS: Muszę dodać że nie jestem dzieciakiem i nie gram na telefonie, może to temu
Bo tylko dzieciaki 🧒 grajom 🤣 A kobieta 👩 tylko w domu sprząta 😂
Niech mi Pan wytłumaczy pewien ewenement - telefon zawsze rozładowywałem do 0 i ładowałem do 100. Zawsze przez ponad 20 lat. Nigdy inaczej. Moja rodzina ładuje jak im wygodnie - owszem, rozładowywują niektórzy do 0 ale też inni doładowują gdy im potrzeba bo np mają 10 i ładują np do 50 bo więcej nie mają czasu ... Nie posiadamy ani jednej szybkiej ładowarki. Nawet średnioszybkiej. Jak to się dzieje, że mój telefon po 4 latach zawsze trzyma 2x dłużej niż ich? A używamy tej samej marki telefony. Jak to możliwe? 🤔 Czy możliwe jest, że producenci celowo wprowadzają konsumentów w błąd jak producenci aut, którzy zalecają oleje longlife degradujące silniki w tempie ekspresowym? Czy producenci telefonów liczą na szybką degradację ogniw i w efekcie wymianę całych urządzeń bo baterie są już niewymienne?
W Twoim przypadku może to być kwestia tego, że wykonujesz pełne cykle. Zbyt częste doładowywanie telefonu "po troszku" też może źle wpływać na ogniwa.
@@robsoniqe Brzmi sensownie
Czy zasady dotyczą również baterii w zegarkach spotrowych?
A co w przypadku łafowania indukcyjnego i czestego zdejmowania z ładowarki? Większe zużycie?
Nie, ładowarka indukcyjna jedyne co może to podnieść temp ogniwa względem ładowania kablem tej samej mocy. Tzn ładując indukcyjnie o mocy 15w osiągniesz większą temp ogniwa niż ładując 15w po kablu. Ja osobiście jak chcę ładować szybko to ładuję kablem albo ładowarką w ciężarówce(wolną ładowarką) a jak chcę jedynie doładować to 10w ładowarką indukcyjną. Ładowanie wolne ale bezpieczne. To samo w Huawei. 18w z power banka. 10w indukcja a jak brakowało energii to 40w oryginalna ładowarka(ale to rzadko)
mam jescze samsunga A8 2018 własnie rozpoczął 7 rok zycia cały czas inetsywnie uzywany w aucie i wszedzie nonstop w ładowarce nonstop yt internet radio itp i przewaznie bateria 100 procent utrzymywana, na dzien dzisiejszy bateria trzyma idealnie , natomiast s21 fe odkąd go mam przewaznie w samochodzie ładuje sie indukcyjną godzinami jezdzę i bateria słabsza od teago a8 indukcja zabija. Co lepsza mam aparat fot. nikona z 2010 roku i co 3-4 miesiące bateria doładowywana jak instrukcja zaleca, czyli całe juz prawie 15 lat utrzymywane 100 proocent i ma się bardzo dobrze
A jak sprawdzić w Samsungu np j6 zobaczyć cykl ładowania baterii jej kondycję? Czy jest sprawna czy już wyczerpana? 🧔✌️
W samym systemie tak łatwo tego nie sprawdzisz. Możesz spróbować zrobić to przez aplikację Accu Battery np.
Ja pare dni temu musialem wyjac z szafki stary telefon na czas naprawy nowego.
To mialem tez taka sytyacje ze mimo ze byl podlaczony do ladowania nie reagowal tel w ogole.
Po moze godzinie cos takiego dopiero zaczal reagowac no i ladowala sie juz bateria.
Dzień dobry chce się zapytać bo mam telefon samsung M23 kupiłem go 4 dni temu rozładowałem do 0 % jak zawsze trzeba i naładowałem do 100% ale gdy bateria zeszła do 80% do automatycznie mi się wyłączył telefon i gdy go załączam to ma 0% czym to jest spowodowane
Mówisz o każdej baterii czy litowo polimerowej
?
Ten cykl ładowania jest najwazniejszy to nic nie da ze zmienimy na nową baterie bo cykle ładowania trzeba zresetowac w telefonie..
Takze telefonu będzie blokował a bateria moze byc dobra...
Bez sensu tak się ograniczać gdy zmienia się telefon co 2 lata. Bateria li-ion dopiero po 3 latach wyraźnie spada jej pojemność przy codziennym ładowaniu 10%-100%. Po prostu wciąż nie ma rewolucji na rynku baterii .
Wszystko fajnie, ale jaka to jest szybka ładowarka bezprzewodowa?
Mam ustawione w s21 ładowanie do 85% ale podobno trzeba raz na jakiś czas ładować do 100% czy to prawda?
Ok mam iphona 13 mini w komplecie z tel był przewód lighting mini USB czyli pasujący tylko do ładowarki chyba 20 W ,To jesli lepsze jest ładowanie np ładowarką 5 W , po co producent daje taki przewód nie pasujący do innych ładowarek ?
Kupiłem 5 miesięcy temu realme GT ME. Po wyjęciu tel.z pudełka nie włączył się wcale,był totalnie rozładowany. Pierwsze ładowanie zrobiłem zwykłą wolną ładowarką i trzyma bardzo dobrze.