Számomra hiányzott a végéről egy összefoglalás, hol, mekkora rendszer, milyen nyitással, mekkora pakkal. Másrészröl kb árakat/idöt kalkulálni, ha vki kiássa a betápot. (Vagy berak egy hosszabbítót). Újból megnéztem, összirtam, de jutyub érdeklödök szeretik a "mindent készen, lássak át rögtön" érzést. Tudom, ez plusz munka, de később megtérül. Mivel nálunk a házsarkában van a kapu (betáp megoldva) s még ki-be tudunk szálni az autóból, nem rakunk be elektromos nyitást. Van elég napelem a tetőn, tudnánk abból is nyitni, de mig tudunk mozogni, marad a manuális kapukezelés. De, van ahol tényleg praktikus, mint ezeken a példákon. A napelemek tájolását a jobb müködéshez érdemes beáldozni a megjelenés romlására. Mindennek ára van, olyan sose lesz, h minden tökéletes. Csak alkalmazkodni kell a helyzethez. (a töltéskiegyenlitésnek hoszabb távon van igazán haszna, ha vki 10-15 évre tervez. Az akksik meghálálják) :)
Maglódi helyszínnél én miemelném egy két meteres rúddal meg fordítanék a szomszéd telke felé mert ahogy mutattad pont merőlegesen áll a téli nap járására.
Az MPPT töltés vezérlő jobban kezeli a napelemet, de vigyázni kell, mert a piacon lehet kapni kamu-t is belőle. A balanszer akkor kell, ha sokszor van merítve/töltve az akku és a cellák közötti fesz elmászhat. Egy Autó akkunál nem gond, mert ott a cellák nagyon nagyon hasonlóak azonos környezetben vannak és egyszerre romlanak, de ha két külön akkut nézel nem biztos hogy 98%-ban megegyeznek. Nem véletlenül válogatják össze a líthium-os aksikban is a cellákat amiket sorba kötnek egymással. Nekem már megvan az Ebike-om vagy 3 éve, és 3000km van benne, mivel vigyázok az akkura, 30-100% között használom, miután feltöltöm várok fél órát és megyek vele pár kört, hogy ne legyen sokáig 100%-on. Még mindíg 100%-os az akku. Leteszteltem amikor megvettem, és 3000 nél szintén. Ugyanannyit tud leadni és felvenni...😁 Másnak már 2000 után tönkremennek. Azért mert helytelenül használják.... Az akkukra ráírt feszültség nominális fesz, a töltő és maximális feszültsége nagyobb. A napelemes rendszereknél sosem értettem, hogy miért fix a tartó, miért nem lehet forgatni, motorizálni, hogy kövesse a napot, vagy legalábbis lehessen állítani a téli nyári állapot között. A fenti problémákra lenne pár megoldás. Én ha építenék magamnak ilyen rendszert, tuti hogy nem savas akkut használnék hozzá. Lithium, rendesen bedobozolva, rendes töltésvezérlővel, ami max 80%-ra tölti az akkut fel és csak 20% ig engedi lemeríteni. 30-40% alatt pedig egy gombnyomásra ki és be tudnám a motort oldani? , nem kellene a kulccsal szórakoznom és kívülről is tudnám a dolgot vezérelni, nem kellene szórakoznom azzal hogy kinyissam. Az szívás természetesen ha 20% alá merül, mert akkor mindent tilt. De arra meg ott egy olyan lehetőség, hogy USB-C ajzat, rádugom a telefont, és a telefonból vesz annyi energiát, hogy a reteszt oldhassam.🤣 Vagy ceruzaelemes megoldás😉 A hosszabbítós megoldás tetszett, de ha hidegben tölti az akkut, akkor az élettartama nagyon gyorsan tud romlani, én inkább kiszedem az akkut 5 fok alatt.
Nekem is nagyon szimpatikus a napelem rendszer, csak jól meg kell választani a panelek tájolását. Kérdésem lenne, hogy amikor rossza a hangminőség, lehet-e feliratozni? Próbálok szájról olvasni, de háttal voltak az ügyfelek :D
Sziasztok. Valaki hátha tud válaszokni. Rendeltem a setanet oldalról egy napelemes kapunyitó szettet. A baj az, hogy nagyon lassan nyílik a kapu. Hogy lehetne gyorsítani?
@@paku_kapu néz utána a elektromos hunday vagy kia aksik után. Használtan lehet venni, 1 cella 3x4,2v 60A. Ebből veszel 2 db 6x4,2volt es megvan a 24 volt 60a ez mind összesen 2x18000ft és kimondottan apró kis helyet foglal
Hát...ha azt nézzük, egy 12v- os akku eleve 6 db sorbakotott cellabol áll, mégsincs ballamcer benne. Meg kéne nézni egy 2.2 kWos szünetmentes tápnal hogy van megoldva az akkuk töltése. Amikkel eddig találkoztam két sorbakaocsolt akkus kapunyitonal soselattam ballancert. Amúgy bátor vagy, hogy ilyen projektekbe belenyulsz, én biztos, nem vállalnam, ha abból indulok ki, hogy egy sima szünetmentes táp akkuja 3 év alatt kikészül teljesen, gyakorlatilag 0 kihasználás mellett, akkor itt..... Nem hiányozna, amit kapnék az ügyfelektől.
Az autóaksik mások, mert ott a cellák szinte azonosak, ugyanúgy merülnek töltődnek, és ugyanazon a hőmérsékleten ketyegnek. A cellák azonos mértékben használódnak el, de sokszor előfordul cellahibás példány is. Viszont ha két külön akkut nézel nem biztos hogy ugyanolyan lesz, még akkor sem ha a gyártási idő és és a sorozatszáma közel azonos, esetleg az egymás után lejövő két aksit sikerül megvenned. A szünetmentes akkuja attól készül ki, hogy hulladék az egész megoldás. Több fajta elven működő létezik, az egyik legelterjedtebb az, amelyik mindíg átalakítja a hálózati 230V-ot kis egyenfesszé, majd a kisfeszű körből csinál 230V-ot. Ez akkkr is, ha nincs áramszünet. Folyamatosan túlfeszíti a cellákat, folyamatosan melegszik, mert az akku nem tudja felvenni az energiát és elfűti, előnye az, hogy ha áramszünet van, akkor szinte nincs is kapcsolási ideje. A nagy gond még az, hogy az ilyenekben a trafó közel van az akkukhoz, és az is forralja az egészet. A trafó könnyel lehet 120 fokos is.. Annyi eszük nem volt, hogy ha a cella fel van töltve, akkor a feszt vissza ejtsék egy normális értékre... Mert akkor az akku tovább bírná? A legrosszabb az egészben az, hogy nem tudod mikor és hogyan pusztul meg az akku hírtelen cellazárlat, vagy esetleg csak elgyengül, Amikor nálam betelt a pohár akkor volt, amikor a 19 órás munka utolsó 3 órájában ment el az áram, és az egész mehetett a levesbe, mert a szünetmentes akkuja teljesen halott volt, nem bírta ki azt a kis 2 perces áramszünetet sem. Pedig új aksival 37 perc... 1-2 havonta teszteltem, teljesen lemerítettem, feltöltöttem és néztem a be és kivett energiát, nagyobb munkák előtt szintén. A fenti esetben előtte a teszt jó volt 5, bírta vagy 10 percig, 5 nap alatt meg teljesen meghalt az akku... Nekem miután kinyírt négy év alatt 3 pár aksik és a fenti módon megviccelt, kivégeztem az egészet. Vettem egy olyat amelyik külső aksis, és relével vált át. előnye hogy nagyobb akut tudok rárakni, nincs a melegedő alkatrészek közelében, ezért nagyobb élettartama lesz, hátránya a kapcsolási idő, néha pont rosszul jön ki, és a szgép pont lekapcsol. de ez 30 ból 1x. Azt a pár 10-ezer forintot jobban is el tudom költeni, nem kell felesleges akku vásárlásokkal bíbelődnöm.😉 HA nem muszáj ne szemeteljünk. Ja a balanszernek akkor van értelme, hogyha a cellákat sokszor meríted, töltöd. Az ilyen folyamatosan túlfeszített rendszereknél sok nincs, mert attól hogy évente 10-20 alkalobbal sikerül lemeríteni az nem nagyon viszi el a cellákat.😉
Az a baj ha kritikát írok, azt hiszed hogy kötekedni akarok. A napelem hátulról nagyon nem esztétikus, kár hogy nem burkolt, néhol a tartók is parádésak. Megírhatnád a napelemes rendszer árát, hogy mennyiért nem ásnak inkább védőcsövet.
Bírom a kritikát, ha parádésan van tálalva :) A magas hőmérséklet problémát okozna, ha le lenne hátul is burkolva. Árak: nézz körül a www.paku.hu oldalon, ott lesznek
Szia en is ezen gondolkoztam pont hogy mibol tart kiasni???Mondjuk inkabb azt hogy az ugyfelek szeretnenek sporolni es ingyen energiaval mukodtetik a kaput az ev nagy reszeben.Igy ertheto.
@@paku_kapu szia en sem bantaskent irtam.A zold energia jo en is hasznaloja vok es ez a felhasznalasi mod hogy azzal mukodtetik a kaput tokeletes megoldas.
Számomra hiányzott a végéről egy összefoglalás, hol, mekkora rendszer, milyen nyitással, mekkora pakkal.
Másrészröl kb árakat/idöt kalkulálni, ha vki kiássa a betápot. (Vagy berak egy hosszabbítót).
Újból megnéztem, összirtam, de jutyub érdeklödök szeretik a "mindent készen, lássak át rögtön" érzést.
Tudom, ez plusz munka, de később megtérül.
Mivel nálunk a házsarkában van a kapu (betáp megoldva) s még ki-be tudunk szálni az autóból, nem rakunk be elektromos nyitást. Van elég napelem a tetőn, tudnánk abból is nyitni, de mig tudunk mozogni, marad a manuális kapukezelés.
De, van ahol tényleg praktikus, mint ezeken a példákon. A napelemek tájolását a jobb müködéshez érdemes beáldozni a megjelenés romlására. Mindennek ára van, olyan sose lesz, h minden tökéletes. Csak alkalmazkodni kell a helyzethez. (a töltéskiegyenlitésnek hoszabb távon van igazán haszna, ha vki 10-15 évre tervez. Az akksik meghálálják) :)
Maglódi helyszínnél én miemelném egy két meteres rúddal meg fordítanék a szomszéd telke felé mert ahogy mutattad pont merőlegesen áll a téli nap járására.
Mondjuk ez jó ötlet
Felmerült az ötlet korábban, de egyéb okok miatt el kellett vetni sajnos… Tomi tudja mire gondolok 😂😂
@@PsKsLszL igen...
Az MPPT töltés vezérlő jobban kezeli a napelemet, de vigyázni kell, mert a piacon lehet kapni kamu-t is belőle.
A balanszer akkor kell, ha sokszor van merítve/töltve az akku és a cellák közötti fesz elmászhat.
Egy Autó akkunál nem gond, mert ott a cellák nagyon nagyon hasonlóak azonos környezetben vannak és egyszerre romlanak, de ha két külön akkut nézel nem biztos hogy 98%-ban megegyeznek.
Nem véletlenül válogatják össze a líthium-os aksikban is a cellákat amiket sorba kötnek egymással.
Nekem már megvan az Ebike-om vagy 3 éve, és 3000km van benne, mivel vigyázok az akkura, 30-100% között használom, miután feltöltöm várok fél órát és megyek vele pár kört, hogy ne legyen sokáig 100%-on. Még mindíg 100%-os az akku. Leteszteltem amikor megvettem, és 3000 nél szintén. Ugyanannyit tud leadni és felvenni...😁
Másnak már 2000 után tönkremennek.
Azért mert helytelenül használják....
Az akkukra ráírt feszültség nominális fesz, a töltő és maximális feszültsége nagyobb.
A napelemes rendszereknél sosem értettem, hogy miért fix a tartó, miért nem lehet forgatni, motorizálni, hogy kövesse a napot, vagy legalábbis lehessen állítani a téli nyári állapot között.
A fenti problémákra lenne pár megoldás.
Én ha építenék magamnak ilyen rendszert, tuti hogy nem savas akkut használnék hozzá.
Lithium, rendesen bedobozolva, rendes töltésvezérlővel, ami max 80%-ra tölti az akkut fel és csak 20% ig engedi lemeríteni. 30-40% alatt pedig egy gombnyomásra ki és be tudnám a motort oldani? , nem kellene a kulccsal szórakoznom és kívülről is tudnám a dolgot vezérelni, nem kellene szórakoznom azzal hogy kinyissam.
Az szívás természetesen ha 20% alá merül, mert akkor mindent tilt. De arra meg ott egy olyan lehetőség, hogy USB-C ajzat, rádugom a telefont, és a telefonból vesz annyi energiát, hogy a reteszt oldhassam.🤣 Vagy ceruzaelemes megoldás😉
A hosszabbítós megoldás tetszett, de ha hidegben tölti az akkut, akkor az élettartama nagyon gyorsan tud romlani, én inkább kiszedem az akkut 5 fok alatt.
Köszi a tippeket!
Szia. Nem tervezel "tanfolyamot" tartani? Ha úgy van én személy szerint fizetnék is érte 👀😁
De igen. Küldj egy emailt és írd le pontosan, hogy mi az a terület, amit szeretnél megtanulni.
@@paku_kapu egy email címet kérhetek?🙂
@@balintborics2670 info@paku.hu
Nekem is nagyon szimpatikus a napelem rendszer, csak jól meg kell választani a panelek tájolását.
Kérdésem lenne, hogy amikor rossza a hangminőség, lehet-e feliratozni? Próbálok szájról olvasni, de háttal voltak az ügyfelek :D
Így van, a tájolás a lényeg.
Hang: Azt mondták, hogy nagyon jó minden :)
nekem is "tök jó"a hang igaz én mindig fejhallgatoval hallgatom a youtube videokat @@paku_kapu
dupla akku,tripla napelem,soha nem áll meg sztem
és 50 ezer FT helyet 200 ezer lesz és mindenki a megtérülést nézi akkor gondold el te a választ
Helo. Felesleges lenne szerintem a tripla napelem.Az akkuknak van egy optimális töltő árama. Az ugye a 8Ah-nál 0,8A,mert ugye az egy tizede.
Sziasztok. Valaki hátha tud válaszokni. Rendeltem a setanet oldalról egy napelemes kapunyitó szettet. A baj az, hogy nagyon lassan nyílik a kapu. Hogy lehetne gyorsítani?
Ezt tőlük kellene megkérdezni
Ha PWM es töltésvezérlő helyett MPPT vezérlőt raksz akkor jobban kihasználja a gyenge fény energiáját, mert nem rántja le a napelem áramát.
Nem mindég jó a MPPT. Nekem volt és lekelet cseréltem pvm-re. Pvm jobban teljesített nekem.
Vannak mar Li ion akuk ameik 24v 60amper es akora mind az aksi amit latam a videoban. Szoval esztetikus. En is ijen aksikat hasznalok
60 Amper már elég impozáns...
@@paku_kapu néz utána a elektromos hunday vagy kia aksik után. Használtan lehet venni, 1 cella 3x4,2v 60A. Ebből veszel 2 db 6x4,2volt es megvan a 24 volt 60a ez mind összesen 2x18000ft és kimondottan apró kis helyet foglal
Hát...ha azt nézzük, egy 12v- os akku eleve 6 db sorbakotott cellabol áll, mégsincs ballamcer benne. Meg kéne nézni egy 2.2 kWos szünetmentes tápnal hogy van megoldva az akkuk töltése. Amikkel eddig találkoztam két sorbakaocsolt akkus kapunyitonal soselattam ballancert. Amúgy bátor vagy, hogy ilyen projektekbe belenyulsz, én biztos, nem vállalnam, ha abból indulok ki, hogy egy sima szünetmentes táp akkuja 3 év alatt kikészül teljesen, gyakorlatilag 0 kihasználás mellett, akkor itt..... Nem hiányozna, amit kapnék az ügyfelektől.
Véleményem szerint 3 évenként a 2 akksi tizenpárezer forintos költsége nem nagy tétel.
Az autóaksik mások, mert ott a cellák szinte azonosak, ugyanúgy merülnek töltődnek, és ugyanazon a hőmérsékleten ketyegnek. A cellák azonos mértékben használódnak el, de sokszor előfordul cellahibás példány is.
Viszont ha két külön akkut nézel nem biztos hogy ugyanolyan lesz, még akkor sem ha a gyártási idő és és a sorozatszáma közel azonos, esetleg az egymás után lejövő két aksit sikerül megvenned.
A szünetmentes akkuja attól készül ki, hogy hulladék az egész megoldás.
Több fajta elven működő létezik, az egyik legelterjedtebb az, amelyik mindíg átalakítja a hálózati 230V-ot kis egyenfesszé, majd a kisfeszű körből csinál 230V-ot. Ez akkkr is, ha nincs áramszünet.
Folyamatosan túlfeszíti a cellákat, folyamatosan melegszik, mert az akku nem tudja felvenni az energiát és elfűti, előnye az, hogy ha áramszünet van, akkor szinte nincs is kapcsolási ideje. A nagy gond még az, hogy az ilyenekben a trafó közel van az akkukhoz, és az is forralja az egészet. A trafó könnyel lehet 120 fokos is..
Annyi eszük nem volt, hogy ha a cella fel van töltve, akkor a feszt vissza ejtsék egy normális értékre... Mert akkor az akku tovább bírná?
A legrosszabb az egészben az, hogy nem tudod mikor és hogyan pusztul meg az akku hírtelen cellazárlat, vagy esetleg csak elgyengül,
Amikor nálam betelt a pohár akkor volt, amikor a 19 órás munka utolsó 3 órájában ment el az áram, és az egész mehetett a levesbe, mert a szünetmentes akkuja teljesen halott volt, nem bírta ki azt a kis 2 perces áramszünetet sem. Pedig új aksival 37 perc...
1-2 havonta teszteltem, teljesen lemerítettem, feltöltöttem és néztem a be és kivett energiát, nagyobb munkák előtt szintén. A fenti esetben előtte a teszt jó volt 5, bírta vagy 10 percig, 5 nap alatt meg teljesen meghalt az akku...
Nekem miután kinyírt négy év alatt 3 pár aksik és a fenti módon megviccelt, kivégeztem az egészet. Vettem egy olyat amelyik külső aksis, és relével vált át. előnye hogy nagyobb akut tudok rárakni, nincs a melegedő alkatrészek közelében, ezért nagyobb élettartama lesz, hátránya a kapcsolási idő, néha pont rosszul jön ki, és a szgép pont lekapcsol. de ez 30 ból 1x.
Azt a pár 10-ezer forintot jobban is el tudom költeni, nem kell felesleges akku vásárlásokkal bíbelődnöm.😉 HA nem muszáj ne szemeteljünk.
Ja a balanszernek akkor van értelme, hogyha a cellákat sokszor meríted, töltöd. Az ilyen folyamatosan túlfeszített rendszereknél sok nincs, mert attól hogy évente 10-20 alkalobbal sikerül lemeríteni az nem nagyon viszi el a cellákat.😉
Miért nem tesztek dupla annyi napelemet, ha télen csak fele kapacitással tud termelni a napelem?
Nem mindenhol fér el esztétikusan
Az a baj ha kritikát írok, azt hiszed hogy kötekedni akarok. A napelem hátulról nagyon nem esztétikus, kár hogy nem burkolt, néhol a tartók is parádésak. Megírhatnád a napelemes rendszer árát, hogy mennyiért nem ásnak inkább védőcsövet.
Bírom a kritikát, ha parádésan van tálalva :) A magas hőmérséklet problémát okozna, ha le lenne hátul is burkolva. Árak: nézz körül a www.paku.hu oldalon, ott lesznek
Szia en is ezen gondolkoztam pont hogy mibol tart kiasni???Mondjuk inkabb azt hogy az ugyfelek szeretnenek sporolni es ingyen energiaval mukodtetik a kaput az ev nagy reszeben.Igy ertheto.
@@rodecsaba Legközelebb szólok, amikor "csak el kell ásni az áramot" szituáció van :)
@@paku_kapu szia en sem bantaskent irtam.A zold energia jo en is hasznaloja vok es ez a felhasznalasi mod hogy azzal mukodtetik a kaput tokeletes megoldas.
@@rodecsaba Tudom, hogy segítő szándékkal írtad :)
Nem kellene annyit ásni. Egyik másik helyen nyugodtan mehetne a kerítésen.
Igen, de az nem mindig szép.
@@paku_kapu Tessék szépen dolgozni! =)