Дякую за цікавий випуск! Чи діскаверите гіпотезу перед запуском А/В тесту, збираєте кількісні та якісні дані? Якщо так, то було б цікаво почути, як відбувається цей процес? І ще цікаво, як ви залучаєте користувачів до продуктових досліджень, де шукаєте і чи маєте якусь базу, які завжди готові потестити ваші фічі?
Чи діскаверимо гіпотезу - залежить від гіпотези. Якщо це шось велике типу нової фічі, то звісно - дивимось і на ринок/конкурентів, і деколи наперед з користувачами спілкуємось. По дослідженнях - в основному просто використовуємо платформу UserTesting. Там можна швидко рекрутити релевантних людей. Це якщо досліджуємо щось нове для себе. Якщо досліджуємо щось всередині свого ж продукту - то рекрутимо наших же користувачів через свої апки. Просто вішаємо на якусь цільову дію івенті по ньому відправляємо інап меседж із запрошенням на інтерв'ю. Часто за це пропонуємо про підписку. Постійну базу юзерів для тестування не маємо. Колись пробували різні коммюніті в діскорді, але поки що не дуже працювало - люди не були достатньо committed. Лише один раз щось схоже мені вдалось зробити на Мемометі. Я тоді зібрав десь 20+ креаторів в телеграм чаті. Там ми дійсно багато спілкувались і вони давали дуже багато класного фідбеку. Але там специфіка була в тому що це не просто звичайні евередж юзери, які чисто скролять меми в Мемометі, - а саме активні креатори мемів. Вони були нашими павер юзерами і дуже зацікавленими, тому в принципі з ними й вийшло. А на інших простіших апках легше ad hoc через інап меседжі рекрутити юзерів на інтерв'ю)
Дякую за цікавий випуск!
Чи діскаверите гіпотезу перед запуском А/В тесту, збираєте кількісні та якісні дані? Якщо так, то було б цікаво почути, як відбувається цей процес? І ще цікаво, як ви залучаєте користувачів до продуктових досліджень, де шукаєте і чи маєте якусь базу, які завжди готові потестити ваші фічі?
Чи діскаверимо гіпотезу - залежить від гіпотези. Якщо це шось велике типу нової фічі, то звісно - дивимось і на ринок/конкурентів, і деколи наперед з користувачами спілкуємось.
По дослідженнях - в основному просто використовуємо платформу UserTesting. Там можна швидко рекрутити релевантних людей. Це якщо досліджуємо щось нове для себе.
Якщо досліджуємо щось всередині свого ж продукту - то рекрутимо наших же користувачів через свої апки. Просто вішаємо на якусь цільову дію івенті по ньому відправляємо інап меседж із запрошенням на інтерв'ю. Часто за це пропонуємо про підписку.
Постійну базу юзерів для тестування не маємо. Колись пробували різні коммюніті в діскорді, але поки що не дуже працювало - люди не були достатньо committed.
Лише один раз щось схоже мені вдалось зробити на Мемометі. Я тоді зібрав десь 20+ креаторів в телеграм чаті. Там ми дійсно багато спілкувались і вони давали дуже багато класного фідбеку. Але там специфіка була в тому що це не просто звичайні евередж юзери, які чисто скролять меми в Мемометі, - а саме активні креатори мемів. Вони були нашими павер юзерами і дуже зацікавленими, тому в принципі з ними й вийшло. А на інших простіших апках легше ad hoc через інап меседжі рекрутити юзерів на інтерв'ю)
Вітаємо! Ви перемогли в конкурсі на краще питання 🎉 Напишіть, будь ласка, Ігору у телеграм @ihoor_11, щоб домовитись про передачу книги 😊
Клас! 🔥
🔥
📧
В чому різниця між "retention 30 дня" та N-day retention 30 дня"?
Ігор на цьому моменті виправив себе самого, тож цікава дізнатись різницю.
Радше не виправив, а уточнив. Зазвичай під просто "рітеншн 30 дня" мається на увазі саме N-day рітеншн. Тут так само)
Які 3 основні обовʼязки продакт менеджера на твою думку?
Робити юзер інтерв'юшки, копати аналітику і запускати аб-тести. Це якщо дуже конкретно і без "приносити цінність юзерам та стейкхолдерам" 😁