Takarónövények a talajművelés nélküli növénytermesztésben - Notill technológia (2. rész)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 авг 2024
  • A minimum till, illetve a no till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési technológia alapja a megfelelő takarónövények kiválasztása, hiszen a nehéz vasak munkáját, és az inputanyagok kiváltását is ezek végzik. A Somogy megyei Pusztakovácsiban, Berend Ferenc földjein a kísérletek során a talajművelő retek, a lóbab, a homoki zab, a takarmányborsó és a facélia kombinációja vált be. A nagyrészt télen kifagyó növények mindegyikének megvan a maga szerepe abban, hogy a kultúrnövények számára kedvezőek legyen az adottságok a direktvetéstől, egészen az aratásig.
    A talajművelő retket kifejezetten takarónövényként fejlesztették ki, könnyen kezelhető, akár 1 méter mélyen is meglazítja a talajt, valamint feltárja az abban rejlő tápanyagokat, csökkenti a gyomnyomást.
    Kiemelten fontos szerepük van a területen a pillangósoknak, hiszen a nitrogénkötéssel tápanyag kerül a talajba, amit aztán a főnövény felhasználhat a fejlődéséhez, termésképzéséhez.
    A takarónövény-keverék ötödik eleme a zöldítés bevezetése óta egyre népszerűbb facélia, ami szintén számos jó tulajdonságával járul hozzá akkor, hogy a területen ne kelljen talajművelést végezni a kukorica direktvetése előtt.
    A minimum till és a notill technológia a világ számos részén már bevett módszer, hazánkban ugyanakkor még csak kevesen próbálkoznak vele, leginkább a tapasztalatgyűjtés, kísérletezés kezdődött meg, így ha valaki érdeklődik a módszer iránt, érdemes elbeszélgetnie azokkal, akik már évek óta csökkentett talajműveléssel dolgoznak földjeiket.

Комментарии • 17

  • @balazstivadar8631
    @balazstivadar8631 4 года назад +3

    Négyzetméterenként mennyibe kerül egy ilyen talajtakaró növénykeverék használata?

    • @tolnairichard
      @tolnairichard 4 года назад +1

      Legjobb tudásom szerint ez változik mindig ahhoz képest, hogy pontosan mire szeretné használni az ember (talajlazítás, gyomelnyomás, eróziócsökkentés, tápanyagmegőrzés, stb.), illetve mekkora mennyiségben, de általában ha m2-re számoljuk akkor 10-20 Ft/m2, egyébként 10-20E Ft/ha (hektár) között mozog az ára, mindez attól függ milyen növényt, és mennyit érdemes %-osan beletenni a keverékbe.

    • @balazstivadar8631
      @balazstivadar8631 4 года назад

      @@tolnairichard Kedves Richárd! Nagyon szépen köszönöm a választ. Így elsőre talajlazítás és tápanyagmegőrzés (-bővítés) lenne a cél. Mennyi idő, ameddig érezhető a a javulás? És ilyen magokat hol lehet beszerezni?

    • @tolnairichard
      @tolnairichard 4 года назад +2

      @@balazstivadar8631 Ehhez ajánlott szakemberrel beszélni, kiindulási pontnak tudom ajánlani a www.takaronovenyek.hu/ weboldalt, nagyon segítőkészek.

    • @barazdabetyar
      @barazdabetyar 4 года назад +1

      @@balazstivadar8631 Magokat fél áron vehetsz akár a jófogáson is.

  • @barazdabetyar
    @barazdabetyar 4 года назад +1

    Miből mennyi ment egy hektárba??

    • @ferenckiss1938
      @ferenckiss1938 4 года назад +4

      Nem kell semenyi ez csak parasztlázítás,állandóan újítani akarnak ezek az okos amerikai mesterek itt teljesen más a talaj,meg a másik hogy ki se kell.🤣Etetik a népet nehogy legyen termelés!

    • @barazdabetyar
      @barazdabetyar 4 года назад +8

      @@ferenckiss1938 7 éve nincs ekém,de van olyan földem,ami több mint 10 éve nincs szántva.Most már a pénztárcám is kezd dagadni.Hidd el,működik a rendszer.

    • @ferenckiss1938
      @ferenckiss1938 4 года назад +3

      @@barazdabetyar 🤣🤣😂😅🤣😂😁meg van a mai viccem is!

    • @barazdabetyar
      @barazdabetyar 4 года назад

      @@ferenckiss1938 Hány hektáron nyomod?

    • @ferenckiss1938
      @ferenckiss1938 4 года назад +2

      @@barazdabetyar 120-140