Madárhangok: Héja/Accipiter gentilis/Goshawk

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 май 2020
  • A héja (Accipiter gentilis) a vágómadár-alakúak (Accipitriformes) rendjébe, ezen belül a vágómadárfélék (Accipitridae) családjába tartozó faj. Európa, Ázsia és Észak-Amerika erdejeiben fordul elő, de parkokban és falvakban is él. A Kárpát-medencében főleg a hegy- és dombvidékein vadászik, de az Alföldön is megtalálható.
    Testhossza: a hím 50, a tojó 60 centiméter, szárnyfesztávolsága: a hím 95, a tojó 125 centiméter. Testtömege: a hím 500-1100, a tojó 800-1350 gramm. A tojó lényegesen nagyobb a hímnél. Hátoldala sötétszürke, melle és hasa szürkésfehér, barna keresztsávokkal. Csüdje rövid és vaskos, ujjai erőteljesek, hegyes karmokkal, a fiatal mellén hosszanti csepp alakú sávok találhatók.
    Elsősorban különféle rágcsálókkal, kisebb és közepes nagyságú madarakkal táplálkozik. Lesből támadva, nagy sebességgel üldözi zsákmányát, amit általában el is kap.
    Hazai ragadozó madaraink közül egynek sem ilyen változatos a tápláléka, mint a héjának. Az apró rágcsálóktól a vele azonos nagyságú ragadozókig mindent elfog. Elsősorban galambok, gerlék, rigók, seregély, fogoly, fácán, hörcsög, ürge, üregi és mezei nyúl, menyét, görény szerepelnek táplálékában. Alkalmanként elfog-ja az erdei fülesbaglyot, sőt darázsölyv és barna rétihéja zsákmányul ejtéséről is tudunk. Tisza menti megfigyelések szerint zsákmányának 87%-a madár (főleg csóka) és 13%-a emlős (főleg ürge) volt. Napjainkban legfontosabb táplálékát a tarlóra kijáró galambok képezik.
    Igazi erdei ragadozó, merész madár, akár nála nagyobb állatokat is elejt. Ezt használják ki a solymászok is, mivel megfelelő idomítással kiváló vadászmadár nevelhető belőle, az erre a célra tartott madarak beszerzése és tartása természetesen engedélyhez kötött.
    Rendkívül erőszakos, vad, vakmerő, gyors, erős, de emellett ravasz és óvatos is. Alig van madár, amely röptében a mozgás oly sokféle változatát tudná kifejteni, mint a héja, mely a rendkívüli gyorsaság mellett valóságos mestere a hirtelen-váratlan fordulatoknak, a nyilalva suhanó szárnyalásoknak, melyeket nagytestű madár létére meglepő ügyességgel egyesít magában.
    A héja elsősorban hegyvidéki vagy nagy kiterjedésű erdőkben költ, szeret azonban nyiladékok, erdei utak mellé fészkelni. Az Alföldön a kisebb erdőfoltokban - főleg fenyvesekben - is megtelepszik. A lombszint alatt költ. Egyaránt fészkel a hegyvidéki bükkös, tölgyes erdőkben, illetve a sűrű fenyvesekben vagy az árterek ültetett nyárasaiban, de a bükkösöket és a fenyveseket határozottan előnyben részesíti. Március végétől júniusig tart fészkelése. Az ország déli részén hetekkel előbb megindul a költés, mint a hegyvidéken.
    Az ivarérettséget 2-3 éves korban éri el. A párok hűségesek egymáshoz, látványos nászrepülést végeznek. Általában előző évi helyüket foglalják el, de váltó fészket is használnak. Fészekalja 4 kékesfehér tojásból áll, de általában csak két fiókát nevelnek fel. A kotlás áprilisban kezdődik és 40 napig tart. A fiatal madarak 40-43 nap után repülnek ki. A héja körülbelül 15 évig él.
    Magyarországon védett, eszmei értéke 50 000 Ft.
  • ЖивотныеЖивотные

Комментарии • 8

  • @dj8422
    @dj8422 2 года назад +8

    Ha meghallom ezt a hangot, föláll a szőr a hátamon. A csirkék nagy ellensége ez a madár, nálunk szinte minden héten megjelenik, már kétszer lecsapott :(

  • @madarkorhazalapitvany730
    @madarkorhazalapitvany730  3 года назад +1

    Hallgassátok meg a többi madárdalt is: ruclips.net/p/PLVtBIhTzFZyEQZlteoPrlR-ybTWei6OAf

  • @barnabereczki5722
    @barnabereczki5722 4 месяца назад

    Venek muanyag galambaszojvet kerem segitsenek koszonom.

  • @gyorgyhavasi2701
    @gyorgyhavasi2701 5 месяцев назад

    Ez nem karvaly???
    hu.wikipedia.org/wiki/Karvaly_%28mad%C3%A1r%29

  • @janosklincsik1715
    @janosklincsik1715 10 месяцев назад

    Hélya

  • @emesegabor3022
    @emesegabor3022 2 года назад

    Duna vigyazz in nyelv er re

  • @emesegabor3022
    @emesegabor3022 2 года назад

    Er e.mber