For the third one 495 I used a pattern, since the sum of the digits of 495 is 18 and therefore a multiple of 9 I divided by 9 to find 55, from there I did (25+(5*6))*9 =495
I tried to find some way to multiply 25. Since I didn't realise how to get 20 without using the 5, I chose 18 instead and went for 6*3=18 18*25=450 9*5=45 450+45=495
For the first round, another solution could be: 50 + 5 = 55 55 x 4 x 3 = 660 660 - 2 = 658 For the second round, another solution could be: 100 + 5 = 105 105 x 7 = 735 9 - 6 = 3 735 - 3 = 732 For the third round, given that 495 = 11 x 3 x 3 x 5, another solution could be: 25 + 5 + 3 = 33 6 + 9 = 15 33 x 15 = 495 For the final round, the easiest way is: 25 x 3 = 75 75 + 8 = 83 9 + 1 = 10 83 x 10 = 830
All in the time for once, but not the most challenging set of numbers rounds * * * I got the same solution for the first one. A couple of alternative solutions for the second one [732] were: 100+5=105 105x7=735 6/2=3 OR 9-6=3 735-3=732 I got the same solution as Neil Delamere for the 3rd, I was surprised the contestants didn't. I got a different solution to Rachel for the last one [830]: 8x3=24 24+9=33 33x25=825 825+5=830
For the second round I did (100+5)*7 - 3, 3 = 6/2 For the third one I did ((3-1)*25+5)*9 The first one I did the same as them and in the last one the same as Rachel.
I got a little creative with the second one. Haven’t seen this version in the comments: 100 x 7 = 700 6 x 9 = 54 54 / 2 = 27 700 + 27 + 5 = 732 Also: A Countdown presenter under the age of 70, is that allowed???
In the first round, I saw the contestants' solution but also factored the target (47 x 7 x 2 = 658) for this solution: 50 - 3 = 47 9 + 5 = 14 47 x 14 = 658 Again in the second round, I saw the contestants' solution but factored (61 x 3 x 2^2 = 732) for an alternative: 9 + 2 = 11 7 - 5 = 2 11 x 2 = 22 100 + 22 = 122 122 x 6 = 732 In the third round, I factored (11 x 5 x 3^2 = 495) for these solutions: 6 x 5 = 30 30 + 25 = 55 55 x 9 = 495 3 - 1 = 2 25 x 2 = 50 50 + 5 = 55 55 x 9 = 495 25 + 9 = 34 34 - 1 = 33 33 x 5 x 3 = 495 And had one that didn't rely on factoring, as follows: 25 x 6 x 3 = 450 9 x 5 = 45 450 + 45 = 495 In the final numbers round, I saw Rachel's solution, but I was somewhat surprised it didn't occur to the contestants to do this: 25 x 3 = 75 75 + 8 = 83 9 + 1 = 10 83 x 10 = 830 And another solution is: 25 + 9 = 34 34 x 8 = 272 272 + 5 = 277 277 x 3 = 831 831 - 1 = 830
I think it was better when the host was a bit dim. Colin is about as good as the contestants at times so they don’t seem as impressive. Richard used to be in awe of Carol and the dictionary corner and srsly impressed with the contestants. Colin isn’t as impressed with them. Takes away a bit of their gloss imo.
For the first one you could do: 9 + 4 = 13 13 x 50 = 650 5 + 3 = 8 650 + 8 = 658 For the third you could do: 6 x 3 = 18 18 x 25 = 450 9 x 5 = 45 450 + 45 = 495
@@billhaigney5080 Most people don't watch regular Countdown for something super exciting. They want something that's chilled out but still gets your brain going.
@mckenna8663 The rules states to use any combination of the numbers (without repeating), NOT necessarily using all of the numbers. The solutions that commenters made are valid and correct unlike what you are suggesting. I'd advise to check the rules again as you're commenting false information on the rules.
Wait .... That first numbers game was off... Let's go through this... 658 50, 4, 5, 3, 2, 9 She said 4+9 = 13 13x50= 650 5+3 = 8 And the other woman agreed. They said correct. WHAT ABOUT THE 2 ???? I could get 658 without dealing with the 2. Anyone could!
I got for the last round:
8*3 = 24
24+9 = 33
33 * 25 = 825
825 + 5 = 830
I got this too haha
Well done. I got there the same way
In the fourth numbers games I found this solution
25 x 3 = 75
75 + 8 = 83
9 + 1 = 10
83 x 10 = 830
Me too
For the third one 495 I used a pattern, since the sum of the digits of 495 is 18 and therefore a multiple of 9 I divided by 9 to find 55, from there I did (25+(5*6))*9 =495
I tried to find some way to multiply 25. Since I didn't realise how to get 20 without using the 5, I chose 18 instead and went for
6*3=18
18*25=450
9*5=45
450+45=495
For the first round, another solution could be:
50 + 5 = 55
55 x 4 x 3 = 660
660 - 2 = 658
For the second round, another solution could be:
100 + 5 = 105
105 x 7 = 735
9 - 6 = 3
735 - 3 = 732
For the third round, given that 495 = 11 x 3 x 3 x 5, another solution could be:
25 + 5 + 3 = 33
6 + 9 = 15
33 x 15 = 495
For the final round, the easiest way is:
25 x 3 = 75
75 + 8 = 83
9 + 1 = 10
83 x 10 = 830
Good to see you weren't distracted.
25 x 6 = 150
150 x 3 = 450
9 x 5 = 45
450 + 45 = 495
I mess around with multiples of 25 so I found this pretty easily.
6x3x25+9x5=495
That's how i did the last one as well
For the first one I just did 9+4 is 13 x 50 = 650 + 8 = 658
In the third numbers game I found this route
9 x 3 = 27
27 - 6 - 1 = 20
20 x 25 = 500
500 - 5 = 495
All in the time for once, but not the most challenging set of numbers rounds
* * *
I got the same solution for the first one.
A couple of alternative solutions for the second one [732] were:
100+5=105
105x7=735
6/2=3 OR 9-6=3
735-3=732
I got the same solution as Neil Delamere for the 3rd, I was surprised the contestants didn't.
I got a different solution to Rachel for the last one [830]:
8x3=24
24+9=33
33x25=825
825+5=830
The last one was really simple im surprised they never got it, they could've also done:
25 x 3 = 75
75 + 8 = 83
9 + 1 = 10
83 x 10 = 830
495. I got it as follows:
9+1=10
10x25=250
6:3=2
2x250=500
500-5=450
830 you can also make as
(8*3+9)*25 + 5
easiest way for 495 imo
6 x 3 = 18
18 * 25 = 450
9 * 5 = 45
450 +45 = 495
That’s what i did
Used Rachel's method of seeing that it's divisible by 9 to get 6 x 5 = 30 + 25 = 55 x 9 = 495
Interesting is I always thought you have to use all the numbers in order to finish. Anyway:
100 x 7 = 700
(6+2) x (9-5) = 32 + 700 = 732
For the last one I had:
3x8 = 24
24+9 = 33
33x25 = 825
825+5 = 830
Great minds think alike.👍
For the second round I did
(100+5)*7 - 3, 3 = 6/2
For the third one I did
((3-1)*25+5)*9
The first one I did the same as them and in the last one the same as Rachel.
1. (50x(4+9))+3+5=658
2. ((100+6)x7)-(2x5)=732
3. ((9+1)x(6/3)x25)-5=495
4. ((8-1)x25)-7=166x5=830 or (3x25+8)x(9+1)
I did (8*3+9)*25+5 for 830
No... in the first game, you forgot the 2. They gave both of the ladies credit for a wrong answer. Try it:
658
50, 4, 5, 3, 2, 9
4:08 -> 6x3=18 x25 = 450 + (9x5)
This is what I did
830=(9+1)×(25×3+8)
3rd round:
6 * 3 = 18 * 25 = 450
5 * 9 = 45
450 + 45 = 495
I did 25 x 3 + 8 is 83. 9 + 1 is 10 then x both together. Quite easy really
The contestants seemed to be fixated by 1 large &5 small. What’s wrong with 2&4, 3&3, or 4&2 ?
Wow beauty in motion .
Third one, I got 25*6*3 + 9*5
I got a little creative with the second one. Haven’t seen this version in the comments:
100 x 7 = 700
6 x 9 = 54
54 / 2 = 27
700 + 27 + 5 = 732
Also: A Countdown presenter under the age of 70, is that allowed???
Jimmy Carr?
I got a fun one for 495. 6/3=2. 9+1=10. 10*2=20*25=500-5=495.
You can make 495 as 25*20 - 5 this way as well
(9+1)*(6/3)*25 - 5
Got 3rd one as (3/6) = 2 (2x25) - 50 (9+1x50) = 500 - 5 = 495 All numbers used.
for the 3rd one I had
(3*6)*25 + (9*5)
For 4:00 I did
1+9=10
10x6=60
60/3=20
20x25=500
500-5=495
830 = (8x3)+9 = 33 x 25 +5
Thats what i got too
My Solutions:
(9+4)x50+(5+3)=658
(100x7)+((6+2)x(9-5))=732
(25+5+3)x(9+6)=495
(3x8+9)x25+5=830
In the second numbers game I found this solution will mine match Rachel’s idk? Here goes
100 + 5 = 105
105 x 7 = 735
9 - 6 = 3
735 - 3 = 732
We have this timer at school just to get to lesson at school
So for the 3rd numbers i did
(6x3x25)+(9x5)
And for the fourth
((8x3)+9)x25+5
On the last one she was on the right track. 9×3=27+5+1=33×25=825+8=833.
8*3=24+9=33*25=825+5=830 will get you to the goal
In the first round, I saw the contestants' solution but also factored the target (47 x 7 x 2 = 658) for this solution:
50 - 3 = 47
9 + 5 = 14
47 x 14 = 658
Again in the second round, I saw the contestants' solution but factored (61 x 3 x 2^2 = 732) for an alternative:
9 + 2 = 11
7 - 5 = 2
11 x 2 = 22
100 + 22 = 122
122 x 6 = 732
In the third round, I factored (11 x 5 x 3^2 = 495) for these solutions:
6 x 5 = 30
30 + 25 = 55
55 x 9 = 495
3 - 1 = 2
25 x 2 = 50
50 + 5 = 55
55 x 9 = 495
25 + 9 = 34
34 - 1 = 33
33 x 5 x 3 = 495
And had one that didn't rely on factoring, as follows:
25 x 6 x 3 = 450
9 x 5 = 45
450 + 45 = 495
In the final numbers round, I saw Rachel's solution, but I was somewhat surprised it didn't occur to the contestants to do this:
25 x 3 = 75
75 + 8 = 83
9 + 1 = 10
83 x 10 = 830
And another solution is:
25 + 9 = 34
34 x 8 = 272
272 + 5 = 277
277 x 3 = 831
831 - 1 = 830
I think it was better when the host was a bit dim. Colin is about as good as the contestants at times so they don’t seem as impressive. Richard used to be in awe of Carol and the dictionary corner and srsly impressed with the contestants. Colin isn’t as impressed with them. Takes away a bit of their gloss imo.
For the first one you could do:
9 + 4 = 13
13 x 50 = 650
5 + 3 = 8
650 + 8 = 658
For the third you could do:
6 x 3 = 18
18 x 25 = 450
9 x 5 = 45
450 + 45 = 495
The first game was wrong.
How did they use the 2??
They have the ladies credit when they and the judges are wrong..
495:
6/3=2
2x25=50
50+5=55
9x55=495
Surprised contestants missed third round.
6*25=150
*3=450
9*5=45
45+450=495
Last one : 25×3+8=83
And 9+1=10
So 83×10
I wonder how Susie and Rachael are feeling with this, way more Sedate show?
With the likes of Dave Gorman as guest it is a brain challenge. but I suppose you mean compared to 8 out of 10 cats .
Yes. Exactly! It doesn't look anywhere near as fun!
@@billhaigney5080 Most people don't watch regular Countdown for something super exciting. They want something that's chilled out but still gets your brain going.
@@EightThreeEightmost people who watch regular countdown don’t remember what happened yesterday
end game
3x25=75
+8 =83
x(9+1)
495=6/3×(9+1)×25-5
I got some numbers. The world must know so I must comment.
1:41 - is Rachel communing with the gods of Mathematics?
@mckenna8663 The rules states to use any combination of the numbers (without repeating), NOT necessarily using all of the numbers. The solutions that commenters made are valid and correct unlike what you are suggesting. I'd advise to check the rules again as you're commenting false information on the rules.
For the last round: 8*3=32 32+1=33
33*25=825 825+5=830
but then i panicked and added the nine
6x5=30
30+25=55
55x9-495
I COULD Countdown Game Show - Number Rounds 2022
Shazia blatantly still working on that third one after the countdown clock had finished. 😅
732=(6+2)*100-(9*7+5)
1+9=10 6/3=2 2x10=20 20x25=500 500-5=495
Last Numbers Round
3 x 8 = 24
24 + 9 = 33
33 x 25 = 825
825 + 5 = 830 🎉
Second numbers game
100 + 5 = 105
105 x 7 = 735
6/2 = 3
735 - 3 = 732
7 × 100 = 700
6 × 9 = 54
54 ÷ 2 = 27
27 + 5 = 32
(700 + 32 = 732)
495:
9 x 3 = 27
27 - 6 = 21
21 - 1 = 20
20 x 25 = 500
500 - 5 = 495
3×9 -(6+1) = 20
20×25 -5 =495
495
25+6=31
-1=30
x3=90
+9=99
x5=495
Third game… 6x25=150…150x3=450…9x5=45…450+45=495
830 8-1=7×25=175-9=166×5=830
9x3 =27
27-6-1 = 20
20x25 = 500
500 -5 = 495
I thought I was good with numbers😭😭
830 3×8=24+9=33×25=825+5=830
25+9-1=33 ×3 =99 ×5 = 495
5x6 =30
+2 = 32
+ (7x100) = 732
732
100 x 7 = 700
2 + 6 = 8
9 - 5 = 4
8 x 4 = 32
700 + 32 = 732
First numbers game
9 + 4 = 13
13 x 50 = 650
650 + 5 + 3 = 658
No... wrong.... you forgot the 2.
732 100+6=106×7=742 2×5=10 742-10=732
(25 × 6 × 3) + (9 × 5) = 450 + 45 = 495.
OR
[25 + (6 × 5)] × 9 = 55 × 9 = 495.
(25×3) +8 =83
83 ×(9+1) = 830
5×6=30
25+30=55
55×9=495
732=(100+6)×7-2×5
830 I got quite easily. Bizarrely, I just saw it.
25 x 3 = 75. 75 + 8 = 83. 9+1=10. 10 x 83 = 830.
658=50×(9+4)+5+3
7×100 + 6×5 +2 = 732
658 9+5=14 50-3=47×14=658
You ignored the 2.
495 25 +6=31 9+5+1=15×31=495
658
9 + 4 = 13
13 x 50 = 650
5 + 3 = 8
650 + 8 = 658
What about the 2?
Your answer/their answers were wrong.
732: 7 + (9 -5) = 11 x 2 = 22 + 100 = 122 x 6 = 732
495: 3 - 1 = 2 x 25 = 50 + 55 = 55 x 9 = 495
830: 3 x 25 = 75 + 8 = 83 x (9 + 1) = 830
Wait .... That first numbers game was off... Let's go through this...
658
50, 4, 5, 3, 2, 9
She said
4+9 = 13
13x50= 650
5+3 = 8
And the other woman agreed.
They said correct.
WHAT ABOUT THE 2 ????
I could get 658 without dealing with the 2. Anyone could!
You don’t have to use all the numbers!
50(9+4) +5 +3 = 658
What about the 2?
495=(25×(3-1)+5)×9
495=(25+6×5)×9
I was more interested in Rachel than those numbers;
I know. How can she??😮
You and me both!!!
Tell us something we don’t know 😂
Who isn’t more interested in Rachel than the numbers?! 🤣😂🤣
There are numbers? I'll have to look out for them.
What doesn't she say 1 large and 5 small, she says little instead of small, is small not inclusive or something for her lol
Damn Rachel looked good 😅
Way too easy😂
What a weird kitchen.
bring back carol vorderman
She retired
I am so bored of contestants who ate frankly not very good wit numbers going 'one large five small please'.
Surely if you're not good you should do 2 large?
Rachel is dressed far less sexy and is way more mellow compared to 8 out of 10 cats
50-3 = 47 9+5 = 14X47 = 658
9-3= 6 50+4 = 54X6 = 324+5 = 329X2 = 658
9-5 = 4 100 - 7 = 93X4 = 372-6 = 366X2 = 732
25+9 = 34-1 = 33 5X3 = 15X33 = 495
6+5 = 11 9+1 = 10 25-10 = 15X3 = 45X11 = 495
6/3 = 2X25 = 50+5 = 55X9 = 495
6-1 = 5+25 = 30X3 = 90+9 = 99X5 = 495
25X6 = 150+9+5+1 = 165X3 = 495
9+1 = 10 25X3 = 75+8 = 83X10 = 830
8-1 = 7X25 = 175-9 = 166X5 = 830
In the first numbers games I found this solution Rachel might of found a different one here’s mine
50 + 5 = 55
9 + 3 = 12
55 x 12 = 660
660 - 2 = 658
What about the 4?
[(25 × 3) + 8] × (9 + 1) = 830
830=5×((25-3)×8-9-1)
658 50-3=47 9+5=14×47=658
What about the 4 and the 2?