Salut D-le Levente ! La nr. 33 ma opresc , am obosit , le-am vazut intr-o zi . Miine continui . Nu sint incepator dar imi place ce ai filmat si stilul in care vorbesti . Sfaturile pe care le dai incepatorilor sint OK. Iti doresc din tot sufletul tie si sotiei tale mult succes in apicultura si multa sanatate !
4 года назад
Va salut. Multumesc :) La fel va doresc si dumneavoastra
Szia Levi!Lenne egy fontos kèrdèsem .Tudnàl-e olyan atkaölő szert ajànlani ami nem amitràz alapù?Az elmult èvekben hasznàltam varachetet,klartànt ès zàròkezelesnek oxàlsavval csurgattam(az utobbit szeretnèm hasznàlni idèn is) Utànna nèztem az oxàlsavas szublimàlàsnak ami a legjobb lenne de maximum 10 csalàdos mèhèszetembe az tùl költsèges.Ezèrt akarnèk olyan szert ami nem amitràz alapù ès jòl viszi az atkàt is ès ugyanakkor megkaphatò Romàniàba is.Mi lenne a javaslatod?
4 года назад
Szia. Nem igazán tudok más hatásos szert, amit folyamatosan lehet alkalmazni. A flumetrin jó, de csak 4 évente javasolja a gyártó, rezisztencia alakul ki rá. Tavaly én is csurgattam, idén tavasszal is (VarroMed). Várom, hogy érkezzen meg a szublimálóm, idén azt is fogom használni. Szóval sajnos nem tudok ezeken kívül mást. A Varachet gyengén szedte tavaly és tavaly előtt az atkát. Ez onnan derült, ki, hogy tavaly más szereket is vettem az amitráz mellé, és megdöbbentően sok atka hulott. A varachet 15-20%-át szedte kb mint a többi szer. Szóval ezután évente egyszer fogom használni az év gébén a fisítás mente időszakban, és csak azért, mert eddig csak amitrázzal kezeltem, és egyből nem akarom kihagyni.
4 года назад
Flumetrinre két lehetőség van: Bayvarol Strips, Varostop. Én Varostopot hasznltam. Jó volt
Szia Levente! Egy ujabb kérdést tennék föl aminek válaszát szívesen látnám a következő Méhészet Kezdőnek epizódban. A keretek közötti különbségek érdekelnének (előnyök, hátrányok) már ha van a méreten kívül. Gondolok itt a Hunor NB és Dadant méretekre. kerestem az interneten de nemsokmit találtam. Válaszod előre is köszönöm, sok sikert és kitartást a továbbiakhoz!!
4 года назад
Szia. A keretméretekkel kapcsolatban nincs sok tapasztalatom. Nálunk szinte csak dadant van, mindenki ezzel méhészkedik, így más keretméretet nem is probáltam és valószínüleg a jövőben sem fogok. Így sajnos ezzel a témával nem fogok tudni foglalkozni a tapasztalat hiánya miatt. De köszönöm az ötletet. További sikeres méhészkedést kivánok :)
Szia Levi Lenne egy kérdésem... Rakodó kaptárban az alsó fiók fészek, tetejére tettem anyarácsot a méztér felhelyezése előtt. A méztérbe kiépített és szűzlépes keretek plusz 2 keret fedettfias lett felrakva. 1 hét múlva viszont találtam több bölcső a méztérbe. Hogy lehet ez? Lopnak napos petét? Köszönöm szépen előre is a választ.
4 года назад+1
Szia. Idén sok ilyen esetről olvastam. Mást én sem tudok elképzelni :) Ha a sejtekben nincs pete, csak a bölcsőben, akkor más lehetőség nem nagyon van :)
Szia Levi! Elszeretnék kezdeni méhészkedni,NB 24 keretes kaptárrá gondoltam 4 db ra. Megéri ilyen nagy kaptárral kezdeni?Mindenképpen fekvő kaptárt szeretnék! Illetve milyen összeggel kezdejem el a méhészkedést mennyi pénzt tegyek félre kb ha már az elején megszeretnék venni mindent pl:pregető mega szerszámok! Előre is köszi a választ!
Szia Tamás! Engedd meg,hogy kéretlenül hozzászóljak kérdésedhez.Amíg termelő méhész voltam én is NB 24-es kaptárakkal dolgoztam és azt tapasztaltam,hogy egy családnak sok,kettőnek szűk.Megítélésem szerint a 18 keretes az optimális. Az eszközöket tekintve a pergető a legnagyobb beruházás.Egyelőre talán elegendő lenne,ha egy egyszerű,használt 4 keretes pergetőt vennél,ami nagyobb állománynál is kiszolgálna,később motoros meghajtásra is könnyen átalakítható (lehet hozzá kapni egyenáramú motort). Egyébként hol laksz?
4 года назад
Én sem tudok többet mondani :) Köszönöm a választ és a segítséget
@@tamasmolnar8966 Mivel én Somogy megyében lakok a személyes segítés nem megoldható. (Amúgy szép gyerekkori emlékek fűznek Szendrőhöz -'60-as évek.Megvan még a forrás táplálta strand?)
Halihó! 12 éves vagyok, 2 családdal meheszkedem. Az egyik 11 kereten van fekvő kaptárban, a másik családom 1 maroknyi mehhel telelt ki és mára 4 keret van betéve nekik, de csak 3 kereten kellene lenniük. Az a kérdésem, hogy mit tudnék kezdeni a gyengébb csaladdal? Akác után szeretném már csak erősíteni. Egy jó tipp jó akácért: április 24-28 felé zárd le az anyát egy kalitkába, hagyd benne a kaptárba, a keretek közt és rengeteg méz fog össze gyűlni, mi apával 25 családdal tavaly amikor rossz volt az akác 60 liter mézet pergettunk, míg mások etetni jártak. Ha van rá kereted,vehetsz az anyának ilyen rácsot amibe belefér egy keret, és arra ratudod tenni az anyát ha lezarod. Így lesz egy keretnyi fiasitasod, és amikor pergetes után kiengeded az anyát akkor a méhek is elfogják fogadni, és bölcsőt sem fognak húzni!:) Üdv:Milán Innen: Ukrajna
4 года назад
Szia. Két választásod van. Vagy időnként megerősíted az erősebbtől, vagy várod amíg maguktól fejlődnek. Ha magukra hagyod, csak jövőre fognak feljönni.
Szép napot kívánok! Egy kérdésem lenne. Egy családom van, amit szaporítani szeretnék akár 2-3 családra is. De nem akar rajbölcsőt húzni, pedig idős az anya, a nektár gyűl rendesen. Dadant kereten vannak 12 kereten. Székelyudvarhelyen. Mit tehetek, hogy bölcsőt húzzanak? Megvannak szorítva. Előre is köszönöm a választ.
Csinálj megegy családot a meglévő anyával, utána a 12 keretes család húz majd bőven bölcsőt, csak figyelj rá, hogy legyen benne pete.
4 года назад
Sziasztok. Ne haragudj Milán, de a javaslatoddal nem értek egyet. Ebbe az esetben pótbölcsőket húzna a család. Az nagyon ritkán sikerül jól, mivel eleve idősebb álcára húzzák a bölcsőket. Amig nem érzi túl szorosnak a család a kaptárt addig nem fog bölcsőt húzni. Ha a 12 keret jelenleg elég nekik, 1 hét múlva változni fog, de előtte annyit lehet csinálni, hogy kicsit összeébb szorítod őket. De nem csak a zsúfoltság a lényeg. Hanem az is hogy a dajka méheknek ne legye elég munka. Vagyis sok fedett fias, kevés nyílt, és az anyénak is alig legyen helye petézni.
Üdv én szeretném szaporítani a családokot és az volna a kérdésem hogy leheten a csaldokot arra ösztönözni hogy rajozanak???
4 года назад
Szia. A rajzáshoz több feltételnek is adottnak kell lennie. A család akkor kezd el rajbölcsőket építeni, ha felborul az egyensúly a kaptárban ami a korösszetételt illeti, vagyis túl sok fiatal méh lesz a kaptárban, így nem jut elég munka (fiasítás gondozás, építés). Sok a fedett fias, aig akad nyílt. Ezenkívül a sok méh miatt növekszik a zsúfoltság a kaptárban, nem jut hely a begyűlő méznek. Vagyis egy szóval akkor, amikor a méhcsalád kinőtte a kaptárt. Ezen még segít a túl nagy meleg, pl. ha nincs árnyékban a kaptár, illetve a szűk kijáró. Ezeknek a feltételeknek az előidézésével a család bölcsőket fog húzni. A legjobb viszont az, ha mesterséges rajokat készítesz és nem várod meg, hogy kirajozzon. Egyszerűbb
Értem és el tudnád mondani hogy hogy kell csinálni a mesterséges rajokat és mikor? Szeretném szaporítani a családokat a családok erőseknek mondanám a lég gyengébb 7 keretén van a leg erősebb 9 kereten csikbol vagyok!
Nálunk ,Magyarországon sajnos igen rossz év elé néz a méhésztársadalom.A fő méhlegelőink természetesen a repce,az akác és a napraforgó.Szinte az egész országot sújtó aszály miatt a repce alacsony,fejletlen,oldalhajtásai nincsenek.Ugyanez okból az elvetett napraforgó nem tud kikelni.A többszöri,erős áprilisi fagyok a szakmai ítéletek szerint is az akác 70-80%-t elvitte. Mindez elsősorban a termelő méhészeket érinti,de kihat a méhcsaládok,rajok adásvételére is,így az anyanevelőkre is.Nálatok jobb a helyzet?
4 года назад
Szia. Sajnos kicsivel rosszabb :). A gyümölcs csak egyenleget csinált, a méhek alig építettek. Nálunk is nagy volt eddig a szárazsg, a földön kisújj vastagságú repedések vannak. repce nincs, az akác 100%-ban lefagyott. A galagónya most virágzott ki, de hideg van esik. Júniusban számítok 2-3 hét mérsékelt gyűjtésre a rétről, azzal annyi, mivel napraforgó és hárs nincs. Mivel anyaneveléssel foglalkozom és nagyon sok méhre van szükségem és fiasításra, ezért én március 10-tól folyamatosan serkentek 3 deivel naponta. A gyümölcs alatt is. Még így is nagyon vontatottan építettek. Az idei év sem jó sajnos.
@ Hát,igen.A mezőgazdaság már csak ilyen ágazat.Mit mondhatnánk:fel a fejjel,lesz majd jobb is. Reményt keltő,hogy Magyarországon most kezd újra nagyobb,figyelmet,elismerést és támogatást kapni a méhészet.
nem vagyok méhész, csak kikapcsolódás miatt néze a sorotatot. nem a videóhoz tatozó kérdésem lenne. annó Nagyapám méhészkedett, és nála láttam hogy az itatók környékére rakott ki cukros vizet. van olyan, hogy ha etetni kell, akkor nem a katárokba rakják az etető anyagot, hanem több kaptárnak egy közöös helyre?
Remélve,hogy egyszer talán Te is méhész leszel (ha így érdeklődsz,van rá esély),válaszolnék a kérdésedre.A szeretett méheinknek van egy olyan tulajdonsága,hogy hordástalan időben kutatnak élelem után,még más kaptárjában is.Sőt ha felfedeznek egy gyengébb családot,pláne ha túl nagy kijáró nyílása van,akkor azt megtámadják és kirabolják,azaz a védőket leölik (a harcban mindkét fél jelentős veszteséget szenved) és mézüket elhordják. Ha kaptáron kívül helyeznénk el szirupot,ezt az állapotot váltjuk ki,amit aztán nagyon nehéz megfékezni,és hatalmas kárt szenved a méhészet.Ilyen hordástalan időben (tehát amikor nincs mit gyűjteniük) kezelés közben még üres keretet sem szabad kint hagyni,mert még a viasz is kiválthatja ezt a hajlamukat.
4 года назад+1
@@bertalanpeto9612 egyetértek :) kutatást és rablás okozhat. A méhcsaládok serkentesere kis adagokban adunk szirupot, hogy jobban fejlődjenek, de csak a kaptáron belül.
Ez a cukros itatás esetleg akkor fordulhat elő, ha a méheid elszoktak az itatótól máshova, de akkor nem akkora mennyiségben, mint amennyivel etetni kell.
Bertalan Pető Nagyo kedvesek a szavaid, jól esik ezt olvasni, a szakértelem melett a tiszetlet és a szakma szeretete árad belőle. ezért is nézem ezt a sorozatot, mert Varró Levente szavaiból és hozzáálásából is ez árad. Köszönöm a válaszokat
Üdvözöllek Levente! A videód elején elhangzik, hogy a pároztatók fenntartása érdekében az állományod 70 %-áról rázol le méheket. Érdeklődöm, hogy arra nem gondoltál még, hogy 3 db dadant keretet befogadó pározatókat készíts, ami megfelelő technológiával önfenntartó? Üdvözlettel: HJ
Én kicsit bizalmatlan vagyok az anyanevelők által nevelt anyák minőségével kacsolatban. Termelő méhészként kartont vezetek a termelő családokról, így látom melyik anya hogyan teljesít az év folyamán. Anyaneveléskor ezeket használom, és csak a kiválóan teljesítő anyáktól nevelekí gy -elméletileg- mindig egyre jobb és jobb minőségű anyáim lesznek. Egy anyanevelő méhésznek nincsenek ilyen tapasztalatai, ő nem szelektál ilyen szempont szerint. Azért mert egy anya jól néz ki, még nem biztos, hogy jól is teljesít, de ha jó vérvonalból való, akkor azért erre nagyobb az esélye. Nem vagyok anyanevelő, ezért lenne az a kérdésem, hogy Te erről mit gondolsz? Sajnos olyan anyanevelőt nem találtam aki "béranyanevelést" csinálna. Magyarán én adok neki egy anyát és attól nevelne nekem petéző anyákat. Tudom az anya csak 60%-át adja az új anya tulajdonságainak, sokat számít a here is.
4 года назад+1
Szia. Nem minden anyanevelőt lehet egy kalap alá venni. Sokszor nem is a vérvonallal van a baj, hanem a megnevelt anya minőségével. Ha a dajka túl van terhelve, nem tudják megfelelően felnevelni őket, ez pedig kihat az anya fejlettségére. Akitől vásároltál csak azokról van tapasztalatod :) A többit nem ismerheted. Az viszont tény, hogy egy méhészeten belül eltér az anyák teljesítménye még akkor is, ha ugyanattól az anyától vannak nevelve. Kb 10% kiemelkedően jó, 10% gyenge, 80% jó. Én a szelekciónál elsődlegesen a család tavaszi fejlődését figyelem (a szelídség mellett természetesen). Ami kiemelkedő teljesítményt muttat, azokat elkülönítem. Ezeknek a családoknak figyelem meg a többi tulajdonságát. Vagyis az állomány kb 10%-át, ami kiemelkedő. Béranyaneveléssel én sem foglalkozom. Annak ellenére, hogy minden bölcsőnek ugyanazokat a feltételeket biztosítom, egy évben átlagosan 2-3 anyától álcázom, ez a 10%-10%-80%-os arány meg van.
pl véleményed szerint érdemes e hungarocell kaptárt készíteni? meg mik a hungarocell kaptár hátrányai
3 года назад
csak a szezon során probáltam. Voltak problémák vele, pl az, hogy belülről megrágták. Jó ötletek vannak ebben a videóban amiket majd én is kiszeretnék probálni. ruclips.net/video/Rs2Mc5jM6J4/видео.html
Imádom nézni amit csinálsz meg ahogy kivesézve prezentálsz. :)
Salut D-le Levente ! La nr. 33 ma opresc , am obosit , le-am vazut intr-o zi . Miine continui . Nu sint incepator dar imi place ce ai filmat si stilul in care vorbesti . Sfaturile pe care le dai incepatorilor sint OK. Iti doresc din tot sufletul tie si sotiei tale mult succes in apicultura si multa sanatate !
Va salut. Multumesc :) La fel va doresc si dumneavoastra
Köszönöm ezt a videót is! Valamelyik videóban ajánlottál szakirodalmat... Nem találom őket, kérlek mégegyszer említeni őket.
Köszönöm:
Márton
Gratulálok a 6000 ezer feliratkozóhoz igy tovabb te megérdemelned a 10000feliratkozot is
Szia Levi!Lenne egy fontos kèrdèsem .Tudnàl-e olyan atkaölő szert ajànlani ami nem amitràz alapù?Az elmult èvekben hasznàltam varachetet,klartànt ès zàròkezelesnek oxàlsavval csurgattam(az utobbit szeretnèm hasznàlni idèn is) Utànna nèztem az oxàlsavas szublimàlàsnak ami a legjobb lenne de maximum 10 csalàdos mèhèszetembe az tùl költsèges.Ezèrt akarnèk olyan szert ami nem amitràz alapù ès jòl viszi az atkàt is ès ugyanakkor megkaphatò Romàniàba is.Mi lenne a javaslatod?
Szia. Nem igazán tudok más hatásos szert, amit folyamatosan lehet alkalmazni. A flumetrin jó, de csak 4 évente javasolja a gyártó, rezisztencia alakul ki rá. Tavaly én is csurgattam, idén tavasszal is (VarroMed). Várom, hogy érkezzen meg a szublimálóm, idén azt is fogom használni. Szóval sajnos nem tudok ezeken kívül mást. A Varachet gyengén szedte tavaly és tavaly előtt az atkát. Ez onnan derült, ki, hogy tavaly más szereket is vettem az amitráz mellé, és megdöbbentően sok atka hulott. A varachet 15-20%-át szedte kb mint a többi szer. Szóval ezután évente egyszer fogom használni az év gébén a fisítás mente időszakban, és csak azért, mert eddig csak amitrázzal kezeltem, és egyből nem akarom kihagyni.
Flumetrinre két lehetőség van: Bayvarol Strips, Varostop. Én Varostopot hasznltam. Jó volt
@ Köszönöm szèpen az infokat...
Szia Levente! Egy ujabb kérdést tennék föl aminek válaszát szívesen látnám a következő Méhészet Kezdőnek epizódban.
A keretek közötti különbségek érdekelnének (előnyök, hátrányok) már ha van a méreten kívül. Gondolok itt a Hunor NB és Dadant méretekre. kerestem az interneten de nemsokmit találtam.
Válaszod előre is köszönöm, sok sikert és kitartást a továbbiakhoz!!
Szia. A keretméretekkel kapcsolatban nincs sok tapasztalatom. Nálunk szinte csak dadant van, mindenki ezzel méhészkedik, így más keretméretet nem is probáltam és valószínüleg a jövőben sem fogok. Így sajnos ezzel a témával nem fogok tudni foglalkozni a tapasztalat hiánya miatt. De köszönöm az ötletet. További sikeres méhészkedést kivánok :)
Szia Levi
Lenne egy kérdésem...
Rakodó kaptárban az alsó fiók fészek, tetejére tettem anyarácsot a méztér felhelyezése előtt.
A méztérbe kiépített és szűzlépes keretek plusz 2 keret fedettfias lett felrakva.
1 hét múlva viszont találtam több bölcső a méztérbe.
Hogy lehet ez?
Lopnak napos petét?
Köszönöm szépen előre is a választ.
Szia. Idén sok ilyen esetről olvastam. Mást én sem tudok elképzelni :) Ha a sejtekben nincs pete, csak a bölcsőben, akkor más lehetőség nem nagyon van :)
Legyen még vidi!
Lesz jövő héten, ha sikerül :) Kicsit összekuszálodtak a dolgok a nagyszerű idújárásnak kösznünhetően, ezért el vagyok havazva....minden téren.
Köszönöm szépen
Szia! Méhészkedés kezdőknek cimű sorozatod folytatódik? 1,2,láttam!nagyon jó!
Szia. A szezon során sajnos biztos nem. Nagyon sok most a munkám a méheknél, ezrt is válaszolok ritkábban. De tervben van a folytatása :)
@ köszönöm! Sajnálom!
Várható még, hogy lesznek videók a csatornán? :)
Szia Levi! Ez az anyag a kaptár ban mi préselt ruha? Honnan szerezhető be?
termelő méhészek hogy tudnak be menni az akácos erdőkbe kitől kel engedélyt kérniük? vagy nem engedély köteles akár hova lehet menni méhekkel?
Ez országonként eltérő lehet. Nálunk a helyi önkormányzat(vagyis ahol az erdő van) adja az engedélyt
Szia Levi!
Elszeretnék kezdeni méhészkedni,NB 24 keretes kaptárrá gondoltam 4 db ra. Megéri ilyen nagy kaptárral kezdeni?Mindenképpen fekvő kaptárt szeretnék!
Illetve milyen összeggel kezdejem el a méhészkedést mennyi pénzt tegyek félre kb ha már az elején megszeretnék venni mindent pl:pregető mega szerszámok!
Előre is köszi a választ!
Szia Tamás!
Engedd meg,hogy kéretlenül hozzászóljak kérdésedhez.Amíg termelő méhész voltam én is NB 24-es kaptárakkal dolgoztam és azt tapasztaltam,hogy egy családnak sok,kettőnek szűk.Megítélésem szerint a 18 keretes az optimális.
Az eszközöket tekintve a pergető a legnagyobb beruházás.Egyelőre talán elegendő lenne,ha egy egyszerű,használt 4 keretes pergetőt vennél,ami nagyobb állománynál is kiszolgálna,később motoros meghajtásra is könnyen átalakítható (lehet hozzá kapni egyenáramú motort).
Egyébként hol laksz?
Én sem tudok többet mondani :) Köszönöm a választ és a segítséget
@@bertalanpeto9612 Köszönöm a segítő választ!BAZ megye Szendrő ben lakom!
@@tamasmolnar8966 Mivel én Somogy megyében lakok a személyes segítés nem megoldható.
(Amúgy szép gyerekkori emlékek fűznek Szendrőhöz -'60-as évek.Megvan még a forrás táplálta strand?)
@@bertalanpeto9612 Még a helyén van,de már tiszta mocsok és békanyál tönkre ment az idők alatt mióta bezárták!
Jók a videóid.
Halihó! 12 éves vagyok, 2 családdal meheszkedem. Az egyik 11 kereten van fekvő kaptárban, a másik családom 1 maroknyi mehhel telelt ki és mára 4 keret van betéve nekik, de csak 3 kereten kellene lenniük. Az a kérdésem, hogy mit tudnék kezdeni a gyengébb csaladdal? Akác után szeretném már csak erősíteni.
Egy jó tipp jó akácért: április 24-28 felé zárd le az anyát egy kalitkába, hagyd benne a kaptárba, a keretek közt és rengeteg méz fog össze gyűlni, mi apával 25 családdal tavaly amikor rossz volt az akác 60 liter mézet pergettunk, míg mások etetni jártak.
Ha van rá kereted,vehetsz az anyának ilyen rácsot amibe belefér egy keret, és arra ratudod tenni az anyát ha lezarod. Így lesz egy keretnyi fiasitasod, és amikor pergetes után kiengeded az anyát akkor a méhek is elfogják fogadni, és bölcsőt sem fognak húzni!:)
Üdv:Milán
Innen: Ukrajna
Szia. Két választásod van. Vagy időnként megerősíted az erősebbtől, vagy várod amíg maguktól fejlődnek. Ha magukra hagyod, csak jövőre fognak feljönni.
@ Köszi a válaszod! Tennék be neki fiasitást, de mennyit? 1 keretnyinek tudnak elég hőt szolgáltatni, vagy csak fél keretekkel próbálkozzak?
@ Sajna a nagycsalád bemeszesedett, 1 keret méh van benne... :( De van 3 keret fias szóval még van remény
Szia Levente! Milyen szublimálót vettél ?Jók a videók csak így tovább! Üdvözlettel 🌻🐝
Szia. Provap 220 szublimálóm lesz. Hajdú Ignácztól
Szép napot kívánok! Egy kérdésem lenne. Egy családom van, amit szaporítani szeretnék akár 2-3 családra is. De nem akar rajbölcsőt húzni, pedig idős az anya, a nektár gyűl rendesen. Dadant kereten vannak 12 kereten. Székelyudvarhelyen. Mit tehetek, hogy bölcsőt húzzanak? Megvannak szorítva. Előre is köszönöm a választ.
Csinálj megegy családot a meglévő anyával, utána a 12 keretes család húz majd bőven bölcsőt, csak figyelj rá, hogy legyen benne pete.
Sziasztok. Ne haragudj Milán, de a javaslatoddal nem értek egyet. Ebbe az esetben pótbölcsőket húzna a család. Az nagyon ritkán sikerül jól, mivel eleve idősebb álcára húzzák a bölcsőket. Amig nem érzi túl szorosnak a család a kaptárt addig nem fog bölcsőt húzni. Ha a 12 keret jelenleg elég nekik, 1 hét múlva változni fog, de előtte annyit lehet csinálni, hogy kicsit összeébb szorítod őket. De nem csak a zsúfoltság a lényeg. Hanem az is hogy a dajka méheknek ne legye elég munka. Vagyis sok fedett fias, kevés nyílt, és az anyénak is alig legyen helye petézni.
Üdv én szeretném szaporítani a családokot és az volna a kérdésem hogy leheten a csaldokot arra ösztönözni hogy rajozanak???
Szia. A rajzáshoz több feltételnek is adottnak kell lennie. A család akkor kezd el rajbölcsőket építeni, ha felborul az egyensúly a kaptárban ami a korösszetételt illeti, vagyis túl sok fiatal méh lesz a kaptárban, így nem jut elég munka (fiasítás gondozás, építés). Sok a fedett fias, aig akad nyílt. Ezenkívül a sok méh miatt növekszik a zsúfoltság a kaptárban, nem jut hely a begyűlő méznek. Vagyis egy szóval akkor, amikor a méhcsalád kinőtte a kaptárt. Ezen még segít a túl nagy meleg, pl. ha nincs árnyékban a kaptár, illetve a szűk kijáró. Ezeknek a feltételeknek az előidézésével a család bölcsőket fog húzni. A legjobb viszont az, ha mesterséges rajokat készítesz és nem várod meg, hogy kirajozzon. Egyszerűbb
Értem és el tudnád mondani hogy hogy kell csinálni a mesterséges rajokat és mikor? Szeretném szaporítani a családokat a családok erőseknek mondanám a lég gyengébb 7 keretén van a leg erősebb 9 kereten csikbol vagyok!
Miért nincs új videod
Nálunk ,Magyarországon sajnos igen rossz év elé néz a méhésztársadalom.A fő méhlegelőink természetesen a repce,az akác és a napraforgó.Szinte az egész országot sújtó aszály miatt a repce alacsony,fejletlen,oldalhajtásai nincsenek.Ugyanez okból az elvetett napraforgó nem tud kikelni.A többszöri,erős áprilisi fagyok a szakmai ítéletek szerint is az akác 70-80%-t elvitte.
Mindez elsősorban a termelő méhészeket érinti,de kihat a méhcsaládok,rajok adásvételére is,így az anyanevelőkre is.Nálatok jobb a helyzet?
Szia. Sajnos kicsivel rosszabb :). A gyümölcs csak egyenleget csinált, a méhek alig építettek. Nálunk is nagy volt eddig a szárazsg, a földön kisújj vastagságú repedések vannak. repce nincs, az akác 100%-ban lefagyott. A galagónya most virágzott ki, de hideg van esik. Júniusban számítok 2-3 hét mérsékelt gyűjtésre a rétről, azzal annyi, mivel napraforgó és hárs nincs. Mivel anyaneveléssel foglalkozom és nagyon sok méhre van szükségem és fiasításra, ezért én március 10-tól folyamatosan serkentek 3 deivel naponta. A gyümölcs alatt is. Még így is nagyon vontatottan építettek. Az idei év sem jó sajnos.
@ Hát,igen.A mezőgazdaság már csak ilyen ágazat.Mit mondhatnánk:fel a fejjel,lesz majd jobb is.
Reményt keltő,hogy Magyarországon most kezd újra nagyobb,figyelmet,elismerést és támogatást kapni a méhészet.
nem vagyok méhész, csak kikapcsolódás miatt néze a sorotatot. nem a videóhoz tatozó kérdésem lenne. annó Nagyapám méhészkedett, és nála láttam hogy az itatók környékére rakott ki cukros vizet. van olyan, hogy ha etetni kell, akkor nem a katárokba rakják az etető anyagot, hanem több kaptárnak egy közöös helyre?
Remélve,hogy egyszer talán Te is méhész leszel (ha így érdeklődsz,van rá esély),válaszolnék a kérdésedre.A szeretett méheinknek van egy olyan tulajdonsága,hogy hordástalan időben kutatnak élelem után,még más kaptárjában is.Sőt ha felfedeznek egy gyengébb családot,pláne ha túl nagy kijáró nyílása van,akkor azt megtámadják és kirabolják,azaz a védőket leölik (a harcban mindkét fél jelentős veszteséget szenved) és mézüket elhordják.
Ha kaptáron kívül helyeznénk el szirupot,ezt az állapotot váltjuk ki,amit aztán nagyon nehéz megfékezni,és hatalmas kárt szenved a méhészet.Ilyen hordástalan időben (tehát amikor nincs mit gyűjteniük) kezelés közben még üres keretet sem szabad kint hagyni,mert még a viasz is kiválthatja ezt a hajlamukat.
@@bertalanpeto9612 egyetértek :) kutatást és rablás okozhat. A méhcsaládok serkentesere kis adagokban adunk szirupot, hogy jobban fejlődjenek, de csak a kaptáron belül.
Ez a cukros itatás esetleg akkor fordulhat elő, ha a méheid elszoktak az itatótól máshova, de akkor nem akkora mennyiségben, mint amennyivel etetni kell.
zsia szolt vagyok szeretnėm megkérdezni hogy egy méh család menyibe kerűl
Bertalan Pető Nagyo kedvesek a szavaid, jól esik ezt olvasni, a szakértelem melett a tiszetlet és a szakma szeretete árad belőle. ezért is nézem ezt a sorozatot, mert
Varró Levente szavaiból és hozzáálásából is ez árad. Köszönöm a válaszokat
Üdvözöllek Levente!
A videód elején elhangzik, hogy a pároztatók fenntartása érdekében az állományod 70 %-áról rázol le méheket. Érdeklődöm, hogy arra nem gondoltál még, hogy 3 db dadant keretet befogadó pározatókat készíts, ami megfelelő technológiával önfenntartó?
Üdvözlettel: HJ
Én kicsit bizalmatlan vagyok az anyanevelők által nevelt anyák minőségével kacsolatban. Termelő méhészként kartont vezetek a termelő családokról, így látom melyik anya hogyan teljesít az év folyamán. Anyaneveléskor ezeket használom, és csak a kiválóan teljesítő anyáktól nevelekí gy -elméletileg- mindig egyre jobb és jobb minőségű anyáim lesznek. Egy anyanevelő méhésznek nincsenek ilyen tapasztalatai, ő nem szelektál ilyen szempont szerint. Azért mert egy anya jól néz ki, még nem biztos, hogy jól is teljesít, de ha jó vérvonalból való, akkor azért erre nagyobb az esélye. Nem vagyok anyanevelő, ezért lenne az a kérdésem, hogy Te erről mit gondolsz? Sajnos olyan anyanevelőt nem találtam aki "béranyanevelést" csinálna. Magyarán én adok neki egy anyát és attól nevelne nekem petéző anyákat. Tudom az anya csak 60%-át adja az új anya tulajdonságainak, sokat számít a here is.
Szia. Nem minden anyanevelőt lehet egy kalap alá venni. Sokszor nem is a vérvonallal van a baj, hanem a megnevelt anya minőségével. Ha a dajka túl van terhelve, nem tudják megfelelően felnevelni őket, ez pedig kihat az anya fejlettségére. Akitől vásároltál csak azokról van tapasztalatod :) A többit nem ismerheted. Az viszont tény, hogy egy méhészeten belül eltér az anyák teljesítménye még akkor is, ha ugyanattól az anyától vannak nevelve. Kb 10% kiemelkedően jó, 10% gyenge, 80% jó. Én a szelekciónál elsődlegesen a család tavaszi fejlődését figyelem (a szelídség mellett természetesen). Ami kiemelkedő teljesítményt muttat, azokat elkülönítem. Ezeknek a családoknak figyelem meg a többi tulajdonságát. Vagyis az állomány kb 10%-át, ami kiemelkedő. Béranyaneveléssel én sem foglalkozom. Annak ellenére, hogy minden bölcsőnek ugyanazokat a feltételeket biztosítom, egy évben átlagosan 2-3 anyától álcázom, ez a 10%-10%-80%-os arány meg van.
pl véleményed szerint érdemes e hungarocell kaptárt készíteni? meg mik a hungarocell kaptár hátrányai
csak a szezon során probáltam. Voltak problémák vele, pl az, hogy belülről megrágták. Jó ötletek vannak ebben a videóban amiket majd én is kiszeretnék probálni.
ruclips.net/video/Rs2Mc5jM6J4/видео.html
Szia Levente én 14éves vagyok és jövőre el akarok kezdeni méhészkedni
Ne aggódj Levi! A méhek most nálam is agresszívebbek.
tehetnél fel az egyszerü anyanevelésről is filmet
És a te videóidat is használom hogy jobban megértsem a méhészetett