Bardzo dziękuję za miłe słowa. Ale komentarze są po to aby wytykać błędy i dać szansę poprawić bądź kogoś kto będzie zaczynał podobny projekt uchronić przed nimi. Tak więc krytyka nie na siłę mile widziana.
@@SpSLrand witam. Taki system badążny to już wyzwanie. Konstrukcja na hhmmmm 3 odrębnych słupach i każdy tak aby nie nachodził cień na drugi. Też trochę miejsca potrzebuje. Ale tu racja z tym miejscem. Mam na oku pleksi która zamontuję pod konstrukcja do izolacji od deszczu i z OSB i boazerii zmajstruję boxy na narzędzia ogrodowe i kosiarki. Co do miejsca to planuję boisko w niedalekiej przyszłości obok pv bo koszenia i tak za dużo. Ale masz rację . Coś takiego zrobił kolega z kanału TONY MARZEŃ.
Extra wykonanie.mam 2 pytania: 1)mierzyłeś uziom jestem ciekawy ile wyszło-wydaje mi się, że dla polepszenia należałoby połączyć pręty zbrojeniowe z ceownikiem zatopionym w betonie 2) spotkałem się z opinią na yt, że dla lepszej wydajności panele powinny mieć przewiew od dołu - mocowanie na wysokości min. 80 cm od gruntu.
Konstrukcji nie przerobie na 80cm plus. Ale dzięki temu dosięgnę do góry i ewentualnie przemyję powierzchnię zwiększając uzysk. Uziom wyszedł 30ohm ponad. Ale będę jednak bił szpilki na 12m. Tam jest już woda i glina. Wiem bo studnie wierciłem. Nie chcę mieć uziomu powierzchniowego ponieważ uzależniony jest on od warunkow atmosferycznych. Dziękuję za komentarz Ps. Woda w warstwie piachu nie odbiera niestety.
Dziś był elektryk. Niestety uziom do poprawy ponieważ na 6m wartość zaledwie 31ohm. Pozostanie uziemić resztę paneli i konstrukcję. W rozdzieli brakuje jednego zabezpieczenia . Niby jest w inwerterze ale lepiej dać . Czekam na dostawę w hurtowni. Mam nadzieję że w sobotę wszystko będzie u mnie i dokończę pracę. Kolejny pomiar uziomu w poniedziałek. Pozdrawiam
Trzeba zamontować przepięciowe zarówno po stronie AC jak i DC ponieważ w inwerterach to są zwykłe warystory i jak coś poleci to nie ma możliwości samodzielnej wymiany a przeważnie ścieżki też pali więc tracisz czas. Wymiana wkładu przepieciówki to parę min.
Witam mam kilka pytań: Witam mam kilka pytań: 1. Czy są w PL jakieś prawne przeciwwskazania dotyczące montażu inwertera i zabezpieczeń DC/AC w pobliżu paneli tzn np w szafce stojącej obok takiej konstrukcji (fotowoltaiki na gruncie ) a później już ziemią przewodem (30m) do domu pod licznik ? 2 . Jakie zabezpieczanie powinno się znaleźć przed licznikiem dwukierunkowym jeśli mam 30m kabla puszczonego ziemią od zabezpieczania AC które jest przy inwerterze w jednej skrzynce przy panelach na gruncie ? 3 . Moje roczne zużycie energii to 3630kWh jaka moc instalacji jest zalecana. 4 . Jaki jest optymalny kąt paneli na gruncie 5 . Jaki przekrój przewodu AC na odległości 30m -ziemia
Lubie jak ktoś myśli jeszcze przed rozpoczęciem pracy.Dobra robota.Jedyne co mi się nie podoba to to że nie dałeś tulejek dystansowych na śrubach.Twój sposób skręcania profili C ze sobą przez obydwie scianki nie pozwala mocno dokręcić śrub bo zgniata profil.Za kilka mieśięcy wszystko się rozlużni.Już teraz zaczynalo się uginać.Już lepiej było skręcac krótkimi śrubami poprzez jedną scianke.(np.słupek z ukośnikami,zastrzałami).
Kolega w komentarzu to zaznaczył. Zamierzam podeprzeć stemplem budowlanym regulowanym i uzupełnić śrubunek tulejką aluminiowa . Pozdrawiam i dziękuję za komentarz
Chce przygotować się do instalacji fotowoltaiki już na etapie prowadzenia kabli elektrycznych, żeby kiedyś je sobie zamontować. Czy mógłbyś napisać jakiego rodzaje kable są potrzebne i ile sztuk? Od paneli do inwertera i od inwertera do skrzynki zasilającej..?
Niestety takiej informacji nie da się udzielić . Musisz wiedzieć jaka moc będziesz kładł na dachu. Trzeba podać odległości między inwerterem a modułami. Najczęściej to przewody solarne 4mm2 od paneli do inwertera. Od inwertera do rozdzielnicy też przekrój jest uzależniony od odległości między nimi. Ja mam ziemny yky aż 10mm². Najlepiej zrób pomiary , narysuj na kartce wielkość dachu , podaj odległości od rozdzielnicy do inwertera i do paneli. To wyślij do Grzegorza _ namiar masz w 1 filmie. On Ci poda co jest potrzebne. Napisz że wycena od Przemka z YT i będziesz miał to załatwione przez fachowca. Bardzo dobrze że o tym myślisz teraz ! ☑️ Pozdrawiam serdecznie.
Super konstrukcja tylko szkoda ze nie zostały zabezpieczone przed korozja miejsca cięcia profilu. Można to jeszcze poprawić bo będzie ciekł rdzawy nalot.
Ooo super. Masz jakieś foty z montażu ? Bo też jest jeszcze jeden Pan który podesłał mi zdjęcia z samodzielnej pracy. Chciałem puścić taki krótkie odcinki,, ludzi zaradnych ,, w sensie że bez pełnej kasy też da się zrobić oszczędzając na swej pracy. Pozdrawiam i gratuluję
@@przemkolama Szczerze to robiłem to całkowicie sam, łącznie z wciąganiem konstrukcji i samych paneli na dach, miałem zamiar to dobrze udokumentować a w całości zrobiłem jeden timelaps z montażu konstrukcji bo nie było czasu, i chęci. Robiłem to tez z doskoku, czasami cały dzień a czasem pół godziny, jak tylko czas i pogoda pozwalała. Przy okazji pozdrawiam sąsiadów którzy tylko czekali aż wejdę na dach i dowalali węgla do pieca żeby mi za miło nie było Po za tym popełniłem kilka błędów, później musiałem coś tam poprawić, dużo by tego materiału było :) Podstawa jest dobry plan działania i przygotowanie.
Przemek jak oceniasz konstrukcję Baks? Co zadecydowało o wyborze takich profili a nie pełnych ? Fabryczne otwory faktycznie pomogły w montaże i korekcji niedoskonałości ? Pozdrawiam
Część Damian. Ja wybrałem to rozwiązanie ze względów finansowych. Przy systemowych profilach suwasz sobie poprzeczki jak chcesz a brzy profilach niestety tylko między otworami. Czasem wypada w pełnym miejscu i trzeba rozszerzać. Mi to nie przeszkadza. Wszystko trzyma się jak należy.
Przepraszam Egon poczytaj komentarze. Jest juz dużo ciekawych informacji. Stelaż w hurtowni elektrycznej Baks system . Mam180m² ale pompy ciepła nie kupię . Za droga jeszcze. Wolę dokupić fotowoltaikę i grzać prądem. Nie mam podłogówki i pompa odpada. Raczej bufor z grzałkami i piec do bufora jeśli prąd wyczerpię. Z bufora 2k l powinno wystarczyć na grzejniki po 45st. Jak się skończy mój prąd będę grzał bufor w nocy i od 13do15. Choć umowy z 2kierunkowym licznikiem jeszcze nie mam i nie wiem jak wygląda te g12w i jak to przelicza Tauron. Kolega bazuje tylko na fotowoltaice 10kwp i bufor plus podlogowka. 22.6 st C w dzień . I jest prawie na zero. Oczywiście w tym wszystko na prąd. A bufor i grzałki kosztowały łącznie 10.000 z robota. Teraz porównaj te plus minus 30.000 na pompę. Jak coś stuknie to będzie lipa. Jak wejdą obowiązkowe coroczne serwisy też lipa. A bufor ? Grzałka 3kw 300zl. Nowy bufor 3.000. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz
@@przemkolama Mam u siebie dokładnie taka instalacje jak ma Twoj kolega. Sprawdza się to idealnie. W tej chwili przygotowuje się do budowy instalacji fotowoltaicznej na 10kWp bo te podwyżki prądu w tym roku dały mi sie mocno we znaki, a nie zamierzam zmieniać instalacji na jakieś inny rodzaj ogrzewanie..
@@lukm18 Łukasz witaj. Ja się nie zatrzymam na tej instalacji. Dołożę 4szt aby inwerter pracował pełną mocą i na dach planuje dać zestaw na prąd stały do grzania wody i dogrzewania bufora.
@@lukm18 yyyy drugi licznik ? Raczej wszystko jednym obleci. Ale ja nie chcę 30procent tracić i płacić za inwerter. To co mam i to co dołożę do 1000kwp będzie wystarczające na ogrzewanie bufora. Ale mogę bez dodatkowej ,,kary,, za przekroczenie 1000kwp założyć kolejne moduły ale nie podłączam ich do sieci. Tylko wykorzystuje bezpośrednio na bufor i wodę użytkową. Przekaźnik który pilnuje w pierwszej kolejności cwu i po osiągnięciu zadanej temperatury przechodzi na bufor cw. Pozdrawiam
Fajny pomysł z tymi perforowanymi profilami. Zastanawiam się w jaki sposób mógł bym taką konstrukcję zamontować na płaskim betonowym dachu pomieszczenia gospodarczego/warsztatu, który jest pokryty papą.
Dobra robota.Jestem na etapie skręcania skośnych przęseł 4,5 mb x8 szt i ten łącznik wydaje mi się bardzo niestabilny. Spróbuję włożyć w profil 40x40 w środek mniejszy żeby ciasno wszedł na długości 6 otworów (6 śrub grzybkowych 12 mm) i skręcić mocno - co o tym sadzisz? Za tydzień jak dobrze pójdzie instalacja 9.1 kW ruszy bo falownik i zabezpieczenia juŻ gotowe - pozostało położyć panele 28x325W JA SOLAR i wpiąć do inwertera - no i zgłoszenie do PGE.Pozdro PS. to betonowanie faktycznie wykańczające jest :)
Krzychu kibicuje !!! Z łączeniem to po prostu w ceownik włóż kontownik i śrubami. Ja tak na końcu zrobiłem jak brakło łączników. Włożyłem po pół metra w prawo i lewo i zaje...cie usztywnia i trzyma. Powodzenia . Masz jakieś foty z roboty ?
Mam pytanko odnośnie montażu - czy panele można faktycznie montować jedej obok drugiego ? Słyszałem że ze względu na rozszerzalność cieplną powinny być odstepy .?
Tego nie wiem lecz ze względu na wiatr rozszerzyłem je . Teraz mam ok 3cm odległości . Pozdrawiam Ps te moduły są jak plexy . Sama ta powierzchnia jest wygięta w dół pod swoim niewielkim ciężarem. W górę i w dół pracuje lekko niczym membrana głośnika. To nie jest takie delikatne jak się wydaje.
Tomku witam na kanale. Ja również nie miałem środków po prostu skorzystałem z kredytu na fotowoltaikę. PKO 5,5 procent . Ratę ustawiasz tak aby bywa równa wartości opłat za prąd. I tyle. Płacisz za swoje .
Hello. Ok 35 st. Z trójkąta prostokątnego 1m x0,7 W filmiku zerowym o przygotowaniach do prac o tym wspominam. Polecam kalkulator nasłonecznienia google. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.
Czy będziesz dzięki energii pozyskanej ze słońca ogrzewał dom? A jak tak to napisz proszę czym . Z góry dziękuję Takich filmów trzeba żeby robić to samemu i płacić tylko za produkt a nie za montaż . Pozdrawiam
Mi rocznie pozostanie ok 3Mw na dogrzanie domu. Obecnie bedzie już bufor 1000l i taryfa nocna. Dopiero zmieniam z węgla. Docelowo plus 3kwp pv oraz maty ir na podłogę.
@@przemkolama Dzięki za odpowiedz Ja na grzanie mam trochę inną metodę. W przyszłości mój obecny piec węglowy będzie trzeba wymienić a to jest koszt około 6-7 tyś. A teraz chce zakupić piec elektryczny na dogrzewanie wody latem i grzanie domu zimą jak wyjeżdzam . Na instalacje fotowoltaiczną zapewniającą mi prąd na ogrzewanie domu zimą potrzebuje 40 tyś ,a rocznie na węgiel wydaje około 5 tyś .Więc 40-7=33tyś jest to różnica między wymianą pieca a instalacją fot. A jeżeli teraz 33 podzielę przez 5 tyś na węgiel, to daje mi 6.6 lat zwrotu inwestycji. Po tym czasie mam darmowe ogrzewanie . Oczywiście jak wszystko będzie działało. Bez dodatkowych instalacji, ale maty grzewcze też rozważam . Co o tym sądzisz ? pozdrawiam
@@krzysztofurbanowicz4320 jeżeli masz pokrycie 100procent to super jeśli nie to grzanie elektrykiem w taryfie dziennej zabije. Dla tego ja zdecydowałem się na bufor i grzałki. Swoją drogą piec jest droższy od grzałek naście razy a tylko więcej Kw potrafi wciągnąć i szybciej zagrzać . Jeśli masz bufor to mniej wolniej grzałki pracują ale za to całą noc i od 13do 15 . Więc jeśli już wykorzystam swoją energię to będę ciągną tylko te tańsza na ogrzewanie domu i wody. W razie awarii grzałka parę stówek nowa i tyle. A awaria pieca? Samo uwalnianie ciepła i sterowanie pompami to tania dziś sprawa. Sam sobie to ogarniesz
Fajna konstrukcja, z tych zabetonowanych elementów można było zrobić uziom fundamentowy :) powiedz gdzie kupiłeś takie ładne profile ? Z nimi praca idzie szybko i przyjemnie. Pamiętaj że musisz usunąć anodyzacje z paneli bo inaczej ciężko je uziemic, no i ponoć ocynk z aluminium się gryzie i utkenia alu, do kabli Alu sa pasty specjalne, ale do profili i na warunki zewnętrzne to nie wiem, można by stosować śruby nierdzewne.
Ta konstrukcja jest wybrana po konsultacji z dużą firma produkująca bramy garażowe i segmentowe Gros. Z ich monterami pogadałem i te profile nie są ocynkowane . Nie pamiętam procesu antykorozyjnego ale z tego robią konstrukcje pod duże bramy przemysłowe podnoszone i przesuwne narażone na war. zew. Realizacje które robili w 2001r oglądałem. Profile lekko zmatowane ale zero korozji. A z tym uziomem to używałem nakrętek z podkładką które mają nacięcia wrzynające się w alu. Na ten temat będę opowiadał jak sprawdzę skuteczność przez elektryka i jego multimetr. Generalnie po odkręceniu nakrętki ,, zerwana ,, cała powuerzchnia farby pod nią. Powinno być ok. A jeśli tak to przy okazji odejdzie łączenie modułów uziomem. Co do uziomu to na jednym ze słupów zostawiłem pręt fi12. On jest wbity poniżej betonu i wygięty do ewentualnej bednarki
@@przemkolama może ta powłoka to Magnelis, mam blachodachówka tym pokryta, i firmy produkujące konstrukcje pv np. Corab, też je stosuja. Znam bramy grosa bo miałem zamówione 2 segmentowe do garażu,tylko pada firma która miała mi to montować, ponoć ich w Warszawie ktoś na "przetargu "zrobił.
@@pvguy2879 profile perforowane ocynkowane dużo tańsze. Ale później to malować i czas....na jedno wyjdzie a pracy mniej. I w dotyku są jakieś takie jakby polakierowane a przy cięciu szlifierka nic się nie pali na krawędzi. Czas pokaże.
@@przemkolama no zwykłe ocynkowane w ocynku galwanicznym to była by katastrofa, 2-3 lata i pełno rdzy, a w ocynku ogniowym to pewnie trzeba się mocno naszukać i też nie wiadomo jaka cena. Co do cen to te 6 tys to podałeś cene w hurcie, bo sprawdzałem z tydzien temu ile by mnie kosztowała konstrukcja na 3.5 kW, tanio nie jest niestety :/ wiec szukałem alternatywy, spawać itd. robić mi się nie chce, chociaż mam spawarkę itd. wyjdzie pewnie taniej ale kilka dni roboty, a mam już dosyć rzeźbienia, twoje ceowniki są super do tego. Co do bramy to mieli mi zamówić i zamontować dwie bramy grosa bo były w dobrej cenie, ale jak pisałem. poszukam gdzie indziej.
Osobiście tak bym tej konstrukcji nie zrobił - wolałbym powierzchnię paneli mieć czystą od profili. Druga sprawa to kwestia uziemienia samych modułów. Sam styk paneli z konstrukcją może być słabym połączeniem ze względu na anodowane profile ramki panelu. Przy anodowanych stosuje się podkładki uziemiające, które wgryzają się w profil ramki. Poza tym uziemieniem to oczywiście kwestia gustu. Gratuluję inicjatywy i pracy własnej. Ja właśnie jestem w trakcie budowy drugiej instalacji, tym razem na gruncie. Wymyśliłem sobie 4 niezależne stoły po 4 panele w poziomie w układzie 2x2. Taki układ jest wynikiem przygotowania konstrukcji pod regulację kąta nachylenia, abym sam był w stanie sobie go zmieniać, a 4 panele nie powinny być zbyt ciężkie biorąc pod uwagę, że os obrotu jest pomiędzy panelami. Tak więc, życzę Ci, aby twoja realizacja natchnęła pozostałych wahających się. To nie takie trudne jak się wydaje, a poproszenie fachowca o pomoc to nie ujma na honorze - prądem niech się zajmie ktoś, kto to potrafi bo to nie ma żartów z amperami. Powodzenia!!!
Hejo Hejo . Moduły połączone są przewodami każdy do konstrukcji . Na którymś filmie było pokazane . Na i zgadzacie z bezpieczeństwem ! Zrobiłem kolejne dwie instalacje we współpracy z elektrykiem . Ta kolejna naziemna wyszła całkiem całkiem . Z reszta sam ocen. Dzięki za komentarz zaraz drugi sezon jak pracuje bez zastrzeżeń Pv
Dobra robota jak na amatora to nie jeden fachowiec mógł by się wiele nauczyć od ciebie. Podobało mi się rozwiązanie z łączeniem paneli . Proste i przemyślane, a jeżeli chodzi ostabilność to myślę że leżą lepiej niż moje panele na dachu. Jak mogę tylko coś zasugerować to radził bym chodź raz w roku sprawdzić dokręcenie śrub bo te pod wpływem wiatru potrafią się luzować. Mam pytanie . Czy będziesz dzięki energii pozyskanej ze słońca
Śruby są dedykowane z podkładką rowkowaną . Tak werżnęły się w alu że nie powinny się luzować. Ale konstrukcje będę oglądał często. Planuję pod nią plexi i schowek na ogrodowe pierdoły. Dziękuję za miłe słowo. Pozdrawiam
Witam. podoba mi się to rozwiązanie i zainspirowało do zrobienia własnej instalacji od podstaw DIY. Czy można prosić o informację odnośnie ceownika czy to był ceownik wzmocniony CWD 40H40 i jaką ma grubość materiału ścianka ceownika?
dokładnie o to chodzi. Jeśli u mnie działa to poprawione gdzie indziej będzie ładniejsze bo działać lepiej nie może ;D. finalnie są szersze przerwy między panelami ok 6cm . Planuję wychył na wschód zachód dla optymalizacji uzysków. projekt jest czasu i materiałów brak. Ale przyszły rok realny. Film z pionierskich prac będzie na bank. pozdrawiam
@@tom_fed dokładnie. Za samochód nowy płacisz dajmny na ten przykład 70.000 i ile traci po 20latach? 90%. A ile zarobił bezpośrednio dla Kowalskiego? Zero. A i tak ludzie kupują . Ja i tak zamierzam dołożyć bo falownik jeszcze przewymiarowany jest. Ale są filmy gdzie moc po 5 i 10latach jest badana. Zobacz sobie. Nie więcej niż 5procent.
Świetny szczegółowy i dowcipny film - natomiast mam uwagę do samej konstrukcji - wybór stali do montażu aluminiowych ram paneli może powodować że przy zbyt ścisłym montazu bedą naprężeniea termiczne co może doprowadzić (zwłaszcza po dłuższym czasie) do przekroczenia dopuszczalnych naprężen. Dlatego mam spore wątliwości czy w takim przypadku warto inwestować w panele z bardzo długa i "sprawdzoną" gwarancją i czy nie będzie to powód do jej odrzucenia po latach ...
Zwróć uwagę że panele montowane nie są bezpośrednio do konstrukcji a pośrednio Kolejną rzeczą są utwory przeznaczone do tego typu montażu z dość dużą tolerancja i tam miejsca do pracy jest dużo trzy lata ich kilkanaście takich instalacji zostało wykonanych O czym informują mnie widzowie ja zrobiłem materia po to aby inni się odważyli co do samej konstrukcji to perforowane elementy nie rozpręża ją się tak aby to w jakikolwiek sposób było zauważalne przerwy między panelami są cały czas takie same. Dziś robiąc konstrukcje zmieniłbym jedynie możliwość nachylenia wschód zachód ale jak będzie trochę czasu to w tym roku jeszcze dokonam takiej modyfikacji swojej instalacji i Nieomieszkam zmontować materiał. Bardzo dziękuję za komentarz i pochwałę scenariusza bardzo mi miło
@@okgostynski1498 w pierwszym odcinku masz namiary . Skorzystasz i kupisz taniej ode mnie. Pozdrów Grzegorza prosząc o wycenę. Ja zamówiłem razem z gotową skrzynka z zabezpieczeniem AC DC. Pozdrawiam i szczerze polecam.
Ja w październiku zamontowałem sobie PV 1,5 kW off gride. Planuję 2021 zmienić to na on gride o mocy około 5 kW. Szukam informacji, czy można instalacje PV zamontować na na dwóch oddzielnych działka, gdzie każda działka to inny właściciel.
Jak będziesz wrzucał następny filmik to możesz wrzucić schematy instalacji? Ja na razie montuję konstrukcje stalową, na niej mają być profile aluminiowe, bo gdzieś wyczytałem że panele powinny być na ramie alu aby razem z nimi pracowała, ale wydaje mi się że na stali też jest ok, bo jest wszystko skręcane.
Jeśli kurczy się jedno to i drugie więc raczej alu że stalą też będzie dobrze współgrało. Schemat narysuje elektryk do odbiorców i oczywiście udostepnie
Czy panel po krótszej stronie to się wspiera na przekątnych przęsła? Mam na myśli ten profil 4metrowy (3m +1m) Panel jest może w jakiś sposób przymocowany do tego profilu?
A ja mam pytanie czy masz pozwolenie na budowe, zgodnie z przepisami prawa budowlanego WSZYSTKIE instalacje fotowoltaiczne fundamentowe wymagaja pozwolenia na budowe, oraz czy ta konstrukcja ma atesty unijne oraz projektant je projektował bo jezeli bedziesz chcial je ubezpieczyc to zapomnij że to zrobisz a w razie jakiejkolwiek awarii jeżeli twoja instalacja zrobi cos przykrego dla sieci przesylowej to bedziesz płacił z własnej kieszeni. pozdrawiam.
Ciekawe pytanie. Sama konstrukcja jest przykręcana i w myśl prawa budowlanego takie konstrukcje nie wymagają pozwolenia, ponieważ o to zasięgnąłem informacji w swojej gminie. W wymogach dot zgłoszenia do Tauronu nigdzie takowych rzeczy nie wyczytałem. Co do prawa budowlanego tylko instalacje powyżej 5mW są na takowe pozwolenie. Prawo bud art 29 ust 2 pkt 16 do art 30 pierwszej ustawy . Po aktualizacji traktowania pv na równi z solarem Po za tym konstrukcja jest uziemiona i zostanie zawarta na projekcie i sprawdzona przez elektryka z uprawnieniami więc będąc na projekcie i dopuszczona przez fachowca powinna być również odebrana. Jeżeli chodzi o konstrukcje na dachu kupując elementy osobno nie masz atestu na konstrukcje. Badając konstrukcje musisz kupić taką samą ponieważ każda inna będzie miała inne parametry. Sam element konstrukcyjny ma atest i dopuszczenie do obrotu. Konstrukcja NIE! Co do infrastruktury energetycznej sam stelaż niczego nie wnosi. To moduły produkują prąd i jeśli są uziemione każde to konstrukcja w moim mniemaniu nie jest problemem do odbioru i ubezpieczenia. Po odbiorach zrobię filmik . Po ubezpieczeniu również nawet jeśli będzie problem to Was poinformuję. Dzięki za ciekawy temat
@@przemkolama Pozwolenia budowlanego potrzebuja wszystkie konstrukcje powyzej 3 m od poziomu gruntu. Elektryk podpisze prawidlowe podłączenie instalacji. konstrukcja jezeli nie jest z gotowego projektu musi miec swoje wyliczenia i zatwierdzenia, tak panele produkuja prąd natomiast jezeli podczas podmuchu wiatru czy tez wichury ( czego oczywiscie nie życze nikomu ) przy niesprzyjających warunkach skrajnych może doprowadzic do uszkodzenia falownika a ten z kolei może przekazac cos nie dobrego na instalacje nN, uziemienie jest głównie do wyładowań atmosferycznych w tych przypadkch. Czekam na info dalsze bo sam jestem ciekaw jak to wygląda po stronie Tauronu. Pozdrawiam serdecznie
@@DjKicikonti moja nie ma 3m. Pytałem w gminie w budownictwie i czytałem wniosek taurona . Jest wyraźnie napisane że na instalację do 5Mw jest na zgłoszenie. Jest też wyraźnie napisane że powinien robić ktoś z uprawnieniami ale nie musi. Są też nadprądowe zabezpieczenia i wyłącznik różnicowo prądowy . A i prawo budowlane zezwala na taką instalację.
@@przemkolama chyba do 50kW. zgloszac juz musi osoba ze swiadectwem kwalifikacji UDT OZE lub elektro-energetyczne. zabezpieczenia zgdza sie dlateo napisalem w skrajnych przypadkach, urzadzenia te nie sa urzadzeniami bezawaryjnymi.
@@DjKicikonti ja czytałem do 50.000 kWh rocznie. Może i jest 50kwp nie wnikam. Mam zrobione. Działa. Odbieram i produkuje . Nie jestem typem nadgorliwca. Mam tyle zabezpieczeń że będę spał spokojnie. A jeśli ktoś zrobi więcej to też ok.
Sporo miejscu na dzialce zajmuja te panele. Lecz wiadomo warto, proponuje ci teraz zamontowac Air Conditioner z funkcja ogrzewania i wtedy twoja oszczednosc jeszcze bardziej wzrosnie. A jak z odpornoscia na grad?
Jest film gdzie gość nakłada 600kg (tyle co moje wszystkie moduły)na środek panela . Wygiął się środek a po odebraniu ciężaru wszystko wróciło na miejsce. To nie szyby. To mocno elastyczne coś w rodzaju plexy. Pozdrawiam
Pochwal się proszę ja wstawie Twoja instalację jak będzie gotowa. Trzeba pokazać zarazdnym że można . Że może być czyściej bez przepłacania. Niecałe 35. Pozdrawiam 1m szer do 0.7 wys to 35st. U mnie ok 33. REWELACJA. POCZYTAJ INNE KOMENTARZE AD SKRĘCANIA I ZBROJENIA. POZDRAWIAM
@@przemkolama Pójdę twoim tropem i nakręcę filmik - z pewnością podrzucę. Im więcej takich samorobów jak my tym więcej osób, które nie będą się bały wykonać coś samemu :) Swoją konstrukcję wykonam ze złomu jaki mam na działce, dokupię trochę ceowników, pospawam, poskręcam pomaluję i będzie. A za jakiś czas gdy się spodoba to zrobię solar tracker. Jest fajny chłopak na RUclips, który ogarnął takiego trackera :) Dzięki za info, czekam na kolejny twój film
@@PROinstal Ostatnio firma zewnętrzna wyceniła instalację 10kw na dachu u znajomego za 33000zł, policzyliśmy materiały i wyszło nam 22000 także 11000 za robotę to duuużo pieniędzy
Ciekawe doświadczenie :-) Dodałbym tylko drobnostki - podkładki sprężynujące lub śruby samoblokujące, by się nie odkręcały, oraz blaszki uziemiające (aluminiowe ramy paneli nie zapewniają uziemienia, zwłaszcza pomalowane).
Dzięki Mariusz za komentarz. Nakrętki są specjalne do aluminium z poszerzonym rantem i z fazkami od dołu które wrzynają się w aluminium. Po paru wichurach sprawdzałem i nic się nie poluzowało. Każdy panel jest połączony z konstrukcja przewodem . A konstrukcja z uziemieniem. Na wszelki wypadek. Ps. Nie całe 3 miesiące a ponad 3MW uzbierane. Działa poprawnie. Pozdrawiam
@@mariuszszepietowski6251 sam nie pamiętam w którym filmie mówiłem o odgromnikach modułów a o nakretkach specjalnych raczej nie wspomniałem. Ale są zbliżone do takich w kołach rowerowych. Pozdrawiam
Obecnie oczekuje na zmianę licznika. Do 14dni ma to nastąpić. Dziś miną tydzień. Bez zmiany licznika włączenie instalacji spowoduje naliczenie zużycia energii w ilości jej wyprodukowania.
@@przemkolama wiem, sam zrobiłem małą instalcję 1kW na 4X 180Ah aku, w domku dziadków widziałem już liczniiki po okresowej wymianie na noraxy dwukierunkowe tylko ciekawe czy są skonfigurowane jako dwukierunkowe hmmm, jedynie stary licznik "tarczowy" będzie się kręcił mniej ;)
@@Kaszel87 licznik dwukierunkowy nie liczy wstecz. Liczy energię pobieraną i oddawaną "osobno". Opłata jest różnicą ( ogólnie rzecz biorąc bo jest te 20% za magazynowanie itd.)
Czy robiłeś doświadczenia z zacienianiem paneli? Szukam informacji i filmów na ten temat i jest tego bardzo mało, może zrobisz taki film o wpływie częściowego zacienienia typu liść, antena, kable, gałąź. Bo wydajność może drastycznie spaść, nawet ułożenie panela pion/poziom ma ponoć duże znaczenie.
Witaj Darek. Niestety cały czas poświęcony po południu jest na docieplenie. W tym roku jeszcze kotłownia mnie czeka. Ale.... ruclips.net/video/hpZU23uNrgE/видео.html Proszę zerknij na mapie jego mentora
Wstrzymaj się z zakupem profili bo systemowe tak staniały że 1.000 drożej ale bez kombinacji. Choć u mnie wszystko gra i 1.000 też droga nie śmiga. Trzymam kciuki.
Marcin Kłych w komentarzach, odcinek 3. Koniecznie poczytaj bo obecne ceny są bardzo atrakcyjne i dzic kupiłbym gotowca. Za 3.800 z BAKS. Poszukaj i poczytaj. Pozdrawiam
Ok 31tys z odbiorami. Mnie ta konkretnie instalacja. Ale sam uziom muszę zwiększyć z 6 m na 12m. I ponowne badanie. Jak to wyjdzie w innym miejscu nie wiem. U mnie poszło 50m kabla ydy 5x10mm2 a u innego będzie 20m. I to 5x6. Nie można takiej kreski zrobić.
@@marcinkych7067 pokaż mi tę ofertę. W okresie mojej pracy z panelami taka konstrukcja kosztowała 7.000 . Wyceny posiadam po dziś dzień. Ja zrobiłem za 1/3 I ponownie pozdrawiam
@@przemkolama Ta, za 1/3 czego, oferty z kosmosu?. Wyślij zapytanie do hurtowni elektrycznej to taka konstrukcja nie będzie kosztowała więcej jak 4 tys i będzie na lata, chyba że ktoś lubi się pędzlem bawić to i tak można. Za 7 tys jak by dobrze poszukał to by pewnie aluminiową znalazł. Ja bym takiej konstrukcji wrogowi nie postawił, też robię większość rzeczy gospodarczo, ale bez przesady. Trochę w przemysłówce takich konstrukcji zrobiłem a jeszcze więcej widziałem i wiem co się z tym dzieje. Również pozdrawiam.
@@marcinkych7067 wyślij mi gotowa konstrukcje na 30 paneli z BAKS. Ja zrobię film i umieszczę link dla ludzi którzy o to pytali wcześniej. Po raz 50 powtarzam , nie wyważałbym otwartych drzwi. 7 tys brutto komplet że śrubami i całym ustrojstwem. wycenę i namiar na firmę na oknabrzeg@wp.pl poproszę. Wreszcie będzie coś z sensem i dla ludzi.
Niestety już nie. Ale to szkice robiłem w skali na kartkach. Schemat instalacji mam ale jak pisałem innym widzom że niestety elektryk nie wyraził zgody. Na szczęście tych schematów na google od groma jest.
Zrobiłem min tak jak Ty . Wyszło idealnie . Super pomysł z tych profili perforowanych . Zamknąłem się w 2000 . Firma co robi takie stoły zaspiewala 6000 netto . Przecież grubość ramki panela nie jest większa od tego profila , to po co stawiać na pancernym stelażu . Po skręcaniu wszystko trzyma się kupy ... Może tsunami by to ruszyło ale wątpię . Pozdro
Jeszcze nie, ale zabezpieczenie połączone jest z rozdzielnicą główną oraz przy konstrukcji biję szpilki 6m. Jako zapas jest jeszcze wbity pręt przez jeden ze słupów do którego mogę połączyć wzdłużną bednarkę . W sobotę elektryk który dokona pomiary a one zdecydują co dalej. Pozdrawiam
@@bolojang477 prąd rozejdzie się po stelażu a jak dotrzeć do ziemi? Chyba że przez osobę dotykająca stelaż 💪🤫. Chodzi o powierzchnię styku z gruntem i wilgotność gruntu. Ponieważ te parametry gwarantują odbiór prądu. Tak po chłopsku .
@@bolojang477 Niestety nie ma. Stelaż musi siedzieć w ziemi nie w betonie, i to na właściwej głębokości aby to miało sens. Ale nikt nie kopie stelaża na kilka metrów w ziemię dlatego robi się oddzielną instalację do uziemienia stelaża. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, bo PRZEMKO, na Twoim filmie nie widać abyś łączył ramki ze stelażem "elektrycznie". Samo położenie ramki na stelażu nie spowoduje, że jest ona już uziemiona. Musisz połączyć każdą ramkę tak aby przechodził przez nią ładunek. Tam masz farbę. Chyba, że zastosowałeś specjalne podkładki?
Mimo prostej konstrukcji nie ustrzegłeś się kilku błędów. W moim odczuciu konstrukcja troszkę za słaba jak na moje standardy- chodzi tu głównie o śnieg - potrafi być naprawdę ciężki. Mimo wszystko plus za odwagę. P. S. Jaka jest cena jednego panela
Grzegorzu ja na tę powierzchnię wszedłem . Nie tak jak na filmie . Serio wlazłem tam i nadawalem największej siły. Największy rozstaw niepoparty to 2m. Weź Panie wygnij taki ceownik. Ja robiłem poddasze podpieralem krokwie bo od dachówki dostały ciężar i właśnie śnieg powodował moje obawy. Tu nie mam obaw. Na filmie to takie lekkie i ażurowe ale serio daje radę. I kolejny plus takiej instalacji to zawsze dosięgniesz. Śnieg nie będzie zalegał dniami. No i ten śnieg 🤫👍. Prostota konstrukcji nie jest problemem raczej brak doświadczenia. O podstawowych mówię na koniec filmu. Moim zdaniem jest wytrzyma. Co do niedociągnięć _ w mojej ocenie warto było zaoszczędzić min 3.000 mimo ich występowania. Oby działało poprawnie i się zwracało. Bardzo dziękuję za komentarz. Napisz proszę co byś poprawił. Może nic straconego. Chyba że wszystko to nie pisz 😁.
@@przemkolama w mojej ocenie największym błędem jest łączenie ceownika wychodzącego z "fundamentu" z ceownikiem skośnym- dokładniej chodzi o to aby nie łączyć dwóch boków ceownika jedną śrubą bez dawania w środek tulejki dystansowej lub kilku podkładek bądź nakrętek . Takie połączenie jak na filmie powoduje że nie skręcimy połączeń dość solidnie bez deformacji ceownika. Dodatkowo bym dał chociaż dwa zastrzały po "długości" od strony wyższej.
@@grzegorzwrocawski6304 zastrzał od strony wyższej jest jeden. Usztywnił konstrukcję. Natomiast z tymi tulejkami to dobry pomysł. Rurki alu są dostępne w Brico . Teraz poprawienie tego będzie wymagało podparcia konstrukcji np stemplem budowlanym regulowanym i uzupełnienie łączenia. Zobaczę po miesiącu użytkowania. Jeśli zauważę jakieś obsunięcie wykonam taką korektę. Bardzo ważna sugestia dla następnych budujących. SUPER
Nie wiem jak to się nazywa. W hurtowni elektrycznej pytałem o system montażowy firmy BAKS i z katalogu wybrałem co potrzebne. Ogólnie to kontownik i ceownik perforowany. Na filmie o kosztach jest skan faktury gdzie jest hurtowa nazwa. Pozdrawiam
Dlaczego tylne nogi (te dłuższe) nie są bezpośrednio betonowane tylko są przykręcane do ceownika który jest zabetonowany? Jaki był tego powód? Ogólnie za film WIELKIE BRAWA :)
Za krótkie były. Kąt by się nie zgadzał . Jednocześnie mogę zawsze coś poprawić w konstrukcji . Jesienią będę rozbierał i robił na jej podstawie kierunkowa wschód zachód. Pozdrawiam i dziękuję
Mogłeś jeszcze pokazać w jaki sposób wymierzyłeś kąt montażu. Druga sprawa czy w razie jakiejś ustreki panela Selfa nie będzie miała zastrzeżeń że montaż nie został wykonany przez uprawnioną firmę?
Nie ma takiego zapisu. Po za tym finalnie każda odebrana i dopuszczona instalacja jest _ powinna być zbudowana zgodnie ze sztuką. Kolejna rzecz to montaż z podzespołami zakupionymi u nich. Oraz montaż modułów bez ingerencji w ramę. Wszystko w oryginalne otwory. W Selfa możesz kupić 1modul i możesz go położyć no na dach kampera. Ma działać . Jeśli nie jest uszkodzony mechanicznie bądź spalony to war gwar nie naruszam. Kąt podał mi program jaki najlepszy uzysk w mojej lokalizacji. Cz1. Ale to 39st a taki kąt za wysoki do moich roślin. 35 st to 70cm wys na 1m szer Pozdrawiam
To wszystko fajnie i sprytnie, tylko takie rozwiązanie też ma swoje minusy. Koszenie trawy pod spodem i z przodu, uwaga na dzieci by tego nie dotykały (10kW), no i np. w czasie wichury jak by coś w to poleciało to średnio. :-) Oczywiste zalety to możliwość odśnieżenia i łatwego umycia i wysoka wydajność paneli ze względu na zdecydowanie niższą temperaturę niż na dachu. :-)
Obok mam kosza. Uwierz mi na słowo, po tych laminatach można biegać. Piłka na modułach to codzienność. Koszenie? Hhmm tam już trawa nie urosła. Ale i tak od wewnątrz będę zabudowywał stelaże i uzyskam miejsce na sprzęty ogrodowe. Mam już tłuczeń i pospółkę z docieplenia które robiłem od fundamentów. Też jest film.
@@przemkolama Osobiście zdecydowałem się na montaż konstrukcji paneli na starych przepustach betonowych o średnicy 60 cm i wysokości ponad grunt 230 cm. Na jeden słup 8 paneli. Ze względu na wagę trzeba to było zmontować koparką. W każdym z 2 (docelowo 4) konstrukcji mogę regulować kierunek do słońca więc nie ma maksymalnego południowego piku wydajności. :-)
Jak w poprzednim odcinku zakładałem zmieścić się w 2.000 zł. Ale z cementem żwirem i szalunkiem 2.300 plus minus . Kontowniki firmowe ale atestowane i zabezpieczone przed korozją. Na tym wiesza się bramy przemysłowe w marketach. Pozdrawiam
Przykro mi ale te część robił elektryk z uprawnieniami i nie dał zgody na publikację jego pracy. Ale po wpisaniu frazy ,,schemat elektryczny fotowoltaika ,, jest tego bardzo dużo. Pozdrawiam
witam konstrukcja o,k ale mam pewną nieścisłość co do samych profili w filmiku podajesz że to profil 40x40 ścianka blachy 3mm a w poprzednim filmie na fv zakupu profili wg kodu producenta jest to ścianka 2 jak jest fizycznie czy to mierzone czy tylko info sprzedawcy np cwc 40x40 /3 m 61123 to jest ścianka 2 mm pozdrawiam
W komentarzach jest już poruszone. Baks system nie miał 3mm. Pare sztang z 3mm było na miejscu reszta 2mm. Wczoraj u mnie wiało 80km/h i wszystko ok. Rano 6 obchód był 💪👍
@@przemkolama Dzięki bardzo za info! Właśnie się zastanawiam nad samodzielnym montażem. Tyle, że na początek myślę o okolicach 4-5kWp. Twoje filmy motywują do działania;)
Jak masz blisko Brzegu woj opolskie zapraszam. Takie wrażenie robi ażurowa konstrukcja ale w praktyce jest bardzo stabilne. Z pewnością więcej zniesie niż aluminium. Pozdrawiam
Te ceowniki zatopione w betonie warto było dobić żeby weszły w grunt na kilka cm , daje to dodatkowy uziom , tyle że wtedy poszło by więcej materiału i konieczne by było docinanie na miarę każdego ''słupka''
Ja zrobiłem jak na filmie aby nie ciąć. Po za tym w grunt wypijałem pręty zbrojace fi12 Ci do uziomu to aby osiągnąć wartość poniżej 8 _ 6 Ohm to pręty konstrukcji to dużo za mało.
nic by to nie dało bo ocynk został by uszkodzony przez cement. co spowoduje na styku korozje i po kilku latach kikut wystający z betonu zostanie "zjedzony" cytuje: "przeciwieństwie do żelaza cynk ulega szybkiemu trawieniu w zasadowym środowisku zaprawy cementowej. Wydzielający się przy tym wodór może IMHO osłabić połączenie żelaza z betonem." Stąd często stosuje się połączenia egzotermiczne i np. wypuszcza nierdzewkę której nie ruszy tam nic :) mówie o np. uziomie, czy do odgromu - wonsach ;)
Ja bym zapytał o przeliczenie takiej konstrukcji jakiegoś inżyniera budownictwa. Jaka jest siła ssąca takiego "żagla" ? Podczas wichury oderwie ci tę płachtę i całość może kogoś zabić. Powinieneś zrobić przerwy w tym żaglu znaczy odstępy między panelami. Nie traktuj tego jak krytykę ale jako radę.
Wszędzie są przerwy. Każdy moduł jest oddzielony perforowanym profilem. Sama konstrukcja waży ok 30kg plus 600panele plus 1tona betonu. Mieszkam wewnątrz osiedla więc też bezpośrednio huragan nie uderza . Zassać nie może . Ta perforacja uniemożliwia wytworzenia takiej siły całej powierzchni. Oglądałem też takowe konstrukcje z alu. Były często wbijane albo obciążane nawierzchniowo bloczkami betonowymi. Myślałem kiedyś o linach z naciągiem które występują przy trakerach ale przecież na dachu siła ssąca działa identycznie. Nie widziałem latającej forowoltaiki. Ale podnieść ssaniem 2 tony to prędzej bałbym się o dach mojego budynku.
@@przemkolama Wystarczy zobaczyć z jakich profili robią konstrukcje główni producenci i od razu widać, że Twoja nie spełnia żadnych norm. Oby nie było naprawdę silnych wiatrów i stała jak najdłużej.
@@marcinkych7067 zakończmy te polemikę. Wiatry były . Pod konstrukcje. Bramy przemysłowe o wadze blisko tony , stawiające opór na powierzchni 20m² wiszą na tych właśnie konstrukcjach i to jest zgodne z normą i atestem , a moduły które trzymają się sztang aluminiowych nie odlatują bo wg Ciebie Aku jest mocniejsze od stali. Proszę nie odpowiadaj. Po prostu nie rób. Kup sobie atestowana. Po kiego zadajesz takie pytania skoro konstrukcja już stoi. Co mam po Twoich przemyśleniach rozebrać bo masz obawy? Ja nie mam żadnych. Z mojego doświadczenia paru już skorzystało . Jeden Pan nawet zrobił identyczną konstrukcje. Za tydzień film z jego instalacji. Będziesz miał ubaw po pachy że kolejny jeleń z tygk zrobił i po tygodniu odfrunie lub zgnije. Już takie komentarze były. One niczego nie wnoszą. Niczego !
@@przemkolama Właśnie po to napisałem by ktoś kto chce coś takiego zrobić zrobił to lepiej, ale pewnie ja ani projektanci konstrukcji fotowoltaicznych się nie znamy. Nie zjadłem wszystkich rozumów, ale ja dla siebie jak coś robię gospodarczo to podpatruje gotowe rozwiązania, a nie na zasadzie że bramy nie odfrunęły to i to nie odfrunie. Np. Baks znają się na liczeniu bardzo dobrze, jeśli dało by się konstrukcje zrobić na tak cienkich profilach to by to zrobili, inni robią jeszcze poważniejsze. Ja nie neguje tego co zrobiłeś i ze może to postać długie lata, Ty już z tym nic nie zrobisz, ale to nie znacznie, że inni nie mogą zrobić tego lepiej nie znacznie drożej. Powił się tez w tym roku na YT filmiki z takiej instalacji na konstrukcji z Baksa i całkiem nieźle to człowiekowi wyszło. Jeśli Cię jakoś uraziłem to przepraszam i powodzenia.
@@marcinkych7067 napisałeś że bitową konstrukcja na BAKS w praktycznie tych samych pieniądzach, odpisałem że zarówno ja jak i panowie którzy zrobili podobnie mieli wyceny w okolicy 7.000zl brutto. Wycen proszę taka konstrukcję skoro masz większe opusty i daj namiary na cenę i hurtownie. Inni skorzystają.
połączenie płatwi 3m z 1m mogłeś dać na mijankę i inaczej je wzmocnić, dać zastrzał na łączeniu albo coż bo widać w 6min, że nie jest w linii tylko się załamało na łączeniu i ostatni panel ma inne nachylenie
to nie jest załamanie, tylko musiałem to pociągnąć bo na oczka nie pasowało. To jest tak stabilne że po tym chodziłem mając 110kg. To mój prototyp i po to film powstał aby odwagi dodał i poprawki wprowadzać w swoich projektach. Ja o swoim zapomiałem - działa i o sobie nie przypomina. Jedynie sprawdzałam stan wtyczek i śrub po wietrze powyzej 100km\h. Ale dzięuję za sugestie bo inni czytają.
@@jacekmroz431 a to na szczęście szybko się skończyły i dałem płaski perforowany. I na ostatnie poprzeczne kontownik wszedł do środka ceownika . I to jest rewelacja usztywnienie
Profile w każdej dobrej hurtowni elektrycznej. Te profile są tak sztywne że bez zastrzałów można zrobić. Chodziłem po tej konstrukcji i zero ugięcia a ważyłem 110kg. Po roku nie było żadnej awarii czy konieczności poprawy czegokolwiek.
@@przemkolama tylko z tego co widzę z listy twoich zakupów te celowniki są 2mm nie 3mm jak piszesz jesteś pewnie, że masz 3mm? Przeszukałem wszystkie hurtownie w okolicy nikt nie ma
@@PROinstal nie nie , już sprostowanie było w komentarzach. To są dwa mm. Pomyliłem przedziały sa1mm 1,5 i 2 a ja popieprzylem 2 2,5 i 3. Wszystko mam na 2mm a połączenia wzdłużne na kątowniku perforowanym 1,5 Jest cacy
Nie wiem jaka jest fachowa nazwa. Dla mnie to wzmocniony perforowany element wzdłużny o profilu C. Film wcześniej jest skan faktury gdzie jest sklepowa nazwa. Pozdrawiam
Tak jestem totalnym laikiem. To podkreśla jak proste są to prace, skoro wszystko działa jak należy. Dziękuję za komentarz z poprawą. Wiem że sporo osób czyta i wprowadza korekty. Pozdrawiam serdecznie
Przemo po roku nic kompletnie się nie działo. Ja na to mogę wejść i zejść razem z tym śniegiem . Nic bym nie zmienił , chociaż planuje dodać możliwość pracy wschód zachód.
Konstrukcja wykonana z elementów nie przeznaczonych do tego, wystarczyło wejść na stronę Baksa i tam jest wszystko ładnie pokazane. Jeśli się nie mylę to profile są w zwykłym ocynku, a na zewnątrz powinny być w powłoce Magnelis i na śrubach ocynkowanych będziesz miał po około 5 latach rdzę. Na tak wykonaną konstrukcję nie masz żadnej gwarancji bo nie jest zrobiona w systemie. Konstrukcja stalowa powinna być cała z profili zabezpieczonych powłoką Magnelis i skręcona śrubami nierdzewnymi, w tedy jest szansa, że przetrwa 25 lat.
Przyjacielu drogi. Konstrukcja z Baks nie kosztuje 2.300zl a 7.000 brutto do 30 modułów. Gdybym miał nadmiar środków nie marnował bym czasu tylko synajs firme. Weź pod uwagę fakt że konkurencja wymusza niższe ceny z miesiąca na miesiąc. W okresie mojej pracy ceny 4,5 do 5 tys w zależności od pochodzenia modułów. Ja na swoją instalację mam dotację na tyle duża że swoją pracą po 3 latach mam zwrot inwestycji. Więc moja konstrukcja nie musi wytrzymać 25lat. Po za tym tomie jest ocynk. Zrobiłem film o elewacji gdzie pokazałem po 3 miesiącach miejsce cięcia brzeszczotem tego profila. Widzowie pisali pomaluj bo ruda zje. Po tym okresie zero korozji. Gotowe złączki robią kosmiczne podniesienie ceny całości. Jak już wspominałem bardziej zadowolony nie będę. Wszystko działa i obecnie ma 3.51 MW po przeszło 3 miesiącach . To nie film zarobkowy ani taki którym miałbym zaimponować kobiecie. Pokazuje banał konstrukcji. Nikt wcześniej nie pokazał jak robi krok po kroku i jak podliczyć to i owo. Fachowiec sprawdził odebrał i co najważniejsze działa bezawaryjne. Co do gwarancji to osobiście rozmawiałem w Selfa dział obsługi klienta i pytałem o gwarancję na podzespoły zamontowane na własnej konstrukcji. Żadnych przeciwwskazań. Pozdrawiam i dziękuję za wnikliwie pytania.
@@przemkolama A robiłeś wyceny konstrukcji w hurtowniach elektrycznych?, ja mam jakieś rabaty ale bez przesady. Rok temu robili już za 33tys za 10kWp, tera to obniżają ceny tylko Ci co robią szybko i często niedokładnie- większość tych firm za kilka lat nie będzie na rynku. Oby działała jak najdłużej.
@@marcinkych7067 Marcin , sama idea i pomysł przyszła od kolegów którzy montują bramy przemysłowe zawodowo. Ceny hurtowe mam przez nich. Ocynk byłby tańszy. Sam zapytaj o cenę kompletnego stelaża pod 30 modułów
Boeing powierzchnia nośna skrzydeł 105m2 masa wlasna 28ton masa całkowita startowa 48 ton przy prędkości ponad 200km/h. Napór wiatru na 1m2 przy 100km/h to 70kg. Powiem tak gdyby nie te tuje od strony wysokich slupow pierwszy mocny wiatr i panele znajdujesz za najbliższą autostradą na tych patyczkach które użyłeś. Dodatkowo sile nośną tej powierzchni potęguje brak odstępu o podlorza na stronie niskich słupów. Ocena 2-. Oblicz sobie na drugi raz sila nośną 50m2 przy 100km/h. Podpowiem Ci tylko że wynik jest w paru tonach uciągu. Na youtube jest tylko jeden facet który zapłacił za obliczenie wytrzymałości konstrukcji do fotowoltaniki na gruncie i zdziwienie by cię ogarnęła mocno. Ciebie ratują tylko te tuje. Wiatr ciągły 100km/h zawsze ma porywy dochodzące do 130. Dotego dochodzą zawirowania i odbicia które potęgują sile nośną powierzchni. Sama sila nośna we wzorze ma prędkość wiatru do kwadratu więc roznica prędkości o 30km to przepasc w wyniku sily nośnej powierzchni. Śmiało stwierdzam że 90% samorobek w Polsce odlatuje przy pierwszej wichurze 100 do 130km ku mocnemu zdziwieniu konstruktorów amatorow bo sa nie doszacowane o 50% a nie o 5%
Nie tylko tuje ale i centrum wsi , odległości poszerzone między modułami no i jak dotąd 100 km h już wiało . Dachówki we wsi poleciały. Co do patyczków do mozesz tylko gdybać nawet nie widząc konstrukcji. Zapewniam że są dużo mocniejsze od tego aluminiowego atestowanego gówna na dachach. Gdzie nie ma tuj a pojęcie nośności jest spotęgowane brakiem oporu dla wiatru. Przyjmuje 2 na klatę i odliczam kolejny miesiąc gdzie finalnie za 1.5 roku z instalacją wyjdę na 0. Ps odległości między modułami po 3cm oraz perforacja pedofila. Boing z rozerwanym poszyciem skrzydła gornej części na wylot straciłby nośność. Siła ssąca nie ma prawa wystąpić na powierzchni większej niż jeden moduł x ilość modułów bez potęgi powierzchni. Pozdrawiam
@@przemkolama to oczywiście są Twoje marzenia jak u każdego amatora . Tylko tuje powoduja że to stoi I nic więcej. Na otwartym terenie odleciałoby do sąsiedniej wsi przy pierwszym porywie. Napór wiatru na pionowa konstrukcje stojąca pionowo o powierzchni 50m2 i prędkości 100km/h to 4 tony nawet tego by nie wytrzymały te patyczki na jedną śrubkę w połączeniu . Przy pochyleniu sila rosnie o kolejne tony
@@rafalpawlowski7024 jakim cudem zatem wciąż panele są na dachu gdzie odległości między modulami są mniejsze , ekspozycja na wiatr silniejsza a nośność aluminium znacznie mniejsza? Dołem jest prześwit od 35cm do 80 spowodowany spadkiem terenu. Planując instalacje celowo robiłem dłuższą a nie wyższa . Szkoda strzępić języka. Zaglądnij za 2 lata jakieś podsumowanie zwrotu inwestycji będzie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za rozmowę.
@@przemkolama z bardzo prostego zjawiska. Nigdy wiatr nie jest wstanie podwiac paneli od dołu bo jest za mała szczelina i zawsze duża część sily wiatru uderza w górna powierzchnię czyli dociska je do do dachu. Sila nośna przez szczelinę 10cm nie ma prawa postać na tyle duża żeby uszkodziła konstrukcje. Po za tym dwie złożone równolegle powierzchnię do siebie wywołują zjawisko sklejania się na skutek przepływu powietrza pomiędzy. Gdyby te szpilki byly gumowe do powierzchnia paneli przy przepływie powietrza zbliżałaby je do dachu na tej zasadzie działa niskie płaskie podwozie samochodów wyścigowych czym nizej i większy przepływ tym większa sila klejąca. Jak dmuchasz w dwie kartki papieru oddalone od siebie na 5mm to one się kleją na skutek zasysania ciśnienia przepływu powietrza
@@rafalpawlowski7024 czyli zgodnie z Twoją teoria wystarczy że zagospodaruje powierzchnię pod panelami co obecnie ma miejsce ? Stoją obecnie Mausery na deszczówkę , docelowo 10szt.
Nie są cienkie. To atestowane 3mm profile. Ażurowa konstrukcja daje takie wrażenie. Na takich profilach podwieszane są wielkie bramy przemysłowe. Stąd pomysł na to rozwiązanie po rozmowie z monterami takich bram. Pozdrawiam
@@przemkolama Ciekawe. U moich rodziców w domu podczas wichury niezabezpieczona klapa wyłazu na dach (zbita z desek i pokryta blachą) ważąca dobre kilkanaście kilogramów wystrzeliła na ładnych kilka metrów w dal uszkadzając dach. Siła wiatru w połączeniu z dużą powierzchnią jest niewiarygodna. Stąd moje pytanie. Trochę odstąpiły moje wątpliwości jak dodał Pan po drugim zastrzale i stanął na tym. Patent na tanią konstrukcję ciekawy. Chętnie bym to zobaczył i pomacał. A jak z dokumentacją i opodatkowaniem konstrukcji naziemnej? Opowiada Pan o tym gdzieś czy jeszcze nie?
@@kondzio2003 żadnego podatku nieplace. To nie wiata, to nie garaż. VAT 8 jeśli firma robi. Wczoraj było 60km/h . Nawet nie drgnęła. Jak pisałem w którymś komentarzu stelaż ok 300kg panele 600 beton 1tone. Między modułami jest stelaż z perforacja więc siły zasysającej całość nie ma. Cała seria przedstawia tylko moje przemyślenia i budowę. Nie jest to instrukcją. Chce tylko przekazać że się da i ja to robię. I mam 10.000 w kieszeni. Liczę że ciężar 2ton plus opór gruntu wystarczy na 100km/h Zawsze mogę dać dodatkowy fundament i kotwy rzymskie. Co do 4 odcinka to muszę zakończyć odbiór elektryczny i zgłoszenie do taurona. Wówczas kompletny odcinek. Pozdrawiam
@@przemkolama z ziemi to nie wyrwie, ale żeby nie połamało profili na wietrze. W sumie otwory między panelami zmniejszają to ryzyko i dodatkowo jest osłona w postaci drzew z tyłu.
Hej Wojtek. Tak pierwsza partia 3 a później nie było i poszły cieńsze. Teraz zrobiłbym wszystko z cieńszych. Waga żadna jedynie na wyrywanie mają wytrzymać. U mnie nic kompletnie się nie dzieje. Pozdrawiam
@@przemkolama Kurcze z moją nerwica natręctw to z przy 3mm mam wątpliwości😪 patrząc na te firmowe np z coraba chyba to 10x5x3. I to nie ocynk tylko magnelis ... Muszę coś zrobić dla 18 paneli 1x2m i raczej zrobię je w jednym rzędzie na 18 m szerokości nie będzie tak się rzucał w oczy sąsiadom 😉 zastanawiam się jak dlugo taki ocynkowany ceownik 2mm wytrzyma w betonie i nie przegnije. Ostatecznie malowałeś ten ocynk czy nie?
@@wojciechmusia8318 niczego nie malowałem. W betonie bez tlenu stal nie koroduje a ocynkowana niecieta raczej zero zmartwień. Te konstrukcje są jednopodporowe ja mam dwie .
@@przemkolama kwestia koszenia ,podkaszania od frontu trochę nisko skoszona trawa będzie podać na moduły i konieczność mycia druga to od wewnątrz odkoszenie trawy będzie nastręczało trochę trudności
@@artureekk Arturze urzytkuje od maja. Trawa pod modułami całkowicie wymarła. Mam już tłuczeń w to miejsce. Za pod panelami będzie składzik narzędzi .trawy nie będzie. Film z mycia paneli pojutrze. Sam zobaczysz jakie łatwe mycie . Pozdrawiam
Czytam komentarze to własnym oczom nie wierzę, szanuję, że konstrukcja została wykonana własną pracą, ale od strony materiałowej jak i wykonania to jakiś kiepski żart.
Dominik jakieś konkrety? Bo był wiatr 80kmh ,sam po tym chodziłem, były deszcze i wszystko stoi , działa, produkuje. Uważasz że aluminium jest mocniejsze od stali ?
@@przemkolama Przemko, być może mam wypaczony gust, bo fotowoltaika to jedna z dziedzin mojej codziennej pracy. Przy konstrukcji dwupodporowej używam dedykowanych systemów, nogi to ceownik stal ocynkowana 100x60x3, reszta równie solidna, nie trzeba robić co kawałek zastrzałów żeby się to kupy trzymało, jest solidnie, estetycznie i wbrew pozorom nie tak drogo. na kątownikach perforowanych to troszkę lipa. Jakbym takie coś klientowi zrobił to by mnie sumienie zagryzło, ale tak jak mówię, patrzę na to pod kątem zawodu, jeśli to był Twój pierwszy montaż to szanuję za włożoną pracę i jak najwyższej produkcji.
@@dominik5212 Domino nie chodzi o to czy to mój montaż. Ja bardziej zadowolony już nie będę ale po to ten kanał aby inni poprawiali te konstrukcje. Ci do cen hhmmm... gdyby cena była podobna to nie wyważałbym otwartych drzwi. Napisz szczerze, ile kosztuje w Twojej firmie taki zestaw od zera . Wszystko: kotwy, podpory , słupy , nośniki ,poprzeczki uchwyty itp sam wiesz lepiej ci i czego ile idzie. Ja wycenualem w paru miejscach. Średnio 7.000 . Gdyby kosztowało 2.300 myślisz że robiłbym z perforowanego i glowkował co z czym połączyć ? Z resztą cała seria jest o tym jak dużo ,,szefostwo,, kroi za zestaw. Z reszta zamierzam taki odcinek zrobić od strony księgowego i ile realnie po zwrotach różnicy VAT taka średnia firma zarabia . Moja instalacja mogła się zamknąć w 32.000 brutto z 23vat czyli jakieś 4.000 przepłaciłem na VAT. To firma robi za 28.000 a sprzedaje ????? No właśnie . Ale szybko firmy powstają , bo po takim filmie widać, że temat jest na tyle banalny a ,, forsa,, cacy że ceny sam rynek ściągnie na odpowiedni pułap. Co do konstrukcji to przelicz sobie wagę takich oaneli a bramy przemysłowej przelotowej gdzie napór wiatru na płaszczyznę jest cały czas duży. Ja osobiście miałem obawy i kupiłem tylko parę sztang na próbę . Później zero stresa jak to skręciłem. W mojej ocenie było warto. Inwestycja szybciej się zwróci. Obecnie wieje na Opolszczyźnie 50km.h od zachodu. Akurat powiewa moduły i padał grad. Powiat Namysłów sprawdź sobie pogodę. Kolejny film z produkcji będzie dowodem przetrwania konstrukcji 👍😁. Co do słupów to mogę Twoje porównać z jedną nogą trackera. To banalne porównanie ale ja dałem poprzeczki Ty gruby profil bez poprzeczek wzmacniających a traker ma gruba rurę której ty nie użyłeś a auto ma 4 koła. Nie oznacza to nic , bo konstrukcja jest z czego innego i też działa. Motor na 2 koła też jeździ . 🙈 Oczywiście dziękuję za kulturalna wypowiedź i chęć pomocy innym. O to w tym chodzi. Pozdrawiam serdecznie
Mówiłem w filmie że rozciągnąłem i poziomowalem panele bo miejsca było dość. Ostatnie sek filmu widać ok 5mm przerwę między nimi . Połączenia pozostaną jakie są. Panowie od bram garażowych robili ramę na zewnątrz w 2001 roku i zero korozji. Tak przy okazji to przy oryginalnych listwach i uchwytach alu nie na żadnej tolerancji. Między modułami jest na sztywno gruby łącznik na wcisk więc tu pracy być moim zdaniem nie może
No widzisz a i tak dałem redę a instalacja działa i nie kosztowała mnie robota. Po co ten krzyk. To darmowy poradnik których przed moim nie było . Więc pokazałem . Następna będzie lepiej wykonana. Może tracker za 2 lata. Obecnie inne projekty . Pozdrawiam serdecznie i wypoczynku na święta.
Pierwszy raz widzę taką partanina,trzeba być kompletnym nieudacznikiem żeby tak wszystko spieprzyć, konstrukcja skręcona odwrotnie, jakieś podkładki i łączniki ram modułów.Szczyt głupoty
@@przemkolama Szanowny Panie ,to cud że się trzyma.Trzeba to jak najszybciej rozebrać i złożyć zgodnie ze sztuką budowlaną.Moduł nie może pełnić roli konstrukcji , konstrukcja pracuje przy wietrze ,mrozie itp.Ogniwa się rozwarswią ,mikro pęknięcia i kaplica.Rok czy dwa będzie w miarę coś produkować i to wszystko.Jakbyś miał Pan założone optymilizatory to byś już widział uszkodzenia.Teraz można sprawdzić ogniwa miernikiem i po roku na 100%są już uszkodzenia. Pańska kasa ,dziwne że ten elektryk nic na to nie powiedział,ale to nie moja sprawa.Nie witam czy w takiej sytuacji jest kulturalnie nie ocenić tego dosadnie. Pozdrawiam
Po jednym filmie zasubskrybowałem. Widać że prace są przemyślane a wszelkie niedogodności na bieżąco poprawione. Pozdrawiam!
Bardzo dziękuję za miłe słowa.
Ale komentarze są po to aby wytykać błędy i dać szansę poprawić bądź kogoś kto będzie zaczynał podobny projekt uchronić przed nimi.
Tak więc krytyka nie na siłę mile widziana.
Trochę marnowanie terenu wolał bym wybudować jakies pomieszczenie do majserkowania i na dach dac te panele które sa bez systemu podążającym za słońcem
@@SpSLrand witam. Taki system badążny to już wyzwanie. Konstrukcja na hhmmmm 3 odrębnych słupach i każdy tak aby nie nachodził cień na drugi. Też trochę miejsca potrzebuje.
Ale tu racja z tym miejscem. Mam na oku pleksi która zamontuję pod konstrukcja do izolacji od deszczu i z OSB i boazerii zmajstruję boxy na narzędzia ogrodowe i kosiarki. Co do miejsca to planuję boisko w niedalekiej przyszłości obok pv bo koszenia i tak za dużo.
Ale masz rację . Coś takiego zrobił kolega z kanału TONY MARZEŃ.
Świetny film. Wszystko bardzo fajnie wyjaśnione. Szacun
Bardzo dziękuję za miłe słowa.
Pozdrawiam
No i wszystko działa po dziś dzień.
5MW wyprodukowane
Extra wykonanie.mam 2 pytania: 1)mierzyłeś uziom jestem ciekawy ile wyszło-wydaje mi się, że dla polepszenia należałoby połączyć pręty zbrojeniowe z ceownikiem zatopionym w betonie 2) spotkałem się z opinią na yt, że dla lepszej wydajności panele powinny mieć przewiew od dołu - mocowanie na wysokości min. 80 cm od gruntu.
Konstrukcji nie przerobie na 80cm plus.
Ale dzięki temu dosięgnę do góry i ewentualnie przemyję powierzchnię zwiększając uzysk.
Uziom wyszedł 30ohm ponad.
Ale będę jednak bił szpilki na 12m. Tam jest już woda i glina. Wiem bo studnie wierciłem.
Nie chcę mieć uziomu powierzchniowego ponieważ uzależniony jest on od warunkow atmosferycznych.
Dziękuję za komentarz
Ps. Woda w warstwie piachu nie odbiera niestety.
Dziś był elektryk. Niestety uziom do poprawy ponieważ na 6m wartość zaledwie 31ohm.
Pozostanie uziemić resztę paneli i konstrukcję.
W rozdzieli brakuje jednego zabezpieczenia . Niby jest w inwerterze ale lepiej dać .
Czekam na dostawę w hurtowni. Mam nadzieję że w sobotę wszystko będzie u mnie i dokończę pracę. Kolejny pomiar uziomu w poniedziałek.
Pozdrawiam
Trzeba zamontować przepięciowe zarówno po stronie AC jak i DC ponieważ w inwerterach to są zwykłe warystory i jak coś poleci to nie ma możliwości samodzielnej wymiany a przeważnie ścieżki też pali więc tracisz czas. Wymiana wkładu przepieciówki to parę min.
No no Przemo super robota i precyzja ☺👍👊Bardzo ładne wykonanie daje 11 na 10 i pozdrawiam😀👊
Witam mam kilka pytań:
Witam mam kilka pytań:
1. Czy są w PL jakieś prawne przeciwwskazania dotyczące montażu
inwertera i zabezpieczeń DC/AC w pobliżu paneli tzn np w szafce
stojącej obok takiej konstrukcji (fotowoltaiki na gruncie ) a później
już ziemią przewodem (30m) do domu pod licznik ?
2 . Jakie zabezpieczanie powinno się znaleźć przed licznikiem
dwukierunkowym jeśli mam 30m kabla puszczonego ziemią od
zabezpieczania AC które jest przy inwerterze w jednej skrzynce przy
panelach na gruncie ?
3 . Moje roczne zużycie energii to 3630kWh jaka moc instalacji jest
zalecana.
4 . Jaki jest optymalny kąt paneli na gruncie
5 . Jaki przekrój przewodu AC na odległości 30m -ziemia
Lubie jak ktoś myśli jeszcze przed rozpoczęciem pracy.Dobra robota.Jedyne co mi się nie podoba to to że nie dałeś tulejek dystansowych na śrubach.Twój sposób skręcania profili C ze sobą przez obydwie scianki nie pozwala mocno dokręcić śrub bo zgniata profil.Za kilka mieśięcy wszystko się rozlużni.Już teraz zaczynalo się uginać.Już lepiej było skręcac krótkimi śrubami poprzez jedną scianke.(np.słupek z ukośnikami,zastrzałami).
Kolega w komentarzu to zaznaczył. Zamierzam podeprzeć stemplem budowlanym regulowanym i uzupełnić śrubunek tulejką aluminiowa . Pozdrawiam i dziękuję za komentarz
Chce przygotować się do instalacji fotowoltaiki już na etapie prowadzenia kabli elektrycznych, żeby kiedyś je sobie zamontować. Czy mógłbyś napisać jakiego rodzaje kable są potrzebne i ile sztuk? Od paneli do inwertera i od inwertera do skrzynki zasilającej..?
Niestety takiej informacji nie da się udzielić . Musisz wiedzieć jaka moc będziesz kładł na dachu. Trzeba podać odległości między inwerterem a modułami.
Najczęściej to przewody solarne 4mm2 od paneli do inwertera. Od inwertera do rozdzielnicy też przekrój jest uzależniony od odległości między nimi. Ja mam ziemny yky aż 10mm².
Najlepiej zrób pomiary , narysuj na kartce wielkość dachu , podaj odległości od rozdzielnicy do inwertera i do paneli. To wyślij do Grzegorza _ namiar masz w 1 filmie. On Ci poda co jest potrzebne.
Napisz że wycena od Przemka z YT i będziesz miał to załatwione przez fachowca.
Bardzo dobrze że o tym myślisz teraz ! ☑️
Pozdrawiam serdecznie.
Super konstrukcja tylko szkoda ze nie zostały zabezpieczone przed korozja miejsca cięcia profilu. Można to jeszcze poprawić bo będzie ciekł rdzawy nalot.
Właśnie o tym piszę w innym komentarzu.
Monterzy bram też tną i w instalacji gruntowej z 2001r zero korozji.
Monterzy bram przemysłowych firmy Gros.
Bardzo dobry film ogląda się z przyjemnścią nawet nie wiem kiedy to tak szybko zleciało
Ja też sam robiłem 9,9 na dachu, jestem już po wymianie licznika i produkcja leci na całego :)
Ooo super. Masz jakieś foty z montażu ? Bo też jest jeszcze jeden Pan który podesłał mi zdjęcia z samodzielnej pracy. Chciałem puścić taki krótkie odcinki,, ludzi zaradnych ,, w sensie że bez pełnej kasy też da się zrobić oszczędzając na swej pracy.
Pozdrawiam i gratuluję
@@przemkolama Szczerze to robiłem to całkowicie sam, łącznie z wciąganiem konstrukcji i samych paneli na dach, miałem zamiar to dobrze udokumentować a w całości zrobiłem jeden timelaps z montażu konstrukcji bo nie było czasu, i chęci. Robiłem to tez z doskoku, czasami cały dzień a czasem pół godziny, jak tylko czas i pogoda pozwalała. Przy okazji pozdrawiam sąsiadów którzy tylko czekali aż wejdę na dach i dowalali węgla do pieca żeby mi za miło nie było Po za tym popełniłem kilka błędów, później musiałem coś tam poprawić, dużo by tego materiału było :) Podstawa jest dobry plan działania i przygotowanie.
@@przemkolama Wysłałem kilka fotek na wp
1.Zawsze można rozkręcić i dac w inne miejsce panele. 2. Oraz na upartego poszerzyć lub zmniejszyć liczbę paneli..
Dla tego jak można zauważyć nie obciąłem końca profilu. Zamierzam 4sztuki dołożyć.
Polecam
ślicznie to zrobiłes gratuluje , zmotywowałes mnie do tego samego , dziekuje
Niedługo będę montował na dachu. Sąsiad też chce 👍😁.
Też zrobimy po taniości i dobrze.
Zostałem przez Pana zainspirowany. Dzięki za film.
A ja przez Was . Dzięki za komentarz.
Przemek jak oceniasz konstrukcję Baks? Co zadecydowało o wyborze takich profili a nie pełnych ? Fabryczne otwory faktycznie pomogły w montaże i korekcji niedoskonałości ? Pozdrawiam
Część Damian. Ja wybrałem to rozwiązanie ze względów finansowych. Przy systemowych profilach suwasz sobie poprzeczki jak chcesz a brzy profilach niestety tylko między otworami. Czasem wypada w pełnym miejscu i trzeba rozszerzać. Mi to nie przeszkadza. Wszystko trzyma się jak należy.
Czy uziemienie nie powoduje uciekanie fauny i flory? Głównie chodzi mi o dżdżownice i ślimaki?
Ile metrów posiada twój dom ? czy planujesz zinstalować pompę ciepła .Elementy stelażu to też jest produkt firmy Selfa ? .Super filmy!!! Pozdrawiam
Przepraszam Egon poczytaj komentarze. Jest juz dużo ciekawych informacji.
Stelaż w hurtowni elektrycznej Baks system .
Mam180m² ale pompy ciepła nie kupię . Za droga jeszcze. Wolę dokupić fotowoltaikę i grzać prądem.
Nie mam podłogówki i pompa odpada. Raczej bufor z grzałkami i piec do bufora jeśli prąd wyczerpię. Z bufora 2k l powinno wystarczyć na grzejniki po 45st. Jak się skończy mój prąd będę grzał bufor w nocy i od 13do15.
Choć umowy z 2kierunkowym licznikiem jeszcze nie mam i nie wiem jak wygląda te g12w i jak to przelicza Tauron.
Kolega bazuje tylko na fotowoltaice 10kwp i bufor plus podlogowka. 22.6 st C w dzień .
I jest prawie na zero. Oczywiście w tym wszystko na prąd. A bufor i grzałki kosztowały łącznie 10.000 z robota. Teraz porównaj te plus minus 30.000 na pompę.
Jak coś stuknie to będzie lipa. Jak wejdą obowiązkowe coroczne serwisy też lipa.
A bufor ? Grzałka 3kw 300zl.
Nowy bufor 3.000.
Pozdrawiam i dziękuję za komentarz
@@przemkolama Mam u siebie dokładnie taka instalacje jak ma Twoj kolega. Sprawdza się to idealnie. W tej chwili przygotowuje się do budowy instalacji fotowoltaicznej na 10kWp bo te podwyżki prądu w tym roku dały mi sie mocno we znaki, a nie zamierzam zmieniać instalacji na jakieś inny rodzaj ogrzewanie..
@@lukm18 Łukasz witaj. Ja się nie zatrzymam na tej instalacji. Dołożę 4szt aby inwerter pracował pełną mocą i na dach planuje dać zestaw na prąd stały do grzania wody i dogrzewania bufora.
@@przemkolama nie rozważałeś zakładanie drugiego licznika i montaż kolejnych paneli na prądzie zmiennym?
@@lukm18 yyyy drugi licznik ? Raczej wszystko jednym obleci. Ale ja nie chcę 30procent tracić i płacić za inwerter. To co mam i to co dołożę do 1000kwp będzie wystarczające na ogrzewanie bufora. Ale mogę bez dodatkowej ,,kary,, za przekroczenie 1000kwp założyć kolejne moduły ale nie podłączam ich do sieci. Tylko wykorzystuje bezpośrednio na bufor i wodę użytkową. Przekaźnik który pilnuje w pierwszej kolejności cwu i po osiągnięciu zadanej temperatury przechodzi na bufor cw.
Pozdrawiam
Fajny pomysł z tymi perforowanymi profilami. Zastanawiam się w jaki sposób mógł bym taką konstrukcję zamontować na płaskim betonowym dachu pomieszczenia gospodarczego/warsztatu, który jest pokryty papą.
Możesz kupić taki zestaw . Albo mu się przyjrzeć 🤫👍🍺
sklepsoltech.pl/pl/p/Zestaw-10-kW-IBC-Solar-MonoSol-Fronius-Dach-plaski/807
@@przemkolama Dzięki. Faktycznie można taki stelaż z nich zbudować. Na pewno będzie taniej, niż kupno gotowego.
Dobra robota.Jestem na etapie skręcania skośnych przęseł 4,5 mb x8 szt i ten łącznik wydaje mi się bardzo niestabilny. Spróbuję włożyć w profil 40x40 w środek mniejszy żeby ciasno wszedł na długości 6 otworów (6 śrub grzybkowych 12 mm) i skręcić mocno - co o tym sadzisz? Za tydzień jak dobrze pójdzie instalacja 9.1 kW ruszy bo falownik i zabezpieczenia juŻ gotowe - pozostało położyć panele 28x325W JA SOLAR i wpiąć do inwertera - no i zgłoszenie do PGE.Pozdro PS. to betonowanie faktycznie wykańczające jest :)
Krzychu kibicuje !!!
Z łączeniem to po prostu w ceownik włóż kontownik i śrubami. Ja tak na końcu zrobiłem jak brakło łączników. Włożyłem po pół metra w prawo i lewo i zaje...cie usztywnia i trzyma.
Powodzenia . Masz jakieś foty z roboty ?
@@przemkolama Postaram sie zrobic jakies i na PW podesłać :)
Mam pytanko odnośnie montażu - czy panele można faktycznie montować jedej obok drugiego ? Słyszałem że ze względu na rozszerzalność cieplną powinny być odstepy .?
Tego nie wiem lecz ze względu na wiatr rozszerzyłem je . Teraz mam ok 3cm odległości .
Pozdrawiam
Ps te moduły są jak plexy . Sama ta powierzchnia jest wygięta w dół pod swoim niewielkim ciężarem. W górę i w dół pracuje lekko niczym membrana głośnika. To nie jest takie delikatne jak się wydaje.
Super też mi się coś takiego marzy
Tomku witam na kanale. Ja również nie miałem środków po prostu skorzystałem z kredytu na fotowoltaikę. PKO 5,5 procent . Ratę ustawiasz tak aby bywa równa wartości opłat za prąd. I tyle. Płacisz za swoje .
Witam, jaki jest kąt pochylenia paneli względem poziomu gruntu?
Hello.
Ok 35 st.
Z trójkąta prostokątnego 1m x0,7
W filmiku zerowym o przygotowaniach do prac o tym wspominam. Polecam kalkulator nasłonecznienia google.
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.
Czy będziesz dzięki energii pozyskanej ze słońca ogrzewał dom? A jak tak to napisz proszę czym . Z góry dziękuję Takich filmów trzeba żeby robić to samemu i płacić tylko za produkt a nie za montaż . Pozdrawiam
Mi rocznie pozostanie ok 3Mw na dogrzanie domu. Obecnie bedzie już bufor 1000l i taryfa nocna. Dopiero zmieniam z węgla.
Docelowo plus 3kwp pv oraz maty ir na podłogę.
@@przemkolama Dzięki za odpowiedz Ja na grzanie mam trochę inną metodę. W przyszłości mój obecny piec węglowy będzie trzeba wymienić a to jest koszt około 6-7 tyś. A teraz chce zakupić piec elektryczny na dogrzewanie wody latem i grzanie domu zimą jak wyjeżdzam . Na instalacje fotowoltaiczną zapewniającą mi prąd na ogrzewanie domu zimą potrzebuje 40 tyś ,a rocznie na węgiel wydaje około 5 tyś .Więc 40-7=33tyś jest to różnica między wymianą pieca a instalacją fot. A jeżeli teraz 33 podzielę przez 5 tyś na węgiel, to daje mi 6.6 lat zwrotu inwestycji. Po tym czasie mam darmowe ogrzewanie . Oczywiście jak wszystko będzie działało. Bez dodatkowych instalacji, ale maty grzewcze też rozważam . Co o tym sądzisz ? pozdrawiam
@@krzysztofurbanowicz4320 jeżeli masz pokrycie 100procent to super jeśli nie to grzanie elektrykiem w taryfie dziennej zabije. Dla tego ja zdecydowałem się na bufor i grzałki. Swoją drogą piec jest droższy od grzałek naście razy a tylko więcej Kw potrafi wciągnąć i szybciej zagrzać . Jeśli masz bufor to mniej wolniej grzałki pracują ale za to całą noc i od 13do 15 . Więc jeśli już wykorzystam swoją energię to będę ciągną tylko te tańsza na ogrzewanie domu i wody. W razie awarii grzałka parę stówek nowa i tyle. A awaria pieca?
Samo uwalnianie ciepła i sterowanie pompami to tania dziś sprawa. Sam sobie to ogarniesz
Fajna konstrukcja, z tych zabetonowanych elementów można było zrobić uziom fundamentowy :) powiedz gdzie kupiłeś takie ładne profile ? Z nimi praca idzie szybko i przyjemnie. Pamiętaj że musisz usunąć anodyzacje z paneli bo inaczej ciężko je uziemic, no i ponoć ocynk z aluminium się gryzie i utkenia alu, do kabli Alu sa pasty specjalne, ale do profili i na warunki zewnętrzne to nie wiem, można by stosować śruby nierdzewne.
Ta konstrukcja jest wybrana po konsultacji z dużą firma produkująca bramy garażowe i segmentowe Gros. Z ich monterami pogadałem i te profile nie są ocynkowane . Nie pamiętam procesu antykorozyjnego ale z tego robią konstrukcje pod duże bramy przemysłowe podnoszone i przesuwne narażone na war. zew. Realizacje które robili w 2001r oglądałem. Profile lekko zmatowane ale zero korozji. A z tym uziomem to używałem nakrętek z podkładką które mają nacięcia wrzynające się w alu. Na ten temat będę opowiadał jak sprawdzę skuteczność przez elektryka i jego multimetr.
Generalnie po odkręceniu nakrętki ,, zerwana ,, cała powuerzchnia farby pod nią. Powinno być ok. A jeśli tak to przy okazji odejdzie łączenie modułów uziomem.
Co do uziomu to na jednym ze słupów zostawiłem pręt fi12. On jest wbity poniżej betonu i wygięty do ewentualnej bednarki
@@przemkolama może ta powłoka to Magnelis, mam blachodachówka tym pokryta, i firmy produkujące konstrukcje pv np. Corab, też je stosuja. Znam bramy grosa bo miałem zamówione 2 segmentowe do garażu,tylko pada firma która miała mi to montować, ponoć ich w Warszawie ktoś na "przetargu "zrobił.
@@pvguy2879 jeśli jesteś z okolic opolskiego nie ma problemu z montażem _ pomogę.
@@pvguy2879 profile perforowane ocynkowane dużo tańsze. Ale później to malować i czas....na jedno wyjdzie a pracy mniej. I w dotyku są jakieś takie jakby polakierowane a przy cięciu szlifierka nic się nie pali na krawędzi. Czas pokaże.
@@przemkolama no zwykłe ocynkowane w ocynku galwanicznym to była by katastrofa, 2-3 lata i pełno rdzy, a w ocynku ogniowym to pewnie trzeba się mocno naszukać i też nie wiadomo jaka cena. Co do cen to te 6 tys to podałeś cene w hurcie, bo sprawdzałem z tydzien temu ile by mnie kosztowała konstrukcja na 3.5 kW, tanio nie jest niestety :/ wiec szukałem alternatywy, spawać itd. robić mi się nie chce, chociaż mam spawarkę itd. wyjdzie pewnie taniej ale kilka dni roboty, a mam już dosyć rzeźbienia, twoje ceowniki są super do tego.
Co do bramy to mieli mi zamówić i zamontować dwie bramy grosa bo były w dobrej cenie, ale jak pisałem. poszukam gdzie indziej.
Witam, ile Pan płacil za metr metr ceownika perforowanego ? i gdzie Pan go zakupił ? świetna robota. pozdrawiam
Film nr 1z cenami. Hurtownia elektryczna katalog BAKS .
Pozdrawiam
JesCZe jedno pytanie jakie masz odległości między wbetonowanymi słupami ? 1,6m?
Nie pamiętam. Ale mniej niż długość panela. Ok 160cm . Jutro zmierzę i podam bo to już rok przelecual
Osobiście tak bym tej konstrukcji nie zrobił - wolałbym powierzchnię paneli mieć czystą od profili. Druga sprawa to kwestia uziemienia samych modułów. Sam styk paneli z konstrukcją może być słabym połączeniem ze względu na anodowane profile ramki panelu. Przy anodowanych stosuje się podkładki uziemiające, które wgryzają się w profil ramki. Poza tym uziemieniem to oczywiście kwestia gustu. Gratuluję inicjatywy i pracy własnej. Ja właśnie jestem w trakcie budowy drugiej instalacji, tym razem na gruncie. Wymyśliłem sobie 4 niezależne stoły po 4 panele w poziomie w układzie 2x2. Taki układ jest wynikiem przygotowania konstrukcji pod regulację kąta nachylenia, abym sam był w stanie sobie go zmieniać, a 4 panele nie powinny być zbyt ciężkie biorąc pod uwagę, że os obrotu jest pomiędzy panelami. Tak więc, życzę Ci, aby twoja realizacja natchnęła pozostałych wahających się. To nie takie trudne jak się wydaje, a poproszenie fachowca o pomoc to nie ujma na honorze - prądem niech się zajmie ktoś, kto to potrafi bo to nie ma żartów z amperami. Powodzenia!!!
Hejo Hejo . Moduły połączone są przewodami każdy do konstrukcji . Na którymś filmie było pokazane . Na i zgadzacie z bezpieczeństwem ! Zrobiłem kolejne dwie instalacje we współpracy z elektrykiem . Ta kolejna naziemna wyszła całkiem całkiem . Z reszta sam ocen. Dzięki za komentarz zaraz drugi sezon jak pracuje bez zastrzeżeń Pv
Dobra robota jak na amatora to nie jeden fachowiec mógł by się wiele nauczyć od ciebie. Podobało mi się rozwiązanie z łączeniem paneli . Proste i przemyślane, a jeżeli chodzi ostabilność to myślę że leżą lepiej niż moje panele na dachu. Jak mogę tylko coś zasugerować to radził bym chodź raz w roku sprawdzić dokręcenie śrub bo te pod wpływem wiatru potrafią się luzować. Mam pytanie . Czy będziesz dzięki energii pozyskanej ze słońca
Śruby są dedykowane z podkładką rowkowaną . Tak werżnęły się w alu że nie powinny się luzować.
Ale konstrukcje będę oglądał często. Planuję pod nią plexi i schowek na ogrodowe pierdoły.
Dziękuję za miłe słowo. Pozdrawiam
Witam. podoba mi się to rozwiązanie i zainspirowało do zrobienia własnej instalacji od podstaw DIY.
Czy można prosić o informację odnośnie ceownika czy to był ceownik wzmocniony CWD 40H40 i jaką ma grubość materiału ścianka ceownika?
2mm BAKS
oczywiście komentarze nie mają być na doczepienie się tylko zwrócenie uwagi po prostu, sam się uczę więc możemy się uczyć wspólnie :)
dokładnie o to chodzi. Jeśli u mnie działa to poprawione gdzie indziej będzie ładniejsze bo działać lepiej nie może ;D.
finalnie są szersze przerwy między panelami ok 6cm . Planuję wychył na wschód zachód dla optymalizacji uzysków. projekt jest czasu i materiałów brak. Ale przyszły rok realny. Film z pionierskich prac będzie na bank. pozdrawiam
Mam nadzieję, że ta konstrukcja wytrzyma co najmniej 25 lat.
Bardziej się martwię o moduły i ich sprawność niż o konstrukcje . 600kg na 48m2
@@przemkolama Mówią/piszą, że po 20. latach sprawność będzie na poziomie około 80%
@@tom_fed dokładnie. Za samochód nowy płacisz dajmny na ten przykład 70.000 i ile traci po 20latach? 90%.
A ile zarobił bezpośrednio dla Kowalskiego? Zero. A i tak ludzie kupują .
Ja i tak zamierzam dołożyć bo falownik jeszcze przewymiarowany jest. Ale są filmy gdzie moc po 5 i 10latach jest badana. Zobacz sobie. Nie więcej niż 5procent.
Świetny szczegółowy i dowcipny film - natomiast mam uwagę do samej konstrukcji - wybór stali do montażu aluminiowych ram paneli może powodować że przy zbyt ścisłym montazu bedą naprężeniea termiczne co może doprowadzić (zwłaszcza po dłuższym czasie) do przekroczenia dopuszczalnych naprężen. Dlatego mam spore wątliwości czy w takim przypadku warto inwestować w panele z bardzo długa i "sprawdzoną" gwarancją i czy nie będzie to powód do jej odrzucenia po latach ...
Zwróć uwagę że panele montowane nie są bezpośrednio do konstrukcji a pośrednio Kolejną rzeczą są utwory przeznaczone do tego typu montażu z dość dużą tolerancja i tam miejsca do pracy jest dużo trzy lata ich kilkanaście takich instalacji zostało wykonanych O czym informują mnie widzowie ja zrobiłem materia po to aby inni się odważyli co do samej konstrukcji to perforowane elementy nie rozpręża ją się tak aby to w jakikolwiek sposób było zauważalne przerwy między panelami są cały czas takie same. Dziś robiąc konstrukcje zmieniłbym jedynie możliwość nachylenia wschód zachód ale jak będzie trochę czasu to w tym roku jeszcze dokonam takiej modyfikacji swojej instalacji i Nieomieszkam zmontować materiał. Bardzo dziękuję za komentarz i pochwałę scenariusza bardzo mi miło
dobra robota, jaka długość i ile instalacja ma mieć mocy
Dziękuję.
👍28modulow po 330W
12m x 4m
W poprzednich odcinkach pokazane.
Pozdrawiam
@@przemkolama dopytuję się bo jestem zainteresowany założeniem widzę że solary ze szczecina :)
@@okgostynski1498 w pierwszym odcinku masz namiary . Skorzystasz i kupisz taniej ode mnie. Pozdrów Grzegorza prosząc o wycenę. Ja zamówiłem razem z gotową skrzynka z zabezpieczeniem AC DC.
Pozdrawiam i szczerze polecam.
Ja w październiku zamontowałem sobie PV 1,5 kW off gride. Planuję 2021 zmienić to na on gride o mocy około 5 kW. Szukam informacji, czy można instalacje PV zamontować na na dwóch oddzielnych działka, gdzie każda działka to inny właściciel.
Raczej nie ponieważ do wniosku o odbiór podaje się posesję i właściciela i inwerter z jego max możliwością.
Jak będziesz wrzucał następny filmik to możesz wrzucić schematy instalacji? Ja na razie montuję konstrukcje stalową, na niej mają być profile aluminiowe, bo gdzieś wyczytałem że panele powinny być na ramie alu aby razem z nimi pracowała, ale wydaje mi się że na stali też jest ok, bo jest wszystko skręcane.
Jeśli kurczy się jedno to i drugie więc raczej alu że stalą też będzie dobrze współgrało. Schemat narysuje elektryk do odbiorców i oczywiście udostepnie
Niestety mój elektryk nie wyraził zgody. Ale schematów na google jest mega dużo.
Czy panel po krótszej stronie to się wspiera na przekątnych przęsła? Mam na myśli ten profil 4metrowy (3m +1m) Panel jest może w jakiś sposób przymocowany do tego profilu?
A ja mam pytanie czy masz pozwolenie na budowe, zgodnie z przepisami prawa budowlanego WSZYSTKIE instalacje fotowoltaiczne fundamentowe wymagaja pozwolenia na budowe, oraz czy ta konstrukcja ma atesty unijne oraz projektant je projektował bo jezeli bedziesz chcial je ubezpieczyc to zapomnij że to zrobisz a w razie jakiejkolwiek awarii jeżeli twoja instalacja zrobi cos przykrego dla sieci przesylowej to bedziesz płacił z własnej kieszeni. pozdrawiam.
Ciekawe pytanie. Sama konstrukcja jest przykręcana i w myśl prawa budowlanego takie konstrukcje nie wymagają pozwolenia, ponieważ o to zasięgnąłem informacji w swojej gminie. W wymogach dot zgłoszenia do Tauronu nigdzie takowych rzeczy nie wyczytałem.
Co do prawa budowlanego tylko instalacje powyżej 5mW są na takowe pozwolenie. Prawo bud art 29 ust 2 pkt 16 do art 30 pierwszej ustawy . Po aktualizacji traktowania pv na równi z solarem
Po za tym konstrukcja jest uziemiona i zostanie zawarta na projekcie i sprawdzona przez elektryka z uprawnieniami więc będąc na projekcie i dopuszczona przez fachowca powinna być również odebrana.
Jeżeli chodzi o konstrukcje na dachu kupując elementy osobno nie masz atestu na konstrukcje.
Badając konstrukcje musisz kupić taką samą ponieważ każda inna będzie miała inne parametry.
Sam element konstrukcyjny ma atest i dopuszczenie do obrotu. Konstrukcja NIE!
Co do infrastruktury energetycznej sam stelaż niczego nie wnosi. To moduły produkują prąd i jeśli są uziemione każde to konstrukcja w moim mniemaniu nie jest problemem do odbioru i ubezpieczenia.
Po odbiorach zrobię filmik . Po ubezpieczeniu również nawet jeśli będzie problem to Was poinformuję.
Dzięki za ciekawy temat
@@przemkolama Pozwolenia budowlanego potrzebuja wszystkie konstrukcje powyzej 3 m od poziomu gruntu. Elektryk podpisze prawidlowe podłączenie instalacji. konstrukcja jezeli nie jest z gotowego projektu musi miec swoje wyliczenia i zatwierdzenia, tak panele produkuja prąd natomiast jezeli podczas podmuchu wiatru czy tez wichury ( czego oczywiscie nie życze nikomu ) przy niesprzyjających warunkach skrajnych może doprowadzic do uszkodzenia falownika a ten z kolei może przekazac cos nie dobrego na instalacje nN, uziemienie jest głównie do wyładowań atmosferycznych w tych przypadkch.
Czekam na info dalsze bo sam jestem ciekaw jak to wygląda po stronie Tauronu.
Pozdrawiam serdecznie
@@DjKicikonti moja nie ma 3m. Pytałem w gminie w budownictwie i czytałem wniosek taurona . Jest wyraźnie napisane że na instalację do 5Mw jest na zgłoszenie. Jest też wyraźnie napisane że powinien robić ktoś z uprawnieniami ale nie musi.
Są też nadprądowe zabezpieczenia i wyłącznik różnicowo prądowy .
A i prawo budowlane zezwala na taką instalację.
@@przemkolama chyba do 50kW. zgloszac juz musi osoba ze swiadectwem kwalifikacji UDT OZE lub elektro-energetyczne. zabezpieczenia zgdza sie dlateo napisalem w skrajnych przypadkach, urzadzenia te nie sa urzadzeniami bezawaryjnymi.
@@DjKicikonti ja czytałem do 50.000 kWh rocznie. Może i jest 50kwp nie wnikam. Mam zrobione. Działa. Odbieram i produkuje . Nie jestem typem nadgorliwca.
Mam tyle zabezpieczeń że będę spał spokojnie. A jeśli ktoś zrobi więcej to też ok.
Sporo miejscu na dzialce zajmuja te panele. Lecz wiadomo warto, proponuje ci teraz zamontowac Air Conditioner z funkcja ogrzewania i wtedy twoja oszczednosc jeszcze bardziej wzrosnie.
A jak z odpornoscia na grad?
Jest film gdzie gość nakłada 600kg (tyle co moje wszystkie moduły)na środek panela . Wygiął się środek a po odebraniu ciężaru wszystko wróciło na miejsce.
To nie szyby. To mocno elastyczne coś w rodzaju plexy.
Pozdrawiam
Świetny film kolego :) Gratuluję wykonanej pracy! NA dniach zaczynam swoją konstrukcję i montaż paneli. Nachylenie twojej konstrukcji to 35*?
Pochwal się proszę ja wstawie Twoja instalację jak będzie gotowa. Trzeba pokazać zarazdnym że można . Że może być czyściej bez przepłacania.
Niecałe 35. Pozdrawiam
1m szer do 0.7 wys to 35st. U mnie ok 33.
REWELACJA. POCZYTAJ INNE KOMENTARZE AD SKRĘCANIA I ZBROJENIA.
POZDRAWIAM
@@przemkolama Pójdę twoim tropem i nakręcę filmik - z pewnością podrzucę. Im więcej takich samorobów jak my tym więcej osób, które nie będą się bały wykonać coś samemu :) Swoją konstrukcję wykonam ze złomu jaki mam na działce, dokupię trochę ceowników, pospawam, poskręcam pomaluję i będzie. A za jakiś czas gdy się spodoba to zrobię solar tracker. Jest fajny chłopak na RUclips, który ogarnął takiego trackera :)
Dzięki za info, czekam na kolejny twój film
Panowie robimy robimy nich firmy wiedza ze mają konkurencje bo oni już nie wiedza ile brać.
@@ramboszczak 👍
@@PROinstal Ostatnio firma zewnętrzna wyceniła instalację 10kw na dachu u znajomego za 33000zł, policzyliśmy materiały i wyszło nam 22000 także 11000 za robotę to duuużo pieniędzy
Jesteś wielki 💪💪💪
Nawet 180cm nie mam 👍
@@przemkolama 😊 zbieram wiedzę na ten temat szukam jakis materiałów polecisz coś?
@@blekitnyorzelzobacz komentarz pod filmem 0 z forowoltaiki
pv guy gość wie co robi.
Fajny pomysl na takie zamontowanie
Ciekawe doświadczenie :-) Dodałbym tylko drobnostki - podkładki sprężynujące lub śruby samoblokujące, by się nie odkręcały, oraz blaszki uziemiające (aluminiowe ramy paneli nie zapewniają uziemienia, zwłaszcza pomalowane).
Dzięki Mariusz za komentarz.
Nakrętki są specjalne do aluminium z poszerzonym rantem i z fazkami od dołu które wrzynają się w aluminium. Po paru wichurach sprawdzałem i nic się nie poluzowało.
Każdy panel jest połączony z konstrukcja przewodem . A konstrukcja z uziemieniem. Na wszelki wypadek.
Ps. Nie całe 3 miesiące a ponad 3MW uzbierane. Działa poprawnie.
Pozdrawiam
@@przemkolama Aa, to widocznie nie zauważyłem tego na nagraniu, niepotrzebnie mieszam :-)
@@mariuszszepietowski6251 sam nie pamiętam w którym filmie mówiłem o odgromnikach modułów a o nakretkach specjalnych raczej nie wspomniałem. Ale są zbliżone do takich w kołach rowerowych.
Pozdrawiam
Jak się mawpięcie w sieć? a trzeba wymienić licznik na dwukierunkowy?
Obecnie oczekuje na zmianę licznika. Do 14dni ma to nastąpić. Dziś miną tydzień.
Bez zmiany licznika włączenie instalacji spowoduje naliczenie zużycia energii w ilości jej wyprodukowania.
@@przemkolama wiem, sam zrobiłem małą instalcję 1kW na 4X 180Ah aku, w domku dziadków widziałem już liczniiki po okresowej wymianie na noraxy dwukierunkowe tylko ciekawe czy są skonfigurowane jako dwukierunkowe hmmm, jedynie stary licznik "tarczowy" będzie się kręcił mniej ;)
@@Kaszel87 stare liczniki to widziałem że kręcą się nawet wstecz.
👍
@@Kaszel87 licznik dwukierunkowy nie liczy wstecz. Liczy energię pobieraną i oddawaną "osobno". Opłata jest różnicą ( ogólnie rzecz biorąc bo jest te 20% za magazynowanie itd.)
gdzie takie panele i cały osprzęt zamówiłeś
Pierwszy i drugi film obejrzyj proszę. Tam są namiary
Czy robiłeś doświadczenia z zacienianiem paneli? Szukam informacji i filmów na ten temat i jest tego bardzo mało, może zrobisz taki film o wpływie częściowego zacienienia typu liść, antena, kable, gałąź. Bo wydajność może drastycznie spaść, nawet ułożenie panela pion/poziom ma ponoć duże znaczenie.
Witaj Darek. Niestety cały czas poświęcony po południu jest na docieplenie. W tym roku jeszcze kotłownia mnie czeka.
Ale....
ruclips.net/video/hpZU23uNrgE/видео.html
Proszę zerknij na mapie jego mentora
Panie Kolego, walczę ze sobą i z robieniem instlacji ~10kWp. Po tym filmie jestem przekonany, że dam radę. Dziękuję!
Wstrzymaj się z zakupem profili bo systemowe tak staniały że 1.000 drożej ale bez kombinacji.
Choć u mnie wszystko gra i 1.000 też droga nie śmiga.
Trzymam kciuki.
Marcin Kłych w komentarzach, odcinek 3.
Koniecznie poczytaj bo obecne ceny są bardzo atrakcyjne i dzic kupiłbym gotowca. Za 3.800 z BAKS. Poszukaj i poczytaj.
Pozdrawiam
Jaki koszt całkowity Cię wyniesie takiej instalacji, pozdrawiam.
Ok 31tys z odbiorami.
Mnie ta konkretnie instalacja.
Ale sam uziom muszę zwiększyć z 6 m na 12m. I ponowne badanie. Jak to wyjdzie w innym miejscu nie wiem.
U mnie poszło 50m kabla ydy 5x10mm2 a u innego będzie 20m. I to 5x6.
Nie można takiej kreski zrobić.
@@przemkolama Kompleta instalacja na dedykowanej konstrukcji naziemnej z Baksa na 30 paneli z panelami Selfy kosztuje około 33 - 35 tys.
@@marcinkych7067 pokaż mi tę ofertę.
W okresie mojej pracy z panelami taka konstrukcja kosztowała 7.000 . Wyceny posiadam po dziś dzień.
Ja zrobiłem za 1/3
I ponownie pozdrawiam
@@przemkolama Ta, za 1/3 czego, oferty z kosmosu?. Wyślij zapytanie do hurtowni elektrycznej to taka konstrukcja nie będzie kosztowała więcej jak 4 tys i będzie na lata, chyba że ktoś lubi się pędzlem bawić to i tak można. Za 7 tys jak by dobrze poszukał to by pewnie aluminiową znalazł. Ja bym takiej konstrukcji wrogowi nie postawił, też robię większość rzeczy gospodarczo, ale bez przesady. Trochę w przemysłówce takich konstrukcji zrobiłem a jeszcze więcej widziałem i wiem co się z tym dzieje. Również pozdrawiam.
@@marcinkych7067 wyślij mi gotowa konstrukcje na 30 paneli z BAKS. Ja zrobię film i umieszczę link dla ludzi którzy o to pytali wcześniej. Po raz 50 powtarzam , nie wyważałbym otwartych drzwi. 7 tys brutto komplet że śrubami i całym ustrojstwem.
wycenę i namiar na firmę na oknabrzeg@wp.pl poproszę.
Wreszcie będzie coś z sensem i dla ludzi.
Jaki był czas oczekiwania na moduły od złożenia zamówienia do transportu na posesję
Słuszne pytanie bo na moduły czekałem 2tygodnie . Ale po uzupełnieniu stanu na magazynie zaraz miałem tel i moduły za 2dni były na południu Polski 👍
Ale inne elementy Grzegorz z Fox Energy wysłał już po przesłaniu zaliczki. Mogłem działać .
Witaj . Masz może gdzieś projekt tej konstrukcji żeby podesłać ?
Niestety już nie. Ale to szkice robiłem w skali na kartkach.
Schemat instalacji mam ale jak pisałem innym widzom że niestety elektryk nie wyraził zgody. Na szczęście tych schematów na google od groma jest.
Zrobiłem min tak jak Ty . Wyszło idealnie . Super pomysł z tych profili perforowanych . Zamknąłem się w 2000 . Firma co robi takie stoły zaspiewala 6000 netto . Przecież grubość ramki panela nie jest większa od tego profila , to po co stawiać na pancernym stelażu . Po skręcaniu wszystko trzyma się kupy ... Może tsunami by to ruszyło ale wątpię . Pozdro
Ta konstrukcja jest sama w sobie uziemiona? (jako tako :) ) ?
Jeszcze nie, ale zabezpieczenie połączone jest z rozdzielnicą główną oraz przy konstrukcji biję szpilki 6m. Jako zapas jest jeszcze wbity pręt przez jeden ze słupów do którego mogę połączyć wzdłużną bednarkę . W sobotę elektryk który dokona pomiary a one zdecydują co dalej. Pozdrawiam
Zastanawia mnie czy samo zakotwienie stelażu w ziemię...jest formą uziomu....wiem że książkowo to nie, ale w praktyce?
@@bolojang477 prąd rozejdzie się po stelażu a jak dotrzeć do ziemi? Chyba że przez osobę dotykająca stelaż 💪🤫. Chodzi o powierzchnię styku z gruntem i wilgotność gruntu. Ponieważ te parametry gwarantują odbiór prądu. Tak po chłopsku .
chodzi mi o to , że w 16 miejscach stelaż jest zakotwiony w beton. .Ja się nie chce wymądrzać , ale powinno mieć to jakieś znaczenie
@@bolojang477 Niestety nie ma. Stelaż musi siedzieć w ziemi nie w betonie, i to na właściwej głębokości aby to miało sens. Ale nikt nie kopie stelaża na kilka metrów w ziemię dlatego robi się oddzielną instalację do uziemienia stelaża. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, bo PRZEMKO, na Twoim filmie nie widać abyś łączył ramki ze stelażem "elektrycznie". Samo położenie ramki na stelażu nie spowoduje, że jest ona już uziemiona. Musisz połączyć każdą ramkę tak aby przechodził przez nią ładunek. Tam masz farbę. Chyba, że zastosowałeś specjalne podkładki?
Mimo prostej konstrukcji nie ustrzegłeś się kilku błędów. W moim odczuciu konstrukcja troszkę za słaba jak na moje standardy- chodzi tu głównie o śnieg - potrafi być naprawdę ciężki. Mimo wszystko plus za odwagę. P. S. Jaka jest cena jednego panela
Grzegorzu ja na tę powierzchnię wszedłem . Nie tak jak na filmie . Serio wlazłem tam i nadawalem największej siły. Największy rozstaw niepoparty to 2m. Weź Panie wygnij taki ceownik.
Ja robiłem poddasze podpieralem krokwie bo od dachówki dostały ciężar i właśnie śnieg powodował moje obawy. Tu nie mam obaw. Na filmie to takie lekkie i ażurowe ale serio daje radę. I kolejny plus takiej instalacji to zawsze dosięgniesz. Śnieg nie będzie zalegał dniami. No i ten śnieg 🤫👍.
Prostota konstrukcji nie jest problemem raczej brak doświadczenia. O podstawowych mówię na koniec filmu. Moim zdaniem jest wytrzyma. Co do niedociągnięć _ w mojej ocenie warto było zaoszczędzić min 3.000 mimo ich występowania. Oby działało poprawnie i się zwracało.
Bardzo dziękuję za komentarz. Napisz proszę co byś poprawił. Może nic straconego. Chyba że wszystko to nie pisz 😁.
@@przemkolama w mojej ocenie największym błędem jest łączenie ceownika wychodzącego z "fundamentu" z ceownikiem skośnym- dokładniej chodzi o to aby nie łączyć dwóch boków ceownika jedną śrubą bez dawania w środek tulejki dystansowej lub kilku podkładek bądź nakrętek . Takie połączenie jak na filmie powoduje że nie skręcimy połączeń dość solidnie bez deformacji ceownika. Dodatkowo bym dał chociaż dwa zastrzały po "długości" od strony wyższej.
@@grzegorzwrocawski6304 zastrzał od strony wyższej jest jeden. Usztywnił konstrukcję.
Natomiast z tymi tulejkami to dobry pomysł. Rurki alu są dostępne w Brico .
Teraz poprawienie tego będzie wymagało podparcia konstrukcji np stemplem budowlanym regulowanym i uzupełnienie łączenia. Zobaczę po miesiącu użytkowania. Jeśli zauważę jakieś obsunięcie wykonam taką korektę. Bardzo ważna sugestia dla następnych budujących.
SUPER
jak sie nazywaja te profile ocynk oraz gdzie mozna to dostać?
Nie wiem jak to się nazywa. W hurtowni elektrycznej pytałem o system montażowy firmy BAKS i z katalogu wybrałem co potrzebne. Ogólnie to kontownik i ceownik perforowany. Na filmie o kosztach jest skan faktury gdzie jest hurtowa nazwa. Pozdrawiam
@@przemkolama thx
Dlaczego tylne nogi (te dłuższe) nie są bezpośrednio betonowane tylko są przykręcane do ceownika który jest zabetonowany? Jaki był tego powód? Ogólnie za film WIELKIE BRAWA :)
Za krótkie były. Kąt by się nie zgadzał . Jednocześnie mogę zawsze coś poprawić w konstrukcji . Jesienią będę rozbierał i robił na jej podstawie kierunkowa wschód zachód.
Pozdrawiam i dziękuję
Mogłeś jeszcze pokazać w jaki sposób wymierzyłeś kąt montażu. Druga sprawa czy w razie jakiejś ustreki panela Selfa nie będzie miała zastrzeżeń że montaż nie został wykonany przez uprawnioną firmę?
Nie ma takiego zapisu. Po za tym finalnie każda odebrana i dopuszczona instalacja jest _ powinna być zbudowana zgodnie ze sztuką. Kolejna rzecz to montaż z podzespołami zakupionymi u nich. Oraz montaż modułów bez ingerencji w ramę. Wszystko w oryginalne otwory.
W Selfa możesz kupić 1modul i możesz go położyć no na dach kampera. Ma działać . Jeśli nie jest uszkodzony mechanicznie bądź spalony to war gwar nie naruszam.
Kąt podał mi program jaki najlepszy uzysk w mojej lokalizacji. Cz1. Ale to 39st a taki kąt za wysoki do moich roślin. 35 st to 70cm wys na 1m szer
Pozdrawiam
@@przemkolama ok dzięki za odpowiedź czekam na kolejny odcinek 💡💡💡💡
Niech moc będzie z tobą 👍
To wszystko fajnie i sprytnie, tylko takie rozwiązanie też ma swoje minusy. Koszenie trawy pod spodem i z przodu, uwaga na dzieci by tego nie dotykały (10kW), no i np. w czasie wichury jak by coś w to poleciało to średnio. :-)
Oczywiste zalety to możliwość odśnieżenia i łatwego umycia i wysoka wydajność paneli ze względu na zdecydowanie niższą temperaturę niż na dachu. :-)
Obok mam kosza. Uwierz mi na słowo, po tych laminatach można biegać. Piłka na modułach to codzienność.
Koszenie? Hhmm tam już trawa nie urosła. Ale i tak od wewnątrz będę zabudowywał stelaże i uzyskam miejsce na sprzęty ogrodowe.
Mam już tłuczeń i pospółkę z docieplenia które robiłem od fundamentów. Też jest film.
@@przemkolama Osobiście zdecydowałem się na montaż konstrukcji paneli na starych przepustach betonowych o średnicy 60 cm i wysokości ponad grunt 230 cm. Na jeden słup 8 paneli. Ze względu na wagę trzeba to było zmontować koparką. W każdym z 2 (docelowo 4) konstrukcji mogę regulować kierunek do słońca więc nie ma maksymalnego południowego piku wydajności. :-)
Gdzie mozna kupić konstrukcje
Dobre sklepy elektryczne.
Pozdrawiam
jaki ogólny koszt takich profili ?
Jak w poprzednim odcinku zakładałem zmieścić się w 2.000 zł. Ale z cementem żwirem i szalunkiem 2.300 plus minus .
Kontowniki firmowe ale atestowane i zabezpieczone przed korozją. Na tym wiesza się bramy przemysłowe w marketach.
Pozdrawiam
Czy mogę prosić o schemat konstrukcji rysunek
Przykro mi ale te część robił elektryk z uprawnieniami i nie dał zgody na publikację jego pracy.
Ale po wpisaniu frazy ,,schemat elektryczny fotowoltaika ,, jest tego bardzo dużo.
Pozdrawiam
witam konstrukcja o,k ale mam pewną nieścisłość co do samych profili w filmiku podajesz że to profil 40x40 ścianka blachy 3mm a w poprzednim filmie na fv zakupu profili wg kodu producenta jest to ścianka 2 jak jest fizycznie czy to mierzone czy tylko info sprzedawcy np cwc 40x40 /3 m 61123 to jest ścianka 2 mm
pozdrawiam
W komentarzach jest już poruszone. Baks system nie miał 3mm. Pare sztang z 3mm było na miejscu reszta 2mm. Wczoraj u mnie wiało 80km/h i wszystko ok. Rano 6 obchód był 💪👍
@@przemkolama blaszaków mocowanych na kołki rozporowe do wylewki też nie zwiało, dziwne kurwa
@@mariuszzalewski2050 jak tam Mariusz robota idzie ?
@@przemkolama Konstrukcja gotowa :) nawet dobrze się prezentuje , pewnie pod wieczór podeśle zdjęcia, kopię aktualnie dziurę pod kabel ziemny
Fajnie Ci to wyszło;) Jaką średnicę i wysokość ma wylewka pod słupy?
O kurde już nie pamiętam. Ok 25cm mają te tekturowe rury.
@@przemkolama A chociaż orientacyjnie? Metr, półtora?
@@radoslawzaucha999 Radku w filmie mówię że poniżej gruntu ok 80cm. Jest ok. Były silne wiatry wszystko stabilne . Obecnie nic bym nie zmieniał.
@@przemkolama Dzięki bardzo za info! Właśnie się zastanawiam nad samodzielnym montażem. Tyle, że na początek myślę o okolicach 4-5kWp. Twoje filmy motywują do działania;)
@@radoslawzaucha999 też się bałem. Ale teraz wszystko gra i buczy.
Powodzenia.
Mam dziwne przeczucie że podczas solidnej wichury powygina te profile ten żagiel z paneli.
Jak masz blisko Brzegu woj opolskie zapraszam. Takie wrażenie robi ażurowa konstrukcja ale w praktyce jest bardzo stabilne. Z pewnością więcej zniesie niż aluminium. Pozdrawiam
Te ceowniki zatopione w betonie warto było dobić żeby weszły w grunt na kilka cm , daje to dodatkowy uziom , tyle że wtedy poszło by więcej materiału i konieczne by było docinanie na miarę każdego ''słupka''
Ja zrobiłem jak na filmie aby nie ciąć. Po za tym w grunt wypijałem pręty zbrojace fi12
Ci do uziomu to aby osiągnąć wartość poniżej 8 _ 6 Ohm to pręty konstrukcji to dużo za mało.
nic by to nie dało bo ocynk został by uszkodzony przez cement. co spowoduje na styku korozje i po kilku latach kikut wystający z betonu zostanie "zjedzony" cytuje:
"przeciwieństwie do żelaza cynk ulega szybkiemu trawieniu w
zasadowym środowisku zaprawy cementowej. Wydzielający się przy tym wodór
może IMHO osłabić połączenie żelaza z betonem."
Stąd często stosuje się połączenia egzotermiczne i np. wypuszcza nierdzewkę której nie ruszy tam nic :) mówie o np. uziomie, czy do odgromu - wonsach ;)
Ja bym zapytał o przeliczenie takiej konstrukcji jakiegoś inżyniera budownictwa. Jaka jest siła ssąca takiego "żagla" ? Podczas wichury oderwie ci tę płachtę i całość może kogoś zabić. Powinieneś zrobić przerwy w tym żaglu znaczy odstępy między panelami. Nie traktuj tego jak krytykę ale jako radę.
Wszędzie są przerwy. Każdy moduł jest oddzielony perforowanym profilem. Sama konstrukcja waży ok 30kg plus 600panele plus 1tona betonu.
Mieszkam wewnątrz osiedla więc też bezpośrednio huragan nie uderza . Zassać nie może .
Ta perforacja uniemożliwia wytworzenia takiej siły całej powierzchni. Oglądałem też takowe konstrukcje z alu. Były często wbijane albo obciążane nawierzchniowo bloczkami betonowymi.
Myślałem kiedyś o linach z naciągiem które występują przy trakerach ale przecież na dachu siła ssąca działa identycznie. Nie widziałem latającej forowoltaiki.
Ale podnieść ssaniem 2 tony to prędzej bałbym się o dach mojego budynku.
@@przemkolama Wystarczy zobaczyć z jakich profili robią konstrukcje główni producenci i od razu widać, że Twoja nie spełnia żadnych norm. Oby nie było naprawdę silnych wiatrów i stała jak najdłużej.
@@marcinkych7067 zakończmy te polemikę. Wiatry były . Pod konstrukcje. Bramy przemysłowe o wadze blisko tony , stawiające opór na powierzchni 20m² wiszą na tych właśnie konstrukcjach i to jest zgodne z normą i atestem , a moduły które trzymają się sztang aluminiowych nie odlatują bo wg Ciebie Aku jest mocniejsze od stali.
Proszę nie odpowiadaj. Po prostu nie rób. Kup sobie atestowana. Po kiego zadajesz takie pytania skoro konstrukcja już stoi. Co mam po Twoich przemyśleniach rozebrać bo masz obawy? Ja nie mam żadnych. Z mojego doświadczenia paru już skorzystało . Jeden Pan nawet zrobił identyczną konstrukcje. Za tydzień film z jego instalacji. Będziesz miał ubaw po pachy że kolejny jeleń z tygk zrobił i po tygodniu odfrunie lub zgnije. Już takie komentarze były.
One niczego nie wnoszą. Niczego !
@@przemkolama Właśnie po to napisałem by ktoś kto chce coś takiego zrobić zrobił to lepiej, ale pewnie ja ani projektanci konstrukcji fotowoltaicznych się nie znamy. Nie zjadłem wszystkich rozumów, ale ja dla siebie jak coś robię gospodarczo to podpatruje gotowe rozwiązania, a nie na zasadzie że bramy nie odfrunęły to i to nie odfrunie. Np. Baks znają się na liczeniu bardzo dobrze, jeśli dało by się konstrukcje zrobić na tak cienkich profilach to by to zrobili, inni robią jeszcze poważniejsze.
Ja nie neguje tego co zrobiłeś i ze może to postać długie lata, Ty już z tym nic nie zrobisz, ale to nie znacznie, że inni nie mogą zrobić tego lepiej nie znacznie drożej. Powił się tez w tym roku na YT filmiki z takiej instalacji na konstrukcji z Baksa i całkiem nieźle to człowiekowi wyszło.
Jeśli Cię jakoś uraziłem to przepraszam i powodzenia.
@@marcinkych7067 napisałeś że bitową konstrukcja na BAKS w praktycznie tych samych pieniądzach, odpisałem że zarówno ja jak i panowie którzy zrobili podobnie mieli wyceny w okolicy 7.000zl brutto.
Wycen proszę taka konstrukcję skoro masz większe opusty i daj namiary na cenę i hurtownie. Inni skorzystają.
połączenie płatwi 3m z 1m mogłeś dać na mijankę i inaczej je wzmocnić, dać zastrzał na łączeniu albo coż bo widać w 6min, że nie jest w linii tylko się załamało na łączeniu i ostatni panel ma inne nachylenie
to nie jest załamanie, tylko musiałem to pociągnąć bo na oczka nie pasowało. To jest tak stabilne że po tym chodziłem mając 110kg. To mój prototyp i po to film powstał aby odwagi dodał i poprawki wprowadzać w swoich projektach. Ja o swoim zapomiałem - działa i o sobie nie przypomina. Jedynie sprawdzałam stan wtyczek i śrub po wietrze powyzej 100km\h. Ale dzięuję za sugestie bo inni czytają.
w mojej okolicy taki ceownik ma grubość ścianki 1,2mm czy to nie zamało?
Nie wiem. Jeśli dasz gęściej to skompensujesz tę różnicę.
Ja zastosowałem głównie 2mm
Troszke wadliwe skręcenie tych ,,unistotów,,-będzie je śruba zgniatała
Nie rozumiem . Co to unistoty
pl.rs-online.com/web/b/unistrut/elementy-zlaczne-i-mocujace/systemy-montazowe/@@przemkolama
@@jacekmroz431 a to na szczęście szybko się skończyły i dałem płaski perforowany. I na ostatnie poprzeczne kontownik wszedł do środka ceownika . I to jest rewelacja usztywnienie
a gdzie najlepiej zakupić takowe...w dobie koronoświrusa ?
Ja odbierałem osobiście ponieważ waga i długość się nie kalkulowała .
Prawdopodobnie po pierwszym sezonie panele zaczną strzelać...
Z jakiego powodu . Szczeliny po 5mm. Tyle plexy i aluminium się nie rozprężny w życiu.
Jest dobrze, ps zastrzały za małe , skąd masz te profile?
Profile w każdej dobrej hurtowni elektrycznej. Te profile są tak sztywne że bez zastrzałów można zrobić. Chodziłem po tej konstrukcji i zero ugięcia a ważyłem 110kg. Po roku nie było żadnej awarii czy konieczności poprawy czegokolwiek.
@@przemkolama tylko z tego co widzę z listy twoich zakupów te celowniki są 2mm nie 3mm jak piszesz jesteś pewnie, że masz 3mm? Przeszukałem wszystkie hurtownie w okolicy nikt nie ma
@@PROinstal nie nie , już sprostowanie było w komentarzach. To są dwa mm. Pomyliłem przedziały sa1mm 1,5 i 2 a ja popieprzylem 2 2,5 i 3.
Wszystko mam na 2mm a połączenia wzdłużne na kątowniku perforowanym 1,5
Jest cacy
@@przemkolama No i gra ✌️👍
Tuje. Wspominałeś, że będą zacienione na 1,5 m. Oj, chyba będzie więcej....
O 12tej jest chyba tyle. Zmierze zrobię fote w następny filmik wstawie.
Pozdrawiam
To są profile czy ceowniki?
Nie wiem jaka jest fachowa nazwa. Dla mnie to wzmocniony perforowany element wzdłużny o profilu C. Film wcześniej jest skan faktury gdzie jest sklepowa nazwa. Pozdrawiam
ok. lukne..dziekuje
Mylisz ceownik z kątownikiem. Na dole masz kątownik na którym wspierasz panele.
Tak jestem totalnym laikiem. To podkreśla jak proste są to prace, skoro wszystko działa jak należy.
Dziękuję za komentarz z poprawą. Wiem że sporo osób czyta i wprowadza korekty.
Pozdrawiam serdecznie
Qrwa jak na prywatny patent to zajeqrwabiście !!!!
Zobaczymy jak z produkcją. Ma działać i tyle.
I dzięki za komentarz
i przerwy między panelami robi się około 2cm a nie ttak na ścisk
Obejrzyj ostatnie dwa filmy są przebitki że zdjęciami gdzie widać że między panele wkładam dłoń .
Pozdrawiam
Dobry pomysł z tymi profilami 👍
Cena całej konstrukcji 2.300 z betonem. To nie 6.000zl. co gotowa. Dla tego niedoskonałości do przyjęcia lekką ręką.
Pozdrawiam
Chyba trochę, za slaba ta konstrukcja ,jak spadnie ciężki mokry śnieg to się trochę powygina
Daj zdjecia jak po roku wygląda
Przemo po roku nic kompletnie się nie działo. Ja na to mogę wejść i zejść razem z tym śniegiem .
Nic bym nie zmienił , chociaż planuje dodać możliwość pracy wschód zachód.
Konstrukcja wykonana z elementów nie przeznaczonych do tego, wystarczyło wejść na stronę Baksa i tam jest wszystko ładnie pokazane. Jeśli się nie mylę to profile są w zwykłym ocynku, a na zewnątrz powinny być w powłoce Magnelis i na śrubach ocynkowanych będziesz miał po około 5 latach rdzę. Na tak wykonaną konstrukcję nie masz żadnej gwarancji bo nie jest zrobiona w systemie. Konstrukcja stalowa powinna być cała z profili zabezpieczonych powłoką Magnelis i skręcona śrubami nierdzewnymi, w tedy jest szansa, że przetrwa 25 lat.
Przyjacielu drogi. Konstrukcja z Baks nie kosztuje 2.300zl a 7.000 brutto do 30 modułów. Gdybym miał nadmiar środków nie marnował bym czasu tylko synajs firme. Weź pod uwagę fakt że konkurencja wymusza niższe ceny z miesiąca na miesiąc. W okresie mojej pracy ceny 4,5 do 5 tys w zależności od pochodzenia modułów.
Ja na swoją instalację mam dotację na tyle duża że swoją pracą po 3 latach mam zwrot inwestycji.
Więc moja konstrukcja nie musi wytrzymać 25lat. Po za tym tomie jest ocynk. Zrobiłem film o elewacji gdzie pokazałem po 3 miesiącach miejsce cięcia brzeszczotem tego profila. Widzowie pisali pomaluj bo ruda zje. Po tym okresie zero korozji.
Gotowe złączki robią kosmiczne podniesienie ceny całości.
Jak już wspominałem bardziej zadowolony nie będę. Wszystko działa i obecnie ma 3.51 MW po przeszło 3 miesiącach .
To nie film zarobkowy ani taki którym miałbym zaimponować kobiecie. Pokazuje banał konstrukcji. Nikt wcześniej nie pokazał jak robi krok po kroku i jak podliczyć to i owo. Fachowiec sprawdził odebrał i co najważniejsze działa bezawaryjne.
Co do gwarancji to osobiście rozmawiałem w Selfa dział obsługi klienta i pytałem o gwarancję na podzespoły zamontowane na własnej konstrukcji. Żadnych przeciwwskazań.
Pozdrawiam i dziękuję za wnikliwie pytania.
@@przemkolama A robiłeś wyceny konstrukcji w hurtowniach elektrycznych?, ja mam jakieś rabaty ale bez przesady. Rok temu robili już za 33tys za 10kWp, tera to obniżają ceny tylko Ci co robią szybko i często niedokładnie- większość tych firm za kilka lat nie będzie na rynku. Oby działała jak najdłużej.
@@marcinkych7067 Marcin , sama idea i pomysł przyszła od kolegów którzy montują bramy przemysłowe zawodowo. Ceny hurtowe mam przez nich. Ocynk byłby tańszy. Sam zapytaj o cenę kompletnego stelaża pod 30 modułów
@@przemkolama Nie muszę pytać ostatnio płaciłem FV za taki zestaw ;)
Jak nazywa sie ten profil
Hej. Masz skan faktury z nazwą w filmie chyba 2. Pozdrawiam
Boeing powierzchnia nośna skrzydeł 105m2 masa wlasna 28ton masa całkowita startowa 48 ton przy prędkości ponad 200km/h. Napór wiatru na 1m2 przy 100km/h to 70kg. Powiem tak gdyby nie te tuje od strony wysokich slupow pierwszy mocny wiatr i panele znajdujesz za najbliższą autostradą na tych patyczkach które użyłeś. Dodatkowo sile nośną tej powierzchni potęguje brak odstępu o podlorza na stronie niskich słupów. Ocena 2-. Oblicz sobie na drugi raz sila nośną 50m2 przy 100km/h. Podpowiem Ci tylko że wynik jest w paru tonach uciągu. Na youtube jest tylko jeden facet który zapłacił za obliczenie wytrzymałości konstrukcji do fotowoltaniki na gruncie i zdziwienie by cię ogarnęła mocno. Ciebie ratują tylko te tuje. Wiatr ciągły 100km/h zawsze ma porywy dochodzące do 130. Dotego dochodzą zawirowania i odbicia które potęgują sile nośną powierzchni. Sama sila nośna we wzorze ma prędkość wiatru do kwadratu więc roznica prędkości o 30km to przepasc w wyniku sily nośnej powierzchni. Śmiało stwierdzam że 90% samorobek w Polsce odlatuje przy pierwszej wichurze 100 do 130km ku mocnemu zdziwieniu konstruktorów amatorow bo sa nie doszacowane o 50% a nie o 5%
Nie tylko tuje ale i centrum wsi , odległości poszerzone między modułami no i jak dotąd 100 km h już wiało . Dachówki we wsi poleciały. Co do patyczków do mozesz tylko gdybać nawet nie widząc konstrukcji. Zapewniam że są dużo mocniejsze od tego aluminiowego atestowanego gówna na dachach. Gdzie nie ma tuj a pojęcie nośności jest spotęgowane brakiem oporu dla wiatru.
Przyjmuje 2 na klatę i odliczam kolejny miesiąc gdzie finalnie za 1.5 roku z instalacją wyjdę na 0.
Ps odległości między modułami po 3cm oraz perforacja pedofila. Boing z rozerwanym poszyciem skrzydła gornej części na wylot straciłby nośność. Siła ssąca nie ma prawa wystąpić na powierzchni większej niż jeden moduł x ilość modułów bez potęgi powierzchni. Pozdrawiam
@@przemkolama to oczywiście są Twoje marzenia jak u każdego amatora
. Tylko tuje powoduja że to stoi I nic więcej. Na otwartym terenie odleciałoby do sąsiedniej wsi przy pierwszym porywie. Napór wiatru na pionowa konstrukcje stojąca pionowo o powierzchni 50m2 i prędkości 100km/h to 4 tony nawet tego by nie wytrzymały te patyczki na jedną śrubkę w połączeniu . Przy pochyleniu sila rosnie o kolejne tony
@@rafalpawlowski7024 jakim cudem zatem wciąż panele są na dachu gdzie odległości między modulami są mniejsze , ekspozycja na wiatr silniejsza a nośność aluminium znacznie mniejsza?
Dołem jest prześwit od 35cm do 80 spowodowany spadkiem terenu. Planując instalacje celowo robiłem dłuższą a nie wyższa .
Szkoda strzępić języka. Zaglądnij za 2 lata jakieś podsumowanie zwrotu inwestycji będzie.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za rozmowę.
@@przemkolama z bardzo prostego zjawiska. Nigdy wiatr nie jest wstanie podwiac paneli od dołu bo jest za mała szczelina i zawsze duża część sily wiatru uderza w górna powierzchnię czyli dociska je do do dachu. Sila nośna przez szczelinę 10cm nie ma prawa postać na tyle duża żeby uszkodziła konstrukcje. Po za tym dwie złożone równolegle powierzchnię do siebie wywołują zjawisko sklejania się na skutek przepływu powietrza pomiędzy. Gdyby te szpilki byly gumowe do powierzchnia paneli przy przepływie powietrza zbliżałaby je do dachu na tej zasadzie działa niskie płaskie podwozie samochodów wyścigowych czym nizej i większy przepływ tym większa sila klejąca. Jak dmuchasz w dwie kartki papieru oddalone od siebie na 5mm to one się kleją na skutek zasysania ciśnienia przepływu powietrza
@@rafalpawlowski7024 czyli zgodnie z Twoją teoria wystarczy że zagospodaruje powierzchnię pod panelami co obecnie ma miejsce ?
Stoją obecnie Mausery na deszczówkę , docelowo 10szt.
Te cienkie profile wytrzymają wichurę?
Nie są cienkie. To atestowane 3mm profile. Ażurowa konstrukcja daje takie wrażenie. Na takich profilach podwieszane są wielkie bramy przemysłowe. Stąd pomysł na to rozwiązanie po rozmowie z monterami takich bram.
Pozdrawiam
@@przemkolama Ciekawe. U moich rodziców w domu podczas wichury niezabezpieczona klapa wyłazu na dach (zbita z desek i pokryta blachą) ważąca dobre kilkanaście kilogramów wystrzeliła na ładnych kilka metrów w dal uszkadzając dach. Siła wiatru w połączeniu z dużą powierzchnią jest niewiarygodna. Stąd moje pytanie. Trochę odstąpiły moje wątpliwości jak dodał Pan po drugim zastrzale i stanął na tym. Patent na tanią konstrukcję ciekawy. Chętnie bym to zobaczył i pomacał. A jak z dokumentacją i opodatkowaniem konstrukcji naziemnej? Opowiada Pan o tym gdzieś czy jeszcze nie?
@@kondzio2003 żadnego podatku nieplace. To nie wiata, to nie garaż. VAT 8 jeśli firma robi.
Wczoraj było 60km/h . Nawet nie drgnęła.
Jak pisałem w którymś komentarzu stelaż ok 300kg panele 600 beton 1tone.
Między modułami jest stelaż z perforacja więc siły zasysającej całość nie ma.
Cała seria przedstawia tylko moje przemyślenia i budowę. Nie jest to instrukcją. Chce tylko przekazać że się da i ja to robię. I mam 10.000 w kieszeni.
Liczę że ciężar 2ton plus opór gruntu wystarczy na 100km/h
Zawsze mogę dać dodatkowy fundament i kotwy rzymskie.
Co do 4 odcinka to muszę zakończyć odbiór elektryczny i zgłoszenie do taurona. Wówczas kompletny odcinek.
Pozdrawiam
@@przemkolama z ziemi to nie wyrwie, ale żeby nie połamało profili na wietrze. W sumie otwory między panelami zmniejszają to ryzyko i dodatkowo jest osłona w postaci drzew z tyłu.
Te profile na prawdę mają 3mm ?wyglądają na góra 2mm
Hej Wojtek. Tak pierwsza partia 3 a później nie było i poszły cieńsze. Teraz zrobiłbym wszystko z cieńszych. Waga żadna jedynie na wyrywanie mają wytrzymać. U mnie nic kompletnie się nie dzieje. Pozdrawiam
@@przemkolama Kurcze z moją nerwica natręctw to z przy 3mm mam wątpliwości😪 patrząc na te firmowe np z coraba chyba to 10x5x3. I to nie ocynk tylko magnelis ... Muszę coś zrobić dla 18 paneli 1x2m i raczej zrobię je w jednym rzędzie na 18 m szerokości nie będzie tak się rzucał w oczy sąsiadom 😉 zastanawiam się jak dlugo taki ocynkowany ceownik 2mm wytrzyma w betonie i nie przegnije. Ostatecznie malowałeś ten ocynk czy nie?
@@wojciechmusia8318 niczego nie malowałem. W betonie bez tlenu stal nie koroduje a ocynkowana niecieta raczej zero zmartwień. Te konstrukcje są jednopodporowe ja mam dwie .
@@przemkolama ok dziękuję za info przekonałeś mnie 😉
WSZYSTKO LADNIE I PIEKNIE ale ... za nisko dolna krawędź na wysokości kolana
A dlaczego? Jakieś uzasadnienie ?
Pytam, ponieważ celowo dałem jak najniżej aby góra modułów była poniżej szczytu tuj . One osłaniają przed wiatrem.
@@przemkolama kwestia koszenia ,podkaszania od frontu trochę nisko skoszona trawa będzie podać na moduły i konieczność mycia druga to od wewnątrz odkoszenie trawy będzie nastręczało trochę trudności
@@artureekk Arturze urzytkuje od maja. Trawa pod modułami całkowicie wymarła. Mam już tłuczeń w to miejsce.
Za pod panelami będzie składzik narzędzi .trawy nie będzie.
Film z mycia paneli pojutrze. Sam zobaczysz jakie łatwe mycie .
Pozdrawiam
oki to fajnie
mam 10 kw od 4 lat i planuje jeszcze 10 kw na ziemi i po tym filmiku sam to zmontuje zwłaszcza ze była firemka i zaspiewali 62 tys
@@artureekk Arczi pytaj o gotowa konstrukcje z BAKS. Już jest w podobnej cenie co ja się uporałem.
Czytam komentarze to własnym oczom nie wierzę, szanuję, że konstrukcja została wykonana własną pracą, ale od strony materiałowej jak i wykonania to jakiś kiepski żart.
Dominik jakieś konkrety? Bo był wiatr 80kmh ,sam po tym chodziłem, były deszcze i wszystko stoi , działa, produkuje. Uważasz że aluminium jest mocniejsze od stali ?
@@przemkolama Przemko, być może mam wypaczony gust, bo fotowoltaika to jedna z dziedzin mojej codziennej pracy. Przy konstrukcji dwupodporowej używam dedykowanych systemów, nogi to ceownik stal ocynkowana 100x60x3, reszta równie solidna, nie trzeba robić co kawałek zastrzałów żeby się to kupy trzymało, jest solidnie, estetycznie i wbrew pozorom nie tak drogo. na kątownikach perforowanych to troszkę lipa. Jakbym takie coś klientowi zrobił to by mnie sumienie zagryzło, ale tak jak mówię, patrzę na to pod kątem zawodu, jeśli to był Twój pierwszy montaż to szanuję za włożoną pracę i jak najwyższej produkcji.
@@dominik5212 Domino nie chodzi o to czy to mój montaż. Ja bardziej zadowolony już nie będę ale po to ten kanał aby inni poprawiali te konstrukcje.
Ci do cen hhmmm... gdyby cena była podobna to nie wyważałbym otwartych drzwi.
Napisz szczerze, ile kosztuje w Twojej firmie taki zestaw od zera . Wszystko: kotwy, podpory , słupy , nośniki ,poprzeczki uchwyty itp sam wiesz lepiej ci i czego ile idzie. Ja wycenualem w paru miejscach. Średnio 7.000 .
Gdyby kosztowało 2.300 myślisz że robiłbym z perforowanego i glowkował co z czym połączyć ? Z resztą cała seria jest o tym jak dużo ,,szefostwo,, kroi za zestaw. Z reszta zamierzam taki odcinek zrobić od strony księgowego i ile realnie po zwrotach różnicy VAT taka średnia firma zarabia . Moja instalacja mogła się zamknąć w 32.000 brutto z 23vat czyli jakieś 4.000 przepłaciłem na VAT. To firma robi za 28.000 a sprzedaje ????? No właśnie . Ale szybko firmy powstają , bo po takim filmie widać, że temat jest na tyle banalny a ,, forsa,, cacy że ceny sam rynek ściągnie na odpowiedni pułap.
Co do konstrukcji to przelicz sobie wagę takich oaneli a bramy przemysłowej przelotowej gdzie napór wiatru na płaszczyznę jest cały czas duży. Ja osobiście miałem obawy i kupiłem tylko parę sztang na próbę . Później zero stresa jak to skręciłem. W mojej ocenie było warto. Inwestycja szybciej się zwróci. Obecnie wieje na Opolszczyźnie 50km.h od zachodu. Akurat powiewa moduły i padał grad. Powiat Namysłów sprawdź sobie pogodę. Kolejny film z produkcji będzie dowodem przetrwania konstrukcji 👍😁.
Co do słupów to mogę Twoje porównać z jedną nogą trackera. To banalne porównanie ale ja dałem poprzeczki Ty gruby profil bez poprzeczek wzmacniających a traker ma gruba rurę której ty nie użyłeś a auto ma 4 koła. Nie oznacza to nic , bo konstrukcja jest z czego innego i też działa. Motor na 2 koła też jeździ . 🙈
Oczywiście dziękuję za kulturalna wypowiedź i chęć pomocy innym. O to w tym chodzi.
Pozdrawiam serdecznie
1. Zabezpieczenie antykorozyjne miejsc cięcia?
2. A dylatacje? Zbyt sztywno wszystko zbudowane. Brak miejsca na roszerzalność.
Mówiłem w filmie że rozciągnąłem i poziomowalem panele bo miejsca było dość. Ostatnie sek filmu widać ok 5mm przerwę między nimi .
Połączenia pozostaną jakie są. Panowie od bram garażowych robili ramę na zewnątrz w 2001 roku i zero korozji.
Tak przy okazji to przy oryginalnych listwach i uchwytach alu nie na żadnej tolerancji. Między modułami jest na sztywno gruby łącznik na wcisk więc tu pracy być moim zdaniem nie może
@@przemkolama racja... pospieszyłem się z kom..
Profil dolny to KĄTOWNIK NIE CEOWNIK !!!!!
No widzisz a i tak dałem redę a instalacja działa i nie kosztowała mnie robota.
Po co ten krzyk. To darmowy poradnik których przed moim nie było . Więc pokazałem . Następna będzie lepiej wykonana. Może tracker za 2 lata. Obecnie inne projekty . Pozdrawiam serdecznie i wypoczynku na święta.
@@przemkolama robota oki stelaż prosty do wykonania szczególnie gdy ktoś nie dysponuje narzędziami. Pokazałeś że samemu się da.
Kątowniki A nie ceownik
W konstrukcji są i kątowniki i ceowniki i pewnie przejęzyczenie.
Pierwszy raz widzę taką partanina,trzeba być kompletnym nieudacznikiem żeby tak wszystko spieprzyć, konstrukcja skręcona odwrotnie, jakieś podkładki i łączniki ram modułów.Szczyt głupoty
Szczyt kultury i wychowania.
Odbiór przez fachowca zrobiony. Działa idealnie. Prawie 10Mw .
Miłego weekendu i pozdrawiam mimo wszystko.
@@przemkolama Szanowny Panie ,to cud że się trzyma.Trzeba to jak najszybciej rozebrać i złożyć zgodnie ze sztuką budowlaną.Moduł nie może pełnić roli konstrukcji , konstrukcja pracuje przy wietrze ,mrozie itp.Ogniwa się rozwarswią ,mikro pęknięcia i kaplica.Rok czy dwa będzie w miarę coś produkować i to wszystko.Jakbyś miał Pan założone optymilizatory to byś już widział uszkodzenia.Teraz można sprawdzić ogniwa miernikiem i po roku na 100%są już uszkodzenia.
Pańska kasa ,dziwne że ten elektryk nic na to nie powiedział,ale to nie moja sprawa.Nie witam czy w takiej sytuacji jest kulturalnie nie ocenić tego dosadnie.
Pozdrawiam