Isaac Bashevis Singer w trzydziestu sześciu odsłonach

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 фев 2025
  • Punktem wyjścia do rozmowy o najsłynniejszym pisarzu jidysz, laureacie Nagrody Nobla - Isaacu Bashevisie Singerze, był opublikowany przez Wydawnictwo Ossolineum tom jego prozy pt. „Trzydzieści sześć opowiadań”.
    W dyskusji udział wzieła: profesor Monika Adamczyk Grabowska i Krzysztof Modelski. Spotkanie poprowadziła profesor Joanna Degler.
    W czasie spotkania, w którym udział wzięła prof. Monika Adamczyk-Garbowska (tłumaczka części opowiadań zamieszczonych w tomie i autorka wstępu) oraz Krzysztof Modelski (tłumacz powieści Bashevisa Singera publikowanych przez Wydawnictwo Fame Art), szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki wpłynęły na wyjątkowość kariery Singera: od jego dorastania w tradycyjnej rodzinie żydowskiej, poprzez związanie się z kręgami literacko-artystycznymi międzywojennej Warszawy, a potem Nowego Jorku, aż po otrzymanie Nagrody Nobla w 1978 r. Na ile jego pisarstwo wyrasta z tradycji literatury jidysz, a na ile ją przekracza? Co pozostało z mody na Singera w latach 80. i 90.? Dla jakich czytelników dziś jego proza może być atrakcyjna? Czy nadal fascynuje nas modelowy Singerowski bohater - mężczyzna targany rozterkami wewnętrznymi, uwikłany w związki z wieloma kobietami; Żyd, który oddalił się od wiary swych ojców, ale miota się między ascezą a hedonizmem i w poczuciu życiowego zagubienia balansuje na krawędzi osobistej katastrofy?

Комментарии •