WLZ - Przyłącze elektryczne domu do skrzynki z licznikiem, uziom, zasilanie bramy i domofonu. Koszt!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 окт 2024

Комментарии • 27

  • @de-pe-wu
    @de-pe-wu  10 месяцев назад

    Zapraszamy na naszego Instagrama, gdzie publikujemy posty z lekkim wyprzedzeniem 🔥.
    instagram.com/dom.pod.wawa/
    Zostaw SUBA i 👍, aby być na bieżąco: bit.ly/dpw-sub

  • @Akitaro.
    @Akitaro. Год назад +1

    Zamiast bramy przesuwnej można zastosować bramę rozwierną łamaną. Po otwwarciu zajmuje mniej mieisca co oznacza mniej odśnieżania zimą. Pozdrawiam.

    • @de-pe-wu
      @de-pe-wu  Год назад

      będziemy myśleć jeszcze nad rozwiązaniem, bo mamy sporo czasu do tego „etapu”, ale fakt o tej opcji nawet nie myślałem. Będę ja rozważał, dzieki!

  • @83kanal
    @83kanal Год назад +1

    siema i powodzenia :)

  • @ukaszhamera717
    @ukaszhamera717 Год назад +2

    Zdaje mi się, że ten uziom jest błędnie wykonany. Normy jasno mówią, że spile powinny być oddalone więcej niż 4m od siebie. Dodatkowo lepiej byłoby zainwestować w nierdzewkę albo pomiedziowany, która nie zgniją w ziemi do 15 lat (a może szybciej, zależy to od gleby). Jakie parametry uziomu uzyskaliście?

    • @de-pe-wu
      @de-pe-wu  Год назад +1

      z tego co się orientuje to 3m od siebie powinno wystarczyć, ale wszystko zależy od podłoża. Tu nie mamy nawet 3m - bezsporny fakt, jest mniejsza odległość. Uziom nie pełni w naszej instalacji funkcji odgromowych - nie ma odgromówki na dachu. Poziom rezystencji uzyskiwaliśmy jakoś między 7 a 9 omh. No i pytanie czy oprócz tego co już jest myśleć jeszcze o dołożeniu uziomu otokowego? Jakieś rady? Teściu mówi, że to co jest starczy…

    • @grzegorzbbb5483
      @grzegorzbbb5483 Год назад +1

      Witam,, wykonałbym uziom otokowy, który podobnie jak uziom fundamentowy wyrówna potencjał w obiekcie czego nie zrobi pojedynczy uziom pionowy( i tu nie ma znaczenia jaka będzie jego wartość ). Tak ktoś już napisał najlepiej użyć do wykonania bednarki ze stali nierdzewnej lub chociaż pomiedziowanej lub pomiedziowanej pokrytej cyną ( tylko niestety to się wiąże z większym wydatkiem - chodzi mi o materiał ).

    • @de-pe-wu
      @de-pe-wu  Год назад

      @@grzegorzbbb5483 chyba realizację tego przeniosę na przyszły rok, bo teraz przez zimę niewiele będzie się działo. Dziękuję za radę!

    • @itall87
      @itall87 Год назад +1

      @@de-pe-wunie bardzo rozumiem jaki jest cel robienia otoku.
      Normy nic nie mówią o odległościach szpil od siebie. Jest to związane z fizyką. Szpile oddziałują na siebie i wbijane blisko siebie mogą pogorszyć wyniki, ale podobno zmierzyliście i wyszedł poprawny wynik. Jaka metoda pomiaru? Zaleca się odchodzić na taką odległość, ile wynosi długość uziomu pionowego. Jeśli wbiliście 2 szpile, czyli 3m, to odsuwasz się 3m. Wbiłeś 4, to odsuwasz się 6m. Badania wskazują, że powyżej 4m (przy uziomie o długości 4+m), nie ma już zbyt wielkiego uzysku więc te 4m jest ok.
      Brak aparatu różnicowo-prądowego, bardzo odważnie.
      Jeśli masz instalację odgromową w projekcie, a na 99% masz bo projekty są kopiuj-wklej to w zasadzie musisz ją zrobić. Inaczej budynek nie będzie zgodny z projektem, co w razie W może skutkować brakiem wypłaty ubezpieczenia.
      Przewody UTP lubią się łamać i łatwo je uszkodzić, dlatego lepiej dawać dwa do furtki. Ewentualnie można też wykorzystać wolne przewody do otwierania bramy np z garażu, czy też za pomocą domofonu.

    • @de-pe-wu
      @de-pe-wu  Год назад

      @@itall87 też nie bardzo rozumiem jaki jest cel, ale w komentarzach działa zasada - ilu rabinów tyle opinii 😉
      Odległości pomiarów to na oko, 3-4m i było ok, metody nie znam, jakiś miernik…
      RCD będzie, na ten moment to dalej typowy tymczas ;)

  • @pawlakppp
    @pawlakppp Год назад +1

    Ile macie metrów od bramy do garażu?

    • @de-pe-wu
      @de-pe-wu  Год назад +1

      mamy 8m, ale teraz dałbym 9m lub może nawet 9,5-10m, z 8m nie powinno być problemu auta się zmieszczą, ale 9-10m dawałoby więcej swobody 😉

  • @mariuszbakun2626
    @mariuszbakun2626 Год назад

    Taryfa budowlana?

    • @de-pe-wu
      @de-pe-wu  Год назад +3

      Nie ma czegoś takiego jak taryfa budowlana, operatorzy nadużywają taryfy C... Taryfa C jest przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorców, nie dla odbiorców indywidualnych. Nie bądźmy owcami do golenia 😉

    • @cwa1983
      @cwa1983 Год назад +2

      Zastanawia mnie odpowiedz energetyki jak ,powiedzial Pan ze nie ma taryfy budowlanej dla normalngo odbiorcy jesli buduje sam .Mam wstawione okna i tez fajnie by bylo mniec juz prąd hmmmm musze to ogarnąć.Pozdawiam @@de-pe-wu

    • @de-pe-wu
      @de-pe-wu  Год назад +2

      @@cwa1983 nie ma taryfy budowlanej, tzw. „taryfa budowlana” to C, a taryfy z grupy C są przeznaczone dla małych i średnich firm. Ja wnioskowałem odrazu o taryfę G, a więc taryfę dla odbiorców indywidualnych. Na działce miałem tylko garaż jak podpisywałem umowę.

  • @marcinpek1168
    @marcinpek1168 Год назад +1

    Szkoda że nie został zrobiony na etapie zalewania fundamentów uziom fundamentowy teraz z tymi szpilami będzie kłopot żeby uziom był prawidłowy .Powodzenia.

    • @de-pe-wu
      @de-pe-wu  Год назад

      jest wszystko ok ;) nie ma co z góry zakładać kłopotów, ma parametry jak trzeba 😉

    • @marcinpek1168
      @marcinpek1168 Год назад +1

      Do zimy podgonicie z robotą aby pogoda była dobra.

    • @de-pe-wu
      @de-pe-wu  Год назад

      @@marcinpek1168 z tym podgonieniem roboty to zobaczymy, jesteśmy dobrej myśli. Na koniec marca lub początek kwietnia planujemy tynki, więc do wiosny musimy ogarnąć wszystkie instalacje przed tynkami, trochę sami, bo na teścia trzeba poczekać - jeszcze czynny zawodowo 😉

    • @AdamAdam-jd2lv
      @AdamAdam-jd2lv Год назад +1

      ​@@de-pe-wuwitam . Czy podłaczenie kabla do licznika to musi podłaczyc firma co sprzedaje prad? Czy ten moze co ma uprawienia zakładowe?

    • @de-pe-wu
      @de-pe-wu  Год назад

      @@AdamAdam-jd2lv wszystko zależy od tego czy masz licznik czy nie, Zakład energetyczny wymaga przed montażem licznika oświadczenia od elektryka z uprawnieniami o gotowości do odbioru prądu. My to załatwialiśmy sporo przed budowa na etapie podłączania garażu do skrzynki. Na zakończenie budowy będzie niezbędny odbiór z pomiarami calej instalacji oraz przyłącza przez elektryka z uprawnieniami oraz stosowny wpis w dzienniku budowy.