«Тітостальгія. Дослідження ностальгії за Йосипом Брозом». Презентація книги Миті Великоні в ІПСМ

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 июн 2024
  • Митя Великоня (Mitja Velikonja) - професор культурології, керівник Центру культурологічних і релігійних досліджень Люблянського університету (Словенія), гостьовий лектор Ягеллонського, Колумбійського, Єльського університетів.
    Професор Великоня відзначений національними й однією міжнародною преміями. Він послідовно досліджує сучасну культуру у зв’язку з недавнім минулим регіону. Найновіша монографія Миті Великоні англійською мовою - «Rock’n’Retro - New Yugoslavism in Contemporary Slovenian Music» (2013). Також він є співавтором книжки сербською мовою «Celestial Yugoslavia: Interaction of Political Mythologies and Popular Culture» (2012), співавтором і співредактором видання «Post-Yugoslavia - New Cultural and Political Perspectives» (2014).
    У травні 2023 року Митя Великоня представив в Інституті проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України переклад своєї книжки «Зображення незгоди: політичні графіті та вуличне мистецтво постсоціалістичного переходу (“Post-Socialist Political Graffiti in the Balkans and Central Europe”).
    13 червня 2024 року ІПСМ НАМ України запросив на презентацію нової книжки професора Великоні «Тітостальгія. Дослідження ностальгії за Йосипом Брозом» (“Titostalgia. A Study of Nostalgia for Josip Broz”). Вона вже вийшла словенською та англійською мовами, а український переклад здійснено 2024 року у Видавничому домі «Гельветика».
    «“Тітостальгія” - це не чергова книга про Тіто, але книга наступна за Тіто», - так починається анотація. Автора не цікавить біографія Йосипа Броза Тіто - революціонера, військового, політика, лідера Югославії у 1945-1980 роках - та його історична роль, адже таких книжок вже чимало. Митя Великоня досліджує значення Тіто тут і зараз, для сучасних людей. Він прагне відповісти на питання: чому образ Тіто продовжує жити у цілком позитивному значенні; чому колишній соціалістичний керманич користується повагою серед настільки різних верств населення, що навколо його образу виник феномен масово-культурного виробництва; чому його ім’я досі може «продавати» продукт?
    Зрозуміло, що ці питання лише опосередковано стосуються самого Йосипа Броза Тіто, якого немає в живих уже 44 роки. Головні проблеми концентруються навколо того Тіто, який ще «живе» у теплих спогадах людей по всій колишній Югославії, чиї символи й образи досі можна побачити на вулицях, на фасадах будинків, у сувенірних крамницях, у пресі, на заходах з нагоди його дня народження чи смерті.
    Митя Великоня говорить про свою нову книжку: «…Я коротко назвав її “тітостальгія” і досліджував у межах ширшого явища югоностальгії, тобто ностальгії за соціалістичною Югославією (1945-1991)».
    Для українського суспільства ця тема теж є важливою. Попри те, що образи радянських керманичів у процесі декомунізації були вилучені з публічного простору, проблема ностальгії за СРСР є доволі актуальною й потребує ґрунтовного опрацювання - тепер уже у річищі деколонізації. Якщо ви хочете поміркувати над цими питаннями разом із професором Великонею, приходьте на презентацію книжки.
    Початок о 18:00. Вхід вільний.
    Захід відбудеться у просторі виставки «Межі залізної землі», на якій представлено скульптуру і графіку Костянтина Синицького, Тараса Ковача і Сергія Сабакаря.

Комментарии •