Bardzo bym prosił o kolejne rozszerzenia do tego filmu, na przykład omówienie poszczególnych ról i poszczególnych stylów gry. Robisz to świetnie, a ten film to genialna robota
Dokładnie - opis ról to jest coś co bym z przyjemnością obejrzał - na bazie tego filmu np różnice między CM(att) a Mezzala - bo widzę ze 90% gra mezzalą
J A P I E R * * * * - Jedyna słuszna reakcja kiedy znajdziesz coś czego nawet nie wiedziałeś że szukałeś i zmienia to twoje podejście do wszystkiego. Niesamowite jak miło się Ciebie słucha ;) łapka w góre pod każdym kolejnym filmik z automatu i będę polecał wszystkim ;)
Chapeau bas za wiedzę. Gram w FMy od lat, ale nigdy w taktykę tak szczegółowo się nie zagłębiałem. Mam nadzieję, że dzięki Tobię się to zmieni. Liczę na więcej filmów!
Zaczynam przygodę z FM. Bardzo dobrze się tego słucha i ogląda. Bardzo ciekawie tłumaczysz i wiele się można nauczyć. Fajnie by było gdybyś dalej coś o taktyce nagrał, np wybrał taktykę dla innej drużyny i powtórzył pojęcia. Super, leci sub
Wiadomo, świetny materiał. Chociaż ja jestem z tych, złych menedzerów, że raczej dobieram zawodników pod swój zamysł. :) Być może po tym materiale zmienię trochę swoje podejście.
Piotrze, nawet nie wiesz jak się cieszę, że Cię odszukałem. Jako stary zgred pamietam jeszcze czasy polskiej sceny CMa, później FMa - chyba tak się nazywało forum, które zrzeszało kilkanaście lat temu graczy grających w FM. Pamietam tez Twoją akademię taktyki dzięki której szlifowałem swoje pomysły, ale najbardziej zawsze interesowało mnie jak w moja ulubione grę grają inni :) Ostatnia moja seria to był FM 17, a później zrobiłem sobie detoks i tutaj to słowo nie jest przypadkowe, gdyż w moim przypadku Football Manager to twarde narkotyki… ale wróciłem do najnowszej odsłony i przytłoczony zmianami zacząłem szukać czego na YT i tak trafiłem tutaj. Super robota, z pewnością masz u mnie kolejnego stałego subskrybenta :) ale dość zanudzania przejdźmy do mięsa. 1/ Zaprezentowałeś ciekawe podejście z 1 wyjściowa formacja i takimi sami rolami w 3 wariantach, ale jakich korekt dokonujesz, kiedy Twój najlepszy piłkarz pod którą stworzyłeś taktykę wypada np. z powodu kontuzji? Jak mocno ingerujesz w zmiany taktyczne. Mam tutaj na myśli np. ekstremalne sytuacje w których Twój odwrócony skrzydłowy nie może grać, a jako zastępstwo masz typowego skrzydłowego, który schodzić do środka po prostu nie potrafi, jest typowym „jeźdźcem bez głowy” z dośrodkowaniem i wrzutką i nie zrobi tego, co odwrócony/schodzący napastnik, bo nie ma odpowiednich atrybutów. Co zrobiłbyś w takiej sytuacji z poleceniami obiegu przez LO/PO (w zależności od strony na której wystąpiłby powyższa sytuacja)? Jeśli tak, to czy ingerowałbyś w ustawienia szerokości gry w poleceniach zespołowych? Moje pytanie jest zaczepne, bo ja z kolei staram się zrobić dwie (podobne) taktyki, ale z innymi rolami, właśnie na powyższa ewentualność, gdyż obawiam się, że moi zawodnicy w trakcie sezonu mogą mieć za mało czasu, aby przyswoić nowy wariant.
Również się cieszę. Apropos mięsa. Uważam takie podejście za błędne. Wytłumaczę. Dobrze byłoby mieć trzy różne formacje z odmiennymi rolami i zaskakiwać nimi rywali przy okazji obsadzając różnych zawodników o odmiennych charakterystykach, lecz w rzeczywistości tak się nie dzieje i w FM także o to trudno, bo: 1. skład jest liczebnie ograniczony, a trudno przewidzieć kontuzje, kartki, spadki formy, a więc i to kogo będziemy mogli desygnować do gry w najbliższych meczach 2. na wstępnym etapie prowadzenia klubu tak dobieram role, aby jak najlepiej pasowały pod moich zawodników; nie pod pierwszą 11, ale także pod drugą, bo rotację zakładam, spodziewam się jej oraz jej oczekuję. 3. mając trzy zupełnie inne taktyki z innymi formacjami i rolami utrudniasz sam sobie analizę statystyk, bo FM bardzo kuleje pod względem rozgraniczania i akumulowania statystyk oraz ograniczasz sobie pole manewru wobec rywala np. akurat masz mecz na daną taktykę, ale zawodników z rolami pod nią kontuzjowanych... Mam nadzieję, że jasno wytłumaczyłem swoje podejście. Pozdrawiam
Powiem Ci , ze jako grający od 1996 r (USM96) - pięknie było dziś wpaść na Ciebie i posłuchać kogoś nowego i dobrego :) Powodzenia , mam nadzieję , że wytrwasz dłużej. SUB.
@@tacticof Oczywiście, źle się wyraziłem. Dzięki materiałowi oraz delikatnemu wsparciu artykułów na FMSCOUT moja świadomość na temat taktyki w FM znacznie wzrosła i udało mi się coś stworzyć, co przynosi rezultaty: mistrzostwo w 1 sezonie, a teraz w IV Rundzie Eliminacji do LM zmierzę się z Kopenhagą. Jednak nurtuje mnie rzecz: Czy zakładając, że nasz rywal gra skrzydłami i będziemy grać wąsko w obronie, a jednocześnie dostrzegamy, że nasze skrzydła są mocne, plus rywal ma słabych bocznych obrońców, to czy z punktu widzenia "logiki" FMa można zagrać wąsko w obronie, przy jednoczesnej szerokiej grze w ataku? Czy to się w jakiś sposób gryzie? Jeszcze jedna rzecz, u mnie to się sprawdza, jednak nie wiem czy to dzieło przypadku, czy mój taktyczny "geniusz" zadziałał - skrzydłowi z rolą SN(A), a w poleceniach indywidulanych graj szeroko - ma to zastosowanie przy grze skrzydłami? (zakładam, że SN(A) z natury zawęża do środka i bardziej się nadaje do gry środkiem)
1. Jeżeli rywal gra szeroko, to polecam grać SZEROKO w obronie. Polecenie FORCE INSIDE powoduje szerokie ustawienie obrońców, które ma wymuszać (i to robi!) zepchnięcie skrzydłowych rywala do środka. FORCE OUTSIDE - działa dokładnie odwrotnie tj. rywal gra wąsko w ataku, więc i my wąsko w obronie, wypychając ich na skrzydła. 2. Ustawienie szerokich ataków każe drużynie rozciągać grę tzn. klasyczni skrzydłowi przy szerokiej grze ustawią się przy samej linii, a środkowi pomocnicy z piłką będą od razu szukać opcji do zagrania na skrzydło, zaś przy wąskiej grze skrzydłowi będą trochę dalej od linii, a środkowi pomocnicy z piłką będą najpierw szukać opcji do gry w środku boiska. Z drugiej strony pamiętaj, że poszczególne ROLE zawodników mają "wdrukowany" albo szeroki (poziomy), albo wąski (pionowy) ruch na boisku, co dodatkowo sprzyja ich grze. Tym niemniej, jeżeli nakażemy drużynie grać wąsko a będziemy mieli w składzie MEZ i skrzydłowych, to i tak większa część naszych akcji odbędzie się skrzydłami, niż gdybyśmy mieli w składzie SP i schodzących napastników. Odwrotnie tak samo: PD + odwróceni skrzydłowi pomimo nakazu szerokiej gry, będą przede wszystkim operować w środku boiska. Testy mówią jasno: szeroka gra + szerokie role = 100% szerokości boiska / szeroka gra + wąskie role lub wąska gra + szerokie role = 85% szerokości boiska / wąska gra + wąskie role = 70% szerokości boiska. 3. Polecenia indywidualne polecam stosować w dwóch wypadkach: 1. wykorzystanie indywidualnych cech/zdolności/tendencji/zagrań zawodnika, 2. gdy chcemy, aby dany zawodnik wyłamywał się ze schematów narzuconych drużynie. Dotyczy to także poleceń zwężających lub poszerzających pole gry.
@@tacticof Zdecydowanie. Gram w FMa od czasów Championshipa. Należałem do społeczności Cmrev i Centrum FM. Zawsze byłeś tam odbierany jako legenda taktyczna😊
@@dasbot Odrzucając fałszywą skromność legendą to mogli być Profesor, Perez, Wujek Przecinak, Ceyvol, Pucek czy jeszcze piętnastu innych... Ja zawsze trzymałem się cienistej strony ulicy.
@@dasbot Nie wiem nic o tym smutku. Strony padły, to prawda, ale to raczej było nieuchronne. Czas forum, manifestów i komentarzy minął. Trwają dziś tylko skanseny. Ruch przeniósł się do social mediów. Świat się zmienił, legendy zestarzały, ale pasja została.. :-)
To ja moze skrytykuje 😉 trochę gram w fm (od 2014) i nigdy ale to nigdy nie zwracałem uwagi na gwiazdki dotyczące pozycji danego zawodnika. Z doświadczenia wiem ze liczą się jego umiejętności dla danej pozycji a nie to ile gwiazdek ma np. na pozycji środkowego pomocnika. To tylko taka moja uwaga, ale cały poradnik jak najbardziej na plus. Pozdrawiam 😉
Oczywiście. Gwiazdki to uproszczony system oceny zawodnika przez twój sztab (najczęściej asystenta). Możesz się tą oceną kierować lub nie. Jest to o tyle wygodne w trybie HC, że obserwując nowych zawodników zyskujesz automatyczne porównanie do obecnego składu i soich zawodników. Na ile trafne? Na tyle, na ile wysokie umiejętności ma Twój sztab :-) Ja korzystam z gwiazdek i na nich się opieram w 90%. Pozostałe 10% to sytuacje rywalizacji o miejsce podobnie ocenianych zawodników, ocena juniorów, tudzież przestawianie zawodników na nowe pozycje. Rozumiem jednak Twoje podejście i kibicuję.
Super robota, ja mama pytania: 1. Dotyczące Woodburna, czy nie lepiej jemu zasugerować funkcji ataku zważywszy, że jest dużo lepszy niż jego kolega na prawym skrzydle? Bardziej byśmy skorzystali z jego umiejętności przy ataku niż Mackaya, wiadomo, że support tego nie przekreśla ale jednak go trochę bardziej ogranicza. 2. Jak się ma Kontrpressing + Pułapki offside'owe to czy nie powinny być wyłączane na Celtic i Rangers, ponieważ to dosyć duże ryzyko zważywszy na klasę rywala? Oczywiście DP zabezpiecza to częściowo ale jednak jak to mówi Dariusz Szpakowski, może być "jeden, jedyny błąd" Osobiście jestem zwolennikiem szybkich i krótkich wybić bramkarza, zwłaszcza, że gramy Obrońców Grających Piłką ale fakt faktem, że na naszą taktykę lepiej by pasowały długie, z tym, że być może wziałbym pod uwagę mimo to szybkie wybijanie. Ja jeszcze bym chciał sprawdzić ustawienie 4-2-3-1 z Woodburnem jako AMC z funkcją ofensywnego pomocnika i dwoma skrzydłowymi tak jak obecnie jest ustawione + reszta w zasadzie bez zmian, tyle, że bez DP tylko, że wtedy bardziej bym poszedł w grę na przegrupowanie i bez pułapek offside'owych.
Kamil. To zawsze są trudne decyzje: coś kosztem czegoś. W kolejnym odcinku będziemy m.in. o tym mówić tzn. jak poprawić i jak wprowadzać zmiany w taktyce. Doświadczenie wskazuje wszak, żeby w FM szukać własnych szans w ataku, niż bać się własnych obrońców. Woodburna i Mackaya poobserwujemy, podobnie jak naszą linię defensywy. Pamiętaj wszak, że cele mówią jasno: 5 miejsce, a więc mamy czas i przestrzeń na błędy nie tylko w meczach w Glasgow, ale także w kilku innych.
Fajny materiał, dzięki! Pytanie mam dotyczące tego polecenia obiegania/włączania się do przodu bocznego obrońcy. Czy to nie jest tak, że on i tak biegnie do przodu jak jest na funkcji atak - bez polecenia obiegania? Czy to polecenie obiegania nie jest skierowane bardziej do skrzydłowego by ten czekał na tego obrońcę i przez to troszkę czasem spowalniał atak? Z góry dzięki za opinię i podzielenie się obserwacjami
Fajny poradnik - wiele rzeczy dobrze i dokładnie wytłumaczonych. Nie skumałem tylko jednej kwestii - mówisz, że Hearts najlepiej powinno czuć się w grze środkiem? Skąd ten wniosek? Jeśli wiąże się to z tym, że większość klubów w Szkocji gra szeroko to ok, tylko co w sytuacji kiedy liga jest bardziej liczna i tam kluby grają 50/50 szeroko/wąsko? Na co wtedy najlepiej patrzeć (na jakie atrybuty), by odpowiednio wybrać szerokość gry? Czy styl gry przeciwników jest tu jedynym wyznacznikiem i należy zmienić taktyki w stosunku do rywala, jak to pokazałeś na końcu? Pozdrawiam
Wszystkie tego typu wnioski są arbitralne i mają charakter decyzji podjętej przez gracza. W tym przypadku składowe są dwie: mała ilość a wręcz brak silnych klasycznych skrzydłowych i graczy bocznych w Hearts. Uzupełniają oni sklad ale nie stanowią o jego siłę. Druga przesłanka to rywale grajacy szeroko w większości. Stąd taka decyzja. Można oczywiście zrobić z Hearts drużynę grająca szeroko ale to trudniejsza ścieżka.
Pytanie mam takie jak to jest z tą szerokość w ataku i obronie?W jednym z poradników tłumaczysz żeby tego niemieszać,gdy nastepnie ogladam poradnik" jak zbudowac dobra taktyke" i tam mieszasz te dwie szerokości?Może moje pytanie jest zbytnio tendecyjne ale ja już tego nieogarniam😂
dwa już są w Poradnikach: DATA HUB ruclips.net/video/QxAJKB5LRgw/видео.html oraz 3 Klucze do Defensywy ruclips.net/video/W8HquHge8jg/видео.html zapraszam
Świetny materiał. Od razu pojawia się pytanie - skoro robisz overlapping po obu stronach - dlaczego po lewej masz WB na ataku ( po lewej masz IF) a po prawej już na support ? (Tu masz IW)
Wykorzystuję umiejętności Kabore (KBO/a), a w środku pola mam po prawej SP/o, więc lepszą asekurację strefy niż po lewej z CR/w, więc na więcej mogę pozwolić obrońcy. Jeżeli zaś mam KBO/a, to muszę mu zrobić miejsce na skrzydle, więc SN/w, który jeżeli nie będzie miał miejsca w polu karnym to będzie schodził na przedpole. Z zadaniem ataku trzymałby się skrzydła.
W przypadku Hearts gramy Gegenpressingiem z intensywnymi wejściami z głębi pola obu środkowych pomocników (BBM i CM/a) i wąską grą w ataku, więc muszę zapewnić szerokość na skrzydłach nie tracąc przy tym naturalnych umiejętności tamtejszych zawodników. Klasycznych skrzydłowych nie mamy, więc wykorzystuję umiejętności Woodburna, który najlepiej spisuje się jako IF, a za plecami ma z kolei Kingsleya o dużej lepszej ofensywnej charakterystyce, niż grający po drugiej stronie Smith, więc lewe skrzydło ustawiłem bardziej na strzały i wykańczanie, a prawe na dogrania i opcje podaniowe. Żeby zaś nie tracić na ofensywności (Hearts to trzecia siła w lidze) odwróciłem im zadania tak, aby oba skrzydła zapewniały podobną intensywność ataków przy jednoczesnym uwydatnieniu najlepszych cech zawodników. Stąd taki wybór.
hm... jeśli drużyna jest ze średniej półki lub też słaba to nie lepiej na początek dać mniej poleceń taktycznych aby nauczyli się najpierw tych najważniejszych poleceń?
Nie zauważyłem nigdy powiązań pomiędzy wysokością atrybutów a ilością poleceń taktycznych, chyba tylko takie, że jej znajomość przychodzi wolniej. Moich taktyk drużyna uczy się w 18 miesięcy, ale już po 3. osiąga dobre zgranie widoczne na boisku.
Osobiście nigdy nie widziałem żeby był taki problem, trzeba ich ograć w sparingach. Zarówno na 8 jak i 1 poziomie rozgrywkowym w Anglii nie ma to większego znaczenia - ma jedynie przy wymagających poleceniach typu pułapka offside'owa lub czysto technicznych jak więcej strzelaj czy kryj inywidualnie.
Witam, przypadkiem tu trafiłem... Czy w przyszłości można się spodziewać odcinków odnośnie wiedzy taktycznej.. w sensie co i jak, na co patrzeć. Krok po kroku?
Zapraszam na mój patronite.pl/tacticof. Po angielsku cała moja Szkoła Taktyki dostępna jest na FMScout w poradnikach jako Tactical Development Workshop.
Dlaczego ja to dopiero teraz znalazłem?! Poszła łapka i sub, ale bez kilku pytań stąd nie wyjdę... 1. Czy ekran porównania z resztą ligi nie daje czasem nieco przekłamanych informacji? Przykładowo jeżeli nasza pierwsza jedenastka (czy nawet piętnastka) ma dobrą szybkość i technikę, a dużo rezerwowych będących w pierwszej kadrze ma je bardzo słabe, to średnia tych atrybutów może wyjść około przeciętnej. Co innego gdyby w porównaniu byli brani pod uwagę tylko zawodnicy nazwijmy to "kadry meczowej". 2. Czy dodanie overlapu po lewej ma sens skoro role IF/s + WB/a naturalnie do niego zachęcają? 3. Czy nastawienie pozytywne w połączeniu z czterema funkcjami ataku to czasem nie za duży "przypał"? Nawet jeśli do gry z kontry to pasuje, to czy podobny rozkład funkcji d/s/a mógłby działać w taktyce na posiadanie, gdzie trzeba więcej cierpliwości i wstrzemięźliwości z bieganiem do przodu, a zatem mniej funkcji ataku? Pozdrawiam i idę oglądać resztę! ;)
1. To bardzo ogólne porównanie ale bierze pod uwagę cały First Team wszystkich drużyn więc jest pewnym stopniem odniesienia. 2. Overlap to polecenie dla skrzydłowego: "poczekaj na obronce" 3. Mentalnosc to tylko wysokość przy grze z piłką. Zobacz poradnik o mentalnosci
@@tacticof Wlasnie porownalem sobie jak sie ma ten ekran porownania do faktycznych atrybutow mojego skladu w Bordeaux. Wg porownania mam wolnych, malo skocznych i slabych napastnikow na tle ligi. Tymczasem w rzeczywistosci tylko jeden z nich jest wolny, inny ma slaba skocznosc, a ogolnie jest co najmniej srednio lub dobrze. Wyjasnilo sie tez skad te rozbieznosci. Otoz FM-owe porownanie bierze pod uwage nie tylko wszystkich napastnikow w kadrze (a wiec i takich, ktorzy nie maja szans duzo grac, mimo ze nie sa w rezerwach), ale takze ofensywnych pomocnikow, ktorzy moga grac w ataku, co w moim przypadku znaczaco wplywa na srednia brana pod uwage na tle ligi. Tak wiec wg mnie bardziej trafny obraz dostaniemy sprawdzajac "na piechote" atrybuty swoich zawodnikow, ale cos za cos - duzo trudniej wtedy porownac to z innymi druzynami. Podobny problem jest z raportami skautow nt przeciwnika. Dostajemy info, ze rywale slabo dosrodkowuja, po czym szybki check skrzydlowych i bocznych obroncow pokazuje, ze to g.....o prawda :)
Różnice są znaczące bo zawodnik z umiejętnością gry jako DC/DM/MC/AM będzie brany pod uwagę we wszystkich porównaniach choc może mieć np. Bardzo ofensywna charakterytyke i zaburzać dane obrony. Dzieje się tak wszak dla wszystkich drużyn. Problemem są jedynie różnice w wielkości i wszechstronnosci składów. Dlatego ekranu porównania nie wykorzystuje do analizy atrybutów czy rywali lecz do określenia silnych/słabych trendów mojej druzyny. Potem trzeba przejść do analizy szczegółowej. Innymi słowy porównanie atrybutów jest jedynie podpowiedzią. To czy trafną musisz ocenić sam. Podobnie dzieje się z podpowiedziami skautow I analityków. Dlatego podczas analizy oprocz znajomości moich graczy opieram się na analizie danych w Data Hub, profilu managera oraz ich wyjściowej taktyki z praqdopodobnymi rolami.
Mam dwa pytania: 1. Czy to jest sztywna reguła, że jak w lidze większość stanowią drużyny grające szeroko, to nasza wyjściowa taktyka powinna być wąska w ataku i szeroka w obronie? Czy możemy grać szeroko w ataku przy rywalach ligowych grających również szeroko? 2. Mam zawodnika wyłącznie z naturalna pozycja OP(P) z rolą skrzydłowy. Czy ma sens zastosowanie tego zawodnika na pozycji OP(L) z rolą odwrócony skrzydłowy mimo braku kompetencji gry na tej pozycji? Czy taki zawodnik odnajdzie się na tej pozycji przy silniejszej prawej nodze i porównywalnych atrybutach wymaganych do nominalnej roli tego zawodnika? Mam nadzieję, że względnie jasno się wyraziłem i dzięki z góry za odpowiedź!
1. Oczywiście, że możesz atakować szeroko i bronić także szeroko. Obserwuj wszak jak będą się ustawiali rywale w obronie, bo AI najczęściej ma tak, że gdy gra szeroko w ataku, to i w obronie, a łatwiej jest wówczas spychać ich do wewnątrz i grać wąsko w ataku. 2. Wszystko zależy czy rzeczywiście potrzebujesz takiego, czy jest to zmiana "na siłę". Jeżeli potrzebujesz takiego, to się nie wahaj. Tempo jego adaptacji na nowej pozycji i roli zależy od jego atrybutu wszechstronności, który jest ukryty, więc to zawsze jest niewiadoma. Tym niemniej, jeżeli masz dobrego skrzydłowego, rozważ klasycznego skrzydłowego raczej, niż szukaj mu nowych pozycji i ról. Wykorzystuj potencjał. Dopiero gdy nie masz wyboru, albo to tzw. "mniejsze zło", to przestawiaj ich na nowe pozycje.
a co jesli przyspieszenie rownowaga zwinnosc i wytrzymalosc sa najlepsze w moim zespole ? przy czym determinacja skocznosc ustawianie sie nie naleza do naszych najlepszych stron
Mam pytanie dot opcji nr 3 (odrabianie strat) i chyba tez to zauważyłem w opcji nr 2 (vs rywalom grającym wąsko) - czy celowo zmieniłeś w stosunku do wyjściowej taktyki: - WB obu na support - prawy IW zmiana na IF Czy tylko tak Ci się załadowalo ?
Tak się załadowało. Ról nie zmieniam (tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy np. mam dwóch zawodników lub dwie grupy o wyraźnie odmiennych charakterystykach, które pasują do innej taktyki) a jedynie polecenia zespołowe i indywidualne. Wszystkie taktyki mają tak samo ustawione skrzydła tj. lewe atak strzelający, prawe atak pozycyjny
To trudne, ale możliwe. Wynika głównie z profilu menedżera rywali, jego ulubionej taktyki i stylu gry oraz stylu taktycznego oraz tendencji, ale także z ról przypisanych w przewidywanej taktyce oraz atrybutów zawodników, których spodziewamy się na boisku. Dlatego przed meczem trzeba odwiedzać ekran analityków (-> następny rywal) oraz profil menedżera rywali. W przypadku problemów z rozpoznaniem stylu, wiele informacji przynoszą statystyki indywidualne zawodników rywali: ilość podań mówi gdzie toczy się gra, kluczowe podania - skąd idą asysty, ilość strzałów - skąd płynie zagrożenie, gole i asysty - gdzie tworzą przewagę na boisku. W cyklu Tajników Silnika dla partonów wyjaśniam więcej.
@@tacticof A czy DP (O) mógłby grać w zestawieniu z CM(A) i SwR? Styl gry: pionowa tikitaka z najwyższym możliwym pressingiem. Chciałbym, żeby był i zawodnik, który biega w pionie, i taki, który schodzi na boki.
@@tacticof Celem jest atakowanie i szukanie goli przez całe 90 minut. Chcę złożyć środek pola marzeń z Valverde, Tchouameniego i Kimmicha i pomyślałem sobie, że Valverde ze swoją dynamiką, przyspieszeniem i strzałem z dystansu byłby idealnym biegającym w pionie ŚP(A), który agresywnie wbiega w pole karne rywala. Kimmich z swoim bajecznym przeglądem pola oraz precyzyjnymi podaniami oraz dośrodkowaniami byłby bardzo dobrym środkowym swobodnym rozgrywającym, który byłby naszym mózgiem drużyny, który sobie schodzi na boki i rozgrywa, oraz podchodzi wyżej pod pole karne rywala, aby strzelić z dystansu, albo wykonać jakieś podanie prostopadłe. No i Tchouameni, ot zwykły pivot DP(O), który robi to, co powinien robić DP.
4-2-3-1 szeroko to raczej formacja skierowana na szerokie granie, ale jak menadzer ma styl pionowa tiki-taka to powinienem zmuszac rywala do grania skrzydlami?
Tak gram. Poza tym poradniki są dla wszystkich, stąd napisy angielskie i ta wersja językowa gry. Pozostałe materiały będą jednak na polskiej wersji językowej gry
@@tacticof nienawidzę tej gry i już w nią nie gram .Z przyczyny prostej.Poziomu losowości.Ale tego posłuchałem z przyjemnością i to ogromną i może pogram znowu
@@tacticof Nie pisze o losowości,piszę o jego poziomie. Ta gra jest tak naprawdę atraktorem,ale nie dla gracza. Była taka gra nazywała się Bundesliga mnage rprofesional. Poziom losowości był mniejszy i to znacznie. Ale moja żona dróżyną z III ligi zdobyła puchar Niemiec. W tym atraktorze wygranie pucharu kraju dróżyną z VI ligi angielskiej,III niemieckiej czy IV francuskiej jest NIEMOŻLIWE. W 2005 można było takiego fikołka wykręcić na ustawieniach treningu.
Bardzo bym prosił o kolejne rozszerzenia do tego filmu, na przykład omówienie poszczególnych ról i poszczególnych stylów gry. Robisz to świetnie, a ten film to genialna robota
Będzie o tym. Najpierw jeszcze DataHub, a potem już o rolach...
Dokładnie - opis ról to jest coś co bym z przyjemnością obejrzał - na bazie tego filmu np różnice między CM(att) a Mezzala - bo widzę ze 90% gra mezzalą
Niedługo będzie krotki poradnik a także duży cykl artykułów które wyczerpią temat szczegółowo
J A P I E R * * * * - Jedyna słuszna reakcja kiedy znajdziesz coś czego nawet nie wiedziałeś że szukałeś i zmienia to twoje podejście do wszystkiego. Niesamowite jak miło się Ciebie słucha ;) łapka w góre pod każdym kolejnym filmik z automatu i będę polecał wszystkim ;)
Stare arabskie przysłowie mówi: zanim wybierzesz się w drogę, sprawdź czy nie jesteś u celu. A potem zapraszam w tę podróż.
Super, że wkroczyłeś na YT, nie raz i nie dwa inspirowałem się Twoimi założeniami taktycznymi, także doskonale pamiętam szkołę taktyki.
W takim razie witam ponownie. Wkroczyłem to dumnie powiedziane. Wczołgałem się. Powoli, ale już się dźwigam na czworaki. :-)
Witam 😉 Życzę wytrwałości i samych sukcesów 👊
Dziękuję. Górnikowi też się przydadzą, więc do boju :-)
KaSsi nie leć na kodach 😛
Cieszę się że Cię właśnie zobaczyłem na YT. 15 lat gram w FMa i lubię słuchać starych wyjadaczy dlatego zostawiam suba ;)
Dwóch starych wyjadaczy? Okazuje się, że jest nas tu więcej, co jeszcze bardziej mnie mobilizuje
Chapeau bas za wiedzę. Gram w FMy od lat, ale nigdy w taktykę tak szczegółowo się nie zagłębiałem. Mam nadzieję, że dzięki Tobię się to zmieni.
Liczę na więcej filmów!
Dziękuję. Z przyjemnością Zabiore Cię w kilka miejsc w FM, w których jeszcze nie byłeś.
Zaczynam przygodę z FM. Bardzo dobrze się tego słucha i ogląda. Bardzo ciekawie tłumaczysz i wiele się można nauczyć. Fajnie by było gdybyś dalej coś o taktyce nagrał, np wybrał taktykę dla innej drużyny i powtórzył pojęcia. Super, leci sub
Dzięki. W cyklu SAVE ME na moim kanale znajdziesz mnóstwo taktyk innych zespołów, które przeglądam, analizuję, oceniam i podpowiadam.
@@tacticof Super. Dzięki za odpowiedź 👍
Wiadomo, świetny materiał. Chociaż ja jestem z tych, złych menedzerów, że raczej dobieram zawodników pod swój zamysł. :) Być może po tym materiale zmienię trochę swoje podejście.
Przynajmniej od czasu do czasu przetestuj. I daj znać jak poszło.
Piotrze, nawet nie wiesz jak się cieszę, że Cię odszukałem. Jako stary zgred pamietam jeszcze czasy polskiej sceny CMa, później FMa - chyba tak się nazywało forum, które zrzeszało kilkanaście lat temu graczy grających w FM. Pamietam tez Twoją akademię taktyki dzięki której szlifowałem swoje pomysły, ale najbardziej zawsze interesowało mnie jak w moja ulubione grę grają inni :) Ostatnia moja seria to był FM 17, a później zrobiłem sobie detoks i tutaj to słowo nie jest przypadkowe, gdyż w moim przypadku Football Manager to twarde narkotyki… ale wróciłem do najnowszej odsłony i przytłoczony zmianami zacząłem szukać czego na YT i tak trafiłem tutaj. Super robota, z pewnością masz u mnie kolejnego stałego subskrybenta :) ale dość zanudzania przejdźmy do mięsa.
1/ Zaprezentowałeś ciekawe podejście z 1 wyjściowa formacja i takimi sami rolami w 3 wariantach, ale jakich korekt dokonujesz, kiedy Twój najlepszy piłkarz pod którą stworzyłeś taktykę wypada np. z powodu kontuzji? Jak mocno ingerujesz w zmiany taktyczne. Mam tutaj na myśli np. ekstremalne sytuacje w których Twój odwrócony skrzydłowy nie może grać, a jako zastępstwo masz typowego skrzydłowego, który schodzić do środka po prostu nie potrafi, jest typowym „jeźdźcem bez głowy” z dośrodkowaniem i wrzutką i nie zrobi tego, co odwrócony/schodzący napastnik, bo nie ma odpowiednich atrybutów. Co zrobiłbyś w takiej sytuacji z poleceniami obiegu przez LO/PO (w zależności od strony na której wystąpiłby powyższa sytuacja)? Jeśli tak, to czy ingerowałbyś w ustawienia szerokości gry w poleceniach zespołowych?
Moje pytanie jest zaczepne, bo ja z kolei staram się zrobić dwie (podobne) taktyki, ale z innymi rolami, właśnie na powyższa ewentualność, gdyż obawiam się, że moi zawodnicy w trakcie sezonu mogą mieć za mało czasu, aby przyswoić nowy wariant.
Również się cieszę.
Apropos mięsa. Uważam takie podejście za błędne. Wytłumaczę. Dobrze byłoby mieć trzy różne formacje z odmiennymi rolami i zaskakiwać nimi rywali przy okazji obsadzając różnych zawodników o odmiennych charakterystykach, lecz w rzeczywistości tak się nie dzieje i w FM także o to trudno, bo:
1. skład jest liczebnie ograniczony, a trudno przewidzieć kontuzje, kartki, spadki formy, a więc i to kogo będziemy mogli desygnować do gry w najbliższych meczach
2. na wstępnym etapie prowadzenia klubu tak dobieram role, aby jak najlepiej pasowały pod moich zawodników; nie pod pierwszą 11, ale także pod drugą, bo rotację zakładam, spodziewam się jej oraz jej oczekuję.
3. mając trzy zupełnie inne taktyki z innymi formacjami i rolami utrudniasz sam sobie analizę statystyk, bo FM bardzo kuleje pod względem rozgraniczania i akumulowania statystyk oraz ograniczasz sobie pole manewru wobec rywala np. akurat masz mecz na daną taktykę, ale zawodników z rolami pod nią kontuzjowanych...
Mam nadzieję, że jasno wytłumaczyłem swoje podejście. Pozdrawiam
Powiem Ci , ze jako grający od 1996 r (USM96) - pięknie było dziś wpaść na Ciebie i posłuchać kogoś nowego i dobrego :) Powodzenia , mam nadzieję , że wytrwasz dłużej. SUB.
Należę do tych niepozornych acz trudnych do zaje.... dzięki. Na nich.
Materiał na plus. Przetestuje w swojej karierze Wisłą Kraków. Czekam na kolejne filmy.
Wisłą grałbym inaczej, ale rozumiem, że będziesz raczej czerpał niż naśladował. Daj znać jak poszło.
@@tacticof Oczywiście, źle się wyraziłem. Dzięki materiałowi oraz delikatnemu wsparciu artykułów na FMSCOUT moja świadomość na temat taktyki w FM znacznie wzrosła i udało mi się coś stworzyć, co przynosi rezultaty: mistrzostwo w 1 sezonie, a teraz w IV Rundzie Eliminacji do LM zmierzę się z Kopenhagą.
Jednak nurtuje mnie rzecz: Czy zakładając, że nasz rywal gra skrzydłami i będziemy grać wąsko w obronie, a jednocześnie dostrzegamy, że nasze skrzydła są mocne, plus rywal ma słabych bocznych obrońców, to czy z punktu widzenia "logiki" FMa można zagrać wąsko w obronie, przy jednoczesnej szerokiej grze w ataku? Czy to się w jakiś sposób gryzie?
Jeszcze jedna rzecz, u mnie to się sprawdza, jednak nie wiem czy to dzieło przypadku, czy mój taktyczny "geniusz" zadziałał - skrzydłowi z rolą SN(A), a w poleceniach indywidulanych graj szeroko - ma to zastosowanie przy grze skrzydłami? (zakładam, że SN(A) z natury zawęża do środka i bardziej się nadaje do gry środkiem)
1. Jeżeli rywal gra szeroko, to polecam grać SZEROKO w obronie. Polecenie FORCE INSIDE powoduje szerokie ustawienie obrońców, które ma wymuszać (i to robi!) zepchnięcie skrzydłowych rywala do środka. FORCE OUTSIDE - działa dokładnie odwrotnie tj. rywal gra wąsko w ataku, więc i my wąsko w obronie, wypychając ich na skrzydła.
2. Ustawienie szerokich ataków każe drużynie rozciągać grę tzn. klasyczni skrzydłowi przy szerokiej grze ustawią się przy samej linii, a środkowi pomocnicy z piłką będą od razu szukać opcji do zagrania na skrzydło, zaś przy wąskiej grze skrzydłowi będą trochę dalej od linii, a środkowi pomocnicy z piłką będą najpierw szukać opcji do gry w środku boiska. Z drugiej strony pamiętaj, że poszczególne ROLE zawodników mają "wdrukowany" albo szeroki (poziomy), albo wąski (pionowy) ruch na boisku, co dodatkowo sprzyja ich grze. Tym niemniej, jeżeli nakażemy drużynie grać wąsko a będziemy mieli w składzie MEZ i skrzydłowych, to i tak większa część naszych akcji odbędzie się skrzydłami, niż gdybyśmy mieli w składzie SP i schodzących napastników. Odwrotnie tak samo: PD + odwróceni skrzydłowi pomimo nakazu szerokiej gry, będą przede wszystkim operować w środku boiska. Testy mówią jasno: szeroka gra + szerokie role = 100% szerokości boiska / szeroka gra + wąskie role lub wąska gra + szerokie role = 85% szerokości boiska / wąska gra + wąskie role = 70% szerokości boiska.
3. Polecenia indywidualne polecam stosować w dwóch wypadkach: 1. wykorzystanie indywidualnych cech/zdolności/tendencji/zagrań zawodnika, 2. gdy chcemy, aby dany zawodnik wyłamywał się ze schematów narzuconych drużynie. Dotyczy to także poleceń zwężających lub poszerzających pole gry.
Klasa Piotrze Sebastianie.. klasa. Jak zawsze. Czytałem Twoją szkołę taktyki lata temu. Wychowałeś mnie taktycznie. Cieszę się że Cię odnalazłem 🙂
Wzruszenie. Czyżbym miał już swoich wychowanków? Zgłaszajcie się. Zrobimy zlot absolwentów Szkoły Taktyki :-)
@@tacticof Zdecydowanie. Gram w FMa od czasów Championshipa. Należałem do społeczności Cmrev i Centrum FM. Zawsze byłeś tam odbierany jako legenda taktyczna😊
@@dasbot Odrzucając fałszywą skromność legendą to mogli być Profesor, Perez, Wujek Przecinak, Ceyvol, Pucek czy jeszcze piętnastu innych... Ja zawsze trzymałem się cienistej strony ulicy.
@@tacticof To fajne osoby. Żałuję tylko że ostatecznie tak smutno się to skończyło..
@@dasbot Nie wiem nic o tym smutku. Strony padły, to prawda, ale to raczej było nieuchronne. Czas forum, manifestów i komentarzy minął. Trwają dziś tylko skanseny. Ruch przeniósł się do social mediów. Świat się zmienił, legendy zestarzały, ale pasja została.. :-)
Życzę wytrwałości i długotrwałej znajomości z Football Menager! POZDRAWIAM
i jak po roku?
Super poradnik! Liczę na kolejne filmy z serii poradników np. omówienie poszczególnych ról zawodników! Leci sub i łapka :)
Przymierzam się do ról powoli, bo to trudny temat i wiele powiązań. Ale będzie
Bardzo pomocne informacje, dzięki wielkie! Dawaj więcej filmów 😁😉
Będą
Piotrek jak zwykle z RiGCzem ;) Czekam na rozwój sytuacji :)
W zamiarze ma być lepiej, więc pewnierówniapochyła mnie czeka
Naprawdę wartościowy poradnik! Dziękuję bardzo za niego, zostawiam łapkę i suba :D
Dziękuję. I do usłyszenia zatem
Bardzo przydatny i wartościowy materiał!
Dzięki.
To ja moze skrytykuje 😉 trochę gram w fm (od 2014) i nigdy ale to nigdy nie zwracałem uwagi na gwiazdki dotyczące pozycji danego zawodnika. Z doświadczenia wiem ze liczą się jego umiejętności dla danej pozycji a nie to ile gwiazdek ma np. na pozycji środkowego pomocnika. To tylko taka moja uwaga, ale cały poradnik jak najbardziej na plus. Pozdrawiam 😉
Oczywiście. Gwiazdki to uproszczony system oceny zawodnika przez twój sztab (najczęściej asystenta). Możesz się tą oceną kierować lub nie. Jest to o tyle wygodne w trybie HC, że obserwując nowych zawodników zyskujesz automatyczne porównanie do obecnego składu i soich zawodników. Na ile trafne? Na tyle, na ile wysokie umiejętności ma Twój sztab :-) Ja korzystam z gwiazdek i na nich się opieram w 90%. Pozostałe 10% to sytuacje rywalizacji o miejsce podobnie ocenianych zawodników, ocena juniorów, tudzież przestawianie zawodników na nowe pozycje. Rozumiem jednak Twoje podejście i kibicuję.
Najlepszy Poradnik ever Piotr !! moze bede Ci mniej tylek zawracała na facebooku :D
Oby nie, bo mam nadzieję lepsze przede mną.
Zajebiste! Chyle czoła za wiedze :)
Wdrażaj i ciesz się grą
Swietny material leci subik
Witamy
Super poradnik!
Dziękuję
Świetny materiał
Dziękuję
Na pewno sprawdzę przed odpaleniem kolejnej edycji :)
Sprawdziłeś? I jak?
@@tacticof jeszcze nie odpaliłem kolejnej edycji ;)
No i teraz to przepadłem :D
Jesteś już z powrotem, czy przepadłeś na dobre? :-)
Super robota, ja mama pytania:
1. Dotyczące Woodburna, czy nie lepiej jemu zasugerować funkcji ataku zważywszy, że jest dużo lepszy niż jego kolega na prawym skrzydle? Bardziej byśmy skorzystali z jego umiejętności przy ataku niż Mackaya, wiadomo, że support tego nie przekreśla ale jednak go trochę bardziej ogranicza.
2. Jak się ma Kontrpressing + Pułapki offside'owe to czy nie powinny być wyłączane na Celtic i Rangers, ponieważ to dosyć duże ryzyko zważywszy na klasę rywala? Oczywiście DP zabezpiecza to częściowo ale jednak jak to mówi Dariusz Szpakowski, może być "jeden, jedyny błąd"
Osobiście jestem zwolennikiem szybkich i krótkich wybić bramkarza, zwłaszcza, że gramy Obrońców Grających Piłką ale fakt faktem, że na naszą taktykę lepiej by pasowały długie, z tym, że być może wziałbym pod uwagę mimo to szybkie wybijanie.
Ja jeszcze bym chciał sprawdzić ustawienie 4-2-3-1 z Woodburnem jako AMC z funkcją ofensywnego pomocnika i dwoma skrzydłowymi tak jak obecnie jest ustawione + reszta w zasadzie bez zmian, tyle, że bez DP tylko, że wtedy bardziej bym poszedł w grę na przegrupowanie i bez pułapek offside'owych.
Kamil. To zawsze są trudne decyzje: coś kosztem czegoś. W kolejnym odcinku będziemy m.in. o tym mówić tzn. jak poprawić i jak wprowadzać zmiany w taktyce. Doświadczenie wskazuje wszak, żeby w FM szukać własnych szans w ataku, niż bać się własnych obrońców. Woodburna i Mackaya poobserwujemy, podobnie jak naszą linię defensywy. Pamiętaj wszak, że cele mówią jasno: 5 miejsce, a więc mamy czas i przestrzeń na błędy nie tylko w meczach w Glasgow, ale także w kilku innych.
sztos
!!!!!
Oby tylko nie ten filmowy
Wiem, że trochę zaspałem ale szacun za materiał. Pozdrawiam
Nie ma czegoś takiego jak "za późno" na naukę. Witaj :-)
fajnie by bylo jakbys zrobil 2 czesc filmu i pokazał zachowania juz na boiski i w praktyce - super robota ogólnie :)
Z czasem. Jak nabiorę montażowych umiejętności i
Fajny materiał, dzięki! Pytanie mam dotyczące tego polecenia obiegania/włączania się do przodu bocznego obrońcy. Czy to nie jest tak, że on i tak biegnie do przodu jak jest na funkcji atak - bez polecenia obiegania? Czy to polecenie obiegania nie jest skierowane bardziej do skrzydłowego by ten czekał na tego obrońcę i przez to troszkę czasem spowalniał atak? Z góry dzięki za opinię i podzielenie się obserwacjami
Dobra, w zasadzie odpowiedź pada w innym materiale z FM23 (jak poprawić DOBRĄ taktykę ~4 minuta) - dzięki.
Sam sobie odpowiedziałeś i to prawidłowo. Brawo.
Fajny poradnik - wiele rzeczy dobrze i dokładnie wytłumaczonych. Nie skumałem tylko jednej kwestii - mówisz, że Hearts najlepiej powinno czuć się w grze środkiem? Skąd ten wniosek? Jeśli wiąże się to z tym, że większość klubów w Szkocji gra szeroko to ok, tylko co w sytuacji kiedy liga jest bardziej liczna i tam kluby grają 50/50 szeroko/wąsko? Na co wtedy najlepiej patrzeć (na jakie atrybuty), by odpowiednio wybrać szerokość gry? Czy styl gry przeciwników jest tu jedynym wyznacznikiem i należy zmienić taktyki w stosunku do rywala, jak to pokazałeś na końcu? Pozdrawiam
Wszystkie tego typu wnioski są arbitralne i mają charakter decyzji podjętej przez gracza. W tym przypadku składowe są dwie: mała ilość a wręcz brak silnych klasycznych skrzydłowych i graczy bocznych w Hearts. Uzupełniają oni sklad ale nie stanowią o jego siłę. Druga przesłanka to rywale grajacy szeroko w większości. Stąd taka decyzja. Można oczywiście zrobić z Hearts drużynę grająca szeroko ale to trudniejsza ścieżka.
Mam pytanie od czego zalezy płynnośc zespołu sztywny a elastyczny?
Od tego jak szybko i ilu zawodnikow przechodzi z obrony do ataku, a wiec od poleceń.
Pytanie mam takie jak to jest z tą szerokość w ataku i obronie?W jednym z poradników tłumaczysz żeby tego niemieszać,gdy nastepnie ogladam poradnik" jak zbudowac dobra taktyke" i tam mieszasz te dwie szerokości?Może moje pytanie jest zbytnio tendecyjne ale ja już tego nieogarniam😂
Niemożliwe, ale... mozliwe 😀.
Szerokość w ataku to rozpiętość, rolę.oraz kierunek gry piłka.
Szerokość w obronie to atak RYWALA.
Super poradnik:) czekam na więcej detali odnośnie taktyki :) jak możesz to podeślij link do akademii taktyki na FM Scout:) pozdrawiam:)
Dobre słowo. Dzięki. www.fmscout.com/c-tactical-development-workshop.html
@@tacticof Dziękuję :)
Witam, w planach jakieś filmy o tym jak odczytywać analizy z centrum danych i jak na nie reagować?
dwa już są w Poradnikach: DATA HUB ruclips.net/video/QxAJKB5LRgw/видео.html oraz 3 Klucze do Defensywy ruclips.net/video/W8HquHge8jg/видео.html
zapraszam
@@tacticof mój angielski nie wyłapał "data hub" w playliście poradników.. dzięki.
Świetny materiał. Od razu pojawia się pytanie - skoro robisz overlapping po obu stronach - dlaczego po lewej masz WB na ataku ( po lewej masz IF) a po prawej już na support ? (Tu masz IW)
Wykorzystuję umiejętności Kabore (KBO/a), a w środku pola mam po prawej SP/o, więc lepszą asekurację strefy niż po lewej z CR/w, więc na więcej mogę pozwolić obrońcy. Jeżeli zaś mam KBO/a, to muszę mu zrobić miejsce na skrzydle, więc SN/w, który jeżeli nie będzie miał miejsca w polu karnym to będzie schodził na przedpole. Z zadaniem ataku trzymałby się skrzydła.
@@tacticof masz na myśli Kingsleya ? Nie widzę w jedenastce Kabore. Jakbyś mógł jeszcze odkodować skróty :
WB =KBO,
SP=CM,
CR=?,
SN=IF
@@walczanin O przepraszam. Z rozpędu odniosłem się do składu Charltonu a nie Hearts. Już patrzę i zaraz odpowiem.
W przypadku Hearts gramy Gegenpressingiem z intensywnymi wejściami z głębi pola obu środkowych pomocników (BBM i CM/a) i wąską grą w ataku, więc muszę zapewnić szerokość na skrzydłach nie tracąc przy tym naturalnych umiejętności tamtejszych zawodników. Klasycznych skrzydłowych nie mamy, więc wykorzystuję umiejętności Woodburna, który najlepiej spisuje się jako IF, a za plecami ma z kolei Kingsleya o dużej lepszej ofensywnej charakterystyce, niż grający po drugiej stronie Smith, więc lewe skrzydło ustawiłem bardziej na strzały i wykańczanie, a prawe na dogrania i opcje podaniowe. Żeby zaś nie tracić na ofensywności (Hearts to trzecia siła w lidze) odwróciłem im zadania tak, aby oba skrzydła zapewniały podobną intensywność ataków przy jednoczesnym uwydatnieniu najlepszych cech zawodników. Stąd taki wybór.
hm... jeśli drużyna jest ze średniej półki lub też słaba to nie lepiej na początek dać mniej poleceń taktycznych aby nauczyli się najpierw tych najważniejszych poleceń?
Nie zauważyłem nigdy powiązań pomiędzy wysokością atrybutów a ilością poleceń taktycznych, chyba tylko takie, że jej znajomość przychodzi wolniej. Moich taktyk drużyna uczy się w 18 miesięcy, ale już po 3. osiąga dobre zgranie widoczne na boisku.
Osobiście nigdy nie widziałem żeby był taki problem, trzeba ich ograć w sparingach. Zarówno na 8 jak i 1 poziomie rozgrywkowym w Anglii nie ma to większego znaczenia - ma jedynie przy wymagających poleceniach typu pułapka offside'owa lub czysto technicznych jak więcej strzelaj czy kryj inywidualnie.
Witam, przypadkiem tu trafiłem... Czy w przyszłości można się spodziewać odcinków odnośnie wiedzy taktycznej.. w sensie co i jak, na co patrzeć. Krok po kroku?
Wyłącznie. Poradniki będą taktyczne, bo na tym i na analizie danych się znam.
@@tacticof Dziękuję. Zostanę, być może nauczę się czegoś od Pana. Pozdrawiam :)
@@blakemars6264 Piotr. Mam na imię Piotr.
@@tacticof Miło mi Cię w pewny sposób poznawać Piotrze. Mam na imię Norbert, uścisnął bym dłoń, ale sam wiesz jak jest :)
Wiecej poradników fm 22! Pomaga dużo
Dzięki
Nie zamierzam przestawać
Spoko tylko popraw mikrofon bo strasznie cicho a intro 10x głośniej
Walczę z tą techniką... Będzie lepiej
Jest jakaś strona w necie która opisuje taktykę i te wszystkie pojęcie w FM ale po polsku?
Zapraszam na mój patronite.pl/tacticof. Po angielsku cała moja Szkoła Taktyki dostępna jest na FMScout w poradnikach jako Tactical Development Workshop.
Dlaczego ja to dopiero teraz znalazłem?! Poszła łapka i sub, ale bez kilku pytań stąd nie wyjdę...
1. Czy ekran porównania z resztą ligi nie daje czasem nieco przekłamanych informacji? Przykładowo jeżeli nasza pierwsza jedenastka (czy nawet piętnastka) ma dobrą szybkość i technikę, a dużo rezerwowych będących w pierwszej kadrze ma je bardzo słabe, to średnia tych atrybutów może wyjść około przeciętnej. Co innego gdyby w porównaniu byli brani pod uwagę tylko zawodnicy nazwijmy to "kadry meczowej".
2. Czy dodanie overlapu po lewej ma sens skoro role IF/s + WB/a naturalnie do niego zachęcają?
3. Czy nastawienie pozytywne w połączeniu z czterema funkcjami ataku to czasem nie za duży "przypał"? Nawet jeśli do gry z kontry to pasuje, to czy podobny rozkład funkcji d/s/a mógłby działać w taktyce na posiadanie, gdzie trzeba więcej cierpliwości i wstrzemięźliwości z bieganiem do przodu, a zatem mniej funkcji ataku?
Pozdrawiam i idę oglądać resztę! ;)
1. To bardzo ogólne porównanie ale bierze pod uwagę cały First Team wszystkich drużyn więc jest pewnym stopniem odniesienia.
2. Overlap to polecenie dla skrzydłowego: "poczekaj na obronce"
3. Mentalnosc to tylko wysokość przy grze z piłką. Zobacz poradnik o mentalnosci
@@tacticof Wlasnie porownalem sobie jak sie ma ten ekran porownania do faktycznych atrybutow mojego skladu w Bordeaux.
Wg porownania mam wolnych, malo skocznych i slabych napastnikow na tle ligi. Tymczasem w rzeczywistosci tylko jeden z nich jest wolny, inny ma slaba skocznosc, a ogolnie jest co najmniej srednio lub dobrze. Wyjasnilo sie tez skad te rozbieznosci. Otoz FM-owe porownanie bierze pod uwage nie tylko wszystkich napastnikow w kadrze (a wiec i takich, ktorzy nie maja szans duzo grac, mimo ze nie sa w rezerwach), ale takze ofensywnych pomocnikow, ktorzy moga grac w ataku, co w moim przypadku znaczaco wplywa na srednia brana pod uwage na tle ligi.
Tak wiec wg mnie bardziej trafny obraz dostaniemy sprawdzajac "na piechote" atrybuty swoich zawodnikow, ale cos za cos - duzo trudniej wtedy porownac to z innymi druzynami.
Podobny problem jest z raportami skautow nt przeciwnika. Dostajemy info, ze rywale slabo dosrodkowuja, po czym szybki check skrzydlowych i bocznych obroncow pokazuje, ze to g.....o prawda :)
Różnice są znaczące bo zawodnik z umiejętnością gry jako DC/DM/MC/AM będzie brany pod uwagę we wszystkich porównaniach choc może mieć np. Bardzo ofensywna charakterytyke i zaburzać dane obrony. Dzieje się tak wszak dla wszystkich drużyn. Problemem są jedynie różnice w wielkości i wszechstronnosci składów. Dlatego ekranu porównania nie wykorzystuje do analizy atrybutów czy rywali lecz do określenia silnych/słabych trendów mojej druzyny. Potem trzeba przejść do analizy szczegółowej. Innymi słowy porównanie atrybutów jest jedynie podpowiedzią. To czy trafną musisz ocenić sam. Podobnie dzieje się z podpowiedziami skautow I analityków. Dlatego podczas analizy oprocz znajomości moich graczy opieram się na analizie danych w Data Hub, profilu managera oraz ich wyjściowej taktyki z praqdopodobnymi rolami.
Gegenpressem to każdy potrafi grać, z kontry gra to byłoby wyzwanie :)
Wyzwanie to uratować Derby. Kontrą albo bez.
Mam dwa pytania:
1. Czy to jest sztywna reguła, że jak w lidze większość stanowią drużyny grające szeroko, to nasza wyjściowa taktyka powinna być wąska w ataku i szeroka w obronie? Czy możemy grać szeroko w ataku przy rywalach ligowych grających również szeroko?
2. Mam zawodnika wyłącznie z naturalna pozycja OP(P) z rolą skrzydłowy. Czy ma sens zastosowanie tego zawodnika na pozycji OP(L) z rolą odwrócony skrzydłowy mimo braku kompetencji gry na tej pozycji? Czy taki zawodnik odnajdzie się na tej pozycji przy silniejszej prawej nodze i porównywalnych atrybutach wymaganych do nominalnej roli tego zawodnika?
Mam nadzieję, że względnie jasno się wyraziłem i dzięki z góry za odpowiedź!
1. Oczywiście, że możesz atakować szeroko i bronić także szeroko. Obserwuj wszak jak będą się ustawiali rywale w obronie, bo AI najczęściej ma tak, że gdy gra szeroko w ataku, to i w obronie, a łatwiej jest wówczas spychać ich do wewnątrz i grać wąsko w ataku.
2. Wszystko zależy czy rzeczywiście potrzebujesz takiego, czy jest to zmiana "na siłę". Jeżeli potrzebujesz takiego, to się nie wahaj. Tempo jego adaptacji na nowej pozycji i roli zależy od jego atrybutu wszechstronności, który jest ukryty, więc to zawsze jest niewiadoma. Tym niemniej, jeżeli masz dobrego skrzydłowego, rozważ klasycznego skrzydłowego raczej, niż szukaj mu nowych pozycji i ról. Wykorzystuj potencjał. Dopiero gdy nie masz wyboru, albo to tzw. "mniejsze zło", to przestawiaj ich na nowe pozycje.
a co jesli przyspieszenie rownowaga zwinnosc i wytrzymalosc sa najlepsze w moim zespole ? przy czym determinacja skocznosc ustawianie sie nie naleza do naszych najlepszych stron
Taki zestaw zachęca do szybkiej ofensywnej gry po ziemi
Zachęca, nie determinuje.
@@tacticof nawet jesli gra bez pilki jest na poziomie10 miejsca w lidze ?
Napastnikow czy całej drużyny?
Czesc jest cos o Rożnych? bo mam problem
Nie ma i szybko nie będzie. tysz mam .
Mam pytanie dot opcji nr 3 (odrabianie strat) i chyba tez to zauważyłem w opcji nr 2 (vs rywalom grającym wąsko) - czy celowo zmieniłeś w stosunku do wyjściowej taktyki:
- WB obu na support
- prawy IW zmiana na IF
Czy tylko tak Ci się załadowalo ?
Tak się załadowało. Ról nie zmieniam (tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy np. mam dwóch zawodników lub dwie grupy o wyraźnie odmiennych charakterystykach, które pasują do innej taktyki) a jedynie polecenia zespołowe i indywidualne. Wszystkie taktyki mają tak samo ustawione skrzydła tj. lewe atak strzelający, prawe atak pozycyjny
Skąd wiesz kiedy rywal będzie grał wąsko, a kiedy szeroko?
To trudne, ale możliwe. Wynika głównie z profilu menedżera rywali, jego ulubionej taktyki i stylu gry oraz stylu taktycznego oraz tendencji, ale także z ról przypisanych w przewidywanej taktyce oraz atrybutów zawodników, których spodziewamy się na boisku. Dlatego przed meczem trzeba odwiedzać ekran analityków (-> następny rywal) oraz profil menedżera rywali. W przypadku problemów z rozpoznaniem stylu, wiele informacji przynoszą statystyki indywidualne zawodników rywali: ilość podań mówi gdzie toczy się gra, kluczowe podania - skąd idą asysty, ilość strzałów - skąd płynie zagrożenie, gole i asysty - gdzie tworzą przewagę na boisku. W cyklu Tajników Silnika dla partonów wyjaśniam więcej.
@@tacticof A czy DP (O) mógłby grać w zestawieniu z CM(A) i SwR? Styl gry: pionowa tikitaka z najwyższym możliwym pressingiem. Chciałbym, żeby był i zawodnik, który biega w pionie, i taki, który schodzi na boki.
@@Phantom_Lord815 mogą, ale uważaj na defensywe, bo SwR I SP/s będą wysoko się zapuszczac
@@tacticof Celem jest atakowanie i szukanie goli przez całe 90 minut. Chcę złożyć środek pola marzeń z Valverde, Tchouameniego i Kimmicha i pomyślałem sobie, że Valverde ze swoją dynamiką, przyspieszeniem i strzałem z dystansu byłby idealnym biegającym w pionie ŚP(A), który agresywnie wbiega w pole karne rywala. Kimmich z swoim bajecznym przeglądem pola oraz precyzyjnymi podaniami oraz dośrodkowaniami byłby bardzo dobrym środkowym swobodnym rozgrywającym, który byłby naszym mózgiem drużyny, który sobie schodzi na boki i rozgrywa, oraz podchodzi wyżej pod pole karne rywala, aby strzelić z dystansu, albo wykonać jakieś podanie prostopadłe. No i Tchouameni, ot zwykły pivot DP(O), który robi to, co powinien robić DP.
bardzo fajny film, pokazałbyś swoje tabelki w excelu, jak to wygląda?
Dzięki. Tabelki leżą pod dwoma hasłami na komputerze offline a zastanawiam się czy ich nie trzymać w banku. 😀 🕶
4-2-3-1 szeroko to raczej formacja skierowana na szerokie granie, ale jak menadzer ma styl pionowa tiki-taka to powinienem zmuszac rywala do grania skrzydlami?
Same formacje oraz styl taktyczny jeszcze o tym nie decydują, więc ostrożnie.
i wish this was also translated in english, seems very insightful
i am pleased that the transcription/translation is available for this video. Thanks
I made english subtitles for most of guides
Wszystko fajnie tylko dlaczego nie po polsku? Skoro jest to przeznaczone dla polaków i mówisz po polsku.
Tak gram. Poza tym poradniki są dla wszystkich, stąd napisy angielskie i ta wersja językowa gry. Pozostałe materiały będą jednak na polskiej wersji językowej gry
Super film tylko troszkę słaby mikrofon
Dziękuję. TO był mój pierwszy film nagrany na YT i w zyciu :-) Było słabo, to prawda. Teraz jest lepiej.
@@tacticof ;) dziękuję za odpowiedź
36:12 taktyka im. Kowala
Raczej Wujo tzn. Kiełbasy w górę...
I tak mi coś ciężko idzie 😂
Nie poddawaj się i pamiętaj: jedna zmiana i pozwól im pograć.
@@tacticof za dużo chciałem, buduje od nowa.
chłopie czy ty wiesz ,że jesteś genialny?
Nic nie wiem. Opowiadaj... 😁
@@tacticof nienawidzę tej gry i już w nią nie gram .Z przyczyny prostej.Poziomu losowości.Ale tego posłuchałem z przyjemnością i to ogromną i może pogram znowu
@@klapaucjusz1964 Hurra. Bez losowości znudzilibysmy się po paru tygodniach. Coś tam jednak da się zaplanować. Powodzenia. Wracaj.
@@tacticof Nie pisze o losowości,piszę o jego poziomie. Ta gra jest tak naprawdę atraktorem,ale nie dla gracza. Była taka gra nazywała się Bundesliga mnage rprofesional. Poziom losowości był mniejszy i to znacznie. Ale moja żona dróżyną z III ligi zdobyła puchar Niemiec. W tym atraktorze wygranie pucharu kraju dróżyną z VI ligi angielskiej,III niemieckiej czy IV francuskiej jest NIEMOŻLIWE. W 2005 można było takiego fikołka wykręcić na ustawieniach treningu.
Teorii chaosu bym do tego nie mieszał, ale juz geometrii jest sporo 😁
Super odcinek
Dziękuję
Super poradnik!!!
Teraz zrób DOBRĄ taktykę 🙂