Kritické myšlení - Co je to kritické myšlení a dobroser?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 янв 2025

Комментарии • 23

  • @palusisko
    @palusisko 6 лет назад +4

    Moc pěkné seznámení s pojmem kritického myšlení ! Díky za to! :-)

  • @321danny
    @321danny 6 лет назад +5

    Dve videá a presvedčili ste ma, na odber :) ..môj obľúbený citát, ktorý sa týka práve týchto videí (DK a tohto videa) je, že "Ak nerobíš chyby, zamysli sa nad sebou" P. Bero. Držím palce :)

  • @pojkarsoft6501
    @pojkarsoft6501 7 лет назад

    Dobrý den. Chtěl bych jenom upozornit na jeden věc - ve videu říkáte, že IQ je více méně neměnné. Nicméně nedávno jsem dočetl knihu Nastavení mysli - kterou jsem si mimo jiné přečetl i díky vaší meta-přednášce. A z této knihy jsem nabyl dojmu že to tak úplně není pravda a pokud si správně pamatuji, tak IQ bylo navrženo k měření aktuální inteligence a ne absolutní, ikdyž se to tak už dnes víceméně nebere (bohužel nemám knihu u sebe abych mohl citovat, ale doufám, že mě rozumíte). Nicméně ať je to tak či tak, rozhodně bych chtěl poděkovat za veškerou práci, co děláte. Jen tak dál.

  • @DalHrusk
    @DalHrusk 2 года назад

    Ahoj. Hezké video. Ale ten význam výrazu "dobroser" sis trochu učesal. Otázka je, jestli z neznalosti nebo proto, abys skutečné dobrosery neodradil od shlédnutí videa a dal jim tak příležitost k zamyšlení 🙂
    Dobroser je v první řadě člověk, který má potřebu prosazovat nebo přímo vnucovat druhým svojí verzi dobra. A občas skutečně může prosadit i nějaké objektivně dobré věci. Výraz dobroser ale vyjadřuje v první řadě nenávist lidí vůči tomu postoji samozvaného mesiášství. Které je navíc ve velké části případů kontraproduktivní díky upozadění racionálního myšlení.

  • @Barendol
    @Barendol 5 лет назад

    Asi je to trochu mimo, ale měla by být povinná školní docházka a proč?

  • @ΣεραφειμΕμπορος
    @ΣεραφειμΕμπορος 5 лет назад +2

    Peter to, že som dokázal zodpovedať na všetkých 13 otázok z knihy "factulus.." ako údajne doteraz jediný na svete správne je znakom môjho jedinečného RQ?
    Ja si skôr myslím, že je to spôsobené väčšinovou dezinformáciou, že iba jeden z uvádzaných v hentej knihe, domnievam sa, že bol z Fínska dokázal odpovedať sotva na 11 z nich správne.

  • @adammikes7795
    @adammikes7795 7 лет назад +1

    Mám ale taky tu zkušenost, že lidi s velmi dobrým kritickým myšlením odseknou kolikrát i pravdu, protože se jeví šílená. A naopak snílci to někdy bez předsudků posunou dál. CO se týká Jobse, říkám si, že tenhle svět je firma pouze pro ty, kterým to skutečně myslí. Ostatní dostanou padáka. Nevím, proč se tvářil tak překvapeně.

  • @adammikes7795
    @adammikes7795 7 лет назад

    A teď už žádné komentáře? To zamrzí, když už si člověk zvykl na pozornost.
    Kritické myšlení je základ. Třeba moje přítelkyně. Tvrdí, že jsme se rozešli a že už je dávno jinde a vystavuje si na facebooku své svatební fotografie. Ale proč je tam vystavuje?! Kdo to má vidět, koho to má zranit a nalákat? Kdo je stále alfou a omegou jejích snů? Nebýt kritického myšlení, asi bych jí i uvěřil. Koupil jsem jí i knížku: Ženy, které milují příliš. Dobrá kniha, pro tyhle typy žen. Ale nepoučila se. I když teď už snad ano. Částečně.

  • @martinkolacek508
    @martinkolacek508 7 лет назад +2

    No trochu to také zavání dobroserem. V 1. příkladu se říká, že to co říká nějaká autorita, zdroj určitého stavu poznání (věda) nemusí být pravda, tedy člověk by si měl ověřovat a neposlouchat slepě autority.
    2. příklad připomíná indické ženy, které možná díky kritickému myšlení neposlouchají autoritu (lékaře a lékařskou vědu), ale ověřují si mezi sebou co komu jako pomáhá, tak vlastně bojují proti poznání a to je důkaz nekritického myšlení (logický paradox). Tak jak tedy? Navíc kritické myšlení v rukou nekompetentních spíše koná zlo. jak chcete vysvětlit někomu takovému, že objevuje Ameriku, nebo netuší co je to experiment a jaký výsledek z něj bude.

    • @janhavlis
      @janhavlis 7 лет назад +3

      patrně se mýlíte. v příspěvku není zmínka o tom, že indické matky "[si] ověřují mezi sebou co komu jako pomáhá". v příspěvku je pouze to, že patrně nedostatkem informací či nevhodným přístupem k informacím způsobují smrti svých dětí. kritický přístup nespočívá v aplikaci jen jednoho kritéria, třeba "neposlouchejte autority bez ověření", ale v kombinaci přístupů. kdyby indické matky sice neposlouchali autority, ale sdělovali si své poznatky (po omezení pití dítě pravděpodobněji zemře), situace by se mohla zvrátit. tady navíc jde o to, že ty informace musí být sdíleny nikoliv osobně a ústně, ale ve větších dávkách a písemně, aby šlo vidět celou situaci a ne jen ojedinělé a statisticky nevýznamné extrémy. ono se totiž souhrou okolností může stát, že po omezení pití se průjem zastaví, ale nemusí tam být příčinná souvislost takto přímá - korelace neznamená závislost. celá situace je velmi složitá, jak tenhle blok přednášek ukazuje, člověk se může mýlit příliš mnoha způsoby a jen tréninkem to dokáže minimalizovat (ale nikdy ne odstranit).

    • @martinkolacek508
      @martinkolacek508 7 лет назад

      ve stopáži 3:45 (Matky si myslí , že dětem nemají dát pít, čím méně tekutin, tím méně průjmu), Tedy buď špatná vlastní "kritická" úvaha, nebo kolektivní myšlení. Babské rady jsou různé. Ve stopáži cca 1:45 se rozbíjí model medicínského vývoje tedy aktuálního poznání. Možná, že nám za 100 let také příjde divné, že ..... Takže když to přesunu na případ s Indickými dětmi, tak matky používají princip kritického myšlení, který vychází z nedokonalé logiky věci. Přece lékař nemusí mít vždy pravdu !!! Může se mýlit.

    • @DalHrusk
      @DalHrusk 2 года назад

      Myšlenka videa je jednoduchá: Nespoléhat se v důležitých věcech na informace, které neprošly důkladným kritickým zkoumáním. Ani vyšší autorita, ani selský rozum, ani ničí rady nedávají záruku spolehlivosti informací. Takže pokud je v sázce něco důležitého - rakovina, život vašeho dítěte, život desetitisíců slonů, je potřeba napřed důkladné kritické zkoumání.
      Btw. kritické myšlení není hledání logických chyb za každou cenu. To se nazývá hnidopišství.

  • @tonyk4321
    @tonyk4321 4 года назад

    myslis si ze niekto kto ma vysoke IQ moze mat nizke RQ? Myslim si ze je to skor nepravdepodobne. To s tym nizkym IQ a vysokym RQ neviem posudit moze byt , ze vynimka potvrdzuje pravidlo.

    • @DalHrusk
      @DalHrusk 2 года назад +1

      Já jsem se o RQ v tomto videu doslechl poprvé. Ale tuším, že tady bude problém, že ten kvocient hodnotí jenom nějaký konkrétní ukazatel, alr nevypovídá přímo o schopnosti identifikovat nepravdivé informace v reálném životě. Stejně jako IQ nevypovídá přímo o tom jestli budete dělat rozumné kroky ve svěm reálném životě, dokonce ani o tom, jestli z vás může být geniání vědec jako Einstein nebo Hawking. K tomu je potřeba skloubit víc věcí dohromady, nejen mít vysoké IQ.

  • @labakanurzidil2464
    @labakanurzidil2464 10 месяцев назад

    asi tvoje ego, když to říkáš ... "konec" prokrastinac€, co bys bez ní dělal, viď?