The secret of perfect seedling soil

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 сен 2024
  • A Kisvakond csatornát a csatlakozás gomb megnyomása után támogathatja.
    Jelenlegi támogatók:
    Arany fokozatú támogató
    Krisztik Csaba
    Zsuzsanna Aranyász
    Farkas Zsolt
    Ervin
    Niki Cséke
    Bőkezű mecénások
    Formanek Zsolt
    Takács Edit
    Dimitrijevics Ottó
    Kovács Zsuzsi
    Dancs Norbert
    Margit Juanita Pardi
    Banu Andrei
    Gekko36
    Mészáros Léna
    Antal Zsolt
    István Török
    Ery Varga
    Éva Legány
    Irma Szeverényi
    Szeverné Éva
    Éva DrKun
    Szilágyi Ákos
    Horváth Timi
    Kovács Attila
    Gyimóthy Gábor .
    Mészáros József .
    Zoltán Szelőczei
    Feriko2222
    Kiss Alexandra
    Nagylelkű csatornatagok
    Rita Krisztina
    Kertész Zalán
    Miklós Árpád
    Sallai Jenő
    Orosz Jácint
    Hilákné Somogyi Margit
    Soroksarcity
    Csiklya Katalin
    Krivinger Ádám
    Homeelectric
    MoKi x
    Bokor dr Ticia Nárcisz
    Judith Palotás-Tóth
    Skyxabba
    Zerényi Ildikó
    Gyula Szántó
    Nmsbalint
    Pipi Ludli
    Katalin Szinyéri
    Nagy Lóránd
    Helmut Felber
    Kovács Béla
    Nagy András
    Rácz Mónika
    Dávid Mester
    Juraj Leszko
    Köszönet azoknak is akik kérték hogy nevük ne jelenjen meg!
    Segítségüket és támogatásukat értékelem és köszönöm!
    A Kisvakond oldalt követheti a Facebookon is: / 114885411102105

Комментарии • 105

  • @xyxyxxyxyx3575
    @xyxyxxyxyx3575 Год назад +2

    Üdvözlet! Nagyon szépen köszönöm az igen hasznos tanácsot.A Videó alapján elkészítettem én is az idei palántaföldet! Megvásároltam én is a Symbivit- mikorrhiza gomba (750 g) os tasakban. Azért vettem ilyen nagyobb kiszerelést mert,olvastam már régebben valahol hogy a kerti gyümölcsfáknak is jót tesz ültetéskor ha használjuk. Igaz én már a kis fákat elültettem de gondoltam kis lyukakat fúrva a talajba megpróbálom lejuttatni a mikorrhiza gombákat. Állítólag a leírás szerint akár 10x es is tudja emelni a fa nedvesség felszívását a talajból,a dúsabb gyökerekkel, és védi is a fa gyökérzetét. A kérdésem az volna hogy pár éve nagyon ment a kertészeti videókban itt a you tube-n is a: Trifender pro gombaölő gomba használata. A trifender mint (talajtestőr) A mikorrhiza gomba és a trifender között van külömbség? Mert elméletileg az is egy termésnövelő gombakészítmény. Vagy egy és ugyanaz lenne? Melyiket érdemes használni? Nagyon szépen köszönöm a válaszát előre is,további sikerekben gazdag boldog új évet!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      Óriási a különbség. Az egyik egy olyan gombacsalád, amelyik szimbiózisba kerül a növényekkel. Ezeket nevezzük mikorrhiza gombáknak. Meglehet, hogy a nedvesség felvételt is segíti, de ennél jóval fontosabb, hogy a tápanyagokat a gombák felveszik és átadják egy kis cukorért cserébe a növényeknek. Itt is hangsúlyoznám a foszfor felvételét. Úgy kell elképzelni, mint egy cserekereskedelem, ami kétoldalú előnyökkel jár. A növény is nyer és a gomba is.
      A másik egy parazita gomba. Más gombákon élősködik. A talajban nem csak mikorrhiza gombák vannak, hanem sok fertőző, számunkra kedvezőtlen gomba is. A parazita gombák megtámadják ezeket a számunkra kedvezőtlen gombákat és parazita módon elpusztítják.

    • @xyxyxxyxyx3575
      @xyxyxxyxyx3575 Год назад +1

      @@Kisvakondkert Értem,köszönet a felvilágosításért. Kezdő kertészkedőként még nagyon sok mindent kell tanulnom. Sajnos a kertben észleltem a múlt évben hogy gombás betegségek is felütötték a fejüket,a kert patak mellett eléggé árnyékos,párás helyen van.(ideális a gombák számára) gondolom akkor annak semmi értelme nem lenne hogy most kora tavasszal megcsinálnám a trifenderes-kezelést a veteményes földön,és az után kb 1 hónappal (beoltanám) a mikorrhiza gombával. Kérdésem hogy működne e így? Vagy a trifender pro megölné a mikorrhiza állományt is? Vagy azt nem bántja? Van e értelme? Ez amit kérdezni szeretnék. Köszönettel! Minden jót kívánok!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +3

      @@xyxyxxyxyx3575 Ezek a parazita gombák minden más gombát parazitálnak, beleértve a hasznos mikorrhiza gombákat is. Minden gombát elpusztít, nem csak a kórokozó gombákat.

  • @gizellalaszlo3766
    @gizellalaszlo3766 Год назад +6

    Szép jó reggelt kívánok. Meg néztem a videódat és nagyon hasznos nekem. Köszönöm szépen úgy fogom készíteni ahogy láttam tőled. Az Úr áldását kívánom rád. Minden jót kívánok neked és mindenkinek. Egy szép napot kívánok neked és minden videó halgatoidnak.

  • @helengo5735
    @helengo5735 Год назад

    Sziasztok!
    Ma készítettem életem első palánta földjét ami marha trágyábol kb 40%
    Valamint 50% virágföld
    Évek óta álló kerti komposztálóból való szalmás keverékből 10%
    Ph értékéről fogalmam sincs egyenlőre visszont a napokban fogok csinálni elektromos pH mérőt,
    Miért desztilált vizet használtál? Miután eltelik a paprika mag csiráztatástól 5-7nap már lehet is ültetni vagy mégegyszer áztatni?
    Válaszotokat előre is köszönöm!

  • @peterwolf7357
    @peterwolf7357 Год назад +3

    Hass, alkoss, gyarapíts, s a haza fényre derül !” (Kölcsey)

  • @nikicseke9961
    @nikicseke9961 Год назад +6

    Ismét nagyon hasznos videót készítettél nekünk :), tavaly pocsék minőségű palántaföldet sikerült vennem, gyom magok is voltak benne. Elfogom olvasni a leírását idén és kotyvasztok belőle valami jobbat, ha szükséges. Mikhorrhiza gombám már van, a fiatal leander magoncaimnál már használtam is.

  • @jurajleszko504
    @jurajleszko504 Год назад +4

    Köszönjük a videót👍szeretném kikérni a véleményét arról, hogy a palántanevelésre szánt magokat kókuszrost és tőzeg keverékéből álló gyökereztető korongokba (jiff) vetni, és csak a kigyökeresedés után a korongokkal együtt ültetni ilyen talajkeverékbe, cserepebe? Köszönöm előre is.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +2

      Hajrá! De nagyobb palánták esetén mehet több komposzt, had egyenek. Pl 2 az 1-hez.

    • @jurajleszko504
      @jurajleszko504 Год назад +1

      @@Kisvakondkert köszönöm😉

  • @istvantoth1624
    @istvantoth1624 Год назад +3

    Szöget ütött a fejembe, hogy hidrokultúrás termesztés is létezik, ahol a növény nem találkozik földdel. Ott a gyökérzet tápoldatban lóg, ami gyakorlatilag egy szintetikus anyagokból álló, steril oldat. Ott a gyökérszimbióta gombák szerintem nincsenek jelen, a növény mégis fejlődik, terem is.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +6

      Mert tápoldatban csücsül. Az a liba is hízik, amelyiket tömik. Ilyen a természetben nincs.

  • @davidtaczman3450
    @davidtaczman3450 7 месяцев назад

    Köszi a videót! 50-50%-ban összekevertem palántaföldet meg házi komposztot, majd kihűtöttem és tettem bele mikhoriza gombát. Szobában tárolom most vetésre készen, viszont azt tapasztalom, hogy igen szagos (sőt mondhatni eléggé büdös). Ez normális? :) Elhaltak a kis élőlények és azokat lehet érezni? Köszi a választ!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  7 месяцев назад +1

      Erre sajnos nem tudok felelni, mivel én nem észleltem erős szagokat. Pontosabban kihűlés után nem észleltem, mert "sütés" közben van odőrje rendesen.

  • @janosdr.hegedus7196
    @janosdr.hegedus7196 7 месяцев назад +1

    Nagyon jól felépített, a téma érdekében lényegre törő előadás. Nagyon gratulálok, mert igen ritka az ilyen.

  • @szilasmentifazekasjozsef821
    @szilasmentifazekasjozsef821 Год назад +3

    Nagyon hasznos és úgy érzem sokak számára hiánypótló videót láttunk! Gratulálok és további sikereket kívánok.

  • @sztyandixo1005
    @sztyandixo1005 Год назад +2

    Köszönjük a videót. Korábban sterilizálást sütővel oldottam meg, 80-90 fokon sütöttem ki a földet 30 percen át, szintén zártan, hogy a gőzben pusztuljanak ki a kártevők. De a 80-90 fokkal talán még nem öltem ki a hasznos dolgokat. Erről mi a véleményed? (Bár így leírva már úgy érzem, hogy lehet nincs sok értelme. Azaz vagy meghal minden élőlény és érdemes őket gombával pótolni vagy nem lesz steril.)

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +4

      Az élő szervezeteket a hosszú sütés-főzés kiöli. Egy palánta ezek nélkül is élni fog, de sokkal kevésbé képes a tápanyagokat felvenni. Gyengébb lesz. Ha erősebb növényeket akarunk, kihasználhatjuk a természet ajándékait, a mikorrhiza gombákat. Persze ezek nélkül is lehet nagyon erős palántákat nevelni, például folyamatos enyhe tápoldatozással. Ezt csinálják a nagytermelők. De ez a módszer (fentebb már írtam), olyan mint a liba tömése. Ilyen a természetben nincs.
      Kiültetés után a legtöbben nem fogjuk műtrágyával tömni őket. Ha ilyenkor már ott vannak a mikkorhiza telepek a gyökereken, a növényeink sokkal szebben fognak fejlődni.

  • @gyorgygaal4494
    @gyorgygaal4494 Год назад +2

    Kõszönõm szépen ! Hasznosítani fogom ezt a tudást !👍

  • @tamasblank5008
    @tamasblank5008 Год назад +1

    Én eddig általános virágföld homok és marhatrágyát kevertem össze. Most már ilyet fogok köszi!

  • @benedekkis5258
    @benedekkis5258 Год назад +1

    Üdvözlet! Ne haragudj de szeretném kérdezni hogy vettem a napokban gyári:garri bioföld -zöldségekhez palántákhoz. 100% bio ph:7,0 +o,5 szerves tartalom 40% Akkor ezt is ki kell e főzni? És beoltani mikhorrhiza gombával,vagy csak főzés nélkül is jó lenne. Értem én ha a kertből veszünk földet akkor abban sok lehet a gaz,meg élősködő. De ha ilyen bolti földet veszek akkor mi a helyzet.ill te mit javasolsz hogyan csinálnád? Illetve ha ezt nem főznéd ki akkor is javaslod e bele a mikhorriza gombát? Ezer köszönet! Előre is!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      Egyiket sem kötelező sterillé tenni. A bio minősítés annyit tesz, hogy vegyszerrel garantáltan nem szennyezett. Ez az egyetlen különbség a bio föld és a nem bio között. Ugyanúgy tőzeg, mint a többi, csak például a ph-t másképp állítják be (vegyszermentesen, pl mésszel).
      Bármilyen földet veszünk vagy készítünk, lehet benne kártékony dolog (nemkívánatos gomba, tőzeglégy pete, stb). Persze vannak hasznos mikrobiális élőlények is benne.
      Egyetlen termék sem steril. Nem is lehet az, hiszen nem légmentesen zárt.
      No, ha ezzel tisztában vagyunk, akkor kell dönteni.
      1. Használjuk úgy, ahogy van, bevállalva az esetleges kártékony dolgokat is.
      2. Sterilizáljuk.
      Ha az utóbbi mellett döntünk, akkor jócskán csökkentjük a nem kívánatos fertőzések, kártevők megjelenésének esélyét.
      Mit veszítünk? Többet kell vele foglalkozni (sterilizálás folyamata) és kiöljük a mikrobiális életet. Utóbbi egyébként a gyökerek miatt hamar újraépül.
      Ma lehetőség van hasznos gombák újratelepítésére egyetlen mozdulattal: mikkorhiza. Haszna:
      1. A sterilizálás után nagyon hamar maximalizálni tudjuk a talajéletet
      2. A gomba, amíg folyamatos a nedvesség ellátás és él a növény, vele marad és segíti, tehát egész szezon alatt.

  • @istvanbarnoczki1536
    @istvanbarnoczki1536 7 месяцев назад

    Üdvözlöm.Tek land örökzöld és tujaföldem van itthon, az jó lehet paradicsom palántántaföldnek?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  7 месяцев назад

      Hát ezt nem tudom megmondani, ugyanis nem ismerem ezt a földet. De tippem van: a tuja ideális esetben a Ph5-6 közötti értéket kedveli. Ha a föld speciális tujaföld, akkor enyhén savas, hogy kiszolgálja a tuja igényeit.
      A paradicsom mészkedvelő növény. A Ph 7-8 között érzi jól magát, tehát semleges vagy enyhén lúgos talajon.
      Tehát a kérdésre válaszolni nem tudok, de elmeletileg nem ideális a tujaföld paradicsomnak.

    • @istvanbarnoczki1536
      @istvanbarnoczki1536 7 месяцев назад

      @@Kisvakondkert köszönöm a segítséget , véletlenül vásároltam ezt a földkeverékret. Inkább nem kockáztatok, szép estét.👍

  • @imrikebarabas3599
    @imrikebarabas3599 Год назад +1

    Köszönöm a sok tanácsot, én hoztam az erdöből azt a pár milimétres humusz réteget mert azt halotam,hogy az a talaj televan a mikoriza gombával és azt szeretném meg túdni hogy azt a talajt kellene-e fertötleniteni? ,Mert ha nem kevernék bele abból a földböl a palántaföld keverékibe?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад

      Ha a földet fertőtleníti, a gomba elhal. De növények gyökerei nélkül is elhal, tehát nem biztos, hogy ezzel a módszerrel sikerülni fog.

  • @gyorgyfejer1373
    @gyorgyfejer1373 Год назад +1

    Köszönöm az infókat!!! Kérdés: a műanyag edény és a műanyag fedő valamilyen különleges műanyagból van (hogy ne olvadozzon a mikróban), vagy erre nem kell figyelni, biztos nem melegszik fel lágyulásig az edény...?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +2

      Egyszerű bolti műanyag edény. A "fedő" egy tányér, ami még a gyereim aprócska korából maradt. Ezt a kettőt használom sok éve. Eddig még sohasem olvadt meg.

  • @zoltanmolnar7756
    @zoltanmolnar7756 Год назад +4

    Sziasztok ! Lehet rosszul közelítem meg a témát , de én a mikrohullámú sütőt még a lakásból is száműztem . Nem táplálja az életet...

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +2

      De sütő van?

    • @demenyzsolt8326
      @demenyzsolt8326 Год назад

      ​@@Kisvakondkert Üdv! Sütőben is lehet sterilizálni?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад

      @@demenyzsolt8326 Persze.

    • @demenyzsolt8326
      @demenyzsolt8326 Год назад

      @@Kisvakondkert Ok! A héten a gomba is megérkezett. Holnap át ültetés következik! Köszi a hasznos videókat!

  • @zsoltmucska6441
    @zsoltmucska6441 Год назад +1

    Szervusz!
    Azt szeretném kérdezni, hogy csak mikrósütőben lehet sterilizálni, vagy sima sütőben is?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      Sütőben is.

    • @zsoltmucska6441
      @zsoltmucska6441 Год назад

      Nagyon köszönöm

    • @zsoltmucska6441
      @zsoltmucska6441 Год назад

      Viszont a vetési naptárt nem találom a Facebook oldaladon.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      @@zsoltmucska6441 Az azért van, mert nincs a facebook oldalon. A facebook csoportban van. A "Kisvakond kertészkedők" facebook csoportban.

  • @matyastallerosi5804
    @matyastallerosi5804 Год назад +1

    Jó napot!
    Ha kérhetném írja meg legyenszives ennek a terméknek a nevét, a dobozos mikorrhiza gombáét!
    Köszönöm szépen! Szuperek a videók!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +2

      Amit a videóban lát, az egy ukrán termék. Sajnos belföldre készült, így csak cirill betűk szerepelnek a dobozon.
      Ne ragaszkodjon márkákhoz. Rengeteg jó minőségű termék található meg az ön környezetében is.

    • @tundecserjesi1635
      @tundecserjesi1635 7 месяцев назад

      ​@@Kisvakondkertukrán terméket nem.ajanlok senkinek.Tudottan veszélyesek,nincs bevizsgálva.Vegyi termékek.Sem élelmiszert de alapanyagot onnan semmit!!

  • @skyxabba
    @skyxabba Год назад +1

    Nekem nem kell mikrós föld. Soknak a fejében van ilyen, gondolkodás helyett. Nem követem a fals tanításokat, inkább legyen szabad a választás.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +2

      Természetesen! Azért azt jó tudni, hogy ez nagyon nem modern dolog, hanem egy régi módszer modern megoldása. Vidéken a palántákat régen melegágyon nevelték (trágya). Szerencsére néhány helyen mai napig így készítik. A melegágy tetejére érett trágyával kevert földet terítettek. Ez a föld tele volt mindennel: kártevőkkel, gyomnövények magjaival, stb.
      Hogy a gyomok és kártevők ne tegyenek kárt a palántákban, a földkeveréket megnedvesítették, majd hatalmas üstben nyílt tűzön "sütötték meg:"
      Amit mutattam, az ennek a régi módszernek kis mennyiséggel történő leegyszerűsített változata.

    • @skyxabba
      @skyxabba Год назад +1

      @@Kisvakondkert Szerencsére,a mi környékünkön a föld nem volt tele kártevökkel hogy sütögetni kellett, pedig dinnyéztek a szüleim.De azért elismerem hogy akiket érdekel, az csinálja, értékelem én is a tudásod!

  • @ildikoszabonemorocz5759
    @ildikoszabonemorocz5759 Год назад +1

    Nagyon tetszenek a videók.Jegyzetelek is belőle.
    Szeretném kérdezni,hogy a RADIX-M az mikorhiza gomba helyett használhatom vagy ugyan az csak más néven?Köszönöm a választ.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +2

      Köszönöm. Nem, az említett termék lényegében egy műtrágya, ami tartalmilag segíti a gyökeresedést. A mikorrhiza egy egészen más dolog. Mikkorhiza gombáknak azon gombák családját értjük, melyek szimbiózisban élnek a növényekkel. Tápanyagokat adnak át a földből a növénynek, cukrokért cserébe. A természetben szinte minden növény ilyen gombákkal él együtt. Ez a sikerük kulcsa.

    • @ildikoszabonemorocz5759
      @ildikoszabonemorocz5759 Год назад

      Köszönöm szépen.
      Mihez használhatom akkor ezt a terméket? Bocsánat a kérdésért.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +2

      @@ildikoszabonemorocz5759 Növények serkentésére. Olyan tápanyagok vannak benne, melyek felvehetők a növények számára és serkentik a nagyobb gyökértömeg létrehozását.

  • @pulesz8
    @pulesz8 Год назад +1

    Nagyon jó videó, köszönöm! A kérdésem, hogy kell-e tápoldatozni a palántaföldet palánta nevelés alatt, vagy elég a benne lévő tápanyag mennyiség?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +3

      Attól függ mekkora a cserép és mennyi ideig tartja benne. Általában egy kicsi cserép 4-5 hét után kifogy a tápanyagból és a palánták elkezdenek sárgulni. Ezért érdemes fokozatosan növelni a cserepet. Pl az elején rekeszes palántanevelőben kezdeni, aztán áttenni egy kicsit nagyobb átmérőjű önálló cserépkébe egy kis friss földel. Ilyenkor már lehet a földbe minimális mennyiségű extra tápanyagot bevinni, pl a kezdő keveréknél kicsit nagyobb arányú komposzt, esetleg egy csipetnyi szerves trágya.
      Palántát csak nagyon minimálisan kell táplálni, mert vegetatív növekedésbe kezd és megnyúlik. A cél inkább a zömök, erős, vastag palánta.

    • @pulesz8
      @pulesz8 Год назад

      @@Kisvakondkert Nagyon köszönöm!

  • @cinkoxid
    @cinkoxid 4 месяца назад

    Szia. Nagyon szép földet készítettél, köszi a tippeket. Esetleg a pozitív gombás készítmény kapható lesz a webshopodban?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  4 месяца назад

      Mindenképp kapható lesz mikorrhiza, de az a verzió, ami a videóban látható, nem. Idén még azért nem volt, mert ár/minőség arányban megfelelőt keresek.

    • @cinkoxid
      @cinkoxid 4 месяца назад

      @@Kisvakondkert Értem, köszönöm :) Én jelenleg az embio-t használnom, mikrobiológiai készítmény 83 hasznos gombával, az is nagyon jó fajta, de mindig szeretek újakat kipróbálni. A cropmax féle lomtrágyából érkezik majd utánpótlás? Akartam venni, de vártam a gombaölődre, hogy legyen, ami végül lett is, de a cropmax meg kifogyott :D

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  4 месяца назад +1

      @@cinkoxid Már meg is érkezett. Csak még nem volt idő bevételezni és felvezetni. Félek, hogy csak holnap fog sikerülni megoldani.

    • @cinkoxid
      @cinkoxid 4 месяца назад

      @@Kisvakondkert remek, megvárom :) remélem addig nem kapkodják el a gombaölődet :D

    • @cinkoxid
      @cinkoxid 4 месяца назад

      @@Kisvakondkert Annyit had kérdezzek még, hogy így több év után mik a tapasztalataid a mikorrhiza gombáról? Szoktad még használni? Észrevetted a pozitív hatásait kint a kertben is? Ha kiültetsz palántát ami már tartalmazta a gombát, akkor az szépen továbbterjed a kint földben is? Elég sok videót néztem ma róla és nagyon rápörögtem, de tényleg érdekel olyan véleménye, aki valóban használta/használja. Még nem tudtam minden videód megnézni ezért elnézést ha valamelyikben már kifejtetted ezeket. Előre is köszönöm :)

  • @gerdakodak
    @gerdakodak Год назад +1

    Kedves István! Fél délután kutattam a videóid, de nem találom, hogy milyen uborkát vetsz (palántázol). Elárulnád?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      Persze. A Mohikán F1 a legszívósabb, amit ismerek. Egyetlen bajom vele a felülete: sima. Maradi vagyok, a klasszikus "rücsis" felületű ubit szeretem, mert ropogósabb és nem fonnyad olyan hamar leszedés után, így eléggé rákaptam a Levina fajtára. Mindkettőt csak ajánlani tudom. Ha szívós kell, akkor Mohikán, ha klasszikus "anya savanyúsága" ízű, akkor Levina. Gyakran mindkettőt teszem.
      Egyébként épp decemberben meséltem el kedvenc fajtáimat:
      ruclips.net/video/erFDZJbI8Gc/видео.html

    • @gerdakodak
      @gerdakodak Год назад

      @@Kisvakondkert Nagyon kösz! Eddig én is mohikánoztam, de mivel többször említetted, hogy igazán a "rücskösebb" fajták ízét kedveled, gondoltam, kipróbálom az általad favorizált rücsist. Na, majd mindjárt leguglizom...

    • @jozsefvirag3188
      @jozsefvirag3188 Год назад +1

      @@gerdakodak Évek óta harmóniát vetünk nem rücsis bö termö és futtatjuk még szeptemberben is van rajta .

  • @monikavladar100
    @monikavladar100 Год назад +2

    Mikró nélkül hogyan készíthető?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +2

      Sütőben. Vaslábos/serpenyő + fedő. Faluhelyen üstben sütik, fedő nélkül, hosszabb ideig. Ezt nem mellesleg a gyomnövények magvainak elpusztítására végzik.

    • @monikavladar100
      @monikavladar100 Год назад +1

      @@Kisvakondkert köszönöm😊

    • @festivalpal
      @festivalpal Год назад

      @@Kisvakondkert Ha jól emlékszem száz fokon kb. egy órát. Báris így emlékszem egy kb. 2 éves videódban ezt hallottam.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      @@festivalpal Mennyiségtől függ. A gőz gyorsabb, ezért tuti a fedő és a víz 😉.

  •  3 месяца назад

    Hol lehet vásárolni azt a mikorrhiza spórát, amit mutattál?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  3 месяца назад

      Azt jelenleg sehol. Más fajtákat lehet.

    •  3 месяца назад

      @@Kisvakondkert és neked honnan van?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  3 месяца назад

      Én a Partiumban élek. Itt ez a termék kapható online, de már csak egy általam ismert üzletben.

    •  3 месяца назад

      @@Kisvakondkert akkor közel vagyunk. Én Békéscsabán vagyok. Online lehet ott vásárolni?

  • @magyarimre9321
    @magyarimre9321 8 месяцев назад

    Heló. Ha hőmérséklet mínusz, azt hogyan viselik a bacik, gombák? Arra gondolok, ha a tavalyi megmaradt palánta földet szeretném elhasznalni, ami kinti helyen van. Tehát tartós mínuszban elpusztulnak?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  8 месяцев назад

      Nem. A bacik nem kényesek erre és a legtöbb gomba sem.

  • @eszterpollak9284
    @eszterpollak9284 10 месяцев назад

    Szerinted, ha egy ilyen talajfertőtlenítés után beáztatott gilisztahumuszt adok a palánta föld keverékéhez azzal tudom pótolni a hasznos mikroorganizmusokat?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  10 месяцев назад

      Igen, de palánta nem igényel trágyát, mert csak megnyúlik. Sőt, kezdetben mikroorganizmusokat sem.

  • @magyarimre9321
    @magyarimre9321 8 месяцев назад

    Kösz a választ. Eddig nem használtam mikorrhiza gombát csak simán palánta földet. Sejtettem h nem pusztulnak el a bacik a minusztol de annyi az új infó h egy kérdést megert, kíváncsi voltam.
    A dolomit nagyon tetszett, tavaly használtuk. Eddig 5-6 év alatt egy féle csemege paprika sem sikerült. Ezzel elég jó lett a Mórahalmi f1 és a Pusztagold is.
    Jó a csatorna.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  8 месяцев назад

      Örülök! Egy ici-pici levéltáppal ha még meg lesz támogatva, akkor látványos lesz a különbség.

  • @jozsefvirag3188
    @jozsefvirag3188 Год назад

    Köszönöm szépen a hasznos tanácsot szép hétvégét kívánok szeretettel ♥️

  • @attilanemeth7548
    @attilanemeth7548 Год назад

    Régen nálunk a földet perzselővel /kártevömentesiteték/ vajon ez is jó módszer?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +2

      Igen. Palánták részére óriási üstben "sütik" a földet. Ez kiöli a nemkívánatos betegségeket és a gyomok magvait. Az ilyen sütött földet terítették aztán a trágyából rakott melegágy tetejére és termeltek benne palántát.
      Üvegházakban és fóliákban a megtermelt palánták kiültetése előtt a föld ferőtlenítését kapálás utáni lángal történő perzseléssel oldották meg. Ugyanez a haszna: gyommagok írtása és talajfertőtlenítés.

  • @kataszucsnetoth5237
    @kataszucsnetoth5237 Год назад

    Kedves Kisvakond! Régóta nézem a csatornát, mert nagyon hasznos! Most csak azért szólok, mert egy dolog nem teljesen pontos. A pH-papír nem lakmusz. Ez a színes egy indikátorkeverék. A lakmusz kék és piros volna csak, és 7 körül váltana. Nem zavaró! Csak azért, mert eddig minden annyira hibátlan! Minden alapos, pontos, nyugodt, körültekintő. Szuper!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад

      Jogos. A kéket és pirosat utóljára a kilencvenes években fizikaórán láttam, mikor a tanárnő megmutatta nekünk hogyan lehet lebuktatni a lisztezett tejfölt 🙂.
      Mentségemre szóljon, hogy a kereskedelemben az indikátor papírt igen gyakran lakmusznak titulálják. Azt hiszem, hogy a Ph tesztcsík ma már összemosódik a köztudatban a hajdani lakmusszal.

  • @demenyzsolt8326
    @demenyzsolt8326 Год назад

    Szia! Ezt a sterilizáló módszert alkalmaztam kisebb mennyiségű föld esetében, mikor még kicsik voltak a palánták. Nemsokára 12 literes vödrökbe kerülnek át. ( chili paprika). A kérdésem a következő lenne, ebben az esetben milyen módszerrel fertőtlenítsem a földet? Szükséges a nagyobb növények esetében? Majd a tejes permetezést mindenképp akar alkalmazni.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      Csak csírázáskor szükséges, elkerülendő a palámtadőlést és a tözeglégy lárváinak kártételét.

    • @demenyzsolt8326
      @demenyzsolt8326 Год назад

      @@Kisvakondkert Köszönöm szépen a választ!

  • @gazbtsztar9104
    @gazbtsztar9104 Год назад

    Nagyon köszönjük az értékes tanácsot.
    Üdv.
    Géza

  • @chrisp4028
    @chrisp4028 Год назад

    Sütőben biztonságosabb és nagyobb mennyiséget be tudsz tenni több szinten!
    A szükséges gombákat egy marék kezeletlen földel meg tudod oldani!
    Úgy látom hogy szereted ezeket a gombákat használni, de egy kevés friss komposzt ezt és sok mást tud pótolni!
    Nagyogy hiányzik nekem a közözs barátunk chilizéssel!
    Szép napot!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      Azt hiszem, hogy nem sikerült megértened a sterilizálás célját, mivel azt ajánlod, hogy kezeletlen földet kellene keverni hozzá.

    • @chrisp4028
      @chrisp4028 Год назад

      @@Kisvakondkert Igazad van!
      Nekem amit már csináltam és működött!
      Sütőbe 30percig 120c⁰-on és az elég volt!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      @@chrisp4028 Így van. Ha nagyobb mennyiség szükséges, a sütő kiváló. Faluhelyen üstben sütik nyílt lángon. Nagy fóliasátorban disznó perzselővel "pörkölik" a nagytermelők.
      Én 2-3 litert használok el egyszerre, ezért célszerűbb számomra mikró és a gőz.

    • @chrisp4028
      @chrisp4028 Год назад

      @@Kisvakondkert Erről nagy mennyiségüről még nem hallottam!
      Használnak valami port is erre a célra, emlékeim szerint...

  • @Csokma
    @Csokma Год назад

    Köszönöm szépen ezt a videót is!
    Viszonylag nemrég fedeztem fel ezt a csatornát, amit mindenkinek csak ajánlani tudok.
    Mikorrhiza gombát milyen név alatt lehet kapni?
    Mert a Google elég szegényes kínálatot hoz fel...

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      Csakis "mikorrhiza" néven lehet megtalálni. Keleteurópában szegényesebb a kínálat, mivel az emberek pénztárcája és tájékozottsága is szerényebb, mint nyugaton.

    • @xyxyxxyxyx3575
      @xyxyxxyxyx3575 Год назад

      Üdv,én most vettem: Kertlap kertészeti webáruház:Symbivit® mikorrhiza gomba (750 g) 8.192-ft +kiszállítás. De van nekik kisebb kiszerelés is.

  • @laszlopap9215
    @laszlopap9215 Год назад

    Köszönöm szépen a videót nagyon hasznos, idén hasznositani fogom! Egy kérdésem lenne az egy kis kanál mikorrhiza gombához mennyi földet keversz hozzà? Előre is köszönöm válaszod, szép napot kivánok! Üdv. 😉

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +2

      Mindíg azt a kis műanyag edényt használom. 3 literes. Ebbe kerül az a csapott mokkáskanálnyi gomba. Nem kiskanál, hanem csak mokkáskanál.

    • @laszlopap9215
      @laszlopap9215 Год назад

      @@Kisvakondkert Köszi a választ! Szép délutánt kívánok! Üdv.😊

  • @tiborlenart7617
    @tiborlenart7617 Год назад

    Mikorrhiza gomba spóra port hol tudok venni?