Obowiązkowo magnes neodymowy mocny w skrzynce wrzeciona ! Ja do swojej 520stki dodałem do oleju smar do przegubów ...polecam robi się ciszej. Poza tym okleiłem ścianki boczne i pokrywę górna masa bitumiczna która dodatkowo również wyciszyła prace. Oczywiście falownik 1f na 3f i 0,6kW silnik + skrobanie. Dopiero teraz można coś toczyć :). Daje łapkę.
Super filmik, za 4 miesiące idę na emeryturę po 48 latach pracy między innymi na tokarce chyba z 40 lat. Chciałbym kupić sobie na pociechę tokareczkę może i taką jak jest na filmie, dlatego oglądałem ten filmik dał mi obraz o takiej tokarce - dziękuję i pozdrawiam
Cześć, właśnie jestem po przeglądzie (na podstawie Twojego filmu) i pierwszym uruchomieniu takiej tokarki. "Patent" z zaklejonym smarem oczkiem od poziomu oleju też u mnie wystąpił. Więc można się domyślać, że może to nie do końca tak przypadkowo się komuś oczko zakleiło... W skrzynce z biegami, oleju było okolo 0.5l, a wchodzi chyba powyżej 1l. W temacie tokarek i toczenia jestem totalnym "lajkonikiem" i pierwsze próby na dostarczonych nożach wyszły mi dość słabo ;). Tak więc ogromne dzięki za ten film, bo się przydał :)
Bardzo ciekawy film. Też mam Tytana750, choć zamiast niego otrzymałem od mtp tokarkę z logo DIY1028. Maszyna prawie identyczna, choć traktowanie klienta jest denerwujące. Problem z wysokością noży do osi wrzeciona mam taki sam jak u Ciebie na początku. U mnie noże powinny mieć 14,5mm wysokości. Gdy wkurzyło mnie ciągłe dokładanie podkładek pod nóż to kupiłem zestaw zwykłych noży z wlutowaną płytką i przefrezowałem je na 14,5mm i teraz jest OK. Natomiast dotychczas nie robiłem takiego totalnego przeglądu jaki pokazujesz w tym filmie. To sugeruje, że podczas tego przeglądu zrobiłeś coś co zmieniło geometrię (oczywiście na lepsze). Być może podczas czyszczenia sanek od spodu zlikwidowany został luz i to pod obciążeniem nie pozwala na przechylanie się suportu i pośrednio obniża nóż w stosunku do osi wrzeciona. Chodzi mi tutaj o przechylenie suportu w kierunku osłony tylnej.
Witam Cię serdecznie. Nareszcie znalazł się ktoś kto nagrywa filmy o tej tokarce. Sam też posiadam ten model tylko z korbką na śrubie pociągowej i nie frezowanymi sankami suportu . Moja prośba dotyczy informacji jakiej firmy jest ten srebrny trzonek noża przecinaka?. Pozdrawiam i czekam na więcej filmów o tej maszynie.
Witam Cię przyjacielu po fachu;) Mam parę pytań co do tokarki tą co ty masz tytana 750 powiedz mi czy warto inwestować w cormaka 750 czy ta twoje tez daje rady czy jest sens ? Będzie mi ona potrzebna przede wszystkim do nauki bo musze się nauczyć toczyć i do przydomowych czarów ,raz na kiedy cos komuś tzw fucha .A I wspominałeś o przerobieniu jej na 400V jaki tam silnik wsadzisz i ile KW .I czy to będzie jakaś prze mega skomplikowana wymiana. A I dziękuje za pomoc ;) tez remontowałem ws15 I po prostu mi się zapomniało jedna rzecz co idzie pierwsze I twój filmik ten taki przyśpieszony mi pomógł dzięki a I moja też zacnie wyszła;) inny kolor młotkowy zielony I pomarańczowy środek podesłał bym foty tylko nie wiem jak a filmiku nie kręciłem bo po prostu rozwlekło mi się w czasie święta i dalej. Z góry dzięki za odpowiedz pozdrawiam .
Sprawdź sobie czy nie masz luzu na nakrętce trapezowej śruby pociągowej.. u mnie był i w momencie załączania łapało tylko trochę tej nakrętki przez co dostała nieco w du*e.
Witam kupiłem nie dawno tom tokarkę czyścisz wszystkie elementy jakiś specjalnym preparatem ? jeszcze jedno jakich noży można używać w tej tokarce do 12 ?
Jakiś pachnący silnikowy jest ok - ja takich używam. Ale to trzeba by 40 lat orać tokarkę na różnych olejach aby zauważyć różnicę dlatego dla mnie wyznacznikiem jest zapach :)
Pięknie!! od jakiegoś czasu "chodzi za mną" tokarka... Do tej pory jakoś dawałem radę gdzieś po znajomych robić. Ale chyba w końcu nadszedł ten czas. Mam PYTANIE: ona waży tyle co w katalogu?? Na jakie pręty są otwory do jej podnoszenia i transportu. W cztery osoby dźwignie ją??
Cztery osoby to na spokojnie. Waży tyle co katalog mówi, a na pewno nie jest cięższa. Otwory prawdopodobnie 25 mm, ale pewności nie mam. Ja na pręcie fi 20 podnosiłem.
Trzeba uważać, ja miałem dwa wypadki w pracy na tokarce, wkręciło mi rękaw i zerwało koszulę, podczas polerowania, płótnem ściernym. Ściągnęło na maszynę , uderzenie głową o konik,ubicie klatki, jak by materiał ubrania był mocniejszy nie było by ratunku a tak koszula popękała i to mnie uratowało! Tak że uważać!
Mam wiertła do 23 mm, bo takie są na stożku mk2 i takim wierciłem. Momentu na wrzecionie nie brakuje. Jak się da redukcję, to większe wiertło da się założyć, ale jest ryzyko że ten mniejszy stożek się obróci. Lepiej po prostu wywiercić 23 mm i roztoczyć, ale czasowo trochę dłużej wyjdzie.
Czesc nie da sie obejzec tego filmiku zacina sie odtwarzanie i nie laduje dalej po pierwszych minutach czy to przez LTE czy z wifi cos jest z nim nie tak.
koledzy czy ktoś może mi podać z pomiaru rozstaw kłów tej tokarki? a pytam bo z doświadczenia wiem że te dane co wpisują na stronach są bardzo nieprecyzyjne i jest wiele błędów. Jak ktoś mógłby zmierzyć będę dozgonnie wdzięczny
Nie sprawdzałem, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że w Polsce pewnie ciężko takowe dostać. Za to myślę, że u skośnookich przyjaciół nie powinno być z tym problemu.
Klasy dokładności zależą od średnicy otworów i wałków. W zależności od rodzaju elementu na spokojnie toczę z dokładnością 2-3 setnych milimetra, a jak się przyłożę to co do setki wymiar mogę zrobić. Pozdrawiam :)
@@motokrzysiu Dziękuję za odpowiedź. To mi wystarczy. Ale tak na marginesie, klasa dokładności nie zależy od średnicy i rodzaju elementu tylko od dokładności obrabiarki, układu OUPN, parametrów skrawania - jeżeli dobrze pamiętam. Już dawno temu chodziłem do szkoły. Pozdrawiam.
Filmik super dokładnie co o jak wytłumaczone ale powiedz mi jak ktoś nie będzie umiał wykonać tych wszystkich operacji,przeglądu a kupi nową to powinno to być zrobione na cacy przez producenta kupujesz i wlanczasz anie rozbierasz pół maszyny a z oczkiem od oleju to mistrzostwo świata z jakiej to firmy ta maszyna mam nadzieje ze nie cormak
Dzięki :) Firma to nie jest cormak. A co do przeglądu, to po prostu cięcie kosztów. Ta maszyna jest bardzo tania w sumie dzięki temu, że fabryka wkłada tam minimum pracy. Maszyny tego pokroju produkowane w Europie (kontynencie podatków i przepisów) są podobne lub lepsze jakościowo (Chińczycy dysponują już naprawdę wysoko rozwiniętą technologią i poważniejsze maszyny potrafią robić naprawdę dobre), ale europejskie maszyny są duuużo droższe niestety. Dlatego kupno takiej tokarki do lekkich poprawek nie jest takie złe.
Mój wywód był ogólny mocno, bo nawet ciężko znaleźć podobne maszyny robione w Chinach i Europie. Więc nie potrafię udzielić Ci odpowiedzi. Najlepiej zamiast płacić za przesyłkę, pojechać samemu i przy odbiorze zrobić szybki przegląd tokarki. A na firmy bym nie patrzył, bo wszystkie działają podobnie.
Radzisz sobie dobrze;) ale swięta zasada nie oliwic ani szczęk ani uchwytu w środku chyba że chcesz aby szczeka kogos zabila;) ps. Bedziesz mial problem z mocowaniem materiału;) uchwyt tylko czyscisz nie oliwisz ;) to tak jak z tlenem ;) nie smarujesz bo ... Bedzi bolało;)
Smarowanie tym co miałem pod ręką, czyli smarem litowym (zielonym). Kiedyś kupiłem puszkę i teraz korzystam, chociaż smar w sprayu jest strasznie denerwujący w użytkowaniu.
A w oliwiarce mam olej do urządzeń pneumatycznych bo taki miałem na szybko pod ręką. Ale pewnie nie jest to ostateczne rozwiązanie. Muszę poczytać opinie czym najlepiej smarować, także w tej kwestii fachowo doradzić narazie nie potrafię.
Wielkie dzięki za film .Noszę się z zamiarem zakupu a twój film spadł mi z nieba . Na jaki olej wymieniłeś we wrzecienniku?.Nie myślałeś żeby wymyć ciśnieniowo wrzecienniku? Magnes o którym wspominasz wkleiłeś we wrzecienniku? . Jakieś luzy kasowaleś ? Jestem mega zainteresowany prac ze skrobania (obiecuje obejrzeć od deski do deski 😁).
Zauważyłem dziwne zachowanie rączki od posuwu podłużnego gdy masz włączoną śrubę pociągową. Na filmie widać to na 59:35 i jeszcze na 1:00.42 i na 1:01.55 oraz 1:01.06 i 1:06.19
Nie, tak hałasują przekładnie które napędza silnik jednofazowy. Taki silnik pracuje nierówno. Raz przyspiesza, raz zwalnia i tryby obijają się o siebie. Pod obciążeniem jest cisza. Najlepiej do takich przekładni mieć silnik trójfazowy. On kręci się gładko.
@@motokrzysiu Przez dekady pracy osobiście troszkę wrzecionem obróciłem. Jednak NIGDY nie miałem okazji pracować na jednofazówce. Teraz raczej trudno byłoby się przyzwyczaić to takich odgłosów. Aż ręka świerzbi żeby wyłączyć maszynę. No cóż, chyba to kwestia nawyku i przyzwyczajeń do raczej troszkę większych maszyn z większym zapasem mocy. Co do wziernika poziomu oleju i zaklejenia go smarem; nie podejrzewam przypadku w takim działaniu. To stary sposób, sięgający jeszcze lat '80 ub.wieku, przekrętu mechaników przemysłowych p.t " jak szybko udrożnić/naprawić układ smarowania maszyn przemysłowych", zaoszczędzając jakieś dwa litry oleju. Myślałem, że takie "przypadkowe" dostanie się smaru do skrzyni przekładniowej smarowanej olejem odeszło już do lamusa jak widzę- ma się dobrze.
Ogólnie ja lubię jak mechanizmy działają jedwabiście, więc silnik z tej tokarki zmieni zastosowanie przy pierwszej okazji, a w tokarce wyląduje trójfazowy. A co do mechanicznych przekrętów to właśnie szykuję materiał na nowy odcinek.
Do Autora filmu. Przepraszam bardzo, to w końcu kupiłeś tokarkę nową, czy używaną? Nowy samochód też należy rozebrać w ramach kontroli jakości? Kto tą tokarkę wyprodukował? Pewnie Chińczyk? To przerażające żeby w tak nidbały sposób wyprodukować tokarkę, i jako nową sprzedawać klientowi. Może są lepsze marki produkujące tokarki? Jestem w szoku, ale i zarazem pełen podziwu dla Autora filmu, że się tak skrupulatnie zabrał do tematu. Dobrze wiedzieć że trzeba zwrócić aż taką uwagę do nowego produktu, no szok, i zarazem podziw dla Autora filmu. W takim razie może od razu należy kupić tokarkę rozebraną na części pierwsze, i zgodnie z instrukcją ją poskładać? 😂 Cóż za niekompetencje przy produkcji roduktu 🤦♂️ Pozdro!
Taka maszyna o wysokiej jakości o którą ci chodzi kosztowała by 3 razy tyle . Poza tym to co Krzysztof prezentuje to tokarka półprofesjonalna dla zaawansowanego majsterkowicza . Chcesz kupić porządną kompaktową maszynę dla mechanika narzędziowca o wysokich standardach wykonania i dokładności to zainwestuj np. w niemiecką tokarkę Weiler Praktikant za kwotę ponad 100 000 zł . Kto bogatemu zabroni?
@@kamillkowalski619 Bo ja też się rozglądam. ale opinie są tak skrajne, co do najtańszych, że póki co sobie odpuszczę. Bo na zakup od agencji AMK to słabo z kasą. Choć muszę przyznać, ze kupiłem u nich piłę taśmową do drewna RECORD POWER i robi super wrażenie i robotę. Warta każdej złotówki. A u nich coś takiego : www.agencja-amk.pl/pbd-2140v-tokarka-do-metalu-z-elektroniczna-regulacja-predkosci.html
............wszystkie maszyny znajdujące się w polu obróbki skrawaniem stali są niebezpieczne, raz z tytułu mocy jaką mają, dwa że takie coś co w tym filmie jest dostępne na rynku, jest to totalna tragedia, Producentów/dystrybutorów na rynki UE trzeba za to ścigać prawnie, jest to totalna tragedia że takie coś da się kupić.
Tsb nie miałem i polecić nic nie mogę. Zależy też co chcesz robić i jak dużo na takiej tokarce. Jak sobie kiedyś patrzyłem, to kupno i remont używki wyjdzie mi bardzo drogo, więc poszukałem dobrze wykonanego chińczyka, co mi się udało.
Tokarka miała by pomóc przy maszynach rolniczych jakiś sworzeń coś zatoczyć jakiś wybijak zrobić tulejkę wiem że to zbyt mała maszyna do srednicowo dozych części ale nie chce przeznaczyć dziesiątki tysięcy na tokarkę której niekiedy będę używać raz w miesiącu a odnośnie mówisz dobrze zrobionego chińczyka że tobie się ta szkuta dobrze trafiła akurat czy te modele są poprostu dobrze wykonane?a też skłaniał bym się do kupna nowej dobrej bo stara znów remontować itp chcę kupić i używać nie mam czasu na remonty
Z tego co wiem, to ten konkretny model trzyma jakość. W komentarzach ludzie mi pisali, że kupili i jest ok. Wystarczy zrobić wszystko co pokazałem na filmie, dbać i będzie śmigać latami. Do 125 mm da się obrabiać bez problemu więc większość prac o których mówisz dasz radę wykonać.
Gwinty też zrobi a jak wygląda sytuacja z przelotem wrzeciona ile realnie max można założyć i jakim wiertłem największym można wiercić po założeniu do konika
podsumowując ten niby że sprzęt to lepiej iść sobie samemu wykopać jakieś tam rudy żelaza i samemu coś tam sobie wyklepać co by mogło wyglądać jak tokarka
To jaką maszynę polecasz na początek do warsztatu? Ta rzeczywiście nie jest idealna, to może warto ją wymienić... Zależy mi tylko, żeby maszyna była możliwie nowa, a nie przepracowana i zaniedbana przez kogoś.
@@motokrzysiu proponuję zlecać wykonanie potrzebnych części, tokarka ma toczyć a nie skrobać, rozumiem że "TYTAN" kosztuje ile kosztuje i nie ma się co po nim spodziewać, jako zabawka do dorobienia podkładki czy tam zrobienia sobie jakiegoś 'gwizdka' to spoko. Polecić można tylko 30-40 letnie tokarki narzędziowe produkcji polskiej np. Tum 25, oczywiście do generalnego remontu, ale takiej nie zajedziesz do końca życia.
6000zl. Czego oczekujesz? Szwajcarskiej tokarki narzedziowej? Firma która to sprowadza płaci pewnie chinczykowi góra 2tys. Nawet przy masowej produkcji zastanów się czy chciało by ci się robić taka tokarke za takie pieniądze. Oczekujesz od chińskiego ślusarza który to składa w akordzie że ci to dokładnie doskrobie i poskłada? Niestety czasy z początku lat 90 gdzie można było całkiem dobrą obrabiarke z likwidowanych zakładów kupić w cenie złomu już nie wrócą. Zresztą jaki jest sens kupować super tokarke do prostych prac używając jej góra 2- 3 razy w miesiącu. Trzeba to to do skrobać polikwidowac luzy dorobić sobie smarowanie prowadnic i można się bawić w narzedziowca.
Obowiązkowo magnes neodymowy mocny w skrzynce wrzeciona ! Ja do swojej 520stki dodałem do oleju smar do przegubów ...polecam robi się ciszej. Poza tym okleiłem ścianki boczne i pokrywę górna masa bitumiczna która dodatkowo również wyciszyła prace. Oczywiście falownik 1f na 3f i 0,6kW silnik + skrobanie. Dopiero teraz można coś toczyć :). Daje łapkę.
Bardzo przydatny materiał napewno będę się na nim wzorował dopieszczając swoją tokarkę którą mam zamiar kupić
Bardzo podoba mi się Pana entuzjazm i zaangażowanie z pracy na tej tokarce! Szacunek! Szczęśliwego Nowego Roku.
Super filmik, za 4 miesiące idę na emeryturę po 48 latach pracy między innymi na tokarce chyba z 40 lat. Chciałbym kupić sobie na pociechę tokareczkę może i taką jak jest na filmie, dlatego oglądałem ten filmik dał mi obraz o takiej tokarce - dziękuję i pozdrawiam
Bardzo dobrze nagrany i przydatny film, prawie kupiłem tytana 520...
Cześć, właśnie jestem po przeglądzie (na podstawie Twojego filmu) i pierwszym uruchomieniu takiej tokarki.
"Patent" z zaklejonym smarem oczkiem od poziomu oleju też u mnie wystąpił. Więc można się domyślać, że może to nie do końca tak przypadkowo się komuś oczko zakleiło...
W skrzynce z biegami, oleju było okolo 0.5l, a wchodzi chyba powyżej 1l.
W temacie tokarek i toczenia jestem totalnym "lajkonikiem" i pierwsze próby na dostarczonych nożach wyszły mi dość słabo ;).
Tak więc ogromne dzięki za ten film, bo się przydał :)
Noże z zestawu to porażka :) Potrafią wpędzić w kompleksy przy pierwszym toczeniu.
Bardzo ciekawy materiał - jeżeli miałbym dodać swoje 3 grosze to nie zostawiajcie nigdy klucza w uchwycie - klucz pracuje z ręką!
Dzięki za dokładny film. Jaką długość ma sama tokarka? Zastanawiam się czy zmieści mi się do małego garażu...
Bardzo ciekawy film. Też mam Tytana750, choć zamiast niego otrzymałem od mtp tokarkę z logo DIY1028. Maszyna prawie identyczna, choć traktowanie klienta jest denerwujące.
Problem z wysokością noży do osi wrzeciona mam taki sam jak u Ciebie na początku. U mnie noże powinny mieć 14,5mm wysokości. Gdy wkurzyło mnie ciągłe dokładanie podkładek pod nóż to kupiłem zestaw zwykłych noży z wlutowaną płytką i przefrezowałem je na 14,5mm i teraz jest OK. Natomiast dotychczas nie robiłem takiego totalnego przeglądu jaki pokazujesz w tym filmie. To sugeruje, że podczas tego przeglądu zrobiłeś coś co zmieniło geometrię (oczywiście na lepsze). Być może podczas czyszczenia sanek od spodu zlikwidowany został luz i to pod obciążeniem nie pozwala na przechylanie się suportu i pośrednio obniża nóż w stosunku do osi wrzeciona. Chodzi mi tutaj o przechylenie suportu w kierunku osłony tylnej.
Wyczyścił skręcił dokładniej pilnując wymiarów i pomiarów mocniej dociagnal kliny i wystarczylo
Witam Cię serdecznie. Nareszcie znalazł się ktoś kto nagrywa filmy o tej tokarce. Sam też posiadam ten model tylko z korbką na śrubie pociągowej i nie frezowanymi sankami suportu . Moja prośba dotyczy informacji jakiej firmy jest ten srebrny trzonek noża przecinaka?. Pozdrawiam i czekam na więcej filmów o tej maszynie.
Jest to nóż AKKO. Nie jest może najtańszy, ale za to naprawdę solidny.
Jaki wrzuciłeś rozmiar tego Magnesu neodymowego? również ma zamiar wypłukać i wymienić olej i wzuci magnes
Witam i co jaki olej i ile wlałeś do skrzynki. ? Kupiłem podobną trochę mniejszą i mimo tego że oczko jes full wydaje mi się jakoś mało tego oleju
Witam
Cię przyjacielu po fachu;)
Mam parę pytań co do tokarki tą co ty masz tytana 750 powiedz mi
czy warto inwestować w cormaka 750 czy ta twoje tez daje rady czy
jest sens ? Będzie mi ona potrzebna przede wszystkim do nauki bo
musze się nauczyć toczyć i do przydomowych czarów ,raz na
kiedy cos komuś tzw fucha .A I wspominałeś o przerobieniu jej na
400V jaki tam silnik wsadzisz i ile KW .I czy to będzie jakaś prze
mega skomplikowana wymiana. A I dziękuje za pomoc ;) tez
remontowałem ws15 I po prostu mi się zapomniało jedna rzecz co idzie
pierwsze I twój filmik ten taki przyśpieszony mi pomógł dzięki
a I moja też zacnie wyszła;) inny kolor młotkowy zielony I
pomarańczowy środek podesłał bym foty tylko nie wiem jak a
filmiku nie kręciłem bo po prostu rozwlekło mi się w czasie
święta i dalej.
Z góry dzięki za odpowiedz pozdrawiam .
Sprawdź sobie czy nie masz luzu na nakrętce trapezowej śruby pociągowej.. u mnie był i w momencie załączania łapało tylko trochę tej nakrętki przez co dostała nieco w du*e.
Bardzo fajny materiał i pomocny :) a czy skrzynie zalałes tym samym olejem czy innym ?
Witam kupiłem nie dawno tom tokarkę czyścisz wszystkie elementy jakiś specjalnym preparatem ? jeszcze jedno jakich noży można używać w tej tokarce do 12 ?
Dużo oleju silnikowego bo nie śmierdzi. Noże 12×12 a wytaczaki to i większe wchodzą.
Witam, mam pytanko jakim olejem smarować łoże itp w tokarce ? jakiś silnikowy wystarczy czy trzeba coś specjalnego
Jakiś pachnący silnikowy jest ok - ja takich używam. Ale to trzeba by 40 lat orać tokarkę na różnych olejach aby zauważyć różnicę dlatego dla mnie wyznacznikiem jest zapach :)
Dzień dobry - potrzebuję do wydruku taką tabelę co do prędkości skrawania.
czym spawowałes wnetrze uchwytu ?
Witam Jaki polecasz olej do przekladni
Pięknie!! od jakiegoś czasu "chodzi za mną" tokarka... Do tej pory jakoś dawałem radę gdzieś po znajomych robić. Ale chyba w końcu nadszedł ten czas. Mam PYTANIE: ona waży tyle co w katalogu?? Na jakie pręty są otwory do jej podnoszenia i transportu. W cztery osoby dźwignie ją??
Cztery osoby to na spokojnie. Waży tyle co katalog mówi, a na pewno nie jest cięższa. Otwory prawdopodobnie 25 mm, ale pewności nie mam. Ja na pręcie fi 20 podnosiłem.
Trzeba uważać, ja miałem dwa wypadki w pracy na tokarce, wkręciło mi rękaw i zerwało koszulę, podczas polerowania, płótnem ściernym. Ściągnęło na maszynę , uderzenie głową o konik,ubicie klatki, jak by materiał ubrania był mocniejszy nie było by ratunku a tak koszula popękała i to mnie uratowało! Tak że uważać!
Tokarka tych rozmiarów i w tej klasie(czyt. budżecie) wywierci otwór fi30? Jakie max wiertło? Dziękuje.
Mam wiertła do 23 mm, bo takie są na stożku mk2 i takim wierciłem. Momentu na wrzecionie nie brakuje. Jak się da redukcję, to większe wiertło da się założyć, ale jest ryzyko że ten mniejszy stożek się obróci. Lepiej po prostu wywiercić 23 mm i roztoczyć, ale czasowo trochę dłużej wyjdzie.
Czesc nie da sie obejzec tego filmiku zacina sie odtwarzanie i nie laduje dalej po pierwszych minutach czy to przez LTE czy z wifi cos jest z nim nie tak.
koledzy czy ktoś może mi podać z pomiaru rozstaw kłów tej tokarki? a pytam bo z doświadczenia wiem że te dane co wpisują na stronach są bardzo nieprecyzyjne i jest wiele błędów. Jak ktoś mógłby zmierzyć będę dozgonnie wdzięczny
Masz rację. Od wrzeciona do kła jest max 630 mm (mały kieł obrotowy mk2).
Interesowałeś się czy są dostępne części zamienne do tej maszyny?
Nie sprawdzałem, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że w Polsce pewnie ciężko takowe dostać. Za to myślę, że u skośnookich przyjaciół nie powinno być z tym problemu.
Witam Krzysztof czy w instrukcji jest napisane jaki skok ma śruba na osi Z - bo moja instrukcję chyba zjadły myszy ;)
pozdrawiam Jacek.
Chodzi Ci o sanki narzędziowe? Te na samej górze?
@@motokrzysiu nie śruba osi Z sanki są na osi X
Nie kumam trochę, to napisz co ta śruba bezpośrednio napędza :)
to ta śruba która napędza suport wzdłuż łoża bo śruba poprzeczna ma chyba skok 4mm
Ok, teraz kumam :) Jutro wieczorem będę w warsztacie, to Ci to sprawdzę. Obym nie zapomniał... Pozdro!
Witam, w której klasie dokładności jest w stanie zrobić wałek lub otwór? Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Klasy dokładności zależą od średnicy otworów i wałków. W zależności od rodzaju elementu na spokojnie toczę z dokładnością 2-3 setnych milimetra, a jak się przyłożę to co do setki wymiar mogę zrobić. Pozdrawiam :)
@@motokrzysiu Dziękuję za odpowiedź. To mi wystarczy. Ale tak na marginesie, klasa dokładności nie zależy od średnicy i rodzaju elementu tylko od dokładności obrabiarki, układu OUPN, parametrów skrawania - jeżeli dobrze pamiętam. Już dawno temu chodziłem do szkoły. Pozdrawiam.
To może coś poplątałem, chodziłem do nie tej szkoły co trzeba :) Ciągle się uczę to jeszcze poczytam o tym żeby nie paplać głupot :) Pozdro!
@@motokrzysiu teraz za ten karygodny błąd metrologiczny musisz adoptować jakiegoś fajnego kota że schroniska
Jaka cena i gdzie kupić
Filmik super dokładnie co o jak wytłumaczone ale powiedz mi jak ktoś nie będzie umiał wykonać tych wszystkich operacji,przeglądu a kupi nową to powinno to być zrobione na cacy przez producenta kupujesz i wlanczasz anie rozbierasz pół maszyny a z oczkiem od oleju to mistrzostwo świata z jakiej to firmy ta maszyna mam nadzieje ze nie cormak
Dzięki :) Firma to nie jest cormak. A co do przeglądu, to po prostu cięcie kosztów. Ta maszyna jest bardzo tania w sumie dzięki temu, że fabryka wkłada tam minimum pracy. Maszyny tego pokroju produkowane w Europie (kontynencie podatków i przepisów) są podobne lub lepsze jakościowo (Chińczycy dysponują już naprawdę wysoko rozwiniętą technologią i poważniejsze maszyny potrafią robić naprawdę dobre), ale europejskie maszyny są duuużo droższe niestety. Dlatego kupno takiej tokarki do lekkich poprawek nie jest takie złe.
A na jaka maszynę patrzyć jakieś modele marki?
Mój wywód był ogólny mocno, bo nawet ciężko znaleźć podobne maszyny robione w Chinach i Europie. Więc nie potrafię udzielić Ci odpowiedzi. Najlepiej zamiast płacić za przesyłkę, pojechać samemu i przy odbiorze zrobić szybki przegląd tokarki. A na firmy bym nie patrzył, bo wszystkie działają podobnie.
Witam - zainwestuj w falownik i silnik 3F zobaczysz różnicę - pozdrawiam Jacek.
Nawet sam silnik 3F już zrobi robotę :) Pewnie niedługo kupię, bo przy ciągłej pracy, ten 1F się grzeje...
@@motokrzysiu jeżeli była by zmiana z 1f na 3f to czy nagrałbyś to ?
У меня тоже новый и ещё не мытый ТИТАН-500. ВОТ У МЕНЯ ТАКОЙ ВОПРОС К ВАМ, ВЫ ЕГО МЫЛИ ОТ СМАСКИ ?
Radzisz sobie dobrze;) ale swięta zasada nie oliwic ani szczęk ani uchwytu w środku chyba że chcesz aby szczeka kogos zabila;) ps. Bedziesz mial problem z mocowaniem materiału;) uchwyt tylko czyscisz nie oliwisz ;) to tak jak z tlenem ;) nie smarujesz bo ... Bedzi bolało;)
Jakiej wysokości masz stół ?
Muszę zmierzyć bo nie pamiętam
na wrzecionie max 0,002 może być w tokarce, to "TYTAN 750" to nie wiem co to jest
Dobra robota. Czym smarowałeś?
Smarowanie tym co miałem pod ręką, czyli smarem litowym (zielonym). Kiedyś kupiłem puszkę i teraz korzystam, chociaż smar w sprayu jest strasznie denerwujący w użytkowaniu.
@@motokrzysiudzieki za odpowiedz. A w oliwiarce? Jaki olej?
A w oliwiarce mam olej do urządzeń pneumatycznych bo taki miałem na szybko pod ręką. Ale pewnie nie jest to ostateczne rozwiązanie. Muszę poczytać opinie czym najlepiej smarować, także w tej kwestii fachowo doradzić narazie nie potrafię.
Wielkie dzięki za film .Noszę się z zamiarem zakupu a twój film spadł mi z nieba . Na jaki olej wymieniłeś we wrzecienniku?.Nie myślałeś żeby wymyć ciśnieniowo wrzecienniku? Magnes o którym wspominasz wkleiłeś we wrzecienniku? . Jakieś luzy kasowaleś ? Jestem mega zainteresowany prac ze skrobania (obiecuje obejrzeć od deski do deski 😁).
Zauważyłem dziwne zachowanie rączki od posuwu podłużnego gdy masz włączoną śrubę pociągową. Na filmie widać to na 59:35 i jeszcze na 1:00.42 i na 1:01.55 oraz 1:01.06 i 1:06.19
Chłop z pasją to się ceni u nas nawet nie ma jak walka dotoczyć...
skrobanie prowadnic łoża w nowym tym czymś ??????????????
to tytan 750 nie ma biegu neutralnego? luzu
Nie ma oryginalnie, ale dorobienie trwa chwilkę.
@@motokrzysiu polecasz na 1 tokarke tytan 750?
Tak, do nauki super, do toczenia spoko i pewnie do drobnych rzeczy zostawisz nawet jak coś większego kupisz, albo przerobisz sobie potem na cnc :)
tokarka za 6tys? za polowe mozna zrobic wlasna
Wystarczy mieć do tego czas i dostęp do tokarki i frezarki ;) Zrobiłbym, ale już mi doby brakuje ;)
Kurcze, co to za chałas? Przekładnia za pięć minut ma się rozlecieć?
Nie, tak hałasują przekładnie które napędza silnik jednofazowy. Taki silnik pracuje nierówno. Raz przyspiesza, raz zwalnia i tryby obijają się o siebie. Pod obciążeniem jest cisza. Najlepiej do takich przekładni mieć silnik trójfazowy. On kręci się gładko.
@@motokrzysiu Przez dekady pracy osobiście troszkę wrzecionem obróciłem. Jednak NIGDY nie miałem okazji pracować na jednofazówce. Teraz raczej trudno byłoby się przyzwyczaić to takich odgłosów. Aż ręka świerzbi żeby wyłączyć maszynę. No cóż, chyba to kwestia nawyku i przyzwyczajeń do raczej troszkę większych maszyn z większym zapasem mocy.
Co do wziernika poziomu oleju i zaklejenia go smarem; nie podejrzewam przypadku w takim działaniu. To stary sposób, sięgający jeszcze lat '80 ub.wieku, przekrętu mechaników przemysłowych p.t " jak szybko udrożnić/naprawić układ smarowania maszyn przemysłowych", zaoszczędzając jakieś dwa litry oleju. Myślałem, że takie "przypadkowe" dostanie się smaru do skrzyni przekładniowej smarowanej olejem odeszło już do lamusa jak widzę- ma się dobrze.
Ogólnie ja lubię jak mechanizmy działają jedwabiście, więc silnik z tej tokarki zmieni zastosowanie przy pierwszej okazji, a w tokarce wyląduje trójfazowy. A co do mechanicznych przekrętów to właśnie szykuję materiał na nowy odcinek.
jak byś zapłacił za to 1 zł/kg tego czegoś to można by się męczyć z "usprawnieniami"
Polski złom z czasów PRL wychodzi drożej. A nowe tokarki kompaktowe o wysokim standardzie wykonania i dokładności kosztują powyżej 100 000 zł .
Do Autora filmu.
Przepraszam bardzo, to w końcu kupiłeś tokarkę nową, czy używaną?
Nowy samochód też należy rozebrać w ramach kontroli jakości?
Kto tą tokarkę wyprodukował? Pewnie Chińczyk?
To przerażające żeby w tak nidbały sposób wyprodukować tokarkę, i jako nową sprzedawać klientowi. Może są lepsze marki produkujące tokarki?
Jestem w szoku, ale i zarazem pełen podziwu dla Autora filmu, że się tak skrupulatnie zabrał do tematu.
Dobrze wiedzieć że trzeba zwrócić aż taką uwagę do nowego produktu, no szok, i zarazem podziw dla Autora filmu.
W takim razie może od razu należy kupić tokarkę rozebraną na części pierwsze, i zgodnie z instrukcją ją poskładać? 😂 Cóż za niekompetencje przy produkcji roduktu 🤦♂️
Pozdro!
Taka maszyna o wysokiej jakości o którą ci chodzi kosztowała by 3 razy tyle . Poza tym to co Krzysztof prezentuje to tokarka półprofesjonalna dla zaawansowanego majsterkowicza . Chcesz kupić porządną kompaktową maszynę dla mechanika narzędziowca o wysokich standardach wykonania i dokładności to zainwestuj np. w niemiecką tokarkę Weiler Praktikant za kwotę ponad 100 000 zł . Kto bogatemu zabroni?
Szukam takiej tokarki, lub od 550
Udało się kupić?
@@PiotrPiowelWeltrowski nie
@@PiotrPiowelWeltrowski szukam dalej.
@@kamillkowalski619 Bo ja też się rozglądam. ale opinie są tak skrajne, co do najtańszych, że póki co sobie odpuszczę. Bo na zakup od agencji AMK to słabo z kasą. Choć muszę przyznać, ze kupiłem u nich piłę taśmową do drewna RECORD POWER i robi super wrażenie i robotę. Warta każdej złotówki. A u nich coś takiego : www.agencja-amk.pl/pbd-2140v-tokarka-do-metalu-z-elektroniczna-regulacja-predkosci.html
@@PiotrPiowelWeltrowski to jest nowa na olx polska z prl za podobną cenę i będzie chodzić 50 lat bez awarji
............wszystkie maszyny znajdujące się w polu obróbki skrawaniem stali są niebezpieczne, raz z tytułu mocy jaką mają, dwa że takie coś co w tym filmie jest dostępne na rynku, jest to totalna tragedia, Producentów/dystrybutorów na rynki UE trzeba za to ścigać prawnie, jest to totalna tragedia że takie coś da się kupić.
Zawyslko masz ustawiona maszyne
W nowszych filmach jest już ok :) Ten stół miał inne przeznaczenie.
Sprzedam tytan 750
Co polecisz kupić taką maszynę czy naprzyklad tsb 20 używana?
Tsb nie miałem i polecić nic nie mogę. Zależy też co chcesz robić i jak dużo na takiej tokarce. Jak sobie kiedyś patrzyłem, to kupno i remont używki wyjdzie mi bardzo drogo, więc poszukałem dobrze wykonanego chińczyka, co mi się udało.
Tokarka miała by pomóc przy maszynach rolniczych jakiś sworzeń coś zatoczyć jakiś wybijak zrobić tulejkę wiem że to zbyt mała maszyna do srednicowo dozych części ale nie chce przeznaczyć dziesiątki tysięcy na tokarkę której niekiedy będę używać raz w miesiącu a odnośnie mówisz dobrze zrobionego chińczyka że tobie się ta szkuta dobrze trafiła akurat czy te modele są poprostu dobrze wykonane?a też skłaniał bym się do kupna nowej dobrej bo stara znów remontować itp chcę kupić i używać nie mam czasu na remonty
Z tego co wiem, to ten konkretny model trzyma jakość. W komentarzach ludzie mi pisali, że kupili i jest ok. Wystarczy zrobić wszystko co pokazałem na filmie, dbać i będzie śmigać latami. Do 125 mm da się obrabiać bez problemu więc większość prac o których mówisz dasz radę wykonać.
Gwinty też zrobi a jak wygląda sytuacja z przelotem wrzeciona ile realnie max można założyć i jakim wiertłem największym można wiercić po założeniu do konika
Z tego co znalazłem to 23mm a później trzeba by roztaczać
Tryby czyli koła zębate
błoto/syf we wrzecionie/skrzyni/trybach itp. hmm.... reklamacja i że tak powiem za darmo powinno być
podsumowując ten niby że sprzęt to lepiej iść sobie samemu wykopać jakieś tam rudy żelaza i samemu coś tam sobie wyklepać co by mogło wyglądać jak tokarka
To jaką maszynę polecasz na początek do warsztatu? Ta rzeczywiście nie jest idealna, to może warto ją wymienić... Zależy mi tylko, żeby maszyna była możliwie nowa, a nie przepracowana i zaniedbana przez kogoś.
@@motokrzysiu proponuję zlecać wykonanie potrzebnych części, tokarka ma toczyć a nie skrobać, rozumiem że "TYTAN" kosztuje ile kosztuje i nie ma się co po nim spodziewać, jako zabawka do dorobienia podkładki czy tam zrobienia sobie jakiegoś 'gwizdka' to spoko.
Polecić można tylko 30-40 letnie tokarki narzędziowe produkcji polskiej np. Tum 25, oczywiście do generalnego remontu, ale takiej nie zajedziesz do końca życia.
@@lechoquad Gościu, czy ty jeździsz Maybachem???, nie uznajesz niczego, co jest pomiędzy niczym a "HI-END"em?
@@adamrs6 Tum 25 ma się nijak do Maybach'a i na pewno nie jest hi-endem
@@lechoquad TUM 25 plus jej remont to koszt kilku takich Tytanów 750. Nie mówiąc, że na TUMa nie każdy ma miejsce.
Każdemu wg potrzeb i możliwości.
ja bym proponował tego nie kupować, a nie rozbierać i czyścić
6000zl. Czego oczekujesz? Szwajcarskiej tokarki narzedziowej? Firma która to sprowadza płaci pewnie chinczykowi góra 2tys. Nawet przy masowej produkcji zastanów się czy chciało by ci się robić taka tokarke za takie pieniądze. Oczekujesz od chińskiego ślusarza który to składa w akordzie że ci to dokładnie doskrobie i poskłada? Niestety czasy z początku lat 90 gdzie można było całkiem dobrą obrabiarke z likwidowanych zakładów kupić w cenie złomu już nie wrócą. Zresztą jaki jest sens kupować super tokarke do prostych prac używając jej góra 2- 3 razy w miesiącu. Trzeba to to do skrobać polikwidowac luzy dorobić sobie smarowanie prowadnic i można się bawić w narzedziowca.
luz konika...........że co ??!!
weź już nie marudź.
Puczający dla amatorów toczenia